Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όταν κάποιος σκοτώνει δεν ισχύει αναγκαστικά η θανατική ποινή. Στις περισσότερες περιπτώσεις που είπες ισχύει ποινή φυλάκισης από 25 χρόνια εώς ισόβια ή αθώωση του κατηγορουμένου αν ό,τι έκανε επειδή κινδύνευε η ζωή του. Αν κάποιος κάνει φόνο εκ προ μελέτης και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του τότε ισχύει η θανατική ποινή και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Όταν κάνεις φόνο και είσαι ψυχοπαθής (σχιζοφρένεια) τότε ισχύει πάλι 25 εώς ισόβια σε ψυχιατρική κλινική η οποία πολλές φορές είναι μέσα στην φυλακή.

Κατά την γνώμη μου η θανατική ποινή θα πρέπει να ισχύει όταν ένα άτομο είναι επίτηδες επικίνδυνο για την κοινωνία. Αν ακόμα και στην φυλακή που θα μπει αρχίζει να σκοτώνει κρατούμενους κλπ. κλπ.(πάντα μιλάμε για ανθρώπους χωρίς ψυχικά νοσήματα) τότε αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος. Αξίζουν δηλαδή οι ζωές των θυμάτων του λίγοτερο από την δική του? Αν μπορούμε να σώσουμε τις ζωές των πολλών ανθρώπων με τίμημα τη ζωή ενός δολοφόνου, τότε? Οκ είναι πολύ σκληρή ποινή και πρέπει να χρησιμοποιείται σε πολύ ειδικές περιπτώσεις. :/:


Αυτό θέλω να πω κι εγώ.Ένας βιαστής,που βιάζει συνέχεια και συνεχεια παιδιά ή γυναίκες..Αξίζει να ζει;:confused:Ένας άνθρωπος που βασανίζει συνειδητά
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
''Αν κάποιος κάνει φόνο εκ προ μελέτης και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του τότε ισχύει η θανατική ποινή και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις''
Αυτό που μας λές,ισχύει τώρα,στην χωρα μας;Νόμιζα πως γενικά έχει απαγορευτεί εδώ η θανατική ποινή...

Και επειδή μάλλον παρεξηγήσατε το μήνυμα μου...Δεν λέω να καταδικάζουμε σε θάνατο αέρα πατέρα...Φυσικά και πρέπει να μελετάται σε βάθος η υπόθεση,να διασταυρώνονται τα στοιχεία και η δικαιοσύνη να μην είναι τυφλή ,για να παρθεί μια τέτοια απόφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αυτό θέλω να πω κι εγώ.Ένας βιαστής,που βιάζει συνέχεια και συνεχεια παιδιά ή γυναίκες..Αξίζει να ζει;:confused:Ένας άνθρωπος που βασανίζει συνειδητά
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
''Αν κάποιος κάνει φόνο εκ προ μελέτης και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του τότε ισχύει η θανατική ποινή και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις''
Αυτό που μας λές,ισχύει τώρα,στην χωρα μας;Νόμιζα πως γενικά έχει απαγορευτεί εδώ η θανατική ποινή...

Και επειδή μάλλον παρεξηγήσατε το μήνυμα μου...Δεν λέω να καταδικάζουμε σε θάνατο αέρα πατέρα...Φυσικά και πρέπει να μελετάται σε βάθος η υπόθεση,να διασταυρώνονται τα στοιχεία και η δικαιοσύνη να μην είναι τυφλή ,για να παρθεί μια τέτοια απόφαση


ο Χροστοφοράκος επαληθευτηκε οτι εβλαψε ΟΛΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και ζει σαν κυριος στη Γερμανια και αλλοι θα πεθανουν?Τοτε δε μιλαμε για δικαιο συστημα.Αλλαξτε αυτη τη ρυθμιση και τα συζηταμε.Δεν ειναι ολα η ασπρο η μαυρο ωστε στο μαυρο να βγαζουμε μαχαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ειμαι ΚΑΤΑ της θανατικης ποινης... δεν εχεις το δικαιωμα να σκοτωσεις καποιον... δεν εισαι εσυ αυτος που θα αποφασισει αν θα ζησει ο αλλος ή οχι... η τιμωρια χρησιμοποειται για να διαπιστωσει, να κατανοησει ο αλλος το λαθος του, οπως και οι υπολοιποι, και να μαθει μεσα απο ολη αυτη τη διαδικασια... με τη θανατικη ποινη πως θα γινει αυτο; αφαιρωντας του τη ζωη νομιζεις πως μαθαινει τιποτα, πως μετανιωνει; :/:


Πιστεύεις ότι θα μετανιωσει κάποιος αν τον φυλακίσουν? :hmm:Ίσα ίσα που εκεί γίνεσαι ποιο άγριος ποιο κακός απ'ότι ήσουν πριν. Επίσης αν κάποις μετανιώσει θα μετανιώσει μόνο και μόνο επειδή εξαιτίας αυτού που έκανε είναι τώρα στην φυλακή. Δεν θα μετανιώσει πραγματικά δηλαδή. Αλλά και πραγματικά να μετανιώσει και ό,τι και αν κάνει μετά σε τι θα τον οφελήσει. Δεν πρόκειται να έχει ξανά την ελευθερία της ζωής του επειδή πολύ απλά κανείς δεν θα τον πιστέψι ότι και καλά μετάνιωσε. Εξάλου υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων που προτιμούν να τους σκοτώσουν παρα να μπουν ισόβια στην φυλακή. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αυτό θέλω να πω κι εγώ.Ένας βιαστής,που βιάζει συνέχεια και συνεχεια παιδιά ή γυναίκες..Αξίζει να ζει;:confused:Ένας άνθρωπος που βασανίζει συνειδητά
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;
''Αν κάποιος κάνει φόνο εκ προ μελέτης και χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του τότε ισχύει η θανατική ποινή και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις''
Αυτό που μας λές,ισχύει τώρα,στην χωρα μας;Νόμιζα πως γενικά έχει απαγορευτεί εδώ η θανατική ποινή...


Και επειδή μάλλον παρεξηγήσατε το μήνυμα μου...Δεν λέω να καταδικάζουμε σε θάνατο αέρα πατέρα...Φυσικά και πρέπει να μελετάται σε βάθος η υπόθεση,να διασταυρώνονται τα στοιχεία και η δικαιοσύνη να μην είναι τυφλή ,για να παρθεί μια τέτοια απόφαση

Όχι στην χώρα μας καλέ.:P:P Για τις Ηνωμένες Πολιτείες μιλάω. Στην χώρα μας όντως δεν υπάρχει θαντική ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι θα μετανιωσει κάποιος αν τον φυλακίσουν? :hmm: Ίσα ίσα ου εκεί γίνεσαι ποιο άγριος ποιο κακός απ'ότι ήσουν πριν. Εξάλου υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων που προτιμούν να τους σκοτώσουν παρα να μπουν ισόβια στην φυλακή. :whistle:
κοιτα λιγο αν καποιος κατανοησει το λαθος του, τη βαρυτητα αυτου του λαθους το πιο πιθανον ειναι να το μετανιωσει, τουλαχιστον του δινεται η ευκαιρια να μετανιωσει, με τη θανατικη ποινη ομως αυτο δε γινεται...:) και κατα εμενα αυτοι οι ανθρωποι που ειπες νομιζω οτι δεν ειναι ετοιμοι να αναλαβουν τις ευθυνες των πραξεων τους και για αυτο κανουν και αυτην την επιλογη ή μπορει και να εχουν καταλαβει το λαθος του και να μην μπορουν να ζησουν με αυτο το βαρος στη συνειδηση τους και αυτο γινεται οταν προτρεχεις και δεν εχεις σκεφτει αυτο που πας να κανεις, υπαρχουν ομως περιπτωσεις που τα γεγονοτα και οι συνθηκες δε σου αφηνουν περιθωρια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εξάλου υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων που προτιμούν να τους σκοτώσουν παρα να μπουν ισόβια στην φυλακή. :whistle:
Εννοείς να εφαρμοσουμε αυτο που θελει η μειοψηφια ή να τους ρωτάμε εναν εναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα της θανατικης...... οχι μονο γιατι οπως αναφερατε δεν θα εχει κανενα νοημα αν του αφαιρέσεις τη ζωη γιατι δεν θα μαθει το λαθος του και δεν του δινεται η ευκαιρία να ζησει και να διωρθωσει το λαθος......αλλα και γιατι αν ο ανθρωπος αυτος εχει οικογενεια εκτος απ την ζωή του χαλάει και μια οικογένεια! δυστυχώς στην Ελλάδα έτσι πως είναι οι φυλακές ισως να μην μάθει τίποτα γιατι σε αλλες χωρες μεσα στις φυλακες οι ανθρωποι μαθενουν πραγματα.....καποια τεχνη ισως! οποτε κατι πρεπει να γινει ετσι ωστε πρωτα απο ολα να παρακολουθουνται απο γιατρους γιατι φυσικα ενας που θα παει να σκοτώσει δεν θα ειναι και στα καλυτερα του αλλα και να φροντιζουν ετσι ωστε οταν θα βγει απ την φυλακη να εχει κατι να κανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εννοείς να εφαρμοσουμε αυτο που θελει η μειοψηφια ή να τους ρωτάμε εναν εναν?


Εγώ δεν λέω να εφαρμόσουμε τίποτα, απλά το αναφέρω. Και αν εννοείς να το εφαρμόσουμε στην Ελλάδα διαφωνώ. Τουλάχιστον εδώ δεν υπάρχει θανατική ποινή και εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να παραμείνει έτσι για τις περισσότερες περιπτώσεις. Όχι γιατί κανείς δεν έχει το διακαίωμα να σκοτώνει κάποιον άλλον, αλλά γιατί αν τους σκοτώνουμε γινόμαστε σαν κι αυτούς. Δεν λεω βέβαια ότι η θανατική ποινή δεν πρέπει να ισχύει γενικά γιατί είναι κάποια άτομα που με το να τους σκοτώσεις δεν πλησιάζεις καν στο να γίνει σαν κι αυτούς.:mad: Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα να εφαρμόζεται και η θανατική ποινή σε όλο τον κόσμο.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αν εννοείς να το εφαρμόσουμε στην Ελλάδα διαφωνώ. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα να εφαρμόζεται και η θανατική ποινή σε όλο τον κόσμο.:worry:
νομίζω πως η μια προταση αντιπαρερχεται την αλλη εννοώντας πως δεν μπορει καποιος να πει στη χωρα μου δε θελω να ισχυει,αλλα για τους ταδε λογους καλο θα ηταν να υπαρχει στον κοσμο.Η εισαι υπερ... η κατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εννοείς να εφαρμοσουμε αυτο που θελει η μειοψηφια ή να τους ρωτάμε εναν εναν?

νομίζω πως η μια προταση αντιπαρερχεται την αλλη εννοώντας πως δεν μπορει καποιος να πει στη χωρα μου δε θελω να ισχυει,αλλα για τους ταδε λογους καλο θα ηταν να υπαρχει στον κοσμο.Η εισαι υπερ... η κατα...


Αυτό του πρώτου ποστ εννοώ ότι δεν θα ήθελα να εφαρμόσουμε φίλε μου.:whistle: Και την θανατική ποινή να την βλέπουμε πια μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Δεν λέω ότι δεν θέλω να ισχύει στην χώρα μου. Αν είναι να ισχύει να ισχύει παντού αλλιώς αδικούνται αυτοί που μένουν σε χώρες που ισχύει και έτσι οι άλλες χώρες αρχίζουν και ξεπετάγονται και αναπτύζουν μεγάλη εγκληματικότητα λόγο της έλληψης του φόβου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η θανατική ποινή εφαρμόζεται για ακραίες θεωρώ καταστάσεις και ακόμη και σε αυτές διαφωνώ με την εφαρμογή της για δυο κυρίως λόγους.
1) Όταν κατακρίνεις κάτι όπως είναι ο φόνος, ο βιασμός κτλ.. Δεν γίνεται να το εφαρμόζεις και εσύ ο ίδιος. Επιπλέον, ό,τι και να έχει κάνει κάποιος δεν πιστεύω ότι έχουμε το δικαίωμα να του αφαιρέσουμε την ζωή.
2) Για ανθρώπους που θα ζούσαν ισόβια στην φυλακή και πολύ πιθανό στην απομόνωση - αξίζει νομίζω εδώ να σημιωθεί ότι πολλοί από αυτούς που καταδίκαζονται στη θανατική ποινή υποφέρουν από ψυχολογικά προβλήματα-, ο θάνατος έρχεται σαν λύτρωση, σαν σωτηρία!! Γιατί η ζωή που θα βίωναν θα ήταν μία ζωή χαμένη, παρασυτική αφού θα έχουν πετάξει τα πάντα στα σκουπίδια. Επομένως, γιατί αυτούς τους ανθρώπους να τους δώσεις αυτή την ευκαιρία για λύτρωση?? Ας πληρώσουν με αυτό τον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Η θανατική ποινή εφαρμόζεται για ακραίες θεωρώ καταστάσεις και ακόμη και σε αυτές διαφωνώ με την εφαρμογή της για δυο κυρίως λόγους.
1) Όταν κατακρίνεις κάτι όπως είναι ο φόνος, ο βιασμός κτλ.. Δεν γίνεται να το εφαρμόζεις και εσύ ο ίδιος. Επιπλέον, ό,τι και να έχει κάνει κάποιος δεν πιστεύω ότι έχουμε το δικαίωμα να του αφαιρέσουμε την ζωή.
2) Για ανθρώπους που θα ζούσαν ισόβια στην φυλακή και πολύ πιθανό στην απομόνωση - αξίζει νομίζω εδώ να σημιωθεί ότι πολλοί από αυτούς που καταδίκαζονται στη θανατική ποινή υποφέρουν από ψυχολογικά προβλήματα-, ο θάνατος έρχεται σαν λύτρωση, σαν σωτηρία!! Γιατί η ζωή που θα βίωναν θα ήταν μία ζωή χαμένη, παρασυτική αφού θα έχουν πετάξει τα πάντα στα σκουπίδια. Επομένως, γιατί αυτούς τους ανθρώπους να τους δώσεις αυτή την ευκαιρία για λύτρωση?? Ας πληρώσουν με αυτό τον τρόπο...


Mόλις βγει η απόφαση για την θανατική ποινή κάποιου μετά περιμένει 3-10 χρόνια αν θυμάμαι καλά για να εκτελεστεί. Αυτό το χρονικό διάστημα χέζεται από τον φόβο του γιατί ξέρει ότι ο χρόνος που του μένει είιναι περιορισμένος. Πολύ πιο άσχημα περνάει να ξέρεις από τους άλλους στην φυλακή... Και αν νομίζεις ότι είναι λύτρωση για πάνε ρώτα έναν έναν τους κατάδικους να δεις ποιος θα ήθελε να πεθάνει. Και επίσης αν κάποιος θέλει να "λυτρωθεί" σύμφωνα με 'σένα είναι το ποιο έυκολο πράγμα που μπορεί να κάνει στην φυλακή. Μία αφορμή να δώσει στους υπόλοιπους καταδικους και θα τον φάνε ζωντανό χωρίς να προλάβει να καταλάβει τίποτα. Και στην τελική αυτοκτονεί κιόλας με πολύ ευκολία μέσα στην φυλακή. Αν θες να πεθάνεις, είναι πολύ εύκολο όσο είσαι στην φυλακή είναι πολύ εύκολο να το κάνεις και υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι. Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
επειδή έχωκουραστεί προσπαθώντας να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και επειδη θα ξεχάσω τι ήθελα να πω δε θα διαβάσω άλλα.

1)είμαι κατα γιατί α)φωνιάς είναι όποιος σκοτώνει κάποιον άλλο ήτε αυτός ο άλλος είναι φονιάς ήτε όχι, β)η κοινωνία προετοιμάζει το έγκλημα και ο δράστης απλά το διαπράτει όπότε οι εγκληματίες από μόνοι τους δε φταίνε και εννοώ ότι κατα 60% φταίει ο στενός (οικογένεια) κοινωνικός περίγυρός (και όχι μόνο για το έγκλημα), κατα 20% ο ευρύτερος κοινωνικός περίγυρος και κατα 10% ο ίδιος ο άνθρωπος γ)η ποινή δεν είναι αναστρέψιμη (ο τελευταίος άνθρωπος στην ελλάδα που υπέστει θανατική ποινή ήταν αθώος και κατηγορήθηκε για το φόνο της γυναίκκας του και ρων παιδιών του..)δ)σκοπός του δράστη δεν είναι η τιμωρία του αλλά ο σωφρονισμός του άλλοστε οι φυλακές αποκαλούνται σωφρονιστικά υδρίματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
επειδή έχωκουραστεί προσπαθώντας να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και επειδη θα ξεχάσω τι ήθελα να πω δε θα διαβάσω άλλα.

1)είμαι κατα γιατί α)φωνιάς είναι όποιος σκοτώνει κάποιον άλλο ήτε αυτός ο άλλος είναι φονιάς ήτε όχι, β)η κοινωνία προετοιμάζει το έγκλημα και ο δράστης απλά το διαπράτει όπότε οι εγκληματίες από μόνοι τους δε φταίνε και εννοώ ότι κατα 60% φταίει ο στενός (οικογένεια) κοινωνικός περίγυρός (και όχι μόνο για το έγκλημα), κατα 20% ο ευρύτερος κοινωνικός περίγυρος και κατα 10% ο ίδιος ο άνθρωπος γ)η ποινή δεν είναι αναστρέψιμη (ο τελευταίος άνθρωπος στην ελλάδα που υπέστει θανατική ποινή ήταν αθώος και κατηγορήθηκε για το φόνο της γυναίκκας του και ρων παιδιών του..)δ)σκοπός του δράστη δεν είναι η τιμωρία του αλλά ο σωφρονισμός του άλλοστε οι φυλακές αποκαλούνται σωφρονιστικά υδρίματα...


Tι εννοείς με αυτό? Ότι μόλις βγει η απόφαση μετά και αθώως να αποδειχθεί ότι είναι θα τον εκτελέσουν? Αν εννοείς αυτό δεν ισχύει. Αν εννοείς κάτι άλλο σόρρυ αλλά δεν το πιασα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Tι εννοείς με αυτό? Ότι μόλις βγει η απόφαση μετά και αθώως να αποδειχθεί ότι είναι θα τον εκτελέσουν? Αν εννοείς αυτό δεν ισχύει. Αν εννοείς κάτι άλλο σόρρυ αλλά δεν το πιασα.:P
εννοώ ότι αν καταδικαστεί σε θάνατο καιεκτ ελεστεί μετά αποδηχθεί ότι έιναι αθώος δεν μπορεί να αποσυρθεί η ποινή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εννοώ ότι αν καταδικαστεί σε θάνατο καιεκτ ελεστεί μετά αποδηχθεί ότι έιναι αθώος δεν μπορεί να αποσυρθεί η ποινή..


Στις περισσότερες χώρες πέρνει πολύ καιρό για να εκτελέσουν κάποιον. Καμιά 10-20αριά χρόνια μπορεί να περιμένει από την στιγμή της απόφασης. Μέχρι τότε πιστεύω πως οι δικοιγόροι του έχουν ύπεραρκετό χρόνο να κάνουν ότι μπορούν.... Δεν σου λένε καταδικάζεσαι σε θάντο και σε 1 μήνα σε σκοτώνουν. E, εάν αποδειχθεί ότι είναι αθώως σε 1 χρόνος μετά τότε σημαίνει πως ο θεός τον ήθελε νεκρό.:P Σπάνιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
να μην χρησιμοποιειται ποτε και σε καμια περιπτωση κανενας οτι και να εχει κανει δεν αξιζει κατι τετοιο. επιπλεον δεν ειμαστε εμεις σε θεση να τον τιμωρησουμε ετσι γιατι γινομαστε ακομη χειροτεροι δεν εχουμε το δικαιωμα να στερουμε τη ζωη κανενος! το να σκοτωνεις εναν ανθρωπο για οποιοδηποτε λογο ειναι τερατωδες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Στις περισσότερες χώρες πέρνει πολύ καιρό για να εκτελέσουν κάποιον. Καμιά 10 χρόνια μπορεί να περιμένει από την στιγμή της απόφασης. Μέχρι τότε πιστεύω πως οι δικοιγόροι του έχουν ύπεραρκετό χρόνο να κάνουν ότι μπορούν.... Δεν σου λένε καταδικάζεσαι σε θάντο και σε 1 μήνα σε σκοτώνουν. Εάν αποδειχθεί ότι είναι αθώως σε 11 χρόνια τότε σημαίνει πως ο θεός τον ήθελε νεκρό. Σπάνιες περιπτώσεις.
αυτό και αν είναι απάνθρωπο... να ξέρεις ότι αργα ή γρήγορα θα πεθάνει και να μην ξέρεις πότε στο τέλος θα σου στρίψει...
και πες μου το 10% των ανθρώπων που καταδικάστηκαν και τελικά εκτελέστηκαν στις Η.Π.Α ενώ ήταν αθώοι είναι <<σπανιες περιπτώσεις>>??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
θα προτιμουσα εναν κοσμο χωρις την "ιδεα" του (ηθικου) φταιξιματος και χωρις συνεπως τις "σχετικες ποινες" - ακομη κι αν ειχαμε εγκληματιες.

δεν πιστευω στο "φταιξιμο"


[επειδη εμεις δεν αντεχουμε τη "ζωη" μας, δε μας φταιει σε τιποτα ο κοσμακης που τον καθιζουμε σε ηλεκτρικες καρεκλες]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ας μιλησουμε με στοιχεια ,στις ηπα το 25% των εκτελεσθεντων διαπιστωνεται μετα τον θανατο τους οτι ηταν αθωοι.
ακομα με το να τιμωρεις καποιον που σκοτωσε με θανατο ,διαπραττεις το ιδιο εγκλημα,
τριτον ποιος δινει το δικαιωμα να αφαιρεθει μια ζωη ,ακομα και για το πιο ειδεχθες εγκλημα?θα σας πω εγω ,η κατακραυγη και το κοινο περι δικαιου αισθημα ,το οφθαλμος αντι οφθλαμου, μ αυτον τον τροπο νιωθουν δικαιωμενοι οι συγγενεις του θυματος.
τεταρτον στις ηπα η θανατικη ποινη δεν εχει οδηγησει σε μειωση (αντιθετα εχει προκαλεσει αυξηση)της εγκληματικοτητας ,αρα δεν υπαρχει γα συνεχιστει η υπαρξη της
πεμπτον καλυτερο το προλαμβανειν απο το θεραπευειν ,αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top