Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ναι, αλλά δεν άκουσα κανέναν να θέτει μια ενδιαφέρουσα πρόταση, για την «τιμωρία» ή μάλλον λαοφιλή ατιμωρισία (που θέλουμε) του «δράστη» ή μάλλον «υποκειμενικά» εγκληματία...:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ψαξε στις προηγουμενες σελιδες και θα βρεις προτασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana222

Νεοφερμένος

Η diana222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
ναι, αλλά δεν άκουσα κανέναν να θέτει μια ενδιαφέρουσα πρόταση, για την «τιμωρία» ή μάλλον λαοφιλή ατιμωρισία (που θέλουμε) του «δράστη» ή μάλλον «υποκειμενικά» εγκληματία...:fss:
εσυ δηλαδη εισαι υπερ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
και ως θεμα ιδεολογιας και αρχων με ενοχλει. τωρα ομως απαντησα μονο απο αποψη σκοπου

ναι,δεν πηγαινε σ'εσενα.το ειπα γιατι τουλαχιστον οσες σελιδες προσφατες του θρεντ διαβασα δεν ειδα κανεναν να το αναφερει,και μου φανηκε περίεργο,εως και ανησυχητικο.

{ρε συ νικο δε μιλαμε για γενικη ατιμωρησια,μου δινεις την εντυπωση οτι δεν εχεις δει καν τα ποστ μου που ειναι λιγα εκατοστα παραπανω.(οχι οτι εισαι υποχρεωμενος να τα δεις,αλλα ειναι στην ιδια σελιδα ασπουμαι!)το θεμα ειναι η θανατικη ποινη,οχι οι ποινες γενικοτερα,δε νομιζω να δηλωσε κανεις συμφωνος με τη γενικη αναρχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ψαξε στις προηγουμενες σελιδες και θα βρεις προτασεις

με αοριστορολογίες δεν μπορούμε να είμαστε σαφείς...:fss:
η τιμωρία του ημίμετρου ή με δόσεις ή του «ναι μεν αλλά» δεν είναι τιμωρία αλλά χάϊδεμα αυτιών...όμως θεωρώ γελοίο από την άλλη, όλους εσάς μόλις φτάσει ο κόμπος στο χτένι, να αναζητάτε ευθύνες από το κράτος για την διογκώμενη ανομία, ατιμωρισία, ανασφάλεια....κτλ...αν δεν υπάρχει προάσπιση της ζωής και της σωματικής ακεραιότητας, του ασύλου του πολίτη (του μεγαλύτερου αγαθού) δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατία...

ή παίρνεις αυστηρά νομοθετικά μέτρα διότι ο άνθρωπος χωρίς «νόμους» μετασχηματίζεται σε ζώο αλλιώς υπομένεις καρτερικά, την κοινωνία ζούγκλας της λογικής «το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό» με στόμα βουλωμένο...εξάλλου η ελευθερία του κάθε ανθρώπου εξαρτάται από τα όρια ελευθερίας που έχει θέσει ένας συνάνθρωπός μας...δυστυχώς όμως, πολλοί συνάνθρωποι, δεν έχουν μάθει να σέβονται την προσωπική μας ελευθερία (με την γενικότερη έννοια) και επειδή μας ενοχλούν με κάποιο οδυνηρό μη αναστρέψιμο κόστος πολλές φορές πρέπει να τιμωρούνται αυστηρά, αλλά όχι να θανατώνονται...

η κοινωνία είναι μια μικρογραφία της ζούγκλας των ζώων με την μόνη διαφορά ότι υπάρχουν νόμοι που οριοθετούν συμπεριφορές και κινήσεις για την ομαλότερη συμβίωση όλων μας...το θέμα είναι κατά πόσο θέλουμε να ισχύουν ή όχι οι νόμοι όταν πρέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
που την ειδες την αορστολογια?ειναι σαφες.προταση>ισοβια καθειρξη και ενδεχομενως δις η τρις ισοβια,εναντι της θανατικης ποινης.

ακριβως αυτο που λες,η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.και το δικαιωμα στη ζωη δε μπορουμε να το στερησουμε απο κανεναν,δεν εχουμε αυτο το δικαιωμα.μπορεις να κλεισεις στη φυλακη καποιον,αλλα οχι να του στερησεις τη ζωη ως αντιποινο.το δικαιωμα στη ζωη ανηκει στα θεμελιωδη αγαθα που εχει ο καθε ανθρωπος απο τη γεννηση του και δε δικαιολογειται η αφαιρεση του,γιατι χωρις αυτο δε θεωρειται πλεον ανθρωπος.στερηση πολιτικων δικαιωματων και ελευθεριας,ναι.στερηση ζωης,οχι.
-----------------------------------------
η κοινωνία είναι μια μικρογραφία της ζούγκλας των ζώων με την μόνη διαφορά ότι υπάρχουν νόμοι

αλλη μια διαφορα ειναι οτι τα ζωα δεν εχουν τη δυνατοτητα της λογικης σκεψης.οι ανθρωποι ναι.
οι κοινωνια στο συνολο της δεν ειναι ζουγκλα.
καποιοι μεμονωμενοι ανθρωποι απλα ειναι ζωα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να πάρει τη ζωή ενός άλλου. Κατά, φανατικά.

Η θανατική ποινή είναι εύρημα ενός ψυχοπαθή μανιακού που του άρεσε να σκοτώνει ανθρώπους. Δεν βοηθάει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αλλη μια διαφορα ειναι οτι τα ζωα δεν εχουν τη δυνατοτητα της λογικης σκεψης.οι ανθρωποι ναι.
οι κοινωνια στο συνολο της δεν ειναι ζουγκλα.
καποιοι μεμονωμενοι ανθρωποι απλα ειναι ζωα.

πώς θα σου φαινόταν να δοκιμάζαμε να καταργήσουμε τελείως τους νόμους; φαντάζεσαι πώς θα ήταν η κοινωνία τότε; εδώ τώρα, παρόλο τους νόμους και τις ποινές (βάση κώδικα) και γίνεται της μουρλής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
μα ψυχη μου καλη δε μιλησε κανεις για καταργηση νομων,ελληνικα μιλαω,οχι αγγλικα:xixi:
θα μου φαινοταν θετικο και ελπιδοφορο για ολη την ανθρωποτητα το να καταργηθει ενας συγκεκριμενος νομος.αυτος.εξαιτιας του οποιου πεθαινουν καθε χρονο πολλοι ενοχοι (ανθρωποι!)αλλα και πολλοι αθωοι ανθρωποι-θυματα των συντηρητικων κοινωνιων των χωρων στις οποιες ειχαν την ατυχια να γεννηθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
πάντως βλέπω ότι όλες σας, μιλάτε από θέση ισχύος!

θα ήθελα να μου εκφράζατε τις ίδιες θέσεις σας, ενώ ο πατέρας ή η μητέρα σας ήταν δολοφονημένοι και ο δολοφόνος μπόρεσε και ολοκλήρωσε την «μειωμένη» ποινή του με τα ελαφρυντικά,...κτλ...εκεί σας θέλω

όλα τα άλλα, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε :fss:

Μα, Νίκο, δεν υπάρχουν μόνο τα δύο άκρα... Ή θάνατος ή "μειωμένη" ποινή με ελαφρυντικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατία
θα παρακαλουσα εσενα να μην αναφερεις τη δημοκρατια. γιατι δεν υποστηριζεις τη δημοκρατια, αλλα την αντιπροσωπευση
-----------------------------------------
πώς θα σου φαινόταν να δοκιμάζαμε να καταργήσουμε τελείως τους νόμους; φαντάζεσαι πώς θα ήταν η κοινωνία τότε; εδώ τώρα, παρόλο τους νόμους και τις ποινές (βάση κώδικα) και γίνεται της μουρλής...

της μουρλης νομιζεις εσυ οτι γινεται, ήμαρτον.

ολες οι κοινωνιες λειτουργουν με κανονες, ακομα και των ζωων
-----------------------------------------
θα ήθελα να μου εκφράζατε τις ίδιες θέσεις σας, ενώ ο πατέρας ή η μητέρα σας ήταν δολοφονημένοι και ο δολοφόνος μπόρεσε και ολοκλήρωσε την «μειωμένη» ποινή του με τα ελαφρυντικά,...κτλ...εκεί σας θέλω
να υποθεσω οτι προτεινεις, για να μην υπαρχουν τα ελαφρυντικα, θανατο στον δολοφονο;
-----------------------------------------
ναι, αλλά δεν άκουσα κανέναν να θέτει μια ενδιαφέρουσα πρόταση, για την «τιμωρία» ή μάλλον λαοφιλή ατιμωρισία (που θέλουμε) του «δράστη» ή μάλλον «υποκειμενικά» εγκληματία...
οργανωση των φυλακων σε βαθμο που να προσφερουν αναμορφωση και επανενταξη, διαφανια οσων δουλευουν εκει μεσα.

κοινωνικο εργο ως εναλλακτικη μορφη ποινης.
-----------------------------------------
.όμως θεωρώ γελοίο από την άλλη, όλους εσάς μόλις φτάσει ο κόμπος στο χτένι, να αναζητάτε ευθύνες από το κράτος για την διογκώμενη ανομία, ατιμωρισία, ανασφάλεια....κτλ...αν δεν υπάρχει προάσπιση της ζωής και της σωματικής ακεραιότητας, του ασύλου του πολίτη (του μεγαλύτερου αγαθού) δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατία...
οταν η ΕΛ.ΑΣ ειναι πηγη βιας δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην αναζητησουμε ευθυνες απο το "κρατος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οΘεος εδωσε τη ζωη στον ανθρωπο και αυτος οποτε θελει θα του τι παρει.Δεν συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
οΘεος εδωσε τη ζωη στον ανθρωπο και αυτος οποτε θελει θα του τι παρει.Δεν συμφωνω.
Μπορεί να το χρησιμοποιείς ως σχήμα λόγου, αλλά αν κυριολεκτείς, τότε πρέπει να διαφωνείς και με τη σύγχρονη ιατρική -που εναντιώνεται στη φύση/θεό που αποφασίζει το τέλος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
να υποθεσω οτι προτεινεις, για να μην υπαρχουν τα ελαφρυντικα, θανατο στον δολοφονο;

ο «δολοφόνος» γιατί δεν κινήθηκε «ελαφρυντικά» και προέβει σε τόσο αποτρόπαιες και απάνθρωπες πράξεις προκαλώντας τον θάνατο για πλάκα; :hmm: δεν ψηφίζω θάνατο στον δολοφόνο...

προσωπικά, με βρίσκει αντίθετη η ίδια "τιμωρία" ενός δολοφόνου και ενός ανθρώπου που χρωστούσε φορολογικά στο κράτος! :)

οργανωση των φυλακων σε βαθμο που να προσφερουν αναμορφωση και επανενταξη, διαφανια οσων δουλευουν εκει μεσα. κοινωνικο εργο ως εναλλακτικη μορφη ποινης.

συμφωνώ...
αλλά έχεις δει τι γίνεται μέσα στις φυλακές; :hmm:
γιατί δεν μπορεί να επέλθει σοφρωνισμός (όταν πολλά άτομα αποφυλακισμένα συνεχίζουν το ίδιο τροπάριο); :hmm:

οταν η ΕΛ.ΑΣ ειναι πηγη βιας δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην αναζητησουμε ευθυνες απο το "κρατος".

δεν μίλησα για μια ΕΛ.ΑΣ διεφθαρμένη με ανυπαρξία λογικής...
αναφέρομαι στην ΕΛ.ΑΣ όπως συνταγματικά και μέσω ποινικού-αστικού δικαίου διαμορφώνεται ο σωστός ρόλος της, ως προστάτης των κοινωνικών δικαιωμάτων του πολίτη! ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχει καταργηθεί η προσωποκράτηση για χρέη στο Δημόσιο...
Αυτοί που δεν πρέπει να μπαίνουν φυλακή είναι οι χρήστες ναρκωτικών και τα βαποράκια, οι δολοφόνοι σαφως και πρέπει να μπαίνουν. Το να μου λες "να σε δω οταν θα εχουν σκοτωσει τη μάνα σου" δε μου λέει κάτι, έτσι κι αλλιώς ο νομοθέτης, ο δικαστής και ο νόμος υπάρχει για να μ'εμποδίσει να θεωρησω την αποδοση δικαιοσύνης προσωπική μου υπόθεση και να την εκτελέσω με όλο το ψυχικό φορτίο του συγγενή του θύματος...Ούτως ή άλλως ο δικαστής κρίνει με γνώμονα την προστασία της κοινωνίας απ'τον δράστη και την προστασία του δράστη απ'τις πράξεις του, δεν κρίνει σύμφωνα με την οργή των συγγενών, αν έκρινε με τέτοιο τρόπο δεν θα ήταν δικαιοσύνη βασισμένη στους κανόνες δικαίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
συμφωνώ...
αλλά έχεις δει τι γίνεται μέσα στις φυλακές;
γιατί δεν μπορεί να επέλθει σοφρωνισμός (όταν πολλά άτομα αποφυλακισμένα συνεχίζουν το ίδιο τροπάριο);
η απαντηση βρισκεται ακριβως στο κομματι που εκανες παραθεση.
η διαθρωση των φυλακων ειναι σαθρη, σαπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εχει καταργηθεί η προσωποκράτηση για χρέη στο Δημόσιο...
Αυτοί που δεν πρέπει να μπαίνουν φυλακή είναι οι χρήστες ναρκωτικών και τα βαποράκια, οι δολοφόνοι σαφως και πρέπει να μπαίνουν. Το να μου λες "να σε δω οταν θα εχουν σκοτωσει τη μάνα σου" δε μου λέει κάτι, έτσι κι αλλιώς ο νομοθέτης, ο δικαστής και ο νόμος υπάρχει για να μ'εμποδίσει να θεωρησω την αποδοση δικαιοσύνης προσωπική μου υπόθεση και να την εκτελέσω με όλο το ψυχικό φορτίο του συγγενή του θύματος...Ούτως ή άλλως ο δικαστής κρίνει με γνώμονα την προστασία της κοινωνίας απ'τον δράστη και την προστασία του δράστη απ'τις πράξεις του, δεν κρίνει σύμφωνα με την οργή των συγγενών, αν έκρινε με τέτοιο τρόπο δεν θα ήταν δικαιοσύνη βασισμένη στους κανόνες δικαίου...
τα βαπορακια ειναι συνενοχοι στο εγκλιμα και χρηστες πρεπει να πηγενουν σε κεντρα αποτοξινωσης με απλους περιορισμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εχει καταργηθεί η προσωποκράτηση για χρέη στο Δημόσιο...
Αυτοί που δεν πρέπει να μπαίνουν φυλακή είναι οι χρήστες ναρκωτικών και τα βαποράκια, οι δολοφόνοι σαφως και πρέπει να μπαίνουν. Το να μου λες "να σε δω οταν θα εχουν σκοτωσει τη μάνα σου" δε μου λέει κάτι, έτσι κι αλλιώς ο νομοθέτης, ο δικαστής και ο νόμος υπάρχει για να μ'εμποδίσει να θεωρησω την αποδοση δικαιοσύνης προσωπική μου υπόθεση και να την εκτελέσω με όλο το ψυχικό φορτίο του συγγενή του θύματος...Ούτως ή άλλως ο δικαστής κρίνει με γνώμονα την προστασία της κοινωνίας απ'τον δράστη και την προστασία του δράστη απ'τις πράξεις του, δεν κρίνει σύμφωνα με την οργή των συγγενών, αν έκρινε με τέτοιο τρόπο δεν θα ήταν δικαιοσύνη βασισμένη στους κανόνες δικαίου...

πόσα παραδείγματα έχουμε, που δεν αποδώθηκε σωστή δικαιοσύνη με βάση τον ποινικό κώδικα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
πάντως βλέπω ότι όλες σας, μιλάτε από θέση ισχύος!

θα ήθελα να μου εκφράζατε τις ίδιες θέσεις σας, ενώ ο πατέρας ή η μητέρα σας ήταν δολοφονημένοι και ο δολοφόνος μπόρεσε και ολοκλήρωσε την «μειωμένη» ποινή του με τα ελαφρυντικά,...κτλ...εκεί σας θέλω

όλα τα άλλα, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε :fss:

Όχι από θέσης ισχύος, αλλά σίγουρα έχουμε τη δυνατότητα αντικειμενικης θεώρησης των γεγονότων.
Κοίταξε να δεις. Αν εμένα μου σκοτώσουν τον πατέρα μου, ή τη μάνα μου, είναι φυσικό να επικεντρωθώ στην απώλεια, και με ό,τι αυτή σχετίζεται. Δε βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο, ώστε να επιδιώξω την εκδίκηση μου απέναντι στο δολοφόνο. Βέβαια, θα αισθάνομαι μίσος, αλλά ποια είμαι εγώ, που θα απαιτήσω το θάνατό του?
Θεωρώ τα ισόβια αρκετά.Το να φτάσω στο σημειο να επιζητώ τη θανάτωση, η οποία να επιβάλλεται μάλιστα από την ίδια την πολιτεία, την έννομη θανατωση ενός ανθρώπου, όποιος και αν είναι, ό,τι και αν έχει κάνει, τα λόγια δεν είναι αρκετά για να το περιγράψω, μου φαίνεται απίστευτα βάρβαρο, απάνθρωπο, εξευτελιστικό, χυδαίο, ο τέλειος υποβιβασμός της ανθρώπινης ύπαρξης.
Από ποιον? Από την ίδια την πολιτεία. Που δε θα τον σωφρονίσει, επειδη κοστίζει, αλλά θα τον δολοφονήσει. Γιατί περί δολοφονίας πρόκειται, και ας εντάσσεται στα πλαίσια του νόμου. Ηθικά, ιδεολογικά, συναισθηματικά, απ'όπου και αν το πιάσεις, από κάπου χάνει.

Στα κράτη που εφαρμόζεται ως ποινή, δε νομίζω να έχει παρατηρηθεί βελτίωση της κατάστασης, αντίθετα, τα επίπεδα εγκληματικότητάς είναι υψηλά.

με αοριστορολογίες δεν μπορούμε να είμαστε σαφείς...:fss:
η τιμωρία του ημίμετρου ή με δόσεις ή του «ναι μεν αλλά» δεν είναι τιμωρία αλλά χάϊδεμα αυτιών...όμως θεωρώ γελοίο από την άλλη, όλους εσάς μόλις φτάσει ο κόμπος στο χτένι, να αναζητάτε ευθύνες από το κράτος για την διογκώμενη ανομία, ατιμωρισία, ανασφάλεια....κτλ...αν δεν υπάρχει προάσπιση της ζωής και της σωματικής ακεραιότητας, του ασύλου του πολίτη (του μεγαλύτερου αγαθού) δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατία...

Από πού κι ως πού μιλάς για δημοκρατία, τη στιγμή που προτείνεις μεθόδους που την καταργούν? Γιατί εγώ, αυτό καταλαβαίνω.
Εσύ δεν ήσουν αυτός που αναζητούσε ευθύνες από το κράτος πριν από μερικά ποστ? Για την αποτυχημένη Ελλάδα?

ή παίρνεις αυστηρά νομοθετικά μέτρα διότι ο άνθρωπος χωρίς «νόμους» μετασχηματίζεται σε ζώο αλλιώς υπομένεις καρτερικά, την κοινωνία ζούγκλας της λογικής «το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό» με στόμα βουλωμένο...εξάλλου η ελευθερία του κάθε ανθρώπου εξαρτάται από τα όρια ελευθερίας που έχει θέσει ένας συνάνθρωπός μας...δυστυχώς όμως, πολλοί συνάνθρωποι, δεν έχουν μάθει να σέβονται την προσωπική μας ελευθερία (με την γενικότερη έννοια) και επειδή μας ενοχλούν με κάποιο οδυνηρό μη αναστρέψιμο κόστος πολλές φορές πρέπει να τιμωρούνται αυστηρά, αλλά όχι να θανατώνονται...

η κοινωνία είναι μια μικρογραφία της ζούγκλας των ζώων με την μόνη διαφορά ότι υπάρχουν νόμοι που οριοθετούν συμπεριφορές και κινήσεις για την ομαλότερη συμβίωση όλων μας...το θέμα είναι κατά πόσο θέλουμε να ισχύουν ή όχι οι νόμοι όταν πρέπει...

Αυστηρά νομοθετικά μέτρα μέχρι το σημείο, που σέβονται τον άνθρωπο, και δεν τον καταργούν ως ύπαρξη. Μιλάς για καρτερική υπομονή. Ο μελλοθάνατος, τι είδους υπομονή κάνει περιμένοντας το τέλος?
Εκθειαζεις τους νόμους σε μεγάλο βαθμο, και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί.
Οι νόμοι πρέπει να εφαρμόζονται, αρκεί να υπάρχει η στοιχειώδης λογική πίσω από την εφαρμογή τους. Η "κοινωνία της ζούγκλας" που περιγράφεις, νομιζω "ζουγκλοποιείται" σε μεγάλο βαθμό, με την εφαρμογη της θανατικής ποινής. Γιατί τότε γινόμαστε κανίβαλοι. Η δολοφονία, ενός ατόμου, είναι κατακριτέα. Ο δολοφόνος πρέπει να τιμωρηθεί, σε λογικά πλαίσια, που αρμόζουν στο "μέγεθος της πράξης". Η πράξη, είναι έγκλημα, και αποτελεί παράβαση, γίνεται παρανομα.

Η θανατική ποινή εκ μέρους της πολιτείας, είναι πάλι δολοφονία, που γίνεται όμως νόμιμα, χωρίς να αποτελεί παράβαση.

Οξύμωρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

και τότε αφού σεβόμαστε κατά κόρον την ανθρώπινη αξιοπρέπεια του «δολοφόνου» και ο «δολοφόνος» την δική μας την έγραψε στα τρυφερά του...γιατί ως χώρα έχουμε εγκληματικότητα; :hmm:

εκθειάζω τους νόμους, γιατί θεωρώ ότι ζω σε μια ευνομούμενη πολιτεία που με προστατεύει σαν προσωπικότητα αλλά και μου προασπίζει τα κοινωνικά δικαιώματα...αλλά μάλλον όπως διαπιστώνω με λύπη, μάλλον ζω σε μια χώρα φιλοσοφικής νομοθεσίας (έπεα πτερόεντα) ουτοπικής θεώρησης πραγμάτων και εθελοτύφλωσης στην άγρια και ωμή πραγματικότητα η οποία δυστυχώς δεν καταλαβαίνει τα ωραία φιλοσοφικά λογάκια σου, kansas (για εκθέσεις πανελληνίων)! τράβα και ρίξε μια ματιά, στα σοφρωνιστικά καταστήματα και αν δεις τις έγκλειστες προσωπικότητες θα φρίξεις....εκεί είναι που θα δεις ότι αυτές οι προσωπικότητες έχουν χάσει την έννοια του έλλογου «ανθρώπου» και νιώθουν να το απολαμβάνουν το "κακούργημα", χωρίς ίχνος μετανόησης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top