Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
τη θεωρια του παλλομενου συμπαντος ο lemetre (η καπως ετσι) δε εβγαλε?

Αυτός διατύπωσε τη θεωρία του πρωταρχικού ατόμου. Τη θεωρία του παλλομενου σύμπαντος διατύπωσε ο Χόιλ, αν θυμάμαι καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εγω ενα πραγμα θα επισημανω και αμα θελετε το πιστευετε αν δε θελετε σκασιλα μου,:P
στην εκκλησια αναφερεται ενας αγιος, ο αγιος αυγουστινος.αυτος καποια στιγμη στη ζωη του διατυπωσε αναλογους προβληματισμους.βγαινοντας εξω απο το σπιτι του συναντησε ενα μικρο παιδι το οποιο ηταν στην παραλια και γεμιζε με νερο μια γουρνα.ο αυγουστινος το ρωτησε τι προσπαθει να κανει.και κεινο ειπε να αδειασει τη θαλασσα στη γουρνα.ο αγιος το σκεφτηκε και γελασε και του ειπε να μην προσπαθει γιατι ειναι ανωφελο.πως να χωρεσει ολη η θαλασσα σε μια μικρη τρυπα.και τοτε το παιδι γυρισε και του ειπε αν η θαλασσα δε χωραει στην μεγαλη τρυπα που εφτιαξα πως μπορει το δικο σου μυαλο να χωρεσει το απειρο συμπαν.
Με την παραπανω αλληγορια-παραβολη θελω να τονισω το εξης, οσα και αν εχει κατορθωσει ο ανθρωπος,οσο και να θελει να κατακτησει τα παντα δε μπορει ποτε να συλλαβει με τον πεπερασμενο νου του ,την τελειοτητα και απειρια του συμπαντος.
για αυτο η εκκλησια μας καλει εμας να αποδεχτουμε αυτην την αληθεια ως υπερλογη και παραδοξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δηλαδη τωρα εσυ αισθανεσαι ο απολυτος κυριαρχος του εαυτου σου;κι αν ναι πως εξηγεις τον θανατο;μηπως μια ενδειξη αυτης της ανθρωπινης υπεροχης;
Απλά ο οργανισμός σταματάει να δουλεύει.
Πάντως αν ʼενα βήμα έχει κάνει ο άνθρωπος το οποίο δείχνει ότι είναι ανώτερο ον αυτό είναι το να παραδεχτεί τη θεωρίεα της εξέλιξης.Από εκεί αρχίζοπυν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
εγω ενα πραγμα θα επισημανω και αμα θελετε το πιστευετε αν δε θελετε σκασιλα μου,:P
στην εκκλησια αναφερεται ενας αγιος, ο αγιος αυγουστινος.αυτος καποια στιγμη στη ζωη του διατυπωσε αναλογους προβληματισμους.βγαινοντας εξω απο το σπιτι του συναντησε ενα μικρο παιδι το οποιο ηταν στην παραλια και γεμιζε με νερο μια γουρνα.ο αυγουστινος το ρωτησε τι προσπαθει να κανει.και κεινο ειπε να αδειασει τη θαλασσα στη γουρνα.ο αγιος το σκεφτηκε και γελασε και του ειπε να μην προσπαθει γιατι ειναι ανωφελο.πως να χωρεσει ολη η θαλασσα σε μια μικρη τρυπα.και τοτε το παιδι γυρισε και του ειπε αν η θαλασσα δε χωραει στην μεγαλη τρυπα που εφτιαξα πως μπορει το δικο σου μυαλο να χωρεσει το απειρο συμπαν.
Με την παραπανω αλληγορια-παραβολη θελω να τονισω το εξης, οσα και αν εχει κατορθωσει ο ανθρωπος,οσο και να θελει να κατακτησει τα παντα δε μπορει ποτε να συλλαβει με τον πεπερασμενο νου του ,την τελειοτητα και απειρια του συμπαντος.
για αυτο η εκκλησια μας καλει εμας να αποδεχτουμε αυτην την αληθεια ως υπερλογη και παραδοξη.




Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι εκφράζεις μια μεγάλη αλήθεια, που ένας έφηβος δύσκολα θα ομολογούσε- καθ' ότι σε αυτήν την ηλικία όλοι αισθάνονται παντογνώστες και παντοδύναμοι.
Μου είναι αδύνατον να δεχτώ ότι κατάγομαι από τον πίθηκο. Οι θεωρίες της εξέλιξης διατυπώθηκαν από ανθρώπινους νόες και επιδέχονται αμφισβήτησης. Για κάτι τόσο σοβαρό, όπως είναι η θέση του ανθρώπου στο σύμπαν, ας μη δεχόμαστε τη γνώμη της υποτιθέμενης αυθεντίας του Δαρβίνου, τη στιγμή που δε γνωρίζουμε ποιος ή ποιοι τον κατεύθυναν προς τα εκεί. Μόνος του στην εποχή του και διάνοια! Δε νομίζω!
Η Εκκλησία, δυστυχώς, έχει χρησιμοποιήσει την ισχύ της για να κατευθύνει το σύνολο των ανθρώπων. Το ίδιο έχει κάνει και η επιστήμη κατά καιρούς.
Εμείς καλούμαστε, μόνοι μας, να διυλίσουμε τη γνώση και να φτάσουμε στα δικά μας συμπεράσματα. Η ύπαρξη του ανθρώπου διακατέχεται και από μία εσωτερική διάσταση που δεν αφυπνίζεται στο σχολείο ή μετά από μελέτη τόνων βιβλίων. Είναι μια εσωτερική πορεία, προσωπική για τον κάθε άνθρωπο. Ελάχιστοι την αντιλαμβάνονται, κατά την άποψή μου. Χωρίς αυτό το κριτήριο παραμένεις χοϊκός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εμείς καλούμαστε, μόνοι μας, να διυλίσουμε τη γνώση και να φτάσουμε στα δικά μας συμπεράσματα. Η ύπαρξη του ανθρώπου διακατέχεται και από μία εσωτερική διάσταση που δεν αφυπνίζεται στο σχολείο ή μετά από μελέτη τόνων βιβλίων. Είναι μια εσωτερική πορεία, προσωπική για τον κάθε άνθρωπο. Ελάχιστοι την αντιλαμβάνονται, κατά την άποψή μου. Χωρίς αυτό το κριτήριο παραμένεις χοϊκός.
σε αυτο συμφωνω απολυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_29

Νεοφερμένος

Η Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Α,παιδιά,μου βάζετε δύσκολα...Αλλά,σας φαίνετε εσάς λογικό να δημιουργηθήκαμε απ'το Θεό?? Αδάμ και Εύα είναι πραγματική ιστορία??????Θα τρελαθώ,Παναγία μου.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Απλά ο οργανισμός σταματάει να δουλεύει.
αυτο θα ηταν πολυ απαισιοδοξο!ζουμε,πεθαινουμε,τελος!εγω δεν μπορω να το δεχτω!πιστευω οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο εμας που μας καθοδηγει!αλλωστε οταν λες απλα οτι ο οργανισμος μας παυει να δουλευει δηλωνεται και η αδυναμια μας ως οντα!
-----------------------------------------
Α,παιδιά,μου βάζετε δύσκολα...Αλλά,σας φαίνετε εσάς λογικό να δημιουργηθήκαμε απ'το Θεό?? Αδάμ και Εύα είναι πραγματική ιστορία??????Θα τρελαθώ,Παναγία μου.....:P
γιατι δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι τα ιερα βιβλια χρησιμοποιουν συμβολισμους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
κάποια πράγματα και κάποια ερωτήματα όπως αυτό δεν θα τα απαντήσουμε ποτε γιατί μετά δεν θα έχει κάποιο νόημα η ζωή μας. Ετσι είναι ο άνθρωπος, θέλει να ανακαλύπτει την αλήθεια αλλά μερικές φορές είναι καλήτερα να μην τη βρίσκει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Πιστευω στη Θεικη δημιουργια,δεν μπορω να διανοηθω οτι καποιος προγονος μου ηταν πηθικος η κατι παρομοιο και προηλθα απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ξέρεις πόσο εγωκεντρικό ακούγετε αυτο που λες? Έχεις την εντύπωση ότι ο άνθρωπος είναι τόσο τέλειο ον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Α,παιδιά,μου βάζετε δύσκολα...Αλλά,σας φαίνετε εσάς λογικό να δημιουργηθήκαμε απ'το Θεό?? Αδάμ και Εύα είναι πραγματική ιστορία??????Θα τρελαθώ,Παναγία μου.....:P
Το ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν είναι πραγματική ιστορία είπαμε πως είναι κάτι που το έχει δεχτεί και η εκκλησία.
-----------------------------------------
Πιστευω στη Θεικη δημιουργια,δεν μπορω να διανοηθω οτι καποιος προγονος μου ηταν πηθικος η κατι παρομοιο και προηλθα απο αυτο.
Τόσο τέλειο θεωρείς τον εαυτό σου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
ξέρεις πόσο εγωκεντρικό ακούγετε αυτο που λες? Έχεις την εντύπωση ότι ο άνθρωπος είναι τόσο τέλειο ον?


Δεν με νοιαζει αν ειναι εγωκεντρικο η οχι,εγω αυτο πιστευω και δεν προκειτε να αλλαξει,πηθικοι υπαρχουν και σημερα δεν γινεται να ημασταν καποτε σαν και αυτους(αποψη μου).
-----------------------------------------
Τόσο τέλειο θεωρείς τον εαυτό σου;:P


Δεν μιλησα για τον εαυτο μου,αλλα για το ειδος μου,και ναι δεν θεωρω πως προηλθα απο πιθηκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν με νοιαζει αν ειναι εγωκεντρικο η οχι,εγω αυτο πιστευω και δεν προκειτε να αλλαξει,πηθικοι υπαρχουν και σημερα δεν γινεται να ημασταν καποτε σαν και αυτους(αποψη μου).
Από άλλο είδος πίθηκου εξελιχθήκαμε.
Και πώς πιστεύεις πως δημιουργήθηκε ο άνθρωπος;Φύτρωσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ο άνθρωπος όπως και όλα τα είδη εξελίσσεται. Εξελίσσεται και προσαρμόζεται ανάλογα με το περιβάλλον στο οποίο ζει. Εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια αποκλείεται να είχε την ίδια μορφή που έχει σήμερα γιατί οι συνθήκες διαβίωσης έχουν αλλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Από άλλο είδος πίθηκου εξελιχθήκαμε.
Και πώς πιστεύεις πως δημιουργήθηκε ο άνθρωπος;Φύτρωσε;
συμφωνα με την θεωρια του Δαρβινου υποτιθεται οτι με τους πιθηκους εχουμε κοινο προγονο,οχι οτι προερχομαστε απο τους πιθηκους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ο άνθρωπος όπως και όλα τα είδη εξελίσσεται. Εξελίσσεται και προσαρμόζεται ανάλογα με το περιβάλλον στο οποίο ζει. Εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια αποκλείεται να είχε την ίδια μορφή που έχει σήμερα....
Ακριβώς.Μην μηδενίσουμε την πιο σημαντική παραδοχή στην ανθρώπινη ιστορία.Έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Από άλλο είδος πίθηκου εξελιχθήκαμε.
Και πώς πιστεύεις πως δημιουργήθηκε ο άνθρωπος;Φύτρωσε;


Νομιζω οτι ειπα πως πιστευω στη Θεικη δημιουργια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
συμφωνα με την θεωρια του Δαρβινου υποτιθεται οτι με τους πιθηκους εχουμε κοινο προγονο,οχι οτι προερχομαστε απο τους πιθηκους!
Το ίδιο λέμε.
-----------------------------------------
Νομιζω οτι ειπα πως πιστευω στη Θεικη δημιουργια.
Δηλαδή στην ιστορία του Αδάμ και της Εύας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ο άνθρωπος όπως και όλα τα είδη εξελίσσεται. Εξελίσσεται και προσαρμόζεται ανάλογα με το περιβάλλον στο οποίο ζει. Εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια αποκλείεται να είχε την ίδια μορφή που έχει σήμερα γιατί οι συνθήκες διαβίωσης έχουν αλλάξει...


Δεν μιλησα για την μορφη,σιγουρα η μορφη ηταν αλλη πριν απο εκατονταδες χιλιαδες χρονια,ομως δεν παυω να υποστιριζω πως ηταν ανθρωπινη και οχι ενας πηθικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε.
εμενα αλλιως μου φανηκε οτι το ειπες!:Pκαι να ρωτησω κατι τι σχεση εχει η εξελιξη με την δημιουργια;;;ο ανθρωπος εξελισσεται με την παροδο του χρονου αλλα αυτο δεν αναιρει τη θεικη του δημιουργια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top