Η μαγεία των μαθηματικών!

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
και μην ξαναπει κανεις τα μαθηματικα τεχνη!
ελεος!!
αν δεν το εχτε παρει χαμπαρι να σας ενημερωσω και εγω και ολοι οι αντιπαθουντες τα μαθηματικα οτι τη θεση των 'εξυπνων' εχουν παρει οι Η/Υ οποτε πλεον δε χρειαζονται και πολυ στην πραξη( εκτος βεβαια απο τα μαθ/κα δημοτικου) η τεχνη ομως θα υπαρχει παντα, χωρις κιολας να εγειρει αμφιβολιες για την προσφορα της!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πχ η θεωρία των αριθμών που ακριβώς έχει εφαρμογή στη φυσική ζωή;

Ο τύπος Δ=δπ+υ χρησιμεύει στην τριγωνομετρία και η τριγωνομετρία έχει σχέση με την Ιατρική.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Έχει οριστεί ποτέ η έννοια της επιστήμης;

Δεν υπάρχει κλάδος των μαθηματικών που να μην έχει έστω και την ελάχιστη πρακτική εφαρμογή στη φυσική ζωή.

Πληροφοριακά, σε κάποιες εξετάσεις είχανε βάλει ένα θέμα μαθηματικών στο οποίο ζητούσαν να υπολογιστεί ο ρυθμός απορρόφησης μιας ουσίας από τον οργανισμό και λυνόταν καθαρά με μαθηματικές γνώσεις

:)
να σου πω χρυσο μου που θα σου χρειαστει εσενα η θεωρια των φανταστικων αριθμων και η συναρτηση ψ=αχ+β????
θα τρελαθουμε τελειως???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πχ η θεωρία των αριθμών που ακριβώς έχει εφαρμογή στη φυσική ζωή;

Η θεωρια αριθμων χρησιμοποιειται για την πιο γρηγορη επιλυση μαθηματικων παραστασεων

-5χ(2χ-3)-3χ(2-3χ).
Όποιος είναι μάγκας ας την λύση!

Μονο ετσι στην δινει;Δεν λεει αν ειναι ισο του μηδενος ή συναρτηση;Αν,τοτε εχεις γραψει πατατα,γτ δεν λυνεται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πέρυσι δεν ήθελα ΟΥΤΕ να τα βλέπω, και γενικά είχα αποφασίσει ότι είναι τελείως άχρηστα.

Μετά όμως από μια σοβαρή συζήτηση με έναν καθηγητή, κατάλαβα ότι αξίζουν και πλέον προσπαθώ πάρα πολύ, έχω πάει σε διαγωνισμούς της ΕΜΕ και ξέρω ότι αυτό που θέλω να κάνω στη ζωή μου είναι να ασχοληθώ με τα μαθηματικά :jumpy:
Να υποθέσω ότι σου είπε είσαι καλός και τέτοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
-5χ(2χ-3)-3χ(2-3χ).
Όποιος είναι μάγκας ας την λύση!

λύσει* (μην ξανακοροιδέψεις μαθηματικό)

Δεν είναι εξίσωση, δε λύνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ο τύπος Δ=δπ+υ χρησιμεύει στην τριγωνομετρία και η τριγωνομετρία έχει σχέση με την Ιατρική.

:)
χαιρω πολυ ολοι γιατροι θα γινουμε?? ρε σοβαρευτειτε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η θεωρια αριθμων χρησιμοποιειται για την πιο γρηγορη επιλυση μαθηματικων παραστασεων



Μονο ετσι στην δινει;Δεν λεει αν ειναι ισο του μηδενος ή συναρτηση;
Όπως την βλέπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παραιτούμαι δεν θα την πείσουμε ότι το μαύρο είναι άσπρο.Αλλά και λίγο σεβασμός στα μαθηματικά που χάρη σε αυτά ζεις και υπάρχεις και μιλάς μαζί μας δεν βλάπτει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
να σου πω χρυσο μου που θα σου χρειαστει εσενα η θεωρια των φανταστικων αριθμων και η συναρτηση ψ=αχ+β????
θα τρελαθουμε τελειως???

Πουθενά ίσως.

Έχω μάθει όμως να σκέφτομαι με έναν λογικό τρόπο ο οποίος μου χρησιμεύει παντού.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
λύσει* (μην ξανακοροιδέψεις μαθηματικό)

Δεν είναι εξίσωση, δε λύνεται
Λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Η θεωρια αριθμων χρησιμοποιειται για την πιο γρηγορη επιλυση μαθηματικων παραστασεων
Όχι
Ένα άλλο παράδειγμα
-κάθε ζυγός αριθµός µεγαλύτερος του 2 µπορεί να γραφεί ως άθροισµα δύο πρώτων(εικασία του Γκόλντμπαχ)
Μπορείς να μου πεις αν αυτή η πρόταση έχει εφαρμογή στο φυσικό κόσμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
και μην ξαναπει κανεις τα μαθηματικα τεχνη!
ελεος!!
αν δεν το εχτε παρει χαμπαρι να σας ενημερωσω και εγω και ολοι οι αντιπαθουντες τα μαθηματικα οτι τη θεση των 'εξυπνων' εχουν παρει οι Η/Υ οποτε πλεον δε χρειαζονται και πολυ στην πραξη( εκτος βεβαια απο τα μαθ/κα δημοτικου) η τεχνη ομως θα υπαρχει παντα, χωρις κιολας να εγειρει αμφιβολιες για την προσφορα της!!

Χα, εδώ έχεις κάνει λάθος.

Τη θέση των έξυπνων δεν την έχουν πάρει πάρει οι Η/Υ

Αν δεν υπήρχαν μαθηματικά, δε θα υπήρχαν Η/Υ.

Πάντως συμφωνούμε σε κάτι, η τέχνη προσφέρει πολλά.

Πολλά περισσότερα προσφέρουν τα μαθηματικά
-----------------------------------------

Θες να σου πω τι λύσεις έχει;

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17............................

Ό,τι και να βάλεις στη θέση του x θα πάρεις έναν αριθμό, δεν έχεις ίσον, δεν έχεις περιορισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Όχι
Ένα άλλο παράδειγμα
-κάθε ζυγός αριθµός µεγαλύτερος του 2 µπορεί να γραφεί ως άθροισµα δύο πρώτων(εικασία του Γκόλντμπαχ)
Μπορείς να μου πεις αν αυτή η πρόταση έχει εφαρμογή στο φυσικό κόσμο;

Αμα πας ΕΜΕ και σου πεσει θεμα με ανισοτητες ή τεραστιες αριθμητικες παραστασεις,τοτε θα καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι η θεωρια αριθμων.

Φυσικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κανείς που έλεισε την εξίσωη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΩΣΗ, δεν έχει ίσον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Χα, εδώ έχεις κάνει λάθος.

Τη θέση των έξυπνων δεν την έχουν πάρει πάρει οι Η/Υ

Αν δεν υπήρχαν μαθηματικά, δε θα υπήρχαν Η/Υ.

Πάντως συμφωνούμε σε κάτι, η τέχνη προσφέρει πολλά.

Πολλά περισσότερα προσφέρουν τα μαθηματικά
-----------------------------------------


Θες να σου πω τι λύσεις έχει;

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17............................

Ό,τι και να βάλεις στη θέση του x θα πάρεις έναν αριθμό, δεν έχεις ίσον, δεν έχεις περιορισμούς.

[Geek]x ανηκει στους πραγματικους, (xER):p[/Geek]
-----------------------------------------
Κανείς που έλεισε την εξίσωη;

Παιδι μου,για να ειναι εξισωση πρεπει να εχει ενα ισον (=).

Εδω δεν εχει τπτ,αρα ειναι ενα βοτσαλο στην λιμνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Όποιος την έκανε ας μου εξηγήσει πως βγήκε το αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δείτε λίγο αυτά
Η λύση αυτών των προβλμάτων δεν θα χρησιμεύσει πουθενά
Ούτε στη φυσική ούτε στη χημεία πουθενά.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B1_%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8E%CE%BD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όποιος την έκανε ας μου εξηγήσει πως βγήκε το αποτελεσμα

Θα δουλευόμαστε πολύ ακόμα εδώ μέσα; Δεν είναι εξίσωση! Δε λύνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top