[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

britguy

Νεοφερμένος

Ο britguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Λέτε να πιάσω Ιατρική Ιωαννίνων με 18836 ή ούτε αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosclp

Νεοφερμένος

Ο tasosclp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε ολους, εκανα μια αναζητηση για τις βασεις του 14 και επεσα στο συγκεκριμενο thread. Διαβαζοντας λοιπον τις προβλεψεις του Chris για τις βασεις να υποθεσω πως με 19.184 δε μπαινω ιατρικη Αθηνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx..Riri..xX

Νεοφερμένος

Η Xx..Riri..xX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δηλαδη το βιολογικο θα ανεβει 800 μορια???
Δεν πιστευω..ουτε καν..Αμα ανεβει τοσο καηκαμε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
chris1993 εγω συγκεντρωνω 8956 στο 5οπεδιο και λεω να δηλωσω πρωτη επιλογη οικονομικο αγρινιου που εχει 9 τετρακοσα κατι λες να το πιασω γιατι εχω ακουσει κατι για μεγαλη πτωση των βασεων στα χαμηλα τμηματα του 5ουπεδιου.

Θα μου απαντησει κανεις εμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalina

Νεοφερμένος

Η natalina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ασε ....εχω απελπιστειι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

natalina

Νεοφερμένος

Η natalina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
δεν το εχω ψαξει πολυ για το 5ο αλλα λογω αυξησης θεσεων ακουγεται κατι για σταθεροποιηση η και μειωση στις βασεις αλλα περιμενε και εσυ για απαντηση του Chris καλυτερα ,κατι παραπανω θα ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εκτίμηση για ΗΜΜΥ ΑΠΘ με 18500, Chris;
Οριακά;
Έχω κάνει εκτίμηση και πιο πίσω για τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά είσαι οριακά μέσα πιστεύω.

Για να ρωτήσω και εγώ. Είμαι 425 μόρια πάνω από την σχολή Χημικών Μηχανικών στην Πάτρα ( έχω 16183 ενώ πέρσυ αυτή είχε 15758 ) έχω καμία πιθανότητα;

Δυστυχώς όχι. Δεν μπορώ να σου αποκλείσω όλες τις πιθανότητες γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται με την ζήτηση κάθε τμήματος αλλά λογικά όχι. Ελπίζω να περάσεις όπως και όλοι στις 1ες επιλογές σας.

Τα ίδια site φίλε paoand έλεγαν πριν λίγες μέρες για οριακή πτώση στα περισσότερα πεδία. Πέρσι έλεγαν επίσης για οριακή πτώση γνωρίζοντας τα στατιστικά και φυσικά έπεσαν έξω καθώς η πτώση ήταν πολύ μεγάλη. Επίσης ακούστηκε ότι και καλά το 60% έγραψε κάτω από 10 στην έκθεση. Πιστεύω ότι ο Χρήστος δίνει τέτοια επίπεδα ανόδου λόγω του πολύ μεγαλύτερου ποσοστού στο 18-20 στα μαθ. κατ. που είναι μάθημα 1ης βαρύτητας και επειδή τα χειρότερα ποσοστά σε έκθεση και αεππ ουσιαστικά δε λένε κάτι καθώς σε αοδέ μαθ γεν και φυσική που είναι επίσης βαρύτητας είχαμε μεγαλύτερα ποσοστά (κάτι που δείχνει περαιτέρω ανοδική τάση). Φυσικά κανείς δε μπορεί να ξέρει ακριβώς που θα φτάσουν οι βάσεις. Πολλά εξαρτώνται και από το ποια θα είναι η ζήτηση για κάθε σχολή με βάση τα μηχανογραφικά. Εσείς να κάνετε το μηχανογραφικό με βάση τις σχολές προτίμησης ανεξάρτητα του τι λέγεται στις εκτιμήσεις.

Ευχαριστώ πολύ.
Έχουμε 100% αύξηση στους 18+ στην ΘΕΤΙΚΗ και ΤΕΧΝ (σε κλιμάκωση ΓΒΠ)
Αύξηση των βαθμολογιών και στη φυσική κατ και δη στα μαθηματικά κατ.

Όλα αυτά δείχνουν από μόνα τους πολύ μεγάλη αύξηση. Και να σταματήσουμε την αύξηση με τις και καλά επιπρόσθετες θέσεις γενικής σειράς και πάλι είναι μεγάλη η αύξηση και όχι οριακή της τάξεως των 200-300 μορίων.

Αυτη την ειρωνεια και το υφακι προς τον κρις δεν το καταλαβαινω ρε παιδια.Λες και ειναι ο κακος της υποθεσης που δεν θελει να βλεπει τους αλλους να πετυχουν κανετε.Αντι να πειτε ενα ευχαριστω που καθετε και σας απανταει,του τη λετε επειδη λεει οτι θα ανεβουν πολυ οι βασεις.Νομιζετε απο το μυαλο του τα βγαζει δηλαδη? :confused: Προφανως καθησε και μελετησε και απανταει εμπεριστατωμενα.Αμα δεν σας αρεσει η απαντηση,πολυ απλα μην κανετε την ερωτηση και περιμενετε τελη Αυγουστου να δειτε αν περασατε ή οχι.Σαν τις γκομενες κανετε που ρωτανε αμα βαζω το ποδοσφαιρο πανω απο αυτες,αφου την ξερεις την απαντηση μωρη τι με ρωτας,για να μαλωσουμε? :P

Έλα μου ντε, ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω.
Το κάνω όλο αυτό ανιδιοτελώς, μήπως και μπορέσω να ανακουφίσω-να βοηθήσω κάποια παιδιά.
Δεν είμαι αναγκασμένος και έχω κάνει εμπεριστατωμένη ανάλυση. Πυθεία δεν είμαι να μπορέσω να ποσοτικοποιήσω όλο αυτό το πολυπαραγοντικό σύστημα των βάσεων γι'αυτό λεω εκτίμηση και δίνω και περιθώρια σφάλματος.

Και στην τελική και να πέσω έξω, αυτοί που είναι να περάσουν και πάλι θα περάσουν.

Με 18479 νομική θεσσαλονικη αποκλείεται ;;

Δεν θα πω ότι αποκλείεται, σε κανέναν δεν το λεω.
Αλλά, όχι δεν νομίζω. Με 3πλάσιους αριστούχους στα Αρχαία και μικρή αύξηση στους αριστούχους 18+ δεν νομίζω ότι η αύξηση θα είναι μόνο 79 μόρια αλλά 120-180.

Πιστεύετε ότι η βάση ημμυ απθ θα είναι πάνω από 18.200 μόρια;

Με ρωτάτε για τις ίδιες σχολές.
Εδώ πιστεύω ότι το ΗΜΜΥ ΕΜΠ θα ξεπεράσει τις 19.000 :P
ΗΜΜΥ ΑΠΘ > 18.400

H σχολη Διερμηνεων - μεταφραστων λετε να φτασει ξανα στα επιπεδα του 2012;:hmm:

Ελαφριά άνοδος δείχνουν στο 1ο πεδίο οι βαθμολογίες και τα στατιστικά.
Περιμένουμε όμως τώρα και τα ειδικά μαθήματα :)
Με ξαναρωτάς τότε λοιπόν!

Βγήκαν τα στατιστικά; Μπορει να μου δώσει κάποιος λινκ; chris, τις αρχιτεκτονικες πώς τις βλέπεις; Είμαι απο κινητό και ειναι δυσκολο να δω τις προηγούμενες σελίδες, δεν ξέρω αν έχεις πει κατι για αυτές.

Σου το έδωσε ένα άλλο παιδί.
Υπάρχουν στο minedu.gov.gr
Η βάση της σχολής επηρεάζεται από τα μόριά στο 4ο πεδίο (που εκεί θα έχουμε μεγάλη άνοδο) και από τα ειδικά μαθήματα.
Πρέπει να περιμένουμε τα results και τα statistics των σχεδίων αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε μια σωστή εκτίμηση.

Οικονομικών επιστημών Ρεθύμνου; Μια φίλη μου έβγαλε 16.000 και στοχεύει εκεί.

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αγχώνεται. Είναι μέσα 100%.

chris εχω βγαλει 17.079 στο 2ο πεδιο και ειμαι τριτεκνος,πιανω το τμημα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στο εκπα?

Κάπου εκεί θα είναι η βάση του τμήματος αυτού.
Αλλά μην αγχώνεσαι. Δήλωσε μετά περιφερειακά τμήματα και έλα με μετεγγραφή αφού είσαι τρίτεκνος :)

Τα στατιστικά του υπουργείου εδώ.

@ Chris: Υπολογίζω τη βάση των ΠολΜηχ ΑΠΘ στα 17.700 μόρια. Πόσο απόκλιση εχώ από τις δικές σου εκτιμήσεις?

Την βάση των Πολτικών Μηχανικών την κρίνω απρόβλεπτη γιατί τα τελευταία έτη έχει δείξει φθίνουσα ζήτηση.
Όχι, δεν θα ανέβει τόσο πολύ το τμήμα αυτό. Είμαι 200-300 κάτω στις εκτιμήσεις. Αλλά ζήτηση είναι και αλλάζει.

Καλημερα , ειμαι καινουριος στο φορουμ αλλα σας παρακολουθω περιπου 1 χρονο λογω των πανελληνιων... σημερα ενιωσα την μεγαλυτερη αναγκη να κανω λογαριασμο. συγκεντρωσα 17457 μορια στο 2ο/4ο πεδιο και θελω φυσικο αθηνας ή μαθηματικο αθηνας... πιστευω οτι το μαθηματικο θα φτασει γυρω στα 16500 και το φυσικο 17000, ωστοσο θελω να μου πει και το παιδι που κανει εκτιμησεις μια γνωμη, καθως τον εμπιστευομαι και δυστηχως οι περισσοτερες εκτιμησεις αφορουν ημμυ και ιατρικη και οχι αλλες σχολες.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις εκτός ούτε από το Φυσικό ούτε από το Μαθηματικό.
Καλή σταδιοδρομία.

Για Πολιτικούς Μηχανικούς ΕΜΠ, πώς το βλέπεις Chris1993;;; Το ξέρω ότι σε έχουμε φάει όλοι με τις ερωτήσεις :P
Με 17872 στο 2ο-4ο πιστεύεις είμαι μέσα; Ή να σκέφτομαι για Πάτρα (που θεωρώ ότι την πιάνω) ; Ευχαριστώ :)

Σας είπα ότι οι Πολιτικοί είναι δύσκολο τμήμα. Αλλά ήδη βλέπω πολλούς ενδιαφερόμενους οπότε το πράγμα μπορεί να αλλάξει! :)
Δεν θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορά από την βάση πάντως. Αν και είναι ΕΜΠ επομένως νομίζω ότι δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να περάσεις.
Για Πάτρα είναι σίγουρο.
Καλή επιτυχία though :)

με 18575 πιανω νομικη θεσσαλονικης;

Είσαι στα όρια της εκτίμησής μου. Είσαι γενικά οριακά.

Φίλε Chris μιας και βλέπω τις εκτιμήσεις σου , μήπως μπορείς να μου πεις αν πιανω Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών στην Πάτρα? Τα μόριά μου στο 2ο και 4ο πεδίο ειναι 17857. Ευχαριστω εκ των προτέρων

Αγαπητέ Ιάσονα, το ξέρω ότι θα σε ταλαιπωρήσω λίγο αλλά έχω γράψει εκτίμηση για το ΗΜΤΥ πιο πίσω.
Αλλά επειδή είμαι καλός, θα σου πω ότι λογικά θα είσαι μέσα.

Chris ποσο πιστευεις οτι θα φτασει η φαρμακευτικη πατρας και η βιολογια θεσσαλονικης ????

Φαρμακευτική Πάτρας > 18.200
Βιολογικό Θεσσαλονίκης > 17.800

προβλεψη εφημεριδας... ιστορικο-αρχαιολογικο θεσσαλονικη 16.900-17.100
κριμα να το χασω για τοσο λιγοο...

Ναι, στο είπα και εγώ.
Θα το χάσεις για λίγο αν το χάσεις.
Πάντως το 17.100 είναι υπερβολικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taxi

Νεοφερμένος

Ο taxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έχω κάνει εκτίμηση και πιο πίσω για τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά είσαι οριακά μέσα πιστεύω.



Δυστυχώς όχι. Δεν μπορώ να σου αποκλείσω όλες τις πιθανότητες γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται με την ζήτηση κάθε τμήματος αλλά λογικά όχι. Ελπίζω να περάσεις όπως και όλοι στις 1ες επιλογές σας.



Ευχαριστώ πολύ.
Έχουμε 100% αύξηση στους 18+ στην ΘΕΤΙΚΗ και ΤΕΧΝ (σε κλιμάκωση ΓΒΠ)
Αύξηση των βαθμολογιών και στη φυσική κατ και δη στα μαθηματικά κατ.

Όλα αυτά δείχνουν από μόνα τους πολύ μεγάλη αύξηση. Και να σταματήσουμε την αύξηση με τις και καλά επιπρόσθετες θέσεις γενικής σειράς και πάλι είναι μεγάλη η αύξηση και όχι οριακή της τάξεως των 200-300 μορίων.



Έλα μου ντε, ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω.
Το κάνω όλο αυτό ανιδιοτελώς, μήπως και μπορέσω να ανακουφίσω-να βοηθήσω κάποια παιδιά.
Δεν είμαι αναγκασμένος και έχω κάνει εμπεριστατωμένη ανάλυση. Πυθεία δεν είμαι να μπορέσω να ποσοτικοποιήσω όλο αυτό το πολυπαραγοντικό σύστημα των βάσεων γι'αυτό λεω εκτίμηση και δίνω και περιθώρια σφάλματος.

Και στην τελική και να πέσω έξω, αυτοί που είναι να περάσουν και πάλι θα περάσουν.



Δεν θα πω ότι αποκλείεται, σε κανέναν δεν το λεω.
Αλλά, όχι δεν νομίζω. Με 3πλάσιους αριστούχους στα Αρχαία και μικρή αύξηση στους αριστούχους 18+ δεν νομίζω ότι η αύξηση θα είναι μόνο 79 μόρια αλλά 120-180.



Με ρωτάτε για τις ίδιες σχολές.
Εδώ πιστεύω ότι το ΗΜΜΥ ΕΜΠ θα ξεπεράσει τις 19.000 :P
ΗΜΜΥ ΑΠΘ > 18.400



Ελαφριά άνοδος δείχνουν στο 1ο πεδίο οι βαθμολογίες και τα στατιστικά.
Περιμένουμε όμως τώρα και τα ειδικά μαθήματα :)
Με ξαναρωτάς τότε λοιπόν!



Σου το έδωσε ένα άλλο παιδί.
Υπάρχουν στο minedu.gov.gr
Η βάση της σχολής επηρεάζεται από τα μόριά στο 4ο πεδίο (που εκεί θα έχουμε μεγάλη άνοδο) και από τα ειδικά μαθήματα.
Πρέπει να περιμένουμε τα results και τα statistics των σχεδίων αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε μια σωστή εκτίμηση.



Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αγχώνεται. Είναι μέσα 100%.



Κάπου εκεί θα είναι η βάση του τμήματος αυτού.
Αλλά μην αγχώνεσαι. Δήλωσε μετά περιφερειακά τμήματα και έλα με μετεγγραφή αφού είσαι τρίτεκνος :)



Την βάση των Πολτικών Μηχανικών την κρίνω απρόβλεπτη γιατί τα τελευταία έτη έχει δείξει φθίνουσα ζήτηση.
Όχι, δεν θα ανέβει τόσο πολύ το τμήμα αυτό. Είμαι 200-300 κάτω στις εκτιμήσεις. Αλλά ζήτηση είναι και αλλάζει.



Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις εκτός ούτε από το Φυσικό ούτε από το Μαθηματικό.
Καλή σταδιοδρομία.



Σας είπα ότι οι Πολιτικοί είναι δύσκολο τμήμα. Αλλά ήδη βλέπω πολλούς ενδιαφερόμενους οπότε το πράγμα μπορεί να αλλάξει! :)
Δεν θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορά από την βάση πάντως. Αν και είναι ΕΜΠ επομένως νομίζω ότι δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να περάσεις.
Για Πάτρα είναι σίγουρο.
Καλή επιτυχία though :)



Είσαι στα όρια της εκτίμησής μου. Είσαι γενικά οριακά.



Αγαπητέ Ιάσονα, το ξέρω ότι θα σε ταλαιπωρήσω λίγο αλλά έχω γράψει εκτίμηση για το ΗΜΤΥ πιο πίσω.
Αλλά επειδή είμαι καλός, θα σου πω ότι λογικά θα είσαι μέσα.



Φαρμακευτική Πάτρας > 18.200
Βιολογικό Θεσσαλονίκης > 17.800



Ναι, στο είπα και εγώ.
Θα το χάσεις για λίγο αν το χάσεις.
Πάντως το 17.100 είναι υπερβολικό!

εμενα θα μου απαντησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chris1993 εγω συγκεντρωνω 8956 στο 5οπεδιο και λεω να δηλωσω πρωτη επιλογη οικονομικο αγρινιου που εχει 9 τετρακοσα κατι λες να το πιασω γιατι εχω ακουσει κατι για μεγαλη πτωση των βασεων στα χαμηλα τμηματα του 5ουπεδιου.

Ναι, ισχύει ότι θα γίνει χαμός στα χαμηλόβαθμα ΑΕΙ και ειδικά στα ΤΕΙ τα περιφερειακά.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω ναι η όχι γιατί τα πράγματα είναι απόβλεπτα.
Οι βαθμολογίες δείχνουν πάρα πολύ μεγάλη άνοδο. Αλλά το γεγονός της χαμηλής προσέλευσης που όλοι όσοι έχουν δηλώσει 5ο πεδίο θα περάσουν σου δίνουν κάποιες πιθανότητες. Κάνε καλό μηχανογραφικό! ;)

Λέτε να πιάσω Ιατρική Ιωαννίνων με 18836 ή ούτε αυτή;

Νομίζω ότι είσαι μέσα στα Ιωάννινα!

Γεια σε ολους, εκανα μια αναζητηση για τις βασεις του 14 και επεσα στο συγκεκριμενο thread. Διαβαζοντας λοιπον τις προβλεψεις του Chris για τις βασεις να υποθεσω πως με 19.184 δε μπαινω ιατρικη Αθηνας;

Ναι, δυστυχώς κατ'εμε δεν μπαίνεις και μάλιστα μπορεί να την χάσεις για λιγότερο από 60 μόρια.
Ιατρική Θεσσαλονίκης & Ιατρική Πάτρας :)

Δεν πιστευω..ουτε καν..Αμα ανεβει τοσο καηκαμε :redface:

Καλά, όχι και 800 αλλά 550-600 μόρια θα τα ανέβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Έχω κάνει εκτίμηση και πιο πίσω για τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ αλλά είσαι οριακά μέσα πιστεύω.



Δυστυχώς όχι. Δεν μπορώ να σου αποκλείσω όλες τις πιθανότητες γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται με την ζήτηση κάθε τμήματος αλλά λογικά όχι. Ελπίζω να περάσεις όπως και όλοι στις 1ες επιλογές σας.



Ευχαριστώ πολύ.
Έχουμε 100% αύξηση στους 18+ στην ΘΕΤΙΚΗ και ΤΕΧΝ (σε κλιμάκωση ΓΒΠ)
Αύξηση των βαθμολογιών και στη φυσική κατ και δη στα μαθηματικά κατ.

Όλα αυτά δείχνουν από μόνα τους πολύ μεγάλη αύξηση. Και να σταματήσουμε την αύξηση με τις και καλά επιπρόσθετες θέσεις γενικής σειράς και πάλι είναι μεγάλη η αύξηση και όχι οριακή της τάξεως των 200-300 μορίων.



Έλα μου ντε, ούτε εγώ μπορώ να το καταλάβω.
Το κάνω όλο αυτό ανιδιοτελώς, μήπως και μπορέσω να ανακουφίσω-να βοηθήσω κάποια παιδιά.
Δεν είμαι αναγκασμένος και έχω κάνει εμπεριστατωμένη ανάλυση. Πυθεία δεν είμαι να μπορέσω να ποσοτικοποιήσω όλο αυτό το πολυπαραγοντικό σύστημα των βάσεων γι'αυτό λεω εκτίμηση και δίνω και περιθώρια σφάλματος.

Και στην τελική και να πέσω έξω, αυτοί που είναι να περάσουν και πάλι θα περάσουν.



Δεν θα πω ότι αποκλείεται, σε κανέναν δεν το λεω.
Αλλά, όχι δεν νομίζω. Με 3πλάσιους αριστούχους στα Αρχαία και μικρή αύξηση στους αριστούχους 18+ δεν νομίζω ότι η αύξηση θα είναι μόνο 79 μόρια αλλά 120-180.



Με ρωτάτε για τις ίδιες σχολές.
Εδώ πιστεύω ότι το ΗΜΜΥ ΕΜΠ θα ξεπεράσει τις 19.000 :P
ΗΜΜΥ ΑΠΘ > 18.400



Ελαφριά άνοδος δείχνουν στο 1ο πεδίο οι βαθμολογίες και τα στατιστικά.
Περιμένουμε όμως τώρα και τα ειδικά μαθήματα :)
Με ξαναρωτάς τότε λοιπόν!



Σου το έδωσε ένα άλλο παιδί.
Υπάρχουν στο minedu.gov.gr
Η βάση της σχολής επηρεάζεται από τα μόριά στο 4ο πεδίο (που εκεί θα έχουμε μεγάλη άνοδο) και από τα ειδικά μαθήματα.
Πρέπει να περιμένουμε τα results και τα statistics των σχεδίων αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε μια σωστή εκτίμηση.



Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αγχώνεται. Είναι μέσα 100%.



Κάπου εκεί θα είναι η βάση του τμήματος αυτού.
Αλλά μην αγχώνεσαι. Δήλωσε μετά περιφερειακά τμήματα και έλα με μετεγγραφή αφού είσαι τρίτεκνος :)



Την βάση των Πολτικών Μηχανικών την κρίνω απρόβλεπτη γιατί τα τελευταία έτη έχει δείξει φθίνουσα ζήτηση.
Όχι, δεν θα ανέβει τόσο πολύ το τμήμα αυτό. Είμαι 200-300 κάτω στις εκτιμήσεις. Αλλά ζήτηση είναι και αλλάζει.



Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις εκτός ούτε από το Φυσικό ούτε από το Μαθηματικό.
Καλή σταδιοδρομία.



Σας είπα ότι οι Πολιτικοί είναι δύσκολο τμήμα. Αλλά ήδη βλέπω πολλούς ενδιαφερόμενους οπότε το πράγμα μπορεί να αλλάξει! :)
Δεν θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορά από την βάση πάντως. Αν και είναι ΕΜΠ επομένως νομίζω ότι δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να περάσεις.
Για Πάτρα είναι σίγουρο.
Καλή επιτυχία though :)



Είσαι στα όρια της εκτίμησής μου. Είσαι γενικά οριακά.



Αγαπητέ Ιάσονα, το ξέρω ότι θα σε ταλαιπωρήσω λίγο αλλά έχω γράψει εκτίμηση για το ΗΜΤΥ πιο πίσω.
Αλλά επειδή είμαι καλός, θα σου πω ότι λογικά θα είσαι μέσα.



Φαρμακευτική Πάτρας > 18.200
Βιολογικό Θεσσαλονίκης > 17.800



Ναι, στο είπα και εγώ.
Θα το χάσεις για λίγο αν το χάσεις.
Πάντως το 17.100 είναι υπερβολικό!
Δεν πειραζει... φιλολογια κρητης λογικα ειμαι εκατο τοις εκατο μεσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Goshawk

Νεοφερμένος

Ο Goshawk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Chriss1993 εχεις γινει διασημος :P.. Τους μηχανολογους και αεροναυπηγους μηχανικους της πατρας ποσο το βλεπεις? Με 18700 τι πιθανοτητες εχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
με 18650 ιατρικη λαρισας με τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ας ρωτήσω κι εγώ. :redface:
Χρήστο, που πιστεύεις ότι θα κυμανθεί το Μαθηματικό Θεσσαλονίκης και Πάτρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos96

Νεοφερμένος

Ο kyriakos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Χρηστο ευχαριστουμε πολυ για τη βοηθεια σου. Τι πιστευεις για το ΤΕΙ Αθηνας και κυριως για το τμημα Βιοιατρικης Τεχνολογιας; Θα υπαρξει ανοδος; Εγω προσωπικα εχω 14080 μορια και πιστευω πως την πιανω ανετα τη σχολη, ομως γνωριζω και αλλους με λιγοτερα που θα ηθελαν να ξερουν πως θα κυμανθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Την βάση των Πολτικών Μηχανικών την κρίνω απρόβλεπτη γιατί τα τελευταία έτη έχει δείξει φθίνουσα ζήτηση.
Όχι, δεν θα ανέβει τόσο πολύ το τμήμα αυτό. Είμαι 200-300 κάτω στις εκτιμήσεις. Αλλά ζήτηση είναι και αλλάζει.

Δηλαδή, υπολογίζεις βάση ΠολΜηχ στις 17.500. Ενδιαφέρον!
Ευχαριστώ πολύ Χρηστάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν πειραζει... φιλολογια κρητης λογικα ειμαι εκατο τοις εκατο μεσα;;

Ναι,είσαι μέσα 100%! Θα καλοπεράσεις, τυχερέ ;)

Chriss1993 εχεις γινει διασημος :P.. Τους μηχανολογους και αεροναυπηγους μηχανικους της πατρας ποσο το βλεπεις? Με 18700 τι πιθανοτητες εχω?

Είσαι μέσα! Τέλος. :)

με 18650 ιατρικη λαρισας με τιποτα?

Αν και σου έχω απαντήσει χθες και το θυμάμαι, Ιατρική Αλεξανδούπολης σίγουρα και παίζεται για Ηράκλειο.
Αυτά από εμένα! :)

Ας ρωτήσω κι εγώ. :redface:
Χρήστο, που πιστεύεις ότι θα κυμανθεί το Μαθηματικό Θεσσαλονίκης και Πάτρας;

Πόσα μόρια έχεις αγάπη μου και θα σου πω! :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princessleia

Νεοφερμένος

Η princessleia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω βγαλει 18303 μορια...πιανω νομικη κομοτηνης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Χρήστο οι σχολές του ΕΜΠ μέχρι πόσο λες να ανεβούν (max) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top