Γνωριμίες-Φιλίες (;) μέσω Internet

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ό,τι δεν έχω πει στους κολλητούς μου, το έχω πεί σε έναν net-φίλο μου.
Μετά γνωριστήκαμε και πιστεύω πως είναι μακράν το άτομο που με νιώθει περισσότερο από όλους.
Για σχέσεις δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μεχρι τωρα πιστευα οτι οντως μπορουν να υπαρξουν φιλιες μεσω νετ..αλλα τλκ λαμβανοντας υποψην καποια προσφατα περιστατικα,θα ελεγα οχι..αλλα δν τ γενικευω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Λολ, καλα κανεις και δεν το γενικευεις διοτι, χθες εγω συναντηθηκα με δυο παιδια απο Σαλονικα, που κατεβηκαν Αθηνα. Γνωριζομαστε ενα χρονο περιπου μεσω νετ και γενικα ειχε δημιουργηθει μια φιλια. Πηγαμε χθες εξω και ειμασταν σαν να γνωριζομαστε εδω και χρονια. Απιστευτη χημεια, που μετα απο ενα χρονο ηρθε και εδεσε με την συναντηση απο κοντα.

Εννοειται πως δεν σημαινει πως ισχυει αυτο με τον οποιοδηποτε. Θελει πολυ προσοχη και πανω απο ολα να περασει αρκετος χρονος για να δημιουργηθει φιλια μεσω νετ. Αμα συναντησεις τον αλλον απο κοντα, τοτε μπορεις να εισαι σχεδον σιγουρος, αλλα παντα με προσοχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι ναι σαφως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapoulismosxo

Νεοφερμένος

Ο kapoulismosxo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ πιστεύων ότι σχετικές φιλίες γίνονται αλλά ο λόγος που οι περισσότεροι επιλέγουν αυτόν τον τρόπο να γνωρίζονται πιστεύω φταίει στην δύναμη που σου δίνει το ίντερνετ. Δεν είσαι αναγκασμένος να δώσεις στοιχεία ιδιαίτερα (πόσο μάλλον τα αληθή) μπορείς να λες ποιος είσαι (ή και να λες ψέματα) αποφεύγοντας την φθορά μιας φιλίας μέσα από την άμεση προσωπική επαφή. Ας το παραδεχτούμε! Οσα και να πεις στον άλλο μέσα από το chat πάντα θα είναι λιγότερα από αυτά που θα έλεγες απο κοντά. Ο γραπτός λόγος είναι πιο αργός απο τον προφορικό. Έτσι δίνει την δυνατότητα στον άλλο να σκεφτεί αυτό που θα γράψει όπως και τον απαιτούμενο χρόνο να σκεφτεί ένα επιχείρημα ή κάτι τετοιό. Εν τω μεταξύ μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να σταματήσεις να μιλάς μαζί του. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε κάνει ρεζίλι σε κάποιον δικό σου, ούτε να τσακωθεί με κάποιον φίλο σου. Απλώς είναι ένας παρατηρητής της ζωής σου, των σκέψεών σου, των απόψεών σου και εσύ της δικής του.

Οι άνθρωποι που φοβούνται να μιλήσουν με κάποιον πιστεύω έχουν κόμπλεξ. Και εγώ κάποτε δεν μιλούσα σε άνθρωπο και όμως το ξεπέρασα. Φοβόμουν ότι δεν είμαι καλός, εγώ δεν είμαι πλακατζής, εγώ δεν έχω τα λεφτά να τους κάνω τον μάγκα, δεν είμαι καλός στα αθλήματα. Τώρα δεν πιστεύω ότι είναι ανάγκη να είμαι κάπου καλός αλλά να είμαι ο εαυτός μου και πάντα να λέω την αλήθεια για εμένα! Δεν αγχώνομαι και έχω φτιάξει παρέες και γνωρίζω συνέχεια κόσμο. Δεν πιστεύω ότι πρέπει οι φίλοι μου να ακούνε την ίδια μουσική με εμένα, να έχουν την ίδια ηλικία με εμένα κ.τ.λ. απλά τους δέχομαι όπως είναι και σέβομαι αυτό που είναι. Και το ίδιο περιμένω να κάνουν και αυτοι για εμένα. Όποιος δεν με θέλει σκασίλα μου. Σίγουρα υπάρχει κάποιος εκει έξω που θα με θέλει.

Αν ο κόσμος άρχιζε να σκέφτεται έτσι και σεβόταν την ιδιαιτερότητα του άλλου και ήταν αληθινός και δεν έλεγε ψέματα για τον εαυτό του (έχω πει και εγώ για εμένα ψέματα για αυτό το λέω απο πείρα δεν οδηγεί σε καλό) δεν θα φοβόταν κανένας να μιλήσει σε κανέναν και δεν θα είμασταν τόσο κλειστοί. Απλά υποκύπτουμε σε διάφορα πρότυπα. Το πρότυπο του μπρατσωμένου άντρα που τον θέλουν τα κορίτσια, του πλακατζή που τον θέλουν όλοι οι φίλοι, του λεφτά κτλ. Όλα αυτά σε μπλοκάρουν και σε φοβίζουν. Για αυτό ευδοκιμούν οι σχέσει μέσω internet. γιατί εκεί μπορείς να είσαι εσύ. Ή άμα είσαι τόσο κομπλεξαρισμένος με τον εαυτό σου μπορείς να γίνεις κάποιος άλλος. Κανείς δεν σε ελέγχει ούτε σε κρίνει.

(τελικά έγραψα ολόκληρη έκθεση lol)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οι άνθρωποι που φοβούνται να μιλήσουν με κάποιον πιστεύω έχουν κόμπλεξ. Και εγώ κάποτε δεν μιλούσα σε άνθρωπο και όμως το ξεπέρασα. Φοβόμουν ότι δεν είμαι καλός, εγώ δεν είμαι πλακατζής, δεν είμαι καλός στα αθλήματα
Εγω αυτα τα εχω ακομα! :p Και γενικα ντρεπομαι να μιλησω πολυ σε ανθρωπους ακομα και μεσω internet με τον φοβο οτι δεν θα ειμαι αρεστος, οτι θα γινω κουραστικος, βαρετος, κλπ, κλπ... Ακομα και για να γραψω εδω διστασα παρα πολυ, αλλα κατα εναν περιεργο τροπο αισθανθηκα ανετα μετα απο καποιο διαστημα!

Συμφωνω παντως οτι ειναι καπως πιο ευκολο να μιλησεις σε καποιον μεσω internet αν εισαι "φοβισμενος" και κομπλεξαρισμενος γενικα με τους ανθρωπους (εχω ως παραδειγμα εμενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δε λέω πλάκα έχουν οι φιλίες μέσω net αλλά είναι και πολύ ψεύτικες… κάποιοι δλδ μπορεί να σε κοροϊδεύουν και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι(και στην πραγματικότητα γίνετε αυτό αλλά εκεί τουλάχιστον κάτι θα υποψιαστείς.. εδώ @@)
Εγώ πραγματικές φιλίες μέσω net έχω το πολύ 10 άτομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ουτε εμενα μου αρεσει ο ερωτας μεσω νετ.πρεπει να εισαι πολυ απελπισμενος για να λες οτι τα εχω με εναν που μενει στην αλλη ακρη της ελλαδας και να τον εχεις δει σε φωτο.τωρα αν συναντηθειτε απο κοντα,ειναι οκ.εχω γνωρισει ατομα απο ιντερνετ και εχουμε συναντηθεί,ανταλλαξαμε τηλεφωνα,κλπ και μαλιστα απο το ischool συναντησα 2 παιδια απο το χωριο μου.

καμια φορα κι εγω νιωθω οτι περναω πιο καλα μιλωντας στο ιντερνετ παρα με φιλους απο κοντα...δεν ξερω,νιωθω οτι με καταλαβαινουν καλυτερα ορισμενες φορες...αλλα οχι παντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γνωριμίες μέσω ΊΝΤΕΡΝΕΤ ;;;
Αυτά είναι πράγματα του σατανάααααααααα 666 Μακριά από εμάς:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μέσω internet αυτός που έχεις απέναντί σου βλέπει πρώτα τον χαρακτήρα σου, και μετά (αν συναντηθείτε κάποια στιγμή) και την εμφάνισή σου. Όταν μιλάς με άτομο του αντίθετου φίλου και έχεις γένικα κακή ιδέα για την εξωτερική σου εμφάνιση, αυτό μπορεί να βοηθήσει πολύ.
Εγώ την Krou απο ένα forum τη γνώρισα. Βέβαια το όλο νταραβέρι έγινε αφού συναντηθήκαμε, όχι πριν :P .
Έχω και αρκετούς φίλους που τους γνώρισα αρχικά μέσω net.

Δεν το βλέπω σαν κάτι το περίεργο, είναι απλά ένας άλλος τρόπος γνωριμίας. Είναι πιο εύκολο βέβαια να ειπωθούν ψέματα, αλλά με μια κάποια εμπειρία απο συνομιλίες μέσω internet μπορείς να καταλάβεις σχετικά εύκολα τι φρούτο είναι ο άλλος.

ναι καλα ολα αυτα αλλα δεν υπαρχει και μεγαλος κινδυνος???
αν ο αλλος ειναι ανωμαλος,δολοφωνος,ψυχοπαθης???
ποτε δεν μπορεις να ξερεις....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ναι καλα ολα αυτα αλλα δεν υπαρχει και μεγαλος κινδυνος???
αν ο αλλος ειναι ανωμαλος,δολοφωνος,ψυχοπαθης???
ποτε δεν μπορεις να ξερεις....:(
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα τα καταλάβαινες αυτά από την εμφάνιση του;
Αν όχι, τότε θα έπρεπε να φοβάσαι οποιονδήποτε γνωρίζεις, με οποιονδήποτε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Deatheater*

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα τα καταλάβαινες αυτά από την εμφάνιση του;
Αν όχι, τότε θα έπρεπε να φοβάσαι οποιονδήποτε γνωρίζεις, με οποιονδήποτε τρόπο.

έχει δίκαιο..εγώ έχω γνωρίσει πάρα πολλά ατομα μέσω internet....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot@ki..!!

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα από το ιντερνετ αλλά οκ δεν γίνεται να κρατήσεις επαφή με όλους.
Η όλη ιστορία με εμένα ξεκίνησε όταν μου μπήκε η ιδέα να αλληλογραφήσω με ανθρώπους από άλλες χώρες και όταν συνειδητοποίησα πόσο πιο εύκολο και γρήγορο είναι το ίντερνετ από το ταχυδρομείο!
Ε, γνώρισα πολλά άτομα έτσι αλλά με λίγους μιλάω ακόμα. Σιγά σιγά γνώρισα και παιδιά απο την Ελλάδα, με τα οποία είχα άλλου είδους επαφή. εννοώ ότι οι συζητήσεις μας ήταν σε φιλικό επίπεδο, δεν είχαμε να συζητήσουμε π.χ. για τν πολιτισμό της χώρας και τέτοια..
Ε, με μία κοπέλα ακόμα μιλάμε, και ας μένει στν άλλη άκρη της Ελλάδας, είμαστε πλ καλές φίλες, λέμε τα πάντα και καταλαβαίνουμε η μία την άλλη πολύ καλά! Αφού φωνάζουμε η μία την άλλη e-κολλητή!:P
Όσο για τον ερωτικό τομέα, είχα βγει κάποτε με ένα παιδί, απογοητεύτηκα και δεν νομίζω να το ξανακάνω ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι οι διαδικτυακές επαφές που αναπτύσσονται στα φόρουμ, το msn και τις ιστοσελίδες κοινωνικοποίησης (πχ. facebook) είναι ουσιαστικές ή καθότι εικονικές χαρακτηρίζονται από επιφάνεια και επιδερμικικότητα; Δεν είναι συχνό φαινόμενο πίσω από μια οθόνη το άτομο να μη διστάζει να εξαπολύσει τη χολή του, να εξακοντίζει άκριτα προσβολές και να δείχνει ασέβεια απέναντι στην προσωπικότητα του άλλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
αυτο προσπαθουμε ν ανακαλυψουμε στο ischool!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Βασικά, αλλοιώνονται οι ανθρώπινες σχέσεις όπως είναι φυσικό... Η ανθρώπινη επαφή είναι αναντικατάστατη. Απλά πολλές φορές δίνεται η ευκαιρία στα άτομα που δεν είναι και τόσο κοινωνικά να ανοιχτούν και να βελτιώσουν την προσωπικότητά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι ουσιαστικοτερες σχεσεις που χω κανει στη ζωη μου ξεκινησαν απο το ιντερνετ, βεβαια δε παρεμειναν εκει αλλα εγιναν και κοντινες. Υπαρχει ενα παρομοιο θεμα αν θυμαμαι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
και με μενα το ιδιο, μεχρι στιγμης... οπως και να το κανουμε, μεσω internet πολλες φορες εισαι ο εαυτος που θα ηθελες να εισαι στην πραγματικοτητα! και βεβαια οταν συναντας αυτα τα ατομα απο κοντα, εισαι ο εαυτος που τους εχεις δειξει (αυτος που θελεις δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Από το ίντερνετ έχω γνωρίσει πάρα πολλά αξιόλογα άτομα και όσα είχα την χαρά να γνωρίσω και in real life αποδείχτηκαν και εκεί αξιολογότατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μέσα απο τον υπολογιστή, δεν φοβάσαι να πεις την γνώμη σου, αυτά που πιστεύεις και να είσαι ο εαυτός σου έχοντας απέναντι σου ένα άτομο το οποίο είναι πρόθυμο να σ'ακούσει και να σε συμβουλέψει όπως μπορεί. Γίνεται μια ανταλλαγή απόψεων, ιδεών, εμπειριών κι αυτό σε βοηθάει, παρόλο που δεν υπάρχει κοντινή επαφή με το συγκεκριμένο άτομο. Ουσιαστική σχέση; Χμμ... Ανάλογα με το τι ονομαζεις εσύ "ουσιαστική σχεση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top