Για όσους σπουδάζουν ή σπούδασαν μαθηματικοί

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
πλζ τ παιδια π σπουδαζουν η σπουδασαν μαθηματικοι ν πουν αν ηταν χαλαρα πως περασαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε, δεν έχω ακούσει και κανέναν να λέει ότι έβγαλε το Μαθηματικό εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αν θες Μαθηματικό θα βγάλει ο ποπός σου μαλλιά, τα πόδια κάλλους και το κεφάλι σου αίμα.
Είνα από τα δυσκολότερα τμήματα. Αν όλη σου η γενική προσπάθεια και το διάβασμα στις Πανελλήνιες βαθμολογούταν με 10 στο μαθηματικό θα βαθμολογούταν με 10000 το διάβασμα και η προσπάθεια που πρέπει να δείξεις.
Αν αποφασίσεις να περάσεις μαθηματικό να είσαι προετιμασένος για όλα. Δεν έχει πολλά ξενύχτια και αραλίκι.

Ίσως σου φάνηκα υπερβολικός ή πεις πως δεν ισχύει για όλους αυτό, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ δύσκολο τμήμα.

Αυτή η δυσκολία όμως σου ανοίγει διάπλατα πολλές πόρτες, καθώς σχεδόν όλες οι επιστήμες έχουν μαθηματικά μέσα. Κι αν σκοπεύεις να κάνεις μεταπτυχιακό π.χ. Οικονομικά, Πληρφορική θα τα βγάλεις με τη μία καθώς όλες αυτές έχουν μαθηματικά οι σχολές και αν είσαι μαθηματικός θα είναι παιχνιδάκι (εφόσον δεν απαιτούν πολλά σε αλλο γνωστικό αντικείμενο,αν και όλες ζητούν μαθηματικά).

Με άλλα λόγια ενδιαφέρουσα σχολή με προοπτικές, αλά θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις στη σχολή και όχι να τεμπελιάσεις. Όλα αυτά τα ξέρω από τη γνωστή μου που είναι στο 4ο έτος...

Ελπίζω να μη σε τρόμαξα.Είναι δύσκολη σχολή, αλλά άμα σου άρέσουν τα μαθηματικά και έχεις σκοπό να διαβάσεις τότε αξίζει πολύ, ειδικά αμα κάνεις μεταπτυχιακό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Απο ολους τους μαθηματικους που ξερω και για οσους εχω ακουσει απο σχολεια και φροντιστηρια φιλων μονο ενας το εβγαλε στα 4χρονια(αυτος που μου εκανε ιδιαιτερα:)).Ακομα και ο διευθηντης του φροντιστηριου μου που εχει γραψει καμποσα βιβλια του Σαββαλα και θεωρειται απο τους πολυ καλους,το εβγαλε στα 7 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ολοι οι μαθηματικοι που ειχα εγω το εβγαλαν στην 8ετια περιπου και με βαθμο πτυχιου 5 και κατι ψιλα! Κανενας δεν περασε με την πρωτη φορα και η επιδοση τους στα μαθηματικα δεσμης (με το παλιο συστημα) ηταν γυρω στο 12-14... (κατα τα λεγομενα τους ολα αυτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
tebelis13, ή αλλάζεις το username σου (δεν εννοώ tebelis7 :D), ή διαλέγεις άλλη σχολή. Τόσο απλά. Μην σε ξεγελάει η χαμηλή βάση. Κι όμως, υπάρχουν σχολές που είναι πιο εύκολο να μπεις παρά να βγεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Πολυτεχνείο-Φυσικό-Μαθηματικό είναι οι πιο δύσκολες σχολές στην Ελλάδα και αυτό γιατί δεν θέλουν παπαγαλία αλλά σκέψη και σωστό διάβασμα.. Καμία σχέση με το διάβασμα για τις πανελλαδικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι οι πιο δύσκολες γι' αυτό το λόγο - μακάρι πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Βασικα εγω πιστευω πως δεν εχουν ολοι την ικανοτητα να κατανοησουν σε βαθος την επιστημη των μαθηματικων.Ειναι θεμα αντιληψης.Τουλαχιστον οχι ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αν θες Μαθηματικό θα βγάλει ο ποπός σου μαλλιά, τα πόδια κάλλους και το κεφάλι σου αίμα.
Είνα από τα δυσκολότερα τμήματα. Αν όλη σου η γενική προσπάθεια και το διάβασμα στις Πανελλήνιες βαθμολογούταν με 10 στο μαθηματικό θα βαθμολογούταν με 10000 το διάβασμα και η προσπάθεια που πρέπει να δείξεις.
Αν αποφασίσεις να περάσεις μαθηματικό να είσαι προετιμασένος για όλα. Δεν έχει πολλά ξενύχτια και αραλίκι.

Ίσως σου φάνηκα υπερβολικός ή πεις πως δεν ισχύει για όλους αυτό, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ δύσκολο τμήμα.

Αυτή η δυσκολία όμως σου ανοίγει διάπλατα πολλές πόρτες, καθώς σχεδόν όλες οι επιστήμες έχουν μαθηματικά μέσα. Κι αν σκοπεύεις να κάνεις μεταπτυχιακό π.χ. Οικονομικά, Πληρφορική θα τα βγάλεις με τη μία καθώς όλες αυτές έχουν μαθηματικά οι σχολές και αν είσαι μαθηματικός θα είναι παιχνιδάκι (εφόσον δεν απαιτούν πολλά σε αλλο γνωστικό αντικείμενο,αν και όλες ζητούν μαθηματικά).

Με άλλα λόγια ενδιαφέρουσα σχολή με προοπτικές, αλά θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις στη σχολή και όχι να τεμπελιάσεις. Όλα αυτά τα ξέρω από τη γνωστή μου που είναι στο 4ο έτος...

Ελπίζω να μη σε τρόμαξα.Είναι δύσκολη σχολή, αλλά άμα σου άρέσουν τα μαθηματικά και έχεις σκοπό να διαβάσεις τότε αξίζει πολύ, ειδικά αμα κάνεις μεταπτυχιακό!!!
τοσο δυσκολα ρε φιλε??δλδ αν ειναι ετσι πολλα ατομα π μπαινουν παιζει να τα παρατανε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εμένα πάντως από την παρέα μου οι μισοί ξαναέδωσαν με το 10% και πήγαν αλλού και οι άλλοι τα παράτησαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
τοσο δυσκολα ρε φιλε??δλδ αν ειναι ετσι πολλα ατομα π μπαινουν παιζει να τα παρατανε....

Νομίζω το ποσοστό εγκατάλειψης είναι κάπου 65%, τουλάχιστον στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι οι πιο δύσκολες γι' αυτό το λόγο - μακάρι πάντως.

Το μακάρι που πάει??? :) Στο να είναι δύσκολες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Στο να είναι δύσκολες επειδή χρειάζονται μεθοδικό διάβασμα και όχι για κάποιον άλλο λόγο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, κι όχι π.χ. επειδή είναι ανίκανοι ή πούστηδες οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι, κι όχι π.χ. επειδή είναι ανίκανοι ή πούστηδες οι καθηγητές.

Kάτσε γιατί δεν το έπιασα αυτό..Οι καθηγητές φταίνε που το εγκαταλείπουν τα παιδιά το μαθηματικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Η δυσκολία των περισσοτέρων σχολών πολυτεχνείου και φυσικομαθηματικών έγκειται και στις πολλές ώρες διδασκαλίας (στο δικό μου τμήμα ~35 ώρες μέσο όρο την βδομάδα σε κάθε εξάμηνο)! Ωστόσο, αυτό που χω καταλάβει από τη δική μου εμπειρία (και μόνο), είναι, ότι το βασικότερο συστατικό επιτυχίας ενός φοιτητή στις εξεταστικές οφείλεται στην παρακολούθηση των μαθημάτων και στην δημιουργία σωστών σημειώσεων! Αν το κάνεις αυτό και δεν αποκτήσεις τη νοοτροπία "φοιτητής=κυλικείο+τάβλι", τότε δεν θα χρειάζεται καθόλου σκληρό και εξουθενωτικό προσωπικό διάβασμα (έχουμε και μια ζωή να ζήσουμε, καλώς η κακώς, καλές είναι οι σπουδές αλλά όχι σε βάρος της προσωπικής μας ζωής, απλά όλα θέλουν τον τρόπο τους και ως γνωστό μέτρον άριστο) παρά μόνο μεθοδική ενασχόληση με το αντικείμενο! Επιμένω, η παρακολούθηση σ αυτού του είδους τις σχολές είναι το παν σχετικά με την επιτυχία στις εξεταστικές, στη λογική της ελάχιστης προσωπικής προσπάθειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
αμα ειχες πρωτη επιλογη πολυτεχνειο, δεν τα καταφερες και περασες μαθηματικο, το οποιο το δηλωσες σκεφτομενος οτι θα ξινεις για την υπολοιπη ζωη σου και θα πληρωνεσαι, τοτε δεν φταιει το τμημα που ειναι δυσκολο, αλλα εσυ που το επελεξες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Kάτσε γιατί δεν το έπιασα αυτό..Οι καθηγητές φταίνε που το εγκαταλείπουν τα παιδιά το μαθηματικό;

Σε μεγάλο βαθμό, ναι. Έχω φίλους στο Μαθηματικό και όποτε συναντιόμαστε έχουν μια καινούρια ιστορία για το πως π.χ. στα Διακριτά ΙΙ ο καθηγητής έβαλε στον προτζέκτορα το X-FILES αντί για την προβλεπόμενη ύλη, για το πως κάβλωσε ο άλλος να περάσει μόνο 14 απ' τα 1000 και πλέον άτομα που έδωσαν λόγω ελιτισμού κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
τραγικα τα πραγματα.....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top