Λίγα πράγματα για τους Πολιτικούς Μηχανικούς

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά δεν ήταν καθόλου ανεύθυνη η απάντηση του kaim την γνώμη του είπε το παιδί....Τώρα δεν πιστεύω ότι υπάρχουν παιδιά που θα επηρεαστούν τόσο εύκολα...και χωρίς επιχειρήματα,, Και γω μια γνώμη ζήτησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis60

Νεοφερμένος

Ο giannis60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τελικα τι επελεξες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
κοίτα, όλες οι πολυτεχνικές σχολές από όσο ξέρω έχουν πολύ διάβασμα..
ειδικά οι μηχανικοί...

τώρα, αν ενδιαφέρεσαι για πολιτικός μηχανικός, να σου πως το επάγγελμα είναι ήδη κορεσμένο...
το μαρτυρούν άλλωστε και οι εκατοντάδες προτιμήσεις των υποψηφίων...
αν δεν απατώμαι, το 2007 υπήρχαν 123 θέσεις στο ΕΜΠ και 1123 Α' προτιμήσεις πανελλαδικώς για το τμήμα....
το βλέπω και από τον πατέρα μου που είναι πολιτικός μηχανικός, συνεργάζεται με έναν άλλο καθώς και έναν αρχιτέκτονα με σπουδές στην Ιταλία και πάλι δύσκολα βρίσκουν δουλεία...

θα σου πρότεινα, αν επιθυμείς βέβαια, τοπογραφικές σχολές...
έχουν περισσότερο μέλλον σίγουρα (και με το κτηματολογικό χάρτη που επιτέλους άρχισε να γίνετε...)

απλά αυτά...
καλή επιλογή..!

και θελω να γινω πολιτικος μηχανικος αν γραψω καλα...αλλα μ αυτα που λες στεναχωρηθηκα τωρα.....αν ειναι να μην βρισκω δουλεια να μην το δηλωσω καθολου του χρονου...:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
O πολιτικός μηχανικός έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα απο όλους τους άλλους ρε συ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
O πολιτικός μηχανικός έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα απο όλους τους άλλους ρε συ...
Και απο ημμυ ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Όταν λέτε περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα τι εννοείτε? Νομίζω ότι μπορούμε να τα συγκρίνουμε μόνο μεταξύ τμημάτων με παρεμφερή αντικείμενα. Πώς να συγκρίνουμε δικαιώματα πολ. μηχ. με ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis60

Νεοφερμένος

Ο giannis60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν περισσοτερα επαγγελματικα διακαιωματα. Μπορουν παραδειγματος χαρη εκτος απο κατασκευαστικα, να υπογραψουν τοπογραφικα και αρχιτεκτονικα (με περιορισμους). Δεν ξερω πολλα αλλα τωρα που θα μπω στη σχολη θα σας πω. Σημειωνω οτι οι πολιτικοι μηχανικοι χρειαζονται παντου, σε αντιθεση με τους τοπογραφους που οι αρμοδιοτητες τους ειναι περιορισμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Όταν λέτε περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα τι εννοείτε? Νομίζω ότι μπορούμε να τα συγκρίνουμε μόνο μεταξύ τμημάτων με παρεμφερή αντικείμενα. Πώς να συγκρίνουμε δικαιώματα πολ. μηχ. με ΗΜΜΥ?
Είναι απλό ρε συ..και οι 2 κλάδοι ανήκουν στο ΤΕΕ...αν θές να ανοίξεις ή να εργαστείς σε κατασκευαστική εταιρία το πτυχίο του πολιτικού μηχανικού έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα απο των υπολοίπων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Α σωστά, στον τομέα των κατασκευών νομίζω ότι οι πολιτικοί έχουν σαφώς περισσότερες προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karamazof53

Νεοφερμένος

Ο karamazof53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Mε απλα λογια, οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν δικαιαωμα να υπογραφουν τα παντα, σε αντιθεση με αλλες ειδικοτητες οπως μηχανικοι χωροταξιας,μηχανικοι περιβαλλοντος κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Μπορούν να υπογράψουν και αντί για έναν ημμυ δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδιά επειδή χάνεται η μπάλα με το ζήτημα των επαγγελματικών δικαιωμάτων και με το "ποιος υπογράφει τι", θα πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά στον αρμόδιο φορέα, στην ενότητα "Επαγγελματικά Δικαιώματα" του ΤΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας!:bye: Και εγώ πολιτικός μηχανικός δήλωσα πρώτη επιλογή, καθώς εκτός από το ότι μου αρέσει, έχω και έτοιμη δουλειά, πράγμα που είναι πολύ σημαντικό στις μέρες μας... Έχω την εντύπωση ότι ο τομέας του πολιτικού μηχανικού δεν είναι τόσο κορεσμένος όσο ακούγεται, τουλάχιστον στην επαρχία (για τις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω) και μάλιστα έχει μεγάλο εύρος επαγγελματικών δυνατοτήτων, αλλά και πολύ καλές απολαβές (σαν ελεύθερος επαγγελματίας τουλάχιστον).
Και εγώ είχα σκεφτεί να γίνω ΗΜΜΥ , αλλά παρόλο που μου αρέσουν οι υπολογιστές (όχι όμως και η ηλεκτρολογία :sick:) δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορέσει να δουλέψει κάποιος πάνω στους υπολογιστές εδώ στην Ελλάδα ως ελεύθερος επαγγεματίας (λαμβάνοντας υπόψη και τους χιλιάδες αποφοίτους τμημάτων πληροφορικής). Θα ανοίξει κατάστημα με υπολογιστές ή θα κάνει μαθήματα; Φαντάζομαι ότι οι ΗΜΜΥ έχουν επαγγελματική αποκατάσταση ως υπάλληλοι σε μεγάλες εταιρείες τηλεπικοινωνιών/πληροφορικής ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες που επικεντρώνονται σε δίκτυα, ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις/μελέτες κλπ και όχι στους υπολογιστές(πχ προγραμματισμός), άρα και η εύρεση εργασίας στην επαρχία είναι πιο δύσκολη από έναν ΠΜ. Έτσι είναι; Αν όντως είναι έτσι, πιστεύω πως οι ΠΜ είναι καλύτερη επιλογή για μένα από ΗΜΜΥ, αφού δεν μου αρέσει η ηλεκτρολογία. Εσείς τι πιστεύετε; Τώρα βέβαια δεν αλλάζει τίποτα! (Αν και πιστεύω ότι η σχολή των ΠΜ θα μου αρέσει πολύ, έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως η επιλογή μου δεν ήταν σωστή με τόσους πολλούς που δηλώνουν ΗΜΜΥ!:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
[...]Τώρα βέβαια δεν αλλάζει τίποτα! (Αν και πιστεύω ότι η σχολή των ΠΜ θα μου αρέσει πολύ, έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως η επιλογή μου δεν ήταν σωστή με τόσους πολλούς που δηλώνουν ΗΜΜΥ!:()

Από την στιγμή που πραγματικά σ' αρέσει η σχολή που δήλωσες 1η, τότε η επιλογή σου ήταν σωστή. Ασ' τους υπόλοιπους να κάνουν ότι θέλουν. Δεν πρέπει να καθορίζει το τι ειναι στην μόδα την επιλογή μας. Μην ξεχνάς άλλωστε πως πριν αρκετά χρόνια οι Χημικοί Μηχανικοί ήταν της μόδας και είχαν την υψηλότερη βάση, αλλά βρέθηκαν με μεγάλη ανεργία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
(Αν και πιστεύω ότι η σχολή των ΠΜ θα μου αρέσει πολύ, έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως η επιλογή μου δεν ήταν σωστή με τόσους πολλούς που δηλώνουν ΗΜΜΥ!:()


ναι αλλα αν διαλεγουν τοσοι ημμυ κπ στιγμη και η σχολη θα βγαζει ανεργους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Οι πολιτικοί μηχανικοί είναι η πιο παλιά σχολή στο πολυτεχνείο κ για αυτό έχουν το δικαίωμα να υπογράφουν για όλους τους μηχανικούς καθώς κ για τους γεωλόγους γιατί έχουν ένα μάθημα τις αρχές γεωλογίας. Με όλα λόγια ότι μάθημα κάνουν σε ένα εξάμηνο μπορούν να βάζουν κ υπογραφές για το αντίστοιχο επαγγέλμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ΤΕΕ δεν αναγνωρίζει τους Πολιτικούς Μηχανικούς Τ.Ε. ως μέλη του, αλλά σύντομα θ'αλλάξει. Οι ΠΜ Τ.Ε. έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης, όπως και του Πολυτεχνείου και η μόνη διαφορά είναι η μισθολογική κλίμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ναι αλλα αν διαλεγουν τοσοι ημμυ κπ στιγμη και η σχολη θα βγαζει ανεργους...
Και επίσης δεν σημαίνει ότι αυτοί που θα μπουν θα βγουν όλοι μαζί. :P
Το να βγεις από τέτοιες σχολές σου δίνει το αίσθημα του ότι οι Πανελλήνιες ήταν ένας ανάλαφρος περίπατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά στο Πολυτεχνείο όντως είναι αγγούρι μερικές σχολές. Ξέρω πολλούς που την παρατάνε και στον πρώτο χρόνο. Λογικό αν σκεφτείς ότι έχει περίπου 65 μαθήματα, τη στιγμή που τα υπόλοιπα ΑΕΙ έχουν 35-50 το πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όποιος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ TEE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top