Καταργούνται τα μόρια των αθλητών για τις πανελλήνιες

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Πολύ δηλητήριο ρε παιδιά! Να πω και εγώ ότι συμφωνώ ότι οι (πρωτ)αθλητές από τη στιγμή που αφιερώνουν τόσο χρόνο στην προπόνηση πρέπει να πριμοδοτούνται αλλά θεωρώ αδικία να κερδίζουν μόρια μόνο αυτοί. Χωρίς φυσικά να θέλω να υποτιμήσω την προσπάθειά και τον κόπο τους, αναρωτιέμαι γιατί το υπουργείο παιδείας θεωρεί τον πρωταθλητισμό ως την μόνη άξια επιβράβευσης δραστηριότητα... Για παράδειγμα, γιατί να μην παίρνουν μόρια και όσοι κερίζουν σε διαγωνισμούς καλλιτεχνικούς, μουσικούς, θεατρικούς, λογοτεχνικούς, κλπ. κλπ. ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niwerio

Νεοφερμένος

Η Niwerio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πολύ δηλητήριο ρε παιδιά! Να πω και εγώ ότι συμφωνώ ότι οι (πρωτ)αθλητές από τη στιγμή που αφιερώνουν τόσο χρόνο στην προπόνηση πρέπει να πριμοδοτούνται αλλά θεωρώ αδικία να κερδίζουν μόρια μόνο αυτοί. Χωρίς φυσικά να θέλω να υποτιμήσω την προσπάθειά και τον κόπο τους, αναρωτιέμαι γιατί το υπουργείο παιδείας θεωρεί τον πρωταθλητισμό ως την μόνη άξια επιβράβευσης δραστηριότητα... Για παράδειγμα, γιατί να μην παίρνουν μόρια και όσοι κερίζουν σε διαγωνισμούς καλλιτεχνικούς, μουσικούς, θεατρικούς, λογοτεχνικούς, κλπ. κλπ. ; :)
συμφωνω...κ εμεις για τον μουσικο διαγωνισμο σπαταλησαμε παρα πολλες ωρες!!ενω οι υπολοιποι διαβαζαν εμεις καναμε προβες..κ ουτε ενα μοριο δν πηραμε..ειχαμε τους καθηγητες στο σχολειο να μας λενε οτι δν ειμασταν παροντες στην ταξη κ μας εβαζαν χαμηλους βαθμους στα γενικης...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
συμφωνω...κ εμεις για τον μουσικο διαγωνισμο σπαταλησαμε παρα πολλες ωρες!!ενω οι υπολοιποι διαβαζαν εμεις καναμε προβες..κ ουτε ενα μοριο δν πηραμε..ειχαμε τους καθηγητες στο σχολειο να μας λενε οτι δν ειμασταν παροντες στην ταξη κ μας εβαζαν χαμηλους βαθμους στα γενικης...:(

Δηλαδή στον Πανελλήνιο μουσικό διαγωνισμό ο πρώτος δεν κερδίζει κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Δηλαδή στον Πανελλήνιο μουσικό διαγωνισμό ο πρώτος δεν κερδίζει κάτι?
Εχω κερδισει ενα πρωτο και ενα 2ο βραβειο σε μουσικους διαγωνισμους τους υπουργειου παιδειας. Δεν πηρα τιποτα :) Αν ειναι να γινεται να γινεται για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Λυπαμαι, πραγματικα λυπαμαι... Τετοιο κομπλεξ???

Ξερετε κυριοι τι χρειαζεται για να κανει καποιος πρωταθλητισμο? Σιγα μην ξερετε, σιγα μην ειχατε τα κοτσια να το κανετε..

Εχετε καταλαβει ποσο μισος βγαζει αυτο το τοπικ με τις απαντησεις σας σε παιδια που το μονο που κανουν ειναι να αθλουνται σκληρα?

Δεν ειχα κουραγιο να διαβασω ολο το τοπικ, πραγματικα ντραπηκα για μερικους...

Εχετε πει ΤΑ ΑΚΥΡΑ, λεει ο ενας γιατι να "διευκολυνονται" οι αθλητες! Τι λες ρε? Ευκολο ειναι να βγεις πρωταθλητης στο tae kwon-do, στην κωπηλασια?

Σε ολα τα αναπτυγμενα κρατη παιρνουν υποτροφιες οι πρωταθλητες για ολες τις σχολες και εμεις τα ΖΩΑ θελουμε να καταστρεψουμε πιο πολυ τους νεους μας, να γινουν φυτα με ενα βιβλιο πανω απ'το κεφαλι τους μονο, και με 50 ωρες την εβδομαδα φροντιστηρια απο την Α' Λυκειου...

Απορω αν εστω και για πλακα εχετε αθληθει ποτε σας κυριοι...

Λεει ο αλλος ο περιεργος "στην σχολη των 300 γιατι να ειναι 500" ΝΑΙ ΡΕ και οι 200 πρωταθλητες ειναι ολοι τους... Ακου τι πεταξε ρε το ατομο...

Οι καθηγητες λενε "παρτε μπαλες και παιξτε" ΝΑΙ ρε και αυτοι ολοι πρωταθλητες ειναι... Αλλο μαργαριταρι!

Κατηγορειτε τους αθλητες για πραγματα που δεν προκαλεσαν και δεν ευθυνονται και βεβαιως ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ οπως οι 200 "πρωταθλητες" και ολοι οι γυμναστες "πρωταθλητες" (πραγματικα δεν παιζει να ειναι ουτε 1 στους 50)... Η παιδια και η εκπαιδευση καταρεει και σας φταινε οι αθλητες μας μωρε?

Πραγματικα ρε μαγκες ΠΟΣΟ ΖΗΛΕΥΕΤΕ??? ΠΟΣΟ ΡΕ???
Και για να μην νομιζει κανεις, οχι δεν μπηκα ετσι στην σχολη μου...

Ξερετε τι σημαινει προπονηση πρωταθλητισμου? Σιγα μην ξερετε...

Εχω βγει απο τα ρουχα μου, πως θα βγαλει η Ελλαδα αθλητες παγκοσμιου επιπεδου αν δεν πριμοδοτει τους διακεκριμενους αθλητες της?

Σας εφαγαν το ψωμι μωρε και βγαλατε τετοιο μισος? Τετοιο κομπλεξ, θα ξαναπω...

Δεν προκειται να δω απαντησεις ειτε να ασχοληθω με το θεμα, ουτε θα το εκανα, απο τυχη επεσε το ματι μου εδω. Τι να καθησω να κανω? Να μιλησω με κολλημενα ατομα που δεν βλεπουν πιο μακρια απο την μυτη τους? Να χειροκροτησω την πραξη της κυβερνησης που καταδικαζει τον υψηλο αθλητισμο της χωρας μας? Παρακαλω, ξανασκεφτειτε τι γραψατε εδω...

Αλλαξτε αποψη, δεν μιλαμε για λεπρους, ουτε για ανθρωπους που δεν ξερουν την Αλφαβητα (ειδικα αυτο αμα διαβασει καποιος ξενος τι γραψατε θα νομιζει οτι ολοι οι νεαροι που αθλουνται στην Ελλαδα ειναι αγραμματα βοδια που οταν μιλανε λενε ουγκ ουγκ). Οι αθλητες-πρωταθλητες σε μικρες ηλικιες εχουν κανει θυσιες και διαθετουν ωριμοτητα πολυ μεγαλυτερη απο τους συνομιλικους τους. Εχουν βαλει στοχους και δουλευουν ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΑ για να τους πετυχουν, οταν αλλοι νεοι πινουν φραπεδες ολη μερα και μπαινουν σε ανωτατες σχολες με ενα 14αρακι και τελειωνουν 4ετη σχολη σε 8 χρονια...

Αυτα, συγνωμη αν σας κουρασα, συγνωμη αν σας στεναχωρισα ή σας προσβαλα και τσατισα... Πανω κατω ετσι ενιωθα και εγω οταν διαβαζα τα ποστ σας. Σας ζηταω επισης συγνωμη που δεν θα ανταπαντησω σε αυτα που θα γραψετε αν γραψετε αλλα δεν απανταω οχι γιατι το παιζω ανωτερος αλλα γιατι πραγματικα ραγισε η καρδια μου με το μενος που δειξατε και με τις ανακριβειες (κατα την αποψη μου τουλαχιστον) που γραψατε...

Πέστα ρε με τα κομπλεξικά εδώ μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τι θα γίνει, θα ρωτάς όλο το κόσμο που περνάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
οσοι παιρνουν το 10% κατι θα εχουν ''παρει'' και φυσικα δεν τους πιανουν...Ξερω απο αυτα γιατι ειμαι αθλητης εχει γινει ξεφτιλα ο αθλητισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μα και μόνο από τις ντόπες και τα σχετικά ηθικά και μόνο δεν μπορείς να συνεχίσεις. Μιλάω για αυτούς με ηθική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
οσοι παιρνουν το 10% κατι θα εχουν ''παρει'' και φυσικα δεν τους πιανουν...Ξερω απο αυτα γιατι ειμαι αθλητης εχει γινει ξεφτιλα ο αθλητισμος

Διαφωνώ. Εγώ πιστεύω ότι εξαρτάται από το αγώνισμα που κάνεις. Έχω ακούσει,πχ, ότι στην κωπηλασία δίνουν σε μερικούς απογορευμένες ουσίες,αλλά το ζήτημα είναι ότι δεν τους κάνουν ελέγχους ντόπινγκ,γιατί βασικά δεν υπάρχουν χρήματα. Σε εμάς,πάντως, στα Πανελλήνια πρωταθλήματα,από τα οποία οι αθλητές παίρνουν μόρια,κάνουν ελέγχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πολύ δηλητήριο ρε παιδιά! Να πω και εγώ ότι συμφωνώ ότι οι (πρωτ)αθλητές από τη στιγμή που αφιερώνουν τόσο χρόνο στην προπόνηση πρέπει να πριμοδοτούνται αλλά θεωρώ αδικία να κερδίζουν μόρια μόνο αυτοί. Χωρίς φυσικά να θέλω να υποτιμήσω την προσπάθειά και τον κόπο τους, αναρωτιέμαι γιατί το υπουργείο παιδείας θεωρεί τον πρωταθλητισμό ως την μόνη άξια επιβράβευσης δραστηριότητα... Για παράδειγμα, γιατί να μην παίρνουν μόρια και όσοι κερίζουν σε διαγωνισμούς καλλιτεχνικούς, μουσικούς, θεατρικούς, λογοτεχνικούς, κλπ. κλπ. ; :)

Συμφωνω!Δηλαδη,σε αυτους τους διαγωνισμους οι διαγωνιζομενοι δεν δινουν την ψυχη τους για να κερδισουν;:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Συμφωνω!Δηλαδη,σε αυτους τους διαγωνισμους οι διαγωνιζομενοι δεν δινουν την ψυχη τους για να κερδισουν;:/

Καλέ, να δώσουν κ σε αυτούς,εγώ δεν έχω κανενα πρόβλημα.:P Να σας ρωτήσω, στα πανεπιστήμια υπάρχουν πανελλήνιοι αγώνες σε αυτές τις κατηγορίες(ποίηση,μουσική,κτλ)? Ρωτάω γιατί Πανελλήνιοι φοιτητικοί κ στρατιωτικοί αγώνες,στο στίβο τουλάχιστον,υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
διαφωνω με αυτο το πριμ για δυο κυριως λογους.
πρωτα απ'ολα ο αθλητισμος δεν εχει σχεση με την τριτοβαθμια εκπαιδευση, εκτος αν βεβαια μιλαμε για γυμναστικη ακαδημια. η αληθεια ειναι οτι παρα τον κοπο που ενδεχομενως πολλοι εχουν κανει, δεν μπορω να διακρινω για ποιο λογο να παρουν περισσοτερα μορια.
δευτερον, ο πρωταθλητισμος δεν ειναι κατι υγειες. ξεφευγει απο το πνευμα του αθλητικου ιδεώδους και, για μενα, πρεπει να αποθαρρυνεται.

προβαλλετε ως επιχειρημα τις θυσιες. εχετε χασει τον στοχο σας αν ζητατε παραπανω ανταμοιβη απο την προσωπική σας ευχαριστηση και υγεια.ο αθλητισμος, πρεπει να στηριζεται, αλλα οχι με ανταμοιβες/δωρα. πρεπει να αναπτυσσεται ως κομματι της παιδειας. για μενα οι θυσιες σας ηταν, ισως, λανθασμενες, αλλα δεν ειμαι αυτος που θα κρινω τις επιλογες σας. μη ζητατε, παντως, ανταλλαγμα για αυτο που επιλεξατε να κανετε εσεις, ιδιαιτερα οταν ειναι κατι που καμια σχεση δεν εχει με τον αθλητισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
διαφωνω με αυτο το πριμ για δυο κυριως λογους.
πρωτα απ'ολα ο αθλητισμος δεν εχει σχεση με την τριτοβαθμια εκπαιδευση, εκτος αν βεβαια μιλαμε για γυμναστικη ακαδημια. η αληθεια ειναι οτι παρα τον κοπο που ενδεχομενως πολλοι εχουν κανει, δεν μπορω να διακρινω για ποιο λογο να παρουν περισσοτερα μορια.
δευτερον, ο πρωταθλητισμος δεν ειναι κατι υγειες. ξεφευγει απο το πνευμα του αθλητικου ιδεώδους και, για μενα, πρεπει να αποθαρρυνεται.

προβαλλετε ως επιχειρημα τις θυσιες. εχετε χασει τον στοχο σας αν ζητατε παραπανω ανταμοιβη απο την προσωπική σας ευχαριστηση και υγεια.ο αθλητισμος, πρεπει να στηριζεται, αλλα οχι με ανταμοιβες/δωρα. πρεπει να αναπτυσσεται ως κομματι της παιδειας. για μενα οι θυσιες σας ηταν, ισως, λανθασμενες, αλλα δεν ειμαι αυτος που θα κρινω τις επιλογες σας. μη ζητατε, παντως, ανταλλαγμα για αυτο που επιλεξατε να κανετε εσεις, ιδιαιτερα οταν ειναι κατι που καμια σχεση δεν εχει με τον αθλητισμο
Είναι πολυ απλο. Αυτα τα παιδια χανουν ωρες που θα μπορουσαν να διοχετευσουν στο διαβασμα. Ετσι εχουν μειονεκτημα σε σχεση με αλλα παιδια που δεν εχουν τετοιες ασχολιες.Ομως ειναι σωστο να τιμωρουνται γιατι αντι να απομονώνονται σε ενα γραφειο και να διαβαζουν ατελειωτες ωρες -με αρνητικες συνεπειες για την υγεια τους και για την κοινωνικοτητα τους-, αθλουν το σωμα τους. Να μην αναφερω παλι το χιλιοειπωμενο κλισε "νους υγιής εν σώματι υγιεί". Ειναι κατι αδικο.Σε καμια περιπτωση η ενασχοληση με τον αθλητισμο δεν αποτελει "λανθασμενη θυσια".Για να εξισορροπηθει αυτη η αδικία δινονται -και σωστα- επιπλέον μόρια.
Ο αθλητισμός ακόμα και ο πρωταθλητισμός -οταν δεν εχει σχεση με το doping- ειναι κατι υγιες και πρεπει να ενθαρρυνεται. Στην αρχαια Ελλαδα δεν γκρεμιζαν τειχη για τους πρωταθλητες; Ισως βεβαια ο σημερινος να μην διατηρει την αθωότητα του αρχαιοελληνικου αθλητισμου αλλα δεν παυει να ειναι κατι υγιες.
Θα συμφωνησω στο οτι πρεπει να γινει πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια να ενισχυθει ο ερασιτεχνικος αθλητισμος, και ειναι εκει που "ποναει" η χώρα μας. Αυτο ομως δεν πρεπει να αναιρει την προσπαθεια ενισχυσης του πρωταθλητισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ένας αθλητής, θα πρέπει να παίρνει μόρια και μάλιστα πάρα πολλά μόνο για την γυμναστική ακαδημία. Οι ώρες που αφιέρωσε, θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν στο διάβασμα σίγουρα, αλλά δεν το έκανε. Δεν τον κάνουν λοιπόν, πιο ικανό γιατρό, μαθηματικό, φιλόλογο κτλ κτλ. Η εξειδίκευση που πήρε όσο χρόνο αφιέρωσε στον αθλητισμό, τον κάνουν καλύτερο αθλητή και έτσι πρέπει να του αποδοθούν μόρια. Να κάνω μια ερώτηση; Τα έξτρα μόρια θα καταργηθούν και από την Γυμναστική ακαδημία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ένας αθλητής, θα πρέπει να παίρνει μόρια και μάλιστα πάρα πολλά μόνο για την γυμναστική ακαδημία. Οι ώρες που αφιέρωσε, θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν στο διάβασμα σίγουρα, αλλά δεν το έκανε. Δεν τον κάνουν λοιπόν, πιο ικανό γιατρό, μαθηματικό, φιλόλογο κτλ κτλ. Η εξειδίκευση που πήρε όσο χρόνο αφιέρωσε στον αθλητισμό, τον κάνουν καλύτερο αθλητή και έτσι πρέπει να του αποδοθούν μόρια. Να κάνω μια ερώτηση; Τα έξτρα μόρια θα καταργηθούν και από την Γυμναστική ακαδημία;
Γιατι εγω που εβγαλα 19549 μορια στο 3ο πεδιο ειμαι καθολου ικανος γιατρος; Η επειδη εχω 19600 στο 2ο/4ο ειμαι ικανος ηλεκτρολογος;
Ας καταλαβουμε επιτελους οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι η 4η Λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Διαφωνώ. Εγώ πιστεύω ότι εξαρτάται από το αγώνισμα που κάνεις. Έχω ακούσει,πχ, ότι στην κωπηλασία δίνουν σε μερικούς απογορευμένες ουσίες,αλλά το ζήτημα είναι ότι δεν τους κάνουν ελέγχους ντόπινγκ,γιατί βασικά δεν υπάρχουν χρήματα. Σε εμάς,πάντως, στα Πανελλήνια πρωταθλήματα,από τα οποία οι αθλητές παίρνουν μόρια,κάνουν ελέγχους.
στον στιβο ομως δεν κανουν ελεγχους που επρεπε να κανουν στους 3 πρωτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
στον στιβο ομως δεν κανουν ελεγχους που επρεπε να κανουν στους 3 πρωτους.

Κοίτα, από τη στιγμή που οι διατάξεις άλλαξαν κ η προσαύξηση στα μόρια ισχύει μόνο για τον πρώτο (έτσι νομίζω),μάλλον θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν έλεγχο κ στους 3 πρώτους. Εμένα,πάντως,φέτος μου έκαναν (αθλήτρια στίβου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Είναι πολυ απλο. Αυτα τα παιδια χανουν ωρες που θα μπορουσαν να διοχετευσουν στο διαβασμα. Ετσι εχουν μειονεκτημα σε σχεση με αλλα παιδια που δεν εχουν τετοιες ασχολιες.Ομως ειναι σωστο να τιμωρουνται γιατι αντι να απομονώνονται σε ενα γραφειο και να διαβαζουν ατελειωτες ωρες -με αρνητικες συνεπειες για την υγεια τους και για την κοινωνικοτητα τους-, αθλουν το σωμα τους. Να μην αναφερω παλι το χιλιοειπωμενο κλισε "νους υγιής εν σώματι υγιεί". Ειναι κατι αδικο.Σε καμια περιπτωση η ενασχοληση με τον αθλητισμο δεν αποτελει "λανθασμενη θυσια".Για να εξισορροπηθει αυτη η αδικία δινονται -και σωστα- επιπλέον μόρια.
Ο αθλητισμός ακόμα και ο πρωταθλητισμός -οταν δεν εχει σχεση με το doping- ειναι κατι υγιες και πρεπει να ενθαρρυνεται. Στην αρχαια Ελλαδα δεν γκρεμιζαν τειχη για τους πρωταθλητες; Ισως βεβαια ο σημερινος να μην διατηρει την αθωότητα του αρχαιοελληνικου αθλητισμου αλλα δεν παυει να ειναι κατι υγιες.
Θα συμφωνησω στο οτι πρεπει να γινει πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια να ενισχυθει ο ερασιτεχνικος αθλητισμος, και ειναι εκει που "ποναει" η χώρα μας. Αυτο ομως δεν πρεπει να αναιρει την προσπαθεια ενισχυσης του πρωταθλητισμου.

ειναι λανθασμενη η νοοτροποια του "αθλουμαι για να πριμοδοτηθώ"
ο αθλητισμος, οσο απαραιτητος και να ειναι, δεν θεωρω οτι πρεπει να συνδεεται με την εισαγωγη στη τριτοβαθμια εκπαιδευση. Ετσι και αλλιως, διαφορετικο πραγμα ειναι η παιδεια που σου προσφερει το σχολειο, και διαφορετικο πραγμα η εξειδίκευση του πανεπιστημιου.

εκτος αυτου, με την ιδια λογικη, ατομα που εχουν βιωση απωλεια γονεων για παραδειγμα και η ψυχικη πιεση που δεχονται απο αυτη την απωλεια, θα επρεπε να πριμοδοτουνται με επιπλεον μορια. ακομα και με αυτη τη λογικη, διαφωνω. δεν εχει σχεση η εισαγωγη ενος ατομου, με το αν αθληται ή οχι.

δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η αδικια, ομως. αδικια ειναι ενα υγειες δυνατο σωμα; κανενας δεν αναγκασε τον αθλητη να αφιερωσει ωρες, δηθεν, απο το διαβασμα του για να εχει ενα δυνατο, γυμνασμενο και ακμαιο σωμα.
θα μου πεις για τον πρωταθλητισμο; ο πρωταθλητισμος εξ ορισμου δεν ειναι κατι υγειες, αφου προβαλει τον στειρο ανταγωνισμο και επαγγελματισμο, πανω απο αξιες, οπως η ομαδικοτητα, το ευ αγωνιζεσθαι κ.τ.λ. ο πρωταθλητης, σε πολλες περιπτωσεις, καταληγει να καταστρεφει το σωμα του. με συγχωρεις, αλλα αυτο δεν αξιζει πριμοδοτηση.



στην αρχαια ελλαδα, γκρεμιζαν τειχη για τους νικητες. σε καμια περιπτωση ομως, δεν αναφερομαστε στον πρωταθλητισμο του σημερα, που θεωρω οτι θα περιφρονουσαν.


Υ.Γ. δεν νομιζω οτι αποδιδουν πολυ καλα παιδια που απομονώνονται σε ενα γραφειο και διαβαζουν απο το πρωι μεχρι το βραδύ
-----------------------------------------
Γιατι εγω που εβγαλα 19549 μορια στο 3ο πεδιο ειμαι καθολου ικανος γιατρος; Η επειδη εχω 19600 στο 2ο/4ο ειμαι ικανος ηλεκτρολογος;
Ας καταλαβουμε επιτελους οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι η 4η Λυκειου.

οχι, σε κανουν ικανο μαθητη που εξεταστικε σε θετικα μαθηματα και κατεφερε να διακριθει.
οπως ειπες, το πανεπιστημιο δεν ειναι λυκειο, και δεν εχει σχεση με τις αθλητικες δραστηριοτητες του καθε ενα. η πριμοδοτηση προσπαθει να δημιουργησει πρωταθλητες και οχι να αποδωσει δικαιοσυνη
-----------------------------------------
Κοίτα, από τη στιγμή που οι διατάξεις άλλαξαν κ η προσαύξηση στα μόρια ισχύει μόνο για τον πρώτο (έτσι νομίζω),μάλλον θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν έλεγχο κ στους 3 πρώτους. Εμένα,πάντως,φέτος μου έκαναν (αθλήτρια στίβου).

τι σχεση εχουν τα μορια με το ντοπινγκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ναι αλλα σκεφτηκατε οτι με αυτο τον τροπο τα παιδια ωθουνται προς τον αθλητισμο?εγω σαν αθλητης του 5x5 ακουσα προσφατα για τα bonus που παιρνεις με την επιτευξη καποιας καλης θεσης και ψαχνοντας να δω το ποσοστο που παιρνεις βρηκα και αυτο το forum.ειμαι καλος μαθητης αλλα με ενδιαφερει και ο αθλητισμος.και νομιζα οτι με μια επιτυχια στον αθλητισμο θα εχω και μια εισοδο σε μια σχολη...καποιοι μιλησαν για 10% και για σκραπες.ενας σκραπας που γραφει 6αρια κ 7αρια τι να το κανει το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top