Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στο σχολείο δε πας για να μάθεις μόνο. Σκοπός του είναι και να σε κάνει άνθρωπο με ολοκληρωμένη προσωπικότητα και γενικές γνώσεις.

Αυτός θα έπρεπε να είναι ο ρόλος του σχολείου αλλά στη πράξη .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Άμα σκευτείτε σε τι ηλικία τα παιδιά στις μέρες μας προχωράνε στο σεξ νομίζω πως είναι απαραίτητο να γίνεται αυτό το πρόγραμμα στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Άμα σκευτείτε σε τι ηλικία τα παιδιά στις μέρες μας προχωράνε στο σεξ νομίζω πως είναι απαραίτητο να γίνεται αυτό το πρόγραμμα στα σχολεία.

To ότι πολλά παιδιά ξεκινάνε να έχουν σεξουαλικές επαφές νωρίς δε σημαίνει ότι είναι κ κανόνας πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
To ότι πολλά παιδιά ξεκινάνε να έχουν σεξουαλικές επαφές νωρίς δε σημαίνει ότι είναι κ κανόνας πάντως...
Ναι μπορει να μην ειναι ο κανονας αλλα δειχνει μια κατα καποιο τροπο "αλλαγη" πλεον στην σεξουαλικη ζωη των ανθρωπων ..ετσι κι αλλιως ειναι αναγκαια η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση ποσο μαλλον οταν πλεον μπαινει στις ζωες των ανθρωπων πιο νωρις απ οτι παλαιοτερα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Ναι μπορει να μην ειναι ο κανονας αλλα δειχνει μια κατα καποιο τροπο "αλλαγη" πλεον στην σεξουαλικη ζωη των ανθρωπων ..ετσι κι αλλιως ειναι αναγκαια η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση ποσο μαλλον οταν πλεον μπαινει στις ζωες των ανθρωπων πιο νωρις απ οτι παλαιοτερα...:)

Δεν είπε κανείς τίποτα αντίθετο...Ίσα ίσα εγώ το ξέρω πολύ καλά αυτό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν είπε κανείς τίποτα αντίθετο...Ίσα ίσα εγώ το ξέρω πολύ καλά αυτό ...
ναι οκ μα δεν σε κατηγορησα για κατι απλα πηρα αφορμη απο τα λεγομενα σου..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ναι οκ μα δεν σε κατηγορησα για κατι απλα πηρα αφορμη απο τα λεγομενα σου..:)

Ναι φυσικά το ξέρω ούτε κ εγώ είπα κάτι κακό για αυτό...Απλά συμπληρώνω ότι το γνωρίζω το θέμα αφού συζητάω με πολλά παιδιά για τη σεξουαλική τους ζωή κ κατά γενική ομολογία το ξεκινάνε από νωρίς, αλλά κ από προσωπική ζωή δική μου αν κ εγώ ξεκίνησα σε λογικά πλαίσια...:bye::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Πρέπει να μπει!! Τα παιδιά πρέπει να μάθουν για δικό τους καλό...και η εκκλησία που κατά τη γνώμη μου το παρεμποδίζει, δε θα πρεπε να μπλέκεται στην εκπαίδευση!!! Αμάν πια, μας πρήξανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Εμάς μας ειχαν κάνει ένα τρίωρο χωρισμενους σε κατευθύνσεις στην τρίτη λυκείου..το γελοιο ήταν βέβαια πως η τεχνολογικη εκανε λιγοτερη μια ώρα λες και ξέραμε περισσότερα!Ήταν αρκετα ενδιαφερον πάντως μαθαμε οντως καποια πραγματα που δεν γνωριζαμε αλλα πολυ μικρος ο χρονος για να νιώσουμε την αναλογη οικειότητα να κανουμε πολλες ερωτησεις..Ειναι αναγκαιο πλεον γιατι εχουν καλως ή κακώς πεσει τα όρια της ηλικίας που ολοκληρώνουν τη σχεση τους και ειναι σιγουρα καλύτερα να ενημερωθουν.Το θέμα ειναι πως δεν υπαρχει καποιο προγραμμα σε αυτο τουλαχιστον οχι απο οσο γνωριζω(ελπιζω να εχει αλλαξει κάτι).Το υπουργειο πρεπει να προωθησει καποιο σχεδιο για το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
μπορω και να διδα3ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μετα απο το ''οι γυναικες εχουν 4 τρυπες, αυτη του κωλου, μια για να κατουρανε, μια για να κανουν σεξ και μια για να βγαινει το μωρο'' απο συμμαθητη μου, πιστευω ακραδαντα οτι πρεπει να μπει ενα τετοιο μαθημα.
Με ασκησεις και τετοια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μετα απο το ''οι γυναικες εχουν 4 τρυπες, αυτη του κωλου, μια για να κατουρανε, μια για να κανουν σεξ και μια για να βγαινει το μωρο'' απο συμμαθητη μου, πιστευω ακραδαντα οτι πρεπει να μπει ενα τετοιο μαθημα.
Με ασκησεις και τετοια. :D
Θα εχει και πρακτικη εξασκηση; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μετα απο το ''οι γυναικες εχουν 4 τρυπες, αυτη του κωλου, μια για να κατουρανε, μια για να κανουν σεξ και μια για να βγαινει το μωρο'' απο συμμαθητη μου, πιστευω ακραδαντα οτι πρεπει να μπει ενα τετοιο μαθημα.
Με ασκησεις και τετοια. :D

Γιατί νομίζεις οι γυναίκες δεν άργησαν να ανακαλύψουν ότι έχουν λιγότερες; :P:P

Άσχετο, αλλά όταν λες ασκήσεις τι εννοείς;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μετα απο το ''οι γυναικες εχουν 4 τρυπες, αυτη του κωλου, μια για να κατουρανε, μια για να κανουν σεξ και μια για να βγαινει το μωρο'' απο συμμαθητη μου, πιστευω ακραδαντα οτι πρεπει να μπει ενα τετοιο μαθημα.
Με ασκησεις και τετοια. :D

Εγω εχω καμια 20αρια. Και εφεδρικες για καθε περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις οι γυναίκες δεν άργησαν να ανακαλύψουν ότι έχουν λιγότερες; :P:P

Άσχετο, αλλά όταν λες ασκήσεις τι εννοείς;:P

Θα εχει και πρακτικη εξασκηση; :lol:

Αυτο.:P

Εγω εχω καμια 20αρια. Και εφεδρικες για καθε περιπτωση.

Γελαω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Και αν δεν γίνει (όταν γίνει) με τον σωστό τρόπο και με κατάλληλους καθηγητές τότε θα φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Με την νοοοτροπία που έχουμε σαν Έλληνες θέλει πολύ προσοχή. Είμαστε πόλύ των άκρων... Π.χ. με τις καταλήψεις πλέον που αφορά μόνο την απολυταρχικές κοινωνίες και δεν υπάρχουν σε καμοια δημοκρατική-πολιτισμένη χώρα εμείς τις έχουμε για "ψωμοτύρι".
Στο θέμα: Οι γονείς είναι οι πιο κατάλληλοι για την σεξουαλική αγωγή του παιδιού καθώς μόνο αυτοί ξέρουν το παιδί τους καλύτερα (ή θα πρέπει να το ξέρουν...) και καθε παιδί έχει το δικό του χρόνο "ωρίμανσης"... Είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και θέλει πάρα πολύ προσοχή στην εφαρμογή του στο χώρο τις εκπαίδευσης διότι σε κάθε παιδί "εφαρμόζεται" διαφορετικά με βάση το χαρακτήρα και την προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά μίας Δημοκρατίας από μία φασιστική απολυταρχία, είναι ότι στη Δημοκρατία έχει δικαίωμα λόγου ακόμη κι αυτός που θέλει να την καταλύσει. Σίγουρα είναι άστοχο να βλέπεις μονοδιάστατα τα πράγματα με το γνωστό κλισέ "με τα μυαλά του Έλληνα", αλλά η αλήθεια απέχει πολύ. Και η αλήθεια είναι ότι κάποια πράγματα, παγκόσμια, έχουν φτάσει στο απροχώρητο. Τη στιγμή που η Ευρώπη έχει αντιληφθεί από τις πρώτες μέρες το διεθνιστικό χαρακτήρα των γεγονότων στην Ελλάδα, είναι τουλάχιστον βλακώδες ένας Έλληνας να θεωρεί ως υπαίτιο για όλα αυτά απλά και μόνο τη φερόμενη ως νοοτροπία του λαού της χώρας του.
(Γενική αναφορά κάνω, ψιλοάσχετη με το θέμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Η διαφορά μίας Δημοκρατίας από μία φασιστική απολυταρχία,... είναι τουλάχιστον βλακώδες ένας Έλληνας να θεωρεί ως υπαίτιο για όλα αυτά απλά και μόνο τη φερόμενη ως νοοτροπία του λαού της χώρας του.

Δεν έχω καταλάβει αν αυτό το post αφορά εμένα. Αν ναι τότε έχω την εντύπωση ότι είναι τελείως άκυρο σε σχέση με αυτά που είπα. Δεν ανέφερα κάτι σχετικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα. Νομίζω είναι απαραίτητο να καθιερωθεί η σεξουαλική αγωγή στα σχολεία, ιδιαίτερα στο Λύκειο. Σίγουρα, με αυτό τον τρόπο θα εξαλειφθούν στερεότυπα και αντιλήψεις. Μάλλον, οι νέοι θα καταλάβουν την πραγματική αξία του έρωτα, και ότι έρωτας δεν είναι πάντα ταυτόσημο της ερωτικής πράξης....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα. Νομίζω είναι απαραίτητο να καθιερωθεί η σεξουαλική αγωγή στα σχολεία, ιδιαίτερα στο Λύκειο. Σίγουρα, με αυτό τον τρόπο θα εξαλειφθούν στερεότυπα και αντιλήψεις. Μάλλον, οι νέοι θα καταλάβουν την πραγματική αξία του έρωτα, και ότι έρωτας δεν είναι πάντα ταυτόσημο της ερωτικής πράξης....!!!!

Συμφωνώ Luis αλλά δεν ξέρεις τι θα περιλαμβάνει η "ύλη" του μαθήματος... Εκεί είναι το θέμα... Και επίσης βέβαια και οι καθηγητές που θα το αναλάβουν. Γιατι δεν θέλει πολύ να ξεφύγει το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top