Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Βόλου

LatinosErastis

Νεοφερμένος

Ο LatinosErastis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εμένα επιθυμία μου είναι να ασχοληθώ γενικά με ηλεκτρονική, το συγκεκριμένο τμήμα θυμάμαι ότι έχει κλάδο υλικού και αρχιτεκτονικής ηλεκτρονικών υπολογιστών. Αυτό που ρωτάω είναι, σε θέμα γνώσεων μαθαίνουμε τίποτα λιγότερο από κάποιον του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών στα Χανιά κλάδου ηλεκτρονικής;


Εγώ ηλεκτρονικός μηχανικός ήθελα να γίνω αλλά μαλακίστηκα πάλι με το μηχανογραφικό μου. Στο τεε γραφόμαστε ως ηλεκτρονικοί μηχανικοί, αλλά είμαστε μηχανικοί η/υ. Στο εξωτερικό λογικά θεωρούμαστε το 2ο. Λογικά ένας καλός ηλεκτρονικός μηχανικός μπορεί να κάνει ότι και ένας μηχανικός η/υ, ισχύει όμως και το αντίστροφο; 2-3 πράγματα γνωρίζω εάν κάπου κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με με κόσμιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnkomotini

Νεοφερμένος

Ο johnkomotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδιά και εγω περασα εκει αλλα δεν ξερω ποσους πηραν. εχω αρχισει να πιστευω οτι μπηκα και τελευταιος ας πουμε. ξερει κανεις ποσους πηραν συνολικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά για το θέμα της μετονομασίας δεν έχω να πω τίποτα, τα χουμε πει τα χουμε ξαναπεί...
όπως είπε και ο φίλος ο Καρδινάλιος πιο πάνω είναι θέμα χρόνου να διαπιστώσετε ότι πρόκειται για ανεκπλήρωτο όνειρο μερικών καθηγητών και των μισών νεοεισαχθέντων φοιτητών...
Το ξέρω είναι δύσκολο να με πιστέψετε αλλά έτσι είναι...
Μακάρι κάποια στιγμή να γίνει, αλλά για να γίνει αυτό χρειάζονται μεγάλα κονδύλια, (τέτοια ώρα τέτοια λόγια)...

Όσο για σένα που ρωτάς φίλε, έκανες πολύ καλή επιλογή μην το μετανιώνεις!
τα ονόματα των σχολών δεν έχουν και καμία ουσιαστική σημασία, σημασία έχει το πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής, οι τομείς που υπάρχουν και πόσο αξιόλογοι καθηγητές υπάρχουν στον τομέα αυτό και γενικά στο τμήμα...
ούτως ή άλλως τα δικαιώματα είναι ίδια είτε από το βόλο είται από την Κρήτη,είται από την Κοζάνη,τη Σάμο κλπ
στο ΤΕΕ εγγράφεσαι σαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός και έχεις τα ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
120 παίρνουν κάθε χρόνο.
108 με το 90%
12 με το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnkomotini

Νεοφερμένος

Ο johnkomotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ε ενταξει τελευταιος μπηκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μαγκιά σου φίλε μη στεναψωριέσαι...
Να ξέρεις ότι συνήθως αυτοί που μπαίνουν τελευταίοι έχουν περισσότερη όρεξη για τη σχολή παρά όσοι μπαίνουν πρώτοι...
Άντε και σου εύχομαι LIFO (last in first out), ελπίζω να ξέρεις τι εννοώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LatinosErastis

Νεοφερμένος

Ο LatinosErastis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αύριο ξεκινάω το κυνήγι για σπίτι. Εύχομαι να έκανα σωστή ανταλλαγή που παράτησα την θέση μου στην σχολή Πληροφορικής του
Καποδιστριακού. Ουσιαστικά εγώ μετά μόλις πάρω το πτυχίο θα πάω έξω. Και ως computer engineer δεν ξέρω πόσο ακριβώς μεγάλο φάσμα ευκαιριών έχω σε σχέση με έναν electronics engineer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου αν έχεις σκοπό να πας έξω, πραγματικά θα σου δωθούν πολλές ευκαιρίες εκεί σε σχέση με την Ελλάδα...
Εδώ ένας computer engineer κατά κόρων τρώει τη δουλειά των πληροφορικάριων (άθελα του πάντα) γιατί δεν υπάρχει στην πράξη ο τομέας του hardware στην Ελλάδα, είναι απλά ανύπαρκτος!
Θυμάμαι τα λόγια ενός καθηγητή που μας είχε καλέσει στο γραφείο του για γνωριμία που έλεγε:
Παιδιά η χειρρότερη περιοχή να ανοίξει μια τέτοια σχολή ήταν η Ελλάδα (και απορούσε γιατί το έκανε το Υπ.Παιδείας πριν από 10χρόνια), καθώς για το ό,τι εμείς οφείλουμε να σας προετοιμάσουμε, στην Ελλάδα απλώς δεν υπάρχει, οπότε αν έχετε όνειρα μεγάλα και θέλετε να κάνετε κάτι στη ζωή σας, η απουσία σας από την Ελλάδα είναι αναπόφευκτο γεγονός! 5χρόνια ? 10? εσείς ξέρετε, απλά μην παραπονιέστε ότι είναι δύσκολα τα μαθήματα κλπ. για το καλό σας το κάνουμε για να μπορέσετε να συνεχίσετε στο εξωτερικό, μιας και στην Ελλάδα δεν βλέπουμε μέλλον για έναν computer engineer...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Όχι φίλε μου μην ανησυχείς!
Μια χαρά θα είσαι σε αυτή τη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glaropouli

Νεοφερμένος

Ο Glaropouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια,περασα φετος στο αντιστοιχο της Σαμου και δεν προβλεπω κατι αλλο απο το να παρω μεταγραφη για εδω...Το θεμα ειναι οτι το τριτο παιδι ειναι καθοδον και προβλεπεται να γεννηθει τελη Νοεμβριου...Στην αρχη δεν ανησυχουσα πολυ αλλα τωρα που πλησιαζει ο καιρος για την εγγραφη εχουν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JazzMan

Νεοφερμένος

Ο JazzMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ σ αυτή τη σχολή πέρασα.Θα φάμε καλά απ' ότι ξέρω. evouko να σε ρωτήσω. Που πήρες τηλέφωνο και σου το είπαν αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolikarposGR

Νεοφερμένος

Ο PolikarposGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Άντε να γινόμαστε πολλοί ρε παιδιά. Πάντως για την μεταγραφή και εμένα μου είπαν ότι είναι σε τελικό στάδιο ,άλλα είναι σίγουρο ότι θα βγούμε και εμείς που μπήκαμε από τώρα με πτυχίο ΗΜΜΥ ; Όχι ότι καίγομαι κιόλας αλλά καλό θα ήταν. Και κάτι ακόμα ξέρει κανείς πότε ξεκινάμε μαθήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouko

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ευρωπός (Κιλκίς). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Άντε να γινόμαστε πολλοί ρε παιδιά. Πάντως για την μεταγραφή και εμένα μου είπαν ότι είναι σε τελικό στάδιο ,άλλα είναι σίγουρο ότι θα βγούμε και εμείς που μπήκαμε από τώρα με πτυχίο ΗΜΜΥ ; Όχι ότι καίγομαι κιόλας αλλά καλό θα ήταν. Και κάτι ακόμα ξέρει κανείς πότε ξεκινάμε μαθήματα ;
Το πρωτο ετος θεωρειται προπαρασκευαστικο και ολα τα πολυτεχνεια εχουν σχεδον τα ιδια μαθηματα οποτε εμεις που μπαινουμε φετος αν παρει επισημα πλεον τη μετονομασια το τμημα μας θα αποφοιτησουμε με πτυχιο ΗΜΜΥ!;)ετσι τουλαχιστον μου ειπαν απο τη γραμματεια της σχολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolikarposGR

Νεοφερμένος

Ο PolikarposGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάλι καλά .Αν και στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος μένω ήσυχος για την ώρα .Α και ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JazzMan

Νεοφερμένος

Ο JazzMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέρεις κανείς πότε αρχίζουν τα μαθήματα??Επειδή από τη σχολή λένε στις 20 Σεπτ.Θα αρχίσουν κανονικά όμως τότε ή τζάμπα θα πάμε?Κανένας παλιός να βοηθήσει.. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και μέσα στις εγγραφές αν ξεκινήσουν τα μαθήματα άμα δεν πας δε γίνεται κάτι. Ο Βόλος τα συνηθίζει κάτι τέτοια. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IvanOTromeros

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είχα πάει σήμερα και είδα μια ανακοίνωση ότι τα εργαστήρια θα ξεκινήσουν μέσα στις εγγραφές κι έχουν απουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ναι παιδιά το τμήμα ξεκινάει πολύ νωρίς τα μαθήματα, να φροντίσετε να ξεκινήσετε με το δεξί γιατί η απουσία την πρώτη μέρα είναι πολυυυύ κρίμα!
γενικά να ξέρετε ότι με την τρίτη απουσία κόβεστε οπότε τα εργαστήρια δεν είναι παίξε γέλασε, ειδικά τα πρώτα που είναι και πολύ εύκολα μην τα χάσετε μετά δε θα ξέρετε τι σας γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faih Ele

Νεοφερμένος

Η Faih Ele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πέρασα κ εγώ σε αυτή τη σχολή φέτος. Ξέρω ότι τα μαθήματα θα αρχίσουν στις 20/09 αλλά εγώ μπορώ να είμαι Βόλο στις 22/09.Έχω αγχωθεί με το γεγονός να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα με τα μαθήματα διότι την εγγραφή θα την κάνω στις 22.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δέν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, αρκεί από τις 22 κι έπειτα να παρακολουθείς κανονικά τα μαθήματα και ειδικά τα εργαστήρια του Προγραμματισμού.
Για 2 μέρες δεν χάθηκε ο κόσμος, απλά βρες κάποιον να πάρεις σημειώσεις από τις όποιες διαλέξεις έχεις χάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top