Λίγα πράγματα για τους Πολιτικούς Μηχανικούς

panos1990

Νεοφερμένος

Ο panos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, από ότι φαίνεται θα δηλώσω τις σχολές πολιτικών μηχανικών... Θα ήθελα όμως μια προσωπική άποψη για τα μαθήματα, το βαθμό δυσκολίας κτλ, από κάποιον(αν υπαρχει...) που να είναι σε αυτο το τμήμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Φέτος έκανα παρέα με πολλούς πολιτικούς μηχανικούς... Λοιπόν, απ' ό,τι έχω καταλάβει η σχολή είναι δύσκολη (όχι τόσο δύσκολη όσο οι ΗΜΜΥ όμως, τουλάχιστον στο πρώτο έτος), έχει πολλή φυσική και στατική (πως να μην πέφτει το ντουβαρ') καθώς επίσης και σχέδιο. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos_licious

Νεοφερμένος

Ο kotsos_licious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κοίτα, όλες οι πολυτεχνικές σχολές από όσο ξέρω έχουν πολύ διάβασμα..
ειδικά οι μηχανικοί...

τώρα, αν ενδιαφέρεσαι για πολιτικός μηχανικός, να σου πως το επάγγελμα είναι ήδη κορεσμένο...
το μαρτυρούν άλλωστε και οι εκατοντάδες προτιμήσεις των υποψηφίων...
αν δεν απατώμαι, το 2007 υπήρχαν 123 θέσεις στο ΕΜΠ και 1123 Α' προτιμήσεις πανελλαδικώς για το τμήμα....
το βλέπω και από τον πατέρα μου που είναι πολιτικός μηχανικός, συνεργάζεται με έναν άλλο καθώς και έναν αρχιτέκτονα με σπουδές στην Ιταλία και πάλι δύσκολα βρίσκουν δουλεία...

θα σου πρότεινα, αν επιθυμείς βέβαια, τοπογραφικές σχολές...
έχουν περισσότερο μέλλον σίγουρα (και με το κτηματολογικό χάρτη που επιτέλους άρχισε να γίνετε...)

απλά αυτά...
καλή επιλογή..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
κοίτα, όλες οι πολυτεχνικές σχολές από όσο ξέρω έχουν πολύ διάβασμα..
ειδικά οι μηχανικοί...

τώρα, αν ενδιαφέρεσαι για πολιτικός μηχανικός, να σου πως το επάγγελμα είναι ήδη κορεσμένο...
το μαρτυρούν άλλωστε και οι εκατοντάδες προτιμήσεις των υποψηφίων...
αν δεν απατώμαι, το 2007 υπήρχαν 123 θέσεις στο ΕΜΠ και 1123 Α' προτιμήσεις πανελλαδικώς για το τμήμα....
το βλέπω και από τον πατέρα μου που είναι πολιτικός μηχανικός, συνεργάζεται με έναν άλλο καθώς και έναν αρχιτέκτονα με σπουδές στην Ιταλία και πάλι δύσκολα βρίσκουν δουλεία...

θα σου πρότεινα, αν επιθυμείς βέβαια, τοπογραφικές σχολές...
έχουν περισσότερο μέλλον σίγουρα (και με το κτηματολογικό χάρτη που επιτέλους άρχισε να γίνετε...)

απλά αυτά...
καλή επιλογή..!
Σε σχέση με το ημμυ?Ποιο πιστεύεις ότι έχει καλύτερες προοπτικές?Γιατί είμαι ανάμεσα σε ημμυ και πολιτικών μηχανικών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι τελείως διαφορετικά αντικείμενα, έχει να κάνει καθαρά με το τι γουστάρεις εσύ και πραγματικά εκεί πήγαινε.

Πληροφορικά πάντως οι πολιτικοί μηχανικοί είναι οι περισσότεροι άνεργοι πτυχιούχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos_licious

Νεοφερμένος

Ο kotsos_licious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τον Dythor...

είναι το άμεσο συμπέρασμα των προλεγόμενών μου....
και όπως σας είπα, ξέρω τα πράγματα από "μέσα"

τώρα είναι τί θέλει κάποιος...
π.χ. ξέρω άτομα που επειδή έχει κύρος η σχολή των πολιτικών μηχανικών προτιμούν αυτή παρά το επαγγελματικό αδιέξοδο που σίγουρα θα αντιμετωπίσουν όταν εξέλθουν από τις πύλες του πολυτεχνείου...

και εγώ για εκεί ήθελα από μικρός, (είχα άλλωστε και ισχυρή επιρροή...) αλλά εκτός το ότι ποτέ δεν έβγαζα τα μόρια, μετά συνειδητοποίησα ότι δεν θα έχω δουλειά κατά πάσα πιθανότητα...

και όπως με βλέπω - μιας και εγώ θα γίνω πρωτοετείς... - θα πάω στην Σάμο...
στο Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων ...

είπαμε...
γούστα είναι αυτά..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1990

Νεοφερμένος

Ο panos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καταρχήν ευχαριστώ για τν βοήθεια.... το θέμα είναι οτι η σχολή πολιτικών μηχανικών μ αρεσεί πολύ αλλά δν θελώ οταν τελειώσω να με συντηρουν οι γονεις μου....:P για την τοπογραφων τι ξερετε? νομιζώ εχει αρκετα κοινα με την πολ. μηχ. και με αυτα π ειπατε για κτηματολογιο κλπ θα βοηθήσουν πολυ στην επαγγελματικη αποκατασταση, στις 11 δινω μηχανογραφικο.... βοηθειστε την κατασταση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πολιτικών μηχανικών με τα 1.000 imo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos_licious

Νεοφερμένος

Ο kotsos_licious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κοίτα....
θα σου μιλήσω πάλι από "μέσα"...

ο πατέρας μου τελείωσε και την τοπογραφική...

λοιπόν, στο λέω από τώρα ότι αν επιλέξεις τοπογραφική, θα τρέχεις..!!

και με αυτό εννοώ:

1) Η δουλειά έχει πολύ τρέξιμο..
(αναζήτηση στοιχείων από την τοπογραφική υπηρεσία τα οποία δεν τα παίρνεις
πάντα εύκολα... - εννοώ ότι πρέπει να έχεις και έναν γνωστό εκεί για μεγαλύτερη
διευκόλυνση...

2) Ακανόνιστα ωράρια
Ειδικά τώρα τα καλοκαίρια με την ζέστη η δουλειά περιορίζεται στις πρωινές κυρίως
ώρες...

3) Συνειδητοποίησε ότι θα μετράς χωράφια, οικόπεδα και ότι άλλο κάτσει..
Στην αρχή τουλάχιστον, μετά ίσως διοριστείς...

4) Οι τοπογράφοι έχουν και ειδικό εξοπλισμό...Ειδικά όργανα μέτρησης κτλ.τα οποία
είναι λίγο ακριβούτσικα...

5) Θα πρέπει να μάθεις οπωσδήποτε να χειρίζεσαι Autocad - σχεδιαστικό πρόγραμμα...
Τοπογράφος χωρίς το πρόγραμμα αυτό ανήκει μάλλον σε άλλο κλάδο...

6) Το πιθανότερο είναι να χρειαστείς φορητό υπολογιστή καθώς μπορεί τα στοιχέια (οι στάσεις όπως λέγονται) να μην σου βγαίνουν πάντα....

Υπάρχουν και θετικά στην υπόθεση...

1) Εξαιρετικά χρήματα...
Στην περιοχή μου (Χαλκιδική) η ταρίφα είναι 250 το χωράφι, δηλ. με ένα 2-3 ώρες
μέτρημα έχεις ένα 250 ευρώ στο τσεπάκι...

2) Υπάρχουν προοπτικές εξέλιξεις ( όπως προανέφερα, το κτηματολογικό έχει δώσει μία νέα πνοή στο επάγγελμα...)

Άποψη μου είναι να προτιμήσεις την τοπογραφική από το τμήμα των Πολιτικών Μηχανικών...

Είναι πλέον πολύ κορεσμένο...
Νομίζω ήταν το Έθνος Παιδεία από όπου σου ανέφερα τα στοιχεία σχετικά με τις θέσεις πιο πάνω


Στους πολιτικούς μηχανικούς γίνετε χαμός κάθε χρόνο...
Είναι φυσικό λοιπόν μετά από κάποια χρόνια να έχει κορεστεί το επάγγελμα...
Φυσικά έχεις το κύρος της σχολής, αλλά και πάλι θεωρώ ότι στην εποχή μας τα πράγματα έχουν αλλάξει, οι περισσότεροι αναζητούν επαγγελματική αποκατάσταση...

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα καταθέτω από προσωπική εμπειρία καθώς ουκ ολίγες φορές βοήθησα τον πατέρα μου σε μέτρημα...

Ελπίζω να βοήθησα αρκετά....

Πάντως η επιλογή είναι δική σου...
Και στο μηχανικών να περάσεις αργά ή γρήγορα δουλεία θα βρεις..
από πού είσαι αν επιτρέπετε...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1990

Νεοφερμένος

Ο panos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
φίλε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, πάντως μαλλον πολιτκών μηχανικών με κόβω να πηγαίνω κυριώς γιατί με εμπνέει πιο πολύ το αντικείμενο (απο Μυτιλήνη είμαι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos_licious

Νεοφερμένος

Ο kotsos_licious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
οκ...
σου εύχομαι καλή επιτυχία όπου και να πας και ότι και αν κάνεις στην ζωή σου...

παρεμπιπτόντως, μήοως ξέρεις τίποτα για Σάμο - Καρλόβασι - Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1990

Νεοφερμένος

Ο panos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ φίλε... για την σχολή που λες δεν ξερω τπτ, αλλά νομίζω οτι και ενας φίλος μου την σκέφτεται θα τον ρωτήσω και θα σ πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Σε ποιά πόλη αν επιτρέπεται? Και εγώ σήμερα δήλωσα όλες τις σχολές πολιτικών μηχανικών. Άσχετα από την επιλογή μου που έγινε με γνώμονα κάποιο ήδη τετελεσμένο υπόβαθρο θεώρώ ότι και το ΗΜΜΥ (από ό,τι βλεπω εδώ έχει μεγαλύτερες προοπτικές). Τώρα αν σε ενδιαφέρει το κύρος πίστεψε με δε διαφέρουν σε τίποτα. Αν το πιάνεις δήλωσε και το ΗΜΜΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ λέω για Πολιτικών μηχανικών...ΑΛΛΑ σκέφτομαι πολύ σοβαρά και τους Μηχανολόγους μηχανικούς....τι λέτε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Να πας φιλε μου Πολιτικων Μηχανικων.Νομιζω πως αξιζει τον κοπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Οι δύο σχολές δεν έχουν σχέση, πέρα του ότι τελειώνουν σε "μηχανικών"... δες τα μαθήματα και σκέψου τι θα σου άρεσε περισσότερο να σπουδάσεις. Από εκεί και πέρα προοπτικές, φυσικά, έχουν και οι δύο σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Να πας φιλε μου Πολιτικων Μηχανικων.Νομιζω πως αξιζει τον κοπο...

Αυτού του τύπου οι απαντήσεις είναι τελείως ανεύθυνες και ειδικά αν πέσεις σε άτομο που επηρεάζεται εύκολα (κακό του κεφαλιού του θα μου πεις) καταστροφικές. Με ποιά λογική το λες αυτό; Τα αντικείμενα των δύο σχολών είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και επαφίεται καθαρά και μόνο στην υποκειμενική προτίμηση του παιδιού το σε ποιά σχολή θα επιλέξει να φοιτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.Δε διαφωνω μαζι σου λοιπον.Αντιθετα συμφωνω
πως εδωσα μια τελειως ανευθυνη απαντηση.Ζητω λοιπον συγγνωμη...
Αλλα, μιλησα καθαρα βασει της δικης μου προσωπικης προτιμησης.Επισης, ειναι
βεβαια δικη του επιλογη, αλλα οταν φτανει στο σημειο να απευθυνεται σε μας
σημαινει πως ουτε και ο ιδιος ξερει καθαρα τι θελει να ακολουθησει.Επαναλαμβανω λοιπον πως παρεθεσα την αποψη μου και μονο.

Ζητω λοιπον και παλι συγγνωμη τοσο απο εσενα και απο το χρηστη που ρωτησε οσο και απο ολους τους χρηστες του ischool.Σκοπος μου δεν ηταν
να μπερδεψω κανενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Νταξ δεν τρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Οκ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top