Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά προσωπικά, δε θα με τιμούσε ιδιαίτερα να πιστεύω ότι προήλθα από την εξέλιξη μιας αμοιβάδας (βέβαια, σε μερικά είδη ανθρώπων που είχα την τύχη (?) να συναναστραφώ, αυτή η θεωρία ταιριάζει γάντι στην προσωπικότητά τους, βλ. μυαλό και συναισθήματα μονοκύτταρου οργανισμού).

Who, σου έχω πει ότι είσαι από τα οξυδερκή άτομα που έχω συναντήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως καταγόμαστε από την εξέλιξη ενός οργανισμού που σε συγκεκριμένες συνθήκες δημιουργήθηκε... Πάντως καθώς διάβαζα βιβλία φυσικής σχετικά με την δημιουργία του Σύμπαντος κατάλαβα πως η Δημιουργία με τίποτα δεν έγινε ξαφνικά(κάτι που ακόμα κι οι επιστήμονες δεν μπορούν να εξηγήσουν). Κάτι λοιπόν πρέπει να έθεσε σε "λειτουργία" αρχικά την διαστολή του Σύμπαντος που ήταν σε μέγεθος ατόμου και μετά την δημιουργία γαλαξιών, πλανητών κτλ. Άρα ψηφίζω "άλλο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Προτιμω την άποψη της ''Μεγάλης 'Εκρηξης''
Είναι λογική ρε αδερφέ:P
Ωστόσο έχω την ίδια άποψη με τον αποπάνω οπότε ''αλλο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
και εγω εβαλα αλλο.δεν εχω εμβαθυνει στο συγκεκριμενο θεμα αλλα θα το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
σίγουρα προήρθαμε από δημιουργία θεού . . .:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω φυσικά χωρίς να έιμαι σίγουρος, ότι πρήλθαμε ως προς τη φυσιολογία του σώματος από είδος συγγενικό με τον πίθηκο (όχι από τον πίθηκο, αλλιώς δε θα υπήρχαν πλέον πίθηκοι :P), ενώ πνευματικά είμαστε δημιουργία του Θεού. Άλλωστε το "μέρες" που αναφέρεται στην Παλαιά διαθήκη δεν εννοεί κυριολεκτικά μέρες, αλλά αιώνες, χρόνους, χιλιετίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
προήλθαμε απο του πιθήκους οι οποιοι εξελίχθηκαν απο ένα άλλο ζωο.................που εξελίχθηκε απο ένα μικροοργανισμό και πάει λέγοντας.... βέβαια ποτε δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος αλλά η λογική μου μόνο με αυτό τον τρόπο μπορεί να το εξηγήσει. Βρίσκω πολύ αφελή την εκδοχή μας ότι έφτιαξε ο Θεός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
σίγουρα προήρθαμε από δημιουργία θεού . . .:iagree:
Αν μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
σίγουρα προήρθαμε από δημιουργία θεού . . .:iagree:
Tι σε κάνει να είσαι τόσο σίγουρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
και εγω πιστευω ατρανταχτα οτι ο θεος μας δημιουργησε και απορριπτω τη θεωρια του δαρβινου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
και εγω πιστευω ατρανταχτα οτι ο θεος μας δημιουργησε και απορριπτω τη θεωρια του δαρβινου
κάτι ήξερε ο άνθρωπος και διατύπωσε ολόκληρη θεωρία.... Πως είσαι σε θέση να την απορρίπτεις με τόση βεβαιότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
πως εισαι εσυ σιγουρη πως δεν αποτελει απλα αποτοκο των φαντασιωσεων ενος επιστημονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δείτε πόσο μεγάλο είναι το σύμπαν, μπροστά στη γη. Αφού το δείτε, πείτε μου πως αν ακόμα πιστεύετε ότι είμαστε δημιουργημα θεού. Μπροστά σε αυτό το τιτανοτεράστιο σύμπλεγμα δισεκαττομυρίων γαλαξιών με εκατομμύρια ηλιακά συστήματα!

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=b0lxbzgwW7I[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ακομα πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δείτε πόσο μεγάλο είναι το σύμπαν, μπροστά στη γη. Αφού το δείτε, πείτε μου πως αν ακόμα πιστεύετε ότι είμαστε δημιουργημα θεού. Μπροστά σε αυτό το τιτανοτεράστιο σύμπλεγμα δισεκαττομυρίων γαλαξιών με εκατομμύρια ηλιακά συστήματα!

https://www.youtube.com/watch?v=b0lxbzgwW7I


Εμμ, γιατί έχω την αμυδρή υποψία ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση το ότι η πιο σίγουρη απάντηση στη δημοσκόπηση είναι το "δεν ξέρω" κι έχει επιλεχθεί από τη μειοψηφία.Δηλαδή όλοι οι άλλοι ξέρουν?Δε νομίζω.Πιστεύουν, ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
πως εισαι εσυ σιγουρη πως δεν αποτελει απλα αποτοκο των φαντασιωσεων ενος επιστημονα?

Τον έχω μελετήσει και όλες οι θεωρίες του έχουν βάση και εξηγούνται με τη λογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εμμ, γιατί έχω την αμυδρή υποψία ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο???
Γιατί υποτίθεται ότι ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο ως μοναδικό ον,που δεν προήλθε από προηγούμενο.
Πάντως δεν φαντάζομαι να πιστεύει κανείς στο παραμυθάκι του Αδάμ και της Εύας,αυτό είναι μια αλληγορική ιστοριούλα,το λένε και οι θεολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εμμ, γιατί έχω την αμυδρή υποψία ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο???

Γιατί και να υπήρχε Θεός, μπροστά στην έκταση του σύμπαντος θα ήταν ένα τίποτα. Απλά ότι δε μπορούμε να δικαιολογίσουμε και να ερμηνεύσουμε, λέμε ότι προέρχεται από τον Θεό. Και στα αρχαία χρόνια που δε μπορούσαν να ερμηνεύσουν τον κεραυνό, λέγανε ότι τον στέλνει ο Θεός.
Είναι η αδυναμία μας να ερμηνεύσουμε τον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Γιατί υποτίθεται ότι ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο ως μοναδικό ον,που δεν προήλθε από προηγούμενο.
Πάντως δεν φαντάζομαι να πιστεύει κανείς στο παραμυθάκι του Αδάμ και της εύας,αυτό είναι μια αλληγορική ιστοριούλα,το λένε και οι θεολόγοι.΄

σιγά... τόσο ξεχωριστοί ειμαστε πια? Είναι μια απολύτως εγωκεντρική άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top