Λίγα πράγματα για τους Πολιτικούς Μηχανικούς

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
γεια σας παιδια!ενδιαφερομαι για την σχολη των πολιτικων μηχανικων γι αυτο θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες.... α)του χρονου θα ακολουθησω θετικη κατευθυνση μπορω να περασω απο θετικη ή μονο απο τεχνολογικη και ποια θα ειναι τα μαθηματα βαρυτητας?
β)σε ποιες πολεις υπaρχει σχολη πολιτικων μηχανικων?μηπως ξερετε και καθολου τις βασεις?


ευχαριστω εκ των προτερων:)

Όλα τα τμήματα πολιτικών μηχανικών καθώς και των υπόλοιπων μηχανικών ανήκουν στο 4ο επιστημονικό πεδίο (πεδίο τεχνολογικών επιστημών). Τα τμήματα του 4ου πεδίου μπορείς να τα δηλώσεις χωρίς μείωση των μορίων σου τόσο από θετική κατεύθυνση όσο και από οποιονδήποτε κύκλο της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Δεν υπάρχει περιορισμός ως προς το μάθημα γενικής παιδείας για σχολές του 4ου πεδίου (αν δεν σε ενδιαφέρει να δηλώσεις σχολές του 5ου πεδίου μπορείς να επιλέξεις όποιο μάθημα γενικής παιδείας επιθυμείς) και δεν απαιτείται να εξεταστείς πανελλαδικά στο μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" (είναι απαραίτητο μόνο για σχολές του 5ου πεδίου). Για τα τμήματα πολιτικών μηχανικών δεν απαιτείται εξέταση σε κανένα ειδικό μάθημα. Το πρωτεύον μάθημα βαρύτητας είναι τα μαθηματικά κατεύθυνσης και το δευτερεύον η φυσική κατεύθυνσης τόσο για τη θετική όσο και για την τεχνολογική κατεύθυνση (και των 2 κύκλων).

Στην Ελλάδα υπάρχουν 5 τμήματα πολιτικών μηχανικών τα οποία είναι ισοδύναμα μεταξύ τους και επιτρέπονται οι μετεγγραφές εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις από το ένα στο άλλο:

1) Σχολή Πολιτικών Μηχανικών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου με έδρα την Αθήνα
2) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με έδρα τη Θεσσαλονίκη
3) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών με έδρα την Πάτρα
4) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με έδρα το Βόλο
5) Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης με έδρα την Ξάνθη

Αναμένεται σε λίγα χρόνια να λειτουργήσει τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Απ' όσο γνωρίζω έχει εγκριθεί η ίδρυση του τμήματος και κατασκευάζονται νέες πτέρυγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
για να ειμαι ειλικρινης δεν πστευα πως ειναι τοσο υψηλοβαθμη σχολη.ευχαριστω πολυ παντως παιδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αναμένεται σε λίγα χρόνια να λειτουργήσει τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Απ' όσο γνωρίζω έχει εγκριθεί η ίδρυση του τμήματος και κατασκευάζονται νέες πτέρυγες.

Latest News from Pi-Tsi-Kay (Πολυτεχνείο τση Κρήτης):
Η πρόοδος για την ίδρυση του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στα Χανιά δεν είναι... πρόοδος.
Από πέρσι ακούμε εκ της πρυτανικής αρχής ότι θα άνοιγε αυτή τη χρονιά, αλλά όπως βλέπετε, nothing happened. Τα νέα κτήρια στην πολυτεχνειόπολη μέχρι το Σεπτέμβρη παρέμεναν γιαπιά με τούβλα και μισούς σοβάδες, ενώ μόνο το ένα τρίτο θεωρούταν "έτοιμο" (χωρίς τα έπιπλα βέβαια).
Ίδωμεν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agelina_2

Νεοφερμένος

Η Agelina_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν μπορούσε να μου απαντήσει ο civilara που πιστεύω ότι έχει πολύ καλή άποψη για το θέμα. Φυσικά και κάθε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη.
Μάλλον θα πιάσω Πολιτικούς Πάτρας ή Βόλου, αλλά από την άλλη με δελεάζουν και οι Τοπογράφοι ΕΜΠ (που αν οι βάσεις θα είναι περίπου όπως το 2011, τους πιάνω).
Μου αρέσουν οι Πολιτικοί, αλλά σκέφτομαι μήπως δεν θα ήταν κακή ιδέα να προτιμήσω του Τοπογράφους , λόγω ΕΜΠ και λόγω του ότι μένω στην Αθήνα.
Υπάρχουν καθόλου προοπτικές για του Τοπογράφους? Μήπως σαν γυναίκα, καλύτερα να μην το σκέφτομαι καθόλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν μπορούσε να μου απαντήσει ο civilara που πιστεύω ότι έχει πολύ καλή άποψη για το θέμα. Φυσικά και κάθε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη.
Μάλλον θα πιάσω Πολιτικούς Πάτρας ή Βόλου, αλλά από την άλλη με δελεάζουν και οι Τοπογράφοι ΕΜΠ (που αν οι βάσεις θα είναι περίπου όπως το 2011, τους πιάνω).
Μου αρέσουν οι Πολιτικοί, αλλά σκέφτομαι μήπως δεν θα ήταν κακή ιδέα να προτιμήσω τους Τοπογράφους , λόγω ΕΜΠ και λόγω του ότι μένω στην Αθήνα.
Υπάρχουν καθόλου προοπτικές για του Τοπογράφους?

Φυσικά κι έχουν προοπτική οι Τοπογράφοι. Το πτυχίο του Αγρονόμου-Τοπογράφου είναι ευρύτατο και τους δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθούν με πολλά πράγματα πέρα από τις τοπογραφικές μελέτες όπως είναι τα υδραυλικά έργα, τα λιμενικά έργα, τα συγκοινωνιακά έργα και οι κυκλοφοριακές μελέτες.

Μεταξύ των Πολιτικών Μηχανικών Πάτρας & Πολιτικών Μηχανικών Βόλου εγώ θα διάλεγα τους Πολιτικούς Μηχανικούς Βόλου. Πιστεύω ότι έχουν πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.

Μήπως σαν γυναίκα, καλύτερα να μην το σκέφτομαι καθόλου?

Μην ακούω βλακείες. Αυτές είναι αναχρονιστικές απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Civilara μιας και έχεις άποψη επί του θέματος θα πρότεινες κάποιος να προτιμήσει το ΕΜΠ η το ΑΠΘ για το εν λόγω τμήμα? Εφόσον βέβαια τις πιάνει και τις 2. Εχω ακούσει ότι αυτό του ΕΜΠ είναι έτη φωτός πιο μπροστά από αυτό του ΑΠΘ. Ισχύει;
Ευχαριστω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara μιας και έχεις άποψη επί του θέματος θα πρότεινες κάποιος να προτιμήσει το ΕΜΠ η το ΑΠΘ για το εν λόγω τμήμα? Εφόσον βέβαια τις πιάνει και τις 2. Εχω ακούσει ότι αυτό του ΕΜΠ είναι έτη φωτός πιο μπροστά από αυτό του ΑΠΘ. Ισχύει;
Ευχαριστω. :)

Επειδή τους έχω δει και τους πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ, έτη φωτός δεν το λες αλλά γενικά ναι είναι καλύτερο τμήμα από το αντίστοιχο στο ΑΠΘ. Το ασυναγώνιστο πλεονέκτημα όλων των σχολών του ΕΜΠ είναι οι εγκαταστάσεις του και τα εργαστήρια που έχει. Κανένα άλλο τμήμα πολιτικών μηχανικών δεν έχει την εργαστηριακή υποδομή της σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ. Αυτό που μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα είναι ότι το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ είναι πιο μπροστά από τα υπόλοιπα όσον αφορά θέματα σεισμικής μηχανικής & αντισεισμικών κατασκευών. Αυτό φαίνεται και από το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, και από τα μεταπτυχιακά που παρέχουν τα πανεπιστήμια που έχουν τμήμα πολιτικών μηχανικών αλλά και από τις επιστημονικές δημοσιεύσεις. Σε θέματα συγκοινωνιακών και υδραυλικών έργων το ΕΜΠ είναι πιο μπροστά από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σοφία...

Νεοφερμένος

Η σοφία... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας ενδιαφέρομαι και εγώ για πολιτικός μηχανικός άλλα στις μέρες μας δεν ξέρω αν έχει προοπτικές το επάγγελμα αυτό..βέβαια θέλω να κάνω τις σπουδές μου στη γερμανία καθώς και να μείνω εκεί..πάω 2 λυκείου και έχω αγχωθει κάπως με το όλο θέμα...μπορεί κάποιος να μου πει τις προοπτικές ατού του επαγγέλματος με τα δεδομένα της γερμανίας και που κυμαίνονται περίπου οι βάσεις του;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

origo

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Πράγματι το επάγγελμα αυτό δεν έχει προοπτικές στην Ελλάδα του σήμερα όπως και όλα τα επαγγέλματα.Εσύ και ο καθένας δεν πρέπει να κοιτάει το τώρα καθώς δεν θα βγείς αύριο στην αγορά εργασίας, αλλά και κανείς δεν γνωρίζει το μέλλον.Σίγουρα είναι ένα ενδιαφέρον επάγγελμα και έχε στο νου σου οτι οι κατασκευές συνοδεύονται με την απαρχή ανάπτυξης των οικονομιών των χωρών.Οσο για την Γερμανία δεν γνωρίζω..Εγώ το πήρα το ρίσκο πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σοφία...

Νεοφερμένος

Η σοφία... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σας,ωστόσο όμως ακόμα δεν ξέρω αν η επιλογή μου αυτή θα μου επιφέρει κάποια σχετικά έσοδα στο μέλλον μετά το πτυχίο...έχω ακούσει επιπλέον ότι σε τέτοιου είδους δουλειές πρέπει να έχεις κάποιες άκρες π.χ πατέρα η μητέρα που να ασχολείται με αυτό το επάγγελμα η τέλος πάντων κάτι παρεμφερές...ισχύει;;διότι οι γονείς μου εμένα δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα αυτό...ευχαριστώ ξανά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σας,ωστόσο όμως ακόμα δεν ξέρω αν η επιλογή μου αυτή θα μου επιφέρει κάποια σχετικά έσοδα στο μέλλον μετά το πτυχίο...έχω ακούσει επιπλέον ότι σε τέτοιου είδους δουλειές πρέπει να έχεις κάποιες άκρες π.χ πατέρα η μητέρα που να ασχολείται με αυτό το επάγγελμα η τέλος πάντων κάτι παρεμφερές...ισχύει;;διότι οι γονείς μου εμένα δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα αυτό...ευχαριστώ ξανά..
Βασικά σε όλες τις δουλειές πρέπει να έχεις άκρες και βοήθεια απο τον οικογενειακό σου περίγυρο αλλιώς ούτε για σερβιτόρο δεν σε πέρνουν.
Κάνε αυτό που σ'αρέσει και όσο για το μετά κανείς δεν ξέρει..πόσο μάλλον σε 7-10 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα ηθελα ν ρωτησω αυτους που σπουδαζουν πολιτικοι μηχανικοι..θα χρειαστει να αγορασω εξοπλισμο στο 1 ο ετος οπως πχ σχεδιαστηριο κι αν ναι τι εξοπλισμο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα ηθελα ν ρωτησω αυτους που σπουδαζουν πολιτικοι μηχανικοι..θα χρειαστει να αγορασω εξοπλισμο στο 1 ο ετος οπως πχ σχεδιαστηριο κι αν ναι τι εξοπλισμο??

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε εξοπλισμό για το μάθημα του τεχνικού σχεδίου, ο οποίος θα χρειαστεί και για τα μαθήματα της οικοδομικής. Θα σου πουν οι καθηγητές τι ακριβώς να αγοράσεις. Φυσικά θα χρειαστείς καθ' όλη την διάρκεια των σπουδών σου και έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή με τις εφαρμογές γραφείου (word, excel, powerpoint κυρίως), πρόσβαση στο Internet και κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα (π.χ. AutoCAD). Χρήσιμος θα είναι και ένας εκτυπωτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εχουν και οι τοπογραφοι πολυ σχεδιο ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού ακριβώς επειδή έχει τεράστιο εύρος σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα, έχει διεξόδους, δεν είναι μόνο οι κατασκευές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Στην Ελλαδα μονο οι κατασκευες ειναι, κακα τα ψεματα....Στο εξωτερικο ομως αμα ψαχτεις, μπορεις να κανεις πολλα περισσοτερα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού ακριβώς επειδή έχει τεράστιο εύρος σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα, έχει διεξόδους, δεν είναι μόνο οι κατασκευές.

Αυτό είναι σωστό. Είναι το μόνο που μας σώζει σε αυτές τις δύσκολες καταστάσεις (για όλους).

Στην Ελλαδα μονο οι κατασκευες ειναι, κακα τα ψεματα....Στο εξωτερικο ομως αμα ψαχτεις, μπορεις να κανεις πολλα περισσοτερα πραγματα

Όταν λέμε κατασκευές δεν εννοούμε μόνο τα κτίρια. Οι μελέτες και κατασκευές κτιρίων θα μείνουν σε αδράνεια για τουλάχιστον μία 10ετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Mα ουτως η αλλως, και τα δημοσια εργα (γεφυρες, δρομοι, φραγματα) εχουν παγωσει και αυτα...Σιγα μη βρουμε κρατικα κονδυλια, για να σηκωσουμε τετοια εργα, αυτη την περιοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Παιδιά,πόσες ώρες εργαστήρια έχετε τη βδομάδα?(στο περίπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top