Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν τον έχω μελετήσει τον κύριο... Είμαι αδαής στον τομέα της εξέλιξης...
Mην το λες με αυτό το υφάκι(:P) γιατί η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.
-----------------------------------------
Θα ήταν κάπως εγωιστικό εκ μέρους του Θεού να μη μοιραστεί τον κόσμο... Έπρεπε να τη διαχειριστεί κάποιος με λογική... Δηλ. ο άνθρωπος
Ε καλά αυτό είναι η αποθέωση της όπως-μας-συμφλέρει απάντησης.
Xωρίς παρεξήγηση πάντα.
-----------------------------------------
θα τους τιμωρήσει με την ένοια οτι θα τους απαρνηθεί όπως τον απαρνήθηκαν και αυτοί. δέν θα έχουν την παρουσία του και θα ζούν στην απώλεια.

για τον χριστιανισμό αυτή η ζωή στην γή έχει ώς σκοπό την άνοδο του πνεύματος και την ένωση με τον θεό.
όποιος έχει πιστέψει στον θεό, δέν φοβάται την απώλεια.
Μα αυτός είναι ένας από τους λόγους που ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει το Θεό.Είναι πολύ τρομακτικό να σκέφτεσαι πως μεταθάνατον δεν υπάρχει τίποτα.Θες να πιστεύεις πως δεν τελειώνουν γιατί φοβάσαι.Και ποιός δεν φοβάται έστω και λίγο το θάνατο;Όλοι θα θέλαμε λοιπόν να υπάρχει Θεός αλλά αυτό που θέλουμε δεν γίνεται πάντα πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Mην το λες με αυτό το υφάκι(:P) γιατί η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.

εε εντάξει, και εσύ σε πολλά πόστ χρησιμοποιείς ηφάκι ηρωνίας, για θέματα που για κάποιους σημαίνουν κάτι.

η θεωρία της εξέληξης , δέν νομίζω οτι αναιρεί τον θεό.


Μα αυτός είναι ένας από τους λόγους που ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει το Θεό.Είναι πολύ τρομακτικό να σκέφτεσαι πως μεταθάνατον δεν υπάρχει τίποτα.Θες να πιστεύεις πως δεν τελειώνουν γιατί φοβάσαι.Και ποιός δεν φοβάται έστω και λίγο το θάνατο;Όλοι θα θέλαμε λοιπόν να υπάρχει Θεός αλλά αυτό που θέλουμε δεν γίνεται πάντα πραγματικότητα.

τον θάνατο όλοι τον φοβούνται γιατί μετά υπάρχει κάτι άγνωστο.
απλά αυτοί που πιστεύουν στον θεό ελπίζουν στην μεταθάνατον ζωή, ενώ αυτοί που δέν τον πιστεύουν δέν ελπίζουν σε κάτι μεταθάνατον.

η πίστη στον θεό δέν βλάπτει τον άνθρωπο. ίσα ίσα τον κάνει να είναι καλήτερος σε αυτήν την ζωή και του δίνει την ελπίδα για την επόμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μόνο που δεν εννοούσα πως έχει υφάκι ειρωνίας αλλά υφάκι αδιαφορίας για τη θεωρία της εξέλιξης.Οι προσωπικές επιθέσεις εναντίον μου τουλάχιστον να είναι δικαιολογημένς παρακαλώ.
Και πότε είπα πως η πίστη βλάπτει τον άνθρωπο;Αλλά γιατί του κάνει καλό;Γιατί μπορεί και αντιμετωπίζει του φόβους του.Τι φοβάται ο άνθρωπος;
Ο άνθρωπος φοβάται τον θάνατο.Μα αν υπάρχει Θεός η ζωή συνεχίζεται και μετά το θάνατο.
Ο άνθρωπος φοβάται την ευθύνη.Μα αν υπάρχει Θεός τότε θα ρίξουμε σε αυτόν την ευθύνη.(το ξέρω πως ο χριστιανισμός δεν λέει αυτό αλλά οι περισσότεροι χριστιανοί έτσι το βλέπουν).
Ο άνθρωπος φοβάται τη μοναξιά.Μα αν υπάρχει Θεός δεν είμαστε μόνοι μας.
Να γιατί θέλουμε να πιστεύουμε στο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μόνο που δεν εννοούσα πως έχει υφάκι ειρωνίας αλλά υφάκι αδιαφορίας για τη θεωρία της εξέλιξης.Οι προσωπικές επιθέσεις εναντίον μου τουλάχιστον να είναι δικαιολογημένς παρακαλώ.
Και πότε είπα πως η πίστη βλάπτει τον άνθρωπο;Αλλά γιατί του κάνει καλό;Γιατί μπορεί και αντιμετωπίζει του φόβους του.Τι φοβάται ο άνθρωπος;
Ο άνθρωπος φοβάται τον θάνατο.Μα αν υπάρχει Θεός η ζωή συνεχίζεται και μετά το θάνατο.
Ο άνθρωπος φοβάται την ευθύνη.Μα αν υπάρχει Θεός τότε θα ρίξουμε σε αυτόν την ευθύνη.(το ξέρω πως ο χριστιανισμός δεν λέει αυτό αλλά οι περισσότεροι χριστιανοί έτσι το βλέπουν).
Ο άνθρωπος φοβάται τη μοναξιά.Μα αν υπάρχει Θεός δεν είμαστε μόνοι μας.
Να γιατί θέλουμε να πιστεύουμε στο Θεό.

Σοφιστίες...
Ο πραγματικός χριστιανός δε φοβάται το θάνατο, γιατί ότι ο Χριστός τον νίκησε.
Ο πραγματικός χριστιανός δε φοβάται την ευθύνη, γιατί είναι απόλυτα υπεύθυνος για τα αποτελέσματα των πράξεών του.. (αυτεξούσιο)
Ο πραγματικός χριστιανός δε φοβάται τη μοναξιά, γιατί είναι συνεχώς τμήμα της κοινωνίας αγάπης μεταξύ των αδελφών του και του Χριστού.

Θέλουμε να πιστεύουμε στο Θεό, επειδή αυτός κέρδισε την εμπιστοσύνη μας. Ήρθε να μας σώσει από την πνευματική παρακμή, τον σταυρώσαμε κι όμως είπε: "Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι"...
-----------------------------------------
Mην το λες με αυτό το υφάκι(:P) γιατί η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.

Κι εγώ νόμιζα ότι η μουσική αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικο επίτευγμα της ανθρωπότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Mην το λες με αυτό το υφάκι() γιατί η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.
η θεωρεια της εξελιξης δεν ξερω αν αναιρει τον θεο, αλλα σιγουρα αντικρουει αρκετα επιχειρηματα, οπως για παραδειγμα τα περι "ανθρωπινης λογικης"

Mην το λες με αυτό το υφάκι() γιατί η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.
δεν τιθεται θεμα ανταγωνισμου. ειναι ενα επιτευγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ο θεός δεν επεμβαίνει με "μαγικό" τρόπο στη ροή των γεγονότων. Υπάρχει ο κανόνας της ελευθερίας των κινήσεων και των επιλογών των ανθρώπων.

Τους θρησκευτικούς πολέμους τούς έκαναν οι άνθρωποι. Αν αύριο ξεκινησω Τζιχαντ εναντίον των Μασάι στο όνομα της Maria, προφανώς θα φταίω εγώ και όχι η Maria.
Εγω θα ηθελα ενα θεο που να παρεμβαινει,να μην επιτρεπει να συμβαινουν οι αδικιες ειτε προς τους ανθρωπους ειτε προς τα ζωα (γιατι τι τραβανε κι αυτα τα κακομοιρα δεν περιγραφεται)... δεν ξερω μου φαινεται αδικο να τα βλεπει ολα αυτα και να μην τα αποτρεπει..

Δεν έχεις να χάσεις κάτι από το να εμπιστευθείς ότι η ζωή δεν τελειώνει με το θάνατο. Ίσως όμως και να κερδίσεις.
Πιστευω αλλα οχι ετσι οπως εχει περιγραφει πριν απο 2000 χρονια.. το μυαλο των ανθρωπων τοτε δεν ηταν ετοιμο για την παρουσιαση των πραγματων οπως πραγματικα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι από το να εμπιστευθείς ότι η ζωή δεν τελειώνει με το θάνατο. Ίσως όμως και να κερδίσεις.
"τα νεα που μας εφερε μας χαιδεψαν τα αυτια". απλα πολλοι θελουν να πιστευουν οτι υπαρχει κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Mην το λες με αυτό το υφάκι(:P) γιατί η θεωρία της εξέλιξης αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικό επίτευγμα της ανθρωπότητας.

Δεν το λέω με κανένα υφάκι. Απλώς δεν έχω μελετήσει ιδιαίτερα τη θεωρία της εξέλιξης... Αναγνωρίζω τη συνεισφορά του Δαρβίνου στην ανθρωπότητα και δεν την εκμηδενίζω.

Όπως έχω πει και πριν, πρόκειται καθαρά για συμολισμούς... Το πρόβλημα είναι ότι η έννοια της ζωής, αποτελεί μυστήριο για τους χριστιανούς. Υπάρχει κάποια μαθηματική φόρμουλα που να μας λέει ξέρω γω, "ζωή είναι αυτό"?
Και για τους χριστιανούς, απ'ότι ξέρω δηλαδή, δεν υπάρχει κάποια δογματικός ορισμός της ζωής.
Το Τορά πχ, λεέι ότι η ζωή είναι μια "θαυμάσια λάμψη του σώματος που κείται μέσα στο αίμα..."

Όμως για τις περισσότερες μονοθεϊστικές θρησκείες, η ζωή είναι ο Θεός... Γι'αυτό, οτιδήποτε τον αντικρούει, είναι κατακριτέο...

Βασικά και στην αρχαιότητα, υπήρχαν από τον Αριστοτέλη και τον Ηράκλειτο θεωρίες εξέλιξης κλπ, αλλά φυσικά δεν έγιναν αποδεκτές, γιατί οι άνθρωποι της εποχής εκείνης, δεν μπορούσαν να τις κατανοήσουν πλήρως.

Γνωρίζω ότι η θεωρία της εξέλιξης, στηρίζεται σε διάφορες αποδείξεις, αλλά παρ'όλα αυτά δέχθηκε επιθέσεις από τους χριστιανούς καθως πίστευαν ότι υπομόνευε τη θρησκευτική πίστη...

Όπως έχω πει και σε άλλα ποστ μου, όλα όσα περιγράφουν τα βίβλια της Π.Δ., είναι συμβολισμοί. Είναι ο τρόπος με τον οποίον αντιληφθηκαν οι συγγραφείς τους, κάποια γεγονότα της εποχής τους.. Κατάφεραν με τις διηγήσεις τους, να αποδώσουν και το μεγαλείο του Θεού.

Γιατί όμως να μην υπάρχει το θείο? Γιατί να είναι όλα στη φαντασία ενός ανθρώπου που φοβάται?

Ε καλά αυτό είναι η αποθέωση της όπως-μας-συμφλέρει απάντησης.
Xωρίς παρεξήγηση πάντα.

Η απάντησή μου, βασίστηκε στα όσα έμαθα από τα θρησκευτικά αλλά και από αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατί όμως να μην υπάρχει το θείο? Γιατί να είναι όλα στη φαντασία ενός ανθρώπου που φοβάται?
γιατι φοβαται αυτα που δεν μπορει να εξηγηση. ειναι the easy way out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σοφιστίες...
Ο πραγματικός χριστιανός δε φοβάται το θάνατο, γιατί ότι ο Χριστός τον νίκησε.
Ο πραγματικός χριστιανός δε φοβάται την ευθύνη, γιατί είναι απόλυτα υπεύθυνος για τα αποτελέσματα των πράξεών του.. (αυτεξούσιο)
Ο πραγματικός χριστιανός δε φοβάται τη μοναξιά, γιατί είναι συνεχώς τμήμα της κοινωνίας αγάπης μεταξύ των αδελφών του και του Χριστού.

Θέλουμε να πιστεύουμε στο Θεό, επειδή αυτός κέρδισε την εμπιστοσύνη μας. Ήρθε να μας σώσει από την πνευματική παρακμή, τον σταυρώσαμε κι όμως είπε: "Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι"...
-----------------------------------------


Κι εγώ νόμιζα ότι η μουσική αποτελεί το μεγαλύτερο πνευματικο επίτευγμα της ανθρωπότητας...
Κοίτα να δεις,αυτά ισχύουν θεωρητικά.Αυτή είναι μια περιγραφή του ιδιανικού χριστιανού.Στην πραγματικότητα όμως ο χριστιανός και το θάνατο φοβάται,και την ευθύνη,και την μοναξιά.
-----------------------------------------
Δεν το λέω με κανένα υφάκι. Απλώς δεν έχω μελετήσει ιδιαίτερα τη θεωρία της εξέλιξης... Αναγνωρίζω τη συνεισφορά του Δαρβίνου στην ανθρωπότητα και δεν την εκμηδενίζω.

Όπως έχω πει και πριν, πρόκειται καθαρά για συμολισμούς... Το πρόβλημα είναι ότι η έννοια της ζωής, αποτελεί μυστήριο για τους χριστιανούς. Υπάρχει κάποια μαθηματική φόρμουλα που να μας λέει ξέρω γω, "ζωή είναι αυτό"?
Και για τους χριστιανούς, απ'ότι ξέρω δηλαδή, δεν υπάρχει κάποια δογματικός ορισμός της ζωής.
Το Τορά πχ, λεέι ότι η ζωή είναι μια "θαυμάσια λάμψη του σώματος που κείται μέσα στο αίμα..."

Όμως για τις περισσότερες μονοθεϊστικές θρησκείες, η ζωή είναι ο Θεός... Γι'αυτό, οτιδήποτε τον αντικρούει, είναι κατακριτέο...

Βασικά και στην αρχαιότητα, υπήρχαν από τον Αριστοτέλη και τον Ηράκλειτο θεωρίες εξέλιξης κλπ, αλλά φυσικά δεν έγιναν αποδεκτές, γιατί οι άνθρωποι της εποχής εκείνης, δεν μπορούσαν να τις κατανοήσουν πλήρως.

Γνωρίζω ότι η θεωρία της εξέλιξης, στηρίζεται σε διάφορες αποδείξεις, αλλά παρ'όλα αυτά δέχθηκε επιθέσεις από τους χριστιανούς καθως πίστευαν ότι υπομόνευε τη θρησκευτική πίστη...

Όπως έχω πει και σε άλλα ποστ μου, όλα όσα περιγράφουν τα βίβλια της Π.Δ., είναι συμβολισμοί. Είναι ο τρόπος με τον οποίον αντιληφθηκαν οι συγγραφείς τους, κάποια γεγονότα της εποχής τους.. Κατάφεραν με τις διηγήσεις τους, να αποδώσουν και το μεγαλείο του Θεού.

Γιατί όμως να μην υπάρχει το θείο? Γιατί να είναι όλα στη φαντασία ενός ανθρώπου που φοβάται?



Η απάντησή μου, βασίστηκε στα όσα έμαθα από τα θρησκευτικά αλλά και από αλλού.
Ο Θεός δεν δημιουργήθηκε στο ανθρώπινο μυαλό μόνο για αντιμετωπίσει το φόβο.Δημιουργήθηκε και από πολιτικούς-θρησκευτικές ηγέτες οι οπόιοι ήθελαν να εξουσιάζουν εύκολα τις μάζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
γιατι φοβαται αυτα που δεν μπορει να εξηγηση. ειναι the easy way out

Ε, εγώ λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Μήπως οι άνρωποι μπορούν να δουν κάποια πράγματα, αλλά απλώς δε θέλουν να πιστέψουν, όπως στην παραβολή του Σπορέα?

Με το να πιστεύεις στο Θεό, ή να πιστεύεις σε κάτι τέλοσπάντων, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, αλλά μπορείς να κεδίσεις πολλά. (Σε αυτήν την περίπτωση δεν αναφέρομαι στους καμικάζι)

Και αυτά που λένε, του στυλ, η θρησκεία τυφλώνει, απομακρύνει από την πρόοδο κλπ είναι βλακείες. Ο καθένας μπορεί να πιστέυει και να είναι προοδευτικός ταυτόχρονα. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα ενα θεο που να παρεμβαινει,να μην επιτρεπει να συμβαινουν οι αδικιες ειτε προς τους ανθρωπους ειτε προς τα ζωα (γιατι τι τραβανε κι αυτα τα κακομοιρα δεν περιγραφεται)... δεν ξερω μου φαινεται αδικο να τα βλεπει ολα αυτα και να μην τα αποτρεπει..

άν παρέμβαινε στις πράξεις των ανθρώπων τότε θα καταργούσε το αυτεξούσιο που χάρησε στον άνθρωπο.
και να παρέμβαινε ακόμα πώς θα γινόταν αυτό? άν εμφανίζονταν στα ουράνια και έλεγε ΥΠΑΡΧΩ τότε όλοι θα τον πίστευαν γιατί θα τον φοβόντουσαν και μόνο. (θα ήμασταν κάτι σάν φοβισμένοι υπήκοοι) κάτι που δέν θέλει ο θεός.

ο θεός έδειξε μέσω του χριστού τον σωστό δρόμο στους ανθρώπους. Είναι στα χέρια του καθενός απο εμάς άν θα τον ακολουθήσουμε ή όχι.


Πιστευω αλλα οχι ετσι οπως εχει περιγραφει πριν απο 2000 χρονια.. το μυαλο των ανθρωπων τοτε δεν ηταν ετοιμο για την παρουσιαση των πραγματων οπως πραγματικα ειναι

και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που τυχαία σε ένα ξενοδοχίο βρήκα μία καινή διαθήκη. λέω: ''κανένας καντηλανάυτης θα το έχει το ξενοδοχίο''....
την άνοιξα και είδα έκπληκτος οτι ήταν στην δημοτική. Ετσι απο περιέργεια και μόνο ξεκίνησα να την διαβάζω. διαβάζοντας η κοσμοαντίληψη μου άλλαξε, και απο τότε η ζωή για μένα απέκτησε άλλο νόημα.
θα φανεί αστείο, αλλα πραγματικά βρήκα το φώς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε, εγώ λοιπόν δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Μήπως οι άνρωποι μπορούν να δουν κάποια πράγματα, αλλά απλώς δε θέλουν να πιστέψουν, όπως στην παραβολή του Σπορέα?

Με το να πιστεύεις στο Θεό, ή να πιστεύεις σε κάτι τέλοσπάντων, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, αλλά μπορείς να κεδίσεις πολλά. (Σε αυτήν την περίπτωση δεν αναφέρομαι στους καμικάζι)

Και αυτά που λένε, του στυλ, η θρησκεία τυφλώνει, απομακρύνει από την πρόοδο κλπ είναι βλακείες. Ο καθένας μπορεί να πιστέυει και να είναι προοδευτικός ταυτόχρονα. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση.
Ε όχι και δεν έχει κάμια σχέση.Λόγω της θρησκείας παρήκμασαν οι επιστήμες τον μεσαίωνα.Και το ότι από πρώτη εντυπωση δεν έχεις τίποτα να χάσεις με το να πιστεύεις δημουργεί πελατειακή σχέση με το Θεό.Πιστεύω σε σένα-στείλε με στον παράδεισο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ε όχι και δεν έχει κάμια σχέση.Λόγω της θρησκείας παρήκμασαν οι επιστήμες τον μεσαίωνα.Και το ότι από πρώτη εντυπωση δεν έχεις τίποτα να χάσεις με το να πιστεύεις δημουργεί πελατειακή σχέση με το Θεό.Πιστεύω σε σένα-στείλε με στον παράδεισο.

Λόγο τον κομπλεξικών Ρωμαιοκαθολικών παπάδων παρήκμασαν. ΜΗΝ συνεχίσεις να μπερδεύεις τις βούρτσες με τις ταβανόβουρτσες. Ο Μέγας Βασίλειος είπε ότι οι άνθρωποι πρέπει να είναι σαν τις μέλισσες. Να πηγαίνουν από λουλούδι σε λουλούδι, να ερευνούν και να κρατάνε τα ωφέλιμα.

ΔΕΝ ισχύει το "πιστεύω σε σένα πήγαινε με στον παραδεισο". Ισχύει το "ο παράδεισος είναι η κοινωνία με τους συνανθρώπους μου και με το Θεό". Αν τον επιλέξω, τον βιώνω ήδη από αυτή τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Με το να πιστεύεις στο Θεό, ή να πιστεύεις σε κάτι τέλοσπάντων, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, αλλά μπορείς να κεδίσεις πολλά. (Σε αυτήν την περίπτωση δεν αναφέρομαι στους καμικάζι)
αντιθετως. θεωρω οτι το να πιστευεις σε μια θρησκεια σε περιοριζει αφανταστα πολυ. μπορει να σε τυφλωσει(σε αυτο το σημειο διαφωνω μαζι σου. ναι μεν, υπο προυποθεσεις δεν σε περιοριζει στη σκεψη σου, αλλα σιγουρα σε βαζει σε καποιες νορμες). ετσι και αλλιως, ειναι σαν να προσπαθεις να δικαιολογησεις κατι, μονο και μονο για να αισθανθεις εσυ καλυτερα, που ειναι μεν αρκετα εγωιστικο, αλλα για μενα, δεν ειναι ρεαλιστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
"τα νεα που μας εφερε μας χαιδεψαν τα αυτια". απλα πολλοι θελουν να πιστευουν οτι υπαρχει κατι αλλο.

γιατι φοβαται αυτα που δεν μπορει να εξηγηση. ειναι the easy way out

Ιδέα μου είναι ή μήπως όσοι υποστηρίζουν τις παραπάνω απόψεις φοβούνται (ή και ζηλεύουν) την πιθανή ύπαρξη κάποιου ανώτερου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ε όχι και δεν έχει κάμια σχέση.Λόγω της θρησκείας παρήκμασαν οι επιστήμες τον μεσαίωνα.Και το ότι από πρώτη εντυπωση δεν έχεις τίποτα να χάσεις με το να πιστεύεις δημουργεί πελατειακή σχέση με το Θεό.Πιστεύω σε σένα-στείλε με στον παράδεισο.

να προσθεσω και αλλα παραδειγματα. η φιλοσοφια γεννηθηκε απο την αμφισβητηση της θρησκειας. ο σωκρατης πεθανε στο βωμο μιας θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λόγο τον κομπλεξικών Ρωμαιοκαθολικών παπάδων παρήκμασαν. ΜΗΝ συνεχίσεις να μπερδεύεις τις βούρτσες με τις ταβανόβουρτσες. Ο Μέγας Βασίλειος είπε ότι οι άνθρωποι πρέπει να είναι σαν τις μέλισσες. Να πηγαίνουν από λουλούδι σε λουλούδι, να ερευνούν και να κρατάνε τα ωφέλιμα.

ΔΕΝ ισχύει το "πιστεύω σε σένα πήγαινε με στον παραδεισο". Ισχύει το "ο παράδεισος είναι η κοινωνία με τους συνανθρώπους μου και με το Θεό". Αν τον επιλέξω, τον βιώνω ήδη από αυτή τη ζωή.
Μα ξαναλέω πως για την πλειοψηφία των χριστιανών αυτά δεν ισχύουν.Το νόημα του χριστιανισμού έχει χαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μα ξαναλέω πως για την πλειοψηφία των χριστιανών αυτά δεν ισχύουν.Το νόημα του χριστιανισμού έχει χαθεί.

Κι εδώ τι ακριβώς εξετάζουμε; Το πόσο ωφελιμιστές και φοβιτσιάρηδες και κομπλεξικοί είναι οι χριστιανοί;

Κάνουμε μόνο κριτική στους άλλους ή μήπως προσπαθούμε να γίνουμε κι εμείς καλύτεροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ε όχι και δεν έχει κάμια σχέση.Λόγω της θρησκείας παρήκμασαν οι επιστήμες τον μεσαίωνα.Και το ότι από πρώτη εντυπωση δεν έχεις τίποτα να χάσεις με το να πιστεύεις δημουργεί πελατειακή σχέση με το Θεό.Πιστεύω σε σένα-στείλε με στον παράδεισο.


Γιατί, συγχωροχάρτια έχουμε και σήμερα? Δε λειτουργεί έτσι... Κάποιοι άνθρωποι, βοηθήθηκαν σε φάσεις της ζωής τους, μόνο και μόνο επειδή πίστευαν, και ένιωθαν ότι είχαν το Θεό να τους στηρίζει, πιστεύοντας ότι υπάρχει. Αυτό εννοώ με το "δεν έχεις τίποτα να χάσεις" Και το στυλ αυτό: "Πιστεύω σε σένα, στείλε με στον παράδεισο" δεν ισχύει γι'αυτόν που πιστεύει πραγματικά...
Την περίοδο της Τουρκοκρατίας, ήταν ο χριστιανισμός και η πίστη, που κατάφερε να κρατήσει τους Έλληνες ζωντανούς και μαχητικούς.

Στο Μεσαίωνα, οπωσδήποτε, έχουμε μεγάλη επιρροή της εκκλησίας αλλά η κοσμική εξουσία, παραμένει κυρίαρχη. Και, ναι, οι περίεργες πεποιθήσεις της καθολικής εκκλησίας, προκάλεσαν πολλά δυσάρεστα γεγονότα, αλλά εγώ αναφέρομαι στη σημερινή εποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top