Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κι εδώ τι ακριβώς εξετάζουμε; Το πόσο ωφελιμιστές και φοβιτσιάρηδες και κομπλεξικοί είναι οι χριστιανοί;

Κάνουμε μόνο κριτική στους άλλους ή μήπως προσπαθούμε να γίνουμε κι εμείς καλύτεροι;
Εγώ εφαρμόζω τις αρχές του χριστιανισμού στη ζωλη μου(αγάπη προς τον συνάνθρωπο,ίση αντιμετώπιση προς όλους) χωρίς να είμαι χριστιανός.Αυτά τα είπαμε από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Μπορείτε να παρακολουθήσετε το Zeitgeist, το 1ο μέρος αναφέρεται στην θρησκεία.Και είναι πολύ σχετικό με αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγώ εφαρμόζω τις αρχές του χριστιανισμού στη ζωλη μου(αγάπη προς τον συνάνθρωπο,ίση αντιμετώπιση προς όλους) χωρίς να είμαι χριστιανός.Αυτά τα είπαμε από την αρχή.

Ναι βρε, άλλο λέω. Εννοώ ότι το θέμα είναι η θρησκεία και όχι οι διαστρεβλωτές ψευτοεκπρόσωποί της :p

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το Zeitgeist, το 1ο μέρος αναφέρεται στην θρησκεία.Και είναι πολύ σχετικό με αυτό το θέμα.

Το Zeitgeist είναι προπαγανδιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί, συγχωροχάρτια έχουμε και σήμερα? Δε λειτουργεί έτσι... Κάποιοι άνθρωποι, βοηθήθηκαν σε φάσεις της ζωής τους, μόνο και μόνο επειδή πίστευαν, και ένιωθαν ότι είχαν το Θεό να τους στηρίζει, πιστεύοντας ότι υπάρχει. Αυτό εννοώ με το "δεν έχεις τίποτα να χάσεις" Και το στυλ αυτό: "Πιστεύω σε σένα, στείλε με στον παράδεισο" δεν ισχύει γι'αυτόν που πιστεύει πραγματικά...
Την περίοδο της Τουρκοκρατίας, ήταν ο χριστιανισμός και η πίστη, που κατάφερε να κρατήσει τους Έλληνες ζωντανούς και μαχητικούς.

Στο Μεσαίωνα, οπωσδήποτε, έχουμε μεγάλη επιρροή της εκκλησίας αλλά η κοσμική εξουσία, παραμένει κυρίαρχη. Και, ναι, οι περίεργες πεποιθήσεις της καθολικής εκκλησίας, προκάλεσαν πολλά δυσάρεστα γεγονότα, αλλά εγώ αναφέρομαι στη σημερινή εποχή.
Μα πόσοι πιστεύουν πραγματικά;Και πόσοι θα πίστευαν αν ο χριστιανισμός δεν προπαγαδιζόταν από το κράτος;Τώρα στην Τουκοκρατία η εκκλησία η εκκλησία μπορεί να βοήθησε αλλά η ιστορία με τα κρυφά σχολεία στην οποία μαλλον ανφέρεσαι είναι μύθος όσο για τον Π.Π.Γερμανό άστο καλύτερα.Η κοσμική εξουσία στον μεσαίωνα επηρεαζόταν σε μεγάλο βαθμό από την εκκλησιαστική.Και δεν ευθύνεται για την κατάσταση που επικρατούσε μόνο η δυτική εκκλησία.
-----------------------------------------
Ναι βρε, άλλο λέω. Εννοώ ότι το θέμα είναι η θρησκεία και όχι οι διαστρεβλωτές ψευτοεκπρόσωποί της :p
Ε καλά αλλά επειδή πολλοί εδώ μέσα ψάχνουν ευκαιρία να μου την πουν καμιά φορά θιγομαι έυκολα δεν έχει σχέση με σένα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μα πόσοι πιστεύουν πραγματικά;Και πόσοι θα πίστευαν αν ο χριστιανισμός δεν προπαγαδιζόταν από το κράτος;Τώρα στην Τουκοκρατία η εκκλησία η εκκλησία μπορεί να βοήθησε αλλά η ιστορία με τα κρυφ΄λα σχολεία στην οποία μαλλον ανφέρεσαι είναι μύθος όσο για τον Π.Π.Γερμανό άστο καλύτερα.Η κοσμική εξουσία στον μεσαίωνα επηρεαζόταν σε μεγάλο βαθμό από την εκκλησιαστική.Και δεν ευθύνεται για την κατάσταση που επικρατούσε μόνο η δυτική εκκλησία.
-----------------------------------------


Αναφέρομαι στο κοινό πνεύμα που διέκρινε τους Έλληνες, και τους ένωνε απέναντι στους κατακτητές... Και ο Π. Π Γερμανός τι "άστο καλύτερα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το Zeitgeist είναι προπαγανδιστικό.
γιατι τα θρησκευτικα τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
γιατι τα θρησκευτικα τι ειναι;

Δε θυμάμαι να είπα: "To Zeitgeist είναι προπαγανδιστικό, ενώ τα θρησκευτικα όχι." ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και ο Π. Π Γερμανός τι "άστο καλύτερα"?
ο π. π. γερμανος δεν ευλογησε τη σημαια στις 25 μαρτιου. η αληθεια ειναι οτι δεν στηριξε τοσο την επανασταση οσο αναφεροταν το βιβλιο της ιστοριας (της εποχης μου) οτι εκανε.

γενικα η εκκλησια επαιξε εναν περιεργο λογο εκεινη την περιοδο. ηταν απο τη μια ενας τροπος διατηρησης της ταυτοτητας, αλλα συναμα συνεργαστηκε πολλες φορες με τον σουλτανο
-----------------------------------------
Δε θυμάμαι να είπα: "To Zeitgeist είναι προπαγανδιστικό, ενώ τα θρησκευτικα όχι." ...

δεν θυμαμαι να υποστηριξα οτι το ειπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
γιατι τα θρησκευτικα τι ειναι;
μια χαζοταινια που πραγματευεται τις συνομωσιες και δεχτηκε αρνητικα σχολια απο οποιονδηποτε σοβαρο επιστημονα/κριτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αναφέρομαι στο κοινό πνεύμα που διέκρινε τους Έλληνες, και τους ένωνε απέναντι στους κατακτητές... Και ο Π. Π Γερμανός τι "άστο καλύτερα"?

το κοινο πνευμα που ειχαν οι ελληνες, οι σερβοι και γενικοτερα πολλοι λαοι, ηταν, κυριως, το πνευμα για την ελευθερια και την αυτοδιαθεση
-----------------------------------------
μια χαζοταινια που πραγματευεται τις συνομωσιες και δεχτηκε αρνητικα σχολια απο οποιονδηποτε σοβαρο επιστημονα/κριτικο

τα θρησκευτικα ειναι ταινια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ο π. π. γερμανος δεν ευλογησε τη σημαια στις 25 μαρτιου. η αληθεια ειναι οτι δεν στηριξε τοσο την επανασταση οσο αναφεροταν το βιβλιο της ιστοριας (της εποχης μου) οτι εκανε.

γενικα η εκκλησια επαιξε εναν περιεργο λογο εκεινη την περιοδο. ηταν απο τη μια ενας τροπος διατηρησης της ταυτοτητας, αλλα συναμα συνεργαστηκε πολλες φορες με τον σουλτανο
-----------------------------------------

Επειδή, δεν το έλεγε στα απομνημονεύματά του?

Εγώ ξέρω ότι η συσπείρωση που προσέφερε η εκκλήσια ήταν σημαντική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τα θρησκευτικα ειναι ταινια;
To Zeitgeist , τo κοινωνικο κινημα
Εγώ ξέρω ότι η συσπείρωση που προσέφερε η εκκλήσια ήταν σημαντική.
Ποια συσπειρωση , τα περισσοτερα ειναι μυθοι , οπως το κρυφο σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Επειδή, δεν το έλεγε στα απομνημονεύματά του?

Εγώ ξέρω ότι η συσπείρωση που προσέφερε η εκκλήσια ήταν σημαντική.

ειναι, ομολογουμενως, μυθος οτι ευλογησε τη σημαια στις 25 μαρτιου.

https://stavrochoros.pblogs.gr/2009/02/megalwsame-me-mythoys-.html
-----------------------------------------
To Zeitgeist , τo κοινωνικο κινημα
Ποια συσπειρωση , τα περισσοτερα ειναι μυθοι , οπως το κρυφο σχολειο

δεν εχω δει το zeitgeist. δεν ξερω τι πραγματευεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acid_18

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τον Θεο αλλα η αποκάλυψη του Ιωαννη μ'εχει προβληματίσει αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ειναι, ομολογουμενως, μυθος οτι ευλογησε τη σημαια στις 25 μαρτιου.

https://stavrochoros.pblogs.gr/2009/02/megalwsame-me-mythoys-.html

Πολύ ενδιαφέρον. Και όσο για το κρυφό σχολειό, το ήξερα ότι δεν υπήρχε...

Αλλά βλέπεις,αν άλλα μαθαίνουμε στο σχολείο και άλλα συμβαίνουν στην πραγματικότητα, τότε θα πάμε μπροστά... Αυτό με τον Γρηγόριο τον Ε', δεν το ήξερα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν φυσικά είναι αλήθεια.

Αλλά τέλοσπάντων. Το θέμα είναι ότι, ανεξάρτητα από το αν είσαι χριστιανός ή βουδιστής, ή μουσουλμάνος, σημασία έχει να είσαι ωραίος άνθρωπος. Να σέβεσαι τον άλλον, να προσφέρεις. Η θρησκεία, απλώς εκφράζεο κάποιες πεποιθήσεις προσωπικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ειναι, ομολογουμενως, μυθος οτι ευλογησε τη σημαια στις 25 μαρτιου.

https://stavrochoros.pblogs.gr/2009/02/megalwsame-me-mythoys-.html

Πολύ ενδιαφέρον. Και όσο για το κρυφό σχολειό, το ήξερα ότι δεν υπήρχε...

Αλλά βλέπεις,αν άλλα μαθαίνουμε στο σχολείο και άλλα συμβαίνουν στην πραγματικότητα, τότε θα πάμε μπροστά... Αυτό με τον Γρηγόριο τον Ε', δεν το ήξερα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν φυσικά είναι αλήθεια.

Αλλά τέλοσπάντων. Το θέμα είναι ότι, ανεξάρτητα από το αν είσαι χριστιανός ή βουδιστής, ή μουσουλμάνος, σημασία έχει να είσαι ωραίος άνθρωπος. Να σέβεσαι τον άλλον, να προσφέρεις. Η θρησκεία, απλώς εκφράζεο κάποιες πεποιθήσεις προσωπικές.

αρκει να μην εισαι φανατισμενος :)

off topic: γιατι δεν εισαι στο messanger?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ναι πιστευω αλλα παντα θα μου μεινει αυτο ερωτημα.''ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΑΟΥΣΒΙΤΣ?''


δεν ήταν ο Θεός αυτό που έλειπε τότε, ήταν ο άνθρωπός που έχει φύγει!!! εμείς ξεφύγαμε, τον θέλουμε Απόντα!!! έτσι μας βολεύει! γιατί δεν φέρνουμε τον εαυτό μας σε συνειδεισιακή σύγκρουση!
δεν είναι φταίχτης για όλα πια!!! εμείς οι άνθρωποι είμαστε ανεύθυνοι;
μα είμαστε τόσο εγωιστές, που ακόμα και όταν λέμε πως δεν πιστεύουμε στην ύπαρξή του, παρά ταύτα , τον θεωρούμε φταίχτη!!! πώς γίνεται αυτό, μόνο ο Άνθρωπος θα μπορούσε να το κάνει αυτό!!!
:(

και κατά τον Μένανδρο: τι χαριτωμένο πλάσμα είναι ο άνθρωπος...όταν είναι Άνθρωπος!
-----------------------------------------
ειναι, ομολογουμενως, μυθος οτι ευλογησε τη σημαια στις 25 μαρτιου.

https://stavrochoros.pblogs.gr/2009/02/megalwsame-me-mythoys-.html

Πολύ ενδιαφέρον. Και όσο για το κρυφό σχολειό, το ήξερα ότι δεν υπήρχε...

Αλλά βλέπεις,αν άλλα μαθαίνουμε στο σχολείο και άλλα συμβαίνουν στην πραγματικότητα, τότε θα πάμε μπροστά... Αυτό με τον Γρηγόριο τον Ε', δεν το ήξερα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν φυσικά είναι αλήθεια.

Αλλά τέλοσπάντων. Το θέμα είναι ότι, ανεξάρτητα από το αν είσαι χριστιανός ή βουδιστής, ή μουσουλμάνος, σημασία έχει να είσαι ωραίος άνθρωπος. Να σέβεσαι τον άλλον, να προσφέρεις. Η θρησκεία, απλώς εκφράζεο κάποιες πεποιθήσεις προσωπικές.


1ον γιατί να πιστέψω τον Φιλήμονα και όχι τον Βρυζάκη ή τον Πολέμη;
2ον μα τα σχολειά που αναφέρεις (Μεγάλη του Γένους Σχολή, Αθωνιάδα κτλ)...είναι εκκλησιαστικά ιδρύματα!!!!
3ον απομνημονεύματα Μακρυγιάννη, διαβάσατε ποτέ; εκτός και αν θεωρείτε πως και ο Μακρυγιάννης λέει ψέμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
άν παρέμβαινε στις πράξεις των ανθρώπων τότε θα καταργούσε το αυτεξούσιο που χάρησε στον άνθρωπο.
και να παρέμβαινε ακόμα πώς θα γινόταν αυτό? άν εμφανίζονταν στα ουράνια και έλεγε ΥΠΑΡΧΩ τότε όλοι θα τον πίστευαν γιατί θα τον φοβόντουσαν και μόνο. (θα ήμασταν κάτι σάν φοβισμένοι υπήκοοι) κάτι που δέν θέλει ο θεός..
Δεν ειπα να πει οτι υπαρχει και να τον δεχτουμε μονο επειδη ειναι αποδεδειγμενα υπαρκτος.. απλα εγω νιωθω οτι δε φταιω που ''ο αδαμ και η ευα φαγανε το μηλο'',ομως αυτο πρεπει να το πληρωνει ολη η ανθρωποτητα. Δε θελω αυτεξουσιο,ενα δικαιο κοσμο θελω

ο θεός έδειξε μέσω του χριστού τον σωστό δρόμο στους ανθρώπους. Είναι στα χέρια του καθενός απο εμάς άν θα τον ακολουθήσουμε ή όχι.

Οπως ειπε κι ενας γνωστος μου.. 1 τα ειπε σωστα κι αυτον τον σταυρωσανε. Πιστευω πως για τους περισσοτερους ο χριστιανισμος ειναι τουλαχιστον μια τελεια ιδεολογια που δυστυχως ποτε δε θα γινει πραξη


και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που τυχαία σε ένα ξενοδοχίο βρήκα μία καινή διαθήκη. λέω: ''κανένας καντηλανάυτης θα το έχει το ξενοδοχίο''....
την άνοιξα και είδα έκπληκτος οτι ήταν στην δημοτική. Ετσι απο περιέργεια και μόνο ξεκίνησα να την διαβάζω. διαβάζοντας η κοσμοαντίληψη μου άλλαξε, και απο τότε η ζωή για μένα απέκτησε άλλο νόημα.
θα φανεί αστείο, αλλα πραγματικά βρήκα το φώς μου.
Καθολου αστειο δεν ειναι.. σ αυτο που εγραψα για το θανατο ειναι πως οπως ο Χριστος μιλουσε στους ανθρωπους συχνα με παραβολες για να καταλαβουν ενα βαθυτερο νοημα,ετσι και με τη μεταθανατια ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Από τότε που απεμπλάκην του χριστιανισμού είδα το φώς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δεν ειπα να πει οτι υπαρχει και να τον δεχτουμε μονο επειδη ειναι αποδεδειγμενα υπαρκτος.. απλα εγω νιωθω οτι δε φταιω που ''ο αδαμ και η ευα φαγανε το μηλο'',ομως αυτο πρεπει να το πληρωνει ολη η ανθρωποτητα. Δε θελω αυτεξουσιο,ενα δικαιο κοσμο θελω

Ψάξε το πραγματικό νόημα της διήγησης με τον Αδάμ, την Εύα και το φίδι και τότε θα καταλάβεις... Δεν είναι το μήλο το θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top