Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος είναι εν δυνάμει πιστός αν θεωρήσουμε ότι όλοι οι άνθρωποι ανήκουμε σε μία κοινή πολιτισμική κατάκτηση (με τις ίδιες ανάγκες) και κάποιος δεν είναι τόσο αλαζόνας ώστε να ονομάζει τον εαυτό του υπερ-ανθρωπο, απαλλαγμένο από τις...ταπεινές ανάγκες των κοινών θνητών. Το εν δυνάμει σημαίνει πως, σε όσους δεν έχει ήδη γίνει αισθητό, θα γίνει στο μέλλον ή και ποτέ. Το μόνο που μπορώ να δεχτώ ότι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές εμπειρίες. Εσύ μπορεί να πείστηκες ήδη για την πίστη στις αξίες σου, εγώ μπορεί όχι ακόμη. Εν δυνάμει, όμως, μπορώ κι εγώ. Εγώ μπορεί να πείστηκα ήδη για την ανάγκη της πίστης μου στο Θεό, εσύ μπορεί ακόμα όχι. Έχουμε απλά διαφορετικά βιώματα και στο μέλλον θα έχουμε κι άλλα. Το να προδιαγράφεις ότι έχεις καταλήξει σημαίνει ότι έκλεισες ως άνθρωπος. Στα 15; Περίεργο. Πρόσεξε, εγώ δε λέω ότι κατέληξα. Εγώ απλά λέω ότι έχω βιώματα που, ανεξάρτητα από το τι πρεσβεύω στο μέλλον, δεν προκειται ποτέ να φύγουν από πάνω μου.
Ένας άνθρωπος που δεν έχει δει ποτέ του θάλασσα δε μπορεί να ξέρει πως είναι. Μπορεί να δει στο μέλλον και να μάθει. Ένας, όμως, που έχει δει τη θάλασσα έστω μία φορά, κουβαλάει το βίωμα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και κανένας και τίποτα δε μπορεί να το διαγράψει. Αυτή είναι η ουσία. Και η πίστη είναι βίωμα. Και για μένα και για τη θρησκεία μου. Το έχεις βιώσει, είσαι πιστός. Αν όχι ακόμη, τότε μένει να δούμε.

Τί σημαίνει "εν δυνάμει πιστός"; Δεν μπορείς να αποκαλέσεις κάποιον κομμουνιστή/φασίστα/λιμπεραλιστή επειδή μπορεί να γίνει σε κάποια φάση της ζωής του ή ποτέ. Με τη λογική αυτή, θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε κάθε άνθρωπο με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό.

Δεν προδιαγράφω τίποτε. Απλώς έχω καταλήξει. Δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξω, αλλά το βρίσκω απίθανο, διότι η αποκρυστάλλωση των στοιχείων της προσωπικότητάς μου έχει ήδη αρχίσει (και δεν είμαι 15, αλλά 16:P:P:P). Αλλά μέχρι τώρα έχω βγάλει τα x, y συμπεράσματα, και μέχρι να βρεθεί κάτι που τα αμφισβητεί με επαρκείς για μένα βάσεις, θα μείνω σε αυτά.

Τη θάλασσα μπορεί να την περάσω για μεγάλη λίμνη.

Τα βιώματα δε φεύγουν. Αλλά αλλάζει η οπτική γωνία από την οποία τα θυμόμαστε και τα εξετάζουμε.

Πώς είναι δηλαδή το "βίωμα"; Ρωτάω τόσο χάριν της συζήτησης όσο και από προσωπική περιέργεια.

Μένει να δούμε αν τί;

Όπως η πίστη σε ένα Θεό μπορεί να προέλθει από βιώματα, έτσι και η απιστία σε αυτόν μπορεί να προέλθει από βιώματα.
Ό,τι βιώνει ο καθένας στη ζωή του μπορεί να του εισάγει ένα νέο τρόπο σκέψης.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις με τη θάλασσα και την πίστη, δε συνεπάγεται η κατάληξη;
Είδα τη θάλασσα = κατέληξα μετά βεβαιότητας στο ότι υπάρχει (ή υπονοείς κάτι άλλο; )


-petros

Σαφώς. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο, αν έχεις ήδη βίωμα που σ'εκανε να πιστέψεις, μπορεί να ανατραπεί αυτό. Στην ουσία τα βιώματα δεν διαγράφονται ποτέ. Μπορεί κάποιος που πιστεύει στην ελευθερία τώρα να μην πιστεύει μετά από 15 χρόνια; Ποιο νόημα έχει αυτό; Αντίθετα, αυτός που τώρα δεν πιστεύει στην ελευθερία ίσως κάποτε να πιστέψει, ίσως και ποτέ. Εν ολίγοις αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάθε βίωμα σου εισάγει ένα νέο τρόπο σκέψης αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί στο μέλλον να σου εξάγει αυτόν τον τρόπο σκέψης.

Ναι, μπορεί κάποιος που πιστεύει στην ελευθερία να μην πιστεύει σε αυτή μετά από 15 χρόνια. Μπορεί να έχει αντιμετωπίσει τόσες μορφές ελευθερίας και της υπερβολής της, που στο τέλος στρέφεται, κατά κάποιο τρόπο, ενάντιά της. Αλλά ακόμα κι έτσι, δε μπορείς να συγκρίνεις την πίστη στην ελευθερία με τη θρησκευτική πίστη.

Τα βιώματα μπορούμε όμως να τα δούμε με διαφορετικούς τρόπους, όπως και μια φωτογραφία δεν αλλάζει, αλλά μπορούμε να την εμπλουτίσουμε με διάφορα φίλτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τί σημαίνει "εν δυνάμει πιστός"; Δεν μπορείς να αποκαλέσεις κάποιον κομμουνιστή/φασίστα/λιμπεραλιστή επειδή μπορεί να γίνει σε κάποια φάση της ζωής του ή ποτέ. Με τη λογική αυτή, θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε κάθε άνθρωπο με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό.

Δεν προδιαγράφω τίποτε. Απλώς έχω καταλήξει. Δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αλλάξω, αλλά το βρίσκω απίθανο, διότι η αποκρυστάλλωση των στοιχείων της προσωπικότητάς μου έχει ήδη αρχίσει (και δεν είμαι 15, αλλά 16:P:P:P). Αλλά μέχρι τώρα έχω βγάλει τα x, y συμπεράσματα, και μέχρι να βρεθεί κάτι που τα αμφισβητεί με επαρκείς για μένα βάσεις, θα μείνω σε αυτά.

Τη θάλασσα μπορεί να την περάσω για μεγάλη λίμνη.

Τα βιώματα δε φεύγουν. Αλλά αλλάζει η οπτική γωνία από την οποία τα θυμόμαστε και τα εξετάζουμε.

Πώς είναι δηλαδή το "βίωμα"; Ρωτάω τόσο χάριν της συζήτησης όσο και από προσωπική περιέργεια.

Μένει να δούμε αν τί;





Ναι, μπορεί κάποιος που πιστεύει στην ελευθερία να μην πιστεύει σε αυτή μετά από 15 χρόνια. Αλλά ακόμα κι έτσι, δε μπορείς να συγκρίνεις την πίστη στην ελευθερία με τη θρησκευτική πίστη.

Τα βιώματα μπορούμε όμως να τα δούμε με διαφορετικούς τρόπους, όπως και μια φωτογραφία δεν αλλάζει, αλλά μπορούμε να την εμπλουτίσουμε με διάφορα φίλτρα.


Μπορεί να έχει αντιμετωπίσει τόσες μορφές ελευθερίας και της υπερβολής της, που στο τέλος στρέφεται, κατά κάποιο τρόπο, ενάντιά της.
Αυτό δείχνει περισσότερο επιπολαιότητα παρά σοβαρή κριτική μίας αξίας. Η αντίθεση στην υπερβολή της ελευθερίας δικαιολογεί, για ένα σοβαρό άτομο, τη διακοπή της πίστης του στην ελευθερία;
Μία αξία είναι και η θρησκευτική πίστη κι αν είναι ιδανικό για ορισμένα εκατομμύρια ανθρώπους, τότε είναι ισότιμη με κάθε άλλη πνευματική αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Και ο Θεός δηλαδή υπάρχει/υπήρχε από πάντα, είναι αυτοδημιούργητος; Αυτό δεν είναι παράλογο;
Ο θεος ειναι κατι εξω απο τον χωροχρονο, η αιτια υπαρξης του ειναι ο ιδιος του ο εαυτος.Δεν ειναι αντικειμενο μεσα στο χωροχρονο για να το ορισουμε χρονικα και χωρικα.

Ακριβώς έστι , Βάλια.
Δεν μπορούν νa σου δώσουν μια τεκμηριωμένη απάντηση , ώστε να πιστέψεις και εσύ ο άπιστος. :P
Και έχω άλλο ένα ερώτημα , εκτός το γιατί αφήνει μερικά (κυρίως στις υποανάπτυκτες ή αναπτυσόμμενες περιοχές ) παιδια να λιμοκτονούν, :
Γιατί αφήνει ζωντανούς δολοφόνους , που έχεουν αφαιρέση ζωές "παιδιών" του ;
Για την ανθρωπινη ελευθερια, και αλλιως δεν θα χε και νοημα η υπαρξη ζωης του ανθρωπου αν παρεμβαινε ο θεος.Και κατ επεκταση δεν τα αφηνει ο θεος να λιμοκτονουν τα παιδια αλλα οι ανθρωποι.

Η φράση θα έπρεπε (προσωπική μου άποψη) να είναι Πίστευε και μη, ερεύνα. Δηλαδή είτε πιστεύεις είτε όχι, πρέπει να το ερευνήσεις πρώτα..

Μα ετσι ειναι κανονικα η φραση.Δεν παει το "μη" με προστακτικη, γιατι αλλιως θα τανε μη φαε, κλπ.

Εγώ δεν ξέρω... Πραγματικά δεν ξέρω τι από όλα αυτά να πιστέψω και τι όχι. Έχω πολλά ερωτήματα. Γιατί να είναι ο δικός μας θεός και όχι κάποιος άλλος?
Γιατί ο Θεός που είναι σπλαχνικός και μας αγαπάει όλους , να αφήνει παιδιά να λιμοκτονούν?
όταν τα ρωτάμε αυτά στο θεολόγο του σχολείου οι απαντήσεις αυτές είναι σαν να σου λέει: Πίστευε και μη ερεύνα
Δεν ειναι ο δικος σου θεος μονο, ολες οι μονοθειστικες θρησκειες εχουν τεραστιες ομοιοτητες και αναφερονται στο ιδιο προσωπο με αλλα λογια και πρακτικες.Αλλωστε μην παρερμηνευτε λεγομενα δεν πανε στη κολαση οι αλλοθρησκοι η Κ.Α κανει αναφορες μονο για ειδολολατρες εννοοντας ανθρωπους κακων συνηθειων.

Το ζητημα υπαρξης του θεου ειναι μια υπαρκτικη ερωτηση και ειλικρινα δεν εχει κανενα νοημα να τη συζηταμε.Μπορω να σου πω με μια ευκολια οτι "Κοιτα υπαρχει θεος τον ειδα χθες το βραδυ με επισκεφτηκε"" εσυ μπορει να με πεις τρελο αλλα δεν εχεις καμμια αποδειξη για το αντιθετο, για το αν εζησα εγω αυτο το το πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι άθεοι. Αποκλείεται να μη πιστεύει έστω και σε κάποια ίσως αφηρημένη έννοια ανώτερης συμπαντικής δύναμης. Είναι κάτι που δίνει νόημα στην ύπαρξή μας.

Εμένα μου αρκεί η δύναμη του μυαλού και των συναισθημάτων. Αυτή είναι η ανώτερη δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό, βέβαια, δεν είναι κανόνας αλλά προσωπική σου οπτική, για να μην ξεχνιόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εμένα μου αρκεί η δύναμη του μυαλού και των συναισθημάτων. Αυτή είναι η ανώτερη δύναμη.
:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ρε παιδια ...αυτο με την θρησκεια δν το καταλαβαινω....πιστευουμε σε κατι που δν βλεπουμε στα θαυματα και σε διαφορα τετοια ...πιστευω πως δν υπαρχουν ολα αυτα ....συμφωνω με τον halvas.....
(συγνωμη αν εκανα λαθοσ το ονομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη... πιστευω απλα στον εαυτο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ρε παιδια ...αυτο με την θρησκεια δν το καταλαβαινω....πιστευουμε σε κατι που δν βλεπουμε στα θαυματα και σε διαφορα τετοια ...πιστευω πως δν υπαρχουν ολα αυτα ....συμφωνω με τον halvas.....
(συγνωμη αν εκανα λαθοσ το ονομα)

Θεωρείς ότι έχεις δει αυτά που έχουν δει και οι υπόλοιποι άνθρωποι; Θεωρείς, δηλαδή, τον εαυτό σου αντιπροσωπευτική μονάδα ολόκληρης της κοινωνίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γιατι πρεπει να πιστεβουμε σε κατι ανωτερο......????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτή είναι μία ερώτηση που ο καθένας κάνει στον εαυτό του, καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα και δεν έχει να δώσει λόγο σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ρε παιδια ...αυτο με την θρησκεια δν το καταλαβαινω....πιστευουμε σε κατι που δν βλεπουμε


....εγώ τρομάζω στην ιδέα να πιστεύαμε σε κάτι που βλέπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
γιατι πρεπει να πιστεβουμε σε κατι ανωτερο......????
αν μπορεις να εξηγησεις οτι συμβαινει σε ολοκληρο το συμπαν με
τη λογικη γιατι οχι!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω κατεληξα στο να μην πιστευω σε καμια θρησκεια ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
εγω κατεληξα στο να μην πιστευω σε καμια θρησκεια ......
και ποιος ειναι ο συλλογισμο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
....εγώ τρομάζω στην ιδέα να πιστεύαμε σε κάτι που βλέπουμε...
σωστο και αυτο .......:iagree:
-----------------------------------------
απλα μου ειναι δυσκολο να πιστευω σε κατι που δν εχω δει ,που δν θα δω ποτε.....εχω αμφιβολιες για την θρησκεια μας αλλα ολοι λενε τα ιδια τπτ πιιστικο.... .....
-----------------------------------------
....εγώ τρομάζω στην ιδέα να πιστεύαμε σε κάτι που βλέπουμε...

και ποιος ειναι ο συλλογισμο σου?
απλα μου ειναι δυσκολο να πιστευω σε κατι που δν εχω δει ,που δν θα δω ποτε.....εχω αμφιβολιες για την θρησκεια μας αλλα ολοι λενε τα ιδια τπτ πιιστικο.... .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σωστο και αυτο .......:iagree:
-----------------------------------------
απλα μου ειναι δυσκολο να πιστευω σε κατι που δν εχω δει ,που δν θα δω ποτε.....εχω αμφιβολιες για την θρησκεια μας αλλα ολοι λενε τα ιδια τπτ πιιστικο.... .....
-----------------------------------------



απλα μου ειναι δυσκολο να πιστευω σε κατι που δν εχω δει ,που δν θα δω ποτε.....εχω αμφιβολιες για την θρησκεια μας αλλα ολοι λενε τα ιδια τπτ πιιστικο.... .....
προφανως και δεν ειναι πιστικοι καθως η θρησκεια δεν βασιζεται στη λογικη αλλα στο συναισθημα,δεν ειναι μαθηματικα να σου το αποδειξω,
για να καταλαβεις εαν υπαρχει πηγαινε στην εκκλησια 2-3 κυριακες και
θα καταλαβεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
προφανως και δεν ειναι πιστικοι καθως η θρησκεια δεν βασιζεται στη λογικη αλλα στο συναισθημα,δεν ειναι μαθηματικα να σου το αποδειξω,
για να καταλαβεις εαν υπαρχει πηγαινε στην εκκλησια 2-3 κυριακες και
θα καταλαβεις!
:iagree:.. εχεις δικιο σε αυτα που λες ....αλλα οι ανθρωποι πιστευουν μονο αν εχουν καποιο προβλημα...μετα τα ξεχνανε ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
:iagree:.. εχεις δικιο σε αυτα που λες ....αλλα οι ανθρωποι πιστευουν μονο αν εχουν καποιο προβλημα...μετα τα ξεχνανε ολα
σωστα,η πλειοψηφια αυτο κανει αλλα με αυτο το τροπο δεν κανεις
και τιποτα.
προσπαθησε να πας τουλαχιστον 2-3 φορες στην εκκλησια και μην
υποκυψεις στο πρωινο ξυπνημα της κυριακης!
Ο πασκαλ(μεγαλος μαθηματικος) ειπε το εξης οτι σε ενα στοιχημα
τα λεφτα που βαζεις πρεπει να ειναι σε αναλογια με τις πιθανοτητες
που εχεις αλλα και με τα λεφτα που ενδεχεται να κερδισεις
στη θρησκεια τα λεφτα που ενδεχεται να κερδισεις ειναι μια θεση
στο παραδεισο αιωνια,πραγμα που ειναι τοσο μεγαλο ωφελος που
και ελαχιστες να ειναι οι πιθανοτητες να υπαρχει χριστιανισμος
αξιξει να ρισκαρεις.(καπως ετσι το ειπε..)
σε περιπτωση που χασεις το στοιχημα παλι κερδισμενος εισαι καθως
θα εχεις ζησει χαρουμενος πιστευοντας στο παραδεισο και στο χριστιανισμο

αυτος ειναι ο συλλογισμος μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top