Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Άμα δεν τον γνωρίσεις τον/την άλλον/άλλην από κοντά, δεν κάνεις δουλειά. Αυτό πάνω στους δήθεν "έρωτες".
Όσων αφορά τις φιλίες...χμ, έχω περάσει ατελείωτες ώρες στο msn μιλόντας με παιδιά που ποτέ δεν γνώρισα, κι όμως τα εμπιστεύομαι, ενώ μπορούν άνετα να αποκαλύψουν πολλά μυστικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι οι διαδικτυακές επαφές είναι ουσιαστικές... Όλα είναι επιφανειακά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εξαρτάται τα άτομα, αν η επαφή σου είναι του στυλ :

Hi
Ti kaneis?
Kala u?
mia xara!
Age?

τότε προφανέστατα όχι, αν πάλι αναπτύξεις μεγαλύτερη επαφή μιλάς και για προσωπικά θέματα και για αρκετό καιρό τότε πιστεύω ότι είναι σημαντικές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι ιστοσελίδες τύπου myspace είναι μέρη ατομικού marketing, δεν έχουν κάποια σχέση με δικτύωση. Δικτύωση κάνουμε στα forums κι όταν μιλάμε συστηματικά και φιλικά ας πούμε με άτομα που βρήκαμε σε ιστοσελίδες με penpals. Με τον καιρό σίγουρα η επαφή και τα παρελκόμενα είναι ουσιώδη αλλά για μένα δεν μπορούν να αντικαταστήσουν μια διαπροσωπική, πραγματική σχέση. Σαφώς μπορούν να γίνουν σημεία εκκίνησης τέτοιων, αλλά μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Άμα δεν τον γνωρίσεις τον/την άλλον/άλλην από κοντά, δεν κάνεις δουλειά. Αυτό πάνω στους δήθεν "έρωτες".
Όσων αφορά τις φιλίες...χμ, έχω περάσει ατελείωτες ώρες στο msn μιλόντας με παιδιά που ποτέ δεν γνώρισα, κι όμως τα εμπιστεύομαι, ενώ μπορούν άνετα να αποκαλύψουν πολλά μυστικά μου.

Επειδη ομως δεν εχουν ΠΟΥ να τα αποκαλυψουν (δηλαδη καποιον κοινο γνωστο), ετσι και εσυ νιωθεις περισσοτερη ασφαλεια :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Οι ιστοσελίδες τύπου myspace είναι μέρη ατομικού marketing, δεν έχουν κάποια σχέση με δικτύωση. Δικτύωση κάνουμε στα forums κι όταν μιλάμε συστηματικά και φιλικά ας πούμε με άτομα που βρήκαμε σε ιστοσελίδες με penpals.

Και όμως, θα διαφωνήσω εδώ. Social Networks σαν το facebook (το myspace είναι τελείως άλλο κουσούρι) βοηθάνε αρκετά. Πέρα του ότι έχω βρει τους παλιούς συμμαθητές μου με τους οποίους είχα χάσει κάθε επαφή (τα Χριστούγεννα κάναμε και συνάντηση συμμαθητών απο το δημοτικό, μέσω facebook) προσφέρει δυνατότητες νέων -χρήσιμων- γνωριμιών (για επαγγελματικές γνωριμίες πχ, όπως είχα δει ένα group ελλήνων developer ).
Τώρα για καινούργιες φιλίες, έχω γνωστούς μου που έχουν γνωρίσει και κάνουν παρέα (και σχέση) με άτομα με ίδια ενδιαφέροντα μέσω facebook/myspace, αν και προσωπικά δεν έχω γνωρίσει καινούργια άτομα απο κοντά, είναι ένας πιο άμεσος τρόπος να κρατάς επαφή με άτομα τα οποία γνωρίζεις (δεν λέω για φίλους σου αναγκαστικά).

Προσωπικά, για τους μισούς και βάλε φίλους μου, τους έχω γνωρίσει, άμεσα ή έμεσα, διαδικτυακά και είναι πολύ καλύτερα απο άτομα που γνώριζα περιστασιακά "έξω".

Οπότε, σαν συμπέρασμα θα πω, οι διαδικτυακές, όπως και οι face-to-face, μπορούν να γίνουν ουσιαστικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις όμως ποιον θα γνωρίσεις και τι κρύβεται πίσω από ένα όνομα ή ψευδώνυμο. Ειδικά όταν μιλάμε για το facebook έρχεσαι αντιμέτωπος με άτομα από όλον τον κόσμο. Άρα δεν μπορεί να γίνει έλεγχος. Για ιστοσελίδες περιορισμένου ενδιαφέροντος (όπως οι ελληνικές) τα πράγματα είναι λίγο πιο ανθρώπινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο Miv. Σημεία εκκίνησης διαπροσωπικών σχέσεων και τίποτα παραπέρα. Αν δεν τον γνωρίσεις και απο κοντά τον άλλον δεν μπορείς να σχηματίσεις ολοκληρωμένη άποψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχει ο κίνδυνος μεγάλης απάτης και εξαπάτησης. Βέβαια, συμφωνώ με τη γνωριμία μέσω ίντερνετ μόνο αν το πρόσωπο στο έχει προτείνει κάποιο αξιόπιστο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν φοβαμαι τοσο να γνωρισω ατομα μεσω ιντερνετ
συχνα ισως θα επιδιωξω να τους συναντισω κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις όμως ποιον θα γνωρίσεις και τι κρύβεται πίσω από ένα όνομα ή ψευδώνυμο. Ειδικά όταν μιλάμε για το facebook έρχεσαι αντιμέτωπος με άτομα από όλον τον κόσμο. Άρα δεν μπορεί να γίνει έλεγχος. Για ιστοσελίδες περιορισμένου ενδιαφέροντος (όπως οι ελληνικές) τα πράγματα είναι λίγο πιο ανθρώπινα.

Εκεί είναι που γίνεται στην κυριολεξία της Πόρνης. Ο κάθε λιγούρης, ανώμαλος, ψυχασθενής και παιδεραστής-κούκλα-δώσε-μου-το-τηλέφωνο-σου. Τουλάχιστον στο facebook έχεις ένα όνομα και (ακόμα και στα myspace-hi5) ελέγχονται τουλάχιστον οι φωτογραφίες που ανεβαίνουν. Και ο άλλος ξέρει οτι αν είναι απο μακρυα δεν έχει και πολλές πιθανότητες να σε κρεβατώσει, σε αντίθεση με κάποια ελληνικά social networking.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Νoμίζω ότι μπορείς να κάνεις φιλίες μέσα από το internet. Βέβαια όχι τόσο ισχυρές όσο στην πραγματικότητα.
Οι φιλίες μέασα από το internet είναι πιο "εύκολες" καθώς η ανωνυμία "λύνει τη γλώσσα" και μπορείς να πεις πολλά πράγματα και να συνδεθείς με τον άλλο. Nα μη ξεχνάμε όμως και τους κινδύνους που έχει αυτή η απροσωπία του Internet...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μιλάω εδώ και ένα χρόνο με μια της πρώτης γυμνασίου που πάει στο ίδιο σχολείο με εμένα και μπορώ να πω πως έχουμε γίνει πολύ καλοί φίλοι, αν και δεν έχουμε δει ο ένας τον άλλον (άντε μια-δυο φορές να είδαμε χωρίς να το καταλάβαμε :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Καλά και γιατί δεν της λες να ειδωθείται? :P(οκ, ξέρω ωρθωγραφήα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Καλά και γιατί δεν της λες να ειδωθείται? :P(οκ, ξέρω ωρθωγραφήα:P)

Ε, θα δούμε του χρόνου. Μην την τρομάξω κιόλας την κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ναι καλα ολα αυτα αλλα δεν υπαρχει και μεγαλος κινδυνος???
αν ο αλλος ειναι ανωμαλος,δολοφωνος,ψυχοπαθης???
ποτε δεν μπορεις να ξερεις....:(


Καλά, πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος... Στα chatrooms, παραμονεύουν εκατομμύυυυυυυυυυυυυυυυρια ανώμαλοι παιδεραστές για να ψαρέψουν το επόμενο 12χρονο αγοράκι ή κοριτσάκι και να το αποπλανήσουν... Αλλά εντάξει, μέσα από τη συζήτηση νομίζω κλπ όλα ξεκαθαρίζουν. Οι ανώμαλοι δείχνουν πολύ γρήγορα τις διαθέσεις τους. Είχα διαβάσει στην εφημερίδα για ένα τέτοιο και η αστυνομία είχε μπει σε τέτοιο chatroom και παρίστανε 12χρονα, και όλες οι συνομιλίες με τους παιδεραστές, κατέληγαν στο στυλ "Τι φοράς τώρα?" και "Θα μου δείξεις το ποδαράκι σου?" Άρρωστα ανωμαλιάρικα ζώα...:mad2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Καλά, πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος... Στα chatrooms, παραμονεύουν εκατομμύυυυυυυυυυυυυυυυρια ανώμαλοι παιδεραστές για να ψαρέψουν το επόμενο 12χρονο αγοράκι ή κοριτσάκι και να το αποπλανήσουν... Αλλά εντάξει, μέσα από τη συζήτηση νομίζω κλπ όλα ξεκαθαρίζουν. Οι ανώμαλοι δείχνουν πολύ γρήγορα τις διαθέσεις τους. Είχα διαβάσει στην εφημερίδα για ένα τέτοιο και η αστυνομία είχε μπει σε τέτοιο chatroom και παρίστανε 12χρονα, και όλες οι συνομιλίες με τους παιδεραστές, κατέληγαν στο στυλ "Τι φοράς τώρα?" και "Θα μου δείξεις το ποδαράκι σου?" Άρρωστα ανωμαλιάρικα ζώα...:mad2:
Το χε δείξει και στην τηλεόραση

Ο τυπάς (με μπλουζάκι Ubuntu :P ), έμπαινε ως Elenitsa12 και ψάρευε παιδεραστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Λίγο off topic

Το χε δείξει και στην τηλεόραση

Ο τυπάς (με μπλουζάκι Ubuntu :P ), έμπαινε ως Elenitsa12 και ψάρευε παιδεραστές.
Πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος όταν μιλάμε με κάποιον αγνωστο μέσω διαδικτύου, έτσι δεν ειναι? Κυρίως όταν αναφερόμαστε σε γνωριμίες και φιλίες.

Σημασία έχει να προσέχουμε λίγο.

Τώρα όσον αφορά τις φιλίες, πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχουν πολλά αξιόλογα άτομα, που όπως θα τα γνωρίσεις έξω θα τα γνωρίσεις και στο διαδίκτυο. Δεν τίθεται θεμα... Μέσα από τη συζήτηση, καταλαβαίνεις το ποιον το άλλου και από 'κει και πέρα κρίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Η ιστορία που ακολουθεί είναι πραγματική και συνέβη πριν περίπου 5 χρόνια:

Ένα μικρό αγόρι γνώρισε ένα φίλο στο ίντερνετ. Μιλούσαν πολύ συχνά μαζί και κανόνισαν να βρεθούνε σε λίγες μέρες όταν θα έρχονταν στη πόλη του. Ο μικρός ένιωσε ανήσυχος και τελικά μίλησε στους γονείς του για τη νέα του γνωριμία. Ο πατέρας του τηλεφώνησε στις αρχές και εντοπίσανε οτι ο άγνωστος βρίσκονταν στις τοπικές φυλακές. Ο φυλακισμένος που χρησιμοποιούσε τον υπολογιστή θα αφήνονταν ελεύθερος σε δυο εβδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Η ιστορία που ακολουθεί είναι πραγματική και συνέβη πριν περίπου 5 χρόνια:

Ένα μικρό αγόρι γνώρισε ένα φίλο στο ίντερνετ. Μιλούσαν πολύ συχνά μαζί και κανόνισαν να βρεθούνε σε λίγες μέρες όταν θα έρχονταν στη πόλη του. Ο μικρός ένιωσε ανήσυχος και τελικά μίλησε στους γονείς του για τη νέα του γνωριμία. Ο πατέρας του τηλεφώνησε στις αρχές και εντοπίσανε οτι ο άγνωστος βρίσκονταν στις τοπικές φυλακές. Ο φυλακισμένος που χρησιμοποιούσε τον υπολογιστή θα αφήνονταν ελεύθερος σε δυο εβδομάδες.


Εμένα προφανώς για hoax μου ακούγεται... :P Και κατα 99,99999 είναι μούφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top