[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
chris θα συμφωνήσω μαζί σου για άνοδο στις υψηλόβαθμες σχολές ,αλλά δε βλέπω άνοδο σε σχολές μεσαίου κυβισμού (13000-14500) παιδαγωγικα, τει λογοθεραπείας , φυσικοθεραπείας, διότι ο Β.Π. από 13 και πάνω σε όλα τα πεδία είναι αυξημένος με πολύ μικρό ποσοστό της τάξης του 8% που δεν δίνει αύξηση των βάσεων γιατί από την άλλη έχουμε αύξηση των θέσεων σε ποσοστό σε μερικές σχολές άνω του 40%.
Ψάξτο και τα λέμε.

chris θα συμφωνήσω μαζί σου για άνοδο στις υψηλόβαθμες σχολές ,αλλά δε βλέπω άνοδο σε σχολές μεσαίου κυβισμού (13000-14500) παιδαγωγικα, τει λογοθεραπείας , φυσικοθεραπείας, διότι ο Β.Π. από 13 και πάνω σε όλα τα πεδία είναι αυξημένος με πολύ μικρό ποσοστό της τάξης του 8% που δεν δίνει αύξηση των βάσεων γιατί από την άλλη έχουμε αύξηση των θέσεων σε ποσοστό σε μερικές σχολές άνω του 40%.
Ψάξτο και τα λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chris θα συμφωνήσω μαζί σου για άνοδο στις υψηλόβαθμες σχολές ,αλλά δε βλέπω άνοδο σε σχολές μεσαίου κυβισμού (13000-14500) παιδαγωγικα, τει λογοθεραπείας , φυσικοθεραπείας, διότι ο Β.Π. από 13 και πάνω σε όλα τα πεδία είναι αυξημένος με πολύ μικρό ποσοστό της τάξης του 8% που δεν δίνει αύξηση των βάσεων γιατί από την άλλη έχουμε αύξηση των θέσεων σε ποσοστό σε μερικές σχολές άνω του 40%.
Ψάξτο και τα λέμε.

Καλά την Φυσικοθεραπεία Αθηνα Θεσσαλονίκη δεν την λες σχολή μεσαίου κυβισμού.
Τα παιδαγωγικά δεν θα αυξηθούν τόσο πολύ λόγω φθίνουσας ζήτησης κυρίως.

Και έχω επαναλάβει αρκετές φορές ότι δεν είναι πραγματική η αύξηση των θέσεων κατά 20%.
Αν σε κάποιες συγκεκριμένες σχολές, η αύξηση είναι πάνω από 20% τότε μπορούμε να μιλήσουμε για μείωση της αύξησης.
Δεν είπα ποτέ ότι η αύξηση θα είναι τεράστια στα χαμηλόβαθμα και μεσαίας βαθμίδας τμήματα. Υπάρχει όμως μετατόπιση των βαθμολογιών προς τα πάνω και φαίνεται στην κλιμάκωση.

Δεν υπάρχει καμία σχεδόν περίπτωση (και λεω σχεδόν γιατί αν ενός τμήματος για αδιευκρίνιστα αίτια πέσει κατά 50% η ζήτηση μπορεί να έχουμε και μείωση-συμβαίνου αυτά) τμήματα όπως Λογοθεραπείας/Φυσικοθεραπείας να πέσουν η να έχουν οριακή άνοδο με τέτοιες βαθμολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princessleia

Νεοφερμένος

Η princessleia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
chris.... ποσο εκτιμας οτι θα ανεβουν οι βασεις στις νομικες( κυριως κομοτηνης που με ενδιαφερει πιο πολυ) ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chris.... ποσο εκτιμας οτι θα ανεβουν οι βασεις στις νομικες( κυριως κομοτηνης που με ενδιαφερει πιο πολυ) ???

Με ρωτάτε για τμήματα που έχω απαντήσει σε προηγούμενα posts.
Ε λογικά ελαφριά άνοδος 150-200 μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princessleia

Νεοφερμένος

Η princessleia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω και συγνωμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧαμένοΣκυλί

Νεοφερμένος

Ο ΧαμένοΣκυλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχεις πιθανότητες για Ξάνθη & Βόλο.



Θα την απογοητεύσω με αυτό που θα πω αλλά +22 μόνο με τέτοιες επιδόσεις είναι σχεδόν ακατόρθωτο.



Να'ξερες πόσοι το υποσχέθηκαν πέρσυ αυτό!!! :P xaxa



Ντάξει, δεν μπορώ να στο αποκλίσω το 1ο αλλά Ψηφιακά Συστήματα Πειραιά πιάνεις!

Κοιτα συμφωνα με τις βασεις τις περσινες για βολο και ξανθη ειμαι ηδη 1000 και 1100 μορια πανω...Δεν πιανω καμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
αναμένω σε αυτές τις σχολές άνοδο 300 - 400μορίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Χρήστο για 5ο πεδίο και συγκεκριμένα ασοεε που δεν έχει αναφερθεί και ως τώρα, πως τα βλέπεις τα πράγματα;Είμαι +200 απ'το τμήμα σου σύμφωνα με τις περσινές βάσεις.Σ'ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheMentat010

Νεοφερμένος

Ο TheMentat010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ οπωσδήποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Χρήστο στους υπολογισμούς σου για ιατρική απθ λαμβάνεις υπόψην σου την αύξηση των θέσεων που έτρωγαν οι πολύτεκνοι?

Μπορεί τα ποσοστά των αριστούχων να πλησιάζουν αυτά παλαιότερων ετών, αλλά τότε οι θέσεις ήταν λιγότερες λόγω πολυτέκνων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Φιλε Χρηστο με 17050 στο 4ο πιστευεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να μπω Πολιτικων Μηχανικων ΑΠΘ η μαλλον παω για Τοπογραφων Μηχανικων AΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Xρηστο πες μου αν μπορεις λιγο για αυτες τις σχολες:
1)Μαθηματικο Κρητης
2)Επιστημη υπολογιστων Κρητης
3)Φυσικο Κρητης
4)Μαθηματικο Πατρας
Με λιγο πανω απο 14000 που περναει καποιος απο αυτα και με ποση "ασφαλεια"?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tim95

Νεοφερμένος

Ο tim95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χρήστο με 17135 ποιά η γνώμη σου για το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στο ΕΚΠΑ. Επίσης επειδή ειμαι τρίτεκνος να θεωρώ ως δεδομένες και για φέτος τις περσινές αντιστοιχίες σχολών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδια εχω 13946 ,πιστευετε οτι πιανω φυσικο ηρακλειου?

Xρηστο πες μου αν μπορεις λιγο για αυτες τις σχολες:
1)Μαθηματικο Κρητης
2)Επιστημη υπολογιστων Κρητης
3)Φυσικο Κρητης
4)Μαθηματικο Πατρας
Με λιγο πανω απο 14000 που περναει καποιος απο αυτα και με ποση "ασφαλεια"?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Χαχα και εγω για αυτες ενδιαφερομαι. Αντε περιμενουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gio pao

Νεοφερμένος

Ο gio pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πατρα εισαι. :)
φιλε εγώ έπιασα 17000 και μου είπε ο chris ότι μπορεί να είμαι μέσα ΠΜ πάτρας λόγω χαμηλής ζήτησης..αλλα βλέπω πολλούς που θα την δηλώσουν και ξέρω άτομα που την θέλουν και δεν νομίζω να έχει τόσο χαμηλή ζήτηση..άσε δε που επειδη έπεσε και τόσο χαμηλά πέρυσι θα γίνει στόχαστρο από πολλούς πιστεύω..δεν με βλέπω καλά..εσύ είσαι σε πολύ καλύτερη θέση και μοίρα από εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
πολιτικοι μηχανικοι σταντε 18.000+ μην πω 18.500+...... και γω εχω ηδη τρεις γνωστους που τη θελουν, με μορια στην περιοχη του 19..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρήστο στους υπολογισμούς σου για ιατρική απθ λαμβάνεις υπόψην σου την αύξηση των θέσεων που έτρωγαν οι πολύτεκνοι?

Μπορεί τα ποσοστά των αριστούχων να πλησιάζουν αυτά παλαιότερων ετών, αλλά τότε οι θέσεις ήταν λιγότερες λόγω πολυτέκνων!

Έχουν συμπεριληφθεί τα πάντα.
Και συγγνώμη αλλά νομίζεις ότι οι 10 αυτές θέσεις είναι πάνω από 30 μόρια ειδικά στις Ιατρικές που γίνεται σφαγή? :P

Τα ποσοστά των αριστούχων είναι υψηλότερα σε κάθε μία από τις προηγούμενες 3 χρονιές.
Δεν είναι ότι απλά "πλησιάζουν".

Κοιτα συμφωνα με τις βασεις τις περσινες για βολο και ξανθη ειμαι ηδη 1000 και 1100 μορια πανω...Δεν πιανω καμια?

Σου είπα ότι έχεις πιθανότητες.
Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα γιατί υπάρχουν οι μετεγγραφές και δεν έχεις ικανή απόσταση ασφαλείας.

Χρήστο για 5ο πεδίο και συγκεκριμένα ασοεε που δεν έχει αναφερθεί και ως τώρα, πως τα βλέπεις τα πράγματα;Είμαι +200 απ'το τμήμα σου σύμφωνα με τις περσινές βάσεις.Σ'ευχαριστώ!

Είσαι απόφοιτος ΔΕΤ really? :P
Τα πάντα μπορούν να συμβούν στο 5ο!
Θα τα πούμε και μέσω pm!

Φιλε Χρηστο με 17050 στο 4ο πιστευεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να μπω Πολιτικων Μηχανικων ΑΠΘ η μαλλον παω για Τοπογραφων Μηχανικων AΠΘ;

Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ όχι λογικά, Τοπογράφων είσαι μέσα.

Xρηστο πες μου αν μπορεις λιγο για αυτες τις σχολες:
1)Μαθηματικο Κρητης
2)Επιστημη υπολογιστων Κρητης
3)Φυσικο Κρητης
4)Μαθηματικο Πατρας
Με λιγο πανω απο 14000 που περναει καποιος απο αυτα και με ποση "ασφαλεια"?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Κοίτα,

Νομίζω ότι σχεδόν σίγουρα είσαι στην Επιστήμη Υπολογιστών, Μαθηματικό Κρήτης
Και μετά παίζεται για Φυσικό Κρήτης & Μαθηματικό Πάτρας.

Χρήστο με 17135 ποιά η γνώμη σου για το πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στο ΕΚΠΑ. Επίσης επειδή ειμαι τρίτεκνος να θεωρώ ως δεδομένες και για φέτος τις περσινές αντιστοιχίες σχολών;

Κάπου εκεί θα κυμανθεί η βάση της σχολής εκτιμώ, νομίζω ότι περνάς.

Παιδια εχω 13946 ,πιστευετε οτι πιανω φυσικο ηρακλειου?


Χαχα και εγω για αυτες ενδιαφερομαι. Αντε περιμενουμε!

Έχεις πιθανότητες!!

φιλε εγώ έπιασα 17000 και μου είπε ο chris ότι μπορεί να είμαι μέσα ΠΜ πάτρας λόγω χαμηλής ζήτησης..αλλα βλέπω πολλούς που θα την δηλώσουν και ξέρω άτομα που την θέλουν και δεν νομίζω να έχει τόσο χαμηλή ζήτηση..άσε δε που επειδή έπεσε και τόσο χαμηλά πέρυσι θα γίνει στόχαστρο από πολλούς πιστεύω..δεν με βλέπω καλά..εσύ είσαι σε πολύ καλύτερη θέση και μοίρα από εμένα.

Αισιοδοξία guys.
Πανελλαδικώς έχει σημασία τι γίνεται!

πολιτικοι μηχανικοι σταντε 18.000+ μην πω 18.500+...... και γω εχω ηδη τρεις γνωστους που τη θελουν, με μορια στην περιοχη του 19..

Κατα τ'άλλα εγώ είμαι ο υπερβολικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gio pao

Νεοφερμένος

Ο gio pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
πολιτικοι μηχανικοι σταντε 18.000+ μην πω 18.500+...... και γω εχω ηδη τρεις γνωστους που τη θελουν, με μορια στην περιοχη του 19..
πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκαιο..και ειδικά αν πας στο topic που λέει μαρτυράμε τα μηχανογραφικά μας θα δεις αρκετούς που δηλώνουν..και το τέτοιο είναι ότι 3.000 άτομα περίπου στην θετική μένουν εκτος από ιατρική,φαρμακευτική,οδοντιατρική με πάνω από 17000 και αρκετοί απο αυτούς πάνε στο 4ο πεδίο και δηλώνουν και αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
30 μόρια είναι πολλά στην κατάσταση που φτάσαμε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Chris για μηχανολογους μηχανικους κοζανης τι λες?Περυσι η βαση ηταν 14960.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top