Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Είναι σε όλους μας γνωστό πως όλο και αυξάνονται οι γνωριμίες μέσω νετ.Συνήθως πλησιάζουμε τους άλλους ευκολότερα σε ένα chatroom? Γιατι πιστεύεται πως συμβαίνει αυτό?Γιατι να μην πλησιάζονται οι άνθρωποι μεταξυ τους το ίδιο κ εκτός νετ?Τι φοβούνται? Την απόρριψη?Πιστεύετε πως ισχύουν τα παραπάνω ή μηπως είναι υπερβολές των δημοσιογράφων-Κοινωνιολόγων?Εσεις πως χρεισιμοποιείται αυτου του είδους τις γνωριμίες?

Δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς στις ερωτήσεις σου...Θα σου πω όμως τι ξέρω εγώ..Οι γνωριμίες μέσω νετ κλπ είναι επικίνδυνες..Πραγματικά..Και μπορεί να λέμε ε τι,δεν θα πέσουν σε εμένα οι βλάκες αλλά ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς..
Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να νιώθουν ανασφαλείς με τον εαυτό τους και να προτιμάνε να μιλάνε με ανθρώπους που δεν τους βλέπουν παρά να συναναστρέφονται στον πραγματικό κόσμο.Όμως αυτό είναι αρρωστημένο..Και εγώ είχα περάσει μια τέτοια φάση..Όσο ωραία και αν σε κάνουν να νιώθεις κάποιοι άνθρωποι,όσο υπέροχος και αν αισθάνεσαι όταν σου λένε καλά λόγια..Όλα αυτά είναι ψεύτικα..Μπορεί να περνάς καλά μπροστά στο πισί,να διασκεδάζεις στο ισκουλ αλλά η πραγματική ζωή είναι εκεί έξω..Δεν κερδίζεις κάτι με το να κάθεσαι σε μια καρέκλα...

Αυτή είναι η γνώμη μου για το θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς στις ερωτήσεις σου...Θα σου πω όμως τι ξέρω εγώ..Οι γνωριμίες μέσω νετ κλπ είναι επικίνδυνες..Πραγματικά..Και μπορεί να λέμε ε τι,δεν θα πέσουν σε εμένα οι βλάκες αλλά ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς..
Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να νιώθουν ανασφαλείς με τον εαυτό τους και να προτιμάνε να μιλάνε με ανθρώπους που δεν τους βλέπουν παρά να συναναστρέφονται στον πραγματικό κόσμο.Όμως αυτό είναι αρρωστημένο..Και εγώ είχα περάσει μια τέτοια φάση..Όσο ωραία και αν σε κάνουν να νιώθεις κάποιοι άνθρωποι,όσο υπέροχος και αν αισθάνεσαι όταν σου λένε καλά λόγια..Όλα αυτά είναι ψεύτικα..Μπορεί να περνάς καλά μπροστά στο πισί,να διασκεδάζεις στο ισκουλ αλλά η πραγματική ζωή είναι εκεί έξω..Δεν κερδίζεις κάτι με το να κάθεσαι σε μια καρέκλα...

Αυτή είναι η γνώμη μου για το θέμα....


Το αν θα κερδισεις κατι απο τις ιντερνετικες συζητησεις με αλλους εξαρταται απο εσενα. Πχ οι σοβαρες συζητησεις που γινονται εδω αλλα και που μπορεις να τις κανεις με καποιους προσωπικα εχουν πολλα να σου δωσουν αν εισαι ετοιμος να το δεχτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς στις ερωτήσεις σου...Θα σου πω όμως τι ξέρω εγώ..Οι γνωριμίες μέσω νετ κλπ είναι επικίνδυνες..Πραγματικά..Και μπορεί να λέμε ε τι,δεν θα πέσουν σε εμένα οι βλάκες αλλά ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς..
Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να νιώθουν ανασφαλείς με τον εαυτό τους και να προτιμάνε να μιλάνε με ανθρώπους που δεν τους βλέπουν παρά να συναναστρέφονται στον πραγματικό κόσμο.Όμως αυτό είναι αρρωστημένο..Και εγώ είχα περάσει μια τέτοια φάση..Όσο ωραία και αν σε κάνουν να νιώθεις κάποιοι άνθρωποι,όσο υπέροχος και αν αισθάνεσαι όταν σου λένε καλά λόγια..Όλα αυτά είναι ψεύτικα..Μπορεί να περνάς καλά μπροστά στο πισί,να διασκεδάζεις στο ισκουλ αλλά η πραγματική ζωή είναι εκεί έξω..Δεν κερδίζεις κάτι με το να κάθεσαι σε μια καρέκλα...

Αυτή είναι η γνώμη μου για το θέμα....

Λες ότι το έχεις περάσει και εσύ. Οπότε θα καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα για ποιό λόγο μπορεί να το κάνει κάποιος αυτός.
Να φτάσει στο σημείο της τελείως αποξένωσης από τον πραγματικό κόσμο.

Η χρήση του νετ είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εσύ επιλέγεις πώς θα το χρησιμοποιήσεις. Ούτε εμπόδια έχεις ούτε τίποτα..

Απλά πρέπει να ξέρεις πόσο να το χρησιμοποιείς και πόσα να ''επενδύεις'' πάνω του.
Δεν θα το έλεγα άρρωστο το φαινόμενα αυτό που λες.
Απλά ασυνήθιστο στους υπόλοιπους που δεν συμβαίνει.
Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει περάσει ο άλλος για να πέσει σε αυτή την ανάγκη. Γιατί θεωρώ πως το να αποξενωθείς ξαφνικά όταν έχεις πολλούς φίλους, περνάς καλά κτλ δεν πολυσυμβαίνει.(Υπάρχουν και εξαιρέσεις).

Το αν θα κερδισεις κατι απο τις ιντερνετικες συζητησεις με αλλους εξαρταται απο εσενα. Πχ οι σοβαρες συζητησεις που γινονται εδω αλλα και που μπορεις να τις κανεις με καποιους προσωπικα εχουν πολλα να σου δωσουν αν εισαι ετοιμος να το δεχτεις.

+1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλό είναι να γνωρίζεις άτομα μέσω διαδικτύου και να αναπτύσσεις φιλίες μαζί τους, αρκεί να μην αφήνεις αυτές τις σχέσεις να επηρεάζουν την πραγματική σου ζωή, γιατί ας μην ξεχνάμε τα πάντα στο internet παραμένουν απρόσωπα, ακόμη κι αν ανεβάσουμε φωτογραφία μας. Οι ιντερνετικές σχέσεις δεν μπορούν με τίποτα να αντικαταστήσουν τις πραγματικές.

Γιατι να μην πλησιάζονται οι άνθρωποι μεταξυ τους το ίδιο κ εκτός νετ?Τι φοβούνται? Την απόρριψη?
Ίσως ναι, πράγματι να φοβούνται την απόρριψη ή μήπως ο συνομιλητής τους τους περιπαίξει. Όταν δύο άτομα συναντιώνται εκτός του net ο,τιδήποτε πουν ή κάνουν τους καθιστά ευάλωτους και "ανοιχτούς" σωματικά και πνευματικά. Μπορεί γι' αυτό να προτιμούν τις online συνομιλίες, για να έχουν τη δυνατότητα να "κρύβονται" πίσω από ένα username.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Καλό είναι να γνωρίζεις άτομα μέσω διαδικτύου και να αναπτύσσεις φιλίες μαζί τους, αρκεί να μην αφήνεις αυτές τις σχέσεις να επηρεάζουν την πραγματική σου ζωή, γιατί ας μην ξεχνάμε τα πάντα στο internet παραμένουν απρόσωπα, ακόμη κι αν ανεβάσουμε φωτογραφία μας. Οι ιντερνετικές σχέσεις δεν μπορούν με τίποτα να αντικαταστήσουν τις πραγματικές.

Ίσως ναι, πράγματι να φοβούνται την απόρριψη ή μήπως ο συνομιλητής τους τους περιπαίξει. Όταν δύο άτομα συναντιώνται εκτός του net ο,τιδήποτε πουν ή κάνουν τους καθιστά ευάλωτους και "ανοιχτούς" σωματικά και πνευματικά. Μπορεί γι' αυτό να προτιμούν τις online συνομιλίες, για να έχουν τη δυνατότητα να "κρύβονται" πίσω από ένα username.
Γι' αυτό και οι φιλίες (δεν θα μιλήσω για τις σχέσεις) είναι πιο εύκολες στο νετ-εδικά όταν δεν υπάρχει φωτό. Γιατί όταν βλέπουμε τον άλλο τείνουμε να τον κρίνουμε από την εμφάνιση και να αποφεύουμε τους άσχημους...Έτσι στο νετ είναι όλοι ίδιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Northern Skies

Νεοφερμένος

Η Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μέχρι τώρα έχετε αναφερθεί σε γνωριμίες από φόρουμ ή από chatrooms...
Εγώ θέτω και το θέμα του facebook!! Είναι ό,τι πιο συνηθισμένο πλέον να γίνονται γνωριμίες εκεί...Και δεν είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με αυτή των chatrooms γιατί στο fb δίνεις πραγματικά στοιχεία και ανεβάζεις και φωτογραφίες σου...Τί έχετε να πείτε όσον αφορά τις γνωριμίες που γίνονται στο fb;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
κ στο φεισμπουκ γινεται να βαλεις αλλη φωτο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...να είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί στη χρήση της λέξης "φίλος" παρακαλώ...


"....σήμερις έκανα 5 νέους φίλους (σύνολο 1.625)....μου κάνανε request στο facebook...ouaou!!!" :P


ρε ουστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Northern Skies

Νεοφερμένος

Η Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Facebook...Μεγάλος λόγος για το τίποτα λέω εγώ...Κάνεις φίλους που πιθανώς τους παραπάνω δεν ξέρεις αλλά νομίζω πως είναι το ίδιο με τα chatroom,msn καμία διαφορά,απλά βλέπουν και τα στοιχεία σου..

Όχι εδώ διαφωνώ..δεν είναι το ίδιο γιατί στο facebook γνωρίζεις και άτομα που μένουν στην ίδια πόλη με εσένα...ακόμη και να πηγένετε μαζί στο ίδιο σχολείο αλλά ποτέ να μην έχετε μιλήσει από κοντά και να μιλάτε εκεί!!! Εμένα μου έχει τύχει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Facebook...Μεγάλος λόγος για το τίποτα λέω εγώ...Κάνεις φίλους που πιθανώς τους παραπάνω δεν ξέρεις αλλά νομίζω πως είναι το ίδιο με τα chatroom,msn καμία διαφορά,απλά βλέπουν και τα στοιχεία σου..

Όχι εδώ διαφωνώ..δεν είναι το ίδιο γιατί στο facebook γνωρίζεις και άτομα που μένουν στην ίδια πόλη με εσένα...ακόμη και να πηγένετε μαζί στο ίδιο σχολείο αλλά ποτέ να μην έχετε μιλήσει από κοντά και να μιλάτε εκεί!!! Εμένα μου έχει τύχει!!!

ειναι ηλιθιο να μιλατε μεσω fb και οχι κανονικα

εγω παντως, εχω γνωρισει ατομα απο το φορουμ. καποια απο αυτα τα ατομα τα εχω γνωρισει και απο κοντα. δεν θεωρω παντως οτι ειναι φιλοι μου. οχι ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Facebook...Μεγάλος λόγος για το τίποτα λέω εγώ...Κάνεις φίλους που πιθανώς τους παραπάνω δεν ξέρεις αλλά νομίζω πως είναι το ίδιο με τα chatroom,msn καμία διαφορά,απλά βλέπουν και τα στοιχεία σου..

Βέβαια υπάρχουν φήμες πως το facebook θα το χρησιμοποιούν μόνο οι φοιτήτες των αμερικανικών πανεπιστήμιων όπως γίνοταν εξαρχής και οι υπόλοιποι θα πρέπει να πλήρωνουν...

Hoax. Μούφα. Δεν ισχύει. Όχι, ούτε μπορείς να δεις ποιος βλέπει το προφίλ σου κάνοντας invite τους φίλους σου σε ένα group. :P Απλά κάποιοι είναι καραγκίοζηδες και μλκίζονται με το να διαδιδουν π@π@ρι3ς.

...να είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί στη χρήση της λέξης "φίλος" παρακαλώ...


"....σήμερις έκανα 5 νέους φίλους (σύνολο 1.625)....μου κάνανε request στο facebook...ouaou!!!" :P


ρε ουστ

Χα, σε πέρασα έχω 2334532367960423423 φίλους. Είμαι καλύτερος. :P

Mavro Provato +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι ενας ευκολος τροπος να γνωριστεις !!
Αλλα μετα το να αγαπησεις ειναι λιγο δυσκολο αλλα μπορεις να κανεις φιλιες γνωριμιες που ειναι καλο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Υπάρχουν άτομα που συναντιούνται κανονικά και κάνουν και σχέση. Άτομα που γνωρίζω μιλάνε στο msn, hi5, facebook κ.τ.λ. και μετά από ένα χρονικό διάστημα γνωρίζονται από κοντά. Εγώ διαφωνώ. Για να συναντήσω κάποιον από κοντά θα πρέπει να μιλάμε χρόνια. Πόσο μάλλον για να κάνω σχέση μαζί του.
Είναι πράγματι ωραίο να έχεις "φίλους" στο διαδίκτυο. Αλλά πάντα πρέπει να προσέχουμε τι πληροφορίες δίνουμε. Μια γνωστή μου έχει ανταλλάξει τηλέφωνα με πάρα πολλά άτομα που γνώρισε σε site κοινωνικής δικτύωσης. Εμένα αυτό μου μοιάζει τελείως ανήκουστο. Έτυχε μια φορά να μου ζητήσει ένα παιδί το τηλέφωνό μου μέσω msn. Τον ήξερα, από το σχολείο και κάναμε παρέα. Αλλά δεν του το έδωσα. Δεν ήθελα να το ρισκάρω. Ποιός ξέρει τι γίνεται στο διαδίκτυο. Ποιός άλλος θα πάρει το τηλέφωνό μου. Γενικότερα οι γνωριμίες μέσω διαδικτύου δεν με ενθουσιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Υπάρχουν άτομα που συναντιούνται κανονικά και κάνουν και σχέση. Άτομα που γνωρίζω μιλάνε στο msn, hi5, facebook κ.τ.λ. και μετά από ένα χρονικό διάστημα γνωρίζονται από κοντά. Εγώ διαφωνώ. Για να συναντήσω κάποιον από κοντά θα πρέπει να μιλάμε χρόνια. Πόσο μάλλον για να κάνω σχέση μαζί του.
Είναι πράγματι ωραίο να έχεις "φίλους" στο διαδίκτυο. Αλλά πάντα πρέπει να προσέχουμε τι πληροφορίες δίνουμε. Μια γνωστή μου έχει ανταλλάξει τηλέφωνα με πάρα πολλά άτομα που γνώρισε σε site κοινωνικής δικτύωσης. Εμένα αυτό μου μοιάζει τελείως ανήκουστο. Έτυχε μια φορά να μου ζητήσει ένα παιδί το τηλέφωνό μου μέσω msn. Τον ήξερα, από το σχολείο και κάναμε παρέα. Αλλά δεν του το έδωσα. Δεν ήθελα να το ρισκάρω. Ποιός ξέρει τι γίνεται στο διαδίκτυο. Ποιός άλλος θα πάρει το τηλέφωνό μου. Γενικότερα οι γνωριμίες μέσω διαδικτύου δεν με ενθουσιάζουν.

Συμφωνώ εν μέρει. Σίγουρα, μπορεί κανείς να γνωριστεί με άτομα μέσω διαδικτύου, αλλά σε κάθε περίπτωση, μπορεί να τα γνωρίσει και στον έξω κόσμο. Δεν τίθεται θέμα περί τούτου νομίζω. Αυτό που μας ξενίζει νομίζω είναι τα όσα λέγονται περί διαδικτύου και το ότι δεν έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα για τα άτομα με τα οποία μιλάμε.
Δεν ξέρω όμως αν αυτά τα άτομα μπορούν να χαρακτηριστούν ως φίλοι. Εξαρτάται από το πόσο διάστημα κρατά η επικοινωνία, σε τι είδους επίπεδο βρίσκεται και από άλλους παράγοντες. Συνήθως αυτά τα άτομα είναι απλώς γνωστοί (για μένα προσωπικά), με τους οποίους γίνονται ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Η φιλία, μπορεί να επέλθει μόνο μετά από σχέσεις σε επίπεδο real life και όχι μέσω διαδικτύου.

Η συνάντηση, μπορεί να γίνει, γιατί όχι? Το ίδιο δεν είναι αν συναντήσεις κάποιον σε ένα πάρτυ ή κάτι τέτοιο? Εμένα το ίδιο μου φαίνεται. Αλλά πάντα με προσοχή, μην είναι κανένας ανώμαλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Είναι πράγματι ωραίο να έχεις "φίλους" στο διαδίκτυο.
Γι' αυτό το έγραψα έτσι.

Η συνάντηση, μπορεί να γίνει, γιατί όχι? Το ίδιο δεν είναι αν συναντήσεις κάποιον σε ένα πάρτυ ή κάτι τέτοιο? Εμένα το ίδιο μου φαίνεται. Αλλά πάντα με προσοχή, μην είναι κανένας ανώμαλος.

Η συνάντηση να γίνει, εφόσον το θέλουν και τα δυο άτομα. Αλλά -για μένα τουλάχιστον- πρέπει να έχει περάσει ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Να έχω γνώρίσει το χαρακτήρα του ατόμου με το οποίο συνομιλώ.

Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που δεν μου αρέσουν και τόσο οι γνωριμίες αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γινονται.

Αρκει να ειμαστε ολοι προσεκτικοι, ανεξαρτητως ηλικιας κ φυλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εχω ακουσει περιστατικο απο μια γνωστη μου που μιλαγε με ενα παιδι για κανα μηνα μσν και αποφασισαν να συναντηθουν. Αποδειχτηκε πως για τα μισα της ελεγε ηταν ψεματα και πως ηταν πολυ πιο κοντος.(:P) Φυσικα και εγινε τιποτα μεταξυ τους, ουτε καν φιλια δεν κρατησε γιατι δεν ταιριαζαν ουτε στο ελαχιστο. Λες και μιλουσε με αλλο ατομο. Αλλα τι να προλαβει να καταλαβει σε ενα μονο μηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ τις επαφές μέσω διαδικτύου πολύ λειψές.Μου φαίνεται πολύ αλλόκοτο που πολλοί κάθονται και αναλώνονται με τις ώρες σε τέτοιου είδους γνωριμίες και ''παραμελούν'' τις διαπροσωπικές σχέσεις τους.Δε μου φαίνεται και πολύ υγιής κοινωνικοποίηση.:/
Είναι όμορφο ,συμφωνώ,να συζητάς για διάφορα θέματα,να γνωρίζεις ανθρώπους από διάφορα μέρη μέσω νετ αλλά μετά από κάποιο σημείο χάνεις το νόημα της επικοινωνίας,ζείς με ψευδαισθήσεις.

Γι'αυτό και δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε τέτοιου είδους γνωριμίες.Δηλαδή στο μσν ελάχιστα άσχετα (που δε γνωριζω στη πραγματική ζωή )άτομα κάνω αντ.Κι αν τα κάνω πρέπει να είναι πολύ τυχερά ή ιδιαίτερα άτομα για να γλυτώσουν το μπλοκ και το ντιλιτ.:P(κάτι θα ξέρει ο fasdag:P).

Αν και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να αυτοαναιρούμαι μου φαίνεται..χμ.Τελος πάντων.:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι ο καθένας μπορεί να σου παρουσιαστεί όπως θέλει, να σε κοροιδέψει κι εσύ να μην πάρεις είδηση. Το καλό είναι ότι γνωρίζεις το εσωτερικό του άλλου, τον χαρακτήρα και τις απόψεις του. Πράγματα που ποτέ δεν θα είχες την ευκαιρία να ανακαλύψεις για τον άλλο γιατί απλά ποτέ δεν θα έμπαινες στον κόπο εξαιτίας της εμφάνισης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να προσέχουμε με τις διαδικτυακές "φιλίες" γιατί δεν ξέρεις ποιος και τι είναι πίσω απο τον υπολογιστή.Μπορεί να είναι κανένας τρελός,ανώμαλος,παιδόφιλος κτλ,υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις.Και θεωρώ προφανές πως δεν πρέπει να δίνουμε προσωπικά δεδομένα ιδίως ,τόπο κατοικίας,πραγματικό όνομα και κινητό ή σταθερό τηλέφωνο,γιατί είναι πολύ εύκολο οποιοσδήποτε να μας βρει.Επίσης πιστεύω πως πρέπει να επικοινωνείς καιρό με ένα άτομο μέσω διαδικτύου για να γνωρίσεις,τουλάχιστον μερικώς, την ταυτότητα του.Και φυσικά μην εμπιπστεύεσται κανέναν για οτιδήποτε γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ψέμα,ακόμα και η αναφορά φύλου και ηλικίας μπορεί έυκολα να είναι ψεύτικη για να ελκύσει άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top