Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Είναι σε όλους μας γνωστό πως όλο και αυξάνονται οι γνωριμίες μέσω νετ.Συνήθως πλησιάζουμε τους άλλους ευκολότερα σε ένα chatroom? Γιατι πιστεύεται πως συμβαίνει αυτό?Γιατι να μην πλησιάζονται οι άνθρωποι μεταξυ τους το ίδιο κ εκτός νετ?Τι φοβούνται? Την απόρριψη?Πιστεύετε πως ισχύουν τα παραπάνω ή μηπως είναι υπερβολές των δημοσιογράφων-Κοινωνιολόγων?Εσεις πως χρεισιμοποιείται αυτου του είδους τις γνωριμίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγω πιστευω πως πιο ευκολα πλησιαζεις καποιον μεσω νετ και αυτο γτ δν σε ξερει και δεν τον ξερεις, οποτε ειναι πιο ευκολο να γνωριστεις με αυτο το ατομο γτ μπορεις να πλασεις μια δικη σου πραγματικοτητα τν οποια και να του την προβαλεις αφου γνωριζεις οτι δν προκειται να γνωριστειτε ποτε απο κοντα.Ωστοσο ομως δν νομιζω τι αναπτησονται φιλιες απλα ολοι βλεπουν πως θα περασουν τν ωρα τους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω στον έρωτα από chat. Θεωρώ την άμεση επαφή πολύ σημαντική. Οι σχέσεις από chat οδηγούν σχεδόν πάντα σε απογοήτευση εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (πχ Αναρκις). Αλλά οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πιστεύω ότι όντως υπάρχει κάποια άλλη σχέση μέσω νετ! Και αυτό το έχω παρατηρήσει και με εμένα, δηλαδή πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να περνάει ποιό καλά με άτομα που έχω γνωρίσει στο νετ, παρά με φίλους και γνωστούς μου... Το ξέρω βέβαια ότι είναι κακό αλλά έτσι αισθάνομαι κάποιες φορές! :( Οι άνθρωποι έρχονται πιο κοντά στο νετ γιατί δεν γνωρίζονται και είναι σαν να παιζεις και έναν ρόλο, για να γνωριστείτε!
Το ότι αυτή η οικειότητα δεν είναι εφικτή και στην πραγματικότητα είναι ο φόβος της επαφής γιατί πλέον έχουμε γίνει και πολλοί κλειστοί άνθρωποι, δεν ανοιγόμαστε πολύ εύκολα..!

Όμως θεωρώ ότι μπορεί να ''κρατήσει'' μια σχέση (φίλικη) από το νετ! Το έχω κάνει και δεν είναι τόσο κακό! Βέβαια σίγουρα μπορεί αυτό να συμβαίνει και σπάνια αλλά γίνεται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juventinos

Νεοφερμένος

Ο Juventinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γνωριζω ατομα,τα οποια ειχαν σχεση και γνωριστηκαν μεσω hi5...Δεν ειναι απολυτο και το βρισκω λιγο δυσκολο να συνεβαινε και με μενα κατι τετοιο...Εγω με καποια παιδια που μιλαω,τα εχω γνωρισει και απο κοντα.Απλα μεσω υπολογιστη,λες οτι σου κατεβει και μπορεις να πλασεις και ψεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μέσω internet αυτός που έχεις απέναντί σου βλέπει πρώτα τον χαρακτήρα σου, και μετά (αν συναντηθείτε κάποια στιγμή) και την εμφάνισή σου. Όταν μιλάς με άτομο του αντίθετου φίλου και έχεις γένικα κακή ιδέα για την εξωτερική σου εμφάνιση, αυτό μπορεί να βοηθήσει πολύ.
Εγώ την Krou απο ένα forum τη γνώρισα. Βέβαια το όλο νταραβέρι έγινε αφού συναντηθήκαμε, όχι πριν :P .
Έχω και αρκετούς φίλους που τους γνώρισα αρχικά μέσω net.

Δεν το βλέπω σαν κάτι το περίεργο, είναι απλά ένας άλλος τρόπος γνωριμίας. Είναι πιο εύκολο βέβαια να ειπωθούν ψέματα, αλλά με μια κάποια εμπειρία απο συνομιλίες μέσω internet μπορείς να καταλάβεις σχετικά εύκολα τι φρούτο είναι ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, το να κάνεις σχέσεις μέσω Ίντερνετ δεν παίζει. Είμαι αντίθετος. Το να γνωριστείς απλά κι όταν η γνωριμία γίνει πραγματική να προχωρήσει κάτι ναι, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsoulas

Νεοφερμένος

Ο mitsoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!!! Το μόνο καλό στις γνωριμίες αυτές είναι το cyber-sex με webcam!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ έχω γνωρίσει άτομα που ερχόντουσαν Αράχωβα για σκι μέσω του Lineage. Γνωριμία είναι και αυτό εδώπ ου κάνουμε εμείς. Ακόμη έχω βρεi συγγενή μου μέσω internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μέσω internet αυτός που έχεις απέναντί σου βλέπει πρώτα τον χαρακτήρα σου, και μετά (αν συναντηθείτε κάποια στιγμή) και την εμφάνισή σου. Όταν μιλάς με άτομο του αντίθετου φίλου και έχεις γένικα κακή ιδέα για την εξωτερική σου εμφάνιση, αυτό μπορεί να βοηθήσει πολύ.
Εγώ την Krou απο ένα forum τη γνώρισα. Βέβαια το όλο νταραβέρι έγινε αφού συναντηθήκαμε, όχι πριν :P .
Έχω και αρκετούς φίλους που τους γνώρισα αρχικά μέσω net.

Δεν το βλέπω σαν κάτι το περίεργο, είναι απλά ένας άλλος τρόπος γνωριμίας. Είναι πιο εύκολο βέβαια να ειπωθούν ψέματα, αλλά με μια κάποια εμπειρία απο συνομιλίες μέσω internet μπορείς να καταλάβεις σχετικά εύκολα τι φρούτο είναι ο άλλος.

Συμφωνω φυσικα :)
Τους πιο αξιολογους ανθρωπους που ξερω μεσω νετ τους εχω γνωρισει. Η face to face επικοινωνια εχει αλλη χαρη βεβαια, αλλα πιστευω για την αρχη μιας γνωριμιας το ιντερνετ ειναι πολυ βολικο, αποφευγεις πιο ευκολα ανθρωπους που δε γουσταρεις να συναναστρεφεσαι και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γνωρισεις καποιον που να σου ταιριαζει γενικοτερα (ειτε ερωτικα ειτε φιλικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Επίσης υπάρχουν άτομα που ντρέπονται/φοβούνται την απευθείας επαφή.
Δεν θεωρώ καθόλου κακές τις γνωριμίες μέσω internet. Αντιθέτως μάλιστα. Έχω γνωρίσει πολλά αξιόλογα άτομα (και όχι μόνο, χεχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εχω δημιουργησει φιλιες μεσω ιντερνετ. Με καποια ατομα μιλαμε για περισσοτερο απο 3 χρονια. Αλλα, δυσκολευομαι να μιλησω με καποιον , οταν δεν βλεπω τη φατσα του:P. Σοβαρα. Κομπλαρω. Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα. Π.χ στο myspace, θελω να στειλω μηνυμα σε καποιον και δεν μπορω γιατι ντρεπομαι!!! Απο κοντα δεν εχω τετοια προβληματα.. Καλα, δεν ειμαι και ΤΟ κοινωνικο ατομο , αλλα δεν με νοιαζει να πλησιασω καποιον/α και να του/της μιλησω, πχ σε καμια συναυλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω ειμαι αρκετα επιφυλακτικος μπορω να πω οσον αφορα τις γνωριμιες μεσω ιντερνετ αλλα τον τελευταιο καιρο γνωρισα απιστευτα ατομα και εχουμε γινει απιστευτα καλοι φιλοι. Δυστυχως μερικοι μενουν σε αλλες πολεις και μας χωριζουν χιλιομετρα αλλα ποτε εδω ποτε εκει ολο και κατι κανονιζουμε να συναντηθουμε..

Γενικα θεωρω πως φιλιες μπορουν να γινουν μεσω νετ, και μαλιστα πολυ καλες. Αλλα και παλι πρεπει να υπαρχει προσοχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στο διαδίκτυο υπάρχει πολύ μεγαλύτερο πλήθος ανθρώπων με τους οποίους μπορείς να συζητήσεις, οπότε οι πιθανότητες αυξάνονται να βρεις άτομα με τα οποία ταιριάζουν οι χαρακτήρες σας και κάνετε καλή παρέα. Απλά μαθηματικά. ;) Τους ανθρώπους με τους οποίους περνάω καλύτερα, μέσω internet τους έχω γνωρίσει. Τη σχέση μου επίσης (και είμαστε τώρα 3μιση χρόνια μαζί), αν και είχαμε ξεκινήσει ως φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Στο διαδίκτυο υπάρχει πολύ μεγαλύτερο πλήθος ανθρώπων με τους οποίους μπορείς να συζητήσεις, οπότε οι πιθανότητες αυξάνονται να βρεις άτομα με τα οποία ταιριάζουν οι χαρακτήρες σας και κάνετε καλή παρέα. Απλά μαθηματικά. ;) Τους ανθρώπους με τους οποίους περνάω καλύτερα, μέσω internet τους έχω γνωρίσει. Τη σχέση μου επίσης (και είμαστε τώρα 3μιση χρόνια μαζί), αν και είχαμε ξεκινήσει ως φίλοι.

Ουαου.Δεν περιμενα οτι μεχρι και μεγαλες σχεσεις μπορει να κανει καποιος μεσω internet.

Να ζησετε και σας ευχομαι τα καλυτερα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καλά κι εγώ με την Krou 3 χρόνια και κάτι είμαι (με τον ίδιο τρόπο έγινε η αρχική γνωριμία). Δεν είναι κάτι περίεργο δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά κι εγώ με την Krou 3 χρόνια και κάτι είμαι (με τον ίδιο τρόπο έγινε η αρχική γνωριμία). Δεν είναι κάτι περίεργο δηλαδή.
Δεν το θεωρώ τυχαίο. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω που έτυχε να γνωρίσουν το σύντροφο τους στο διαδίκτυο, συνήθως μένουν αρκετά χρόνια μαζί.
Τον λόγο τον είπες παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ έχω γνωρίσει αρκετά άτομα μέσω ίντερνετ. Είτε από φόρουμ, είτε από τσατ(πιο σπάνια) είτε τυχαία από μσν. Με κάποιους έχουμε κρατήσει επαφή, με κάποιους όχι. Ανάλογα άμα ταιριάξεις με τον άλλο. Βέβαια πολλές φορές (όχι όλες) όταν γνωρίζεις τον άλλο από κοντά απογοητεύεσαι, γιατί αλλιώς τον περίμενες. Πολλές φορές το ίντερνετ , είναι απρόσωπο και ίσως πλάσεις κάτι άλλο για αυτόν που συνομιλείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με τις γνωριμιες μεσω νετ.Ομως θα θεσω μια ερωτηση.

Πως ξερετε πως ο Kaim και ο καθε Kaim φυσικα ειναι πραγματι μαθητης,πως παει Γ γυμνασιου και δεν ειναι ενας 40χρονος που απλως σπαει πλακα με τα
πιτσιρικια?

Kaim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top