Λίγα πράγματα για τους Πολιτικούς Μηχανικούς

horhe1991

Νεοφερμένος

Ο horhe1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος να ξαναδώσεις αφού με το 10% έχεις πολλές πιθανότητες για ΗΜΜΥ ΕΜΠ (πέρυσι είχε 19086); Παρ' όλα αυτά δεν επιτρέπεται να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ταυτόχρονα. Αν σε βρουν θα σε διαγράψουν και από τις 2 για αυτό καλύτερα μην παίζεις το κεφάλι σου κορώνα-γράμματα. Είναι για το δικό σου καλό. Αν έχεις όρεξη μπορείς μετά να δώσεις κατατακτήριες. Η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος για να το κάνεις αυτό.





οκ ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πάντως μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ,τι λέει είναι καλή σχολή??Βασικά βλέπω πως οι περισσότεροι την έχουν ξεγραμμένη από τις προτιμήσεις τους(αν και στα 18915 πέρυσι κάπως μπορείς να πεις διατηρείται),αλλά όλοι θέλουν ηλεκτρολόγων.Το ξέρω διαφορετικά πράγματα αλλά μήπως αυτή η ΄ζητηση δείχνει πως η μηχανολόγων μηχανικών(για ΕΜΠ) δεν αξίζει πλέον??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ,τι λέει είναι καλή σχολή??

Ναι

Βασικά βλέπω πως οι περισσότεροι την έχουν ξεγραμμένη από τις προτιμήσεις τους(αν και στα 18915 πέρυσι κάπως μπορείς να πεις διατηρείται),αλλά όλοι θέλουν ηλεκτρολόγων.Το ξέρω διαφορετικά πράγματα αλλά μήπως αυτή η ΄ζητηση δείχνει πως η μηχανολόγων μηχανικών(για ΕΜΠ) δεν αξίζει πλέον??

Όχι. Η ζήτηση δεν εκφράζει την επαγγελματική αποκατάσταση και το επίπεδο σπουδών της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald Fuck

Νεοφερμένος

Ο Donald Fuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω κάτι.Τι ρόλο βαράνε κάτι τμήματα όπως μηχανολόγων μηχανικών θεσσαλίας.Αυτά είναι ίσα με Εμπ.Στο site τους τα αναφέρει ως μηχανολόγων μηχανικών,ενώ αλλού ως βιομηχανίας.Το ίδιο και για ηλ.μηχανικούς ξάνθης.Τι γίνεται εδώ υποβάθμιση της σχολής.Πολιτικών μηχανικών όμως καμία δε ξεφτιλίζεται στη βάση της αλλά το θέμα είναι πως ρε γαμώτο δεν έχω κανένα μπάρμπα η θείο με γραφείο η εταιρία.Κανένα γνωστό υπομηχανικό,και τα γνωστά.Στο τσακ(αν δεν ανέβει πάνω από 150 μόρια) πιάνω εμπ και για πλάκα ΑΠΘ.Αλλά μένω αθήνα και ήδη ο αδερφός μου σπουδάζει επαρχία.Θα είναι πονοκέφαλος.Μηχανολόγων αθήνα θα είναι η εύκολη λύση αφόυ δε πιστεύω πως θα ξεπεράσει τα 19236 με τίποτα.Τώρα ακούω και αυτές τις διαφοροποιήσεις εμπ με υπόλοιπες ίδιες σχολές.Δε ξέρω αν τελικά αξίζει να δηλώσω δεύτερη επιλογή Απθ και να πάω Θεσ/νικη??Εσύ τι λες???(το ξέρω πως πρέπει να ακολουθείς αυτό που γουστάρεις αλλά βλέπεις καλό είναι να γνωρίζεις και λίγα για το τι έπεται στη σχολή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω κάτι.Τι ρόλο βαράνε κάτι τμήματα όπως μηχανολόγων μηχανικών θεσσαλίας.Αυτά είναι ίσα με Εμπ.Στο site τους τα αναφέρει ως μηχανολόγων μηχανικών,ενώ αλλού ως βιομηχανίας.Το ίδιο και για ηλ.μηχανικούς ξάνθης.Τι γίνεται εδώ υποβάθμιση της σχολής.Πολιτικών μηχανικών όμως καμία δε ξεφτιλίζεται στη βάση της αλλά το θέμα είναι πως ρε γαμώτο δεν έχω κανένα μπάρμπα η θείο με γραφείο η εταιρία.Κανένα γνωστό υπομηχανικό,και τα γνωστά.Στο τσακ(αν δεν ανέβει πάνω από 150 μόρια) πιάνω εμπ και για πλάκα ΑΠΘ.Αλλά μένω αθήνα και ήδη ο αδερφός μου σπουδάζει επαρχία.Θα είναι πονοκέφαλος.Μηχανολόγων αθήνα θα είναι η εύκολη λύση αφόυ δε πιστεύω πως θα ξεπεράσει τα 19236 με τίποτα.Τώρα ακούω και αυτές τις διαφοροποιήσεις εμπ με υπόλοιπες ίδιες σχολές.Δε ξέρω αν τελικά αξίζει να δηλώσω δεύτερη επιλογή Απθ και να πάω Θεσ/νικη??Εσύ τι λες???(το ξέρω πως πρέπει να ακολουθείς αυτό που γουστάρεις αλλά βλέπεις καλό είναι να γνωρίζεις και λίγα για το τι έπεται στη σχολή)

Το τμημα της θεσσαλιας φετος μετονομαστηκε απο Μηχανολοι Μηχανικοι βιομηχανιας σε σκετο Μηχανολογοι μηχανικοι χωρις ουσιαστικες αλλαγες μιας και παλι το ιδιο πτυχιο θα περνουν ...
Το ΗΜΜΥ της ξανθης τη ρολο βαραει? Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις
Παντα ετσι το ελεγαν δεν αλλαξε τπτ τα τελευταια χρονια στο τμημα αυτο απ'οσο ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Donald duck πηγαινε γινε πολιτικος μηχανικος και ασε την υποβαθμιση των μηχανολογων...Αν τις βλεπεις υπερανω τις σχολες τοτε μην τις δηλωσεις. Πανεπιστημια δεν εχει μονο η Αθηνα. Εχει και η επαρχια σχολες,σε καποιες απο τις οποιες γινετε πολυ καλο ερευνητικο εργο ( οπως το τμημα μηχανολογων θεσσαλιας που ανεφερες) και δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την εννοια οτι η βαση των πολιτικων δεν ξεφτιλιζεται. Η βαση εχει να κανει με την ζητηση και οχι με την δυσκολια της καθε σχολης.Κανονικα θα επρεπε να ηταν πρωτοι οι Ναυπηγοι η οι Μηχανολογοι απο θεμα δυσκολιας. Η αγορα εχει κορεστει απο πολιτικους μηχανικους χωρις να συμψηφιζω και τους αποφοιτους τει που εχουν καποια απο τα δικαιωματα των μηχανικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω κάτι.Τι ρόλο βαράνε κάτι τμήματα όπως μηχανολόγων μηχανικών θεσσαλίας.Αυτά είναι ίσα με Εμπ.Στο site τους τα αναφέρει ως μηχανολόγων μηχανικών,ενώ αλλού ως βιομηχανίας.Το ίδιο και για ηλ.μηχανικούς ξάνθης.Τι γίνεται εδώ υποβάθμιση της σχολής.Πολιτικών μηχανικών όμως καμία δε ξεφτιλίζεται στη βάση της αλλά το θέμα είναι πως ρε γαμώτο δεν έχω κανένα μπάρμπα η θείο με γραφείο η εταιρία.Κανένα γνωστό υπομηχανικό,και τα γνωστά.Στο τσακ(αν δεν ανέβει πάνω από 150 μόρια) πιάνω εμπ και για πλάκα ΑΠΘ.Αλλά μένω αθήνα και ήδη ο αδερφός μου σπουδάζει επαρχία.Θα είναι πονοκέφαλος.Μηχανολόγων αθήνα θα είναι η εύκολη λύση αφόυ δε πιστεύω πως θα ξεπεράσει τα 19236 με τίποτα.Τώρα ακούω και αυτές τις διαφοροποιήσεις εμπ με υπόλοιπες ίδιες σχολές.Δε ξέρω αν τελικά αξίζει να δηλώσω δεύτερη επιλογή Απθ και να πάω Θεσ/νικη??Εσύ τι λες???(το ξέρω πως πρέπει να ακολουθείς αυτό που γουστάρεις αλλά βλέπεις καλό είναι να γνωρίζεις και λίγα για το τι έπεται στη σχολή)

Donald, δίνεις την εντύπωση ότι είσαι ένας από αυτούς που δηλώνουν σχολές με κριτήριο την βάση για να μην χαραμιστούν τα μόρια. Ξεκόλλα από τις βάσεις. Οι βάσεις κρίνουν μόνο την ζήτηση και το επίπεδο των πρωτοετών φοιτητών. Τίποτα παραπάνω. Το τμήμα "Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας" του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και το τμήμα "Μηχανικών Διαχείρισης ενεργειακών πόρων" του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας μετονομάστηκαν από φέτος σε τμήματα "Μηχανολόγων Μηχανικών". Όλα τα τμήματα μηχανολόγων μηχανικών (5 συνολικά) είναι ισότιμα μεταξύ τους στην αγορά εργασίας. Δεν υφίσταται συνεπώς η έννοια του ξευτιλισμού ενός τμήματος ενός κλάδου αλλά ολόκληρου του κλάδου κάτι που δεν συμβαίνει στους μηχανολόγους μηχανικούς. Η γεωγραφική θέση της εκάστοτε σχολής παίζει τεράστιο ρόλο στη διαμόρφωση της βάσης και σε αυτό το σημείο υπερτερεί η Αθήνα καθώς είναι στο κέντρο της Ελλάδας. Σκέψου η Αθήνα ως πρωτεύουσα της Ελλάδας να βρισκόταν στην Ξάνθη και η Ξάνθη να βρισκόταν εκεί που είναι η Αθήνα. Ποια σχολή τότε θα είχε μεγαλύτερη βάση; Η αλήθεια είναι πως πολιτικοί μηχανικοί υπάρχουν πολλοί και η αγορά δεν μπορεί να απορροφήσει και άλλους. Ψάξε, ρώτα να μάθεις πως είναι τα πράγματα στο ένα πανεπιστήμιο και πως στο άλλο και μην κρίνεις από την βάση. Το αν αξίζει ή όχι να δηλώσεις δεύτερη επιλογή ΑΠΘ πρέπει να βασιστεί σε απόψεις ανθρώπων που γνωρίζουν πως είναι εκεί τα πράγματα από δικές τους εμπειρίες ή γνωστών τους και όχι από τη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω όσους ξέρουν(κυρίως τον civilara) τι μεταπτυχιακά μπορεί να κάνει ένας πολιτικός μηχανικός.Έχουν ουσιαστικό περιεχόμενο ή απλά ένας τίτλος.Η επιστήμη του Π.Μ δεν έχει εξαντλήσει το πεδίο έρευνάς της?Δεν είναι σίγουρα μιά σύγχρονη επιστήμη(είναι επιστήμη η κλάδος μιάς άλλης επιστήμης.Της Φυσικής ή των μαθηματικών ας πουμε.Γιατί η Ιατρική είναι αυτόνομη επιστήμη με πάρα πολλές ειδικότητες.)

Σε σχέση με τους άλλους κλάδους της υψηλής τεχνολογίας(Ρομποτικές, αυτοματισμούς,τηλεϊατρικές κ.λ.π) όπου υπάρχει πεδίο έρευνας λαμπρό:) με τους Π.Μ τι γίνεται?
Τα έχω μπλέξει λίγο?
Κάντε το κόπο να με διαφωτίσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω όσους ξέρουν(κυρίως τον civilara) τι μεταπτυχιακά μπορεί να κάνει ένας πολιτικός μηχανικός.Έχουν ουσιαστικό περιεχόμενο ή απλά ένας τίτλος.

Να ξεκαθαρίσω κατ' αρχήν ότι το μεταπτυχιακό δεν προσθέτει επαγγελματικά δικαιώματα εκτός αν είναι στα οικονομικά. Ένας πολιτικός μηχανικός μπορεί να κάνει ό,τι μεταπτυχιακό θέλει θεωρητικά αλλά πρακτικά μπορεί να κάνει μεταπτυχιακά σχετικά με δομικά έργα, γεωτεχνικά έργα, υδραυλικά έργα, μεταφορές και συγκοινωνιακή υποδομή, σεισμικής μηχανικής, εφαρμοσμένης και υπολογιστικής μηχανικής, επιχειρησιακής έρευνας και διαχείρισης έργων που είναι του τομέα του και με κάποια που σχετίζονται με αρχιτεκτονική, γεωπληροφορική, φωτογραμμετρία, υπολογιστικά συστήματα στις κατασκευές κλπ. τα οποία λίγο ως πολύ ξεφεύγουν από το αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού.


Η επιστήμη του Π.Μ δεν έχει εξαντλήσει το πεδίο έρευνάς της?Δεν είναι σίγουρα μιά σύγχρονη επιστήμη(είναι επιστήμη η κλάδος μιάς άλλης επιστήμης.Της Φυσικής ή των μαθηματικών ας πουμε.Γιατί η Ιατρική είναι αυτόνομη επιστήμη με πάρα πολλές ειδικότητες.)

Όχι δεν το έχει εξαντλήσει. Ανήκει στις λεγόμενες "δυναμικές επιστήμες" όπως και οι επιστήμες των υπόλοιπων μηχανικών οι οποίες συνεχώς εξελίσσονται. Ανακαλύπτονται νέα υλικά, νέες τεχνικές δόμησης, νέα δομικά μηχανήματα, αλλάζουν οι κανονισμοί, βγαίνουν νέα υπολογιστικά πακέτα εφαρμογών. Είναι ένα επάγγελμα που πρέπει να ενημερώνεσαι συνέχεια όπως και με όλους τους μηχανικούς. Στις "δυναμικές επιστήμες" ανήκουν επίσης οι γιατροί, οι οδοντίατροι, οι κτηνίατροι και οι φαρμακοποιοί καθώς και άλλοι.



Σε σχέση με τους άλλους κλάδους της υψηλής τεχνολογίας(Ρομποτικές, αυτοματισμούς,τηλεϊατρικές κ.λ.π) όπου υπάρχει πεδίο έρευνας λαμπρό:) με τους Π.Μ τι γίνεται?
Τα έχω μπλέξει λίγο?
Κάντε το κόπο να με διαφωτίσετε.

Στο επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού χρησιμοποιούνται μηχανήματα για να κάνουν τις τεχνικές εργασίες (π.χ. γερανοί, φορτηγά, εκσκαφείς, αποξέστες, διαμορφωτές, οδοστρωτήρες, φίνισερ, γκρέϊντερ κλπ.). Συνεπώς η ανάπτυξη της τεχνολογίας είναι άμεσα συνδεδεμένη με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού. Βέβαια ο πολιτικός μηχανικός δεν θα υπολογίσει τα μηχανήματα αλλά πρέπει να γνωρίζει ορισμένα μηχανολογικά ώστε να ξέρει αν τον συμφέρει η αγορά ή ενοικίαση των σύγχρονων μηχανημάτων καθώς τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν μεγάλο κόστος συνήθως. Επιπλέον ανακαλύπτονται νέα υλικά και νέες τεχνικές δόμησης. Στην αρχή λίγα συνεργεία εφαρμόζουν τις νέες μεθόδους που με τον καιρό αυξάνονται. Μετά ανακαλύπτονται πάλι νέες μέθοδοι κοκ. Υπάρχει ΠΟΛΥ έρευνα στην επιστήμη του πολιτικού μηχανικού ακόμη και δεν θα σταματήσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoula!

Νεοφερμένος

Η vasoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θελω να ασχοληθω με υποθαλασσιες κατασκευες αλλα δεν ξερω ποια σχολή θα με βοηθησει περισσοτερο[λεγωντας υποθαλασσιες κατασκευες εννοω π.χ ξενοδοχεία όπως το υδρόπολις και το ποσάιντον (ντουμπάι κ.λ.π)].θα ηθελα να μου προτείνετε σχολές που θα με βοηθησουν....!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Μια πρόταση είναι πολιτικών μηχανικών και μετά κάποιο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μια πρόταση είναι πολιτικών μηχανικών και μετά κάποιο μεταπτυχιακό.

ναι δικιο εχει ο sav ..Πολ μηχ και μετα εχεις πολλες διοδους,θα σε κομπλε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ναι δικιο εχει ο sav ..Πολ μηχ και μετα εχεις πολλες διοδους,θα σε κομπλε!!

Εσύ για πού πας?? (sorry για το off-topic:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Να ασχοληθεις απο ποια σκοπιά; Σε τετοια mega-projects εργαζονται ταυτοχρονως επιστημονες απο 100 διαφορετικές ειδικότητες, απο πολιτικους μηχανικους, μηχανολογους, ηλεκτρολογους, προγραμματιστες, αυτοματιστές μέχρι ψυκτικοι, μπογιατζηδες και διακοσμητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πολιτικών μηχανικών πήγαινε και μετά κάνε ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εχει καποια ροη σχετικη με τα εργα υποδομης; Γιατι φανταζομαι οτι αυτη θα επρεπε ν'ακολουθησει, μιας και η τεχνογνωσια για υποθαλασσια εργα υπαρχει κυριως στον τομεα των υποδομων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά χωρίς να είμαι και σίγουρος αλλά εμένα πιο πολύ μου κάνει για αρχιτέκτονας (τύπου Jacque Fresco)...:P
Η κοπέλα μάλλον έχει πορωθεί με παρόμοια έργα του μέλλοντος και με μοντέρνα σχέδια...
νομίζω για να την ελκύουν τέτοιες κατασκευές, θα την ελκύει περισσότερο ο τομέας της αρχιτεκτονικής και όχι ο κατασκευαστικός τομέας...
Ας μας πει και εκείνη όμως τι ακριβώς εννοεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoula!

Νεοφερμένος

Η vasoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
:bye:όντως δεν ήμουν πολύ κατατοπιστική γιατί όσο και αν έχω προσπαθήσει να βρώ πληροφορίες στο θέμα μου στάθηκε σχεδών αδύνατον.
μία συμαντική απορία που έχω είναι οι αρμοδιότητες όλων αυτών των επαγγελμάτων σε αυτού του είδους τς κατασκευές. κάποιος με σχετικές γνώσεις μπορεί να με διαφωτίσει...ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Και εμένα που με ενδιαφέρουν και οι υποθαλάσσιες κατασκευές αλλά και οι ουρανοξύστες (που εύχομαι κάποτε να κτιστούν και στην ελλάδα) πολιτικών μηχανικών θα πάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και εμένα που με ενδιαφέρουν και οι υποθαλάσσιες κατασκευές αλλά και οι ουρανοξύστες (που εύχομαι κάποτε να κτιστούν και στην ελλάδα) πολιτικών μηχανικών θα πάω!

Δυστυχώς η ανέγερση ουρανοξυστών απαγορεύεται βάσει νόμου στην Ελλάδα επικαλούμενοι την υψηλή σεισμικότητα της χώρας. Αυτά εγώ τα ακούω βερεσέ καθώς στα ψηλά κτίρια η κυρίαρχη δράση που καταπονεί τα κτίρια δεν είναι ο σεισμός αλλά ο άνεμος. Τεσπα. Ο νόμος είναι νόμος. Και μιας και λέει ο καθένας αυτό που του αρέσει περισσότερο, εγώ γουστάρω τρελλά τις γέφυρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top