Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Με οποιαδήποτε παρέμβαση του Θεού στην ανθρώπινη κοινωνία, πάντως, εξ' ορισμού συνεπάγεται η παραβίαση της ουδετερότητάς του.
Δηλαδή θα σε χάλαγε αν πέθαινες κάποια "λάθος στιγμή" (περίοδο όπου δεν ήσουν έτοιμος, ας πούμε), αλλά πήγαινες στον Παράδεισο?

Ε, ποιος έγραψε τη Βίβλο, άραγε;;:P
Ποιός κατέγραψε τα γεγονότα, θα ήταν πιο σωστό να πούμε. Η Βίβλος γράφτηκε από απλούς πιστούς και μάρτυρες.

Χμμ... Η παράδοση που έχει "καταγραφεί" από την Εκκλησία. Πάντως μίλησα για το βιβλίο των Θρησκευτικών... Δεν ξέρω αν σου κάνει:P.
Ξέρω 'γω... Το βιβλίο έχει καταντήσει φοβιτσιάρικο. Ξέρεις, υπάρχουν πολλά Bible verses που όταν τα δεις θα πεις "Τι?! Αυτό το έκανε ο Θεός?!", αλλά και άλλα που θα πεις "Καλά, με αυτά που λέει σίγουρα ήταν ο Θεός!!". Το βιβλίο μας τα μασάει και μας λέει διάφορα μπερδεμένα και πολλά άκυρα, που δεν βοηθούν άμεσα...
Όσο για την παράδοση, όλα τα βιβλία έχουν γραφτεί από τους Πατέρες τους ίδιους, οι οποίοι δεν ήταν πλούσιοι κλπ. φυσικά.

Η ταπείνωση κάνει καλό, γιατί δεν βάζεις τον εαυτό σου πάνω από τους άλλους. Δεν μπορώ να πω παραπάνω εδώ, μιας και δεν είμαι κι ο πιο ταπεινός.
Από τον "καλό εγωϊσμό" έχουν οι πιστοί όλοι: πιστεύουν πως μπορούν να κάνουν τα πάντα με τον Θεό στο πλάι τους.

Δεν είναι ταπείνωση - δεν αισθάνομαι κατώτερος. Απλά θεωρώ ανήθικο να επιτρέπω σε κάποιον άλλο να γίνει "κατώτερός" μου, διότι απλώς θεωρώ ότι είμαστε όλοι ίσοι.
Ακριβώς έτσι είναι με τον Θεό, όπως σου είπα! Εμείς ως κατώτεροι του Θεού (μόνο Αυτός είναι πιο πάνω απ' όλους) είμαστε δούλοι Του. Αλλά κι Εκείνος είναι ταπεινός και πλένει τα πόδια των θνητών. Θυσιάζεται για τις ψυχές τους. Είναι και αδελφός, και πατέρας, και φίλος μαζί.

"Θεέ μου, βοήθησέ με".
"Γιαχβέ, λέγετε!"
"Γεια σας, θα ήθελα να κάνετε δεχτή την Χ, Ψ αίτησή μου. Ελπίζω να μου δώσετε κάποια απάντηση".:P:P:P:P
Γιατί Γιαχβέ? Εβρααϊκά μιλάς? Ο Ων λέγεται στα Ελληνικά.:D

Και αυτό τους εμπόδιζε από το να ορίσουν σε τί θα βάσιζαν την πίστη τους;
Όχι, αλλά υπήρχαν μεμονωμένες περιοχές πιστών κι έτσι υπήρχε αρκετό μπέρδεμα. Ο Απόστολος Παύλος κάτι έκανεμε τις επιστολές του βέβαια τα πρώτα χρόνια.

Μα ακόμη και αν ίσχυε ο Δημιουργισμός, τα πλάσματα επί γης πάλι θα τρώγανε το ένα το άλλο.
Όχι εξ αρχής. Υποτίθεται πως όλα τα πλάσματα άρχισαν να υποφέρουν κι αυτά μετά την Fall of Man.

Με τη ραγδαία ανάπτυξη της Τεχνολογίας και της Επιστήμης, η ανθρώπινη γνώση αυξήθηκε κατακόρυφα, και έτσι, παρά το γεγονός ότι οι πρακτικές αναζήτησης έχουν βελτιωθεί, παραμένει εξαιρετικά δύσκολο να συγκεντρώσει κανείς όλες τις πληροφορίες πάνω σε ένα θέμα. Ειδικά όταν εμφανίζονται διαρκώς καινούριες.
Στην θρησκεία δεν ανακαλύπτουν συνεχώς νέα πράγματα. Ίσως πιθανές ερμηνείες, ναι. Οι Άγιοι κι η Βίβλος είναι δεδομένα. Τώρα κάναν καταγεγραμμένο διάλογο με μοναχούς κλπ., αυτά είναι πιο underground.

Ε, και γιατί να τους σκοτώσει;
Πού να ξέρω τα πάντα?!:P
Ξέρω, όμως, πως εξυπηρέτησαν όλοι σε ένα ανώτερο σχέδιο και ο Χριστός μετά κήρυξε σε όλους τους νεκρούς.

Αλλά τί γίνεται, όταν το "δημιούργημά σου" έχει ελεύθερη βούληση, συνείδηση, επίγνωση της ύπαρξής του; Είναι απλώς ανήθικο να παίζεις το σκύλο με η γάτα μαζί του.
Αυτό το σκεφτόμαστε έτσι επειδή δεν μπορούμε να δούμε την ματαιότητα αυτής της ζωής και να αναγνωρίσουμε την αξία της επόμενης.

Bah... Και τί είναι ο Αντίχριστος;
Λογικά πρόκειται για τον καλύτερο πολιτικό όλων των εποχών. Παρ' όλα αυτά, κανείς δε να νοιαστεί που θα καταργήσει τον Χριστιανισμό, γιατί όλοι θα έχουμε να φάμε κλπ., βλέπεις...

Και αυτούς, και τα μαύρα σταυρουλάκια, και τα σταυρουλάκια της βάπτισης.
Emo, metal, antichristianity, new age, paranormal...αυτά είναι μόδες. Όλοι κρεμάνε πια ανκ και αρχαία σύμβολα, όχι σταυρούς. Τώρα έγινε και της μόδας το Δελφικό Έψιλον, το οποίο δίνει ο Λιακό σε κονκάρδες...:lol:
(Σοβαρά το λέω...!)

Ταπεινωση ειναι η μη περιφανεια, αυτο που περιγραφεις ειναι συμπλεγμα κατωτεροτητας.
Καλύτερα έτσι.:thanks:

[EDIT:]
Τότε γιατί δε σκοτώνει τους αιμοδιψείς δολοφόνους και τους τυρράνους, που δεν έχουν ίχνος ηθικής επάνω τους, πριν προκαλέσουν κακό; Με την ίδια λογική, ας σκοτώσει και ένα μωρό που έχει μόλις γεννηθεί, γιατί ξέρει πως όταν μεγαλώσει, θα γίνει ο Χίτλερ Νο2.
Πρώτον, σου είπα πως οι δολοφόνοι πιθανώς να μετανοήσουν. Τόσοι το έχουν κάνει!
Δεύτερον, δεν είναι μες την ψυχή του μωρού η κακία. Αυτό έχει να κάνει με το πως μεγαλώνει.

Γιατί το μωρό κουβαλάει ακόμη το προπατορικό αμάρτημα και θα πάει στην κόλαση .Και δεν σκοτώνει τους δολοφόνους γιατί το μίσος (δυστυχώς) είναι αναγκαίο στον κόσμο (Βλέπε το θέμα :έννοιες αντίθετες . . .)
Το μωρό δεν κουβαλάει αμάρτημα άμεσα. Έτσι που το λες, όλοι οι αβάπτιστοι δεν θα σωθούν δηλαδή? Όχι. Το αμάρτημα συμβολίζει την κατάρα που είχα οι πρωτόπλαστοι και τελικά νικήθηκαν από τον θάνατο. Έτσι κι αυτοί μόνο θνητά παιδιά μπορούσαν να γεννήσουν. Έτσι "κουβαλάμα" το αμάρτημα. ;)
Το μίσος δεν είναι αναγκαίο. Σε μία ουτοπία όλοι θα ζούσαν χαρούμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κάποιοι δολοφόνοι είναι τόσο στυγνοί, που δε νιώθουν ούτε καν το μίσος.

Έστω, ας το σκότωνε μόλις έβγαινε από την κολυμπήθρα. Δεν είναι λογική αυτή.

Γιατί, ας πούμε, δε σκότωσε τον πιλότο του αεροσκάφους που κατευθυνόταν στους δίδυμους πύργους την 11η Σεπτεμβρίου, πριν να συντριβεί σε αυτούς; Θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει να συντριβεί σε κάποιο έρημο μέρος. Αφού οι άνθρωποι μέσα του θα πέθαιναν που θα πέθαιναν...

Δηλαδή ένα μωρό που θα πεθάνει πριν βαπτιστεί, θα πάει στην Κόλαση; Αν είναι τόσο δίκαιος ο θεός, τότε συγγνώμη, αλλά δεν αξίζει ούτε ένα αμήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Δηλαδή ένα μωρό που θα πεθάνει πριν βαπτιστεί, θα πάει στην Κόλαση; Αν είναι τόσο δίκαιος ο θεός, τότε συγγνώμη, αλλά δεν αξίζει ούτε ένα αμήν.
Δεν σου λέω αυτό .Δεχομαι την άποψή σου ,και δέχομαι οτι και αυτά που γράφω δεν στέκουν σε όλες τις περιπτώσεις και αυτό πολύ απλά γιατί κάνουμε διαφορετικές αποφάσεις ανάλογα με την περίπτωση .Και όπως έχω ήδη αναφέρει ,το μέλλον μας είναι οι συνέπειες των πράξεών μας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
(Δες το edit που έκανα, Crook.)

Δηλαδή ένα μωρό που θα πεθάνει πριν βαπτιστεί, θα πάει στην Κόλαση; Αν είναι τόσο δίκαιος ο θεός, τότε συγγνώμη, αλλά δεν αξίζει ούτε ένα αμήν.
Το Βάπτισμα είναι η σφραγίδα του Θεού. Σπόρος του Αγίου Πνεύματος. Αυτό.

Όχι, το παρεξήγησε η Angelica. Επίσης, ο Θεός δεν έχει ούτε δύο ζυγαριές ίδιες. Όλους θα τους κρίνει διαφορετικά. Παράδειγμα, δεν θα κατηγορήσει ένα Αφρικανάκι που πέθανε 5 ετών επειδή ήταν άθεο!
Αλλά κάποιον που γνώρισε τον Χριστιανισμό και τον απέρριψε, δεν θα μπορεί να τον δικαιολογήσει.

EDIT: Angelica, διάβασε Πατέρες ή τουλάχιστον τσίμπα λίγο π. Παΐσιο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δηλαδή θα σε χάλαγε αν πέθαινες κάποια "λάθος στιγμή" (περίοδο όπου δεν ήσουν έτοιμος, ας πούμε), αλλά πήγαινες στον Παράδεισο?

Ναι, θα με χάλαγε. Ο Θεός θα έπαιζε μαζί μου. Υποθετικά μιλάμε πάντα, μιας και δεν πιστεύω ότι θα πάω στον Παράδεισο όταν πεθάνω.

Ποιός κατέγραψε τα γεγονότα, θα ήταν πιο σωστό να πούμε. Η Βίβλος γράφτηκε από απλούς πιστούς και μάρτυρες.

Και από δήθεν "Εβραϊκούς Πατέρες". Και τα κείμενα αυτά πέρασαν από χίλιες και μύριες γενεές... Ποιός (:P:P:P) ξέρει τί τα έκαναν... Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι γράφτηκαν από Εβραίους... οπότε ναι, επηρεάζεται, και πολύ, από τα jewish lobbies.

Ξέρω 'γω... Το βιβλίο έχει καταντήσει φοβιτσιάρικο. Ξέρεις, υπάρχουν πολλά Bible verses που όταν τα δεις θα πεις "Τι?! Αυτό το έκανε ο Θεός?!", αλλά και άλλα που θα πεις "Καλά, με αυτά που λέει σίγουρα ήταν ο Θεός!!". Το βιβλίο μας τα μασάει και μας λέει διάφορα μπερδεμένα και πολλά άκυρα, που δεν βοηθούν άμεσα...

Παράδειγμα;

Ακριβώς έτσι είναι με τον Θεό, όπως σου είπα! Εμείς ως κατώτεροι του Θεού (μόνο Αυτός είναι πιο πάνω απ' όλους) είμαστε δούλοι Του. Αλλά κι Εκείνος είναι ταπεινός και πλένει τα πόδια των θνητών. Θυσιάζεται για τις ψυχές τους. Είναι και αδελφός, και πατέρας, και φίλος μαζί.

Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λεύτερος.

Γιατί Γιαχβέ? Εβρααϊκά μιλάς? Ο Ων λέγεται στα Ελληνικά.:D

Ε, δε το σκέφτηκα:P.

Όχι, αλλά υπήρχαν μεμονωμένες περιοχές πιστών κι έτσι υπήρχε αρκετό μπέρδεμα. Ο Απόστολος Παύλος κάτι έκανεμε τις επιστολές του βέβαια τα πρώτα χρόνια.

Γιατί τώρα δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα...

Όχι εξ αρχής. Υποτίθεται πως όλα τα πλάσματα άρχισαν να υποφέρουν κι αυτά μετά την Fall of Man.

Αμάν... Και πώς τρέφονταν τα λιοντάρια; Ο θεός έκανε να φυτρώνουν δέντρα που έβγαζαν μπριζόλες;:P

Πού να ξέρω τα πάντα?!:P
Ξέρω, όμως, πως εξυπηρέτησαν όλοι σε ένα ανώτερο σχέδιο και ο Χριστός μετά κήρυξε σε όλους τους νεκρούς.

Αφού με αφορά το σχέδιο αυτό, θέλω να ξέρω τί είναι. Αλλιώς είμαι out.

Αυτό το σκεφτόμαστε έτσι επειδή δεν μπορούμε να δούμε την ματαιότητα αυτής της ζωής και να αναγνωρίσουμε την αξία της επόμενης.

Κι όμως, είναι μόνο αυτή η ζωή την οποία αντιλαμβανόμαστε, και είναι αυτή στην οποία ζούμε και ξέρουμε στα σίγουρα ότι ζούμε, γι' αυτό και κάθε άλλο παρά ματαιόδοξη είναι.

Λογικά πρόκειται για τον καλύτερο πολιτικό όλων των εποχών. Παρ' όλα αυτά, κανείς δε να νοιαστεί που θα καταργήσει τον Χριστιανισμό, γιατί όλοι θα έχουμε να φάμε κλπ., βλέπεις...

Τότε μάλλον δε θα έρθει ποτέ:P.

Emo, metal, antichristianity, new age, paranormal...αυτά είναι μόδες. Όλοι κρεμάνε πια ανκ και αρχαία σύμβολα, όχι σταυρούς. Τώρα έγινε και της μόδας το Δελφικό Έψιλον, το οποίο δίνει ο Λιακό σε κονκάρδες...:lol:
(Σοβαρά το λέω...!)

Εγώ ξέρω πάντως περισσότερα παιδιά που φοράνε σταυρούς παρά αυτά που λε.

Καλύτερα έτσι.:thanks:

[EDIT:]

Πρώτον, σου είπα πως οι δολοφόνοι πιθανώς να μετανοήσουν. Τόσοι το έχουν κάνει!
Δεύτερον, δεν είναι μες την ψυχή του μωρού η κακία. Αυτό έχει να κάνει με το πως μεγαλώνει.

Μα αυτό λέω! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να σας βάλω να σκεφτείτε μόνοι σας αν αυτό που κάνει ο Θεός (αν υπάρχει) σας βρίσκει σύμφωνο. Δε μου αρέσει να σας δίνω έτοιμα.:P
-----------------------------------------
(Δες το edit που έκανα, Crook.)


Το Βάπτισμα είναι η σφραγίδα του Θεού. Σπόρος του Αγίου Πνεύματος. Αυτό.

Όχι, το παρεξήγησε η Angelica. Επίσης, ο Θεός δεν έχει ούτε δύο ζυγαριές ίδιες. Όλους θα τους κρίνει διαφορετικά. Παράδειγμα, δεν θα κατηγορήσει ένα Αφρικανάκι που πέθανε 5 ετών επειδή ήταν άθεο!
Αλλά κάποιον που γνώρισε τον Χριστιανισμό και τον απέρριψε, δεν θα μπορεί να τον δικαιολογήσει.

Ακόμα κι αν ήταν ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου;

EDIT: Angelica, διάβασε Πατέρες ή τουλάχιστον τσίμπα λίγο π. Παΐσιο. ;)

Νομίζω πως η Αγγελική είναι σε θέση να επιλέξει μόνη της τί θα διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε γιατί δε σκοτώνει τους αιμοδιψείς δολοφόνους και τους τυρράνους, που δεν έχουν ίχνος ηθικής επάνω τους, πριν προκαλέσουν κακό; Με την ίδια λογική, ας σκοτώσει και ένα μωρό που έχει μόλις γεννηθεί, γιατί ξέρει πως όταν μεγαλώσει, θα γίνει ο Χίτλερ Νο2.

και τι ειναι ο Θεος για να αρχισει να σκοτωνει αυτους που εμεις θεωρουμε κακους?τιμωρος?ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, θα με χάλαγε. Ο Θεός θα έπαιζε μαζί μου.
Ήρθες στην Γη να δοκιμαστείς. Ο Θεός έκρινε πως είσαι έτοιμος τώρα. Προβλέπει πως αν σε αφήσει κι άλλο, ίσως παρασυρθείς και τελικά χάσεις τον Παράδεισο.
Τι να κάνει? Να σε αφήσει να χαθείς?

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι γράφτηκαν από Εβραίους... οπότε ναι, επηρεάζεται, και πολύ, από τα jewish lobbies.
Πώς το ξέρουμε? This theory cannot be (dis)proven.:)

Παράδειγμα;
1)Κάτι κακό...
2)Κάτι καλό...
3)Τα άκυρα είναι αυτά που επαναλαμβάνουν συνεχώς: σημείον αντιλεγόμενον, 10 Εντολές κλπ., έλεος πια... Τα μάθαμε, φτάνει.

Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λεύτερος.
Και βαρετός.:D
Από φόβους?

Γιατί τώρα δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα...
Φαντάσου τότε δηλαδή!

Αμάν... Και πώς τρέφονταν τα λιοντάρια; Ο θεός έκανε να φυτρώνουν δέντρα που έβγαζαν μπριζόλες;:P
:lol:
Χρειαζόντουσαν να φάνε? Δεν υπήρχε φθορά τότε.
Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω για την Δημιουργία κλπ., γιατί δεν τα έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου.

Αφού με αφορά το σχέδιο αυτό, θέλω να ξέρω τί είναι. Αλλιώς είμαι out.
Είναι η Σωτηρία των ψυχών όλων. Μία ζωή μες τον πόνο, για μία αιωνιότητα με τον Θεό.

Κι όμως, είναι μόνο αυτή η ζωή την οποία αντιλαμβανόμαστε, και είναι αυτή στην οποία ζούμε και ξέρουμε στα σίγουρα ότι ζούμε, γι' αυτό και κάθε άλλο παρά ματαιόδοξη είναι.
Γι' αυτό πιστεύουμε κι ελπίζουμε πως θα υπάρχει και κάποια άλλη καλύτερη, όπως μας είπε κι ο Σωτήρας μας. Εμπιστοσύνη στον Θεό...

Τότε μάλλον δε θα έρθει ποτέ:P.
Γιατί όχι? Όλη η φτώχεια από την πολιτική έρχεται.

Ακόμα κι αν ήταν ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου;
Την αμαρτία της απιστίας θα του χρεώσει μόνο.;)
Πιστεύω πως ο Γκάντι άρεσε στον Θεό, παράδειγμα.

Νομίζω πως η Αγγελική είναι σε θέση να επιλέξει μόνη της τί θα διαβάσει.
Ναι, συμβουλή της έδωσα, ώστε να ξεκαθαρίσει στο μυαλό της μερικά θεολογικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

σημ.: καλο-κακο,ομορφο-ασχημο,εξυπνο-χαζο αυτα ειναι υποκειμενικα ...ο καθενας τα βλεπει οπως θελει..μπορει για σενα οι ιστοριες αυτες να ειναι η μια κακια η αλλη καλη για εναν αλλον το πρωτο να ειναι καλο το αλλο κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ήρθες στην Γη να δοκιμαστείς. Ο Θεός έκρινε πως είσαι έτοιμος τώρα. Προβλέπει πως αν σε αφήσει κι άλλο, ίσως παρασυρθείς και τελικά χάσεις τον Παράδεισο.
Τι να κάνει? Να σε αφήσει να χαθείς?


Πώς το ξέρουμε? This theory cannot be (dis)proven.:)

1)Κάτι κακό...
2)Κάτι καλό...
3)Τα άκυρα είναι αυτά που επαναλαμβάνουν συνεχώς: σημείον αντιλεγόμενον, 10 Εντολές κλπ., έλεος πια... Τα μάθαμε, φτάνει.

Και βαρετός.:D
Από φόβους?

Φαντάσου τότε δηλαδή!

:lol:
Χρειαζόντουσαν να φάνε? Δεν υπήρχε φθορά τότε.
Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω για την Δημιουργία κλπ., γιατί δεν τα έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου.

Είναι η Σωτηρία των ψυχών όλων. Μία ζωή μες τον πόνο, για μία αιωνιότητα με τον Θεό.

Γι' αυτό πιστεύουμε κι ελπίζουμε πως θα υπάρχει και κάποια άλλη καλύτερη, όπως μας είπε κι ο Σωτήρας μας. Εμπιστοσύνη στον Θεό...

Γιατί όχι? Όλη η φτώχεια από την πολιτική έρχεται.

Την αμαρτία της απιστίας θα του χρεώσει μόνο.;)

Πιστεύω πως ο Γκάντι άρεσε στον Θεό, παράδειγμα.

Ναι, συμβουλή της έδωσα, ώστε να ξεκαθαρίσει στο μυαλό της μερικά θεολογικά ζητήματα.

1ο μπολνταρισμενο:

Κατ'αρχας και μενα θα με χαλαγε να πεθανω καποια ''λαθος στιγμη''. Γιατι ναι ρε γαμωτο, προτιμω τη γη με την τρυπα του οζοντος, τους ρυπους και τη βρωμα. Επισης προτιμω τη γη με τους ανθρωπους που μπορω να αγγιξω, τη γη οπου μπορω να βιωσω συναισθηματα. Θελω τη γη οπου ειναι οι φιλοι και συγγενεις μου, το σπιτι μου, και παει λεγοντας.
Δεν θελω να παω σε ενα απεραντο παρκο με δεντρα και λουλουδια ή οπως ειναι ο παραδεισος. Τελος παντων, θελω να μεινω εδω που ειμαι, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ, ΣΞΚΔΑΚΛΞΦΕ.

2ο μπολνταρισμενο:

Το ΦΠΑ ποσο παει?
..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ο Θεός στέλνει τις συμφορές στους ανθρώπους:

1. Για να τους γλιτώσει απο μεγαλύτερες συμφορές.

2. Για να δοκιμάσει την πίστη τους.

3. Γιατι πολύ απλά δεν τους χωνεύει.

Δεν ξέρω ποιος το πρωτόπε αλλά το διάβασα στον Αρκά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
και τι ειναι ο Θεος για να αρχισει να σκοτωνει αυτους που εμεις θεωρουμε κακους?τιμωρος?ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω

Μα γι' αυτό το ανέφερα:P.

Ήρθες στην Γη να δοκιμαστείς. Ο Θεός έκρινε πως είσαι έτοιμος τώρα. Προβλέπει πως αν σε αφήσει κι άλλο, ίσως παρασυρθείς και τελικά χάσεις τον Παράδεισο.
Τι να κάνει? Να σε αφήσει να χαθείς?

Τον εαυτό του θα κοροϊδεύει τότε.

Πώς το ξέρουμε? This theory cannot be (dis)proven.:)

Η ΠΔ είναι γραμμένη στα Εβραϊκά.


Δε βλέπω τίποτα που να είπε ο Θεός εδώ.


Ούτε εδώ βλέπω κάτι που να είπεο Θεός. Μάλιστα, αυτό το "knowledge will pass away" δείχνει κάτι...

3)Τα άκυρα είναι αυτά που επαναλαμβάνουν συνεχώς: σημείον αντιλεγόμενον, 10 Εντολές κλπ., έλεος πια... Τα μάθαμε, φτάνει.

???

Και βαρετός.:D
Από φόβους?

Βασικά, με έφαγε ο δαίμων του τυπογραφείου:P. Δεν ήθελα να γράψω το ρητό παραφρασμένο, αλλά αυτούσιο: "Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος", αλλά μπερδεύτηκα... Δε συμφωνώ με το μηδενισμό του Καζαντζάκη, αλλά ωστόσο δεν είμαι δέσμιος κανενός, πέραν του εαυτού μου.

Φαντάσου τότε δηλαδή!

Ακριβώς!

:lol:
Χρειαζόντουσαν να φάνε? Δεν υπήρχε φθορά τότε.
Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω για την Δημιουργία κλπ., γιατί δεν τα έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου.

Έχεις δει κανέναν ζωντανό οργανισμό που να μη χρειάζεται τροφή;

Είναι η Σωτηρία των ψυχών όλων. Μία ζωή μες τον πόνο, για μία αιωνιότητα με τον Θεό.

Ναι, και γι' αυτό πρέπει να μας συμπεριφέρεται έτσι; Ε δε γουστάρω να είμαι μαζί σου Κύριε, με όλο το σεβασμό δηλαδή, το σχέδιο σου δε μου αρέσει. Επειδή δημιούργησες τον κόσμο, δε σημαίνει ότι έχεις και το δικαίωμα να τον κάνεις ό, τι θες. Ίσως κι εσύ να μην είσαι τίποτα άλλο παρά ένας κόσμος που έφτιαξε ένας άλλος Θεός. Ίσως ο κόσμος είναι απλά ένα κύτταρο ενός τεράστιου οργανισμού, ο οποίος, διαδοχικά, ζει σε έναν άλλο τέτοιο κόσμο... Γι' αυτό θα προτιμήσω, αν όντως έχω αθάνατη ψυχή, να σε αφήσω να κάνεις παρεούλα με τους πιστούς σου, κι εγώ θα αφοσιωθώ στην απόκτηση γνώσεων... Όχι καλά; Σκότωσέ με, κάνε με ό,τι θες, αλλά να ξέρεις τότε ότι δεν είσαι θεός, γιατί ο Θεός είναι τέλειος και δε θα αρνιόταν ποτέ από οποιονδήποτε να πράξει σύμφωνα με την ελεύθερη βούλησή του, αρκεί να μην παραβίαζε τα ίσα δικαιώματα των άλλων. Καλά; Τότε ίσως μπορέσουμε να γίνουμε και φίλοι.

Ίσως φαίνομαι αλαζόνας, αλλά αν ποτέ συνειδητοποιήσω την ύπαρξη μιας οντότητας που θα μοιάζει με το χριστιανικό θεό, θα κάτσω να της πιάσω τέτοια κουβέντα. Ως ίσος προς ίσο. Δεν είμαι Θεός. Αλλά ούτε πρωθυπουργός είμαι - αυτό δε θα με εμπόδιζε από το να κάτσω να πιάσω κουβέντα με τον πρωθυπουργό, αν τον συναντούσα.

Γι' αυτό πιστεύουμε κι ελπίζουμε πως θα υπάρχει και κάποια άλλη καλύτερη, όπως μας είπε κι ο Σωτήρας μας. Εμπιστοσύνη στον Θεό...

Θέλουμε να πιστεύουμε, και θέλουμε να ελπίζουμε...

Γιατί όχι? Όλη η φτώχεια από την πολιτική έρχεται.

Ναι. Ποιος πολιτικός νομίζεις ότι θα επιθυμεί πράγματι να εξαλείψει τη φτώχεια; Και ακόμη κι αν το ήθελε, ένας δεν αρκεί.

Την αμαρτία της απιστίας θα του χρεώσει μόνο.;)
Πιστεύω πως ο Γκάντι άρεσε στον Θεό, παράδειγμα.

Ωραία. Και η απιστία γιατί είναι αμαρτία; Επειδή ισχύει η 1η και η 2η εντολή; Ποιος την ψήφισε;

2ο μπολνταρισμενο:[/B]
Το ΦΠΑ ποσο παει?
..

Αφορολόγητο. Μέσω επιστροφής του ΦΠΑ, βεβαίως. Μόνο αν έχεις πιστωτική της AlphaBank.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, χο.


Όχι όχι, ακριβώς το αντίθετο. Για μένα τουλάχιστον. Το θεωρώ άκρως αλαζονικό να πιστεύω οτι κάποιος παντοδύναμος νοιάζεται για μένα. Μια σκατούλα είμαι, ένα τίποτα μπροστά στην απεραντοσύνη του σύμπαντος.
Πέρα απο αυτό, δεν έχει πλέον τόσο ανάγκη ο κόσμος τόσο τον όποιο θεό για να αισθάνεται ασφαλής, μπορεί να εξηγήσει και να αντιμετωπίσει τα προβλήματά του μόνος του.
δεν υπαρχει τιποτα παντοδυναμο:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν θελω να παω σε ενα απεραντο παρκο με δεντρα και λουλουδια ή οπως ειναι ο παραδεισος. Τελος παντων, θελω να μεινω εδω που ειμαι, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ, ΣΞΚΔΑΚΛΞΦΕ.
Τα στοιχεία που μας δίνονται για την μεταθάνατον ζωή είναι όλα συμβολικά και "μετεφρασμένα" στην γλώσσα μας. Μπορεί ο Παράδεισος να είναι ένα τελείως άδειο πράγμα όπου η ψυχή φτάνει σε μία nirvana. Δεν ξέρουμε... Πάντως δεν θα βαριέσαι κλπ., γενικώς δεν θα έχεις τις ανθρώπινες ανάγκες που έχεις τώρα, γιατί όλα αυτά προέρχονται από το σώμα σου και μόνο.

Τον εαυτό του θα κοροϊδεύει τότε.
Γιατί? Αφού ξέρει πως τώρα είναι η ευκαιρεία σου.

Η ΠΔ είναι γραμμένη στα Εβραϊκά.
Ναι, αλλά επηρεάστηκε?! Αυτό είναι που δεν ξέρουμε...

Δε βλέπω τίποτα που να είπε ο Θεός εδώ.
Χμ, πιάνεις το σκεπτικό μου!:no1:
Κι όμως, κάτι τέτοια δεν μας τα δίνουν σχολείο. Πιστεύω πως πρέπει να μας τα παρουσιάζουνε όλα. Δεν έχει να φοβηθεί τίποτα η θεολογία.

Ούτε εδώ βλέπω κάτι που να είπεο Θεός. Μάλιστα, αυτό το "knowledge will pass away" δείχνει κάτι...
Ο Απόστολος Παύλος ήταν φωτισμένος από το Άγιο Πνεύμα. Το 1/3 του Θεού.:D
Μάλλον δείχνει πως οι επιστήμες και η θεολογία μπορούν να εξαφανιστούν, σε αντίθεση με την πίστη, την αγάπη και την ελπίδα.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν χρειάζονται άμεσα. Πιο ορθό θα ήταν να παρουσιάζονταν πρώτα οι Μακαρισμοί, κάποιες ομιλίες κλπ., όχι το ότι ο Χριστός θα ονομαστεί "σημείον αντιλεγόμενον". Υπάρχουν πολλές ωραίες θεολογικές αναλύσεις των Πατέρων που δεν θα μας τις πούνε ποτέ...

Βασικά, με έφαγε ο δαίμων του τυπογραφείου:P. Δεν ήθελα να γράψω το ρητό παραφρασμένο, αλλά αυτούσιο: "Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος", αλλά μπερδεύτηκα... Δε συμφωνώ με το μηδενισμό του Καζαντζάκη, αλλά ωστόσο δεν είμαι δέσμιος κανενός, πέραν του εαυτού μου.
Πάλι τα ίδια.:P
Θέλει εμπιστοσύνη στον Θεό. Όχι μόνο αποδοχή της υπάρξής Του, γιατί αυτό κι ο Ιούδας το είχε.

Έχεις δει κανέναν ζωντανό οργανισμό που να μη χρειάζεται τροφή;
Δεν ξέρω πως ήταν τότε! :-|
Ο π. Παΐσιος είχε αναφέρει πως στον Κήπο της Εδέμ τα σαρκοφάγα ζώα έτρωγαν μόνο τα νεκρά.
Μπέρδεμα, δεν ξέρω τίποτα ακόμη για εδώ...

Ναι, και γι' αυτό πρέπει να μας συμπεριφέρεται έτσι; Ε δε γουστάρω να είμαι μαζί σου Κύριε, με όλο το σεβασμό δηλαδή, το σχέδιο σου δε μου αρέσει. Επειδή δημιούργησες τον κόσμο, δε σημαίνει ότι έχεις και το δικαίωμα να τον κάνεις ό, τι θες. Ίσως κι εσύ να μην είσαι τίποτα άλλο παρά ένας κόσμος που έφτιαξε ένας άλλος Θεός. Ίσως ο κόσμος είναι απλά ένα κύτταρο ενός τεράστιου οργανισμού, ο οποίος, διαδοχικά, ζει σε έναν άλλο τέτοιο κόσμο... Γι' αυτό θα προτιμήσω, αν όντως έχω αθάνατη ψυχή, να σε αφήσω να κάνεις παρεούλα με τους πιστούς σου, κι εγώ θα αφοσιωθώ στην απόκτηση γνώσεων... Όχι καλά; Σκότωσέ με, κάνε με ό,τι θες, αλλά να ξέρεις τότε ότι δεν είσαι θεός, γιατί ο Θεός είναι τέλειος και δε θα αρνιόταν ποτέ από οποιονδήποτε να πράξει σύμφωνα με την ελεύθερη βούλησή του, αρκεί να μην παραβίαζε τα ίσα δικαιώματα των άλλων. Καλά; Τότε ίσως μπορέσουμε να γίνουμε και φίλοι.
Μάλλον έχεις αυτό το σκεπτικό επειδή στο διαμόρφωσε η κοινωνία. Δηλαδή...κρίνεις τον Θεό με man-made κριτήρια.

Θέλουμε να πιστεύουμε, και θέλουμε να ελπίζουμε...
Αν δε θέλαμε, δεν θα το κάναμε!
Φυσικά και πιστεύουμε κι ελπίζουμε. Είναι από ανάγκη. Αυτό δε σημαίνει πως είναι και δημιούργημά μας όμως, γιατί και το νερό το έχουμε ανάγκη, αλλά δεν το φτιάξαμε εμείς...

Ναι. Ποιος πολιτικός νομίζεις ότι θα επιθυμεί πράγματι να εξαλείψει τη φτώχεια; Και ακόμη κι αν το ήθελε, ένας δεν αρκεί.
Καλά, ας το αφήσουμε αυτό για τώρα. Η εσχατολογία φαντάζει αστεία από την οπτική γωνία ενός άθεου.

Ωραία. Και η απιστία γιατί είναι αμαρτία; Επειδή ισχύει η 1η και η 2η εντολή; Ποιος την ψήφισε;
Ο Χριστός είπε "Όποιος ομολογήσει πως ανήκει σε εμένα μπροστά στους ανθρώπους, θα ομολογήσω κι εγώ στον Πατέρα μου πως ανήκει σε εμένα.".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα στοιχεία που μας δίνονται για την μεταθάνατον ζωή είναι όλα συμβολικά και "μετεφρασμένα" στην γλώσσα μας. Μπορεί ο Παράδεισος να είναι ένα τελείως άδειο πράγμα όπου η ψυχή φτάνει σε μία nirvana. Δεν ξέρουμε... Πάντως δεν θα βαριέσαι κλπ., γενικώς δεν θα έχεις τις ανθρώπινες ανάγκες που έχεις τώρα, γιατί όλα αυτά προέρχονται από το σώμα σου και μόνο.

Η αναζήτηση δεν είναι ανάγκη της ψυχής, αλλά είναι ανθρώπινη.

Γιατί? Αφού ξέρει πως τώρα είναι η ευκαιρεία σου.

Διότι υποτίθεται ότι με κρίνει για αυτό που είμαι. Αυτό που είμαι, δε το καθορίζει μόνο το τί έχω κάνει, το καθορίζει και το τί έχω πρόθεση να κάνω, και το τί ιδέες έχω. Επομένως είναι υποκριτής απέναντι στον εαυτό του, αν με βοηθήσει με αυτό τον τρόπο.
*ευκαιρία*

Ναι, αλλά επηρεάστηκε?! Αυτό είναι που δεν ξέρουμε...

Γιατί ο Θεός είναι πάντα με το μέρος των Εβραίων στην ΠΔ;

Ο Απόστολος Παύλος ήταν φωτισμένος από το Άγιο Πνεύμα. Το 1/3 του Θεού.:D

Μη σ' ακούσει κανείς θεολόγος...:P:P
Εγώ πάλι δεν πιστεύω στο Α. Πνεύμα, και επομένως θεωρώ ότι ο Saint Paul ήταν απλώς ένας ευφυής ρήτορας.

Μάλλον δείχνει πως οι επιστήμες και η θεολογία μπορούν να εξαφανιστούν, σε αντίθεση με την πίστη, την αγάπη και την ελπίδα.

Ή δείχνει ότι η θρησκεία φοβάται τη γνώση, γιατί φοβάται ότι ορισμένα συμπεράσματα που προκύπτουν από αυτή θα στραφούν εναντίον της.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν χρειάζονται άμεσα. Πιο ορθό θα ήταν να παρουσιάζονταν πρώτα οι Μακαρισμοί, κάποιες ομιλίες κλπ., όχι το ότι ο Χριστός θα ονομαστεί "σημείον αντιλεγόμενον". Υπάρχουν πολλές ωραίες θεολογικές αναλύσεις των Πατέρων που δεν θα μας τις πούνε ποτέ...

Ναι, αλλά τότε, βλέπεις, δε θα έλεγαν στα παιδιά από μικρά ότι "Η Εκκλησία μεταφέρει το θέλημα του Θεού στη Γη". Γιατί στην ουσία αυτό το συμπέρασμα εξάγεται από τα σχολικά βιβλία, που κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτα.

Πάλι τα ίδια.:P

Πάλι τα ίδια.::P:jumpy:

Θέλει εμπιστοσύνη στον Θεό. Όχι μόνο αποδοχή της υπάρξής Του, γιατί αυτό κι ο Ιούδας το είχε.

Ε, εγώ δεν έχω τίποτα από τα δύο. Πώς μπορώ να εμπιστευθώ κάποιον που δεν υπάρχει; Κι αν υπήρχε, πώς μπορώ να εμπιστευθώ κάποιον που δε γνωρίζω καθόλου;

Δεν ξέρω πως ήταν τότε! :-|
Ο π. Παΐσιος είχε αναφέρει πως στον Κήπο της Εδέμ τα σαρκοφάγα ζώα έτρωγαν μόνο τα νεκρά.
Μπέρδεμα, δεν ξέρω τίποτα ακόμη για εδώ...

Αφού υποτίθεται ότι ο θάνατος και η φθορά ήρθε μετά την πτώση...

Εξάλλου ζώα όπως η αρκούδα δεν αγγίζουν πτώματα.

Μάλλον έχεις αυτό το σκεπτικό επειδή στο διαμόρφωσε η κοινωνία.

Ή δεν έχω κάποιο άλλο σκεπτικό, επειδή δεν άφησα την κοινωνία να μου το διαμορφώσει:P.

Δηλαδή...κρίνεις τον Θεό με man-made κριτήρια.

Ναι. Αφού είναι και δικά του. Υποτίθεται τουλάχιστον.

Αν δε θέλαμε, δεν θα το κάναμε!
Φυσικά και πιστεύουμε κι ελπίζουμε. Είναι από ανάγκη. Αυτό δε σημαίνει πως είναι και δημιούργημά μας όμως, γιατί και το νερό το έχουμε ανάγκη, αλλά δεν το φτιάξαμε εμείς...

Το νερό, ωστόσο, είναι χειροπιαστό.
Ο άνθρωπος είχε ανάγκη για την αξιοποίηση της ενέργειας που βρίσκεται στους δεσμούς των υδρογονανθρακών, και έτσι δημιούργησε νέους κινητήρες.

Καλά, ας το αφήσουμε αυτό για τώρα. Η εσχατολογία φαντάζει αστεία από την οπτική γωνία ενός άθεου.

Και όχι μόνο:P.

Ο Χριστός είπε "Όποιος ομολογήσει πως ανήκει σε εμένα μπροστά στους ανθρώπους, θα ομολογήσω κι εγώ στον Πατέρα μου πως ανήκει σε εμένα.".

Δεν το 'πιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Η αναζήτηση δεν είναι ανάγκη της ψυχής, αλλά είναι ανθρώπινη.
Ναι, γιατί θέλει να ελπίζει πως η ζωή δεν τελειώνει εδώ. Δεν καθιστά αυτό, όμως, την μεταθάνατον ζωή πιο αληθινή ή πιο ψεύτικη.

Διότι υποτίθεται ότι με κρίνει για αυτό που είμαι. Αυτό που είμαι, δε το καθορίζει μόνο το τί έχω κάνει, το καθορίζει και το τί έχω πρόθεση να κάνω, και το τί ιδέες έχω. Επομένως είναι υποκριτής απέναντι στον εαυτό του, αν με βοηθήσει με αυτό τον τρόπο.
*ευκαιρία*
Ακόμα και η πίστη μόνη της (αποδοχή του γεγονότος πως ο Ιησούς Χριστός αναστήθηκε κλπ.) δεν φτάνουν, χρειάζεται να εκδηλώσεις την πίστη σου. Πώς? Η Γραφή λέει πως γίνεται μέσω της έμπρακτης αγάπης στους συνανθρώπους.
Οι πράξεις μετράνε. Ναι, άμα σκέφτεσαι πως θες να σκοτώσεις μικρά παιδιά, εντάξει...σίγουρα δεν θα μετρηθεί για καλό, αν και το ότι αντιστάθηκες σε αυτό είναι κάτι, είναι ένας αγώνας. Ο άλλος αγώνας είναι να το ξεχάσεις τελείως.

Γιατί ο Θεός είναι πάντα με το μέρος των Εβραίων στην ΠΔ;
Έτσι ήταν η προφητεία. Να τους δώσει τα πάντα, να τους εμπιστευτεί, μέχρι και τον Μεσσία να τους στείλει...κι αυτοί να Τον προδώσουν, τυφλωμένοι από την εξουσία και την αλαζονεία.

Εγώ πάλι δεν πιστεύω στο Α. Πνεύμα, και επομένως θεωρώ ότι ο Saint Paul ήταν απλώς ένας ευφυής ρήτορας.
Το ότι ξαφνικά είπε "Α! Είδα τον Χριστό! Δεν θα κυνηγάω άλλους Χριστιανούς πια! Πάω να κηρύξω και μετά να με αποκεφαλίσουν, επειδή θα είμαι Χριστιανόυς!" πώς το εξηγείς?

Ή δείχνει ότι η θρησκεία φοβάται τη γνώση, γιατί φοβάται ότι ορισμένα συμπεράσματα που προκύπτουν από αυτή θα στραφούν εναντίον της.
Η απιστία κι ο εγωϊσμός είναι τα μόνα πράγματα που μπορούν να μας οδηγήσουν εκεί, αλλά υπάρχει η ελπίδα του Θεού πως η (Χριστιανική?) αγάπη θα παραμείνει ακόμα και σε έναν κόσμο ακόμα και χωρίς τον Χριστιανισμό.

Ναι, αλλά τότε, βλέπεις, δε θα έλεγαν στα παιδιά από μικρά ότι "Η Εκκλησία μεταφέρει το θέλημα του Θεού στη Γη". Γιατί στην ουσία αυτό το συμπέρασμα εξάγεται από τα σχολικά βιβλία, που κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτα.
Πράγματι, οι Άγιοι/Μάρτυρες/Πατέρες το μεταφέρουν. Αυτοί που είναι πραγματικοί Χριστιανοί επίσης.
Το παπαδαριό όχι!

Ε, εγώ δεν έχω τίποτα από τα δύο. Πώς μπορώ να εμπιστευθώ κάποιον που δεν υπάρχει; Κι αν υπήρχε, πώς μπορώ να εμπιστευθώ κάποιον που δε γνωρίζω καθόλου;
Τον γνωρίζεις μέσα από τον Λόγο Του.

Αφού υποτίθεται ότι ο θάνατος και η φθορά ήρθε μετά την πτώση...

Εξάλλου ζώα όπως η αρκούδα δεν αγγίζουν πτώματα.
Ακριβώς, γι' αυτό σου λέω άσε με να τα ξεκαθαρίσω πρώτα.:P

Ναι. Αφού είναι και δικά του. Υποτίθεται τουλάχιστον.
Η κοινωνία μας δεν πιστεύει στην ανιδιοτελή αγάπη.

Το νερό, ωστόσο, είναι χειροπιαστό.
Ο άνθρωπος είχε ανάγκη για την αξιοποίηση της ενέργειας που βρίσκεται στους δεσμούς των υδρογονανθρακών, και έτσι δημιούργησε νέους κινητήρες.
Το ίδιο κι η ψυχή μας.

Επίσης, η πίστη δηλώνει αγάπη προς τον Θεό. Δύο είναι οι μεγάλες εντολές πάντως, εξίσου σημαντικές:
α)Αγάπη προς τον Θεό.
β)Αγάπη προς τον συνάνθρωπο.

Γρήγορη ερώτηση: τι έχεις διαβάσει από την Βίβλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η ψυχη δεν ειναι χειροπιαστη... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Η ψυχη δεν ειναι χειροπιαστη... :/
Όχι, αλλά ο Θεός είναι το αντίστοιχο του νερού όσον αφορά τον πνευματικό κόσμο.
Ούτε τον Θεό μπορείς να Τον δεις. Κι όμως, ισχύει το ίδιο, υπάρχει η ανάγκη του Θεού.

Αυτό που ήθελα να πω πάνω-κάτω το πιάσατε πάντως.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σορρυ δν παρακολουθησα τις μακριες σας διαφωνιες.
οχι δν χρειαζομαι τον θεο οπως χρειαζομαι το νερο
και ναι το νερο μπορω να τον δω
τον θεο οχι γιατι θεωρω πως δν υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ό,τι δεν βλέπεις, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top