Επανάληψη μέσα στις γιορτές

ΑngieP.

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Sorry guys, αλλά 8 ώρες διάβασμα την ημέρα; Έλεος; Οκ, δε λέω το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και βοηθάει. Νομίζω όμως ότι ο καθένας μπορεί να το προσαρμόσει όπως πιστεύει. Εγώ για παράδειγμα,σκέφτομαι να το ακολουθήσω αλλά όχι για 8 ώρες αλλά για 6 ώρες π.χ..Πολύ καλό πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Λυσε ολες του σχολικου, και μετα.. internet is your friend. Εχω λυσει απειρα θεματα που εχω βρει στο ιντερνετ, υπαρχουν παρα πολλα sites. :)

Έχω λύσει όλες του σχολικού και τις περισσότερες των βοηθημάτων που χρησιμοποιώ(Σκομπρή και Μπαρλα Μαθηματικά,Μελισσαρόπουλο Φυσική).Απλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να λύσω πάλι τις ίδιες για επανάληψη ή να πάρω κάποιο άλλο βοήθημα με καινούργιες ασκήσεις.

Ρε δεν ειναι δυσκολες αν εχεις συνηθισει σε ασκησεις επιπεδου Στεργιου-Νακη και Μπαρλα. Μονο της Γ ομαδας ειναι ελαχιστα πιο ζορικες, και αυτες παλι ισα ισα συγκρινονται με τις προαναφερθεισες :p

Πάντως τα περσινά θέματα πανελληνιων ήταν περίπου ίδιας δυσκολίας με τις ασκήσεις του σχολικού.

Sorry guys, αλλά 8 ώρες διάβασμα την ημέρα; Έλεος; Οκ, δε λέω το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και βοηθάει. Νομίζω όμως ότι ο καθένας μπορεί να το προσαρμόσει όπως πιστεύει. Εγώ για παράδειγμα,σκέφτομαι να το ακολουθήσω αλλά όχι για 8 ώρες αλλά για 6 ώρες π.χ..Πολύ καλό πάντως!

Δεν είναι πολύ 8 ώρες.Το πρωί 6 ώρες και το απόγευμα άλλες 2 και σου μένει ώρα και για βόλτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οκ μολις μου κατεστρεψες και την παραμικρη δικαιολογια που ειχα για να μην διαβασω.Ομως δεν ελαβες κατι υποψην σου.Καλα οσοι ειστε σε μεγαλουπολεις, αλλα εμεισ τα επαρχιωτακια (ζακυνθος) που δεν εχουμε και κανενα φροντηστιριο-αλυσηδα που απο οσο γνωριζω κλεινουν για λιγες μερες, και κανουμε ιδιαιτερα καθημερινα 2-4,5 ωρες τι να κανουμε?
Παντως οκ 8 ωρες για τις διακοπες των Χριστουγεννων μαλλον τις βρισκω υπερβολικες...Του Πασχα ΝΑΙ αλλα τωρα ενα 5 ωρο νομιζω ειναι αρκετο...
Σκοπος μου αυτο το δεκαπενθημερο ειναι να ''γεμισω'' οσο μπορω τις μπαταριες μου για τους επομενους μηνες.Αλλα εκτοσ αυτου συνεβει και κατι δυσαρεστο στισ 2 του Δεκεμβρη στην οικογενεια μου.Δυστυχως πεθανε ο πατερας μου σε τροχαιο και ουτως η αλλως δεν εχω μυαλο για διαβασμα.
Αλλα τι να κανεις τα εχει αυτα η καρ...λα η ζωη.
Εκτος αυτου ομως δραττομαι της ευκαιριας με αυτο το ποστ να θεσω μια ερωτηση.
Ετυχε να ερθει αυτη η μαυρη ωρα να πεθανει ο πατερας μου και oι περισσοτεροι συμαθητες μου αρχισαν να με πριζουν οτι δικαιουμαι καποια μορια για τις πανελληνιες...
Κατα ποσο υσχυει αυτο(με λεπτομεριες)...Επισης μοριοδοτειται μαθητης τριτεκνης οικογενειασ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Έχω λύσει όλες του σχολικού και τις περισσότερες των βοηθημάτων που χρησιμοποιώ(Σκομπρή και Μπαρλα Μαθηματικά,Μελισσαρόπουλο Φυσική).Απλά δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να λύσω πάλι τις ίδιες για επανάληψη ή να πάρω κάποιο άλλο βοήθημα με καινούργιες ασκήσεις.



Πάντως τα περσινά θέματα πανελληνιων ήταν περίπου ίδιας δυσκολίας με τις ασκήσεις του σχολικού.



Δεν είναι πολύ 8 ώρες.Το πρωί 6 ώρες και το απόγευμα άλλες 2 και σου μένει ώρα και για βόλτα.

Μα σου λεω δεν χρειαζεται να παρεις αλλο βοηθημα, ενω εχεις ηδη for free ενα καρο ασκησεων!:P
Επισης στα φετινα θεματα, ενα ερωτημα το ελυσα με μαθηματικα τριτης γυμνασιου, αντι για Bolzano.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
τελειο το προγραμμα σου....αν μειωσω λιγο τις ωρες θα με βοηθησει και μενα στη Β που εχω αρκετα κενα σε φυσικη και μαθηματικα...τελεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
γεια σασ ρε μαθηταραδεσ

να παρει το λογο βρε παιδια και ενασ συνταξιουχοσ[τελειωσα περσι]

ποτε δεν προκυτε [οση εξασκηση και να κανετε ]να μην εχετε κενα
τα κενα παντα υπαρχουν

μπορειτε ομωσ μεσα απο την πολλη εξασκηση να παρετε εμπειριεσ
και ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
βασικα ποτε [γενικη διαπιστωση μου]να μην διαβαζετε ασκησεισ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ να τησ ξαναγραφετε
οσο ηλιθιο και να σασ φενετε αυτο

θα μου πειτε τωρα εσεισ[αφου ρε αδερφε την καταλαβα γιατι να την γραψω]
γραψτη πιστεψε με δν θα χασεισ τιποτα το αντιθετο μαλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
γεια σασ ρε μαθηταραδεσ

να παρει το λογο βρε παιδια και ενασ συνταξιουχοσ[τελειωσα περσι]

ποτε δεν προκυτε [οση εξασκηση και να κανετε ]να μην εχετε κενα
τα κενα παντα υπαρχουν

μπορειτε ομωσ μεσα απο την πολλη εξασκηση να παρετε εμπειριεσ
και ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
βασικα ποτε [γενικη διαπιστωση μου]να μην διαβαζετε ασκησεισ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ να τησ ξαναγραφετε
οσο ηλιθιο και να σασ φενετε αυτο

θα μου πειτε τωρα εσεισ[αφου ρε αδερφε την καταλαβα γιατι να την γραψω]
γραψτη πιστεψε με δν θα χασεισ τιποτα το αντιθετο μαλιστα

:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
να και οι γιορτουλεσ τωρα

15 μερουλε4σ ειναι ρε μαγκεσ ανετα μπορειτε να καλυψετε κενα η η η να νιωσετε καλυτερα αυτα που ηδη κατεχετε

δεν ξερω τι θα κανετε θα ακολουθησετε το προγραμμα του κυριου σουροτηρη
θα κανετε δικο σασ δεν ξερω και ουτε με νοιαζει αλλα προσ θεου μην τα αφησετε στισ γιορτεσ

μετα θα ειναι χαοσ[σασ το λεω εκ πειρασ]
βασικα εγω τα χριστουγενα δεν ειχα κανει επαναληψη στο μαθημα που με θεωρουσα ποιο ετοιμο ακομα και σε αυτο λοιπον που ελεγα οτι δεν θα υπαρξει προβλημα[το αοθ ηταν]μετα τα χριστουγενα για να βρω ξανα τον δρομο μου εφτυσα αιμα

μια καλη επαναληψουλα και θα νιωθετε οτι οτι και να σασ δωσουν στο χαρτι δεν θα εχετε προβλημα
και δεν θα μασατε
και εγω ρε παιδια οταν μου τα ελεγε αυτα ο φροντηστησ μου ελεγα εε τον παπαρα
αλλα ειχε δικιο και στο τελοσ οταν πηγα να του σφιξω το χερι μου ειπε μην σφιγγεισ το δικο μου αλλα το δικο σου σφιξε....

παιδια καλη τυχη να περασετε εκει που αξιζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Επισης στα φετινα θεματα, ενα ερωτημα το ελυσα με μαθηματικα τριτης γυμνασιου, αντι για Bolzano.

Στης κατεύθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ειχα απαντησει εδω :S
Και ειπα ναι, θεμα τριτο τελευταιο ερωτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ειχα απαντησει εδω :S
Και ειπα ναι, θεμα τριτο τελευταιο ερωτημα.

Και εγώ είχα ρωτήσει αλλα κανένας πετυχημένος modαράς θα τα έσβησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγω εχω βγαλει προγραμμα 3 μερες πριν παρομοιο με του sourotiri αλλα με την εξης βασικη διαφορα:Απο 20 Δεκεμβριου μεχρι 10 Ιανουαριου καμια μερα ξεκουραση.Καθε μερα απο 3-9 ωρες(συνηθως πανω απο 7).Ισως φταιει οτι το καθημερινο διαβασμα αποτελει πλεον ρουτινα.Ισως οτι διαβασα ελαχιστα 14-21 Δεκεμβρη.Παντως το διαμορφωσα ετσι για να προλαβω ολα αυτα που θελω να κανω και παλι δεν μου φτανουν οι μερες..
-----------------------------------------
Λαθος μου που δεν θα ξεκουραστω αρκετα αυτες τις μερες?να απαντησουν οι πιο εμπειροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
KAMIA μερα ξεκουρασης; Σοβαρο λαθος θα ελεγα, ρε παιδια ανθρωποι ειστε δεν ειστε ρομποτακια... ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ξεκουραση, τουλαχιστον οσοι απο εσας εδω και τρεισιμιση-τεσσερις μηνες δουλευετε... Μην στερειτε απο τον εαυτο σας δυναμεις, θα σας χρειαστουν!!!

Πετραν, 3-4 μερες αφησε τες για κωλοβαρεμα.

Λες οτι δεν προλαβαινεις αυτα που θελεις να κανεις. Μην τρελαινεσαι, επαναληψη κανεις, δεν θα τα μαθεις ολα απο την αρχη μεσα σε 15 μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οκ επαναληψη κανω.Αλλα δεν εχω ασχοληθει οσο θα ηθελα με ασκησεις απο βοηθηματα μαθηματικα και φυσικη και θελω να τις κανω απο τα καιφαλαια που δεν εχω κανει.Να τελειωνω με αυτες γιατι μετα δεν ξερω αν θα προλαβω μαζι με τις πολλες επαναληψεις που θα γινονται τον τελευταιο καιρο.

Καμια μερα ξεκουραση = καμια μερα χωρις να διαβασω.Ετσι το εννοω.Γιατι δεν νιωθω κουραση αφου υπαρχει χρονος κατα την διαρκεια της ημερας και για βολτες,pc,tv κλπ,απο την στιγμη που δεν υπαρχει σχολειο αλλα και τις περισσοτερες μερες διακοπων ουτε φροντηστηριο.
Επισης ξεκουραστηκα κατι μερουλες τον δεκεμβριο οπως προανεφερα και μπορω να μην διαβασω και 5-7 μερες συνολικα τους επομενους μηνες.
Δεν ξερω μπορει να κανω λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly away

Νεοφερμένος

Η fly away αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πριν λιγες ωρες ειχα μια συζητηση σχετικα με αυτο το θεμα με την Ρανια απο εδω μεσα, και ειπα να γραψω ενα κειμενο για να δημοσιοποιησω τις σκεψεις μου σε ολους.

Λοιπον, πανελλαδικιωτες μου, δεν ξερω αν το καταλαβατε, αλλα στην ουσια εχουμε φτασει στις διακοπες των Χριστουγεννων. Οσον αφορα την υλη στα μαθηματα που θα δωσετε τον Μαιο, φανταζομαι πως οι περισσοτεροι απο εσας εχουν βγαλει παραπανω απο την μιση. Μπροστα σας εχετε δυο εβδομαδες, στην διαρκεια των οποιων εχετε την ΧΡΥΣΗ ευκαιρια να κανετε μια γερη επαναληψη.

Μα θα αναρωτηθειτε, τι θελει αυτος ο μαλακας και μας πρηζει, οι διακοπες των Χριστουγεννων για αυτον τον λογο λεγονται "διακοπες", για να ξεκουραστουμε κι εμεις λιγο. Καταρχην εχω να σας πω πως με ενα σωστο προγραμμα δεν θα κουραστειτε και ιδιαιτερα πολυ, και δευτερον, το ξερατε απο πριν οτι η Γ' Λυκειου ειναι μια απαιτητικη χρονια και, ως εκ τουτου, καλυτερα να ξεχασετε τις διακοπες οπως τις φανταζοσασταν.

Οσοι απο σας εχετε καποιον στοχο, εν πασει περιπτωσει.

Οσοι δεν εχετε, μην ασχολειστε με αυτο το θεμα :)

Και τι περιλαμβανει λοιπον ενα σωστο προγραμμα;

Κατα την γνωμη μου, ενα σωστο προγραμμα πρεπει να εχει λιγο απο ολα:
1. Υπνο, που ειμαι σιγουρος πως πολλοι απο εσας τον εχετε στερηθει,
2. Βολτες, επισης,
3. Συνεπεια, και τελος
4. Διαβασμα και γραψιμο.

Παμε στο ψητο.

Οι διακοπες σας ξεκινουν την Τεταρτη 23/12. Θα σας συμβουλευα να αφησετε κενες απο διαβασμα την Πεμπτη 24/12 και την Παρασκευη 25/12. Εξαλλου, εκτος απο το οτι ειναι και οι πρωτες μερες των διακοπων, τα παιδακια που θα σας χτυπουν την πορτα για καλαντα θα σας ζαλισουν τον ερωτα [την Πεμπτη] και την Παρασκευη θα ηταν παραλογο να ζητησεις απο εναν μαθητη να διαβασει.

Διαβαστε λοιπον στις 26, 27, 28, 29, 30 Δεκεμβριου. Καντε μια παυση την παραμονη Πρωτοχρονιας και την ιδια την Πρωτοχρονια, συνεχιστε στις 2, 3, 4, 5 Γεναρη. Στις 6 Γεναρη παρτε μια ανασα και στις 7 διαβαστε για το σχολειο σας, που ξεκιναει στις 8.

Οπως βλεπετε λοιπον οι μερες επαναληψης που προτεινω προκυπτουν 9 τον αριθμο.

Ποσες ωρες εχετε σκοπο να διαβασετε καθε μερα; Ας πουμε 8; Ωραια, εχουμε συνολο 72 ωρες διαβασματος. Οταν λεμε ωρες φυσικα, εννοουμε 50 λεπτα διαβασμα και 10 λεπτα διαλειμμα, οχι συνεχομενο διαβασμα!

Εχουμε λοιπον 72 ωρες διαβασμα και καποια μαθηματα να καλυψουμε. Θα παρω για παραδειγμα ενα παιδι της τεχνολογικης που δινει και ΑΟΘ. Φανταζομαι οτι στην θεση των μαθηματων της τεχνολογικης μπορειτε να βαλετε τα αλλα μαθηματα, οσοι ειστε απο αλλες κατευθυνσεις και τις ωρες διαβασματος των ΑΟΘ μπορειτε να τις μοιρασετε στα υπολοιπα μαθηματα, οσοι δεν δινετε ΑΟΘ.

Ας υποθεσουμε λοιπον πως το διαβασμα σας πρεπει να περιλαμβανει:

Μαθηματικα κατευθυνσης σε ενα ποσοστο 20%,
Φυσικη κατευθυνσης αλλα 20%,
ΑΟΔΕ 12%,
ΑΕΠΠ 12%,
Εκθεση 12%,
Μαθηματικα γενικης 12%,
ΑΟΘ 12%.

[Τα ποσοστα παιξτε τα αναλογως με το που εχετε κενα ή νιωθετε οτι δεν τα πατε καλα, βεβαιως].

Αρα, αν πολλαπλασιασουμε τα ποσοστα με τις 72 ωρες που βγαινουν στο συνολο, εχουμε:

Μαθηματικα ΚΑΤ = 14 ωρες,
Φυσικη ΚΑΤ = 14 ωρες,
ΑΟΔΕ = 8 ωρες,
ΑΕΠΠ = 8 ωρες,
Εκθεση = 8 ωρες,
Μαθηματικα ΓΕΝ = 8 ωρες,
ΑΟΘ = 8 ωρες.

(και περισσευουν και 4 ωρες, τις οποιες μπορειτε να τις βαλετε οπου θελετε)

Αρα, στις 9 μερες που εχουμε διαβασμα, αναλογουν οι εξης ωρες διαβασματος ανα μερα [αν διαιρεσουμε τις ωρες με τις μερες]:

Μαθηματικα ΚΑΤ = 1,5 ωρα
Φυσικη ΚΑΤ = 1,5 ωρα
ΑΟΔΕ = 1 ωρα
ΑΕΠΠ = 1 ωρα
Εκθεση = 1 ωρα
Μαθηματικα ΓΕΝ = 1 ωρα
ΑΟΘ = 1 ωρα

Το συνολο 8 ωρες την μερα :)

Πιστεψτε με, αν καθε μερα για τις 9 μερες κανετε αυτο το διαβασμα, τα αποτελεσματα θα ειναι εντυπωσιακα.

Τι προτεινω λοιπον;

Ξυπνηστε στις 9.30 το πρωι. Μεχρι τις 10 ασχοληθειτε με πρωινα, καφεδες, κτλ. 10 η ωρα ξεκινηστε διαβασμα.

10 με 2 διαβαζουμε 4 ωρες: 50 λεπτα διαβασμα και 10 λεπτα διαλειμμα. Στα διαλειμματα σας φροντιστε να φρεσκαρετε τον εαυτο σας, ειτε με κρυο νερο στο προσωπο ειτε με λιγο καθαρο αερα.

2 με 3 τρωμε μεσημεριανο.

3 με 3.45 ριχνουμε εναν υπνακο.

3.45 με 4 ξυπναμε.

4 με 8 οι υπολοιπες 4 ωρες διαβασματος.

Απο τις 8 και μετα ειστε ελευθεροι να κανετε ο,τι γουσταρετε. Θα προτεινα να την πεσετε το αργοτερο μια ωρα το βραδυ, ετσι ωστε μεχρι τις 9.30 που ξεκιναει η επομενη μερα διαβασματος να εχετε συμπληρωσει ενα γεματο 8ωρο υπνου.

Επισης, μην ασχολειστε με ενα μαθημα καθε μερα. Μην πειτε "την Δευτερα θα πιασω και θα ξεσκισω τα μαθηματικα", ειναι λιγοτερο αποδοτικο απο το να πιανετε καθε μερα ολα τα μαθηματα, εστω κι απο λιγο. Λιγο λιγο θελει, μην τρελαινεστε.

Επισης, οταν λεμε διαβασμα, δεν εννοουμε μονο αναγνωση, ετσι; Ειδικα στα μαθηματα που εχουν ασκησεις (μαθηματικα, φυσικη, αεππ, αοθ, εκθεση) το να τα διαβαζετε μονο δεν θα σας βοηθησει καθολου. Πρεπει να γραφετε κιολας. Ξεσκιστειτε στις ασκησεις, οσο μπορειτε περισσοτερο, τοσο καλυτερο.


Αν μπορεσετε να βαλετε τον εαυτο σας σε ενα τετοιο προγραμμα, θα ανακαλυψετε κενα που δεν ξερατε καν οτι εχετε, θα στερεωσετε τις ηδη υπαρχουσες γνωσεις, θα νιωσετε οτι πατατε πολυ πιο γερα στα ποδια σας. Αυτο, σε συνδυασμο με την ξεκουραση [καλα, οχι οτι θα ξεκουραστειτε και τελειως, αλλα θα ξεκουραστειτε περισσοτερο απο ο,τι αν ειχατε μαθημα] θα σας κανει να επιστρεψετε στην δραση πραγματικα ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ. Ετοιμα να ξεσκισετε ο,τι εχει απομεινει απο την υλη σας.

Καλη επαναληψη λοιπον, με οποιον τροπο και αν την κανετε ;)[/quot

βασικα ναι ωραια ολα αυτα αλλα ο καθενας θα πρεπει να φτιαξει αναλογα με τις ορεξεις,τισ αντοχες και τις απαιτησεις που εχει.καλες οι συμβουλες:D
-----------------------------------------
αα και τα μαθηματικα χρειαζονται πλ περισσοτερες ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Οπως ειπες και συ, ο καθενας αναλογα με τα κενα/αντοχες που εχει. Εμενα προσωπικα μου φτανουν 2 ωρες μαθηματικα τη μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
2 με 3 τρωμε μεσημεριανο.

3 με 3.45 ριχνουμε εναν υπνακο.

Θα μου καταστρέψεις τους κοιλιακούς αν γίνει έτσι.....:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Πρωτοχρονια επιβαλλεται ξεκουραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Πρωτοχρονια επιβαλλεται ξεκουραση!
Αυτο ελειπε να διαβασετε και την παραμονη πρωτοχρονιας!! 31 Δεκεμβριου και 1 Ιανουαριου αφηστε τα βιβλια και φροντιστε να κανετε οτι σας γεμιζει περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ωραιο το προγραμμα,αρχησα λοιπον και γω απο σημερα(φυσικη) επαναληψη,μια ερωτηση παιδια θελω..... διαβαζω γυρω στις 3-5 ωρες την ημερα(τωρα στις διακοπες και λιγο παραπανω θα δοκιμασω) θελω να περασω γεωλογια(12770 ειχε περση στη πατρα) στη φυσικη ειμαι πιο αδυνατος,ειμαι τεχν-κατευθ και εχω παρει βιολογια....μπορει να μου πει καποιος σε ποια μαθηματα πρπεει να γραψω πιο καλα για να βγαλω περισσοτερα μορια στο 2ο πεδιο???πιστευετε οι ωρες που διαβαζω αρκουν για 13-14000 μορια(για να ειμαι σιγυρος)???sorry για το λιγο offtopic/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top