Η μαγεία των μαθηματικών!

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
[Geek]x ανηκει στους πραγματικους, (xER):p[/Geek]
-----------------------------------------


Παιδι μου,για να ειναι εξισωση πρεπει να εχει ενα ισον (=).

Εδω δεν εχει τπτ,αρα ειναι ενα βοτσαλο στην λιμνη.

φυτό^2: x E C :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο πως μου βγήκε το αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δείτε λίγο αυτά
Η λύση αυτών των προβλμάτων δεν θα χρησιμεύσει πουθενά
Ούτε στη φυσική ούτε στη χημεία πουθενά.
https://el.wikipedia.org/wiki/Άλυτα_προβλήματα_της_θεωρίας_αριθμών

Ώραία και; Αυτό σημαίνει ότι μαθηματικά, φυσική, χημεία είναι άχρηστα;
-----------------------------------------
Στο φροντιστήριο πως μου βγήκε το αποτέλεσμα;

Για πες μας λοιπόν πώς την έλυσες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Θα το γραφα διπλα απο τους πραγματικους,απλα δεν ηθελα να σου κλεψω την δοξα :P:P

Φυτο^2*ν+1:x E (-oo,+oo)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δείτε λίγο αυτά
Η λύση αυτών των προβλμάτων δεν θα χρησιμεύσει πουθενά
Ούτε στη φυσική ούτε στη χημεία πουθενά.
https://el.wikipedia.org/wiki/Άλυτα_προβλήματα_της_θεωρίας_αριθμών

Σωστά. Μην νομίζεις όμως ότι η Φυσική και η Χημεία έχουν 100% σχέση με την πραγματικότητα. Πχ, στη χημεία μελετάμε την καταστατική εξίσωση των ιδανικών αερίων.

Δεν υπάρχουν όμως ιδανικά αέρια :)

Τι μπορεί να προσφέρουν αυτά τα προβλήματα; Σκέψη. Αυτό τα λέει όλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θα το γραφα διπλα απο τους πραγματικους,απλα δεν ηθελα να σου κλεψω την δοξα :P:P

Φυτο^2*ν+1:x E (-oo,+oo)

Πάλι το ίδιο με τους πραγματικούς λες, δεν ισχύει η διάταξη στο C γιατί πολύ απλά μιλάμε για σημεία του επιπέδου.

Αυτό δεν είναι μαγεία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Σωστά. Μην νομίζεις όμως ότι η Φυσική και η Χημεία έχουν 100% σχέση με την πραγματικότητα. Πχ, στη χημεία μελετάμε την καταστατική εξίσωση των ιδανικών αερίων.

Δεν υπάρχουν όμως ιδανικά αέρια :)

Τι μπορεί να προσφέρουν αυτά τα προβλήματα; Σκέψη. Αυτό τα λέει όλα :)


Το ότι εμείς στο σχολείο μελετάμε τα ιδανικά αέρια, δε σημαίνει ότι η φυσική και η χημεία δεν έχουν 100% σχέση με την πραγματικότητα. Έχουν και παραέχουν.
Απλά μας βάζουν στον τρόπο μελέτης της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το ότι εμείς στο σχολείο μελετάμε τα ιδανικά αέρια, δε σημαίνει ότι η φυσική και η χημεία δεν έχουν 100% σχέση με την πραγματικότητα. Έχουν και παραέχουν.

Έχουν, κάποια πράγματα όμως που μελετάνε δεν εφαρμόζονται στην πραγματικότητα.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα μαθηματικά, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Έχουν, κάποια πράγματα όμως που μελετάνε δεν εφαρμόζονται στην πραγματικότητα.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα μαθηματικά, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω

Απλά μας μαθαίνουν τρόπο μελέτης, τρόπο σκέψης, δε διαφωνώ μαζί σου. Όμως, δε σημαίνει ότι δεν έχουν 100% σχέση με την πραγματικότητα. Αυτή την παρατήρηση ήθελα να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει η Ιστορία.
Δεν είμαι όμως παπαγαλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Πχ η θεωρία των αριθμών που ακριβώς έχει εφαρμογή στη φυσική ζωή;

η ακολουθια fibonacci για παραδειγμα οπως και αλλες εμφανιζεται στη φυση χωρις υπερβολες ΠΑΝΤΟΥ!!!!see that https://www.e-telescope.gr/gr/cat04/art04_040616.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατί και ποιος γράφει καλά.:sick: Είναι το χειρότερο μάθημα από όλα.:down:Να λέγατε για την μαγεία της Ιστορίας να το καταλάβω.Είναι υπέροχο μάθημα(Ιστορία):up:.Όποιος δεν του αρέσει είναι χαζός:s

Τι φασιστικές αντιλήψεις είναι αυτές; Το ξέρεις ότι προσβάλλεις μία μεγάλη μερίδα ανθρώπων με αυτή σου την άποψη; Αν κάποιος είναι καλός στα μαθηματικά και δεν του αρέσει η ιστορία είναι χαζός; Εκτός του ότι ψεύδεσαι ασύστολα δείχνεις πόσο απόλυτος άνθρωπος είσαι και δεν δέχεσαι μύγα στο σπαθί σου ακόμα και όταν έχεις άδικο. Απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τι φασιστικές αντιλήψεις είναι αυτές; Το ξέρεις ότι προσβάλλεις μία μεγάλη μερίδα ανθρώπων με αυτή σου την άποψη; Αν κάποιος είναι καλός στα μαθηματικά και δεν του αρέσει η ιστορία είναι χαζός; Εκτός του ότι ψεύδεσαι ασύστολα δείχνεις πόσο απόλυτος άνθρωπος είσαι και δεν δέχεσαι μύγα στο σπαθί σου ακόμα και όταν έχεις άδικο. Απαράδεκτο.
Έτσι είμαι και σε όποιον αρέσει.Και να σου πώ κατι,όλες οι φίλες μου την ίδια άποψη με εμένα έχουν σε σχέση με τα Μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έτσι είμαι και σε όποιον αρέσει.Και να σου πώ κατι,όλες οι φίλες μου την ίδια άποψη με εμένα έχουν σε σχέση με τα Μαθηματικά

Εμ βέβαια. Δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι. Πρέπει να μάθεις λοιπόν πως ο έξυπνος άνθρωπος ξεχωρίζει από τα μαθηματικά και όχι από την ιστορία. Ποιος είναι λοιπόν ο χαζός; Τα συμπεράσματα δικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμ βέβαια. Δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι. Πρέπει να μάθεις λοιπόν πως ο έξυπνος άνθρωπος ξεχωρίζει από τα μαθηματικά και όχι από την ιστορία. Ποιος είναι λοιπόν ο χαζός; Τα συμπεράσματα δικά σου.
Τι θες να πείς ότι όσοι είναι καλή στην Ιστορία(πχ:Εγώ που έχω 20) είναι χαζοί και όσοι είναι καλή στα Μαθηματικά είναι έξυπνοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τι θες να πείς ότι όσοι είναι καλή στην Ιστορία(πχ:Εγώ που έχω 20) είναι χαζοί και όσοι είναι καλή στα Μαθηματικά είναι έξυπνοι;

Αυτό κατάλαβες; Εγώ δεν είμαι σαν κι εσένα να κρίνω τους ανθρώπους από ένα μάθημα. Ένας που είναι καλός στα μαθηματικά είναι εξακριβωμένα έξυπνος. Ένας που είναι καλός στην ιστορία δεν είναι απαραίτητα έξυπνος. Μπορεί να είναι παπαγάλος. Μπορεί βέβαια και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες; Εγώ δεν είμαι σαν κι εσένα να κρίνω τους ανθρώπους από ένα μάθημα. Ένας που είναι καλός στα μαθηματικά είναι εξακριβωμένα έξυπνος. Ένας που είναι καλός στην ιστορία δεν είναι απαραίτητα έξυπνος. Μπορεί να είναι παπαγάλος. Μπορεί βέβαια και όχι.
Τους κρίνες όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τους κρίνες όμως

Ποτέ δεν το έκανα αυτό και ούτε θα το κάνω. Η προηγούμενη ερώτηση είναι ρητορική υπονοώντας ότι κανένας δεν είναι χαζός, τουλάχιστον δεν μπορούμε να πούμε ότι κάποιος είναι χαζός. Το θέμα είναι ότι έχεις λάθος. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο καλύτερα για σένα. Επειδή εγώ δεν είμαι φασίστας όπως εσύ δεν θα σου επιβάλλω την άποψη μου. Αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι κάποιος που είναι καλός στα μαθηματικά και όχι στην ιστορία είναι χαζός, πλανάσαι πλάνην οικτρά. Και πολύ το κουράσαμε το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ποτέ δεν το έκανα αυτό και ούτε θα το κάνω. Η προηγούμενη ερώτηση είναι ρητορική υπονοώντας ότι κανένας δεν είναι χαζός, τουλάχιστον δεν μπορούμε να πούμε ότι κάποιος είναι χαζός. Το θέμα είναι ότι έχεις λάθος. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο καλύτερα για σένα. Επειδή εγώ δεν είμαι φασίστας όπως εσύ δεν θα σου επιβάλλω την άποψη μου. Αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι κάποιος που είναι καλός στα μαθηματικά και όχι στην ιστορία είναι χαζός, πλανάσαι πλάνην οικτρά. Και πολύ το κουράσαμε το θέμα.
Ρε,μην προσπαθήσετε να μου αλάξετε γνώμη δεν τα καταφέρατε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποιος προσπαθεί ρε κοπέλα μου να σου αλλαξει γνώμη; Εγώ πάντως όχι.

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top