Καταργούνται τα μόρια των αθλητών για τις πανελλήνιες

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καποιοι ανεφεραν οτι οσοι εχουν μορια που τα κατεκτησαν απο τον αθλητισμο αυτα να τους αφολησουν μονο αν επιλεξουν γυμναστικη ακαδημια.επομενως και η μαθηματικοι αγωνες το αντιστοιχο.για να βγαλεις ομως 15000 εχεις ριξει καλο διαβασμα.αλλα εγω τι ξερω απο αυτα...σωστα?

ενα μετριο διαβασμα, εξαρταται παντα απο τον μαθητη. ξεχνας ομως οτι δυο πεδια εχουν ως μαθημα βαρυτητας τα μαθηματικα κατευθυνσης.

προσωπικη μου αποψη, ειναι οτι δεν θα επρεπε να προιμοδοτουνται ουτε αυτοι.
μα τι λεω, κανονικα το συστημα θα επρεπε να ηταν τελειως διαφορετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
επομενως τι μου λετε?νικητες μαθηματικων αγωνως επιτρεπεται να μπουν σε οποιαδηποτε σχολη της αρεσκιας τους...καλο θα ηταν να υιοθετουσαμε το αμερικανικο συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
επομενως τι μου λετε?νικητες μαθηματικων αγωνως επιτρεπεται να μπουν σε οποιαδηποτε σχολη της αρεσκιας τους...καλο θα ηταν να υιοθετουσαμε το αμερικανικο συστημα.

οχι, σε καμια περιπτωση. αν ειναι να εχουν μπονους να εχουν σε σχολες που σχετιζονται με τα μαθηματικα. αλλιως να μην εχουν καθολου.

το αμερικανικο συστημα ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καταρχην δεν εχουν τις αντιστοιχες πανελληνιες.και ολα αυτα που συζηταμε για τον αθλητισμο εκει οι αθλητες περνουν υποτροφιες συμετεχοντας στις πανεπιστημιακες ομαδες.μονο αυτα να ειχαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
καταρχην δεν εχουν τις αντιστοιχες πανελληνιες.και ολα αυτα που συζηταμε για τον αθλητισμο εκει οι αθλητες περνουν υποτροφιες συμετεχοντας στις πανεπιστημιακες ομαδες.μονο αυτα να ειχαμε...

Άλλο Αμερική άλλο Ελλάδα. Ποια είναι η παιδεία της Αμερικής; Η Χάνα Μοντάνα; Μόνο το Harvard, το Yale και το Cornell είναι από τα πιο ευρέως αναγνωρισμένα από όλους.
Επίσης ο αθλητισμός έχει άλλο ρόλο και φυσικά εξυπηρετεί τα πολιτικά συμφέροντα των ΗΠΑ, όπως γινόταν από την εποχή του Ψυχρού Πολέμου.
-----
Για ακόμα μια φορά θα ξαναπώ ότι όποιος αξίζει να περάσει θα περάσει χωρίς να περιμένει πριμοδοτήσεις. Όμως ο αθλητής με επιτυχίες σε Πανελλήνιο (και ανώτερο) επίπεδο ας πριμοδοτηθεί ΜΟΝΟ για ΤΕΦΑΑ και όχι για άλλες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καταρχην δεν εχουν τις αντιστοιχες πανελληνιες.και ολα αυτα που συζηταμε για τον αθλητισμο εκει οι αθλητες περνουν υποτροφιες συμετεχοντας στις πανεπιστημιακες ομαδες.μονο αυτα να ειχαμε...

παιρνουν υποτροφιες για ψυχολογια, λογω αθλητισμου. χμ, και αν σκεφτεις οτι ειναι κυριως οι φτωχοι μαυροι αυτοι που κερδιζουν τις υποτροφιες, θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο για "αρτους και θεαματα"
-----------------------------------------
Άλλο Αμερική άλλο Ελλάδα. Ποια είναι η παιδεία της Αμερικής; Η Χάνα Μοντάνα; Μόνο το Harvard, το Yale και το Cornell είναι από τα πιο ευρέως αναγνωρισμένα από όλους.
Επίσης ο αθλητισμός έχει άλλο ρόλο και φυσικά εξυπηρετεί τα πολιτικά συμφέροντα των ΗΠΑ, όπως γινόταν από την εποχή του Ψυχρού Πολέμου.
-----
Για ακόμα μια φορά θα ξαναπώ ότι όποιος αξίζει να περάσει θα περάσει χωρίς να περιμένει πριμοδοτήσεις. Όμως ο αθλητής με επιτυχίες σε Πανελλήνιο (και ανώτερο) επίπεδο ας πριμοδοτηθεί ΜΟΝΟ για ΤΕΦΑΑ και όχι για άλλες σχολές.

ας μη ξεχναμε το M.I.Τ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
και η χανα μοντανα κολλαει...που ακριβως?ναι αλλα υπαρχουν και αλλα αξιολογα πανεπιστημια.δεν εχει σημασια ποιον εξυπηρετει ο αθλητισμος για αλλο λογο το ανεφερα.ελπιζω τουλαχιστον να εννοεις κατι παρομοιο και για τους αλλους αγωνες οπως τους μαθηματικους!προφανως εσυ αναφερεσαι μονο στο μπασκετ και μιλας για νεγρους.ετσι ομως σπουδασε και ο θειος μου.και για την επομενη βλακωδη ερωτηση που φανταζομαι οτι θα ακολουθησει..λευκος ειναι ο θειος μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ας μη ξεχναμε το M.I.Τ.:P
Σωστά Φάνη! :P

και η χανα μοντανα κολλαει...που ακριβως?ναι αλλα υπαρχουν και αλλα αξιολογα πανεπιστημια.δεν εχει σημασια ποιον εξυπηρετει ο αθλητισμος για αλλο λογο το ανεφερα.ελπιζω τουλαχιστον να εννοεις κατι παρομοιο και για τους αλλους αγωνες οπως τους μαθηματικους!προφανως εσυ αναφερεσαι μονο στο μπασκετ και μιλας για νεγρους.ετσι ομως σπουδασε και ο θειος μου.και για την επομενη βλακωδη ερωτηση που φανταζομαι οτι θα ακολουθησει..λευκος ειναι ο θειος μου!
Αν μίλαγα για νέγρους θα μίλαγα για νέγρους και αν μίλαγα για μπάσκετ θα μίλαγα για μπάσκετ. Λέω για τη γενική νοοτροπία των Αμερικανών σε θέματα επιρροής έναντι άλλων χωρών.
-----
Στο προηγούμενο μήνυμα είπα άλλο ΗΠΑ άλλο Ελλάδα. Δηλαδή επειδή είναι Αμερική πρέπει κι εμείς να γίνουμε έτσι;

Τώρα όσο για το χρώμα του θείου σου, είτε μαύρος είτε πράσινος είτε κίτρινος δε με αφορά και δεν καταλαβαίνω το λόγο αναφοράς του χρώματος του θείου σου στην απάντησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Τρομερα μεγαλο λαθος !!!!!!!!
Αυτο κανει πολλους γονεις τωρα να αδιαφορουν αν θα στηλουν τα παιδια για αθλητισμο αλλα και τα ηδη υπαρχοντα παιδια.
ΝΤΡΟΠΗ και παλι ΝΤΡΟΠΗ αν γινει κατι τετοιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δηλαδή λες να πάνε μόνο για τα μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τρομερα μεγαλο λαθος !!!!!!!!
Αυτο κανει πολλους γονεις τωρα να αδιαφορουν αν θα στηλουν τα παιδια για αθλητισμο αλλα και τα ηδη υπαρχοντα παιδια.
ΝΤΡΟΠΗ και παλι ΝΤΡΟΠΗ αν γινει κατι τετοιο!
Ε και τι εγινε?
Δηλαδη ο σκοπος αγιαζει τα μεσα; Το νοημα του αθλητισμου ειναι απλα μερικα μορια; :nono:

Καλα κανανε απο μια πλευρα. Θα μπορουσαν ομως να δωσουν μορια σε σχολες που ειναι σχετικες με το αθλημα που διακριθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Σωστα δεν ειπα για ολες τις σχολες εγω!!
Οχι ο αθλητισμος δεν ειναι για τα μορια αλλα σε καποιους δινεις ενα ακομα πλεονεκτημα για να γινουν και καλυτεροι αλλα και να ερθουν και διακρισεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σωστα δεν ειπα για ολες τις σχολες εγω!!
Οχι ο αθλητισμος δεν ειναι για τα μορια αλλα σε καποιους δινεις ενα ακομα πλεονεκτημα για να γινουν και καλυτεροι αλλα και να ερθουν και διακρισεις!!!!

ο αθλητισμος δεν ειναι οι διακρισεις. αν θελουν να γινουν καλυτεροι να το κανουν για τον εαυτο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Διακρηση στον ιδιο τον αυτο τους λεω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδια κοιταξτε τα προηγουμενα μηνυματα.εχουν ηδη συζητηθει αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anass92

Νεοφερμένος

Η Anass92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Διάβασα αρκετές δημοσιεύσεις για το συγκεκριμένο θέμα στο forum και παραξενεύτηκα που σχεδόν όλες οι καταχωρήσεις έχουν αρνητικό περιεχόμενο σε ότι αφορά το πριμ του 10%. Έψαχνα στο διαδύκτιο πληροφορίες για το καινούργιο νομοσχέδιο και έτυχε να πέσει το μάτι μου σε αυτή εδώ τη συζήτηση. Τυχαίνει να έχω το 10% για τις εισαγωγικές εξετάσεις και πιστέψτε με δεν ήταν καθόλου εύκολο να το αποκτήσω. Γι'αυτό θα ήθελα να σας δώσω μερικές πληροφορίες "εκ των έσω".. Πρώτα απ' όλα θέλω να πω ότι συμφωνώ με την κατάργηση του άνευ για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Είναι πολύ άδικο ο κάθε άσχετος να παίρνει τη θέση ενός παιδιού που την άξιζε πραγματικά.. Όμως γιατί τέτοιος κακός χαμός για το 10%?? Ναι, είναι επιλογή μας ο αθλητισμός αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχει και κάποια σχετική προώθηση και ανταμοιβή από το ίδιο το κράτος? Και συγγνώμη θεωρείτε όλοι εσείς ότι ένα παιδί που αθλείται, αναγκαστικά δεν έχει άλλα ενδιαφέροντα από το άθλημά του? Γιατί να μην έχει όνειρο να περάσει στην Ιατρική ή στο Πολυτεχνείο? Ή σε οποιαδήποτε άλλη σχολή πέρα από τις "περιζήτητες".. και εκτός από αυτό τις θέσεις δεν τις "τρώει" κανείς, έτσι κι αλλιώς είναι πολύ περιορισμένες, γύρω στις 3 ανά 100 θέσεις και σε ορισμένα τμήματα δεν δίνουν καθόλου. Αυτό σας πείραξε? 'Ολοι εκείνοι που πέρνουν το 10% των θέσεων για 2ο πτυχίο και μπαίνουν μόνο και μόνο για να πάρουν το πάσο και τα βιβλία για τα επόμενα 5, 6 χρόνια και δεν πατάνε ποτέ? Όλοι εκείνοι δηλαδή είναι λιγότερο "ενοχλητικοί"? έχω αρκετά ακόμα να πω αλλά θα το κάνω σε επόμενη δημοσίευση για να διαβάσω και άλλες καταχωρήσεις.
-----------------------------------------
παιδιά επειδή με έχετε μπερδέψει αρκετά και το σχολείο μου πάει πολύ καλά στο μπάσκετ και είναι ήδη στους 56 καλύτερες ομάδες στο πρωτάθλημα του υπουργείου και απ' όσα ξέρω αν βγούνε στις θέσεις 1-3 παίρνουν 10%. Ισχύει για φέτος? θα πάρουν τα παιδιά της 3ης λυκείου για τις πανελλήνιες του 2009?

Το 10% το παίρνει μόνο η ομάδα που βγήκε πρώτη στο πανελλήνιο. Αυτο ισχύει από τα πρωταθλήματα του 2009. Εμείς που είχαμε βγει 2ες το 2008 έχουμε και πριμ 30% για τεφαα.
-----------------------------------------
ενα 10% ρε παιδια πως μπορει να βοηθησει εναν σκραπα?ενας καλος μαθητης πιστευω οτι αξιζει και το 10%.αν και καποιος το ειπε και συμφωνουσα μαζι του.ειναι πολυ.αλλα προς θεου πως ενας χαζος αλλα καλος αθλητης θα φαει την θεση καποιου καλου μαθητη?επισης δεν ειδα κανεναν να αντιδρα για τους μαθηματικους αγωνες...

Μπράβο φίλε μου! Συμφωνώ μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το 10% πόσα μόρια είναι ενημερωτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Το 10% πόσα μόρια είναι ενημερωτικά;

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:
Αν κάποιος έγραψε στις Πανελλήνιες 15000 με το 10% θα γίνει:
15000 * 10% + 15000= 1500+15000=16500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχω γνωστό που έγραψε 16500, μια σχετικά μέτρια απόδοση για φέτος κι αν δεν ειχε καταργηθεί το 10%, θα εβγαινε τελικά με 18150. Απο που κι ως που τέτοιο πριμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σόρρυ που θα γίνω κακός, αλλά είναι στο σχολείο ένα κωλόφυτο που ασχολείται κάτι χρόνια με το τέννις κι από 10 χρονών το παίζει πρωταθλητής. Τα τελευταία χρόνια, βέβαια, έχει σκαρτέψει στο σχολείο. Πολύ το φχαριστήθηκα που δεν έχει το 10% τώρα. Να δω τη μούρη του θέλω.
Συγχώρα με κιόλας, Κύριε, αλλά άνθρωπος είμαι.

Χαχαχαχαχαχαχαχ σ'αγαπαω ρε.
Με βρισκεις συμφωνη σε ολα οσα εχεις πει στο θρεντ. Γιατι τετοιο πριμ επειδη ο αλλος γουσταρε να ξεκινησει στιβο πχ; Γιατι να μην παιρνουν επιδοτηση και τα παιδια που δινουν παραλληλα για πτυχιο καποιου μουσικου οργανου; Μ; ΜΜΜΜ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top