Θρησκεία

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε ποια πιστεύετε και γιατί το επιλέξατε; Αν δεν είναι κάποια θρησκεία που σας εκφράζει ποιες είναι οι πεποιθήσεις σας σχετικά με την ύπαρξη του κόσμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε τόσο μεγάλο υπαρξιακό αδιέξοδο ώστε να χρειαστεί να στραφώ σε κάποια θρησκεία. Ίσως στο μέλλον, ποτέ δεν ξέρεις :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οπαδός της Church of Monster Google. :D




Πιστεύω ότι υπάρχει κάπου εκεί κάποιος/κάτι που κοιτάει(?), επηρεάζει(?) δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει. Πες το Θεό, πες το Βούδα, πες το θρησκεία της πράσινης αγελάδας, αλλά μα τους χίλιους κεραυνούς και αστροπελέκια κάτι πιστεύω ότι υπάρχει.















Υ.γ.: Δεν αναφέρομαι στον Chuck Norris, αυτός είναι από άλλο κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιστευω στις ανωτερες δυναμεις, αν και δε μπορω να πω με βεβαιοτητα απο που τελικα προερχονται. Για κοινωνικους λογους ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος, δεν το επελεξα, ετσι ανατραφηκα, αλλα η φιλοσοφια της θρησκειας μου με καλυπτει. Στο θεμα της δημιουργιας του κοσμου παιρνω αποσταση απο καθε θρησκεια και αποδεχομαι περισσοτερο την επιστημονικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε καμία θρησκεία. Βασικά πιστεύω πως οι θρησκείες είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου για να ελαφραίνει ο τρόμος του θανάτου. Δεν ξέρω, ίσως υπάρχει ή υπήρξε κάτι ανώτερο όμως σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως μας "παρακολουθεί" ή κάτι τέτοιο.

@ miv: Σχεδόν όλοι έτσι ανατραφήκαμε, στην Ελλάδα ζούμε. Τι θα πει κοινωνικά χριστιανός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
@ miv: Σχεδόν όλοι έτσι ανατραφήκαμε, στην Ελλάδα ζούμε. Τι θα πει κοινωνικά χριστιανός;
(Δεν με λένα miv, αλλά σχολιάζω :P) Απ' ό,τι κατάλαβα δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος. Τουλάχιστον στα μαθητικά σου χρόνια δηλώνεις από "ανάγκη" Χριστιανός Ορθόδοξος. Καθώς εκεί πέρα, για τους κολλημένους θρηκευτικο-φιλολόγους (υπάρχουν και μη-κολλημένοι, φυσικά) θα 'σαι είτε Χριστιανός είτε σατανιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι θρησκειες? Φυσικα και ειναι δημιουργηματα του ανθρωπου.
Κοινωνικα χριστιανος σημαινει οτι εχω τη θρησκεια αυτη γιατι ετσι ανατραφηκα. Αλλα οπως ειπα, ουτως η αλλως η φιλοσοφια της Ορθοδοξιας με καλυπτει.
Στο σχολειο οχι, δεν εχω κανενα προβλημα. Εχω ερθει πολλες φορες σε κοντρα με κολλημενους καθηγητες επειδη υπερφανατιζουν θρησκευτικα.
Δεν ειναι οτι απλα δηλωνω χριστιανος. Ειμαι χριστιανος, συγκεκριμενα του ορθοδοξου δογματος. Οπως ειπα, κοινωνικα χριστιανος σημαινει απλα οτι αυτη η θρησκεια μου προσφερθηκε κατα την ανατροφη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε καμία θρησκεία. Βασικά πιστεύω πως οι θρησκείες είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου για να ελαφραίνει ο τρόμος του θανάτου. Δεν ξέρω, ίσως υπάρχει ή υπήρξε κάτι ανώτερο όμως σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως μας "παρακολουθεί" ή κάτι τέτοιο.

+1:iagree:
Πιστεύω πως η θρησκεια δινει κιόλας μία εξήγηση σε πράγματα τα οποία η επιστημη δεν εχει εξηγησει η ο κοσμος δεν αποδεχεται την επιστημονικη προσεγγιση. Ποτε δεν πιστευα, ουτε πιστευω πως προκειται να στραφω στην θρησκεια.


Εκτος αυτου μετα απο φυλλαδια τα οποια πεσανε προσφατα στα χερια μου από μία τύπισσα, που φωναζε εκτος των αλλων "Μετανοείστε. Ο Ιησους θα επιστρεψει" στο Συνταγμα, σχετικα με -προσεξτε με- ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ (αν ειναι ποτε δυνατόν) κόντεψα να ΞΕΡΑΣΩ. Μιλάμε για επιβολή των πιο ηλιθιων (συγγνωμη για την εκφραση) και οπισθοδρομικων 'κανονων' σε μικρα παιδια. Απλα ελπιζω μην επεσε στα χερια κανενος παιδιου δημοτικου αυτο το παλιοχαρτο..γιατι εστω και λιγο να πιστευει θα νιωσει οτι ειναι αμαρτωλο η οτι εχει κανει καποιο τραγικο λαθος επειδη "Δεν εκανε την προσευχη του πριν το φαγητο" η "Ζηλεψε εναν φιλο του"..αν είναι δυνατον. Δεν συνεχιζω να επεκτεινομαι γιατι δεν βρισκω καν λεξεις να περιγραψω την αηδια που μου προκαλεσε αυτο το εντυπο..:mad:ο τροπος που ηταν γραμμενο το κειμενο που καταδικαζε ακομη και την παιδικη περιεργεια.:(:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπαρχουν παντα υπερβολες, αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα επιπολαιο να ριχνεται ολος ο θεσμος της θρησκειας στον Καιαδα εξ'αιτιας τετοιων περιστατικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Κοίτα εδωσα ενα παραδειγμα καποιων στοιχειων που με κανουν να θελω να ξερασω.
Παρολαυτα η θρησκεια για μενα ειναι κατι το αδιαφορο. Δεν βρισκω τον λογο να πιστευω σε καποια θρησκεια. Καμια θρησκευτικη ιδεολογια δεν με καλυπτει και ουτε εχω την αναγκη να καταφυγω στον χριστιανισμό (εφόσον μιλαμε για ελλαδα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Flying Spaghetti Monster, καλό πράμα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eγώ τείνω προς το Βουδισμό όσον αφορά το θάνατο. Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος, όταν πεθαίνει γίνεται την ίδια στιγμή κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει στην πραγματικότητα ο τριαδικός Θεός στον οποίο πιστεύουν οι χριστιανοί, όμως αρνούμαι να είμαι "οπαδός" οποιασδήποτε θρησκείας. Πιστεύω ότι οι εκκλησίες (δεν εννοώ τα κτίρια...) κάθε θρησκείας έχουν καταντήσει να υπάρχουν για οικονομικοκοινωνικοπολιτικούς λόγους κυρίως.

Όσον αφορά στη δημιουργία του κόσμου και αυτό που ειπώθηκε παραπάνω από κάποιον ότι ενστερνίζεται την επιστημονική άποψη, έχω να πω τα εξής: "Δουλειά" κάθε θρησκείας δεν είναι να μας πει πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος, αλλά ποιός τον δημιούργησε, το πώς θα μας το πουν οι επιστήμονες διαφόρων ειδικοτήτων. Το ότι αναφέρεται στη Γένεση ότι ο θεός έπλασε τον άνθρωπο και τα λοιπά, θεωρώ ότι απλώς ένας τρόπος με τον οποίο ήθελαν να εξηγήσουν ότι όλος ο κόσμος δημιουργήθηκε από τον Θεό, δεν μας λέει ότι έτσι τον δημιούργησε.

Ίσως όντως ο Θεός να ήθελε να γίνει έτσι ο κόσμος και βάσει της θέλησής του έγινε έτσι. Αλλά ούτως ή άλλως λίγο με ενδιαφέρει το ποιός δημιούργησε τον κόσμο και για ποιό λόγο τον δημιούργησε. Βρίσκω πιο ενδιαφέρον να μάθω βάσει ποιών φυσικών νόμων κατέληξε έτσι ο κόσμος μας, το πώς δημιουργήθηκε.

Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

αχαχαχαχαχαχαχ γαματό :lol::D


Αρχική Δημοσίευση από miv:
Οι θρησκειες? Φυσικα και ειναι δημιουργηματα του ανθρωπου.

Ναι προφανώς, ποιανού θα ήταν;:lol:

@ exc: πως γίνεται να πιστεύεις στην θεϊκη πλευρά του Χριστού (τριαδικός Θεός) και να μην είσαι χριστιανός;

Αρχική Δημοσίευση από exc:
Αλλά ούτως ή άλλως λίγο με ενδιαφέρει το ποιός δημιούργησε τον κόσμο και για ποιό λόγο τον δημιούργησε. Βρίσκω πιο ενδιαφέρον να μάθω βάσει ποιών φυσικών νόμων κατέληξε έτσι ο κόσμος μας, το πώς δημιουργήθηκε.

Εμένα πάλι με τρώει περισσότερο να μάθω "ποιος" και κυρίως γιατί (το ποιος σε εισαγωγικά γιατί δε μ'αρέσει να το προσωποποιώ όπως γίνεται στις θρησκείες). Σίγουρα είναι εξίσου ενδιαφέρον και οι φυσικοί νόμοι, καμία αντίρρηση σε αυτό, απλώς η περιέργεια μου (που είναι μεγάλη) συνήθως στρέφεται σε τέτοια ερωτήματα. Ελπίζω ο θάνατος να μου λύσει αυτές τις απορρίες αλλιώς θα σκάσω :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
είμαι χριστιανός ορθόδοξος για τους εξής λόγους:

1) Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία ανοιχτή σε όλους τους ανθρώπους και λειτουργεί με βάση την δημοκρατία π.χ. στην χειροτόνηση διαφόρων προσώπων σε "διάφορες" θέσεις στην εκκλησία που γίνεται με βάση την αρχή της πλειοψηφίας.

2) Η ιδεολογική βάση του Χριστιανισμού είναι η αγάπη προς τον συνάνθρωπο και προς τον Θεό. για αυτήν την αγάπη πρέπει όλοι να αγωνιστούμε για να την διαδώσουμε...είναι το παν στην ζωή πιστεύω...

3) Ο Ιησούς όταν ήρθε στην Γη αγωνίστηκε για να βοηθήσει τους ανθρώπους και αυτό φαίνεται από την διδασκαλία, τα έργα και τα θαύματά του...άρα και η θρησκεία που ήθελε να διαδώσει δημιουργήθηκε για να βοηθήσει τον άνθρωπο και να έρθει κοντά του...

4) Ο Χριστιανισμός έχει ως αρχή την ισότητα....ίσος ο φτωχός με τον πλούσιο...ίσος ο μαύρος με τον άσπρο,τον κόκκινο και τον κίτρινο...ίσος ο χριστιανός με τον μουσουλμάνο...ίσος ο άνδρας με την γυναίκα...ίσος ο Αλβανός με τον Έλληνα...

5) Υπάρχει δυνατότητα συγχώρεσης και μετάνοιας...ο Κύριος δεν τιμωρεί αλλά συγχωρεί....ένας που έχει κάνει αμαρτήματα πολλά δεν τιμωρείται εφόσον μετανοήσει πραγματικά για ότι έχει κάνει!

6) Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία εκσυγχρονισμένη μακριά από τις παλιακές παραδόσεις του Ισλάμ π.χ. με τις γυναίκες που πρέπει να φοράνε μαντίλες κτλ.

7) Σε περιόδους δύσκολες για τον Ελληνισμό, ο Χριστιανισμός στάθηκε στο πλευρό του και βοήθησε σημαντικά. π.χ. στην Τουρκοκρατία και στο Βυζάντιο εναντίον των Περσών...

8) Ο Θεός προσφέρει την ελευθερία στους ανθρώπους να αποφασίσουν τι θα κάνουν και πως θα δράσουν σε δεδομένες συνθήκες. τους έχει δώσει την ελεύθερη βούληση σε συνδυασμό με την λογική, τον νου έτσι ώστε να σκέφτονται τι κάνουν....δεν επιβάλλει ο Θεός στους ανθρώπους αλλά τους αφήνει στην ελεύθερη σκέψη τους!

9) Ο Χριστιανισμός προσφέρει την Αθανασία και την Σωτηρία από τον πνευματικό θάνατο της ψυχής....σε όσους είναι δίκαιοι και αγωνίζονται για τα ιδανικά του χριστιανισμού όπως η αγάπη...

10) Ο Χριστιανισμός δεν είναι υλιστική θρησκεία...αλλά στηρίζει τις ανώτερες αξίες...

Όλα τα παραπάνω είναι χαρακτηριστικά της ορθοδοξίας!

Δεν είναι τυχαίο που η θρησκεία με τους περισσότερους πιστούς στον κόσμο είναι ο Χριστιανισμός είτε μιλάμε για καθολικούς είτε για ορθόδοξους Χριστιανούς...

τι δεν μου αρέσει:
1) πολλοί που είναι προσκολλημένοι σε παλιακές αντιλήψεις και αμφιβάλλουν πολλές φορές για την ισότητα των ανθρώπων.
2) οι υλιστές παπάδες που κλέβουν εκκλησίες.
3) οι βιασμοί παιδιών σε κάποια κατηχητικά (όχι σε όλα)!
4) τα άτομα που θεωρούν σωστό τον συντηρητικό τρόπο ένδυσης και ζωής και κατηγορούν τους άλλους γιατί δεν τον τηρούν.
5) οι ηλίθιοι που λένε τους άθεους "αντίχριστους"...ρε παιδιά άλλο άθεος άλλο αντίχριστος μην τρελαθούμε...
6) οι διαμαρτυρίες των παπάδων και των κατηχητικών έξω από συναυλίες συγκροτημάτων και για την ταινία και το βιβλίο του κώδικα Da Vinci...
7) αυτοί που νηστεύουν για τους τύπους, για τα μάτια του κόσμου και δεν το γουστάρουν πραγματικά...όποιος θέλει νηστεύει και όποιος θέλει όχι....δεν είναι αναγκαστικό σύμφωνα με τη γνώμη μου.
8) δεν μου αρέσει η στάση απέναντι στην rock και την metal που την κατηγορούν πολλοί για σατανισμό βάζοντας όλους τους καλλιτέχνες στο ίδιο σακί, σατανιστές και μη...εγω ακούω metal και θα συνεχίσω να ακούω και έχω να πω ότι λίγοι είναι αληθινοί σατανιστές στον χώρο αυτό...οι περισσότεροι φαίνονται έτσι για εμπορικούς λόγους.

οι παραπάνω 8 διαμαρτυρίες δεν αναφέρονται στον χριστιανισμό αλλά σε αυτούς που νομίζουν ότι είναι χριστιανοί χωρίς να τηρούν τα πραγματικά χριστιανικά ιδεώδη...

Γιώργος, in flames gn!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνω με την αναλυση του Χριστιανισμου που εκανες. Θα σχολιασω λοιπον τις δυσαρεσκειες.
1) Η προσκολληση καποιων χριστιανων σε παλαιοτερες αντιληψεις δεν εχει να κανει με τη θρησκεια. Οταν η θρησκεια γενικα ηρθε σε αντιθεση με τις αριστερες ιδεολογιες που σαν πηγη σημερα εχουν το κινημα των Μπολσεβικων (συνδεση Τσαρου με Πατριαρχη Ρωσιας, θεοκρατικη Ρωσικη Αυτοκρατορια κλπ.), τοτε οι διαφορες εκκλησιες προσκολληθηκαν στην ακρα δεξια φιλοσοφια με αποτελεσμα οι φανατικοι να υιοθετησουν και τις ακροδεξιες ιδεες που ομολογουμενως ειναι παρωχημενες και παραλογες. Αλλα γενικα πιστευω οτι ο οπισθοδρομισμος ειναι γενικο φαινομενο και δεν περιοριζεται στη θρησκεια. Ο ιδιος ο Ιησους ηταν ριζοσπαστικος μεταρρυθμιστης.
2) Οι παπαδες αυτοι πρεπει να καθαιρουνται, αλλα η ατιμια ειναι γενικο φαινομενο. Εγω αντιτιθεμαι γενικα στους κλεφτες, οπως και ολοι φανταζομαι.
3) Τα εγκληματα παραφυσικης ανωμαλιας μπορουν να γινουν παντου και δυστυχως καποιοι φτανουν στο σημειο να τα ταυτιζουν με τα κατηχητικα, ενω μπορουν-και γινονται-καλλιστα σε καποιο σχολειο, η οπου η προσβαση στο αντικειμενο της ανωμαλιας ειναι ευκολη.
4) Σχετιζεται γενικα με την πρωτη παραγραφο. Οταν λεμε συντηρητικος τροπος δεν εννουμε τον casual, δηλαδη τα φυσιολογικα ρουχα που ολος ο κοσμος φοραει. Μιλαμε για υπερβολικα πραγματα. Η εκκλησια σαν κοινοτητα πρεπει να υιοθετει τον casual τροπο και το κανει. Ο ρολος της δεν ειναι να ξεχωρισει κανενας εκει. Ειμαι αντιθετος και στην αντιρροπη υπερβολη, οπως βαψιματα, μικροσκοπικα ρουχα, υπερβολικα προσθετα και διαφορα ξεσκισμενα.
5) Υπαρχουν δυο εννοιες του αντιχριστου. Ο Αντιχριστος (με Α κεφαλαιο) που ειναι προσωπο συνομωσιολογιας, που φημολογειται οτι θα ειναι η καταληξη της παγκοσμιοποιησης, κι εγω το πιστευω, αλλα με αλλη μορφη. Και υπαρχει και ο αντι-χριστος, με την εννοια του αντιθετου προς το Χριστο, που φυσικα και καθε αθεος ειναι, απο τη στιγμη που ο Χριστος περιλαμβανει και τη θεικη υποσταση. Απο τη στιγμη, λοιπον, που ειναι αντιθετα στο Θεο (αθεοι), ειναι και αντιθετα στο Χριστο, τουλαχιστον ως προς τη θεια του φυση.
Αν και προσωπικα αμφιβαλλω αν υπαρχει εστω και ενας αθεος. Αθρησκος ναι, αθεος οχι.
6) Ο κωδικας da vinci ειναι κατι που ισως απειλει το θεσμο της εκκλησιας που βασιζεται στο μυστικισμο. Οπως οι ακροδεξιοι διαμαρτυρονται εξω απο οργανωσεις αλλοδαπων, νομιζω οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να διαμαρτυρεται απεναντι σε κατι που νομιζει οτι τον απειλει.
7) Αντιπαθω την τυπολατρεια γενικα, οταν δεν επιβαλλεται απο τις καταστασεις. Δεν ειναι μονο η νηστεια.
8) Πολλοι καλλιτεχνες των ειδων αυτων προκαλουν και φυσικα θα δεχτουν τις συνεπειες. Ειναι πολυ φυσικο να μπαινουν ολοι στο ιδιο σακι, αφου οι μαζες δεν εχουν την ικανοτητα να διακρινουν. Οι μονοι υπαιτιοι γι'αυτο ειναι οσοι πουλανε σατανισμο για εμπορικους, οπως ειπες, λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βασικα, miv, πως γίνεται να συμφωνείς με το ότι οι θρησκείες είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου και ταυτόχρονα να πιστεύεις ότι ο Χριστός ήταν όντως Θεός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι κατασκευασμα του ανθρωπου, αλλα πιστευω, οτι κατι ανωτερο επεδρασε στους ανθρωπους αυτους για να το κατασκευασουν, περα απο την εμφυτη ταση στροφης σε ανωτερες δυναμεις. Μια διορθωση, ο Ιησους δεν πιστευω οτι ηταν Θεος. Αποδεχομαι τη φιλοσοφια της θρησκειας μου και τον θεωρω Θεανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το "θεάνθρωπος" περιέχει το θεός μέσα... και αυτό εννοούσα, πως ήταν και Θεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
4) Σχετιζεται γενικα με την πρωτη παραγραφο. Οταν λεμε συντηρητικος τροπος δεν εννουμε τον casual, δηλαδη τα φυσιολογικα ρουχα που ολος ο κοσμος φοραει. Μιλαμε για υπερβολικα πραγματα. Η εκκλησια σαν κοινοτητα πρεπει να υιοθετει τον casual τροπο και το κανει. Ο ρολος της δεν ειναι να ξεχωρισει κανενας εκει. Ειμαι αντιθετος και στην αντιρροπη υπερβολη, οπως βαψιματα, μικροσκοπικα ρουχα, υπερβολικα προσθετα και διαφορα ξεσκισμενα.


Αν και προσωπικα αμφιβαλλω αν υπαρχει εστω και ενας αθεος. Αθρησκος ναι, αθεος οχι.

Θα επαναλάβω κατι που εχω πει σε παλιοτερο τοπικ.. Δεν υπάρχει φυσιολογικό ντυσιμο. Αυτό το επιλέγει ο καθένας και ειναι ανεξαρτητο απ τα πιστευω του. Και για μια ακομη φορα θα σε παρακαλεσω να μου εξηγησεις γιατι σε ενοχλει η υπερβολή και τα διαφορα 'ξεσκισμενα´? Και προσεξε, δε θελω να ξεφυγουμε και να καταληξουμε παλι να λεμε για τις αμερικανιες και για τα emo και ξε-emo.

Διαφωνω. Αθεος για μενα είναι αυτός που δεν πιστευει στην υπαρξη ανωτερης δυναμης την οποια η καθε θρησκεια ονομαζει διαφορετικα. Εγώ ανηκω σε αυτη την κατηγορια. Δεν θεωρω τον εαυτό μου μόνο αθρησκο, αλλα και άθεο. Δεν πίστευα ποτέ ότι υπάρχει κάποια ανωτερη υπερφυσικη δυναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top