Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ράνια, δεν αναφέρομαι στα υπαρκτά δικαστικά «λάθη». Αναφέρομαι, στην ανυπαρξία δικαιοσύνης και επικροτούμενη ανομία-ατιμωρησία-εξαγορά ποινών για αποτρόπαια εγκλήματα κατά της ανθρώπινης ζωής του πολίτη, σε καθημερινή βάση. Αναφέρομαι στην έλλειψη νόμων αλλά και στην ύπαρξη νομοθετικών «κενών» για την ουσιαστική προστασία των δικαιωμάτων του ανθρώπου, του πολίτη,...από πλευράς της «ευνομούμενης» πολιτείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο. Από τη μία αυτοί οι άνθρωποι με αυτά που έχουν κάνει είναι κάτι που τους αξίζει. Αλλά από την άλλη αυτός που αφαιρεί τη ζωή κάποιου γίνεται αυτόματα εγκληματίας. Και αφού η κοινωνία δεν μαθαίνει απο το σχολείο τον σεβασμό της ζωής, αφού δεν έχει συμβουλέψει και δεν έχει προστατέψει, με πιο δικαίωμα αφαιρεί ζωές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
δεν ξερω...μαλλον οχι...οχι.οχι...πανω απο ολα ειμαστε δημοκρατες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο. Από τη μία αυτοί οι άνθρωποι με αυτά που έχουν κάνει είναι κάτι που τους αξίζει. Αλλά από την άλλη αυτός που αφαιρεί τη ζωή κάποιου γίνεται αυτόματα εγκληματίας. Και αφού η κοινωνία δεν μαθαίνει απο το σχολείο τον σεβασμό της ζωής, αφού δεν έχει συμβουλέψει και δεν έχει προστατέψει, με πιο δικαίωμα αφαιρεί ζωές;
Συμφωνώ μαζί σου... Απόλυτα όμως... Τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Από τη στιγμή που δε δεχόμαστε ο εγκληματίας να αφαιρεί τις ζωές άλλων, θα γίνουμε κι εμείς εγκληματίες σκοτώνοντας τον? Είμαι κατά της θανατικής ποινής. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή άλλου, ακόμη κι αν αυτός ο άλλος είναι εγκληματίας. Με την επιβολή θανατικής ποινής δηλαδή θα καταφέρουμε να τον τιμωρήσουμε? Η έννοια της τιμωρίας και του σωφρονισμού έγκειται στη συνειδητοποίηση, από την πλευρά του εγκληματία, του παραπτώματος που τον έχει φέρει σ' αυτή τη θέση. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα σπουδαιότερο, μετά τη ζωή, από την ελευθερία και στερώντας την από κάποιον του δίνουμε 1 μάθημα. Υπάρχουν περιπτώσεις που το έχουν μετανιώσει αλλά υπάρχουν κι αυτοί που θα το ξανάκαναν... Στην πρώτη περίπτωση με τη φυλάκιση τους δόθηκε η ευκαιρία να καταλάβουν το λάθος τους. Στη δεύτερη ότι και να κάνουμε είναι λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Καλημέρα.
Θα απαντήσω στο αρχικό ερώτημα,χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα,λόγω έλλειψης χρόνου.
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής,και μάλιστα το σκεφτόμουνα χτες το βράδυ όταν διάβαζα για τον φρικτό θάνατο ενός μωρού 17 μηνών στην Αγγλία(Γνωστός και ως Baby P).
To σκέφτομαι συνέχεια όταν ακούω για βιασμούς,παιδεραστία,φόνους,κακοποιήση οποιασδήποτε μορφής.Ξέρω πως μπορεί να ακούγομαι αντιδημοκρατική,αλλά η πολλή δημοκρατία γεννά όλα αυτά τα περιστατικά!Και,πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν όρια και να φοβόμαστε κάτι,αλλιώς γινόμαστε ζούγκλα.Ένα παράδειγμα https://pulse.gr/kina-ektelestike-o-drastis-epithesis/news/186692/ .Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την απόφαση!
Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνουν οξυγόνο τέτοια τέρατα.Γιατί;Τι προσφέρουν;Γιατί να τους ταίζουμε μέσα στην φυλακή για 10-15 χρόνια και μετά να βγαίνουν ''κύριοι'' επειδή έδειξαν καλή συμπεριφορά;Τους νεκρούς ή τους ανθρώπους που κατέστρεψαν ποιος θα τους γιατρέψει και θα τους φέρει πίσω;
Όσο ζουν άνθρωποι που προκάλεσαν τόσο πόνο λόγω του διαεφθαρμένου μυαλού τους,τόσο και τα θύματα ή οι οικογένειες των θυμάτων δεν θα βρίσκουν λύτρωση.

Όχι,αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή.Και πραγματικά δεν με νοιάζει κάτω υπο ποιες συνθήκες μεγάλωσαν.Συνεχίζουν να αναπαράγουν απαράδεκτες συμπεριφορές;
Τα θύματα τα ρώτησε κανείς αν θέλουν να βλέπουν τον εφιάλτης τους καθημερινά ζωντανό;
Μακάρι να αλλάξει το σύστημα στην Ελλάδα και επιτέλους να καταλάβουμε πως κάπου υπάρχουν και κάποια όρια!!!Και όχι να τους στέλνουμε στην φυλακή(που τους έρχεται και κουτί γιατί ούτε δουλεύουν,τρώνε δωρεάν και περνάνε μια ζωή χαρισάμενη για τα μούτρα τους!)
Επιπλέον,νομίζω πως μια τέτοια τιμωρία θα μειώσει κατά πολύ τέτοιου είδους εγκληματικότητα.
Αυτά απο 'μενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σε όσες χώρες πραγματοποιείται η θανατική ποινή δεν έχει αποδειχθεί ότι όντως μειώνει την εγκληματικότητα λόγω φόβου. Γενικά αν και εγώ θεωρώ κάποιες πράξεις τερατώδεις προσπαθώ να το βλέπω από την αντίθετη πλευρά. Ποιος είμαι εγώ που θα αποφασίσω για τη ζωή του άλλου, πόσο σίγουρη είμαι ότι η δικαιοσύνη θα συλλάβει το σωστό άτομο και δε θα ρίξει τις ευθύνες στον πρώτο άτυχο για να σιωπήσει το γεγονός (έτσι δεν έγινε με τον Δράκο του Σειχ-Σου; ), πού ξέρω ότι αυτός ο άνθρωπος δε μετάνιωσε ή τι τον ώθησε να κάνει μια τέτοια πράξη; Νομίζω πως κάποιες ακραίες συμπεριφορές μπορούμε να τις προλάβουμε αν υπήρχε η κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη από μικρή ηλικία.
Γενικά λοιπόν όχι, δες το πράσινο μίλι και θα καταλάβεις τους προβληματισμούς μου. Η βία γεννά βία δε λένε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλημέρα.
Θα απαντήσω στο αρχικό ερώτημα,χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα,λόγω έλλειψης χρόνου.
Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής,και μάλιστα το σκεφτόμουνα χτες το βράδυ όταν διάβαζα για τον φρικτό θάνατο ενός μωρού 17 μηνών στην Αγγλία(Γνωστός και ως Baby P).
To σκέφτομαι συνέχεια όταν ακούω για βιασμούς,παιδεραστία,φόνους,κακοποιήση οποιασδήποτε μορφής.Ξέρω πως μπορεί να ακούγομαι αντιδημοκρατική,αλλά η πολλή δημοκρατία γεννά όλα αυτά τα περιστατικά!Και,πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν όρια και να φοβόμαστε κάτι,αλλιώς γινόμαστε ζούγκλα.Ένα παράδειγμα https://pulse.gr/kina-ektelestike-o-drastis-epithesis/news/186692/ .Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την απόφαση!
Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνουν οξυγόνο τέτοια τέρατα.Γιατί;Τι προσφέρουν;Γιατί να τους ταίζουμε μέσα στην φυλακή για 10-15 χρόνια και μετά να βγαίνουν ''κύριοι'' επειδή έδειξαν καλή συμπεριφορά;Τους νεκρούς ή τους ανθρώπους που κατέστρεψαν ποιος θα τους γιατρέψει και θα τους φέρει πίσω;
Όσο ζουν άνθρωποι που προκάλεσαν τόσο πόνο λόγω του διαεφθαρμένου μυαλού τους,τόσο και τα θύματα ή οι οικογένειες των θυμάτων δεν θα βρίσκουν λύτρωση.

Όχι,αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή.Και πραγματικά δεν με νοιάζει κάτω υπο ποιες συνθήκες μεγάλωσαν.Συνεχίζουν να αναπαράγουν απαράδεκτες συμπεριφορές;
Τα θύματα τα ρώτησε κανείς αν θέλουν να βλέπουν τον εφιάλτης τους καθημερινά ζωντανό;
Μακάρι να αλλάξει το σύστημα στην Ελλάδα και επιτέλους να καταλάβουμε πως κάπου υπάρχουν και κάποια όρια!!!Και όχι να τους στέλνουμε στην φυλακή(που τους έρχεται και κουτί γιατί ούτε δουλεύουν,τρώνε δωρεάν και περνάνε μια ζωή χαρισάμενη για τα μούτρα τους!)
Επιπλέον,νομίζω πως μια τέτοια τιμωρία θα μειώσει κατά πολύ τέτοιου είδους εγκληματικότητα.
Αυτά απο 'μενα..

Οχι μονο ακουγεσαι αντιδημοκρατικη, αλλα περισσοτερο ΦΑΣΙΣΤΡΙΑ
Πραγματικα πιστευεις οτι αν καποιος θελει να σκοτωσει θα το σκεφτει καλα πρωτα, επειδη θα υπαρχει η θανατικη ποινη? ΟΧΙ! πολλα τα παραδειγματα εδω και πολλα χρονια, παρε για παραδειγμα την αμερικη, που εχουν αυξηθει κατακορυφα οι δολοφονιες.
Και πιστευεις οτι μια μερα αυτοι οι εγκληματιες ξυπνησαν και ειχαν στο μυαλο τους το κακο ή το μισος. ΟΧΙ! με την παιδεια που πηραν ή δεν πηραν ετσι μεγαλωσαν. Και μονο το να κλεινεις καποιον στη φυλακη ειναι ενα βασανηστηριο (δεν πιστευω οτι ειναι για να σωφρονισουν του κρατουμενους αλλα για να τους βασανισουν). Και αφου περνανε μια ζωη χαρισαμενη στη φυλακη γιατι οι αποροι ή οι φτωχοι δεν κανουν καποιο εγκλημα για να πανε και να μεινουν και αυτοι εκει? αλλα προτιμουν την ελευθερια?
Οι συγγενεις καποιου θυματος, αν ειναι λογικα ατομα και σκεφτονται ετσι και οχι μεσα στην οργη, δεν θα συμφωνουσαν στη θανατικη ποινη, αφου η πραξη του θανατου τους εξοργιζει, υποτιθεται, αρα γινονται και αυτοι συνεργοι στη δολοφονια- γιατι δολοφονια ειναι.
Και ενα τελευταιο, ειναι οτι η δικαιοσυνη δεν παιρνει πολλες φορες τις σωστες αποφασεις. Αρα γιατι να σκοτωσεις καποιον αθωο, μονο και μονο επειδη το ειπε το δικαστηριο. Ενα παραδειγμα ειναι (ή ηταν) ενας δικαστης στις ΗΠΑ και αυτος ειχε δωσει τις περισσοτερες θανατικες ποινες, και σε αυτους που τις εδωσε ηταν ΟΛΟΙ μαυροι, τυχαιο? δε νομιζω...
Και τελος μια τετοια τιμωρια δεν θα μειωσει κανενα εγκλημα, ειναι στη φυση του ανθρωπου και στη φυση γενικα να αψηφα τους "νομους".

Αυτα απο 'μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
paparounas σε παρακαλώ να κρατήσουμε τους τόνους σε ήρεμο επίπεδο, δε χρειάζεται να προσβάλλεις κάποιον όσο κι αν διαφωνείς με την άποψη του. Γενικά αν και διαφωνώ με το ύφος σου, συμφωνώ με το περιεχόμενο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Κοίτα,σίγουρα το καλύτερο είναι να γίνεται απο το σχολείο η σωστή κατήχηση στα παιδιά,ανεξάρτητα απο την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι.Γίνεται;Όχι.
Εγώ το ζήτημα το βλέπω πολύ ''ωμά'' και προσπαθώ να είμαι απο μέσα.
Τι εννοώ...
Σου βιάζει κάποιος το παιδί σου.Αυτός ο κάποιος μπορεί να είναι ο γιατρός της κατασκήνωσης,ο γυμναστής του σχολείου,ο ξάδερφος σου,ο γείτονας που κάνουν τα παιδιά σας παρέα...
Θα κάτσεις να μιλήσεις περί σοφρωνισμού και ανθρώπινων δικαιωμάτων;Ή θα κάτσεις να εξετάσεις τους λόγους που το έκανε ή αν το μετάνιωσε;
Εγώ δεν θα σκεφτώ ούτε δημοκρατία,ούτε τίποτα!

2ο παράδειγμα...
Έχεις πάει στο φίλο σου και γυρνάς βράδυ μόνη,στο σπίτι σου.
Ξαφνικά βλέπεις μπροστά σου 2 άτομα τα οποία σε βιάζουν,σε κλέβουν,σε εξευτελίζουν σαν υπόσταση.Σε κάνουν να σιχαίνεσαι τον ίδιο σου τον εαυτό.
Θα κάτσεις να μιλήσεις περί σοφρωνισμού και ανθρώπινων δικαιωμάτων;Ή θα κάτσεις να εξετάσεις τους λόγους που το έκανε ή αν το μετάνιωσε;
Εγώ δεν θα σκεφτώ ούτε δημοκρατία,ούτε τίποτα!

Ίσως να σας φανούν λίγο ακραία όσα λέω,αλλά γίνονται παιδιά..Και δυστυχως είναι μια κατάσταση η οποία επηρρεάζει όχι μόνο τους άμμεσα εμπλεκόμενους,αλλά και τις οικογένειες,και το κοινωνικό σύνολο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Οχι μονο ακουγεσαι αντιδημοκρατικη, αλλα περισσοτερο ΦΑΣΙΣΤΡΙΑ
Πραγματικα πιστευεις οτι αν καποιος θελει να σκοτωσει θα το σκεφτει καλα πρωτα, επειδη θα υπαρχει η θανατικη ποινη? ΟΧΙ! πολλα τα παραδειγματα εδω και πολλα χρονια, παρε για παραδειγμα την αμερικη, που εχουν αυξηθει κατακορυφα οι δολοφονιες.
Και πιστευεις οτι μια μερα αυτοι οι εγκληματιες ξυπνησαν και ειχαν στο μυαλο τους το κακο ή το μισος. ΟΧΙ! με την παιδεια που πηραν ή δεν πηραν ετσι μεγαλωσαν. Και μονο το να κλεινεις καποιον στη φυλακη ειναι ενα βασανηστηριο (δεν πιστευω οτι ειναι για να σωφρονισουν του κρατουμενους αλλα για να τους βασανισουν). Και αφου περνανε μια ζωη χαρισαμενη στη φυλακη γιατι οι αποροι ή οι φτωχοι δεν κανουν καποιο εγκλημα για να πανε και να μεινουν και αυτοι εκει? αλλα προτιμουν την ελευθερια?
Οι συγγενεις καποιου θυματος, αν ειναι λογικα ατομα και σκεφτονται ετσι και οχι μεσα στην οργη, δεν θα συμφωνουσαν στη θανατικη ποινη, αφου η πραξη του θανατου τους εξοργιζει, υποτιθεται, αρα γινονται και αυτοι συνεργοι στη δολοφονια- γιατι δολοφονια ειναι.
Και ενα τελευταιο, ειναι οτι η δικαιοσυνη δεν παιρνει πολλες φορες τις σωστες αποφασεις. Αρα γιατι να σκοτωσεις καποιον αθωο, μονο και μονο επειδη το ειπε το δικαστηριο. Ενα παραδειγμα ειναι (ή ηταν) ενας δικαστης στις ΗΠΑ και αυτος ειχε δωσει τις περισσοτερες θανατικες ποινες, και σε αυτους που τις εδωσε ηταν ΟΛΟΙ μαυροι, τυχαιο? δε νομιζω...
Και τελος μια τετοια τιμωρια δεν θα μειωσει κανενα εγκλημα, ειναι στη φυση του ανθρωπου και στη φυση γενικα να αψηφα τους "νομους".

Αυτα απο 'μενα...


Παπαρούνα,δυστυχώς δεν κατάλαβες τον τόνο μου και το μήνυμα που θέλω να περάσω.Είπα ζωή χαρισάμενη για αυτά τα άτομα.Όχι για τον άπορο ή τον φτωχό.Για τα άτομα που έχουν εξευτελίσει και έχουν σκοτώσει.
Τόνισα πως όλα ξεκινάνε απο την παιδεία που στην χώρα μας δεν υπάρχει.Άρα αυτά τα φαινόμενα γεννόνται πολύ πολύ εύκολα.Φυσικά και δεν ξυπνάει κανένας νοήμων άνθρωπος ένα πρωί και λέει ''σήμερα θα βιάσω,θα κλέψω,θα σκοτώσω..''Εγώ την φυλακή δεν την θεωρώ βασανιστήριο!Όχι όταν έχεις σκοτώσει ή έχεις καταστρέψει την ζωή κάποιου άλλου.Άσε που τους βιαστές/παιδεραστές,τους σκοτώνουν οι ίδιοι οι κρατούμενοι.Αυτό λέει πολλά...
Επέτρεψε μου λοιπόν,να έχω την δική μου άποψη που σε αυτό το θέμα,ναι,είναι απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ποιος ειμαι εγω για να κρινω αν θα ζησει ή θα πεθανει ο αλλος; Πως ξερω οτι αυτος ο αλλος ειναι ο πραγματικος ενοχος;
Προς αυτους που ειναι υπερ: Αν ειναι ολα θεμα σωφρονισμου, θεωρω πολυ χειροτερο το να κλεινεται ενας εγκληματιας στη φυλακη για πολλα χρονια και να υφισταται βιασμους, αλλοτριωση και τα μυρια οσα απο τους υπολοιπους φυλακιζομενους (πολλες φορες και απο τους διοικητες αλλα ας μην το παμε μακρια :P). Ποσοι εχουν αυτοκτονησει μεσα στη φυλακη επειδη δεν αντεχαν αλλο; Πολλοι, σιγουρα. Το να "ξεμπερδευεις" ετσι ειναι απαισιο, αλιμονο αν αντιμετωπιζαμε ετσι τους συνανθρωπους μας.
Και κατι που ειχα διαβασει, η Δημοκρατια τιμωρει, ο φασισμος εκδικειται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ναι βρε Άννα αυτά που είπες γίνονται, είναι ακραία και άθλια αλλά γίνονται.. Πραγματικά πιστεύεις όμως ότι είναι χειρότερη τιμωρία να σκοτώσεις κάποιον, παρά να τον αφήσεις να σαπίσει μέσα στην αθλιότητα για όλη την υπόλοιπη ζωή του? Πιο πολύ δώρο τους κάνουν όταν τους σκοτώνουν, ούτε τους τυραννάνε, ούτε τίποτα, πεθαίνουν μπαμ και κάτω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Βρε Ίλια,δεν το εξετάζω τόσο απο την πλευρά του δράστη.
Για εμένα περισσότερη σημασία έχει η ψυχική ανάρρωση του θύματος.Πώς αυτός ο άνθρωπος θα καταφέρει να ξανασταθεί στα πόδια του και να συνεχίσει...Το ίδιο ισχύει και για την οικογένεια.
Πιστεύω πως τα άτομα που διαπράτουν τετοια εγκλήματα σπάνια μετανιώνουν.Αλλάζει ρε παιδιά ο άνθρωπος;Αλλάζουν τα αρρωστημένα μυαλά;Μιλάω για ριζική αλλαγή.Εγώ πιστεύω πως όχι..

Και για να κάνω μια διευκρίνιση!
Είμαι υπέρ στο να θανατώνονται βιαστές,παιδεραστές,όπως και άτομα που ασκούν ψυχολογική και σωματική βία σε άλλα άτομα(και κυρίως παιδιά!)
Ειδικά οι 2οι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Στην ουσία δηλαδή είσαι υπέρ στο να "πέφτεις" στον επίπεδο του δράστη.. Γιατί, αν σκοτώσει μια κοπέλα και μετά τον σκοτώσουν είναι το ίδιο ακριβώς.. ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ! Ενώ αν τον χώσουν στην φυλακή θα έχει αυτός το πρόβλημα, αυτός τις τύψεις και την άθλια ζωή, και οι άλλοι την συνείδησή τους ήσυχη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ μετά από ώριμη σκέψη είμαι κατά της θανατικής ποινής,για τους λόγους που ανέφεραν κ όλοι οι από πάνω.Αλλά δεν πιστεύω πως η φυλακή είναι τιμωρία για έναν κακοποιό!οι ελληνικές φυλακές για παράδειγμα είναι ως επί το πλείστον επιεικότατες με τους κρατούμενους, οπότε η κράτηση μόνο τιμωρία δεν είναι!Συν του ότι η Ελλάδα επιβαρύνεται πληρώνοντας τη λειτουργία πολλών μονάδων κράτησης.Επομένως είμαι υπέρ μια διαφορετικής τιμωρίας,αλλά δεν ξέρω τι είδους θα μπορούσε να είναι αυτή.Ένας καλός τρόπος είναι η συμμετοχή σε κάποιες δουλειές του κράτους,όπως π.χ. γίνεται στις αγροτικές φυλακές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής για αρκετους θρησκευτικούς ,κοινωνικούς και ηθικούς λόγους.Κατ'αρχας , αν είμασταν απόλυτοι κι είχαμε ακριβοδικαιο Σωφρωνιστικο Συστημα,βασει του οποιου "οσο περισσοτερα ατομά βλαπτεις,και σε οσο μεγαλυτερο βαθμο (αν ειναι δε και εν συνειδησει...),τοσο "πιο επωδυνη" θα ειναι η σωφρωνιστικη μεθοδος",και αποφασιζαμε να εισαγουμε σε αυτο τη θανατικη ποινη,μολις τελειωνε η θητεια ενος πολιτικου προσωπου σε αυτη τη χωρα θα επρεπε να τον σφάζουμε!Δευτερον κανεις ανθρωπος δεν ειναι ικανος να αποφασιζει σχετικά με τη ζωη ενος αλλου ανθρωπου , ο,τι κι αν εχει κανει ο τελευταιος.Ο αναμάρτητος πρωτος το λιθο βαλλετω.(σορι που δεν ξερω πως γραφεται θετικη ημουν).Τριτον η θανατική ποινή το μονο που καταφερνει είναι να αυξάνει την οργή απέναντι στο κράτος,και τους μηχανισμους που αυτο διαθετεθ.Αν τα χρηματα που χρησιμοποιούνται για την εφαρμογή της δινονταν στην προληψη των αιτιων εφαρμογη της θα γίνοταν πραγματική δουλειά.Τρίτον ποτε δε μπορούμε να εντάξουμε ενα εγκλημα σε μια κατηγορία.Μια γυναίκα καθημερινά υποκειται σε σωματικη,σεξουαλικη και δεν ξέρω κι εγω τι αλλου είδους βια απο το συζυγο η/και την οικογενεια της και εν βρασμο ψυχης η και για αμυνα σκοτώνει,πραγμα το οποιο κανει κι ενας νέος με ψυχολογικά μετα απο ενα μεθυσι ,κι ενας συνεταιρος στο συνεταιρο του που τον εξαπατησε και του κατεστρεψε τη ζωη,αλλα κι ενας ναρκομανης στην απελπισια να βρει τη δοση του.Να του σκοτώσουμε όλους?Μηπως καποιου η ζωή αξιζει περισσοτερο?Ποιος θα αποφασισει?Και μηπως οποιος διαθετει χρηματα για αξιοπρεπη υπερασπιση κερδιζει το εισιτηρειο και στη ζωη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής για αρκετους θρησκευτικούς ,κοινωνικούς και ηθικούς λόγους.Κατ'αρχας , αν είμασταν απόλυτοι κι είχαμε ακριβοδικαιο Σωφρωνιστικο Συστημα,βασει του οποιου "οσο περισσοτερα ατομά βλαπτεις,και σε οσο μεγαλυτερο βαθμο (αν ειναι δε και εν συνειδησει...),τοσο "πιο επωδυνη" θα ειναι η σωφρωνιστικη μεθοδος",και αποφασιζαμε να εισαγουμε σε αυτο τη θανατικη ποινη,μολις τελειωνε η θητεια ενος πολιτικου προσωπου σε αυτη τη χωρα θα επρεπε να τον σφάζουμε!Δευτερον κανεις ανθρωπος δεν ειναι ικανος να αποφασιζει σχετικά με τη ζωη ενος αλλου ανθρωπου , ο,τι κι αν εχει κανει ο τελευταιος.Ο αναμάρτητος πρωτος το λιθο βαλλετω.(σορι που δεν ξερω πως γραφεται θετικη ημουν).Τριτον η θανατική ποινή το μονο που καταφερνει είναι να αυξάνει την οργή απέναντι στο κράτος,και τους μηχανισμους που αυτο διαθετεθ.Αν τα χρηματα που χρησιμοποιούνται για την εφαρμογή της δινονταν στην προληψη των αιτιων εφαρμογη της θα γίνοταν πραγματική δουλειά.Τρίτον ποτε δε μπορούμε να εντάξουμε ενα εγκλημα σε μια κατηγορία.Μια γυναίκα καθημερινά υποκειται σε σωματικη,σεξουαλικη και δεν ξέρω κι εγω τι αλλου είδους βια απο το συζυγο η/και την οικογενεια της και εν βρασμο ψυχης η και για αμυνα σκοτώνει,πραγμα το οποιο κανει κι ενας νέος με ψυχολογικά μετα απο ενα μεθυσι ,κι ενας συνεταιρος στο συνεταιρο του που τον εξαπατησε και του κατεστρεψε τη ζωη,αλλα κι ενας ναρκομανης στην απελπισια να βρει τη δοση του.Να του σκοτώσουμε όλους?Μηπως καποιου η ζωή αξιζει περισσοτερο?Ποιος θα αποφασισε.ι?Και μηπως οποιος διαθετει χρηματα για αξιοπρεπη υπερασπιση κερδιζει το εισιτηρειο και στη ζωη?


Όταν κάποιος σκοτώνει δεν ισχύει αναγκαστικά η θανατική ποινή. Στις περισσότερες περιπτώσεις που είπες ισχύει ποινή φυλάκισης από 25 χρόνια εώς ισόβια ή αθώωση του κατηγορουμένου αν ό,τι έκανε επειδή κινδύνευε η ζωή του. Αν κάποιος κάνει φόνο εκ προ μελέτης και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του τότε ισχύει η θανατική ποινή και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Όταν κάνεις φόνο και είσαι ψυχοπαθής (σχιζοφρένεια) τότε ισχύει πάλι 25 εώς ισόβια σε ψυχιατρική κλινική η οποία πολλές φορές είναι μέσα στην φυλακή.

Κατά την γνώμη μου η θανατική ποινή θα πρέπει να ισχύει όταν ένα άτομο είναι επίτηδες επικίνδυνο για την κοινωνία. Αν ακόμα και στην φυλακή που θα μπει αρχίζει να σκοτώνει κρατούμενους κλπ. κλπ.(πάντα μιλάμε για ανθρώπους χωρίς ψυχικά νοσήματα) τότε αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Αξίζουν δηλαδή οι ζωές των θυμάτων του λίγοτερο από την δική του? Αν μπορούμε να σώσουμε τις ζωές των πολλών ανθρώπων με τίμημα τη ζωή ενός δολοφόνου, τότε? Οκ είναι πολύ σκληρή ποινή και πρέπει να χρησιμοποιείται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
ειμαι ΚΑΤΑ της θανατικης ποινης... δεν εχεις το δικαιωμα να σκοτωσεις καποιον... δεν εισαι εσυ αυτος που θα αποφασισει αν θα ζησει ο αλλος ή οχι... η τιμωρια χρησιμοποειται για να διαπιστωσει, να κατανοησει ο αλλος το λαθος του, οπως και οι υπολοιποι, και να μαθει μεσα απο ολη αυτη τη διαδικασια... με τη θανατικη ποινη πως θα γινει αυτο; αφαιρωντας του τη ζωη νομιζεις πως μαθαινει τιποτα, πως μετανιωνει; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όταν κάποιος σκοτώνει δεν ισχύει αναγκαστικά η θανατική ποινή. Στις περισσότερες περιπτώσεις που είπες ισχύει ποινή φυλάκισης από 25 χρόνια εώς ισόβια ή αθώωση του κατηγορουμένου αν ό,τι έκανε επειδή κινδύνευε η ζωή του. Αν κάποιος κάνει φόνο εκ προ μελέτης και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του τότε ισχύει η θανατική ποινή και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Όταν κάνεις φόνο και είσαι ψυχοπαθής (σχιζοφρένεια) τότε ισχύει πάλι 25 εώς ισόβια σε ψυχιατρική κλινική η οποία πολλές φορές είναι μέσα στην φυλακή.

Κατά την γνώμη μου η θανατική ποινή θα πρέπει να ισχύει όταν ένα άτομο είναι επίτηδες επικίνδυνο για την κοινωνία. Αν ακόμα και στην φυλακή που θα μπει αρχίζει να σκοτώνει κρατούμενους κλπ. κλπ.(πάντα μιλάμε για ανθρώπους χωρίς ψυχικά νοσήματα) τότε αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Αξίζουν δηλαδή οι ζωές των θυμάτων του λίγοτερο από την δική του? Αν μπορούμε να σώσουμε τις ζωές των πολλών ανθρώπων με τίμημα τη ζωή ενός δολοφόνου, τότε? Οκ είναι πολύ σκληρή ποινή και πρέπει να χρησιμοποιείται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. :/:


Γνωριζω αυτα που λες στην πρώτη σου παράγραφο.Απλα εξηγω πως καμια φορά τα όρια ειναι δυσδιακρητα αναμεσα στις περιπτωσεις ωστε καποιος να ζησει και καποιος οχι!Οσο για τη δευτερη παραγραφο κανω μια υποθεση σχετικα με το σωφρωνιστικο συστημα της χωρας...επισης σωζεις ανθρωπους αν αναγκαστεις να βάλεις καποιον σε απομωνοση.απλα κοτιζει περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top