Ενισχυτική Vs Φροντιστήριο.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Φετος σκεφτομαι να κανω ενισχυτικη στο σχολειο μου.Ομως,αναρωτιεμαι για τον τροπο που γινεται το μαθημα στην ενισχυτικη,δηλαδη αν θα μαθω αυτα που πρεπει και αν θα τα παω καλα.Γιατι,αμα δεν μαθω τιποτα απο την ενισχυτικη και μετα παω στο φροντιστηριο που θα ειναι πιο μπροστα στην υλη,καηκα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ουτε φροντηστηριο ουτε ενισχυτικη μονο ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Φετος σκεφτομαι να κανω ενισχυτικη στο σχολειο μου.Ομως,αναρωτιεμαι για τον τροπο που γινεται το μαθημα στην ενισχυτικη,δηλαδη αν θα μαθω αυτα που πρεπει και αν θα τα παω καλα.Γιατι,αμα δεν μαθω τιποτα απο την ενισχυτικη και μετα παω στο φροντιστηριο που θα ειναι πιο μπροστα στην υλη,καηκα :p


θα σε συμβουλευα να πηγαινες φροντιστηριο γιατι τα πραγματα εκει ειναι πολυ καλυτερα.Πιστεψε με!!!!!Εχω παει και και στα δυο και καταλαβα πως στο φροντιστηριο ειναι καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πας ενισχυτικη κ αν ειναι σκαρτα πας μετα φροντιστηριο ή ιδιαιτερα ειδικα εσυ δεν θα εχεις προβλημα καλυψης υλης...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ασε το άλλο...μέχρι να αρχίσει η ενισχυτική θα κάνετε καταλήψεις,οπότε η ενισχυτική θα ξεκινήσει από Νοέμβριο....:sonic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πάντως εγώ συμφωνώ με τον p@g! Άλλωστε αυτή φαντάζει και η καλύτερη λύση... Βλέπεις αν δυσκολεύεσαι σε κάτι κι αν σε βοηθά η ενισχυτική... συνεχίζεις κι όλα καλά! Αν πάλι δε βλέπεις να σε βοηθάει και τόσο η ενισχυτική... πας σε φροντιστήριο και εκεί σίγουρα θα έχεις μεγάλη βοήθεια! Κι ακόμη κι αν οι άλλοι έχουν προχωρήσει στην ύλη... μπορείς να ζητήσεις από τον καθηγητή να σου κάνει 2-3 ιδιαίτερα ώστε να καλύψεις τα κενά και να συνεχίσεις σωστά!!! Κι εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Υπάρχει και το θέμα του πότε θα ξεκινησει η ενισχυτική βέβαια,και σίγουρα θα διακοπεί όταν θα γίνονται καταλήψεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Υπάρχει και το θέμα του πότε θα ξεκινησει η ενισχυτική βέβαια,και σίγουρα θα διακοπεί όταν θα γίνονται καταλήψεις.:P

Γιατί να γίνουν καταλήψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
E,πώς,πρέπει κάποιοι να μπουν στο 15μελες,πρέπει να χαθεί μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ενισχυτική έκανα κ εγω και μια χαρα ήταν..ούε Νοεμβριο αρχισε ουτε τίποτα τετοιο
Μονο στην ενισχυτικη εκανα μαθημα και αριστευσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σίγουρα παίζει ρόλο η κατάσταση σε καθε σχολείο ξεχωριστά, άμα όμως γίνεται πραγματικά καλή δουλειά τότε ας προτιμηθεί, τουλάχιστον στις πρώτες τάξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις το φροντιστήριο, είτε είναι ομαδικό είτε είναι ιδιαίτερο... Προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια κατά τη γνώμη μου, από άποψη, σταθερότητας και προγραμματισμού των μαθημάτων. Δεν έχω κανει ενισχυτική, αλλά κάποιοι συμμαθητές μου που έκαναν, έχαναν πολλές φορές μαθήματα, γιατί οι καθηγητες δεν έρχονταν κλπ. Βέβαια, είναι ανάλογα με το σχολείο. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κάνε φροντιστήριο, ή ιδιαίτερα ότι σε βολεύει καλύτερα, από άοπψη ηθικής αλλά και οικονομικής αντιμετώπισης...

Και οι καταλήψεις, θα γίνουν.... Δυστυχώς... Πάντα γίνονται... Πάντα θα υπάρχουν τα παιδιά της πρώτης που δεν έχουν ξανακάνει και τους ενθουσιάζει ο δήθεν "επαναστατικός" αγώνας και το ομαδικό πνεύμα της κατάληψης... LOL...
Πάντα θα υπάρχουν τα παιδιά της δευτέρας που σκέφτονται: "Ποιος χέζεται? Φέτος δίνω?" Και πάντα θα υπάρχουν τα παιδιά της γ' που δε θα πατάνε το πόδι τους στο σχολείο και κάθονται σπίτι να διαβάσουν (καλά κάνουν)....

Τέλοσπάντων.... Η γνώμη μου είναι φροντιστήριο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα αρχικά στην αρχή της χρονιάς να ενημερωθείς από την Διεύθυνση ποιός θα είναι ο υπεύθυνος καθηγητής της ενισχυτικής.

Να τον βρεις και να τον ρωτήσεις τι περίπου παίζει σε σχέση και με τις υπόλοιπες χρονιές.Πότε ξεκίνησαν, αν τα παιδιά πήγαν καλά κτλ κτλ.
Δεν πιστεύω ότι θα αρνηθεί να δώσει απαντήσεις.

Συμφωνώ με την Kansas Rocks! ότι καταλήψεις θα γίνουν για τους λόγους που ανέφερε σίγουρα. Απλά ο καιρός που διαρκούν αλλάζει.

Εγώ θα πρότεινα φροντιστήριο βασικά...και αν είναι 3-4 μέρες πήγαινε παρακολούθησε και το μάθημα της ενισχυτικής να δεις αν σε βοηθάει και αν σε βολεύει.
Αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1551277#post1551277:D
E,πώς,πρέπει κάποιοι να μπουν στο 15μελες,πρέπει να χαθεί μάθημα...
συμφωνώ απόλυτα...Να προσθέσω ότι η "επανάσταση" περιλαμβάνει καφέ,τυρόπιτα και τάβλι απαραιτήτως...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1551277#post1551277:D

συμφωνώ απόλυτα...Να προσθέσω ότι η "επανάσταση" περιλαμβάνει καφέ,τυρόπιτα και τάβλι απαραιτήτως...:no1:
Και τραπουλα!!!
Λοιπον θα σου προτεινω και εγω φροντιστηριο κυριως για να εισαι καλυμμενος σε περιπτωση καταληψης. Εκτος αυτου, σε πολλα φροντιστηρια η υλη της β λυκειου βγαινει νωρις (τελη Φεβρουαριου- αρχες Μαρτιου) και μετα αρχιζουν οι καθηγητες την υλη της γ λυκειου. Αμφιβαλλω αν κατι τετοιο μπορει να γινει στην ενισχυτικη. Τελος στο φροντιστηριο θα υπαρχουν σιγουρα ομογενη τμηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Για την καταληψη δεν μπορω να πω κατι γιατι ειναι ασταθμητος παραγοντας.Και στο σχολειο που μενω απεναντι εγινε περσυ κ κρατησε μονο 1 βδομαδα ενω σε αλλα εκλεισε νομιζω μηνα.Οσον αφορα την ενισχυτικη αυτο αφορα τον καθηγητη που θα αναλαβει και την οργανωση του σχολειου.Ειχα οταν πηγαινα λυκειο (κ ειναι ακομα ο ιδιος) μαθηματικο αστερι που μ'εκανε να γραψω με ενισχυτικη (τις λιγες ωρες που γινονταν τοτε) 18 αλγεβρα ενω απο δευτερα λυκειου ειχα διαλεξει τριτη δεσμη δηλ θεωρητικη κατευθυνση κ τα μαθηματικα τα ειχα φορτωσει στο κοκορα:P.
Απο την αλλη μην νομιζετε οτι κ το φροντιστηριο δεν ειναι ρισκο.Απο η στιγμη που σκεφτονται μονο το χρημα κι εκει γινονται λαθη.Πηγαινα για 2 χρονια προετοιμασια για πανελληνιες σε ενα στο παγκρατι(αθηνα) το οποιο ειχε κ εχει μεγαλο ονομα και το αποτελεσμα ηταν να κανουμε 18 παιδια μαθημα σε μια ταξη ενω σχολειο ημασταν 16(!) και με το που αλλαξε το συστημα εισαγωγης μας παρατησαν (απο πλευρας διδασκαλιας κ υλικου)για να φτιαξουν την υλη των επομενων τμηματων που εξαιτιας των πανικοβλημενων γονιων ξεκινουσε απο παιδια γυμνασιου.Φυσικα τριπλασιαστηκαν τα κερδη αλλα που να ασχολουμαστε τωρα με τους ''παλιους".Οταν μαλιστα μερικοι απο μας περασαν και με βαθμο και τους ενημερωσαν, αντιμετωπιστηκαν απο πανω με ειρωνια κ εκπληξη.Λογια φιλολογου "ΕΣΥ εγραψες 19 ιστορια?Απιστευτο".Συγνωμη αν σας ζαλισα με την ιστορια μου αλλα μεγαλυτερο καλο πιστευω θα κανει ενας καθηγητης στο σχολειο (αν αγαπα αυτο που κανει βεβαια)παρα οι ανθρωποι του φροντιστηριου που δεν βλεπουν μαθητες αλλα ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και τραπουλα!!!
Λοιπον θα σου προτεινω και εγω φροντιστηριο κυριως για να εισαι καλυμμενος σε περιπτωση καταληψης. Εκτος αυτου, σε πολλα φροντιστηρια η υλη της β λυκειου βγαινει νωρις (τελη Φεβρουαριου- αρχες Μαρτιου) και μετα αρχιζουν οι καθηγητες την υλη της γ λυκειου. Αμφιβαλλω αν κατι τετοιο μπορει να γινει στην ενισχυτικη. Τελος στο φροντιστηριο θα υπαρχουν σιγουρα ομογενη τμηματα.
Καλα πώς το ξεχασα???????Οσον αφορά αυτό που λες για την ύλη,το χω ακουσει κ εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Τι να σου κάνει και η "μαύρη" η ενισχυτική. Προσπαθούσε ένας κολλητός μου να με πείσει ότι η ενισχυτική τον κάλυπτε στα μαθηματικά κατεύθυνσης και πάει Πανελλήνιες και γράφει 11.5. Και μαθητάρας, ε !!! Του 20 στα μαθηματικά... Κακά τα ψέματα. Δεν παίζει καμία κάλυψη απ'την ενισχυτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τι να σου κάνει και η "μαύρη" η ενισχυτική. Προσπαθούσε ένας κολλητός μου να με πείσει ότι η ενισχυτική τον κάλυπτε στα μαθηματικά κατεύθυνσης και πάει Πανελλήνιες και γράφει 11.5. Και μαθητάρας, ε !!! Του 20 στα μαθηματικά... Κακά τα ψέματα. Δεν παίζει καμία κάλυψη απ'την ενισχυτική.
Μαθηματικα κατεύθυνσης επιβαλλεται φροντηστηριο ή ιδιαιτερο(για την Γ λυκειου μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$eleni$

Νεοφερμένος

Η $eleni$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Υπάρχει και το θέμα του πότε θα ξεκινησει η ενισχυτική βέβαια,και σίγουρα θα διακοπεί όταν θα γίνονται καταλήψεις.:P

Βασικά... οι καταλήψεις διαφέρουν από σχολείο σε σχολείο όσον αφορά το πότε θα ξεκινήσουν αλλά και το πόσο θα διαρκέσουν!
Επιπλέον, σίγουρα σχεδόν σε όλα τα σχολεία γίνονται καταλήψεις κι αυτό είναι πρόβλημα για την ενισχυτική, αλλά... εμείς, τη χρονιά που μας πέρασε, ύστερα από δημοκρατικές διαδικασίες και ψηφοφορία, αποφασίσαμε να μην κάνουμε κατάληψη κι έτσι δεν κάναμε!
Ελπίζω λοιπόν να μην κάνουμε και φέτος για να μπορέσω να αρκεστώ στην ενισχυτική και να γλιτώσω το φροντιστήριο!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top