Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Ειναι απαραίτητο οπως απαραίτητα είναι κ πολλά αλλα μαθήματα..οπως για παράδειγμα το μαθημα του επαγγελματικου προσανατολισμου κ γενικα της ενημερωσης σχετικά με αυτο στην δευτέρα λυκειου..κατι που δεν γίνεται σωστά..αλλη μια απόδειξη οτι το σχολείο υπολειτουργεί δυστυχως στις μέρες μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@ntri@

Νεοφερμένος

Η @ntri@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω στο σχολείο μου κάνω αυτό το μάθημα. Είναι παρόμοιο με τη βιολογία αλλα μιλούμε ο καθένας για τον εαυτό του για διαφορα θέματα. Εμένα δεν μου αρέσει και πολύ γιατί δεν θέλω να μιλήσω σε όλη τη τάξη για το πως σκέφτομαι. Αν μπορούσε να είναι καπως διαφορετικό θα ήταν καλύτερα γιατι είναι χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι ξερουμε πολλα γυρω απο το θεμα του σεξ παρολαυτα ενα μαθημα σαν κια υτο της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησεις δεν θα ταν ασχημο για περαιτερω ενημερωση!Αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν θα ληφθει σοβαρα απο κανενα μαθητη παρα ολοι θα παρουν τους καθηγητες στο ψιλο.Εγω ψηφφιζω ειναι απαραιτητο αρκει να γινει και να αντιμετωπιστει με τον πρεπον τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι ξερουμε πολλα γυρω απο το θεμα του σεξ παρολαυτα ενα μαθημα σαν κια υτο της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησεις δεν θα ταν ασχημο για περαιτερω ενημερωση!Αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν θα ληφθει σοβαρα απο κανενα μαθητη παρα ολοι θα παρουν τους καθηγητες στο ψιλο.Εγω ψηφφιζω ειναι απαραιτητο αρκει να γινει και να αντιμετωπιστει με τον πρεπον τροπο

Δε θα έλεγα ότι ένας μαθητής Γυμνασίου ξέρει πολλά γύρω από το σεξ. Και μάλιστα πρέπει να ξέρει γύρω απ' το σεξ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To γεγονος οτι πολλα αγορακια βλεπουν...αισθησιακες ταινιες δεν σημαινει οτι ειναι και γνωστες του θεματος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filipaster

Νεοφερμένος

Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
πρεπει να μπει....πιστευω θα μας βοηθησει ολους.........:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Χμ, μιλώντας από πείρα, είναι εποικοδομητικό σαν μάθημα.
Εμάς εδώ στην Κύπρο, υπήρχε το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στη Γ' Γυμνασίου μόνο που δεν ήταν -και δε διδασκόταν- σαν τα κοινά μαθήματα. Δε βαθμολογείτο, δεν το εξεταζόμασταν κλπ κλπ. Δεν υπήρχε καν στο δελτίο επίδοσης (ή μήπως υπήρχε; :P).
Ίσως μάλιστα ήμασταν και οι πρώτοι μαθητές στους οποίους εφαρμοζόταν. Χρονιά 2005-2006 μιλάμε... :hmm:... Πάντως, δε διδασκόταν σε όλα τα σχολεία, αλλά σε επιλεγμένα γυμνάσια κάθε επαρχίας (κριτήρια επιλογής δεν ξέρω... μάλλον με λαχνούς γινόταν η δουλειά...) .
Έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε ούτε καν βιβλίο τότε (δεν ξέρω για σήμερα) και απλά -εμείς, οι μαθητές- χρησιμοποιούσαμε φυλλάδια που μας μοιράζονταν στην αρχή κάθε μαθήματος (μονόωρο κι άλλοτε δίωρο, 1 φορά κάθε 2 εβδομάδες). Το μάθημα γινόταν κυρίως με τη χρήση διαφανειών, projector, υπολογιστή, τηλεόρασης, βίντεο-DVD... (Τεχνολογία εε; χαχα).
Στα πρώτα μαθήματα, ναι, γελούσαμε -οι περισσότεροι- και το παίρναμε γι' αστείο, χωρίς να δείχνουμε την απαραίτητη ωριμότητα αλλά μετά από μια αξιόλογη παρέμβαση της καθηγήτριας σε στυλ "κήρυγμα-συμβουλές", επήλθε μια ξαφνική σοβαρότητα σε όλη την τάξη η οποία διήρκησε (διάρκεσε; διάρκησε; ) για όλο το υπόλοιπο της χρονιάς.
Η καθηγήτρια ήταν άτομο συνειδητοποιημένο, με τις απαιτούμενες γνώσεις και πολύ καλή στη δουλειά της (ήταν Βιολόγος, αν κάνει κάποια διαφορά). Είχε καταφέρει να προσεγγίσει όλη την τάξη και σαν μια παρέα όλοι συζητούσαμε προβληματισμούς μας ή σχετικές απορίες, παίρνοντας ολοκληρωμένες και ουσιαστικές απαντήσεις, χωρίς υπεκφυγές.
Μπορώ να πω πως ο στόχος και ο σκοπός του μαθήματος εκπληρώθηκαν στο έπακρο.

Στο Λύκειο, χμμ, υπάρχει μάθημα ενδιαφέροντος για τη Β' τάξη, κάτι σαν οικιακή οικονομία. Ονομάζεται οικογενειακή αγωγή, αν δε με απατά η μνήμη μου.
Μάλιστα φέτος το είχαν επιλέξει μόνο κορίτσια και δεν έλειψαν τα ευτράπελα...
Από διηγήσεις συμμαθητριών, -θυμάμαι μόνο ένα συγκεκριμένο περιστατικό που κι αυτό έτυχε να το ακούσω... δεν ασχολούμαι με τα κουτσομπολιά-, η καθηγήτριά τους κρατούσε (άκουσον άκουσον!) αγγούρι και έδειχνε στα κορίτσια πώς βάζουν το προφυλακτικό οι άντρες... Δηλαδή έλεος! Μάλλον ήταν στην ύλη, τι να πω; Δεν είναι και τόσο σοκαριστικό, αλλά εντάξει.

Η ωριμότητα πάντως που χρειάζεται για το θέμα, αποκτάται με τον καιρό, άμα δεν υπάρχει ήδη σε κάποιο βαθμό.
Το μάθημα όπως και να 'χει είναι απαραίτητο και μάλλον θα μπει κανονικά στο σχολικό πρόγραμμα των σχολείων της Ελλάδας στο άμεσο μέλλον (εδώ μπήκε στην Κύπρο... Ελλάδα δε θα μπει; ).

Ωπ πόσα έγραψα... Απολογούμαι... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Παντως ειναι ενα μαθημα που οι μαθητες θα κερδιζαν πολλα... Θυμαμαι στη γ γυμνασιου αν δε κανω λαθος στο μαθημα της βιολογιας που μιλαει για την αντισυλληψη καποια παιδια δεν ηξεραν τιποτα...Ουτε καν τι ειναι το προφυλακτικο...Ειδε και αποειδε η καθηγητρια και πηρε τον πατερα μου τηλεφωνο την επομενη (γυναικολογος) και μας μιλουσε ολη τη μερα για αντισυλληψη και αλλες βλακειες...Τουλαχιστον χασαμε το μαθημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Παδιά ,αυτό το μάθημα είναι απαραίτητο...... Ό,τι και να λέμε χρειάζεται το άτιμο...

Αναρωτιέμαι αν θα συνοδεύεται και απο πρακτική εξάσκηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Παδιά ,αυτό το μάθημα είναι απαραίτητο...... Ό,τι και να λέμε χρειάζεται το άτιμο...

Αναρωτιέμαι αν θα συνοδεύεται και απο πρακτική εξάσκηση??

Ναι πρεπει να βαλουν τη Σασα Μπαστα να κανει περιοδια στα σχολεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Έτσι, μάλιστα! Αυτό θα πει εφαρμογή γνώσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Χμ, μιλώντας από πείρα, είναι εποικοδομητικό σαν μάθημα.
Εμάς εδώ στην Κύπρο, υπήρχε το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στη Γ' Γυμνασίου μόνο που δεν ήταν -και δε διδασκόταν- σαν τα κοινά μαθήματα. Δε βαθμολογείτο, δεν το εξεταζόμασταν κλπ κλπ. Δεν υπήρχε καν στο δελτίο επίδοσης (ή μήπως υπήρχε; :P).
Ίσως μάλιστα ήμασταν και οι πρώτοι μαθητές στους οποίους εφαρμοζόταν. Χρονιά 2005-2006 μιλάμε... :hmm:... Πάντως, δε διδασκόταν σε όλα τα σχολεία, αλλά σε επιλεγμένα γυμνάσια κάθε επαρχίας (κριτήρια επιλογής δεν ξέρω... μάλλον με λαχνούς γινόταν η δουλειά...) .
Έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε ούτε καν βιβλίο τότε (δεν ξέρω για σήμερα) και απλά -εμείς, οι μαθητές- χρησιμοποιούσαμε φυλλάδια που μας μοιράζονταν στην αρχή κάθε μαθήματος (μονόωρο κι άλλοτε δίωρο, 1 φορά κάθε 2 εβδομάδες). Το μάθημα γινόταν κυρίως με τη χρήση διαφανειών, projector, υπολογιστή, τηλεόρασης, βίντεο-DVD... (Τεχνολογία εε; χαχα).
Στα πρώτα μαθήματα, ναι, γελούσαμε -οι περισσότεροι- και το παίρναμε γι' αστείο, χωρίς να δείχνουμε την απαραίτητη ωριμότητα αλλά μετά από μια αξιόλογη παρέμβαση της καθηγήτριας σε στυλ "κήρυγμα-συμβουλές", επήλθε μια ξαφνική σοβαρότητα σε όλη την τάξη η οποία διήρκησε (διάρκεσε; διάρκησε; ) για όλο το υπόλοιπο της χρονιάς.
Η καθηγήτρια ήταν άτομο συνειδητοποιημένο, με τις απαιτούμενες γνώσεις και πολύ καλή στη δουλειά της (ήταν Βιολόγος, αν κάνει κάποια διαφορά). Είχε καταφέρει να προσεγγίσει όλη την τάξη και σαν μια παρέα όλοι συζητούσαμε προβληματισμούς μας ή σχετικές απορίες, παίρνοντας ολοκληρωμένες και ουσιαστικές απαντήσεις, χωρίς υπεκφυγές.
Μπορώ να πω πως ο στόχος και ο σκοπός του μαθήματος εκπληρώθηκαν στο έπακρο.

Στο Λύκειο, χμμ, υπάρχει μάθημα ενδιαφέροντος για τη Β' τάξη, κάτι σαν οικιακή οικονομία. Ονομάζεται οικογενειακή αγωγή, αν δε με απατά η μνήμη μου.
Μάλιστα φέτος το είχαν επιλέξει μόνο κορίτσια και δεν έλειψαν τα ευτράπελα...
Από διηγήσεις συμμαθητριών, -θυμάμαι μόνο ένα συγκεκριμένο περιστατικό που κι αυτό έτυχε να το ακούσω... δεν ασχολούμαι με τα κουτσομπολιά-, η καθηγήτριά τους κρατούσε (άκουσον άκουσον!) αγγούρι και έδειχνε στα κορίτσια πώς βάζουν το προφυλακτικό οι άντρες... Δηλαδή έλεος! Μάλλον ήταν στην ύλη, τι να πω; Δεν είναι και τόσο σοκαριστικό, αλλά εντάξει.

Η ωριμότητα πάντως που χρειάζεται για το θέμα, αποκτάται με τον καιρό, άμα δεν υπάρχει ήδη σε κάποιο βαθμό.
Το μάθημα όπως και να 'χει είναι απαραίτητο και μάλλον θα μπει κανονικά στο σχολικό πρόγραμμα των σχολείων της Ελλάδας στο άμεσο μέλλον (εδώ μπήκε στην Κύπρο... Ελλάδα δε θα μπει; ).

Ωπ πόσα έγραψα... Απολογούμαι... :bye:

αν γινοταν κατι τετοιο στη ΔΙΚΗ μας ταξη, η μιση ταξη θα λυνοταν στα γελια και η αλλη μιση θα φωναζε τους γονεις του για να κατηγορηθει η καθηγητρια πως διαφθειρει τους νεους και τους ωθει εις την ακολασια..(ναι,συμβαινει καποιες φορες:iagree:)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Στην ελλάδα επικρατεί ένας πουριτανισμός....

Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula20791

Νεοφερμένος

Η καρολίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συμφωνώ και σίγουρα θα αλλάξει η αντίληψη που έχουν κάποια παιδιά για το σέξ.Πιστέυω ότι θα ήταν το καλίτερο που θα μπορόυσαν να κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
η σασα μπαστα δεν ειναι η καταλληλη για εφαρμογη αυτων των γνωσεων..αν καποτε δημιουργηθει κλαδος πως-να-γινετε-ξεκωλο-που-νομιζει-πως-τραγουδαει-και-ειναι-το-υπαριθμον-ενα-σουργελο-του-σταρ-και-των-πορνοαντρικων-περιοδικων τοτε μαλιστα...

ειχε ερθει η εν λογω...... στην πολη μ και ξερω τι λεω..παντως οχι δεν πηγα να τη δω (θεε κ κυριε!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ο ρόλος του γονέα ποιός είναι ???
Δλδ απο τους καθηγητές περιμένει η κοινωνία να μάθουν τα παιδία για το σέξ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η εκπαίδευση σε ομαδικό περιβάλλον οδηγεί όχι μόνο στη γνώση, αλλά και στην αποβολή των διάφορων χαζών taboo περί του θέματος.
Θα μάθει ο έφηβος να συζητάει άνετα και χωρίς παιδιαρίσματα για το σεξ, αυτό δεν μπορεί να το προσφέρει το οικογενειακό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
η σασα μπαστα δεν ειναι η καταλληλη για εφαρμογη αυτων των γνωσεων..αν καποτε δημιουργηθει κλαδος πως-να-γινετε-ξεκωλο-που-νομιζει-πως-τραγουδαει-και-ειναι-το-υπαριθμον-ενα-σουργελο-του-σταρ-και-των-πορνοαντρικων-περιοδικων τοτε μαλιστα...

ειχε ερθει η εν λογω...... στην πολη μ και ξερω τι λεω..παντως οχι δεν πηγα να τη δω (θεε κ κυριε!!)

Ε όχι και σούργελο το Σασουλίνι! Είναι μία από τις ξανθιές φαντασιώσεις μου εδώ και χρόνια...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
η καθηγήτριά τους κρατούσε (άκουσον άκουσον!) αγγούρι και έδειχνε στα κορίτσια πώς βάζουν το προφυλακτικό οι άντρες... Δηλαδή έλεος! Μάλλον ήταν στην ύλη, τι να πω; Δεν είναι και τόσο σοκαριστικό, αλλά εντάξει.

Το αγγούρι ήταν χωριατικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ναι 17 εκατοστών :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top