Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Βόλου

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αυτο πράγματι δεν το ήξερα φίλε μου..δηλαδή ουσιαστικά είχατε τα δικαιώματα των μηχανολόγων εδώ και τρία χρόνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αυτο πράγματι δεν το ήξερα φίλε μου..δηλαδή ουσιαστικά είχατε τα δικαιώματα των μηχανολόγων εδώ και τρία χρόνια?
Όχι.Ο οδηγός σπουδών άλλαξε και έγινε ισότιμος με αυτών των υπολοίπων τμημάτων μηχανολόγων εδώ και τρία χρόνια αλλά η μετονομασία(και κατ'επέκταση τα δικαιώματα) ήρθε φέτος.Ωστόσο η αντιστοιχία μετεγγραφών ίσχυε από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αυτό πάντως είναι πολύ παράξενο φίλε μου.Δηλαδή γινόντουσαν μετεγγραφές μεταξύ πολυτεχνικών τμημάτων στα οποία δεν υπάρχουν τα ίδια δικαιώματα?είναι κάπως περίεργο...να σε ρωτήσω κάτι..για τα παιδιά που μπήκαν πριν απο 3 χρόνια σαν μηχανικοί διαχείρησης ενεργειακών πόρων τι θα ισχύσει?το πτυχίο τους θα γράφει μηχανολόγος ή μηχανικός διαχείρησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αυτό πάντως είναι πολύ παράξενο φίλε μου.Δηλαδή γινόντουσαν μετεγγραφές μεταξύ πολυτεχνικών τμημάτων στα οποία δεν υπάρχουν τα ίδια δικαιώματα?είναι κάπως περίεργο...να σε ρωτήσω κάτι..για τα παιδιά που μπήκαν πριν απο 3 χρόνια σαν μηχανικοί διαχείρησης ενεργειακών πόρων τι θα ισχύσει?το πτυχίο τους θα γράφει μηχανολόγος ή μηχανικός διαχείρησης?
Ναι όντως είναι περίεργο φίλε.Αλλά οι μηχανικοί δ.ε.π. δεν είχαν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα άλλωστε.Αλλά ίσχυε σίγουρα το ξέρω.Για αυτούς που μπήκαν ως μηχανικοί δ.ε.π. το πτυχίο θα γράφει μηχανολόγων μηχανικών κανονικά.Άλλωστε δεν υπάρχει κατηγορία μηχανικών δ.ε.π. στο ΤΕΕ.Και εγώ που μπήκα πέρσι,ως μηχανικός δ.ε.π μπήκα,η μετονομασία ήρθε στα μέσα της περσινής χρονιάς οπότε οι φετινοί πρωτοετείς μπήκαν με το νέο τίτλο της σχολής στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektor

Νεοφερμένος

Ο ektor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
νιωστε λιγο!ενω εισαι μεσα σε μια σχολη κ αυτη μετονομαζεται...τοτε θα παρεις πτυχιο με την καινουργια μετονομασια...ημμυ 8α βγουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Και εμεις αυτο θέλουμε και πιστεύουμε κύριε Έκτορα....απλά κάποιοι ****...(ερωτοκριτε σε ακούμε όλοι) μπαίνουν μέσα και λένε αυτά τα πράγματα...εσύ ξέρεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantin0s

Νεοφερμένος

Ο konstantin0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλα, τι μαθαίνω ρε παιδιά!

Συμπεριφέρεστε (σαν έτος εννοώ, όχι συγκεκριμένα εσείς) στον καθηγητή που σας κάνει Φυσική, σαν να είστε στην πρώτη δημοτικού πετώντας πράγματα και κάνοντας εξυπνάδες με laser!
Δεν ξέρω αν μπερδεύεστε λόγω της φήμης που υπήρχε για τον ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ καθηγητή που ήταν κάπως "ιδιόρυθμος" σαν χαρακτήρας (αλλά με πλήρη γνώση του αντικειμενου), αλλά ο καθηγητής που σας έκανε τώρα φυσική είναι πραγματική αυθεντία, πολύ καλός άνθρωπος και επιστήμονας και θα έπρεπε να λέτε και ευχαριστώ που τον έχετε και όχι να ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι τον "δουλεύετε".
Δε θα βρείτε πάρα πολλούς σαν κι αυτόν στην πορεία σας στη σχολή, οπότε φερθείτε σωστά και σαν ενήλικες.

Φιλικά,
Κωνσταντίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Κωνσταντίνε έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.Ο Κύριος που μας κάνει φυσική είναι πάρα πολύ καλός άνθρωπος και εξαίρετος επιστήμονας.Δεν γνωρίζω παραπάνω πράγματα για αυτόν όμως σε διαβεβαιώ ότι είναι ιδιαίτερα συμπαθής σε όλους τους φοιτητές.Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και με μία απλή βόλτα στο facebook βλέποντας τα γκρουπ που έχουν δημιουργηθεί υπέρ του.Τώρα μία ενέργεια όπου ένας ανεγκέφαλος ο οποίος μπορεί εκείνη την στιγμή να μην σκέφτηκε καν τι έκανε πέταξε ένα στυλό δεν μπορεί να εκφράζει το σύνολο των πρωτοετών που είμαστε στο τμήμα και δεν μπορεί ούτε να μας χαρακτηρίζει αλλά ούτε και να μας ''αμαυρώνει'' όλους.Καταλαβαίνω την πίκρα του Κυρίου Γιάννη αλλά θα έπρεπε να ήξερε πως πάντα μπορεί να βρεθεί ένας ανεγκέφαλος μέσα σε μία ''ομάδα'' 150 ατόμων.Θα πρέπει να ξανασκεφτεί την απόφαση του να αποχωρήσει από την διδασκαλία του μαθήματος και να μας αναγκάσει να χάσουμε το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantin0s

Νεοφερμένος

Ο konstantin0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, θα σε συμβούλευα (μιας και εδώ είχες αναλάβει τον οργανωτικό ρόλο να μαζέψεις τα mail/τηλέφωνα των παιδιών) να μαζευτείτε 10-15 ή όσα παραπάνω άτομα και να συντάξετε ένα e-mail, ζητώντας του να μην αποχωρήσει.
Εννοώ κάτι στο στυλ αυτών που λες πιο πάνω, τονίζοντας ότι είναι άδικο για 2-3 να την πληρώσουν άτομα που θέλουνε να μάθουνε, συν τα ονόματα των ατόμων που συμφωνούνε με αυτό το κείμενο.
Είναι πολύ καλός για να αγνοήσει φοιτητές που θα ήθελαν να μάθουνε, εξαιτίας κάποιων ανεγκέφαλων.

ΥΓ: Δε βρήκα κάποιο group. Δώσε κανένα link!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardinalios

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η ιδέα σου ομολογώ πως είναι πολύ καλή και πως έχει περάσει ήδη από το μυαλό μου.Απλά αυτό που περιμένω και εγώ αλλά και τα άλλα παιδιά είναι να μας μιλήσει κάποιος επίσημα.Στον προγραμματισμό σήμερα έγινε ερώτηση στον καθηγητή που διδάσκει το μάθημα και μας είπε ότι κάτι τέτοιο έχει καταλάβει πως ισχύει.Αν αυτή η εντύπωση όλων γίνει βεβαιότητα τότε να είσαι σίγουρος πως θα γίνει μία τετοια ενέργεια και οι υπογραφές δεν θα είναι ούτε 10 ούτε 20 αλλά πολύ περισσότερες,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι φοιτητής του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής. Θα ήθελα κάποιος από το Τμήμα του Βόλου που γνωρίζει, να μου πει πόσα και ποια μαθήματα προστέθηκαν από τον Ενεργειακό Τομέα, για την κατοχύρωση των ανάλογων επαγγελματικών δικαιωμάτων μέσω της μετονομασίας του Τμήματος σε Ηλεκτρολόγων. Σύντομα στο Τμήμα μου, θα συζητηθεί το θέμα του προγράμματος σπουδών και θα ήθελα να έχω μια εικόνα, από την οποία μπορεί να προκύψουν προτάσεις.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου δεν έχει μπει τπτ ακόμα...
Θα μπουν καμια 10-15αριά λέει, με την αναπροσαρμογή του προγράμματος σπουδών! όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία της μετονομασίας. (δηλαδή να τυπωθεί αυτό το γαμημένο το ΦΕΚ, που μια ζωή αργεί).

Όσο για την κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων, για να πάρει κάποιος δικαιώματα ΗΜΜΥ, θα πρέπει να έχει κάνει και μαθήματα ΗΜΜΥ. Και μένα αυτό είναι που με καίει, να μπουν τα μαθήματα όσο πιο σύντομα γίνεται, και από όσο κατάλαβα δεν έχουμε καν το δικαίωμα να αλλάξουμε το πρόγραμμα σπουδών μας ώσπου να βγεί το ΦΕΚ!

Τι θεμα υπάρχει με το πρόγραμμα σπουδών σας???
Μια χαρά σχολή δεν είστε στο αντικείμενο σας...
Εγώ προσωπικά αν ήθελα να σπουδάσω καθαρά Μηχ. Η/Υ σε σας θα ερχόμουνα...
Τώρα όμως χωρίς παρεξηγηση, τι σχέση μπορεί να έχει η σχολή σας με τον τομέα της Ενέργειας πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αν ήθελα να σπουδάσω καθαρά Μηχ. Η/Υ σε σας θα ερχόμουνα...
Τώρα όμως χωρίς παρεξηγηση, τι σχέση μπορεί να έχει η σχολή σας με τον τομέα της Ενέργειας πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...
Να σου το θέσω αλλιώς. Τι σχέση αρχικά μπορεί να είχαν οι Ηλεκτρολόγοι με το χώρο των υπολογιστών και της Πληροφορικής? Εξάλλου αν δεις το πρόγραμμα σπουδών των Ηλεκτρολόγων, όσοι επιλέγουν τομέα υπολογιστών συναντούν μαθήματα ενέργειας μόνο στα 3 πρώτα χρόνια και σε αριθμό δεν ξεπερνούν τα 10. Σε ποσοστό 75% περίπου, το προγράμματα σπουδών μας είναι όμοια. Έχουμε αυτή τη στιγμή 67 μαθήματα, από τα οποία ένα μεγάλος αριθμός είναι εξειδικευμένα και δε μας προσφέρουν τίποτα. Αντίθετα τα 4ετή έχουν κάπου στα 30 και έχουν σχεδόν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα δικά μας. Σε όλο αυτό, θεωρείς ότι όλα είναι ΟΚ? Ούτε το Τμήμα του Βόλου και των Χανίων, αρχικά είχαν σχεση με ενέργεια, όμως κι αυτοί με βάση τα παραπάνω κριτήρια μετονομάστηκαν. Εξάλλου εδώ και χρόνια υπάρχει απόφαση συγκλήτου για το Τμήμα μας, που αφορά τον Τομέα της ενέργειας, με ανάλογη τροποποίηση του προγράμματος σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου όπως καταλαβαίνω το βλέπεις μόνο από την πλευρά των επαγγελματικών δικαιωμάτων,εσύ το θέμα, ίσως βέβαια και άλλων εκατοντάδων φοιτητών...
αλλά πίστεψέ με δεν αρκεί μόνο αυτό...
εγώ προσωπικά, δεν ήθελα να ασχοληθώ με Η/Υ και μπορείς να το διαπιστώσεις και από παλιά μου πόστς, ήθελα να ασχοληθώ με τον τομέα της Ενέργειας και το γεγονός που ήρθα στο Βόλο είναι μόνο και μόνο επειδή έμαθα ότι θα μετονομαστεί το τμήμα, αλλά δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι όπως ακούγονται, καταρχάς το μόνο τμήμα που έχει πάρει έγκριση αυτή τη στιγμή από το ΣΑΠΕ και αναμένει την έκδοση του ΦΕΚ είναι το ΜΗΥΤΔ του Βόλου, η Κρήτη δεν έχει πάρει ούτε καν έγκριση και ας έχει βάλει Ενεργειακά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών της...(όπως ακούστηκε από κάποιους).
Αλλά, το θέμα δεν είναι τώρα να πάρει κανείς πτυχίο Ηλεκτρολόγου και να μν έχει καν Ηλεκτρλγικό Σχέδιο στη ζωή του, και για να μν το πάρεις προσωπικά, εγώ αυτό που θέλω αυτή τη στιγμή είναι να μπουν αυτά τα μαθήματα σε μας για να τα πάρω, και σε καμία περίπτωση δεν θα 'θελα να πάρω ένα πτυχίο ΗΜΜΥ χωρίς να το αξίζω καν και στην ουσία να μην ξέρω κιόλας...
Τώρα, όσον αφορά τη μετονομασία καθαρά είναι ευφικτή μόνο σε Βόλο, και Κρήτη αυτή τη στιγμή...
στην Πάτρα υπάρχει σχολή ΗΜΜΥ και δεν υπάρχει περίπτωση να μετονομαστεί το τμήμα σας (που το θεωρώ στο είδος του το καλύτερο στην Ελλάδα),δεν το επιτρέπει ο νόμος!
τώρα το να μπούν Ενεργειακά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών σας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα βοηθούσε πραγματικά,αφού για να πάρεις δικαιώματα Ηλεκτρολόγου, πρέπει να είσαι απόφοιτος ΗΜΜΥ... και στην ουσία το μόνο πράγαμα που διαφέρει σε θέμα επαγγελματικών δικαιωμάτων ο Ηλεκτρολόγος από τον Ηλεκτρονικό, είναι τα δικαιώματα περί Ηλεκτρολογικών και Ενεργειακών μελετών...
Στα υπόλοιπα πεδία, εσείς (όπως και το τμήμα του Βόλου αυτή τη στιγμή) είστε πιο εξειδικιευμένοι... (πχ εγώ κάνω C στο 1ο εξάμηνο και Java στο 2ο,ενώ οι Ηλεκτρολόγοι αυτά τα κάνουν στο 2ο-3ο έτος ή τα έχουν επιλογής κιόλας).

Με λίγα λόγια για να μην το ζαλίζουμε το πράγμα, εγώ πιστεύω ότι, αν βάλετε μαθήματα Ενεργειακά( κάτι που δε νομιίζω να γίνει αλλά τέλος πάντων), είναι σα να καπηλεύεστε τα δικαιώματα των ΗΜΜΥ...
Αυτό που τόσα χρόνια προσπαθούν κάποιοι στην Κρήτη να κάνουν,ενώ κάποιοι άλλοι από το ίδιο το τμήμα διαφωνούν,για αυτό και λογικά δεν έχει γίνει τπτ τόσα χρόνια.
Στο Βόλο εγώ πιστεύω ότι παίχτηκε άλλο παιχνίδι, και ότι σκοπός εξ αρχής ήταν να γίνει το τμήμα ΗΜΜΥ, απλά δεν υπήρχαν ούτε οι υποδομές ούτε οι εγκαταστάσεις αλλά ούτε τα κονδύλια για να γίνουν όλα αυτά, και για αυτό, αν πηγαίνανε να ανοίξουν ένα τμήμα ΗΜΜΥ έτσι όπως είναι τώρα το τμήμα μας, θα τους παίρνανε με τα μαχαίρια το 2000... οπότε και έγινε όλο αυτό που έγινε...

Και κάτι τελευταίο, τα δικαιώματα των πληροφορικάριων στην Ελλάδα ίσως να μην διαφέρουν πολύ από τα δικαιώματα του Ηλεκτρονικού, αλλά μην ξεχνάς ότι είσαι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, και αν στην Ελλάδα αυτό σημαίνει +200 Ευρώ (κ πολύ είπα) στο εξωτερικό σημαίνει πολλά παραπάνω...και μην ξεχνάς ότι ειδικεύεσαι και στο Hardware.
Ενώ οι πληροφορικάροι (όχι ότι δεν είναι άξιοι και ικανοί) ειδιεύονται μόνο στο Software.

Για να κλείσω ταπεινή μου άποψη είναι ότι αντί να πάρουν οι Ηλεκτρονικοί δικαιώματα Ηλεκτρολόγων, θα έπρεπε να αφαιρεθούν κάποια από τα δικαιώματα των ΗΜΜΥ, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι και το ΕΜΠ στη μέση, και... Ελλάδα είμαστε ρε παιδιά!
(Ελπίζω να μην λάβεις όσα σου είπα σαν προσβολή,γιατί οι θέσεις μας δεν διαφέρουν και πολύ... :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Συνάδελφε αυτό που υφίσταται αυτή τη στιγμή, είναι ότι οι Ηλεκτρολόγοι καπιλεύονται τα δικαιώματα των Μηχανικών Η/Υ. Ειδικά οι Ενεργειακοί. Ωστόσο τάσσομαι κατά της ειδίκευσης, ιδιαίτερα στο χώρο των Μηχανικών και γι'αυτό στηρίζω το ότι τα Τμήματα των Ηλεκτρολόγων έχουν τόσο ευρύ φάσμα αντικειμένων.
Δεν μπορώ όμως να καταλάβω που είναι το πρόβλημα να φύγουν 5 ειδικευμένα μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών μας (έχουμε 67 αυτή τη στιγμή -- περισσότερα από τους ΗΜΤΥ) και να μπουν 10 ενεργειακά (επαρκής αριθμός μαθημάτων για τον Τομέα Υπολογιστών των ΗΜΤΥ). Παλαιότερα η συζήτηση στη σχολή ήταν του επιπέδου να γίνουμε 6 χρόνια, για να μην κόβουμε και ράβουμε μαθήματα. Σήμερα όμως τα μαθήματα μας και ο φόρτος έχουν αυξηθεί σε επίπεδα παράνοιας. Τα περιθώρια που έχουμε να αφαιρέσουμε , ώστε να προσθέσουμε άλλα, που να διευρύνουν τα δικαιώματα μας, είναι τεράστια. Αυτό αναγνωρίζεται και από τους καθηγητές μας.
Κρίνουμε πάντα με βάση τα ελληνικά δεδομένα, γιατί αυτοί που πρόκειται να κάνουν καριέρα στο εξωτερικό, είναι πάντα μια μειωψηφία.
Επίσης να σου σημειώσω ότι δε μίλησα και κανείς δε μίλησε για μετονομασία του Τμήματος μας. Μπορούμε να έχουμε δικαιώματα ΗΜΜΥ και να ανήκουμε στην ειδικότητα των Ηλεκτρολόγων του ΤΕΕ, χωρίς να μετονομαστεί το Τμήμα.
Αυτό πάντως που συμβαίνει σήμερα είναι ολοφάνερα εναντίον του δικού μου χώρου. Δύο κατευθύσεις υπάρχουν που να μη μας αδικούν. Η πρώτη είναι να διασπαστούν οι ειδικότητες Ηλεκτρολόγων/Μηχανικών Υπολογιστών. Η δεύτερη είναι να είναι και οι δύο χώροι πλήρεις από άποψη δικαιωμάτων. Η πρώτη από τη φύση της είναι μάλλον ανέφικτη (πλήθος εγγεγραμμμένων ειδικότητας Ηλ/Μηχ στο ΤΕΕ) αλλά ούτε και τη στηρίζω, η δεύτερη μάλλον είναι εύκολη και άμεσα εφικτή. Η θέληση είναι που λείπει αυτή η στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι διαφωνώ μαζί σου σε αρκετά σημεία αλλά εντάξει δεν υπάρχει λόγος να επιμείνουμε άλλο σε αυτό (άποψή μου και άποψη σου), απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείς/τε το γεγονός να πάρετε δικαιώματα Ηλεκτρολόγων και να γραφτείτε στο ΤΕΕ ως Ηλεκτρολόγοι με πτυχίο CEID... Καλά και ας πούμε ότι το κάνετε και ότι είναι αυτό το σωστό... τι θα γίνει μετά???
Θα υπάρχει ένα τμήμα ΗΜΤΥ και ένα ΜΗΥΠ στην ίδια πόλη που προσφέρουν τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα αλλά είναι διαφορετικά τμήματα?
με διαφορετικό οδηγό σπουδών κλπ κλπ?
Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά μου φαίνονται εξωπραγματικά, αλλά τι να πω...
ποτέ μη λες ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ενώ οι πληροφορικάροι (όχι ότι δεν είναι άξιοι και ικανοί) ειδιεύονται μόνο στο Software.
Λαθος.Εξαρταται την κατευθυνση και τη σχολη.Πχ στο cs στο ηρακλειο εχει κατεθυθυνση hardware;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektor

Νεοφερμένος

Ο ektor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω ακουσα παλι οτι στα τμηματα ημμυ θα γινει κατευθηνση ηλεκτρολογων μηχανικων και μια αλλη μηχανικων η/υ...οποτε δεν θα μπορεις να εχεις ολα τα δικαιωματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
εγω ακουσα παλι οτι στα τμηματα ημμυ θα γινει κατευθηνση ηλεκτρολογων μηχανικων και μια αλλη μηχανικων η/υ...οποτε δεν θα μπορεις να εχεις ολα τα δικαιωματα....
Προφανώς συνάδελφε αναφέρεσαι στην επιλογή τομέα που έχουν οι ΗΜΜΥ, μετά το 3ο έτος. Το Δίπλωμα είναι ενιαίο ανεξαρτήτως τομέα που επιλέγουν με ενιαία επαγγελματικά δικαιώματα. Τα 3 πρώτα χρόνια κάνουν γενικά μαθήματα και 4ο και 5ο εξειδικευμένα, ανάλογα με τον επιλεγμένο τομέα.
Και έτσι θα πρέπει να είναι ένα Δίπλωμα Μηχανικού. Υποτίθεται ότι το Πανεπιστήμιο σου δίνει απλά τις βάσεις, αλλά οι γνώσεις σου δεν περιορίζονται σε ότι μάθεις εκεί. Αυτή την έννοια έχει ο Μηχανικός. Γι' αυτό και δε θα πρέπει οι υπάρχουσες ειδικότητες να εξειδικεύονται σε μεγαλύτερο βαθμό, καθότι ο κλάδος υποβαθμίζονται με αυτόν τον τρόπο στο σύνολο τους.

Λαθος.Εξαρταται την κατευθυνση και τη σχολη.Πχ στο cs στο ηρακλειο εχει κατεθυθυνση hardware;)
Κοίτα φίλε. Στην Ελλάδα, υπάρχει μια σύγχηση με ονομασίες Τμημάτων και γνωστικών αντικειμένων, στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Βλέπεις Τμήματα με ονομασία "Πληροφορικής", να μεταφράζονται "Computer Science" και στα επαγγελματικά δικαιώματα να έχουν σχεδόν ίδια με Μηχανικού Η/Υ(!!). Η ακριβής μετάφραση των Τμήματων Πληροφορικής είναι "Informatics" και συγκεκριμένα είναι κλάδος των μαθηματικών. Περιλαμβάνει εφαρμοσμένα μαθηματικά, αλγόριθμους, γραμμικές άλγεβρες, δομές δεδομένων, θεωρίες υπολογισμού, επιστημονικούς υπολογισμούς.... (και άλλα πολλά). Είναι δηλαδή η Επιστήμη πάνω στην οποία πατάει και βρίσκει τις βάσεις για την ανάπτυξή της η Επιστήμη των Υπολογιστών, η οποία περιλαμβάνει Λογισμικό και Υλικό σε θεωρητικό και τεχνολογικό επίπεδο. Η Μηχανική Η/Υ είναι κάτι ευρύτερο από την επιστήμη των υπολογιστών. Ο Μηχανικός είναι αυτός που γνωρίζει την επιστήμη, αλλά τη χρησιμοποιεί και σε πρακτικό επίπεδο και τη διευρύνει. Περνάμε δηλαδή και στο Εφαρμοσμένο επίπεδο. Στην Ελλάδα οι συγκεκριμένες ονομασίες των Τμήματων θεωρούνται σχεδόν όμοιες. Τα τετραετή είτε ονομάζονται "Πληροφορικής", είτε "Επιστήμης Υπολογιστών" είτε οτιδήποτε, έχουν παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών που περιλαμβάνει λίγα μαθήματα από Πληροφορική, λίγα από επιστήμη υπολογιστών, λίγα από δίκτυα κοκ... Η άποψη ότι τα τμήματα Πληροφορικής είναι στο Software και οι Μηχανικοί στο Hardware είναι αυτή που είναι λάθος. Τα Τμήματα Μηχανικών έχουν ΔΙΠΛΑΣΙΑ μαθήματα από τα τετραετή. Αν και η διαφοροποίηση που έκανα πιο πάνω και ο ορισμός του Μηχανικού, θέλουν πολλή περισσότερη συζήτηση καθώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι ο τίτλος του Μηχανικού σε καμία περίπτωση δεν διαφοροποείται και δε θα πρέπει να διαφοροποείται συγκριτικά με τον τίτλο του Επιστήμονα μόνο εξαιτίας της διαφοροποίησης του αριθμού μαθημάτων του προγράμματος σπουδών τους. Τα κριτήρια για να θεωρηθεί ότι ένα Τμήμα είναι Μηχανικών θέτονται και αξιολογούνται από το ΤΕΕ.

ΥΓ.: Αμφιβάλλω αν υπάρχει άλλη χώρα στον κόσμο, στην οποία ο απόφοιτος Informatics η ακόμα χειρότερα Computer Science and Biomedical Informatics of the University of Central Greece (δεν ήξερα καν ότι υπήρχε "Πανεπιστήμιο Στερεάς Ελλάδας"), να υπογράφουν μελέτες Μηχανικού Η/Υ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_92

Νεοφερμένος

Ο giannis_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδια γνοριζει κανεις αν εχει γινει η μετονομασια και εχει και ηλεκτρολογία πλεον? Αν οχι μηπως αυτο θα γινει στο κοντινο μελλον? Γενικα θελω την γνομη σας για την σχολη και για την πολη του βολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top