Θερινά μαθήματα

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
''Κάθε πράγμα στον καιρό του κι ο κολιός τον Αύγουστο'', αρέσει στον παππού μου να λέει. Μου αρέσει και μένα να το λέω. Προσωπικά λοιπόν πιστεύω πως το υπερβολικό επιπρόσθετο άγχος και τα μαθήματα πριν την ώρα τους είναι η ηλιθιότερη επιλογή ενός μαθητή. Είναι βιολογικά αδύνατο να ζητάς από έναν δεκαπεντάχρονο οργανισμό να δουλεύει ασταμάτητα 300 μέρες από τις 365 του χρόνου όταν πρακτικά δεν υπάρχει λόγος. Είναι αδύνατο και χαζό.

Όμως, δυστυχώς δεν παύει να είναι άποψη, άποψη πολλών, και γι' αυτό θα τη σεβαστώ. Ωστόσο ας μην απορούμε μετά γιατί δημιουργούμε ζόμπι-κουρασμένους-αγανακτησμένους και πολλές φορές απογοητευμένους υποψήφιους. Όσο σημαντική για ένα μαθητή είναι η δουλειά και το διάβασμα άλλο τόσο είναι και η ξεκούραση, πράγμα που επιβεβαιώνει ο κάθε, σώφρονας, καθηγητής.

Εγώ λοιπόν δε θα κάνω καλοκαιρινά. Το φροντιστήριο θα αρχίσει γύρω στα μέσα του Αυγούστου για να ζεσταθούμε, να θυμηθούμε και να μπούμε λίγο στο κλίμα και όχι για να βγάλουμε όλη την ύλη πριν καν αρχίσει η χρονιά και να χαιρόμαστε πιστεύοντας πως καταφέραμε κάτι. Και προς όλα τα παιδιά που, προφασιζόμενα την σωστή προετοιμασία για τις πανελλήνιες, ξεκινούν εντατικά από το καλοκαίρι της Α έχω να προτείνω να αφήσουν την κάθε βλακεία που ακούνε δεξιά και αριστερά και να κρατήσουν αυτά που λένε οι άνθρωποι που έχουν ήδη δώσει. Όταν λοιπόν αυτοί μιλούν για οργάνωση, μεθοδικότητα και αποχή από υπερβολές, το βρίσκω λίγο γελοίο να μου μιλάνε πολλοί για εντατική προετοιμασία από τώρα. Αυτά. :bye:

*το ύφος μου, αν και λίγο έντονο, δεν αναφέρεται σε κανέναν συγκεκριμένα. Όπως είπα παραπάνω σέβομαι όλες τις απόψεις και εκφράζω τη δική μου, ίσως με λίγο εντονότερο απ' όσο θα 'πρεπε τρόπο*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω ειχα κανει θερινα το καλοκαιρι πριν τη Γ' Λυκειου, και μπορω να πω οτι δεν μου προσεφεραν και πολλα. Δηλαδη το ιδιο θα ειχα αποδωσει και χωρις αυτα...

Γενικα ειμαι τυπος που θελει να χαιρεται το καλοκαιρακι του. :P Ιουλιο-Αυγουστο σε αιθουσα φροντιστηριου (και σε μια Αθηνα να βραζει) ειχα μπουχτισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγω ειχα κανει θερινα το καλοκαιρι πριν τη Γ' Λυκειου, και μπορω να πω οτι δεν μου προσεφεραν και πολλα. Δηλαδη το ιδιο θα ειχα αποδωσει και χωρις αυτα...

Γενικα ειμαι τυπος που θελει να χαιρεται το καλοκαιρακι του. :P Ιουλιο-Αυγουστο σε αιθουσα φροντιστηριου (και σε μια Αθηνα να βραζει) ειχα μπουχτισει...

Να 'τος! :P

Όταν λοιπόν αναφερόμουν στους ανθρώπους που έχουν ήδη δώσει και στην εμπειρία τους, είχα και τον Χρήστο στο μυαλό μου. Μας έχει μιλήσει πολλές φορές για το μέτρο και για τα λάθη υπερβολής που έκανε ο ίδιος. Ας τον ακούσουμε λέω εγώ καλύτερα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά δεν παύουν να υπάρχουν παιδιά που τα χρειάζονται πραγατικά γιατί είτε πρέπει να καλύψουν κενά είτε θέλουν υψηλές σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι ο κρις ιατρική ήθελε:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά δεν παύουν να υπάρχουν παιδιά που τα χρειάζονται πραγατικά γιατί είτε πρέπει να καλύψουν κενά είτε θέλουν υψηλές σχολές!
Κι εγω στα παιδια που θελουν υψηλοβαθμες σχολες ειμαι. Αλλα ειλικρινα, αυτα που εκανα στο θερινο τα ξαναεκανα και μετα, τον Σεπτεμβρη (δλδ τα πρωτα κεφαλαια ολων των μαθηματων). Αν εχεις κενα απο προηγουμενες ταξεις και θες υψηλοβαθμη σχολη, τοτε ναι, να κατσεις το καλοκαιρι και να τα καλυψεις. Και παλι ομως χαλαρα...
-----------------------------------------
Kαι ο κρις ιατρική ήθελε:p
Ηθελε αλλα δεν τολμουσε να το ονειρευτει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά δεν παύουν να υπάρχουν παιδιά που τα χρειάζονται πραγατικά γιατί είτε πρέπει να καλύψουν κενά είτε θέλουν υψηλές σχολές!

Για το πρώτο, για τα κενά, θα συμφωνήσω έως ένα σημείο. Για το δεύτερο, για τις υψηλόβαθμες, όχι. Όπως έχουν πει πολλές φορές καθηγητές και άτομα με εμπειρία, είτε γιατί πέρασαν οι ίδιοι σε αυτές είτε γιατί έδωσαν απλώς πανελλήνιες, το μόνο που απαιτείται είναι μεθοδικότητα και οργάνωση. Να λείπουν τα ξεσκίσματα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Για το πρώτο, για τα κενά, θα συμφωνήσω έως ένα σημείο. Για το δεύτερο, για τις υψηλόβαθμες, όχι. Όπως έχουν πει πολλές φορές καθηγητές και άτομα με εμπειρία, είτε γιατί πέρασαν οι ίδιοι σε αυτές είτε γιατί έδωσαν απλώς πανελλήνιες, το μόνο που απαιτείται είναι μεθοδικότητα και οργάνωση. Να λείπουν τα ξεσκίσματα. :iagree:
Καλά δεν το λες και ξέσκισμα 2 ώρες την εβδομάδα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν θα κάνω φροντιστήρια ούτε όταν αρχίσει η χρονιά.Γιατί; Γιατί πολύ απλά δεν θέλω να κουραστώ και δεν χρειάζεται τίποτα από μαθ. κατ. και φυσ κατ. για την 'Γ Λυκείου.
Αν κάνω φροντιστήρια τώρα το καλοκαίρι θα κάνω μόνο για να καλύψω ότι κενά έχω από την Ά Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι μονο η Γ' Λυκειου αλλα και μετα.
Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι καποιος θελει να μπει σε καποια σχολη με ανωτατα μαθηματικα, οτι μικρο-κενα εχει τωρα θα του βγουν τετραπλασιασμενα τοτε..
Δηλαδη για μενα ο σκοπος των θερινων δεν ειναι να αρχισω την υλη της Β
Ουτε να ξανακανω τα σημαντικα της Α
Ειναι να εμβαθυνω σε οσα εχουμε κανει:) Γ αυτο και ψαχνω τετοιο ειδος μαθηματος αλλα δεν νομιζω να βρω κατι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos024

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω θα κανω αν και δε το θεωρω απαραιτητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ όπως κ οι περισσότεροι άλλωστε το καλοκαίρι της α λυκείου, δεν είναι καθόλου απαραίτητο να γίνονται μαθήματα!είναι καλύτερο να ξεκουραστούμε γιατί μας περιμένει μια δύσκολη χρονιά,οπότε ας ξεκουραστούμε τώρα που μπορούμε!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Senorita

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδια μην αναλωνεστε απο τωρα στα καλοκαιρινα, εκτος και αν υπαρχουν μεγαλα κενα. Διαφορετικα δεν αξιζει..η υλη βγαινει μια χαρα μεσα στη χρονια! Προσπαθηστε να περασετε καλα αυτο το καλοκαιρι γιατι το επομενο θα ειναι πολυ ζορικο! Μιλαω εκ πειρας:xixi: Και φυσικα στην 3η λυκειου,προσωπικα, το καλοκαιρινο μου φανηκε απολυτως απαραιτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
απαραιτιτο δεν ειναι..σιγουρο ομως βοηθαει πολυ ειδικα αν εχει κενα

+φωνώ...μόνο αν έχεις κενά έχει νόημα αλλιώς ταλαιπωρείς τον εαυτό σου....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
δεν νομίζω να κάνω φέτος
έχω κουραστει με τα αγγλικα (2 χρονια)
Φτάνει!!!!!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδια μην αναλωνεστε απο τωρα στα καλοκαιρινα, εκτος και αν υπαρχουν μεγαλα κενα. Διαφορετικα δεν αξιζει..η υλη βγαινει μια χαρα μεσα στη χρονια! Προσπαθηστε να περασετε καλα αυτο το καλοκαιρι γιατι το επομενο θα ειναι πολυ ζορικο! Μιλαω εκ πειρας:xixi: Και φυσικα στην 3η λυκειου,προσωπικα, το καλοκαιρινο μου φανηκε απολυτως απαραιτητο.
'Οντως το να κάνεις θερινά μόνο και μόνο για να βγάλεις την ύλη είναι μεγάλη χαζομάρα! Μόνο αν είσαι Γ Λυκείου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Κοιτάξτε είναι επιλόγη του καθενός να κάνει θερινά μάθήματα ή όχι.Άλλα το απαραίτητο που δηλώνετε είναι άκρως υποκειμενικό.Γιατί δηλαδή είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις θερινά;Ένας ολόκληρος χρόνος δε σου φτάνει;Θα αναφερθώ κυρίως στη θεωρητική κατεύθυνση,γιατί γνωρίζω άτομα που διέπρεψαν στις πανελλήνιες,ακολουθώντας αυτή την κατεύθυνση,χωρίς να κάνουν θερινά μαθήματα και δε ξέρω γω τι.

Η αλήθεια είναι ότι το φροντιστήριο είναι γερό στήριγμα,και για κάποιους ίσως το μοναδικό,όσον αφορά τις Πανελλήνιες.Αλλά τουλάχιστον ας αποδεχτούμε το γεγονός ότι η επιχείρηση των φροντιστηριούχων και των ιδιαίτερων μαθημάτων ενισχύεται από εμάς τους ίδιους,και τις περισσότερες φορές υπερεκτιμάται.Όταν ξεκινάς το Λύκειο με την ιδέα ότι οι εξετάσεις είναι εν όψει,ακούς και αναμασάς συνεχώς τις ίδιες απόψεις περί αναγκαιότητας φροντιστηρίων.Συγγνώμη κιόλας αλλά τότε εσύ ο ίδιος μπαίνεις σε αυτό τον κύκλο.Δεν μπορώ να κρίνω ακόμη,όπως είπε και ο Shadowfax σε άλλο θέμα ,την συμβολή των φροντιστηρίων στην Γ Λυκείου,γιατί μόλις τελείωσα την Α.Αλλά έχοντας ακούσει γνώμες και έχοντας ερευνήσει,έστω και επιφανειακά,τη δουλειά των φροντιστηρίων,νομίζω πως διαμορφώνω και γω τις απόψεις μου πάνω σε αυτό το ζήτημα.

Θα προτιμούσα να πάω ενα ταξιδάκι με τα 2500 ευρώ που θα έδινα στο φροντιστήριο.Νομίζω ότι θα αποκόμιζα πολύ περισσότερα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι ειδικά για τη θεωρητική το παμε εγώ και ο κοτσις γιατί είναι κυρίως θέμα διαβάσματος στη β:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Γιατί στη Γ τι είναι;Κάθεσαι μαθαίνεις την ιστορία,κάνεις καλή εξάσκηση στα λατινικά και αν επιλέξεις βιολογία γενικής το ίδιο με την ιστορία.Λογοτεχνία βρίσκεις σημειώσεις(φίλους,internet,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!!!),όπως επίσης για τις πηγές της ιστορίας για extra work.Έκθεση νομίζω χρειάζεται δουλειά μια ζωή,και αν θέλεις βελτίωση ξεστραβώνεσαι και διαβαζεις άρθρα και δουλεύεις και μόνος σου στο σπίτι με περισσότερες περιλήψεις κ.ο.κ.Αρχαία πάλι σημειώσεις και διάβασμα,και στο άγνωστο καλή εξάσκηση.Υπάρχει και η ενισχυτική στα σχολεία,που από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη.

Βέβαια,αυτό είναι ένα ιδανικό πρόγραμμα για ένα παιδί της θεωρητικής.Θέλει προσωπική δουλειά,αλλά νομίζω είναι εφικτό.Δεν καταλαβαίνω, όμως, γιατί ενώ καταφέρνουν πολλά παιδιά να βγάλουν υψηλό βαθμό στις εξετάσεις χωρίς φροντιστηριακή ενίσχυση να μην μπορώ εγώ.Κουλός ειμαι;Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ναι στην θεωριτικη ειναι πιο απλα τα πραγματα καθως ειναι απλα και μονο θεμα διαβασματος.
Στις αλλες δυο ομως δεν ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα διαβασματος..πολλες φορες τα φροντηστηρια δινουν καποια μεθοδολογια η οποια βοηθαει...
Αυτη ειναι η γενικη αποψη.
Προσωπικα ειμαι κατα των φροντηστηριων και πιστευω οτ και στην θετικη και στην τεχνολογικη, αν στρωθεις και λυσεις 100 ασκησεις δεν χρειαζεσαι κανενα φροντηστηριο...(αλλα ποιος το κανει;; :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top