Θερινά μαθήματα

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Τα καλοκαιρινά μαθήματα βοηθούν αυτούς που έχουν θέσει στόχους για καλύτερη απόδοση τη νέα χρονιά. Είναι μια καλή περίοδος για να μάθει ορισμένα βασικά πράγματα ο μαθητής. Εννοώ τρόπο μελέτης , τρόπο επίλυσης ασκήσεων και πως να γράφει ένα γραπτό.
Αυτό είναι πολυ σημαντικό να γίνει το καλοκαίρι που δεν υπάρχει η πίεση του σχολείου και της ύλης.
Άρα αν τα μαθήματα στοχεύουν στα παραπάνω τότε καλό είναι να γίνουν....
Καλή Τύχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Α, να και ένας άνθρωπος που συμφωνώ μαζί του. :p

Εγώ κάνω θερινά όχι για να καλύψω την ύλη όπως άλλα άτομα (εξάλλου τώρα πάω στη Β!) αλλά γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν. Μπορώ να διαβάσω ελεύθερα και χωρίς άγχος και ειλικρινά ταράζω τους καθηγητές μου στις απορίες που έχω, ακόμα και αν αυτές είναι από την προηγούμενη χρονιά. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγώ κάνω θερινά όχι για να καλύψω την ύλη όπως άλλα άτομα (εξάλλου τώρα πάω στη Β!) αλλά γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν. Μπορώ να διαβάσω ελεύθερα και χωρίς άγχος και ειλικρινά ταράζω τους καθηγητές μου στις απορίες που έχω, ακόμα και αν αυτές είναι από την προηγούμενη χρονιά. :p

:p

Συμφωνώ. Το καλοκαίρι μπορείς να διαβάζεις με την ησυχία σου και έτσι το διάβασμα μπορεί να γίνει πιο αποδοτικό.:iagree:Δε μιλάω φυσικά για τρελό διάβασμα.Όταν έχουμε σχολείο το καθημερινό πρόγραμμα είναι μία παράμετρος που σε κουράζει αρκετά.Εγω έχω αρχίσει να διαβάζω μαθ γεν (από βοήθημα) και με 1-2 ώρες την ημέρα και λίγη όρεξη δεν είναι καθόλου κουραστικό, το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ πέρσυ το καλοκαίρι έκανα μόνο ένα μήνα χημεία.Δεν νομίζω πως είναι ανάγκη να κάνετε μαθήματα,η β είναι μια εντελώς τυπική τάξη και τα περισσότερα δεν χρειάζονται για τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ναι αλλα ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα.
και πραγματα που την καθημερινη ζωη αναλυουν επιστημονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να κάνεις μάθημα και το καλοκαίρι όμως.
Για θετική-τεχνολογική μιλάω πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να κάνεις μάθημα και το καλοκαίρι όμως.
Για θετική-τεχνολογική μιλάω πάντα.
οκ παιδια..τι να πω...εγω θα κανω μαθηματικα τον αυγουστο επειδη δεν ειμαι κ τοσο ευχαριστημεη απο την α' λυκειου....οκ απλα ο καθενασ αναλογα με τισ επιλογεσ του...και με το ποσο ευχαριστημενος ειναι..επιλεγει και τα θερινα μαθηματα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Κι εγω τωρα τον Ιούλιο θα ξεκινήσω μαθηματικα Β' Λυκείου... Δεν το θεωρώ όμως και τόσο απαραίτητο αλλα σίγουρα βοηθάει, χωρια απο το γεγονός οτι μου αρέσουν τα μαθηματικα και θελω τωρα το καλοκαιράκι να ασχολήθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ που έκανα τα μαθήματα της κατεύθυνσης δεν κατάλαβα και τίποτα..πραγματικα..
Αν κάποιος πιστεύει πως έχει μεγάλη ανάγκη, τι να πω ας ξεκινήσει..αλλά και να μην κάνετε είναι ελάχιστο εώς καθόλου το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για να τελειώνει και αυτό το θέμα παιδιά τα θερινά για όσους θέλουν μια καλύτερη αποδοση αυτήν την σχολική χρονιά όπως είπε ο κύριος chem22 είναι ότι καλύτερο εξάλλου το καλοκαίρι δεν έχεις και την πίεση του σχολείου άρα το διάβασμα είναι πιο ευχάριστο!Από την άλλη όμως μπορεί κάποιοι μαθητές να θεωρούν ότι ίσως τα θερινά μαθήματα καταντήσουν αρκετά εξουθενωτικά.Προσωπικά πιστεύω ότι έιναι άποψη του καθενός το τι θα κάνει και πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι ψυχικές καθώς και οι πνευματικές αντοχές του εκάστωτε μαθητή!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Για να τελειώνει και αυτό το θέμα παιδιά τα θερινά για όσους θέλουν μια καλύτερη αποδοση αυτήν την σχολική χρονιά όπως είπε ο κύριος chem22 είναι ότι καλύτερο εξάλλου το καλοκαίρι δεν έχεις και την πίεση του σχολείου άρα το διάβασμα είναι πιο ευχάριστο!Από την άλλη όμως μπορεί κάποιοι μαθητές να θεωρούν ότι ίσως τα θερινά μαθήματα καταντήσουν αρκετά εξουθενωτικά.Προσωπικά πιστεύω ότι έιναι άποψη του καθενός το τι θα κάνει και πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι ψυχικές καθώς και οι πνευματικές αντοχές του εκάστωτε μαθητή!!!!!!!


Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε αυτο. Απλα πολλοι τα φοβουνται τα θερινα γιατι πιστευουν πως ειναι αρκετα εξουθενωτικα. Σιγουρα ειναι υποκειμενικο οπως λες και εσυ, απλα υπαρχουν και καποια φροντιστηρια τα οποια ''ασκουν καποια πιεση'' για τα μαθηματα, τις ωρες...
Εγω προσωπικα το καλοκαιρι θα διαβασω αρχαια γιατι θα παω θεωρητικη και σιγουρα θα τα ξεχασω εαν δεν τα κανω ενα καλο περασμα και αγγλικα γιατι δινω το Νοεμβριο (ο Θεος να βαλει το χερι του)

Οπως και να εχει καλο κουραγιο παιδια, καλη δυναμη και καλη επιτυχια!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε αυτο. Απλα πολλοι τα φοβουνται τα θερινα γιατι πιστευουν πως ειναι αρκετα εξουθενωτικα. Σιγουρα ειναι υποκειμενικο οπως λες και εσυ, απλα υπαρχουν και καποια φροντιστηρια τα οποια ''ασκουν καποια πιεση'' για τα μαθηματα, τις ωρες...
Εγω προσωπικα το καλοκαιρι θα διαβασω αρχαια γιατι θα παω θεωρητικη και σιγουρα θα τα ξεχασω εαν δεν τα κανω ενα καλο περασμα και αγγλικα γιατι δινω το Νοεμβριο (ο Θεος να βαλει το χερι του)

Οπως και να εχει καλο κουραγιο παιδια, καλη δυναμη και καλη


επιτυχια!!!!!!



ευχαριστουμε,καλη επιτυχια και σε σενα!:D εγω πιστευω πως τα θερινα δεν ειναι και τοσο απαραιτητα,μια επαναληψη μπορουμε να την κανουμε και μονοι μας.τουλαχιστον αν δεν ειναι τεραστια τα κενα και δεν υπαρχουν μεγαλες αποριες κατι γινεται..λεω να κανω μια επαναληψη στα θετικα μαθηματα φυσικο-χημεια κυριως γιατι λεω να παω θετικη..λετε να βγαλω ακρη?:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Παιδιά εγώ κάνω ήδη και αύριο τελειώνω.Είναι πιστεύω ένας καλός τρόπος να καλύψεις κενά και να είσαι πιο μπροστά στην ύλη απο αυτή του σχολείου και έτσι γνωρίζοντας καλά τα πράγματα έχεις πιο πολύ θάρρος να απαντήσεις στις ερωτήσεις του καθηγητή αλλά και να δείξεις απο την αρχή της χρονιάς το "καλό πρόσωπο"σου στα μάτια των καθηγητών!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κάνω εδώ και τρεις εβδομάδες και έχω ακόμα μια.

Τραγικά τα πράγματα, έχω κάνει τόσα πολλά όσα δεν έχω κάνει όλη τη χρονιά.

Μας έχουν ταράξει. Τουλάχιστον έμαθα αυτά που έπρεπε, πάλι καλά.

Αύριο έχω στις 1 και τώρα τελείωσα το διάβασμα :who:

'Eχουμε βγάλει το 1ο κεφάλαιο στη Χημεία Κατεύθυνσης και την Τρίτη γράφω επαναληπτικό διαγώνισμα

Διαμοριακές δυνάμεις-Καταστάσεις της ύλης-Ιξώδες-Επιφανειακή τάση-Τάση ατμών (με ασκήσεις)-Νόμος μερικών πιέσων του Dalton.

(80 σελίδες από το βοήθημα του Σαλτερή)

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Χαρά στο κουράγιο σου Δημήτρη ,εγω δεν θα το άντεχα ,όμως οι κόποι τις περισσότερες φορές ανταμοίβονται ,αλήθεια τι μαθήματα κάνεις?ον τοπικ τώρα εγώ μαθήματα για τη Β θα αρχίσω στα μέσα Αυγούστου, τώρα θα απολαύσω τις διακοπές μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
:nono:στη 1:who:

Στις 13 τότε

Χαρά στο κουράγιο σου Δημήτρη ,εγω δεν θα το άντεχα ,όμως οι κόποι τις περισσότερες φορές ανταμοίβονται ,αλήθεια τι μαθήματα κάνεις?ον τοπικ τώρα εγώ μαθήματα για τη Β θα αρχίσω στα μέσα Αυγούστου, τώρα θα απολαύσω τις διακοπές μου

Γιατί εγώ το αντέχω; Μου' χει βγει η πίστη.

Κάνω

Άλγεβρα
Φυσική Γενικής
Φυσική Κατεύθυνσης
Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Χημεία Κατεύθυνσης
Χημεία Γενικής
Έκθεση

Αυτά τα ολίγα. :p

Εγώ όμως μάθημα θα αρχίσω κατά τις 11 Σεπτέμβριου :dance:

Και Πάσχα-Χριστούγεννα καθόμαστε 15 μέρες, είτε είμαστε Α, είτε Β, είτε Γ. Αυτό με ενθαρρύνει κάπως.
:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Mην πεις κακια jimmako,μην πεις!:P

Μα για να μαθαίνουμε τα λέμε,αν ήταν να πουλάμε ψωνιλίκι έτσι ζήτω που καήκαμε.Όλοι μπερδευόμαστε,δεν είναι εξωγήινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Λοιπόν........
Έγω προσωπικά πιστεύω πως είναι νωρίς για θερινό φρο από τώρα..
κοίτα όμως παίζουν ρόλο πολύ παράγοντες για την απόφαση που πρόκειται να πάρεις όσον αφορά το θέμα αυτό.. Εννοώ ότι άμα δεν άνοιξες ποτέ στη ζωή σου βιβλίο και τώρα σου ήρθε καμία Θεία Φώτιση να στρωθείς από τώρα για να περάσεις κάπου σε δύο χρόνια.. είναι σημαντικό να αρχίσεις να στρώνεις βάσεις από τώρα γιατί......... Δε ξέρω αν με καταλαβαίνεται αλλά.. όποιος κατάλαβε κατάλαβε! :P
Εγώ δε κάνω, αλλά μέσα στο καλοκαίρι κάνω συνεχώς επαναλήψεις σε φυσική, άλγεβρα, γεωμετρίαγιατί μ'αρέσουν, είναι της κατεύθυνσης που θα επιλέξω και θέλω να μη τα ξεχάσω.. Αυτά!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top