Θρησκεία

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τους στέλνεις το πενηντάλεπτό σου όμως; Ή το ξοδεύεις σε κάτι εξίσου άχρηστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
προσωπικα κανω καποια πραγματα που βοηθανε πολυ αυτους τους ανθρωπους (δε στελνω μονο λεφτα) απλα σημειωνω οτι και η εκκλησια που θα μπορουσε να ειχε κανει κατι παραπανω με αυτο το πενηνταλεπτο απο ενα 12χρονο σαν κι εμενα. Τι τα
κανει; Χτιζει καινουργια κτιρια,τα δινει στους παπαδες,τα τρωνε οι μεγαλοι τις εκκλησιας και ενα μηδαμινο ποσοστο ισως να πηγαινει εκει.

μυριζομαι off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε τότε μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δε νομιζω οτι εγραφαν ο,τι γουσταραν και "πουλησαν" τοσο πολυ οι Ευαγγελιστες...ειναι τουλαχιστον ανοητο να το πιστευεις αυτο..
Τότε το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες κύριες θρησκείες, τόσο σήμερα όσο και στο παρελθόν.*1

εχω ξαναπει οτι στην θρησκεια δεν εχουμε αποδειξεις...αλλα απειρες ενδειξεις...
αυτο που διαχωριζει την θρησκεια απο την επιστημη ειναι οτι η θρησκεια εχει ενδειξεις που ενισχυουν την πιστη, ενω η επιστημη εχει αποδειξεις που ικανοποιουν τον ανθρωπινο εγωισμο...
Η επιστήμη έχει αποδείξεις που ικανοποιούν την ανθρώπινη περιέργεια. Δηλ. τί ακριβώς είναι η πίστη για να ενισχύεται με ενδείξεις;

δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν μαρτυριες για θαυματα και στις αλλες θρησκειες...και εννοειται και για φαντασματα και UFO...και για αυτο πιστευω και στα φαντασματα και στα UFO...
Αλλά όχι στις άλλες θρησκείες;

η ταχυδακτυλουργικη ειναι καθαρα θεμα φυσικης...δεν ειναι κατι το υπερφυσικο...
ο κοπερφιλντ γνωριζει καλα τους νομους της φυσικης και κανει τα κολπα του...
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά... Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Κόπερφιλντ. Απλά τον αναφέρω ως παράδειγμα για να δείξω πως ο καθένας που έχει την παρόμοιες γνώσεις και ικανότητες με αυτόν μπορεί να κάνει "θαύματα".

αν εχεις ακουσει μην κρινεις αδικα...εχω διαβασει 2 φορες την αγια γραφη, και ξερω οτι δεν εχει αντιφασεις...
Γνωρίζω προσωπικά άτομο που διάβασε την Α. Γραφή και πάνω σε συζήτηση ανέφερε πως υπάρχουν αντιφάσεις ειδικά ανάμεσα στην ΠΔ και την ΚΔ.

δεν πιστευω σε κανεναν Πατερα της Εκκλησιας...και δεν με ενδιαφερει ποιοι ηταν..απο τη στιγμη που επελεξαν αυτα βιβλια σημαινει οτι η Εκκλησια ορισε ατομα που ειχαν γνωσεις...και την εκκλησια την ιδρυσε ο Ιησους...σε αυτον πιστευω και στο κηρυγμα του...
Εκτός από γνώσεις, αυτά τα άτομα είχαν οικονομικά και κοσμικά συμφέροντα, ανθρώπινες αδυναμίες και πάθη, και (*1=)γνώση της ευκολίας του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο παρά να στηρίζεται στην πραγματικότητα. Δε νομίζω πως οι "Πατέρες" και οι άνθρωποι της Εκκλησίας ήταν αδιάβλητοι και ανιδιοτελείς... Είναι τουλάχιστον ανόητο να το πιστεύεις αυτό...
Την Εκκλησία την ίδρυσε ο Ιησούς, αλλά δεν πρόλαβε καλά-καλά να πεθάνει και δυο δεκαετίες αργότερα ο θεσμός του κλήρου είχε ήδη μεταβληθεί στο σύστημα εκμετάλλευσης των ανθρωπίνων αδυναμιών που υφίσταται σε όλες τις θρησκείες. Αφού λοιπόν θεωρείς πως πιστεύεις στον Ιησού και στο κήρυγμά του, ψάξε να μου πεις πού λέει να βαπτίζονται μικρά παιδιά.

ε ωραια εσυ ως πιο ειδικος θα ξερεις οτι οι περισσοτεροι απο αυτους δεν πιστευαν και ηταν βαπτισμενοι...τι να σου πω ρε φιλε...αμα τοσο πολυ σας καιει ολους εσας τους βαπτισμενους χριστιανους αθεους, και αν οντως ειστε τοσοι πολλοι ανα τον πλανητη, γιατι δεν συγκεντρωνεστε να αντιδρασετε να σας ξεβαφτισουν???
καντε επανασταση αμα νομιζετε οτι σας θιγει να σας εκφραζει η αγαπη για το συνανθρωπο...
Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι οι περισσότεροι από αυτούς δεν πίστευαν και ήταν βαπτισμένοι. Αλλά πώς μπορείς να βαφτίζεις ένα μωρό χριστιανό, όταν δεν ξέρεις αν πιστεύει στο Θεό; Όταν δεν ξέρει καν τί είναι Θεός/χριστιανισμός; Είναι το ίδιο με το να το ονομάζεις κομμουνιστή ή υπέρ της οικονομικής παγκοσμιοποίησης.

Και πάλι λες πράγματα που ουδέποτε ξεστόμισα. "Άμα νομίζετε πως σαν θίγει η αγάπη για το συνάνθρωπο"; Μας θίγει να ονομαζόμαστε από μικροί κάτι που μπορεί να μη γίνουμε, και να αναγκαζόμαστε να ζούμε με πρακτικές που δε γουστάρουμε. Δεν έχω καμία διάθεση να πάω στην Εκκλησία. Αλλά όταν ήμουν μικρότερος πήγαινα με το ζόρι με το σχολείο. Μπορείς να αγαπάς το συνάνθρωπό σου και ας μην είσαι χριστιανός, κι ας μη θες να ταφείς, κι ας μη θες να εκκλησιαστείς και να μεταλάβεις, κι ας μην προσκυνάς τις εικόνες, κι ας μην πίνεις αγιασμό, κι ας μην νηστεύεις, κι ας μην πιστεύεις σε κάποιο Θεό, κι ας μην πιστεύεις σε κανένα θαύμα. Μπορείς να μην τα κάνεις όλα αυτά και να είσαι καλός άνθρωπος, και αυτό είναι που μετράει πάνω απ' όλα.

μην εισαι απολυτος...ολοι οι χριστιανοι δεν δεχονται τα σφαλματα που εχουν γινει ... ειναι κατακριτεα ολα...
Τότε γιατί δεν κάνετε επανάσταση αν τα θεωρείτε όλα αυτά κατακριτέα; Γιατί τα αφήνετε να σπιλώνουν το όνομα των χριστιανών;

αμα σε αντιμετωπιζει ετσι ο περιγυρος σου αμα ξεβαφτιστεις...κακο του περιγυρου...εμενα δε θα με ενδιεφερε...εγω ειμαι ελευθερος και κανω ο,τι γουσταρω εφοσον δεν βλαπτω καποιον...τελος.
Τότε παρατήρησε λίγο πώς συμπεριφέρεται ο μέσος Έλληνας σε όποιον δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος και δη άθεος και θα καταλάβεις γιατί. Α δε θα σε ενδιέφερε... Τότε δε θα σε ενδιέφερε να σε αντιμετωπίζουν όλοι με καχυποψία, να μην έχεις πραγματικούς φίλους και μερικοί-μερικοί να σε δείχνουν με το δάχτυλο. Και θα καταλάβεις γιατί κανένας δεν κάθεται να χάνει το χρόνο του για να ξεβαπτιστεί. Δεν είναι για μένα το πρόβλημα, ή για τον καθένα που βαπτίζεται, για μέναπροσωπικά δε σημαίνει τίποτα το βάπτισμα. Για όσα παιδιά αναγκάζονται να γίνουν κάτι που μπορεί να μην τους ολοκληρώνει ως άτομα είναι, για όσα παιδιά καταπιέζονται από τις θρησκευτικές πρακτικές είναι. Κι ακόμη κι αν μου πεις πως δε λέει ο χριστιανισμός κάτι τέτοιο, τότε γιατί αφήνετε την Εκκλησία να το δέχεται και να το προωθεί;

και στην τελικη δεν ειναι θεμα εκκλησιας...ειναι θεμα ανθρωπων....επειδη ενας παπας βιασε καποτε ενα παιδακι, δε σημαινει οτι ολοι οι παπαδες ολη η εκκλησια ειναι ετσι...ισα ισα...και φυσικα και οι πιστοι τα χουν κατηγορησει ολα αυτα...δεν εισαι ο πρωτος και φυσικα οχι ο τελευταιος...μην εισαι απολυτος και προσεχε πως μιλας...
Ακριβώς, είναι θέμα ανθρώπων. Και ξέρεις ποιος είναι ο ορισμός της Εκκλησίας; Ο όρος προέρχεται από το εκ + καλώ = φωνάζω για συγκέντρωση. Εκκλησία είναι η συγκέντρωση όλων των πιστών. Στην ευρύτερή της έννοια δεν είναι μόνον οι παπάδες, αλλά όλοι οι πιστοί μαζί. Και τότε γιατί δεν διαμαρτύρονται όσοι θέλουν να λέγονται καλοί χριστιανοί; Γιατί δεν πάνε να πάρουν τα χρυσάφια των παπάδων να τα δώσουν στους φτωχούς; Γιατί δε σταματούν την αφελή πρακτική του "δωρισμού/τάματος" σε κάποιον άγιο ενός κοσμήματος/αντικειμένου αξίας, τα οποία μετά γίνονται περιουσία της Εκκλησίας; Γιατί δεν απαιτούν ελέγχους στο εκκλησιαστικό περιβάλλον; Γιατί;;; Δεν ήταν ένας παπάς κάποτε, είναι πολλοί παπάδες στη σύγχρονη πραγματικότητα. Γιατί;;;
Να προσέχω πώς μιλάω; Τί είπα δηλαδή; Δεν προσέβαλα κανένα στο φόρουμ και είπα την αλήθεια.

η νοοτροπια μπορει να εκφραζει ενα συνολο ανθρωπων, ομως η λογικη του καθενος αφορα τον καθενα μεμονωμενα...
εγω σου μιλησα για λογικη και θα το ξαναπω...ειναι σχετικη...
Ε μα κόλλησες στη λέξη λογική. Άσε τη λογική και μείνε στη διαδικασία σκέψης που περιέγραψα και στην επιστημονική μέθοδο τεκμηρίωσης δεδομένων.

φυσικα και υπαρχει συμβολικο περιεχομενο...αλλα δεν αναφερονται ολες οι θρησκειες στον προορισμο του ανθρωπου και την προελευση του κοσμου με τα ιδια δεδομενα...κανεις λαθος..δεν ειπε ποτε ο Αλλαχ "εκτισα τον κοσμο σε 6 μερες"...ελεος...δεν ειναι τα παντα τοσο ιδια...
Δηλ. κατά τη γνώμη σου οι διάφορες θρησκείες δεν είναι σχετικές μεταξύ τους; Τότε γιατί χαρακτηρίζονται όλες με τον ίδιο όρο;

Ρε αυτό μας το έδιναν στο σχολείο μου:!:
Ποιος σας το έδωσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
@ crookshanks
σ εχω παραδεχτει πολλές φορές και συνεχίζω
+

Ρε αυτό μας το έδιναν στο σχολείο μου:!:

Θέλω να ελπίζω ότι κάποιος απο τους καθηγητες σας (αν το πήρε το μάτι τους) θα αντεδρασε και θα σας είπε κάτι.. Του στυλ να τα χρησιμοποιησετε για κωλόχαρτο... Αχεμ... Συγγνώμη.... Χαρτί τουαλέτας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θέλω να ελπίζω ότι κάποιος απο τους καθηγητες σας (αν το πήρε το μάτι τους) θα αντεδρασε και θα σας είπε κάτι.. Του στυλ να τα χρησιμοποιησετε για κωλόχαρτο... Αχεμ... Συγγνώμη.... Χαρτί τουαλέτας...

Βασικά εγώ ξέρω ότι οι παπάδες μιας ενορίας το μοίρασαν σε δημοτικά... Οι γονείς και οι καθηγητές ασφαλώς αντέδρασαν... Αλλά δεν ήξερα ότι είχε μοιραστεί και σε άλλες βαθμίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν δημιουργησε ο θεος τον ανθρωπο....Ο ανθρωπος δημιουργησε τον θεο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
κ εγω αυτο πιστευω η αδυναμια του ανθρωπου τον οδηγησε στο να πιστευει σε κατι ανωτερο κ υπερφυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
για να απαντησω στην scully

η ημερα γεννησης του Μιθρα του Χριστου του Διονυσου και γενικα ολων αυτων των θεων ειναι απολυτα συγκεκριμενη , ειναι η μερα που αρχιζει να μεγαλωνει η μερα

ακομα υπηρχαν μερες εβδομαδες μηνες και ετη την εποχη των αρχεων ελληνων και πολυυυυυυ πριν απο τους αρχαιους ελληνες , το σημερινο ημερολογιο ειναι μια αντιγρφη (σχεδον) του αιγυπτιακου ημερολογιου

οσο για τον Διονυσο ,ναι η μητερα του εμεινε παρθενα ες αει μιας και πεθανε πριν γεννηθει:D ο Διονισος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Συμφωνα με τους Ορθοδοξους Χριστιανους δεν υπαρχει ακριβης ημερομηνια γεννησης του Χριστου...μη λεμε τα ιδια και τα ιδια..στη Καινη Διαθηκη οπου καποια κεφαλαια πραγματευονται το εν λογω θεμα (γεννηση) δεν υπαρχει αναφορα σε στανταρ ημερομηνια.ΤΕΛΟΣ.

Επισης,οι αρχαιοι Ελληνες δεν χρησιμοποιουσαν μηνες,βδομαδες και ας προυπηρχαν αυτα...μην τρελαθουμε..αυτο ειναι γνωστοτατο...εξηγησα οτι το γνωριζουμε απο τον Θουκυδιδη.ΤΕΛΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά μιλάμε για το χειμερινό ηλιοστάσιο και όχι για μήνες και εβδομάδες.

Θα συμφωνήσω πως δεν αναφέρεται ακριβής ημερομηνία γέννησης του Χριστού και ότι παλαιότερα η γιορτή της γέννησής του μετακινήθηκε από τις 6 Ιανουαρίου στις 25 Δεκεμβρίου, ωστόσο δεν παύουν να υπάρχουν πολλές ομοιότητες ανάμεσα στις διάφορες θρησκείες που περιγράφηκαν και στον Χριστιανισμό. Και αυτό μου φαίνεται περίεργο. Επίσης να αναφέρω ότι πολλά βαβυλωνιακά ποιήματα (π.χ. έπος του Γιλγκαμές) αναφέρουν περιστατικά που μοιάζουν με διηγήσεις της ΠΔ (κιβωτός του Νώε, Δημιουργία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elante???

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
κ εγω συμφωνω με τον jackass...
ο θεος ειναι η αναγκη που εχουν οι ανθρωποι να ξερουν οτι υπαρχει καποιος ανωτερος απο τον οποιο μπορουν να πιαστουν σε μια δυσκολη στιγμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Βασικά μιλάμε για το χειμερινό ηλιοστάσιο και όχι για μήνες και εβδομάδες.

Θα συμφωνήσω πως δεν αναφέρεται ακριβής ημερομηνία γέννησης του Χριστού και ότι παλαιότερα η γιορτή της γέννησής του μετακινήθηκε από τις 6 Ιανουαρίου στις 25 Δεκεμβρίου, ωστόσο δεν παύουν να υπάρχουν πολλές ομοιότητες ανάμεσα στις διάφορες θρησκείες που περιγράφηκαν και στον Χριστιανισμό. Και αυτό μου φαίνεται περίεργο. Επίσης να αναφέρω ότι πολλά βαβυλωνιακά ποιήματα (π.χ. έπος του Γιλγκαμές) αναφέρουν περιστατικά που μοιάζουν με διηγήσεις της ΠΔ (κιβωτός του Νώε, Δημιουργία).

εχεις δικιο θααναφερω ενδικτικα καποια παραδειγματα:

προπατορικο αμαρτυμα - μυθος της πανδωρας

κατακλεισμος του Νωε - πυρα και δευκαλιονας

κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τότε το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες κύριες θρησκείες, τόσο σήμερα όσο και στο παρελθόν.*1

ξαναλεω οτι καμια αλλη θρησκεια δεν εχει γινει τοσο αποδεκτη οσο ο Χριστιανισμος απο τον κοσμο...

Η επιστήμη έχει αποδείξεις που ικανοποιούν την ανθρώπινη περιέργεια. Δηλ. τί ακριβώς είναι η πίστη για να ενισχύεται με ενδείξεις;

φυσικα η επιστημη ικανοποιει την περιεργεια οπως και τον εγωισμο...
η πιστη ειναι ακριβως κατι αναποδεικτο και για αυτο στηριζεται με τις αληθεις ενδειξεις χιλιαδων περιστατικων...

Αλλά όχι στις άλλες θρησκείες;

οχι ρε φιλε, δεν πιστευω στον Αλλαχ...ουτε στον Βουδα...πιστευω στα αγνα διδαγματα του Ιησου...της αγαπης της αδελφοτητας...της αγαπης χωρις τα οπλα...της ειρηνης...της ισοτητας...της καταρριψης του ρατσισμου, της ελευθεριας...αυτα μας ειπε ο Ιησους με το εργο του και αυτα γουσταρω να πιστευω και μαγκια μου στην τελικη...ειμαι ελευθερος και θα πιστευω σε αυτο που γουσταρω...κανενας δεν θα ερθει να μου πει τι να πιστευω...ουτε οι γονεις μου...απο προσωπικο ψαξιμο μαθαινω τη θεωρω σωστο...το σωστο για μενα και για σενα ειναι διαφορετικο...

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά... Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στον Κόπερφιλντ. Απλά τον αναφέρω ως παράδειγμα για να δείξω πως ο καθένας που έχει την παρόμοιες γνώσεις και ικανότητες με αυτόν μπορεί να κάνει "θαύματα".

ο Κοπερφιλντ ειναι ταχυδακτυλουργος, δηλαδη καλος φυσικος...
ο Ιησους ειναι Θεος...δεν ειναι το ιδιο να εξαφανιζεις ενα περιστερι με το να δινεις οραση σε εναν τυφλο και να κανεις να σηκωθει ενας αναπηρος απο το κρεβατι...
μην τρελαθουμε κιολας...

Γνωρίζω προσωπικά άτομο που διάβασε την Α. Γραφή και πάνω σε συζήτηση ανέφερε πως υπάρχουν αντιφάσεις ειδικά ανάμεσα στην ΠΔ και την ΚΔ.

αυτο δειχνει ελλειψη κριτικης ικανοτητας...ποτε να μη δεχεσαι (φιλικη συμβουλη) οτι σου λεει καποιος...
μεταξη Παλαιας και Καινης? καμια αντιφαση...η Παλαια αναφερεται σε προφητειες μαζι με καποια αλλα γεγονοτα και η Καινη στη ζωη του Ιησου...ισα ισα πολλα που λεγονται στην Παλαια διαθηκη , επαληθευτηκαν στην Καινη και στη σημερινη ζωη...


Εκτός από γνώσεις, αυτά τα άτομα είχαν οικονομικά και κοσμικά συμφέροντα, ανθρώπινες αδυναμίες και πάθη, και (*1=)γνώση της ευκολίας του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο παρά να στηρίζεται στην πραγματικότητα. Δε νομίζω πως οι "Πατέρες" και οι άνθρωποι της Εκκλησίας ήταν αδιάβλητοι και ανιδιοτελείς... Είναι τουλάχιστον ανόητο να το πιστεύεις αυτό...
Την Εκκλησία την ίδρυσε ο Ιησούς, αλλά δεν πρόλαβε καλά-καλά να πεθάνει και δυο δεκαετίες αργότερα ο θεσμός του κλήρου είχε ήδη μεταβληθεί στο σύστημα εκμετάλλευσης των ανθρωπίνων αδυναμιών που υφίσταται σε όλες τις θρησκείες. Αφού λοιπόν θεωρείς πως πιστεύεις στον Ιησού και στο κήρυγμά του, ψάξε να μου πεις πού λέει να βαπτίζονται μικρά παιδιά.


οι παλιοι Πατερες δεν ειχαν κανενα συμφερον...πολλοι γνωριζαν και προσωπικα τον Ιησου..αυτοι ξεκινησαν την Αγια Γραφη και στη συνεχεια...καποιοι αλλοι (αιρετικοι) που ειχαν συμφεροντα, πηγαν να νοθευσουν το θειο αγνο δογμα της αγαπης...
φυσικα και ο Ιησους δεν ειπε για παιδια...σου ειπα κακως βαφτιζονται μικρα πολλοι...αλλα ξερω οτι ο Ιησους ειπε με απλα λογια "οποιος γουσταρει πραγματικα...να ειναι Χριστιανος..." δεν υποχρεωσε κανεναν...ισα ισα...εδωσε ελευθερια , εδωσε δημοκρατια στην πιστη του...
ο ιδιος σε μεγαλη ηλικια βαφτιστηκε απο τον Ιωαννη τον Προδρομο...και ο Ιησους ειναι το παραδειγμα...


Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι οι περισσότεροι από αυτούς δεν πίστευαν και ήταν βαπτισμένοι. Αλλά πώς μπορείς να βαφτίζεις ένα μωρό χριστιανό, όταν δεν ξέρεις αν πιστεύει στο Θεό; Όταν δεν ξέρει καν τί είναι Θεός/χριστιανισμός; Είναι το ίδιο με το να το ονομάζεις κομμουνιστή ή υπέρ της οικονομικής παγκοσμιοποίησης.

Και πάλι λες πράγματα που ουδέποτε ξεστόμισα. "Άμα νομίζετε πως σαν θίγει η αγάπη για το συνάνθρωπο"; Μας θίγει να ονομαζόμαστε από μικροί κάτι που μπορεί να μη γίνουμε, και να αναγκαζόμαστε να ζούμε με πρακτικές που δε γουστάρουμε. Δεν έχω καμία διάθεση να πάω στην Εκκλησία. Αλλά όταν ήμουν μικρότερος πήγαινα με το ζόρι με το σχολείο. Μπορείς να αγαπάς το συνάνθρωπό σου και ας μην είσαι χριστιανός, κι ας μη θες να ταφείς, κι ας μη θες να εκκλησιαστείς και να μεταλάβεις, κι ας μην προσκυνάς τις εικόνες, κι ας μην πίνεις αγιασμό, κι ας μην νηστεύεις, κι ας μην πιστεύεις σε κάποιο Θεό, κι ας μην πιστεύεις σε κανένα θαύμα. Μπορείς να μην τα κάνεις όλα αυτά και να είσαι καλός άνθρωπος, και αυτό είναι που μετράει πάνω απ' όλα.

ε ωραια ρε φιλε...σου ειπα...ειναι κακη συνηθεια να βαφτιζουν τα μικρα...αλλα αμα δε γουσταρετε σε μεγαλη ηλικια...παντε και "ξεβαφτιστειτε"...δεν το κανετε? ε τοτε κακο του κεφαλιου σας...

ο Χριστος ηθελε ατομα που πραγματικα ηθελαν να ναι Χριστιανοι...λυποταν να αναγκαζει τον κοσμο ως αγνο ηθος που ηταν...

δεν ειπα οτι το ξεστομισες, μην παραλασσεις τα λεγομενα μου...απλα ειμαι ορθοδοξος χριστιανος και θεωρω οτι πιστευω στην ιδανικη θρησκεια...τελος..ηταν θρησκευτικο το μηνυμα..
εννοειται οτι συμφωνω στο να μην βαφτιζονται μικρα εφοσον τα παιδια δεν εχουν την σωστη βουληση...(ολοκληρωμενη να το πω καλυτερα)...
αμα δεν θελεις...να μην ξαναπεις "ειμαι αθεος, αλλα βαφτισμενος.."ελεος..πανε ξεβαφτισου διλε μου .ο Ιησους κανεναν δεν αναγκαζει...
και φυσικα δεν ειναι κανεις Χριστιανους στους τυπους δλδ στο ποσο θα νηστεψει, θα παει στην εκκλησια κτλ...ελεος...το εχω ξαναπει...οποιος πιστευει στην αγαπη...αυτος ειναι ο σωστοτερος Χριστιανος για μας...και το βαπτισμα αποτελει τροπο μυησης...ενα τελετουργικο...τιποτα αλλο...δεν μου λεει τιποτα αν καποιος ειναι βαπτισμενος και δεν πιστευει...για μενα Χριστιανος ειναι οποιος γουσταρει και εχει μαθει να αγαπαει τον αλλον...τωρα και μουσουλμανος να ναι κι να αγαπαει πραγματικα...παλι στον παραδεισο του Θεου θα παει...

Τότε γιατί δεν κάνετε επανάσταση αν τα θεωρείτε όλα αυτά κατακριτέα; Γιατί τα αφήνετε να σπιλώνουν το όνομα των χριστιανών;

επανασταση κανω συνεχως για αυτο το θεμα...εχω γραψει και σε εφημεριδα...ο,τι μπορω να κανω το κανω...ειναι αυτονοητο οτι τα 2,45,100 δεν ξερω και εγω ποσα ατομα που εχουν πεσει σε παρανομες πραξεις...δεν σημαινει οτι σπιλωνουν ολους τους πραγματικους Χριστιανους και τον Χριστιανισμο...ισα ισα ... αμα διαβασει κανεις το τι λεει ο Χριστιανισμος, ειναι αρκετο να καταλαβει οτι οσοι φερθηκαν ετσι, ειναι ψευτοχριστιανοι...
οπως οι ψευτοκομμουνιστες καναν σφαγες στο ονομα του Κομμουνισμου...χωρις να ειναι αυτη η ουσια του κομμουνσιμου., ετσι και οι ψευτοχριστιανοι στις Σταυροφοριες , καναν σφαγες στο ονομα του Χριστιανισμου, χωρις να ναι αυτη η πραγματικη ουσια του Χριστιανισμου...


Τότε παρατήρησε λίγο πώς συμπεριφέρεται ο μέσος Έλληνας σε όποιον δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος και δη άθεος και θα καταλάβεις γιατί. Α δε θα σε ενδιέφερε... Τότε δε θα σε ενδιέφερε να σε αντιμετωπίζουν όλοι με καχυποψία, να μην έχεις πραγματικούς φίλους και μερικοί-μερικοί να σε δείχνουν με το δάχτυλο. Και θα καταλάβεις γιατί κανένας δεν κάθεται να χάνει το χρόνο του για να ξεβαπτιστεί. Δεν είναι για μένα το πρόβλημα, ή για τον καθένα που βαπτίζεται, για μέναπροσωπικά δε σημαίνει τίποτα το βάπτισμα. Για όσα παιδιά αναγκάζονται να γίνουν κάτι που μπορεί να μην τους ολοκληρώνει ως άτομα είναι, για όσα παιδιά καταπιέζονται από τις θρησκευτικές πρακτικές είναι. Κι ακόμη κι αν μου πεις πως δε λέει ο χριστιανισμός κάτι τέτοιο, τότε γιατί αφήνετε την Εκκλησία να το δέχεται και να το προωθεί;

προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους ή τους μη χριστιανους...πραγματικα στην παρεα μου ειναι 3 ατομα αθεοι...δλδ λενε οτι δεν πιστευουν...ε και? επιλογη τους...αν αυτο γουσταρουν, καλα κανουν και ο περιγυρος δεν πιστευω οτι θα τους ελεγε κατι αμα "ξεβαφτιστουν" και σαν φιλος επειδη ουτε εγω γουσταρω να βλεπω ατομα να καταπιεζονται απο τα τυπικα μιας θρησκειας που δεν επιθυμουν, τους προτεινα να ξεγραφτουν απο την ενορια...
και δεν νομιζω η πολιτεια να τους πει κατι...και η πολη μου ειναι πολυ μικρη και γνωριζομαστε ολοι μεταξυ μας πανω κατω...
μα δεν το προωθει η Εκκλησια...ειναι μια κακη συνηθεια των γονεων...ξερω γονεις που δεν ηθελαν να βαφτισουν μικρα τα παιδια τους, ετσι ωστε να επιλεξουν αυτα απο μονα τους οταν μεγαλωσουν και εχουν κριτικη ικανοτητα...(απολυτα δημοκρατικοι και συμφωνοι με τον Χριστο οι γονεις)...

Ακριβώς, είναι θέμα ανθρώπων. Και ξέρεις ποιος είναι ο ορισμός της Εκκλησίας; Ο όρος προέρχεται από το εκ + καλώ = φωνάζω για συγκέντρωση. Εκκλησία είναι η συγκέντρωση όλων των πιστών. Στην ευρύτερή της έννοια δεν είναι μόνον οι παπάδες, αλλά όλοι οι πιστοί μαζί. Και τότε γιατί δεν διαμαρτύρονται όσοι θέλουν να λέγονται καλοί χριστιανοί; Γιατί δεν πάνε να πάρουν τα χρυσάφια των παπάδων να τα δώσουν στους φτωχούς; Γιατί δε σταματούν την αφελή πρακτική του "δωρισμού/τάματος" σε κάποιον άγιο ενός κοσμήματος/αντικειμένου αξίας, τα οποία μετά γίνονται περιουσία της Εκκλησίας; Γιατί δεν απαιτούν ελέγχους στο εκκλησιαστικό περιβάλλον; Γιατί;;; Δεν ήταν ένας παπάς κάποτε, είναι πολλοί παπάδες στη σύγχρονη πραγματικότητα. Γιατί;;;
Να προσέχω πώς μιλάω; Τί είπα δηλαδή; Δεν προσέβαλα κανένα στο φόρουμ και είπα την αλήθεια.

να προσεχεις ξαναλεω πως μιλας...την αληθεια δεν τη ξερει ενας ανθρωπος...το ξερουν οι πολλοι...και ειπες για προπαγανδα κατι, χωρις να το στηριξεις, σε προηγουμενο ποστ, και αυτο θιγει ολη τη χριστιανικη κοινοτητα...αν δεν εχεις αποδειξεις για κατι καλυτερα να αποφευγεται η αναφορα σε αυτο...
οκ συμφωνω με τον ορισμο που εδωσες για την εκκλησια...
αλλα διαφωνω σε αυτα που λες...
ο "παπας" που βιασε ή εκλεψε μπαινει φυλακη οπως καθε αλλος πολιτης της χωρας...αν δεν αντιδρουν ειναι γιατι δεν εχουν ισχυρα στοιχεια στα χερια τους που το επιβεβαιωνουν...
τα χρυσαφια των παπαδων???
σοβαρα μιλας....? λες και ΟΛΟΙ οι παπαδες ειναι πλουσιοι...
αντι να λεμε τα χρυσαφια της κυβερνησης, των πολιτικων...τα ριχνουμε στους παπαδες τωρα γιατι ειναι φτωχος ο κοσμος...ελεος...
δε λεω υπαρχουν πλουσιοι και φτωχοι παπαδες...αλλα δεν ειναι ολοι πλουσιοι...και να ειναι δεν ειναι ολοι κλεφτες...ο παπας του χωριου μου..μετα τη λειτουργια πηγαινε στο χωραφι να βγαλει το ψωμι του...τον βοηθουσα κιολας καποτε...ηταν ενας αδυνατος, απεριποιητος ανθρωπακος με μια γυναικα με χιλιαδυο προβληματα υγειας...και παιδια να θρεψει...
μην εισαι απολυτος...
υπαρχουν και οι πλουσιοι που κλεβουν...αλλα για αυτους γινονται διαμαρτυριες απο τους πιστους που βγαινουν πολλες φορες στα καναλια και διαμαρτυρονται...
το ταμα ειναι θεμα πιστης...

Ε μα κόλλησες στη λέξη λογική. Άσε τη λογική και μείνε στη διαδικασία σκέψης που περιέγραψα και στην επιστημονική μέθοδο τεκμηρίωσης δεδομένων.

η διαδικασια σκεψης επισης διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο...καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και σκεφτεται διαφορετικα διαμορφωνοντας διαφορετικη λογικη...

Δηλ. κατά τη γνώμη σου οι διάφορες θρησκείες δεν είναι σχετικές μεταξύ τους; Τότε γιατί χαρακτηρίζονται όλες με τον ίδιο όρο;

οι θρησκειες δεν χαρακτηριζονται, απλα ονομαζονται θρησκειες για λεξιλογικους λογους...ισα ισα ειπα οτι ειναι σχετικες...
εχουν ονοματα και ανηκουν στην κατηγορια θρησκεια για γραμματικους λογους...


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
απειρα +++++ στον γιωργο :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
αν δεν εχεις αποδειξεις για κατι καλυτερα να αποφευγεται η αναφορα σε αυτο...
Ή μπορείς τουλάχιστον να δηλώσεις ότι το "πιστεύεις" και μετά δεν απαιτούνται αποδείξεις για ό,τι πεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
καποια πραγματα στη ζωη δεν ειναι θεωρηματα και εξισωσεις..αλλιως και γω καποιον που αγαπαω τον βαζω σε ορθοκανονικο συστημα αξονων και στη συνεχεια αριθμω τον αξονα των χ σε χρονο ,ποσα sec τον σκεφτομαι την ημερα ..και τον αξονα των ψ σε ταχυτητα u,εντος της οποιας αντιλαμβανομαι τη φωνη του οταν βρισκομαστε στο ιδιο χωρο..τελος,βγαζω τα συμπερασματα μου.

για καποιους το θεμα της θρησκειας ή πιστης χωραει αποδειξεις εξου και προτιμουν να ασπαζονται καποια αποψη που απορριπτει την υπαρξη θεου.καποιοι αλλοι,ομως,θεωρουν οτι δεν χωραει η εννοια της αποδειξης στην πιστη..ειναι θεμα διαφορετικων αποψεων..ειναι ανουσιο να ανοιγουμε συνεχως αυτο το ιδιο θεμα..

καποιοι κατατασσουν τη θρησκεια στους τομεις οπου χωρουν η λογικη και η αποδειξη.καποιοι την εχουν σε διαφορετικο τσουβαλι.

θαρρω πως εκανα το ποιντ μου κατανοητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ξαναλεω οτι καμια αλλη θρησκεια δεν εχει γινει τοσο αποδεκτη οσο ο Χριστιανισμος απο τον κοσμο...
Με τον όρο αποδεκτή να υποθέσω ότι μιλάς με βάση τον αριθμό των πιστών. Συμφωνώ μαζί σου, μόνο που αυτό το γεγονός έγινε τόσο εξαιτίας της φύσης του χριστιανισμού και των συνθηκών, όσο και εξαιτίας των διωγμών των Βυζαντινών αυτοκρατόρων κατά των παγανιστών και του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, της Ιεράς Εξέτασης, του αποδεκατισμού της συντριπτικής πλειοψηφίας των ιθαγενών πληθυσμών του Νέου Κόσμου, της επιβολής καθεστώτος αποικιοκρατίας στην Αφρική, της εκμετάλλευσης από τη σύγχρονη Εκκλησία της εξαθλίωσης μέσα στην οποία ζουν οι τριτοκοσμικοί λαοί με σκοπό (και) τον προσηλυτισμό (για να το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ), της πρακτικής του νηπιοβαπτισμού και της πλύσης εγκεφάλου που λαμβάνει χώρα στα σχολεία, και δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει και τίποτα.

φυσικα η επιστημη ικανοποιει την περιεργεια οπως και τον εγωισμο...
Εγώ πάλι θεωρώ πως η Επιστήμη κάθε άλλο παρά ικανοποιεί τον ανθρώπινο εγωισμό... Με τις ανακαλύψεις της, ο άνθρωπος συνειδητοποιεί πόσο αδύναμος είναι μπροστά στους νόμους της φύσης και πόσο μικρός είναι σε σχέση με τη μεγαλειότητα του Σύμπαντος.

η πιστη ειναι ακριβως κατι αναποδεικτο και για αυτο στηριζεται με τις αληθεις ενδειξεις χιλιαδων περιστατικων...
Αληθείς ενδείξεις χιλιάδων περιστατικών, οι οποίες ωστόσο ερμηνεύονται από τους "δήθεν" θρησκειολόγους και από τον κάθε κληρικό ως περιπτώσεις "θαυμάτων" ή μεταφυσικών φαινομένων. Ενώ αν τις εξετάσει κανείς λεπτομερώς θα δει πως δεν είναι τίποτα περισσότερο από αξιοπερίεργα φαινόμενα τα οποία υπακούουν στους κανόνες της Φύσης, ή από ψευδείς απόπειρες εκτέλεσης ενός "θαύματος".
Αφού ισχυρίζεσαι πως η πίστη είναι αναπόδεικτη (και συμφωνώ μαζί σου) τότε γιατί λες ότι στηρίζεται κάπου;

οχι ρε φιλε, δεν πιστευω στον Αλλαχ...ουτε στον Βουδα...πιστευω στα αγνα διδαγματα του Ιησου...της αγαπης της αδελφοτητας...της αγαπης χωρις τα οπλα...της ειρηνης...της ισοτητας...της καταρριψης του ρατσισμου, της ελευθεριας...αυτα μας ειπε ο Ιησους με το εργο του και αυτα γουσταρω να πιστευω και μαγκια μου στην τελικη...ειμαι ελευθερος και θα πιστευω σε αυτο που γουσταρω...κανενας δεν θα ερθει να μου πει τι να πιστευω...ουτε οι γονεις μου...απο προσωπικο ψαξιμο μαθαινω τη θεωρω σωστο...το σωστο για μενα και για σενα ειναι διαφορετικο...
Ε καλά, χαλάρωσε βρε παιδάκι μου, δε σου είπα πού να πιστέψεις. Μια συζήτηση κάνουμε. Απλώς είπες ότι πιστεύεις στα UFO και στα φαντάσματα επειδή υπάρχουν ενδείξεις και μαρτυρίες για αυτά, και θέλησα να μάθω γιατί δεν πιστεύεις σε όλες τις άλλες θρησκείες, αφού κι αυτές έχουν να παρουσιάσουν ανάλογες μαρτυρίες. Αλλά ΟΚ, με κάλυψες, και πραγματικά μπράβο που είσαι ένας από αυτούς που έχουν ψαχτεί και αποφασίσει με τη δική τους κρίση πού θέλουν να πιστεύουν.

Πολύ ωραία αυτά που λες για αδελφότητα, αγάπη και ελευθερία. Αλλά εγώ βλέπω πως οι περισσότεροι από αυτούς που ονομάζουν τους εαυτούς τους χριστιανούς κάθε άλλο παρά σέβονται την ελευθερία των αλλόθρησκων και των πιθανά ομόθρησκών τους ακόμη να επιλέξουν τη θρησκεία που επιθυμούν.

ο Κοπερφιλντ ειναι ταχυδακτυλουργος, δηλαδη καλος φυσικος...
ο Ιησους ειναι Θεος...δεν ειναι το ιδιο να εξαφανιζεις ενα περιστερι με το να δινεις οραση σε εναν τυφλο και να κανεις να σηκωθει ενας αναπηρος απο το κρεβατι...
μην τρελαθουμε κιολας...
Ακριβώς, ο Κόπερφιλντ είναι ταχυδακτυλουργός, και καλός φυσικός. Και πού ξέρεις ότι ο Ιησούς δεν ήταν το ίδιο; Πού ξέρεις ότι όσα λέει η Αγία Γραφή είναι αξιόπιστα και δη πραγματικά και αναμφισβήτητα γεγονότα; Εσύ ο ίδιος λες αργότερα:
ποτε να μη δεχεσαι (φιλικη συμβουλη) ο,τι σου λεει καποιος...
Πού ξέρεις ότι ο Ματθαίος, ο Λουκάς, ο Μάρκος και ο Ιωάννης δεν ήταν κάποιοι πολύ καλοπροαίρετοι και διορατικοί άνθρωποι, οι οποίοι, για να περάσουν το μήνυμα του Ιησού στον απλό κοσμάκη, του θέλησαν να του προσδώσουν κύρος και μεγαλείο με όλα όσα έγραψαν;

αυτο δειχνει ελλειψη κριτικης ικανοτητας...
Πρώτη φορά μου λένε κάτι τέτοιο.

ποτε να μη δεχεσαι (φιλικη συμβουλη) οτι σου λεει καποιος...
Θεωρώ αρκετά αξιόπιστη την κρίση του αναφερόμενου προσώπου ώστε να συμφωνήσω μαζί του σε αυτό το θέμα.

μεταξη Παλαιας και Καινης? καμια αντιφαση...η Παλαια αναφερεται σε προφητειες μαζι με καποια αλλα γεγονοτα και η Καινη στη ζωη του Ιησου...ισα ισα πολλα που λεγονται στην Παλαια διαθηκη , επαληθευτηκαν στην Καινη και στη σημερινη ζωη...
Στην Καινή διαθήκη ναι, τουλάχιστον σύμφωνα με όσα γράφει. Στη σημερινή ζωή δεν έχω δει ακόμη κανένα σημάδι ότι "καταπατήθηκε ο Διάβολος" ή ότι "ήρθε η Δ. Παρουσία".

οι παλιοι Πατερες δεν ειχαν κανενα συμφερον...πολλοι γνωριζαν και προσωπικα τον Ιησου..αυτοι ξεκινησαν την Αγια Γραφη και στη συνεχεια...καποιοι αλλοι (αιρετικοι) που ειχαν συμφεροντα, πηγαν να νοθευσουν το θειο αγνο δογμα της αγαπης...
The New Testament canon as it is now was first listed by St. Athanasius, Bishop of Alexandria, in 367, in a letter written to his churches in Egypt, Festal Letter 39.
https://en.wikipedia.org/wiki/New_Testament#Canonization τελευταία παράγραφος του κεφαλαίου.

Δηλ. η Κ.Δ. στη σημερινή της μορφή διαμορφώθηκε πρώτα το 367 μ.Χ.. Δε νομίζω ότι ήταν τόσο παλαιοί οι Πατέρες τότε. Δε νομίζω ότι μπόρεσαν να ζήσουν και 300 χρόνια. Δηλαδή αυτοί που επέλεξαν τα βιβλία της Κ.Δ. δεν ήταν και τόσο ανιδιοτελείς, αντικειμενικοί και χωρίς ανθρώπινα πάθη.
Όλοι έχουν συμφέροντα.

φυσικα και ο Ιησους δεν ειπε για παιδια...σου ειπα κακως βαφτιζονται μικρα πολλοι...αλλα ξερω οτι ο Ιησους ειπε με απλα λογια "οποιος γουσταρει πραγματικα...να ειναι Χριστιανος..." δεν υποχρεωσε κανεναν...ισα ισα...εδωσε ελευθερια , εδωσε δημοκρατια στην πιστη του...
ο ιδιος σε μεγαλη ηλικια βαφτιστηκε απο τον Ιωαννη τον Προδρομο...και ο Ιησους ειναι το παραδειγμα...
Πράγμα που οι σημερινοί χριστιανοί ακολουθούν κατά γράμμα... Χαίρομαι που συμφωνούμε, αλλά το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελληνόπουλων βαπτίζεται και δε του δίνεται δικαίωμα επιλογής στο αν θέλει να ακολουθήσει το χριστιανισμό δεν αλλάζει.

ε ωραια ρε φιλε...σου ειπα...ειναι κακη συνηθεια να βαφτιζουν τα μικρα...αλλα αμα δε γουσταρετε σε μεγαλη ηλικια...παντε και "ξεβαφτιστειτε"...δεν το κανετε? ε τοτε κακο του κεφαλιου σας...
ε ωραια ρε φιλε...σου ειπα...
Για όσα παιδιά αναγκάζονται να γίνουν κάτι που μπορεί να μην τους ολοκληρώνει ως άτομα είναι, για όσα παιδιά καταπιέζονται από τις θρησκευτικές πρακτικές είναι.
Όχι για μας προσωπικά. Δε σημαίνει για μας τίποτε το γεγονός ότι βαπτιστήκαμε. Σημαίνει όμως το γεγονός ότι μας ανάγκασαν. Και αυτό δε μπορούμε να το αναιρέσουμε. Μπορούμε όμως να απαιτήσουμε να αλλάξει για τα βρέφη του σήμερα. Προσωπικά ντρέπομαι όποτε μας καλούν σε βάπτιση, αλλά πάω, γιατί αν δεν πάω, θα λένε όλοι πίσω από την πλάτη μου... Άστο καλύτερα...

ο Χριστος ηθελε ατομα που πραγματικα ηθελαν να ναι Χριστιανοι...λυποταν να αναγκαζει τον κοσμο ως αγνο ηθος που ηταν...
Μακάρι όλοι να σκέφτονταν έτσι. Και να το εφάρμοζαν. Και να απαιτούσαν από την κοινωνία να είναι έτσι.

δεν ειπα οτι το ξεστομισες, μην παραλασσεις τα λεγομενα μου...απλα ειμαι ορθοδοξος χριστιανος και θεωρω οτι πιστευω στην ιδανικη θρησκεια...τελος..ηταν θρησκευτικο το μηνυμα..
Άμα νομίζετε πως σαν θίγει η αγάπη για το συνάνθρωπο
Στην ιδανική τους μορφή, όλες οι θρησκείες είναι ιδανικές. Το θέμα είναι τί γίνεται στην πραγματικότητα.

εννοειται οτι συμφωνω στο να μην βαφτιζονται μικρα εφοσον τα παιδια δεν εχουν την σωστη βουληση...(ολοκληρωμενη να το πω καλυτερα)...
Χαίρομαι.

αμα δεν θελεις...να μην ξαναπεις "ειμαι αθεος, αλλα βαφτισμενος.."ελεος..πανε ξεβαφτισου διλε μου .ο Ιησους κανεναν δεν αναγκαζει...
Η κοινωνία όμως των χριστιανών ναι.

και φυσικα δεν ειναι κανεις Χριστιανους στους τυπους δλδ στο ποσο θα νηστεψει, θα παει στην εκκλησια κτλ...ελεος...το εχω ξαναπει...οποιος πιστευει στην αγαπη...αυτος ειναι ο σωστοτερος Χριστιανος για μας...και το βαπτισμα αποτελει τροπο μυησης...ενα τελετουργικο...τιποτα αλλο...δεν μου λεει τιποτα αν καποιος ειναι βαπτισμενος και δεν πιστευει...για μενα Χριστιανος ειναι οποιος γουσταρει και εχει μαθει να αγαπαει τον αλλον...τωρα και μουσουλμανος να ναι κι να αγαπαει πραγματικα...παλι στον παραδεισο του Θεου θα παει...
Αν υπάρχει Παράδεισος...

Δεν είπα ότι ο Χριστιανός ορίζεται μόνο από τους τύπους. Συμφωνώ με τον ορισμό που έδωσες. Αλλά τέτοιοι άνθρπωοι δε συναντώνται συχνά...
Κι όμως τα σχολικά βιβλία ακόμα δίνουν την εντύπωση ότι ο χριστιανός που τηρεί τους τύπους υπερέχει από αυτόν που δεν το κάνει.

επανασταση κανω συνεχως για αυτο το θεμα...εχω γραψει και σε εφημεριδα...ο,τι μπορω να κανω το κανω...ειναι αυτονοητο οτι τα 2,45,100 δεν ξερω και εγω ποσα ατομα που εχουν πεσει σε παρανομες πραξεις...δεν σημαινει οτι σπιλωνουν ολους τους πραγματικους Χριστιανους και τον Χριστιανισμο...ισα ισα ... αμα διαβασει κανεις το τι λεει ο Χριστιανισμος, ειναι αρκετο να καταλαβει οτι οσοι φερθηκαν ετσι, ειναι ψευτοχριστιανοι...
οπως οι ψευτοκομμουνιστες καναν σφαγες στο ονομα του Κομμουνισμου...χωρις να ειναι αυτη η ουσια του κομμουνσιμου., ετσι και οι ψευτοχριστιανοι στις Σταυροφοριες , καναν σφαγες στο ονομα του Χριστιανισμου, χωρις να ναι αυτη η πραγματικη ουσια του Χριστιανισμου...
Δεν είπα ότι σπιλώνουν τους χριστιανούς ή το Χριστιανισμό, αλλά το όνομα των χριστιανών.
Ναι, πολλοί χριστιανοί κατηγορούν αυτούς τους "ψευτοχριστιανούς", συνεχίζουν όμως να ρίχνουν 50λεπτα για κεράκια, συνεχίζουν να πηγαίνουν στις λειτουργίες τους, και βέβαια δε νοιάζονται καθόλου για το νηπιοβαπτισμό ή για το μάθημα των Θρησκευτικών.

προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους ή τους μη χριστιανους...πραγματικα στην παρεα μου ειναι 3 ατομα αθεοι...
Χεχε, εγώ είπα πως δε βρίσκω κανένα λόγο να μάθω το "Πιστεύω" απ' έξω και όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου μου κρατούσαν μούτρα για καμιά βδομάδα...

δλδ λενε οτι δεν πιστευουν...ε και? επιλογη τους...αν αυτο γουσταρουν, καλα κανουν και ο περιγυρος δεν πιστευω οτι θα τους ελεγε κατι αμα "ξεβαφτιστουν" και σαν φιλος επειδη ουτε εγω γουσταρω να βλεπω ατομα να καταπιεζονται απο τα τυπικα μιας θρησκειας που δεν επιθυμουν, τους προτεινα να ξεγραφτουν απο την ενορια...
και δεν νομιζω η πολιτεια να τους πει κατι...και η πολη μου ειναι πολυ μικρη και γνωριζομαστε ολοι μεταξυ μας πανω κατω...
Παράξενο... Η γιαγιάδες τους τί λένε:P;

μα δεν το προωθει η Εκκλησια...ειναι μια κακη συνηθεια των γονεων...ξερω γονεις που δεν ηθελαν να βαφτισουν μικρα τα παιδια τους, ετσι ωστε να επιλεξουν αυτα απο μονα τους οταν μεγαλωσουν και εχουν κριτικη ικανοτητα...(απολυτα δημοκρατικοι και συμφωνοι με τον Χριστο οι γονεις)...
Α ναι; Δες εδώ:

https://www.e-tipos.com/newsitem?id=46510

Και να σου υπενθυμίσω τον ξεσηκωμό των παπάδων για τις ταυτότητες.

Αν όντως δε το προωθούσε τότε θα αρνούνταν να βαπτίσει παιδάκια 1,2,3,4 ή ακόμα και 12 χρονών.

να προσεχεις ξαναλεω πως μιλας...
Μήπως προσέβαλα προσέβαλα κανένα;

την αληθεια δεν τη ξερει ενας ανθρωπος...το ξερουν οι πολλοι...
Μιλώ για γεγονότα και περιστατικά που συνέβησαν και βγήκαν στις ειδήσεις είτε συμβαίνουν καθημερινά. Μάτια και αυτιά έχετε.

και ειπες για προπαγανδα κατι, χωρις να το στηριξεις, σε προηγουμενο ποστ, και αυτο θιγει ολη τη χριστιανικη κοινοτητα...αν δεν εχεις αποδειξεις για κατι καλυτερα να αποφευγεται η αναφορα σε αυτο...
Δε νομίζω πως χρειάζεται αποδείξεις. Μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό εδώ το απόσπασμα προηγούμενου ποστ μου:

Για αυτόν ακριβώς το λόγο επικράτησε και ο νηπιοβαπτισμός. Τα περί κινδύνου θανάτου των βρεφών είναι προφάσεις. Βαφτίζεις τον άλλο (=τον αναγκάζεις να γίνει χριστιανός, γιατί τον ονομάζεις έτσι, τον πας στην Εκκλησία, του κοπανάς μέρα νύχτα την προπαγάνδα πως η Ορθοδοξία είναι η μόνη Αλήθεια), και έχεις κατευθείαν πολύ περισσότερους Χριστιανούς. Το δίκαιο λοιπόν θα ήταν να βαπτίζονται χριστιανοί μόνον αυτοί που πάνε από μόνοι τους να βαπτιστούν, και που θα είναι βεβαίως πάνω από 10 χρονών.
Δεν είναι αλήθεια;
Τότε γιατί 9/10 γονείς (και λίγους είπα) βαπτίζουν τα παιδιά τους στην ηλικία των 1-4 ή έστω τα προτρέπουν να βαπτιστούν μεγάλα; Γιατί τους λένε να κάνουν το σταυρό τους όταν περνάνε από εκκλησία; Γιατί στο σχολείο γράφουν τα βιβλία των Θρησκευτικών (που λανθασμένα, και το έχουν πει και άλλοι αυτό, ονομάζονται έτσι) ότι ο Χριστός είναι η ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ; Ποιος είναι απόλυτος; Γιατί μοιράζονται εν έτει 2008 φυλλάδια σαν τον παιδικό οδηγό εξομολογήσεως που έχω παραθέσει σε προηγούμενο ποστ μου και μάλιστα σε μαθητες δημοτικού; Γιατί είναι υποχρεωτικός ο Εκκλησιασμός εφ' όσον δεν έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι χριστιανός; Δηλαδή οι χριστιανοί που θεωρούν λάθος πρακτική το να πηγαίνουν στην Εκκλησία (και υπάρχουν τέτοιοι) πρέπει υποχρεωτικά να πάνε; Γιατί η γιαγιά/μαμά (κυρίως) μόλις ακούσει ότι το παιδί δε θέλει να μεταλάβει λέει "Άπαπαπαπα, τί είναι αυτά τα πράγματα;" Γιατί εντάσσεται στα μαθήματα Γενικής Παιδείας το μάθημα των Θρησκευτικών και όταν απαλλαχτείς αναγκάζεσαι πιθανά να αντιμετωπίσεις το ρατσισμό και την κοροϊδία κάποιων "Χριστιανών";

οκ συμφωνω με τον ορισμο που εδωσες για την εκκλησια...
αλλα διαφωνω σε αυτα που λες...
ο "παπας" που βιασε ή εκλεψε μπαινει φυλακη οπως καθε αλλος πολιτης της χωρας...
αν δεν αντιδρουν ειναι γιατι δεν εχουν ισχυρα στοιχεια στα χερια τους που το επιβεβαιωνουν...
Τα σκάνδαλα στα μοναστήρια (και να μη μιλήσω για τί είδους άλλα σκάνδαλα), οι τάδε αρχιμανδρίτες ή δεν ξέρω πως αλλιώς τους λένε και που είχαν στην κατοχή τους εκτάσεις Γης στα καλά καθούμενα, η παράνομη διεκδίκηση δημόσιας γης από τα μοναστήρια, το ειδικό αφορολόγητο καθεστώς της Εκκλησίας, δε τους φτάνουν;

τα χρυσαφια των παπαδων???
σοβαρα μιλας....? λες και ΟΛΟΙ οι παπαδες ειναι πλουσιοι...
Δεν είπα αυτό.

αντι να λεμε τα χρυσαφια της κυβερνησης, των πολιτικων...τα ριχνουμε στους παπαδες τωρα γιατι ειναι φτωχος ο κοσμος...ελεος...
Ούτε αυτό.

δε λεω υπαρχουν πλουσιοι και φτωχοι παπαδες...αλλα δεν ειναι ολοι πλουσιοι...και να ειναι δεν ειναι ολοι κλεφτες...ο παπας του χωριου μου..μετα τη λειτουργια πηγαινε στο χωραφι να βγαλει το ψωμι του...τον βοηθουσα κιολας καποτε...ηταν ενας αδυνατος, απεριποιητος ανθρωπακος με μια γυναικα με χιλιαδυο προβληματα υγειας...και παιδια να θρεψει...
Οι παπάδες γυρνάνε από τάφο σε τάφο και ψάλλουν για 10 δευτερόλεπτα στον καθένα και για κάθε τάφο παίρνουν καμιά 20ρια ευρώ (χωρίς φορολογία, και ενώ παίρνουν μισθό). Το θεωρείς δίκαιο αυτό; Και για τους γάμους και τα βαπτίσια έρχεται ειδικό "φακελάκι". Δε λέω, υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα όπως αυτόν που ανέφερες.

μην εισαι απολυτος...
Ξαναλέω πως δεν είπα πουθενά ότι όλοι οι παπάδες είναι πλούσιοι.

υπαρχουν και οι πλουσιοι που κλεβουν...αλλα για αυτους γινονται διαμαρτυριες απο τους πιστους που βγαινουν πολλες φορες στα καναλια και διαμαρτυρονται...
Ναι, υπάρχουν και οι πλούσιοι που δεν κλέβουν και κάθονται και απολαμβάνουν τα έσοδα τους από τις επιχειρήσεις της Εκκλησίας... Αυτοί που βγαίνουν και ψάλλουν μια δυο φορές, φορώντας χρυσά σταυρουλάκια, ενώ άνθρωποι εκεί έξω πεινάνε. ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ λέω εγώ. Θέλουν να λέγονται χριστιανοί, θέλουν να λένε πως αγαπάνε το συνάνθρωπό τους. Αν ήταν όντως έτσι, θα παίρνανε τα χρυσάφια τους, θα παίρνανε τις Μερσεντέδες τους, θα καθιστούσαν ελέγχους στην κυκλοφορία τους χρήματος στους κόλπους της Εκκλησίας, θα έπαιρναν και τα χρυσάφια από τα μοναστήρια (είχαμε πάει τριήμερη και ήταν μια αίθουσα όλο χρυσά κουτάκια με διαμάντια και ρουμπίνια σε ένα μοναστήρι, και φανταστείτε αυτά που δε δείχνουν), και θα τα έδιναν στους φτωχούς.

το ταμα ειναι θεμα πιστης...
Το οποίο θα με βόλευε πολύ αν ήμουν κληρικός...

η διαδικασια σκεψης επισης διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο...καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και σκεφτεται διαφορετικα διαμορφωνοντας διαφορετικη λογικη...
Ε μα κόλλησες στη λέξη λογική. Άσε τη λογική και μείνε στη διαδικασία σκέψης που περιέγραψα και στην επιστημονική μέθοδο τεκμηρίωσης δεδομένων.
οι θρησκειες δεν χαρακτηριζονται, απλα ονομαζονται θρησκειες για λεξιλογικους λογους...ισα ισα ειπα οτι ειναι σχετικες...
εχουν ονοματα και ανηκουν στην κατηγορια θρησκεια για γραμματικους λογους...
Ε... Συγγνώμη, αλλά οι θρησκείες έχουν την ίδια σχέση μεταξύ τους που έχει ο κομμουνισμός με τον καπιταλισμό...

θαρρω πως εκανα το ποιντ μου κατανοητο

Σαφέστατο... Αν και δεν εγκρίνω τη σύγκριση του βάζω στο ορθοκανονικό σύστημα αξόνων αυτούς που αγαπώ... Παρουσιάζεις τη λογική προσέγγιση ενός ζητήματος σαν να μην υπάρχουν συναισθήματα... Αλλά anw, ήταν και λιγάκι αστείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ή μπορείς τουλάχιστον να δηλώσεις ότι το "πιστεύεις" και μετά δεν απαιτούνται αποδείξεις για ό,τι πεις. :P
καποιοι κατατασσουν τη θρησκεια στους τομεις οπου χωρουν η λογικη και η αποδειξη.καποιοι την εχουν σε διαφορετικο τσουβαλι.
Σύμφωνοι, Scully με το ωραίο avatar, όμως δεν μίλησα μόνο για τη θρησκεία. Σʼ αυτό το διαφορετικό τσουβάλι δεν χωράει απαραίτητα μόνο η θρησκεία, μπορεί ο καθένας να επιλέξει τι θα βάλει, οπότε εξακολουθεί να έχει ισχύ αυτό που είπα παραπάνω.
Τον καλύτερο χαρακτηρισμό για τις συζητήσεις περί θρησκείας τον έχω διαβάσει στο Darwinʼs dangerous idea του Dennett: "Intellectual tennis without a net".
Ή ο πήχης των λογικών επιχειρημάτων και της απόδειξης θα μένει σηκωμένος και για τους δύο, ή για κανέναν (οπότε κι ο καθένας μπορεί άνετα να λέει ό,τι του κατέβει:P). Οι κανόνες δεν είναι δίκαιοι αν από τη μία ο ένας σερβίρει χωρίς να υπάρχει το δίχτυ (με επιχειρήματα του τύπου "η πίστη δεν έχει ανάγκη από αποδείξεις"), αλλά από την άλλη απαιτεί το δίχτυ να σηκώνεται μόνο στις απαντήσεις του αντιπάλου. Σ' αυτές τις περιπτώσεις λες "έτσι πιστεύω" και τη βγάζεις λάδι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top