Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πιστευετε οτι το ανθρωπινο ειδος δημιουργηθηκε απο την εξελιξη απο τον πηθικο ή απο θεικη δημιουργια? Εγω μεχρι αποδειξεως απο επιστημονικη θεωρια για την δημιουργια του ανθρωπου θα πιστευω στη θεικη δημιουργια με προυποθεσεις ομως και οχι φονταμενταλιστικα, δεν ξερουμε τι να πιστεψουμε στη σημερινη εποχη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η μεν εξελικτική θεωρία εξυπηρετεί τη λογική, το δε θρησκευτικό δόγμα εξυπηρετεί την πίστη. Ικανοποιούν διαφορετικές ανάγκες του ανθρώπου, συνεπώς αλληλοσυμπληρώνονται και δεν αλληλοαποκλείονται, ούτε μπλέκονται. Άλλωστε ακόμη και η Δημιουργία ποτέ δεν αναίρεσε, λογικά, την εξελικτική θεωρία. Και εκεί, όπως και στην εξελικτική θεωρία, ο άνθρωπος δημιουργήθηκε στο τέλος.
Σαν αποτέλεσμα, αντιπαραβολή εξέλιξης-δημιουργίας ισοδυναμεί με αντιπαραβολή θρησκείας-επιστήμης, που για μένα είναι άτοπο, οπότε δεν μπορεί να με απασχολεί. Ψηφίζω "άλλο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Όταν ήμουν 1η-2α Γυμνασίου, με απασχολούσε αρκετά το θέμα.Ιδιαίτερα δε μπορούσα να καταλάβω αν τελικά η Θρησκεία εναντιώνεται στην Επιστήμη και το αντίστροφο.Τελικά αποφάσισα να ρωτήσω το Θρησκευτικό μου και θυμάμαι ακόμα την πετυχημένη απάντηση που μου έδωσε. ...''Γιώργο, μου είπε, θα πρέπει να καταλάβεις πως εξετάζουν το ίδιο πράγμα η καθεμιά από τη δική της σκοπιά... Η Θρησκεία εξηγεί/εστιάζει στο Ποιός έφτιαξε τον κόσμο (και συνεπώς το ανθρώπινο είδος) ενώ η Επιστήμη εξηγεί/εστιάζει στο Πώς ο κόσμος κατασκευάστηκε (συμπεριλαμβάνεται κι εδώ το ανθρώπινο είδος.)''

Προσπαθούσε λοιπόν να μου εξηγήσει απλά πως δεν συγκρούονται αλλά πως αλληλοεξαρτόνται (κάτι που είπε και ο miv). Αυτό λοιπόν κρατώ εγώ.Τώρα όσον αφορά τη δημοσκόπηση, θα απαντήσω κι εγώ ''άλλο'' γιατί ουσιαστικά δε μπορούμε να επιλέξουμε ποιό από τα δύο μας ''κάνει'' καλύτερα.Και η Θρησκεία και η Επιστήμη εξετάζουν το ίδιο πράγμα με διαφορετική προσέγγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είμαστε εξέλιξη, προσαρμογή κάποιων άλλων ζώων που είναι εξελίξεις/προσαρμογές κάποιων άλλων κλπ...
Τώρα αυτό το αρχικό ον πως υπήρχε πριν εξελιχτεί σε όλα αυτά.. Δεν το δημιούργησε κανένας θεός, κάποια πράγματα απλά υπήρχαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Αν και το να πεις πως ο άνθρωπος προήλθε από εξέλιξη του πίθηκου είναι αφελές, καθώς υπήρξε πληθώρα συντελεστών για τη δημιουργία του ανθρώπου, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχει ένα "ανώτατο ον" που με έφτιαξε... Δηλαδή... και λίγο λίγο... Τώρα, δεν μπορώ να σας πω εγώ σε τι πρέπει να πιστεύετε... Στους εαυτούς σας είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Η μεν εξελικτική θεωρία εξυπηρετεί τη λογική, το δε θρησκευτικό δόγμα εξυπηρετεί την πίστη. Ικανοποιούν διαφορετικές ανάγκες του ανθρώπου, συνεπώς αλληλοσυμπληρώνονται και δεν αλληλοαποκλείονται, ούτε μπλέκονται. Άλλωστε ακόμη και η Δημιουργία ποτέ δεν αναίρεσε, λογικά, την εξελικτική θεωρία. Και εκεί, όπως και στην εξελικτική θεωρία, ο άνθρωπος δημιουργήθηκε στο τέλος.
Σαν αποτέλεσμα, αντιπαραβολή εξέλιξης-δημιουργίας ισοδυναμεί με αντιπαραβολή θρησκείας-επιστήμης, που για μένα είναι άτοπο, οπότε δεν μπορεί να με απασχολεί. Ψηφίζω "άλλο".

Παρομοίως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
όταν ρώτησα την μαμά μου πως φτιάχτηκε ο πρώτος άνθρωπος, δεν μου πήρε την βίβλο, αλλά την ιστορία της εξέλιξης. Ένα φοβερό βιβλίο, με πολύ ωραίες εικόνες που διαβάζω ακόμη. Λοιπόν εγώ θεωρώ καλύτερα αποδεδειγμένη την θεωρία ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο, οπότε αυτό πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εχμ πιστεύω ότι είμαστε εξέλιξη του πιθήκου ---> απόδειξη---> ο αδερφός μου πάνω από τον πισινό του έχει μια τρύπα που την έχει η μάνα κι ο παππούς μου. Πήγαμε στο γιατρό και του είπε ότι αν είχε γεννηθεί ένα εκατομμύριο χρόνια πριν θα είχε ουρά σε αυτό το σημείο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ με το που είδα το θέμα ήξερα πως αργά ή γρήγορα θα καταλήγαμε σε ειρωνίες και αστειάκια με αποτέλεσμα ένα τόσο σοβαρό και συνάμα ενδιαφέρον θέμα να καταντήσει ''πανηγυράκι''. Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάποια πράγματα.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.Θεωρώ δεδομένο πως όλοι μας ξέρουμε ή έστω έχουμε ακούσει για την περιβόητη Θεωρία της Εξέλιξης μέσω της Φυσικής Επιλογής του Δαρβίνου.Μία αμφιλεγόμενη θεωρία.Άλλοι πιστεύουν πως ισχύει και άλλοι πως όχι. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει και η ''θεωρία'' της Βίβλου την οποία και πάλι νομίζω πως όλοι μας ξέρουμε.Ο Θεός δημιούργησε τους πρωτόπλαστους από τους οποίους και προήλθαμε όλοι μας (πάντα σύμφωνα με τη θεωρία μιλάω.Δεν εκφράζω άποψη ακόμα). ΄Ώρα λοιπόν να γίνουν κάποιες διευκρινήσεις για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα (όχι πως είμαι δε θέση να τις κάνω. Απλά θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω όλες τις γνώσεις μου πάνω στο θέμα.Αν κάνω κάποιο λάθος, ευχαρίστως διορθώστε με.)
Αυτά λοιπόν στα οποία θα ήθελα να αναφερθώ είναι στοιχεία τα οποία αν και απλά φαίνεται πως μας μπερδέυουν όλους.Καταρχάς, με τον όρο ''λάσπη'' ή τέλος πάντων με τον όρο που χρησιμοποιείται στη Βίβλο σαφώς και δεν εννεοείται το γνωστό σε όλους μας μίγμα.Επίσης, ο Κήπος της Εδέμ/Παράδεισος σαφώς και δεν είναι ένας κήπος με ωραία και εξοτικά φυτά, με ζώα και με ποτάμια κια καταράκτες που... ''κρέμεται'' από τον ουρανό.Ακόμη, το μήλο και το φίδι, η πτώση αλλά και η μετέπειτα εξέλιξη της ζωής του ανθρώπου είναι στοιχεία, επιτρέψτε μου τον όρο, φανταστικά. Τί εννοώ: Εννοώ πως σαφώς και ο άνθρωπος δε δημιουργήθηκε από λάσπη.Σαφώς και δε ζούσε σε έναν κήπο με όλα τα αγαθά και μετά από τη εξαπάτησή του από ένα φίδι και τη βρώση ενός φρούτου ''έπεσε'' χάνοντας αυτή τη ζωή.Αν λαμβάνουμε αυτά τα στοιχεία ως βάσιμα δεδομένα, τότε μπορούμε κάλλιστα να πούμε πως όλοι μας είμαστε προιόντα αιμομιξίας.
Η Εκκλησιαστική όμως Διδασκαλία, δε θέλει να περάσει αυτά τα μηνύματα, τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.Δε θέλει να μας πει πως εξαιτίας ενός φιδιού και ενός μήλου χάσαμε τον παράδεισο.Όλα αυτά τα στοιχεία είναι αλληγορικά.Δηλαδή, θέλει να μας περάσει το μήνυμα πως ο άνθρωπος αρχικά δημιουγήθηκε από το Θεό και είχε όλη την εύνοιά του.Όταν όμως υπέκυψε στον πειρασμό, έχασε αυτήν την πλήρη εύνοια και ''έπεσε''.Θέλει δηλαδή να περάσει με τρόπο απλό και κατανοητό μηνύματα.Ας μη ξεχνάμε πως ο Χριστιανισμός ως πίστη δεν απευθύνεται μόνο σε ανθρώπους με Master και 4 ξένες γλώσσες. Αλλά απευθύνεται και σε απλούς και αμόρφωτους ανθρώπους (βλ. μαθητές του Χριστού). Να γιατί ο Χριστός μιλούσε με παραβολές. Για να μπορεί ο κόσμος να τον καταλαβαίνει και να κατανοεί το μήνυμα που ήθελε να περάσει.
Άρα ας σταματήσουν τα σχόλια τύπου ''λάσπη'', και ας δούμε τί πραγματικά μετράει από αυτήν την Ιστορία, γιατί περί Ιστορίας πρόκειται.
Εγώ προσωπικά, λέγοντας όλα αυτά, δε δηλώνω την υποστήριξή μου προς τον Χριστιανισμό. Ούτε και λέω πως εγώ έχω κατανοήσει το πλήρες νόημά του.
Απλά, μου αρέσει, όταν εξετάζω ένα θέμα, να το εξετάζω όσο περισσότερο γίνεται, αντικειμενικά. Εμμένω λοιπόν στην αρχική μου δήλωση, δηλ. στο ''άλλο'' καθώς η Θρησκεία και η Επιστήμη νομίζω πως είναι δύο ''πράγματα'' ασύγκριτα. Το τί πιστεύει από εκεί και πέρα ο καθένας είναι πρόβλημα δικό του. Είναι θέμα των Θρησκευτικών του πεποιθήσεων, της γενικής μόρφωσής του αλλά και γενικά της συμπεριφοράς του.
Αυτά λοιπόν ήθελα να παραθέσω εγώ. Αν πιστεύετε πως έχω άδικο ή εν πάση περιτπώσει αν έχετε διαφορετική άποψη, ευχαρίστως να την ακούσω και να συζητήσουμε.Άλλωστε γι' αυτό ανοίχθηκε αυτό το θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω ότι το πράγμα μπορεί να περιπλακεί:
Όταν λεμε από που προήλθε ο άνθρωπος, εννοούμε το σώμα ή το πνεύμα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω ότι το πράγμα μπορεί να περιπλακεί:
Όταν λεμε από που προήλθε ο άνθρωπος, εννοούμε το σώμα ή το πνεύμα
Τι εννοεις? Οταν λεμε ανθρωπος εννουμε και τα δυο, και σωμα και πνευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ασφαλώς ως Χριστιανός Ορθόδοξος δέχομαι ότι μας δημιούργησε ο Θεός, αλλά δεν έχω την απαίτηση από τους άλλους να συμφωνήσουν με την άποψη αυτή. Απλώς μου φαίνεται γελοίο που κάποιοι την απορρίπτουν με τόση σιγουριά.. Πώς μπορούν να είναι τόσο σίγουροι;;

Τη θεωρία της εξέλιξης ούτε τη δέχομαι στο σύνολό της, ούτε την απορρίπτω. [Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς τι είναι η θεωρία της εξέλιξης:P] Δέχομαι -δεν θα μπορούσα να κάνω κι αλλιώς, αφού υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις- ότι τα ζώαέχουν τη δυνατότητα να αλλάζουν και να εξελίσσονται ώστε να μπορούν να προσαρμόζονται σε νέα περιβάλλοντα και σε νέες συνθήκες. Έτσι εξηγούνται και οι τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές μεταξύ τους ράτσες σκύλων κτλ.

Βέβαια δεν δέχομαι ότι ο άνθρωπος μπορεί να κατάγεται από πιθήκους ή ότι μπορεί κάποιος πίθηκος να εξελιχθεί μετά από εκατομμύρια χρόνια σε ον ανάλογο του ανθρώπου. Ασφαλώς και υπάρχουν κάποιες βιολογικές ομοιότητες μεταξύ ανθρώπων και πιθήκων. Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω -και φαντάζομαι ούτε κι αυτοί που υποστηρίζουν τη θεωρία της εξέλιξης μπορούν να κατανοήσουν- το πώς εξελίχθηκε η λογική από τον πίθηκο στον άνθρωπο. Οι πίθηκοι ούτε πολιτισμό μπορούν να φτιάξουν, ούτε να φιλοσοφήσουν. Τα ζώα λειτουργούν μόνο βάσει ενστίκτων και κάποιες φορές και συναισθημάτων. Ο άνθρωπος λειτουργεί και βάσει ενστίκτων και βάση συναισθημάτων αλλά και βάση της λογικής.. Η λογική είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ ανθρώπου και ζώων. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να δεχθώ ότι μπορεί ένας πίθηκος, όν που ζει κυρίως βάσει των ενστίκτων να εξελιχθεί σε άνθρωπο, δηλαδή σε ον με λογική. Προσωπικά μοτ φαίνεται αδιανόητο αλλά θα ήθελα πολύ να προσπαθήσει να με πείσει κάποιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ασφαλώς ως Χριστιανός Ορθόδοξος δέχομαι ότι μας δημιούργησε ο Θεός, αλλά δεν έχω την απαίτηση από τους άλλους να συμφωνήσουν με την άποψη αυτή. Απλώς μου φαίνεται γελοίο που κάποιοι την απορρίπτουν με τόση σιγουριά.. Πώς μπορούν να είναι τόσο σίγουροι;;

Τη θεωρία της εξέλιξης ούτε τη δέχομαι στο σύνολό της, ούτε την απορρίπτω. [Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς τι είναι η θεωρία της εξέλιξης:P] Δέχομαι -δεν θα μπορούσα να κάνω κι αλλιώς, αφού υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις- ότι τα ζώαέχουν τη δυνατότητα να αλλάζουν και να εξελίσσονται ώστε να μπορούν να προσαρμόζονται σε νέα περιβάλλοντα και σε νέες συνθήκες. Έτσι εξηγούνται και οι τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές μεταξύ τους ράτσες σκύλων κτλ.

Βέβαια δεν δέχομαι ότι ο άνθρωπος μπορεί να κατάγεται από πιθήκους ή ότι μπορεί κάποιος πίθηκος να εξελιχθεί μετά από εκατομμύρια χρόνια σε ον ανάλογο του ανθρώπου. Ασφαλώς και υπάρχουν κάποιες βιολογικές ομοιότητες μεταξύ ανθρώπων και πιθήκων. Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω -και φαντάζομαι ούτε κι αυτοί που υποστηρίζουν τη θεωρία της εξέλιξης μπορούν να κατανοήσουν- το πώς εξελίχθηκε η λογική από τον πίθηκο στον άνθρωπο. Οι πίθηκοι ούτε πολιτισμό μπορούν να φτιάξουν, ούτε να φιλοσοφήσουν. Τα ζώα λειτουργούν μόνο βάσει ενστίκτων και κάποιες φορές και συναισθημάτων. Ο άνθρωπος λειτουργεί και βάσει ενστίκτων και βάση συναισθημάτων αλλά και βάση της λογικής.. Η λογική είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ ανθρώπου και ζώων. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να δεχθώ ότι μπορεί ένας πίθηκος, όν που ζει κυρίως βάσει των ενστίκτων να εξελιχθεί σε άνθρωπο, δηλαδή σε ον με λογική. Προσωπικά μοτ φαίνεται αδιανόητο αλλά θα ήθελα πολύ να προσπαθήσει να με πείσει κάποιος..

Δε σημαινει οτι με τη θεωρια της εξελιξης μετα απο εκατομμυρια χρονια οι πιθηκοι θα γινουν ανθρωποι..:P Αν ειναι δυνατον δηλαδη.. Απλα σημαινει οτι υπηρξαν καποιες συνθηκες ειδικες που το εκαναν απαραιτητο για καποιους πιθηκους να κανουν πιο περιπλοκα πραγματα για να επιβιωσουν. Μετα αυτοι οι πιθηκοι εκαναν απγονους που ηταν ακομα πιο εξυπνοι, κλπ κλπ...
Αν κανω λαθος διορθωστε με, αλλα εγω αυτο ξερω απ την θεωρια της εξελιξης.

Επισης οι ρατσες των σκυλων δεν ειναι το ιδιο πραγμα με την εξελιξη ακριβως, γιατι οι ανθρωποι τις εφτιαξαν για να εξυπηρετησουν δικους τους σκοπους. Για παραδειγμα ηθελαν ενα σκυλι που να τρεχει γρηγορα οποτε εβαλαν δυο σκυλια που ετρεχαν γρηγορα να αναπαραχθουν κλπ κλπ... Δεν ειναι πλυ σημαντικο απλα ειπα να σου το επισημανω... :)

Για την προσωπικη μου αποψη δεν ειμαι εντελως σιγουρη ακομα... Σιγουρα συμφωνώ με τον miv αλλά δεν ξερω... Δεν νομιζω οτι πιστευω σε κατι... Οποτε μαλλον οτι προερχομαστε απ τους πιθηκους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ΜΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΥΠΑΡΚΤΟΥ Η ΜΗ:P, ΜΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΗΛΘΑΜΕ ΑΠΟ ΠΙΘΗΚΟΥΣ.
Απλά έχουμε κοινό πρόγονο με τον σημερινό πίθηκο. Όπως και τα πρώτα ιππόμορφα ζώα δεν είναι όπως οι ζέβρες αλλά ούτε όπως τα άλογα και τα γαϊδούρια. Τουλάχιστον αυτό λέει η θεωρία της εξέλιξης.

Ασφαλώς ως Χριστιανός Ορθόδοξος δέχομαι ότι μας δημιούργησε ο Θεός, αλλά δεν έχω την απαίτηση από τους άλλους να συμφωνήσουν με την άποψη αυτή. Απλώς μου φαίνεται γελοίο που κάποιοι την απορρίπτουν με τόση σιγουριά.. Πώς μπορούν να είναι τόσο σίγουροι;;

Τη θεωρία της εξέλιξης ούτε τη δέχομαι στο σύνολό της, ούτε την απορρίπτω. [Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς τι είναι η θεωρία της εξέλιξης:P] Δέχομαι -δεν θα μπορούσα να κάνω κι αλλιώς, αφού υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις- ότι τα ζώαέχουν τη δυνατότητα να αλλάζουν και να εξελίσσονται ώστε να μπορούν να προσαρμόζονται σε νέα περιβάλλοντα και σε νέες συνθήκες. Έτσι εξηγούνται και οι τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές μεταξύ τους ράτσες σκύλων κτλ.

Βέβαια δεν δέχομαι ότι ο άνθρωπος μπορεί να κατάγεται από πιθήκους ή ότι μπορεί κάποιος πίθηκος να εξελιχθεί μετά από εκατομμύρια χρόνια σε ον ανάλογο του ανθρώπου. Ασφαλώς και υπάρχουν κάποιες βιολογικές ομοιότητες μεταξύ ανθρώπων και πιθήκων. Δεν μπορώ όμως να κατανοήσω -και φαντάζομαι ούτε κι αυτοί που υποστηρίζουν τη θεωρία της εξέλιξης μπορούν να κατανοήσουν- το πώς εξελίχθηκε η λογική από τον πίθηκο στον άνθρωπο. Οι πίθηκοι ούτε πολιτισμό μπορούν να φτιάξουν, ούτε να φιλοσοφήσουν. Τα ζώα λειτουργούν μόνο βάσει ενστίκτων και κάποιες φορές και συναισθημάτων. Ο άνθρωπος λειτουργεί και βάσει ενστίκτων και βάση συναισθημάτων αλλά και βάση της λογικής.. Η λογική είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ ανθρώπου και ζώων. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να δεχθώ ότι μπορεί ένας πίθηκος, όν που ζει κυρίως βάσει των ενστίκτων να εξελιχθεί σε άνθρωπο, δηλαδή σε ον με λογική. Προσωπικά μοτ φαίνεται αδιανόητο αλλά θα ήθελα πολύ να προσπαθήσει να με πείσει κάποιος..

Απορρίπτω με τόση σιγουριά ότι μας δημιούργησε κάποιος Θεός επειδή δεν πιστεύω σε αυτόν και δεν βρίσκω πάνω στον κόσμο τούτο κάποιο λόγο για να το κάνω. Ασφαλώς ούτε κι εγώ έχω την απαίτηση να πιστέψουν οι άλλοι το ίδιο με μένα, αλλά έχω όμως την απαίτηση να δοθεί η ευκαιρία και στις δύο απόψεις να ακουστούν και, στα πλαίσια της πολιτισμένης συζήτησης, να αντιπαρατεθούν επιχειρήματα υπέρ της μίας ή της άλλης.

Εξέλιξη είναι η διαδικασία με την οποία τα ήδη υπάρχοντα ήδη παραλλάσσονται, αποκτώντας χαρακτηριστικά που τους επιτρέπουν να επιβιώσουν στο διαρκώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον τους. Η εξέλιξη είναι συνυφασμένη με τη φυσική επιλογή, δηλαδή την επιβίωση των μεταλλάξεων των ειδών που είναι τα επικρατέστερα στο περιβάλλον τους εξαιτίας της ανάπτυξης των παραπάνω χαρακτηριστικών, όπως και με τη θεωρία της κοινής προέλευσης των ειδών του πλανήτη.

Να προσπαθήσω να σε πείσω εγώ!:)
Ξέρω από πριν ότι δε θα σε πείσω, αλλά αφού θες να μάθεις πώς σκέφτομαι, εγώ και πολλοί άλλοι άνθρωποι στον κόσμο που υποστηρίζουν τη θεωρία της εξέλιξης, που κακώς λέγεται θεωρία, αφού υποστηρίζεται από επαρκείς επιστημονικές αποδείξεις, δε θα σου στερήσω την ευκαιρία!

Κατ' αρχήν, υπάρχουν πολλά θηλαστικά στην κατηγορία των ανθρωποειδών, τα οποία και μεταξύ τους παρουσιάζουν διαφορές. Οι χιμπαντζήδες είναι κατά πολλούς τα πιο εξελιγμένα από αυτά. Και ναι, διαθέτουν λογική. Πρωτόγονη, αλλά όμως υπαρκτή. Και αυτό φαίνεται από την ικανότητα που έχουν να συναναστρέφονται με τους ανθρώπους, αλλά κυρίως από πειράματα που έχουν γίνει, όπως την αναγνώριση της σειράς των αραβικών αριθμών από το 1 μέχρι το 9 και την κατηγοριοποίηση κύβων ανάλογα με το χρώμα τους. Επίσης, και εκτός εργαστηρίου, οι χιμπαντζήδες και οι γορίλες χρησιμοποιούν εργαλεία, π.χ. ξύλα, τα οποία χώνουν μέσα σε μυρμηγκοφωλιές και τερμιτοφωλιές, για να πιάσουν μυρμήγκια. Τα εργαλεία θεωρούντια κατ' εξοχήν έκφραση πολυμηχανίας, για την οποία φυσικά απαιτείται λογική. Κάνε ένα google search στο "chimpanzee intelligence" και θα βρεις αρκετά παραδείγματα.
Φυσικά, το να συγκρίνουμε τη λογική ενός χιμπαντζή και ενός ανθρώπου είναι σαν να συγκρίνουμε την υπολογιστική ικανότητα ενός άβακα και ενός σύγχρονου υπερυπολογιστή. Γι' αυτό, δεν μπορούμε να προσδοκούμε την ανάπτυξη φιλοσοφίας από τα ανθρωποειδή αυτά. Όσον αφορά τον πολιτισμό, υπάρχουν χιμπαντζήδες που ζωγραφίζουν:
https://www.news.com.au/story/0,10117,17606986-13762,00.html
Και φυσικά, ο πολιτισμός καθορίζεται πολύ περισσότερο από το πώς συμπεριφερόμαστε προς τους πιο αδύναμους και γενικά την ηθική μας. Έχει παρατηρηθεί μια ορισμένη κοινωνική συμπεριφορά στα ανθρωποειδή, και πιο συγκεκριμένα, η υπεράσπιση ενός αδύναμου χιμπαντζή από τον αρχηγό (υπάρχει και συγκεκριμένη κοινωνική ιεραρχία) της ομάδας χιμπαντζήδων.
Υπάρχουν διάφορα απολιθώματα και εργαλεία που τεκμηριώνουν την εξέλιξη του ανθρώπου από πιθηκόμορφο ζώο σε homo sapiens sapiens. Δεν είναι, εξάλλου, τυχαίο, που ανάλογα με τη νοημοσύνη του κάθε ανθρωπογενούς εξελλισσόταν και το μέγεθος του κρανίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ναι μπραβο κοινο προγονο το ξεχασα :D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην μπαίνετε στη λογική της αντιπαραβολής θρησκείας-επιστήμης, από την αρχή το είπα. Η Δημιουργία αφορά τους πιστευοντες. Οι άθεοι δεν μπορούν να κάνουν λόγο, είναι προφανές. Crookshanks, λοιπόν, μέχρι εκεί που λες ότι είσαι άθεος, άρα δεν πιστεύεις στη Δημιουργία, είναι ΟΚ. Μετά κάνεις φάουλ. Ποια επιχειρήματα υπέρ της μιας ή της άλλης; Δεν ορίζεται καμία αντιπαραβολή. Και για ποιο πράγμα ακριβώς θα προσπαθήσεις να πείσεις; Κακώς ετέθη σύγκριση μεταξύ των δύο. Κακή η αρχή, μην συνεχίζετε την κάκωση λοιπόν. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σύγκριση. Η εξελικτική θεωρία αφορά τους ανθρώπους. Η Δημιουργία είναι και μια άλλη διάσταση την οποία ανάγκη έχουν μόνο όσοι πιστεύουν στο Θεό. Ούτε καν σχετίζονται αυτά, πέραν από το γεγονός ότι και τα δύο υπάρχουν για τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Διορθωστε με οπου εχω λαθος γιατι ειμαι και ψιλοασχετος με θεματα βιολογιας αλλα εχω διαβασει λιγο για εξελικτικη θεωρια και διαφορε αποψεις γυρω απο αυτη
Ο Δαρβινος υποστηριξε οτι η εξελικτικη θεωρια δεν εχει ορια. Η δυνατότητα των οργανισμών για μεταβολή, δεν είναι απεριόριστη, αλλα,περιορίζεται από κάποια όρια Ο άνθρωπος κατάφερε να δημιουργήσει ποικιλίες και φυλές, δεν κατάφερε όμως να δημιουργήσει νέα είδη
Οι εξελικτικοί, παραδέχτηκαν ότι δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε νέα είδη, ισχυρίστηκαν όμως ότι μέσα στους ατέλειωτους αιώνες από τη δημιουργία της γης, αυτό μπορεί να συνέβη, ενώ μέσα στον περιορισμένο χρόνο λίγων δεκάδων ετών πειραμάτων, δεν συνέβη. Μερικοι επιστημονες προσπαθησαν να δημιουργησουν νεα ειδη αλλα απετυχαν
Οι επιστήμονες που το προσπαθησαν είχαν γνώσεις επιστημης , αλλα δεν κατάφεραν να προχωρήσουν την εξέλιξη πέρα από ένα μικρο όριο.
Μπροστά στις αδυναμίες ,οι οπαδοι της εξελικτικη θεωριας δέχτηκαν ότι η φυσική επιλογή δεν μπορεί να γεννήσει νέα είδη, αλλά μονο να βελτιωσει φυλες ή ειδη του ιδιου είδους. Βεβαι δεν ισχυει οτι ο ανθρωπος ειναι μια βελτιωμενη μορφη του πιθηκου
Η φυσικη επιλογη δεν έκανε απο αρχη τον πίθηκο και τον άνθρωπο, αλλά διατήρησε το κάθε είδος αναλλοίωτο με λιγες παραλλαγες και το βοήθησε να βελτιωθει, μέσα στις μεταβαλλόμενες συνθήκες του περιβάλλοντος με τη δημιουργία διαφορετικων μορφων του ιδιου ειδους. Η εξελικτικη θεωρια λοιπον δεν δημιουργει νεα ειδη (απο τον πιθηκο στον ανθρωπο) αλλα τα βελτιστοποιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω τα προηγούμενα ποστς αλλά να επισημάνω ένα σημαντικό λάθος. Η εξέλιξη υποστηρίζει ότι ο άνθρωπος και ο πίθηκος έχουν κοινό πρόγονο. Γενικά η θεωρία του κυττάρου και της εξέλιξης είναι η βάση της βιολογίας και δεν αμφισβητούνται, όποιος το ψάξει θα δει ότι δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα (είναι ψέμα ότι η εξέλιξη λέει ότι προερχόμαστε από τον πίθηκο). Αυτό όμως ΔΕΝ έρχεται σε αντίθεση με τις θέσεις του χριστιανισμού ο οποίος ερευνά το ποιος και γιατί δημιούργησε τη ζωή και όχι πως ή πότε όπως η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ειναι γεγονος οτι οι περισσοτεροι επικαλουνται την θεωρια της εξελιξης χωρις να ξερουν ακριβως περι τινος προκειται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Οντως...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top