Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

Piou*, τα πράσινα ανθρωπάκια σε ευχαριστούν και σου στέλνουν το θησαυρό του χαμελαίοντα ως δείγμα ευγνωμοσύνης, και για να μπορείς κι εσύ να πρασινίζεις:P.

Καλά, δε σε βάπτισε ο Θεός. Η διαμόρφωση των πιστεύω έχουμε ξαναπεί πως είναι άλλο θέμα, κοινωνικό τελείως.

1) Εσύ ανέφερες πρώτα το βάπτισμα:P.
2) Αφού η διαμόρφωση των πιστεύω είναι κοινωνικό θέμα, τότε πώς ο Θεός μας βοηθά να πιστέψουμε σε αυτόν;

Έχει αισθήματα αγάπης, συγώρεσης, συμπόνιας. Σκέφτεται, Θεός είναι. Ο εγκέφαλός μας είναι υλικός, αλλά αυτό δεν θα πει πως κι ο Θεός χρειάζεται έναν ίδιο για να σκεφτεί.

1) Πώς γίνεται αυτό;:P
2) Μα ακριβώς για τα αισθήματα συγχώρεσης αυτά μίλησα. Εξάλλου, αν σε παντρέψουν με το ζόρι και μετά εσύ πας τις νύχτες προς αναζήτηση περιπετειών, δε θα φταις σε τίποτα. Κι ακόμη περισσότερο, αν ζητήσεις διαζύγιο.

Με τον Θεό υπάρχει κανονική δέσμευση και σημαδεύει για την αιωνιότητα και όχι για μία νύχτα. Θυμήσου την Αγία Αικατερίνη και τον Νύμφιο...;)

Δεν έχω ακούσει το περιστατικό.

Στηρίζεται πια στον εαυτό του και μόνο. Ό,τι θα έκανε ο Θεός για εκείνον, προσπαθεί να το κάνει πια αυτός.

Ή, πάλι, μπορείς να πεις ότι εσύ έχεις την εντύπωση πως κάποιος σε έχει ως βασιλιά, και σε βοηθά να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις.
Πάντως, δεν έχει αναγάγει τον εαυτό του στη θέση του Θεού, γιατί απλούστατα δε δέχεται την ύπαρξή του, και άρα θα ήταν σαν να αρνούνταν τη δική του ύπαρξη (άτοπο).

Ο Χριστιανισμός επιβιώνει άνετα ως θρησκεία χωρίς να μπαίνει σε πολιτικό επίπεδο.

Ας μη μιλήσω για το Μεσαίωνα, όπου συχνά η κοσμική και η θρησκευτική εξουσία ταυτίζονταν ή συνεργάζονταν στενά. Ας μιλήσω για το σήμερα. Ακόμη και τώρα, το Βατικανό (και κακώς) επηρεάζει τα κοσμικά δρώμενα (δες την πρόσφατη περίπτωση της ευθανασίας στην Ιταλία). Ειδικά σε καθολικές χώρες, όπως η Ιταλία και η Ισπανία. Μάλιστα, η Ε.Ε. είχε επιπλήξει την Ισπανία μαζί με την Ελλάδα, λόγω της ευνοϊκής στάσης που δείχνει το κράτος απέναντι στο θεσμό της Εκκλησίας, και ειδικά όσον αφορά τις διάφορες φοροαπαλλαγές. Κι εδώ στην Ελλάδα, αν ο Αρχιεπίσκοπος πει ότι ο αρχηγός ενός πολιτικού κόμματος είναι αντιχριστιανικός και άπιστος και και και, θα χάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ψήφους. Ας μην επεκταθώ στις Ισλαμικές χώρες (οι οποίες δε θα σ' ενδιαφέρουν, κιόλας, για την παρούσα συζήτηση τουλάχιστον), όπου τα πράγματα είναι τρισχειρότερα. Δε μπορείς να πεις ότι δεν εισχωρεί στο πολιτικό πεδίο.

Υπάρουν πάρα, πάρα πολλοί άνθρωποι που στηρίζονται στην Βίβλο και μόνο.

Αυτό, σύμφωνα με τα βιβλία των θρησκευτικών, αποτελεί

Αυτοί τι? Θα υπερασπιστούν ποτέ κάποια Εκκλησία? Όχι! Μάλιστα όσους τέτοιους έχω γνωρίσει είναι και ενάντια στο θέμα των Αγίων.

Μα αυτοί είναι λίγοι (τουλάχιστον, απ' ό,τι ξέρω εγώ).

Σου είπα ήδη ένα παράδειγμα: το Μακεδονικό ζήτημα.

Αυτό δεν αποτελεί Ιστορία, αποτελεί σύγχρονη διπλωματικό/διακρατικό πρόβλημα.

Όχι, εγώ λέω πως πρέπει να διδασκόμαστε την Ορθόδοξη θεολογία (και ιστορία?), αλλά όχι ως πίστη. Ως γνώση μόνο.

Όπως και τις θεολογίες των υπόλοιπων θρησκειών, με ίσο βάρος κατανεμημένο σε καθεμία.

Εμ, πρέπει να πεθάνουμε και κάποτε!

Για πρόωρο θάνατο μίλησα. Γι' αυτόν δε μιλούσαμε τόση ώρα;:P

Απλώς σου είπα για ποιόν λόγο, κατά τον Χριστιανισμό, ο Θεός βοήθησε τους Εβραίους στην αρχή.

Δεν κατάλαβα τον λόγο. Απλώς λέει ότι το έκανε, δε λέει γιατί.

Βαριέμαι να ανοίξω το 7ο.:P
Τα υπόλοιπα ΟΚ.

ΒΑΡΙΕΣΑΙ;;;;:!::!::!:

Άρα να τον δέχτηκε και για αληθινό? Θαύμα είναι κι αυτο!
Έχω κι άλλο τέτοιο. Πριν σταυρωθεί ο Ιησούς κανένας μαθητής του δεν τολμούσε να ομολογήσει. Και μετά (την Πεντηκοστή, αφού έλαβαν Άγιο Πνεύμα) βγήκαν έξω και άρχισαν να κηρύττουν χωρίς φόβο!

Δεν πιστεύω ότι τους ήρθε η επιφοίτηση του Α. Πνεύματος.

Πραγματικά δεν ξέρω. Ρε, άμα δεις πως ξεφεύγουμε από πολλά θέματα κάθε φορά...
Όχι, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα η θρησκεία.:)

Και πού το στηρίζεις αυτό;

Όχι, το Άγιον Πνεύμα σου λέει να εμπιστευτείς.

Όχι, άνθρωποι μου λένε να εμπιστευθώ άλλους ανθρώπους που έλεγαν να εμπιστευόμαστε άλλους ανθρώπους που έλεγαν να εμπιστευτούμε το Άγιο Πνεύμα (και μάλιστα αυτό που κατά τη γνώμη τους είναι Α. Πνεύμα).

Ο Θεός θα φανερωθεί σε εσένα και μόνο εσένα, δεν θα Τον γνωρίσεις μέσα από άλλους (εκτός αν γνωρίσεις κάποιον που ομοιάζει με Άγιο πια!).

Ε, γιατί δε το κάνει, λοιπόν; Τί φοβάται;

Για να ξέρω αν θα χρειαστεί να σου παραθέτω εδάφια ή να λέω απλώς "Ο Χριστός είπε..." ή "Στην επιστολή Προς Ρωμαίους έχει...".

Α, χρειάζεται, γιατί δε τα λέει τόσο αναλυτικά:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αυτο εννοουσα... οτι οι χριστιανοι πιστευουν οτι ο Θεος κοιταει την ανθρωποτητα γενικοτερα.


2) Αφού η διαμόρφωση των πιστεύω είναι κοινωνικό θέμα, τότε πώς ο Θεός μας βοηθά να πιστέψουμε σε αυτόν;
Δεν ξέρω, δουλεύει με παράξενους τρόπους. Σίγουρα υπήρχαν και πολλοί που δεν μεγάλωσαν σε Χριστιανικό περιβάλλον/κοινωνία, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε μετά να γίνουν.
1) Πώς γίνεται αυτό;:P

Omnipotence, that is!
2) Μα ακριβώς για τα αισθήματα συγχώρεσης αυτά μίλησα. Εξάλλου, αν σε παντρέψουν με το ζόρι και μετά εσύ πας τις νύχτες προς αναζήτηση περιπετειών, δε θα φταις σε τίποτα. Κι ακόμη περισσότερο, αν ζητήσεις διαζύγιο.
Ε??!?! :s

Δεν έχω ακούσει το περιστατικό.
Δες την προτελευταία παράγραφο εδώ.

Πάντως, δεν έχει αναγάγει τον εαυτό του στη θέση του Θεού, γιατί απλούστατα δε δέχεται την ύπαρξή του, και άρα θα ήταν σαν να αρνούνταν τη δική του ύπαρξη (άτοπο).
Όχι τόσο τον Θεό ως Δημιουργό, αλλά ως Σωτηρα και συνείδηση. Έτσι Τον έχει αντικαταστήσει.

Δε μπορείς να πεις ότι δεν εισχωρεί στο πολιτικό πεδίο.
Δεν κατάλαβες τι εννοούσα?:P
Φυσικά και έχεις δίκιο, το πιστεύω κι εγώ. Απλώς είπα πως δεν χρειάζεται να υπάρχει οργανωμένη θρησκεία

Αυτό, σύμφωνα με τα βιβλία των θρησκευτικών, αποτελεί ____
(Να φανταστώ αίρεση ήθελες να πεις?)
Ναι. Προτεσταντισμός. Κάπως. Και σύμφωνα με τους Μάρτυρες του Ιεχοβά είμαστε κι εμείς αίρεση, ε.

Μα αυτοί είναι λίγοι (τουλάχιστον, απ' ό,τι ξέρω εγώ).
Με μία βολτά σε Χριστιανικά (απλώς Χριστιανικά) forums θα βρεις πολλούς τέτοιους. Αν και το θέμα με τους Αγίους λύνεται μέσα από αυτό το εδάφιο.

Αυτό δεν αποτελεί Ιστορία, αποτελεί σύγχρονη διπλωματικό/διακρατικό πρόβλημα.
Κι ο Θεός ένα debate είναι. Το Μακεδονικό πάντα ήταν θέμα. Την Μακεδονία την ήθελαν (και την θέλουν) κι οι Βούλγαροι, κι οι Αλβανοί, κι όλοι από πάνω μας (απλώς μόνο τα Σκόπια έμειναν δυνατά ως χώρα, ώστε να πολεμήσουν).
Ωραία, μέχρι να λυθεί το Μακεδονικό τελείως ας μην μαθαίνουμε στα σχολεία πως είναι Ελληνική η Μακεδονία.

Όπως και τις θεολογίες των υπόλοιπων θρησκειών, με ίσο βάρος κατανεμημένο σε καθεμία.
Πολύ δύσκολο να βρεθεί τέτοιος καθηγητής. Κάποιος που να μπορεί να απαντήσει σε όλες τις θρησκείες...
Τώρα στο ποιών θρησκειών είναι που κολλάμε, γιατί υπάρχουν πάρα πολλές. Καλύτερα να μαθαίνουμε μία και καλά.

Για πρόωρο θάνατο μίλησα. Γι' αυτόν δε μιλούσαμε τόση ώρα;:P
Το πρώορος είναι σχετικό. Έτσι κι αλλιώς δεν μετράει αυτή η ζωή, αλλά η επόμενη.

Δεν κατάλαβα τον λόγο. Απλώς λέει ότι το έκανε, δε λέει γιατί.
Γιατί αλλιώς δεν θα σταύρωναν τον Ιησού.

ΒΑΡΙΕΣΑΙ;;;;:!::!::!:
Μωρέ, είναι τεράστιο. Μέχρι κι η μάνα μου το διάβασε...
(Ξέρω, ξέρω...ρεζίλι.:P)

Δεν πιστεύω ότι τους ήρθε η επιφοίτηση του Α. Πνεύματος.
Ρε, να σου πω στα πόσα FM εκπέμπει η Εκκλησία μπας και βρούμε άκρη?:P:P:P

Και πού το στηρίζεις αυτό;
Στην τέλεια θεολογία της, που δεν έχει κενά.

Ε, γιατί δε το κάνει, λοιπόν; Τί φοβάται;
Σκέφτηκες πως η κουβέντα αυτή ίσως βάλει ένα...brick to our wonderwall? Χτίζεται σιγά-σιγά. Όταν πιστέψεις -το οποίο θα το κάνεις ολομόναχος και καθαρά μέσω της ψυχής σου- θα δεις πως θα σου φαίνονται όλα αυτά μετά.:D
Άλλα δε λέω. Καλή πίστη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Στην τέλεια θεολογία της, που δεν έχει κενά.

μωρε σαν ελβετικο τυρι ειναι η θεολογια της
απλα εσυ δν το βλεπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
σε μενα δεν απαντησες φουσεκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι οδηγει πουθενα αυτη η συζητηση. Βασικα οδηγει, στο να συμπερανω ποσο ψωνια ειναι οι χριστιανοι που νομιζουν οτι υπαρχει καποιος εκει πανω και τους φυλαει, λες και ειναι κατι μπροστα στο μεγεθος αυτου του κοσμου. Αν νομιζετε οτι ειστε ταπεινοι ενω πιστευετε τετοιο πραμα μαλλον πρεπει να το δειτε και λιγο απο αλλη οπτικη γωνια. Ναι, ισως υπαρχει καποια δυναμη που εφτιαξε αυτον τον κοσμο, την υλη και τους νομους που τη διεπουν. Ομως για μενα καμια θρησκεια δεν ειναι αληθινη, και το γεγονος οτι υπαρχουν τοσες θρησκειες διαφορετικες μου δειχνει οτι ναι, οι θρησκειες ειναι κατασκευασματα του ανθρωπου για να καλυψουν το φοβο του θανατου και του αγνωστου και για να διαμορφωσουν/διατηρησουν/συγκρατησουν/δεσουν/whatever την κοινωνια.

Ακριβως αυτα κι απο μενα.

Τα ειχα πει και σε ενα αλλο θρεντ βασικα. Το βρισκω με τη σειρα μου αφελες και τερμα εγωιστικο να νομιζει καποιος οτι υπαρχει ενα κατι που παρακολουθει 7 δις ανθρωπων ταυτοχρονα.

Και η υπαρξη των τοσων θρησκειων δειχνει ακριβως αυτο που ειπε η Κρου, οτι ειναι ολα κατασκευασματα περα για περα ανθρωπινα. Στηριγματα στα οποια θα βασιστει καποιος σε μια δυσκολη στιγμη και θα αντλησει καποια δυναμη, η οποια θα πηγαζει αποκλειστικα απο τον ΙΔΙΟ.

Φουσεκη, δεν εχεις μπει ποτε στο τρυπακι να σκεφτεις ''γιατι ο χριστιανισμος και οχι ο βουδισμος?''. Τα λενε πιο ωραια οι μεν και πιο προχειρα οι δε? Δεν προβλεπει καλη μεταθανατια ζωη η μια θρησκεια ενω η αλλη προβλεπει? Τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
(1)δεν βρισκω τον λόγο γιατί να μην μπαίνει το βατικανό (κυρίως) σε πολιτικό επίπεδο?(2) απάντηση σε Ράνια:λυπάμαι ειλικρινά που έχεις σχηματίσει μια τέτοια άποψη για τον θεό. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για να κατανοήσει τον θεό ειδάλλως όλοι θα είμασταν θεοί!(3) Ο ΠΑΠΑΣ είναι ο άγιος πατέρας συνεπώς οτι πράξη και να κάνει ότι και να πει οτι οτι οτιδήποτε έχει το αλάθητο και είναι σωστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι welcome to the medieval ages/ dark years
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
(1)δεν βρισκω τον λόγο γιατί να μην μπαίνει το βατικανό (κυρίως) σε πολιτικό επίπεδο?(2) απάντηση σε Ράνια:λυπάμαι ειλικρινά που έχεις σχηματίσει μια τέτοια άποψη για τον θεό. Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για να κατανοήσει τον θεό ειδάλλως όλοι θα είμασταν θεοί!(3) Ο ΠΑΠΑΣ είναι ο άγιος πατέρας συνεπώς οτι πράξη και να κάνει ότι και να πει οτι οτι οτιδήποτε έχει το αλάθητο και είναι σωστό!

Ο πάπας κατανοει το Θεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ακριβως αυτα κι απο μενα.

Τα ειχα πει και σε ενα αλλο θρεντ βασικα. Το βρισκω με τη σειρα μου αφελες και τερμα εγωιστικο να νομιζει καποιος οτι υπαρχει ενα κατι που παρακολουθει 7 δις ανθρωπων ταυτοχρονα.

Και η υπαρξη των τοσων θρησκειων δειχνει ακριβως αυτο που ειπε η Κρου, οτι ειναι ολα κατασκευασματα περα για περα ανθρωπινα. Στηριγματα στα οποια θα βασιστει καποιος σε μια δυσκολη στιγμη και θα αντλησει καποια δυναμη, η οποια θα πηγαζει αποκλειστικα απο τον ΙΔΙΟ.

Φουσεκη, δεν εχεις μπει ποτε στο τρυπακι να σκεφτεις ''γιατι ο χριστιανισμος και οχι ο βουδισμος?''. Τα λενε πιο ωραια οι μεν και πιο προχειρα οι δε? Δεν προβλεπει καλη μεταθανατια ζωη η μια θρησκεια ενω η αλλη προβλεπει? Τι?

Ειναι αφελες να εχουμε τοσο μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μας.;)
Εγωιστικο ειναι να νομιζουμε πως εμεις ως ανθρωποι μπορουμε να τα καταφερουμε ολα, να τα μαθουμε ολα και να τα πραξουμε ολα. Ειμαστε πολυ μικροι απεναντι στην δημιουργια του κοσμου ολου. Εχετε κατσει και σκεφτει λιγο με ποσο τελειοτητα και ακριβεια λειτουργουν ολα γυρω μας??
Και ναι, δεν ειναι απο εμας, ειναι απο αλλου. Μερικοι σας αρεσει να το λετε ανωτερη δυναμη. Δηλαδη η χρηση της λεξης "Θεος" τι το κακο εχει? Εχουμε φτασει στην σημερινη εποχη να λεμε πολυ πιο συχνα λεξεις υβριστικου περιεχομενου αλλα οταν παει σε θεμα χριστιανισμου η γλωσσα κομπιαζει.

Να σας επισημανω επισης πως η χριστιανικη ορθοδοξη θρησκεια ειτε το θελετε ειτε οχι, ειναι η μονη θρησκεια η οποια δεν αναφερεται σε θεματα βιας. Πειτε μου εστω και ενα σημειο στο οποιο ο Χριστος χρησιμοποιησε βια για την επιβολη αυτων που ηθελε... Ομως, οι αλλες θρησκειες μια χαρα τα εχουν "οφθαλμο αντι οφθαλμου, τζιχαντ κλπ".

Το παν ειναι να υπαρχουν ορια στην ζωη μας τα οποια μας τα προσφερει τοσο ομορφα η θρησκεια μας. Το να αγαπας τον συνανθρωπο, να εισαι καλος, να μην σκοτωνεις, να μην μοιχευεις κλπ δεν νομιζω να κανουν καποιο δυστυχισμενο. Αμα τα τηρουσαν ολα αυτα οι ανθρωποι δεν θα υπηρχε αυτη η κατασταση που υπαρχει σημερα στον κοσμο.

Εγω πιστευω στον Θεο και χαιρομαι που ειμαι αυτου του ειδους αφελης. :iagree:
-----------------------------------------
Δεν πιστεύω ότι ο Θεός κοιτάει μόνο τους Χριστιανούς, αλλά όλον τον κόσμο. Δεν πιστεύω πως μπορεί να είναι κάποιος "ο αγαπημένος Του".

Σωστος!! (Ευτυχως υπαρχει και ενας ακομα απο τον πλανητη μου, εκτος του panp27).

Αλλωστε η θρησκεια μας λεει πως οι ψυχροι και οι θερμοι ειναι αυτοι που εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες για να σωθουν μετα θανατω. Οι χλιαροι ειναι αυτοι που δεν εχουν θεση στον Παραδεισο.
Με τις εννοιες που χρησιμοποιει θελει να πει τα εξης.
Οι ψυχροι δηλαδη αυτοι που δεν ειχαν την τυχη να γνωρισουν τον χριστιανισμο και οι θερμοι, δηλαδη οι πραγματικοι πιστοι ειναι αυτοι οι οποιοι πιθανοτατα να σωθουν. Οι χλιαροι που ειναι οι ψευτοχριστιανοι ή αντιστοιχα αυτοι που ναι μεν γνωρισαν τον χριστιανισμο αλλα δεν τον τιμησαν δεν θα απολαυσουν την αιωνια ζωη του Παραδεισου.
-----------------------------------------
ναι welcome to the medieval ages/ dark years

Πιο πολυ η συμπεριφορα που εχουν οι ανθρωποι σημερα οχι απλα μεσαιωνικη αλλα πρωτογονη ειναι μιας και δεν εχουν ορια. Το μονο που τους νοιαζει ειναι το ΕΓΩ. Οσο ειναι το ΕΓΩ καλα ολα ειναι μια χαρα. Ετσι εκανε και ο πρωτογονος ανθρωπος. ;)
-----------------------------------------
μωρε σαν ελβετικο τυρι ειναι η θεολογια της
απλα εσυ δν το βλεπεις

Πως φαινεται καποιος που δεν εχει διαβασει απολυτως τιποτα ομως σχετικα με τιν χριστιανικη θρησκεια!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειναι αφελες να εχουμε τοσο μεγαλη ιδεα για τον εαυτο μας.;)
Εγωιστικο ειναι να νομιζουμε πως εμεις ως ανθρωποι μπορουμε να τα καταφερουμε ολα, να τα μαθουμε ολα και να τα πραξουμε ολα. Ειμαστε πολυ μικροι απεναντι στην δημιουργια του κοσμου ολου. Εχετε κατσει και σκεφτει λιγο με ποσο τελειοτητα και ακριβεια λειτουργουν ολα γυρω μας??
Και ναι, δεν ειναι απο εμας, ειναι απο αλλου. Μερικοι σας αρεσει να το λετε ανωτερη δυναμη. Δηλαδη η χρηση της λεξης "Θεος" τι το κακο εχει? Εχουμε φτασει στην σημερινη εποχη να λεμε πολυ πιο συχνα λεξεις υβριστικου περιεχομενου αλλα οταν παει σε θεμα χριστιανισμου η γλωσσα κομπιαζει.

Να σας επισημανω επισης πως η χριστιανικη ορθοδοξη θρησκεια ειτε το θελετε ειτε οχι, ειναι η μονη θρησκεια η οποια δεν αναφερεται σε θεματα βιας. Πειτε μου εστω και ενα σημειο στο οποιο ο Χριστος χρησιμοποιησε βια για την επιβολη αυτων που ηθελε... Ομως, οι αλλες θρησκειες μια χαρα τα εχουν "οφθαλμο αντι οφθαλμου, τζιχαντ κλπ".

Το παν ειναι να υπαρχουν ορια στην ζωη μας τα οποια μας τα προσφερει τοσο ομορφα η θρησκεια μας. Το να αγαπας τον συνανθρωπο, να εισαι καλος, να μην σκοτωνεις, να μην μοιχευεις κλπ δεν νομιζω να κανουν καποιο δυστυχισμενο. Αμα τα τηρουσαν ολα αυτα οι ανθρωποι δεν θα υπηρχε αυτη η κατασταση που υπαρχει σημερα στον κοσμο.

Εγω πιστευω στον Θεο και χαιρομαι που ειμαι αυτου του ειδους αφελης. :iagree:



Αυτα που ειπα πριν δεν υπονοησαν οτι ο ανθρωπος μπορει να μαθει και να κανει τα παντα. Δε καταλαβαινω που αναφερεσαι ως τελειοτητα. Δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε αν ο κοσμος ειναι τελειος ή οχι, πρεπει να εξηγησεις τι εννοεις ως τελειοτητα. Ο λογος που δε χρησιμοποιω τη λεξη Θεος συχνα ειναι οτι τεινει σε καποια προσωποποιηση, στην οποια δεν πιστευω.

Οχι δεν ειναι η μονη θρησκεια που κατακρινει τη βια, οι ανατολικες θρησκειες ειναι καθετες στα θεματα βιας. Οι βουδιστες, νομιζω (τις μπερδευω αυτες κατα καιρους) ουτε σκουληκι δε σκοτωνουν γιατι πιστευουν οτι μπορει να ειναι καποιος συγγενης τους. Ο χριστιανισμος μπορει να ειναι κατα της βιας αλλα οι χριστιανοι αλλα κανουν (σταυροφοριες, μεσαιωνας). Οι πιο υποκριτες πιστοι ειναι οι χριστιανοι.

Ολα αυτα που λες ειναι αξιες που δεν πανε αγκαλια με τη θρησκεια απαραιτητα. Πρεπει να εισαι χριστιανος για να αγαπας το συνανθρωπο σου ή να εισαι καλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αυτα που ειπα πριν δεν υπονοησαν οτι ο ανθρωπος μπορει να μαθει και να κανει τα παντα. Δε καταλαβαινω που αναφερεσαι ως τελειοτητα. Δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε αν ο κοσμος ειναι τελειος ή οχι, πρεπει να εξηγησεις τι εννοεις ως τελειοτητα. Ο λογος που δε χρησιμοποιω τη λεξη Θεος συχνα ειναι οτι τεινει σε καποια προσωποποιηση, στην οποια δεν πιστευω.

Οχι δεν ειναι η μονη θρησκεια που κατακρινει τη βια, οι ανατολικες θρησκειες ειναι καθετες στα θεματα βιας. Οι βουδιστες, νομιζω (τις μπερδευω αυτες κατα καιρους) ουτε σκουληκι δε σκοτωνουν γιατι πιστευουν οτι μπορει να ειναι καποιος συγγενης τους. Ο χριστιανισμος μπορει να ειναι κατα της βιας αλλα οι χριστιανοι αλλα κανουν (σταυροφοριες, μεσαιωνας). Οι πιο υποκριτες πιστοι ειναι οι χριστιανοι.

Ολα αυτα που λες ειναι αξιες που δεν πανε αγκαλια με τη θρησκεια απαραιτητα. Πρεπει να εισαι χριστιανος για να αγαπας το συνανθρωπο σου ή να εισαι καλος;

Με τον ορο τελειοτητα αναφερομαι στα παντα γυρω σου. Απο το πιο μικρο χημικο στοιχειο εως τον μεγαλυτερο γαλαξια. Ολα υπαρχουν σε αρμονια. Λιιιιγο να μην υπηρχε αυτη η ισορροπια και θα υπηρχε το τιποτα.

Το να υπαρχει ενα προσωπο πολυ ανωτερο απο εμας, το οποιο θελει την σωτηρια μας γιατι ειναι κακο? Αντιθετα αυτο μας δινει ελπιδα και μας κανει καλυτερους ανθρωπους. Οι σταυροφοριες κλπ αφορα τους καθολικους οι οποιοι αποτελουν αιρεση. Μην ξεχνας πως ανθρωποι ξεκινησαν τις σταυροφοριες και εκμεταλευτηκαν κατι τοσο ιερο. Εγω σου λεω να εστιασεις στο εργο του Χριστου. Εκει ειναι ολο το νοημα της θρησκειας. Απο τοτε μεχρι σημερα ομως υπηρξαν στο ενδιαμεσο μονο ανθρωποι. Αλλοι οι οποιοι ακολουθησαν τα λογια του Χριστου και γινανε αγιοι, αλλα και απλοι ανθρωποι που εζησαν με υπακοη και κερδισαν την σωτηρια. Εχουμε παραδειγματα.
Ολες οι θρησκειες που αναφερεις, οι υπολοιπες δημιουργηθηκαν μετα τον χριστιανισμο και ειχαν αποτερους σκοπους. Ο Βουδας ηταν πολεμιστης, ο Μωαμεθ οταν εφτιαξε την θρησκεια του επιτεθηκε στην Μεκκα. Ξεχωρα που η ορθοδοξη σου λεει "ελευθερη βουληση". Εισαι υπευθυνος του εαυτο σου αναλογα με τις επιλογες που θα κανεις.

Δεν σου φαινεται περιεργο πως η πιο κυνηγημενη θρησκεια ειναι η χριστιανικη? Γιατι ειδικα αυτη? Παρολαυτα ομως διατηρηται και υπαρχουν πολλοι πιστοι που ειναι πραγματικοι χριστιανοι.

Εγω προσωπικα πολυ καλο ανθρωπο και να ειναι εθελοντικα αθεος δεν εχω γνωρισει στα 18 χρονια που ζω. Ανθρωπο που να ψαχνεται και στην ουσια να πιστευει, χωρις να το παραδεχεται επειδη και καλα δεν ειναι στην μοδα ναι.

Η θρησκεια μας ειναι πολυ ζωντανη αρκει να αφησουμε τον εαυτο μας να το δει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με τον ορο τελειοτητα αναφερομαι στα παντα γυρω σου. Απο το πιο μικρο χημικο στοιχειο εως τον μεγαλυτερο γαλαξια. Ολα υπαρχουν σε αρμονια. Λιιιιγο να μην υπηρχε αυτη η ισορροπια και θα υπηρχε το τιποτα.

Το να υπαρχει ενα προσωπο πολυ ανωτερο απο εμας, το οποιο θελει την σωτηρια μας γιατι ειναι κακο? Αντιθετα αυτο μας δινει ελπιδα και μας κανει καλυτερους ανθρωπους. Οι σταυροφοριες κλπ αφορα τους καθολικους οι οποιοι αποτελουν αιρεση. Μην ξεχνας πως ανθρωποι ξεκινησαν τις σταυροφοριες και εκμεταλευτηκαν κατι τοσο ιερο. Εγω σου λεω να εστιασεις στο εργο του Χριστου. Εκει ειναι ολο το νοημα της θρησκειας. Απο τοτε μεχρι σημερα ομως υπηρξαν στο ενδιαμεσο μονο ανθρωποι. Αλλοι οι οποιοι ακολουθησαν τα λογια του Χριστου και γινανε αγιοι, αλλα και απλοι ανθρωποι που εζησαν με υπακοη και κερδισαν την σωτηρια. Εχουμε παραδειγματα.
Ολες οι θρησκειες που αναφερεις, οι υπολοιπες δημιουργηθηκαν μετα τον χριστιανισμο και ειχαν αποτερους σκοπους. Ο Βουδας ηταν πολεμιστης, ο Μωαμεθ οταν εφτιαξε την θρησκεια του επιτεθηκε στην Μεκκα. Ξεχωρα που η ορθοδοξη σου λεει "ελευθερη βουληση". Εισαι υπευθυνος του εαυτο σου αναλογα με τις επιλογες που θα κανεις.

Δεν σου φαινεται περιεργο πως η πιο κυνηγημενη θρησκεια ειναι η χριστιανικη? Γιατι ειδικα αυτη? Παρολαυτα ομως διατηρηται και υπαρχουν πολλοι πιστοι που ειναι πραγματικοι χριστιανοι.

Εγω προσωπικα πολυ καλο ανθρωπο και να ειναι εθελοντικα αθεος δεν εχω γνωρισει στα 18 χρονια που ζω. Ανθρωπο που να ψαχνεται και στην ουσια να πιστευει, χωρις να το παραδεχεται επειδη και καλα δεν ειναι στην μοδα ναι.

Η θρησκεια μας ειναι πολυ ζωντανη αρκει να αφησουμε τον εαυτο μας να το δει αυτο.

Μα ακριβως επειδη ΔΕΝ ειναι τελεια τα παντα εξελιχθηκαμε. Δεν ειναι τα παντα σε αρμονια, εκρηξεις, συγκρουσεις, μεταλλαξεις. Επισης μαλλον δεν προσεξες καλα τι ειπα πριν, ειπα οτι μπορει να υπαρχει καποια δυναμη που να δημιουργησε τον κοσμο.


Το να υπαρχει ενα προσωπο πολυ ανωτερο απο εμας, απλως δεν το πιστευω. Και ουτε πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι ανωτεροι απο ολα τα υπολοιπα ζωα, παρ'ολο που εμεις εχουμε τη λογικη και ειμαστε κυριαρχοι στον πλανητη αυτον. Η Καθολικη Εκκλησια ειναι αιρεση;;; :hmmm: Εγω αναφερθηκα στους πιστους, το τι εκανε ο Χριστος το ξερω, αλλα απο κει και περα εχει και καποια σημασια να βλεπουμε πως χρησιμοποιουν οι ανθρωποι τη θρησκεια.

Ο Βουδισμος δεν δημιουργηθηκε μετα το Χριστιανισμο, 600 χρονια πριν υπαρχει.... ουτε οι υπολοιπες θρησκειες της Απω Ανατολης. Ο Χριστιανισμος μη νομιζεις οτι δεν εχει παρει στοιχεια απο αλλες παλαιοτερες θρησκειες. Στο Zeitgeist τα δειχνει ωραια αυτα, και μπορεις ανετα να βρεις πηγες μετα για αυτα που λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μα ακριβως επειδη ΔΕΝ ειναι τελεια τα παντα εξελιχθηκαμε. Δεν ειναι τα παντα σε αρμονια, εκρηξεις, συγκρουσεις, μεταλλαξεις. Επισης μαλλον δεν προσεξες καλα τι ειπα πριν, ειπα οτι μπορει να υπαρχει καποια δυναμη που να δημιουργησε τον κοσμο.


Το να υπαρχει ενα προσωπο πολυ ανωτερο απο εμας, απλως δεν το πιστευω. Και ουτε πιστευω οτι οι ανθρωποι ειναι ανωτεροι απο ολα τα υπολοιπα ζωα, παρ'ολο που εμεις εχουμε τη λογικη και ειμαστε κυριαρχοι στον πλανητη αυτον. Η Καθολικη Εκκλησια ειναι αιρεση;;; :hmmm: Εγω αναφερθηκα στους πιστους, το τι εκανε ο Χριστος το ξερω, αλλα απο κει και περα εχει και καποια σημασια να βλεπουμε πως χρησιμοποιουν οι ανθρωποι τη θρησκεια.

Ο Βουδισμος δεν δημιουργηθηκε μετα το Χριστιανισμο, 600 χρονια πριν υπαρχει.... ουτε οι υπολοιπες θρησκειες της Απω Ανατολης. Ο Χριστιανισμος μη νομιζεις οτι δεν εχει παρει στοιχεια απο αλλες παλαιοτερες θρησκειες. Στο Zeitgeist τα δειχνει ωραια αυτα, και μπορεις ανετα να βρεις πηγες μετα για αυτα που λεει.

Και η εξελιξη ειναι ενα μερος αυτης της αρμονιας και ολα οσα ανεφερες. Ειναι μερος της τελειοτητας ολο αυτο.;) Εκει ειναι το λαθος. Παραμελουμε το εργο του Χριστου και τα εργα των αγιων και κολλαμε στους κακους ψευτοχριστιανους οι οποιοι εκμεταλλευτηκαν την πιστη αρκετων ανθρωπων για να ικανοποιησουν δικα τους συμφεροντα. Δεν διαφωνω σε αυτο. Αλλα μην κολλαμε σε αυτα αφου εχουμε τοσα πολλα να μελετησουμε.

Σαφως και εχει παρει καποια στοιχεια απο αλλες θρησκειες, τα οποια τα εβαλαν οι ανθρωποι (παραδοσιακα στοιχεια), ωστοσο ο λογος της Εκκλησιας ειναι πολυ συγκεκριμενος και μοναδικος. Επισης, ο Χριστιανισμος ειναι η μονη θρησκεια η οποια σου δινει το δικαιωμα της επιλογης και δεν εμπεριεχει την εννοια της βιας.

Υ.Γ: Τα υπολοιπα θα σου πω αυριο γιατι πρεπει να κοιμηθω χεχε :P
Παντως γενικα τυχον προβληματισμους το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος διοτι δεν τα ξερω και ολα για να απαντω :p ειναι να παει σε εναν καλο ιερεα και να συζητησει οτιδηποτε τον απασχολει.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και η εξελιξη ειναι ενα μερος αυτης της αρμονιας και ολα οσα ανεφερες. Ειναι μερος της τελειοτητας ολο αυτο.;) Εκει ειναι το λαθος. Παραμελουμε το εργο του Χριστου και τα εργα των αγιων και κολλαμε στους κακους ψευτοχριστιανους οι οποιοι εκμεταλλευτηκαν την πιστη αρκετων ανθρωπων για να ικανοποιησουν δικα τους συμφεροντα. Δεν διαφωνω σε αυτο. Αλλα μην κολλαμε σε αυτα αφου εχουμε τοσα πολλα να μελετησουμε.

Σαφως και εχει παρει καποια στοιχεια απο αλλες θρησκειες, τα οποια τα εβαλαν οι ανθρωποι (παραδοσιακα στοιχεια), ωστοσο ο λογος της Εκκλησιας ειναι πολυ συγκεκριμενος και μοναδικος. Επισης, ο Χριστιανισμος ειναι η μονη θρησκεια η οποια σου δινει το δικαιωμα της επιλογης και δεν εμπεριεχει την εννοια της βιας.

Υ.Γ: Τα υπολοιπα θα σου πω αυριο γιατι πρεπει να κοιμηθω χεχε :P
Παντως γενικα τυχον προβληματισμους το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος διοτι δεν τα ξερω και ολα για να απαντω :p ειναι να πας σε εναν καλο ιερεα και να συζητησεις οτιδηποτε σε απασχολει.:thanks:


Δε διαφωνω σχετικα με το θεμα της τελειοτητας, εξαλλου κι εγω ειπα οτι ισως υπαρχει καποια δυναμη που δημιουργησε ολα αυτα, ακριβως γιατι με απασχολει η πηγη τους.
Οχι εγω δεν παραμελησα το εργο του, απλως δεν πιστευω τη θεϊκη του φυση. Πρωτα αμφισβητησα αυτην και μετα κοιταξα τα καμωματα των πιστων.
Το οτι σου δινει δικαιωμα επιλογης το αναγνωριζω αλλα τι με αυτο; Δεν μου δινει κανα "ποντο" στο να πιστεψω κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Απάντηση σε ένα από τα σχόλια σε krou: καθώς ανέφερες το θέμα του μεσαίωνα και των σταυροφοριών (όχι μόνο εσύ). Οι σταυροφορίες ναι μεν επέφεραν κάποια μειονεκτήματα από την άλλη όμως επέφεραν και πολλά μειονεκτήματα. Πρώτον, εξαπλώθηκε και διαδώθηκε ο χριστιανισμός σε περισσότερες περιοχές. Δεύτερον και κυριότερων βοήθησαν την Καθολική εκκλησίανα μαζέψει κάποια χρήματα τα οποία ήταν άλλωστε και απαραίτητα για την κάλυψη των διαφόρων εξόδων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απάντηση σε ένα από τα σχόλια σε krou: καθώς ανέφερες το θέμα του μεσαίωνα και των σταυροφοριών (όχι μόνο εσύ). Οι σταυροφορίες ναι μεν επέφεραν κάποια μειονεκτήματα από την άλλη όμως επέφεραν και πολλά μειονεκτήματα. Πρώτον, εξαπλώθηκε και διαδώθηκε ο χριστιανισμός σε περισσότερες περιοχές. Δεύτερον και κυριότερων βοήθησαν την Καθολική εκκλησίανα μαζέψει κάποια χρήματα τα οποία ήταν άλλωστε και απαραίτητα για την κάλυψη των διαφόρων εξόδων!


Τι με νοιαζει αν μαζεψε λεφτα η εκκλησια... δε νομιζω οτι καταλαβες γιατι ανεφερα τις σταυροφοριες...
το σχολιο σου αυτο μοιαζει σαν να χεις παπαγαλισει καποιο βιβλιο ιστοριας/θρησκευτικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Απάντηση σε ένα από τα σχόλια σε krou: καθώς ανέφερες το θέμα του μεσαίωνα και των σταυροφοριών (όχι μόνο εσύ). Οι σταυροφορίες ναι μεν επέφεραν κάποια μειονεκτήματα από την άλλη όμως επέφεραν και πολλά μειονεκτήματα. Πρώτον, εξαπλώθηκε και διαδώθηκε ο χριστιανισμός σε περισσότερες περιοχές. Δεύτερον και κυριότερων βοήθησαν την Καθολική εκκλησίανα μαζέψει κάποια χρήματα τα οποία ήταν άλλωστε και απαραίτητα για την κάλυψη των διαφόρων εξόδων!

επειδη ΕΣΥ εισαι χριστιανος ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ το δικαιωμα να κανεις και τους αλλους. ΑΥΤΟ ειναι ο προσυλιτισμος και πλεον σημερα καταπαταει το δικαιωμα του ανθρωπου για ανεξιθρησκεια.


η εξελιξη ΔΝ ειναι μερος της αρμονιας. γιατι η αρμονια ειναι το "τελειο". αυτη τη στιγμη δν υπαρχει τελειοτητα ουτε στον κοσμο ουτε στο συμπαν, που συμφωνα με θεωρειες πεθαινει. αυτο ειναι τελειοτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ωχ, έχασα τρομερά επισόδεια μου φαίνεται!:(
Πώπω, δε νομίζω να μπορέσω να κάτσω να απαντήσω, μιας και αρκετά είδαμε σήμερα στην τάξη, έπηξα πια. Φτάνει για τώρα...

Στα γρήγορα μόνο, πήγε το μάτι μου εδώ, κι είπα να απαντήσω.
Μα ακριβως επειδη ΔΕΝ ειναι τελεια τα παντα εξελιχθηκαμε. Δεν ειναι τα παντα σε αρμονια, εκρηξεις, συγκρουσεις, μεταλλαξεις.
Αυτό ακριβώς είναι η τελειότητα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το τι ειναι τελειοτητα αλλαζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο, δε νομιζω πως μπορει να χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ωχ, έχασα τρομερά επισόδεια μου φαίνεται!:(
Πώπω, δε νομίζω να μπορέσω να κάτσω να απαντήσω, μιας και αρκετά είδαμε σήμερα στην τάξη, έπηξα πια. Φτάνει για τώρα...

Στα γρήγορα μόνο, πήγε το μάτι μου εδώ, κι είπα να απαντήσω.

Αυτό ακριβώς είναι η τελειότητα!!!:)

αυτο δεν ειναι τελειοτητα φιλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top