Θρησκεία

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δεν ξέρω από που το συμπεραίνεις ότι κάποιος άθεος είναι ευτυχισμένος. Ευτυχισμένοι είναι όλοι όσοι είναι εντάξει με τον εαυτό τους. Απο κει και πέρα είμαι της άποψης ότι το πόσο πραγματικά ευτυχισμένος είναι κάποιος, το ξέρει μόνο αυτός. Επειδή τα πάντα στη ζωή είναι Marketing, μη θεωρείς ποιος όποιος δείχνει αραχτός και κουλ είναι κι ευτυχισμένος. Στην πραγματικότητα μπορεί να είναι ο πιο μπερδεμένος και δυστυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.
δεν ειπα οτι ολοι οι αθεοι ειναι και ευτυχισμενοι αλλα οτι οι περισσοτεροι απο τους αθεους που γνωριζω δεν ειναι δυστυχισμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Aν υποθέσουμε ότι υπάρχει, μπορούμε επίσης να υποθέσουμε ότι η βοήθεια που μας έδωσε είναι η δυνατότητα να σκεφτόμαστε. Είναι δικό μας θέμα πως θα χρησιμοποιήσουμε τον εγκέφαλο μας. Και τι εννοείς όταν λες βοήθεια;
Δεν φταίει κανένας "θεός" αν οι ανθρωποι καταλάβουν πως να χρησιμοποιούν τον εγκέφαλο τους όταν φτάσει η καταστροφή του πλανήτη.

Και οι φυσικες καταστροφες απο τον ανθρωπο εξαρτωνται?Αν ειναι τοσο παντοδυναμος ο εγκεφαλος μας τοτε τι να πω?Χρειαζεται να πιστευουμε σε κατι ανωτερο?Τοσοι ανθρωποι πεθαινουν απο φυσικες καταστροφες,αυτοι φταινε?Η λαθος χρηση του αυτεξουσιου τους?Και δεν προκαλουνται ολες οι καταστροφες απο την καταστροφη του περιβαλλοντος.
Α!Επισης μην μου πει κανεις οτι θα ανταμειφθουν στην μετα θανατον ζωη ολοι αυτοι που πεθαινουν αδικα.Σημασια εχει το εδω και το τωρα και ξερω οτι πολλοι ανθρωποι υποφερουν και αλλοι ειναι ευτυχισμενοι,χωρις να φταιει παλι η λαθεμενη χρηση της λογικης.Απλα σε μερικα πραγματα δεν υπαρχει διεξοδος,δεν ξερω πως λεγεται αυτο,μαλλον ομως ειναι το αναποδραστο της μοιρας που καποια ανωτερη δυναμη το ελεγχει(δεν ξερω αν αυτη ειναι ο Θεος).
Τελοσπαντων,δεν εχω καμια προθεση να πεισω κανεναν σας για τα πιστευω μου.Απλα με την ιδια ευκολια που λεει καποιος οτι υπαρχει Θεος μπορει να πει οτι δεν υπαρχει.Και γιατι ο "σωστος" Θεος να ειναι ο δικος μας και οχι ο Αλλαχ ας πουμε?Εν παση περιπτωσει εγω δεν πιστευω ουτε οτι υπαρχει ουτε οτι δεν υπαρχει.Για να πιστεψω οτι υπαρχει θελω αποδειξεις,να παψουν πια να υποφερουν τοσοι ανθρωποι,οποτε και παλι δεν θα πιστευα πραγματικα γιατι ειμαι ωφελιμιστρια.Αλλα και για να πω οτι δεν υπαρχει θελω παλι αποδειξεις.
Παντως κατι μου λεει οτι η θρησκεια αντιπροσωπευει την αναγκη του ανθρωπου να πιαστει απο καπου οταν οι δυναμεις του τον εγκαταλειπουν.Επισης θα ελεγα οτι ειναι ενα ειδος ματαιοδοξιας του ανθρωπου που δεν μπορει να συνειδητοποιησει οτι η ζωη ειναι μια και θελει να συνεχιστει επ απειρον προμενοντας την επουρανια ανταμοιβη.Επισης με προβληματιζει το γεγονος οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι στρεφονται στη θρησκεια οταν πλησιαζει το τελος τους.Δεν τιθεται το ζητημα θρησκεια-εκκλησια γιατι σε αυτη την περιπτωση ειμαι τελειως αρνητικη.Αν καποιος πιστευει χωρις αποδειξεις(εγω δεν μπορω)δεν ειναι αναγκη να ξημεροβραδιαζεται στην εκκλησια,να κανει μετανοιες,νηστειες και μετα να βγαινει εξω και να βριζει.Αυτο πιστευω οτι εχει απομακρυνει και πολυ κοσμο απο την εκκλησια(και ευλογα)
Ολα αυτα αποτελουν δικα μου πιστευω και δεν ειμαι απολυτη,μπορει αυριο να γινει κατι που να μου αλλαξει αποψη.Ισως καποιος Θεος μου εδωσε την ικανοτητα να σκεφτομαι ολα αυτα,αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο εμενα που καθοριζει τη ζωη μου και με δοκιμαζει,αισθανομαι σαν να παιζουν μαζι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λες φυσικές καταστροφές, λες το ίδιο πράγμα. Τυφώνες, καταιγίδες και καταποντισμοί είναι αποτέλεσμα ανθρώπινης δραστηριότητας. Ακόμη και το γεγονός ότι θα σκοτωθώ σε κάποιο σεισμό, σημαίνει ότι εγώ, ο άνθρωπος, δεν έχτισα καλά το σπίτι μου.
Ο Θεός είναι ένας, για όσους πιστεύουμε. Μη διαχωρίζεις τα ταυτιζόμενα. Αλλάχ=Θεός. Για τους Μουσουλμάνους και ο Ιησούς προφήτης δικός τους είναι. Το όνομα και η λατρεία αλλάζει, όχι ο Θεός. Κι αυτό είναι άποψη που στηρίζουν και οι πλέον συντηρητικές θρησκείες.
Είναι κάτι παραπάνω από προφανές ότι οι άνθρωποι θα σωθούν από τον εαυτό τους. Αν πάψουν να υποφέρουν οι άνθρωποι (εξ'αιτίας της δικής τους δραστηριότητας) νομίζω πως αυτό θα ήταν κίνητρο πίστης στον άνθρωπο και όχι στο Θεό. Αλλά δε νομίζω ότι θα δωθεί ποτέ τέτοιο κίνητρο γιατί ο άνθρωπος κατά το ήμισυ είναι αλητήριος, μονοφαγάς και χαφιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και οι φυσικες καταστροφες απο τον ανθρωπο εξαρτωνται?Αν ειναι τοσο παντοδυναμος ο εγκεφαλος μας τοτε τι να πω?Χρειαζεται να πιστευουμε σε κατι ανωτερο?Τοσοι ανθρωποι πεθαινουν απο φυσικες καταστροφες,αυτοι φταινε?Η λαθος χρηση του αυτεξουσιου τους?Και δεν προκαλουνται ολες οι καταστροφες απο την καταστροφη του περιβαλλοντος.
Α!Επισης μην μου πει κανεις οτι θα ανταμειφθουν στην μετα θανατον ζωη ολοι αυτοι που πεθαινουν αδικα.Σημασια εχει το εδω και το τωρα και ξερω οτι πολλοι ανθρωποι υποφερουν και αλλοι ειναι ευτυχισμενοι,χωρις να φταιει παλι η λαθεμενη χρηση της λογικης.Απλα σε μερικα πραγματα δεν υπαρχει διεξοδος,δεν ξερω πως λεγεται αυτο,μαλλον ομως ειναι το αναποδραστο της μοιρας που καποια ανωτερη δυναμη το ελεγχει(δεν ξερω αν αυτη ειναι ο Θεος).
Τελοσπαντων,δεν εχω καμια προθεση να πεισω κανεναν σας για τα πιστευω μου.Απλα με την ιδια ευκολια που λεει καποιος οτι υπαρχει Θεος μπορει να πει οτι δεν υπαρχει.Και γιατι ο "σωστος" Θεος να ειναι ο δικος μας και οχι ο Αλλαχ ας πουμε?Εν παση περιπτωσει εγω δεν πιστευω ουτε οτι υπαρχει ουτε οτι δεν υπαρχει.Για να πιστεψω οτι υπαρχει θελω αποδειξεις,να παψουν πια να υποφερουν τοσοι ανθρωποι,οποτε και παλι δεν θα πιστευα πραγματικα γιατι ειμαι ωφελιμιστρια.Αλλα και για να πω οτι δεν υπαρχει θελω παλι αποδειξεις.
Παντως κατι μου λεει οτι η θρησκεια αντιπροσωπευει την αναγκη του ανθρωπου να πιαστει απο καπου οταν οι δυναμεις του τον εγκαταλειπουν.Επισης θα ελεγα οτι ειναι ενα ειδος ματαιοδοξιας του ανθρωπου που δεν μπορει να συνειδητοποιησει οτι η ζωη ειναι μια και θελει να συνεχιστει επ απειρον προμενοντας την επουρανια ανταμοιβη.Επισης με προβληματιζει το γεγονος οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι στρεφονται στη θρησκεια οταν πλησιαζει το τελος τους.Δεν τιθεται το ζητημα θρησκεια-εκκλησια γιατι σε αυτη την περιπτωση ειμαι τελειως αρνητικη.Αν καποιος πιστευει χωρις αποδειξεις(εγω δεν μπορω)δεν ειναι αναγκη να ξημεροβραδιαζεται στην εκκλησια,να κανει μετανοιες,νηστειες και μετα να βγαινει εξω και να βριζει.Αυτο πιστευω οτι εχει απομακρυνει και πολυ κοσμο απο την εκκλησια(και ευλογα)
Ολα αυτα αποτελουν δικα μου πιστευω και δεν ειμαι απολυτη,μπορει αυριο να γινει κατι που να μου αλλαξει αποψη.Ισως καποιος Θεος μου εδωσε την ικανοτητα να σκεφτομαι ολα αυτα,αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο εμενα που καθοριζει τη ζωη μου και με δοκιμαζει,αισθανομαι σαν να παιζουν μαζι μου.

Όχι, αλλά η piou μίλησε για την καταστροφή του πλανήτη και όχι για τις καταστροφές γενικά.:)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου, εκτός από το αναπόδραστο της μοίρας. Εκτός αν το εννοείς αλλιώς, δεν πιστεύω ότι η μοίρα του ανθρώπου είναι καθορισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
εντάξει με αυτούς που δεν πιστεύουν στο Θεό,αλλά πως μπορούν να εξηγήσουν κάποια συμβάντα όπως οι φωτογραφίες με Αγγέλους κτλ..?

εγώ πιστέω ότι θρησκεία και επιστήμη είναι 2 πραγματα που δεν συνδιαζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφως και δεν συνδυάζονται.
Το πρώτο που αναφέρεις είναι ψευδεπιστήμη και σαν πιστό με προσβάλλει το να βγαινει κάποιος στυλ Λιακόπουλος να προσπαθεί να με πείσει να πιστέψω με τέτοιες απάτες. Δεν είναι χριστιανός αυτός και δε με αντιπροσωπεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ο καθένας έχει την γνώμη του και μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αλλα εγω ξερω τι βλεπω και αμα ειναι αληθεια,τωρα αμα δεν το πιστευουν οι αλλοι....το αστειο σ'αυτη την ιστορία είναι ότι αυτοι που δεν πιστεουν στον Θεο εχουν μια αντιληψη οτι ειναι αρκετα ικανοι να πουν το τι συμβαινει στον κοσμο....guys δεν μπορει ενας ανθρωπινος νουσ που ειναι τοσο ασημαντος σε συγκριση με ολο το συμπαν που ειναι ατελιοτο να μπορεσει να βγαλει ολοσωστη γνωμη για το ποιοσ η τι δημιουργησε το συμπαν....ειναι σαν να προσπαθεισ να εξηγησεις Φυσική στην αμοιβαδα...

ολα αυτα βεβαια με την δικη μου γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Η δυναμη ειναι στον ανθρωπο.Πρωτα η δυναμη που πηγαζει απο μεσα του και μετα οτιδηποτε αλλο..

Καλο ειναι να κραταμε τα καλα μηνυματα της καθε θρησκειας αλλα μεχρι εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
guys δεν μπορει ενας ανθρωπινος νουσ που ειναι τοσο ασημαντος σε συγκριση με ολο το συμπαν που ειναι ατελιοτο να μπορεσει να βγαλει ολοσωστη γνωμη για το ποιοσ η τι δημιουργησε το συμπαν
Δεν μπορεί ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ο καθένας έχει την γνώμη του και μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αλλα εγω ξερω τι βλεπω και αμα ειναι αληθεια,τωρα αμα δεν το πιστευουν οι αλλοι....το αστειο σ'αυτη την ιστορία είναι ότι αυτοι που δεν πιστεουν στον Θεο εχουν μια αντιληψη οτι ειναι αρκετα ικανοι να πουν το τι συμβαινει στον κοσμο....guys δεν μπορει ενας ανθρωπινος νουσ που ειναι τοσο ασημαντος σε συγκριση με ολο το συμπαν που ειναι ατελιοτο να μπορεσει να βγαλει ολοσωστη γνωμη για το ποιοσ η τι δημιουργησε το συμπαν....ειναι σαν να προσπαθεισ να εξηγησεις Φυσική στην αμοιβαδα...

ολα αυτα βεβαια με την δικη μου γνωμη

Φυσικά και αυτά που λέμε όλοι μας είναι δικές μας γνώμες:iagree:;)

Δεν μπορούμε να βρούμε μόνοι μας μια εξήγηση για όλα όσα συμβαίνουν στον κόσμο, σωστά. Μπορούμε, φυσικά, να φανταστούμε μία. Αλλά πώς ξέρουμε αν είναι αξιόπιστη;

Και όπως είπε και ο Ανάρκι, δεν μπορούμε ακόμα να εξηγήσουμε την προέλευση του κόσμου. Δε λέω ότι σίγουρα θα την εξηγήσουμε στο μέλλον, αλλά είναι πιθανό. Πάντα, βέβαια, θα υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα σχετικά με τον κόσμο, αλλά προτιμώ να είμαι κατά το δυνατόν πιο σίγουρος για όσα ξέρω, παρά να στηρίζομαι σε κάτι αναπόδεικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Προσπαθώ να γίνω Χριστιανός,αλλά χριστιανός χριστιανός,όχι ορθόδοξος,καθολικός, και δεν συμμαζεύεται..
Για μένα δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος ζωής που θα σε οδηγήσει στην ηρεμία.
Και για τον βουδισμό,μην κολλιέστε.Η διαφήμιση είναι που τον κάνει τόσο θελκτικό..
Κατά τα άλλα είναι απλά μια θρησκεία που πείθει τους πιστούς να υποδουλώνονται σωματικά,και να αναζητούν μόνο την πνευματική ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υποβιβάζοντας με τον τρόπο αυτό τη δεύτερη αλλά σημαντικότατη φύση του ανθρώπου, την ύλη. Εν μέρει και το Ισλάμ κάτι τέτοιο κάνει. Γι'αυτό, βασικά, ο Χριστιανισμός αντιμετωπίζεται ως πιο ανθρώπινη θρησκεία. Εγώ ποτέ δε δέχτηκα το Χριστιανισμό ως ένα σύνολο περιορισμών ηθικιστικού χαρακτήρα, σαν αυτών που προσπάθησε η προτεσταντική Δύση να περάσει. Και δεν είναι μόνο ότι εγώ δεν τον δέχτηκα έτσι. Στην ουσία δεν είναι έτσι, από τη στιγμή που βασική αρχή του είναι η ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα το πνεύμα και το σώμα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα, είτε δέχεται κάποιος ότι η ψυχή έχει υλική υπόσταση, είτε όχι. Το να υποβιβάζεις τις δευτερεύουσες επιθυμίες του σώματος και να προάγεις με αυτό τον τρόπο ηθικούς και πνευματικούς σκοπούς, είναι κατά τη γνώμη μου ωφέλιμο. Σημαίνει ότι το πνεύμα είναι ελεύθερο να προχωρήσει μπροστά, χωρίς να παρεμποδίζεται από ανθρώπινα πάθη, που έχουν άμεση σχέση με την ύλη.

Νομίζω ότι η ελευθερία είναι επίσης βασική αρχή του Βουδισμού. Ενδεικτικά, παραθέτω τα εξής:
The religion of future will be a cosmic religion. It should transcend a personal God and avoid dogmas and theology. Covering both the natural and the spiritual, it should be based on a religious sense arising from the experience of all things, natural and spiritual as a meaningful unity. Buddhism answers this description... If there is any religion that would cope with modern scientific needs, it would be Buddhism.
A. Einstein

https://en.wikiquote.org/wiki/Buddhism

Do not believe in anything simply because you have heard it. Do not believe in anything simply because it is spoken and rumored by many. Do not believe in anything simply because it is found written in your religious books. Do not believe in anything merely on the authority of your teachers and elders. Do not believe in traditions because they have been handed down for many generations. But after observation and analysis, when you find that anything agrees with reason and is conducive to the good and benefit of one and all, then accept it and live up to it.
Gautama Buddha

https://en.wikiquote.org/wiki/Buddhism.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Well, ένας Βούδδας -εάν δεν λανθάνομαι- είχε πάθει νευρική ανορεξία από τις νηστείες. :S

Παλιά έκλινα προς New Age. Τώρα είμαι και καλά Χριστιανός. Νομίζω Ορθόδοξος. Δεν μπορώ να ξέρω με βεβαιότητα μιας και δεν έχω διαβάσει όλα τα Πατερικά Κείμενα κλπ., εντάξει...
Με λίγα λόγια: πιστεύω πως ο Ιησούς Χριστός είναι ο Υιός του τέλειου Θεού/Δημιουργού/Πατέρα μας.

Υ/Γ: Γειά σου, ρε Λευτέρη...μαζί σου. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εννοείς μήπως ένας Βουδιστής;

Δε το βρίσκω διόλου απίθανο. Παν μέτρον άριστον. Ακρότητες υπάρχουν στους κόλπους της κάθε θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, εννοώς ένας από τους Βούδδες...
Βαριέμαι να ψάχνω τώρα. :P
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Buddhas

Το παν μέτρον άριστον είναι ανθρώπινο ρητό και η σοφία του Θεού είναι ανώτερη. Άρα η αληθινή θρησκεία (αυτό που ο καθένας ασπάζεται ως αληθινό τουλάχιστον) έχει κάθε δίκιο να ξεπεράσει ανθρώπινο ρητά.

Όπως είπε κι ένας μοναχός: "Αν ο Ιησούς δεν ήταν ο Χριστός (Μεσσίας) τότε πρόκεται για μία από τις απαισιότερες ύπαρξεις στον κόσμο!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Χμ, να γραψω κι εγω για αυτο το πραγμα που ονομαζεται θρησκεια.

Κατ'αρχας ειμαι αθρησκη. Πρωτο αυτο.
Δηλαδη αγνοω αν υπαρχει Θεος, δεν ξερω αν υπαρχει Θεος, απλα εχω απορριψει τελειως την υπαρξη της θρησκειας. Και οποιος εχει δει το Zeitgeist μαλλον θα συμφωνησει.

Κι οταν λεω την εχω απορριψει, εννοω οτι δεν υπαρχουν 923809823 θεοι που προσεχουν ξεχωριστα 7 δις ανθρωπους. Επισης αμα δειτε και ψαξετε την ιστορια μερικων θεων απο random θρησκειες, θα δειτε οτι σχεδον ολοι προηλθαν απο παρθενογενεση, σταυρωση, θανατο 3 ημερων και μετα αναληψη στους ουρανους.

Τωρα για Θεο κι αυτα δεν ξερω. Πιστευα παντα οτι η μονη δυναμη που υπαρχει ειναι η δυναμη που εχει ο καθενας. Η δυναμη να πιστεψεις. Οταν πιστευεις σε σενα, ο,τι και να θες θα το καταφερεις. Καποτε.

Ηρθε κι εδεσε λοιπον αυτη η αποψη μου με το μαθημα της αστρονομιας. Βλεποντας δημιουργιες πλανητων, αστεριων, συγκρουσεις γαλαξιων κι αυτα, σκεφτομουν οτι ολα ειναι αυτοδημιουργητα. Κανεις δεν εφτιαξε τιποτα.

Παρ'ολα αυτα ειμαι βαπτισμενη,(γονεις, what to do.), και λεω οτι πιστευω στον καλο Θεουλη για να μην παω στην κολαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
:lol::lol::lol:
Πρέπει να κάνεις πλάκα, ε?!:lol:

Ρε, το Zeitgeist είναι για γέλια...
Please, δες μία το video να καταλάβεις...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=JMhkTBbgwwE[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ειδα λιγο, επειδη βαριεμαι να δω 8 λεπτα rammstein. :p

Απο τη στιγμη που μου δινουν καποια στοιχεια σε ενα ντοκιμαντερ καθομαι και βλεπω. Ισως να μην ειναι ολα βγαλμενα απο το μυαλο τους οπως λεει το βιντεο που εβγαλες.

Σιγουρα ειναι ευκολο να αμφιβαλλεις και να διαψευδεις τετοιου ειδους ντοκιμαντερ.

Και δεν με πειθει οτι υπαρχει θεος ή θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, αλλά δείχνει πως δεν είναι κλεμμένα, όπως το Zeitgeist υποστηρίζει.
Οι δημιουργοί του Zeitgeist είναι ηγετικά (?) μέλη στην αίρεση της Θεοσοφίας. Κρύβονται κάτω από ένα αντι-νεοταξικό πέπλο με σκοπό να ρίξουν την θρησκεία.

By the way, η Κόλαση δεν υπάρχει όπως νομίζουμε. https://www.oodegr.com/oode/swthria/xaris1.htm
Και τον Θεό δεν μπορείς να Τον αποδείξεις ούτε να Τον ανατρέψεις, γιατί μπορείς κάλλιστα να πεις πως όλοι οι Άγιοι/Απόστολοι ήταν τρελοί και θυσιάστηκαν για το τίποτα...ή το ανάποδο.
Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει, do what thou wilt shall be the law, dear. :P

Νομίζω πως πιο δύσκολο δέχονται τον Θεό σήμερα, γιατί μας τρώει ο εγωϊσμός, δεν θέλουμε να έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας. Ενώ...ο Θεός είναι φίλος, Πατέρας κλπ., σωστά?
Εδώ τα πόδια των Μαθητών έπλυνε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top