Για όσους σπουδάζουν ή σπούδασαν μαθηματικοί

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποίησα εκθεσιακά τη λέξη.

Τεσπα, τζάμπα κουβέντα :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evariste

Νεοφερμένος

Η evariste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εμενα παντως μου την σπαει που καποιοι ασχετοι με το αντικειμενο μπαινουν στο μαθηματικο μονο κ μονο γιατι νομιζουν οτι ειναι ευκολο... για να γινεις μαθηματικος χρειαζεται ταλεντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
εμενα παντως μου την σπαει που καποιοι ασχετοι με το αντικειμενο μπαινουν στο μαθηματικο μονο κ μονο γιατι νομιζουν οτι ειναι ευκολο... για να γινεις μαθηματικος χρειαζεται ταλεντο

Υπάρχει δεκαεπτάχρονος που να μην είναι άσχετος με το αντικείμενο?Κανεις δεν μπαίνει στο μαθηματικό επειδή πιστεύει ότι θα τελειώσει εύκολα...έλεος που τα χεις δει αυτά?

Διάβασμα χρειάζεται,όχι ταλέντο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
εμενα παντως μου την σπαει που καποιοι ασχετοι με το αντικειμενο μπαινουν στο μαθηματικο μονο κ μονο γιατι νομιζουν οτι ειναι ευκολο... για να γινεις μαθηματικος χρειαζεται ταλεντο
Βασικα οι περισσοτεροι ξεγελιουνται λογω της χαμηλης βασης.Μυαλο χρειαζεται,οχι ταλεντο(ουτε ξερο διαβασμα,μαθηματικα ειναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Βασικα οι περισσοτεροι ξεγελιουνται λογω της χαμηλης βασης.Μυαλο χρειαζεται,οχι ταλεντο(ουτε ξερο διαβασμα,μαθηματικα ειναι).

Τα 16800+ τα θεωρείς χαμηλή βάση...?
Ξέρω πολλούς μαθηματικούς που δεν είναι ιδιαιτερα έξυπνοι.Για το γυμνάσιο και το λύκειο που μπαίνει η πλειοψηφία των μαθηματικών και το ξερο διάβασμα μια χαρά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
16800?Αρκετα χαμηλη βαση για σχολη τετοιας δυσκολιας.Το μαθηματικο,αν δεν εισαι εξυπνος,δεν το τελειωνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γενικα εγω πιστευω οτι οποιος τα καταφερνει πολυ καλα στα μαθηματικα ειναι εξυπνος. Το να εισαι καλος στα μαθηματικα δεν ειναι θεμα διαβασματος, αλλα μυαλου... (αυτο εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Γενικα εγω πιστευω οτι οποιος τα καταφερνει πολυ καλα στα μαθηματικα ειναι εξυπνος. Το να εισαι καλος στα μαθηματικα δεν ειναι θεμα διαβασματος, αλλα μυαλου... (αυτο εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον)
Πολυ σωστα εχεις καταλαβει.Απλα υπαρχει μια διαφορα.Αν εισαι εξυπνος(και ασχολεισαι εστω και στοιχιωδως) θα τα πας καλα στα μαθηματικα.Αν τα πηγαινεις καλα στα μαθηματικα του σχολειου,δεν ειναι απαραιτητο οτι εισαι εξυπνος.
+Το μυαλο που χρειαζεται για να βγαλεις το μαθηματικο δε συγκρινεται με το μυαλο που χρειαζεται να χρησιμοποιησεις ωστε να τα πηγαινεις καλα στα μαθηματικα του σχολειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι τα 16800.Προφανώς για να μπει κάποιος στο μαθηματικό το έχει προτιμήσει από άλλες σχολές.

Επιμένω ότι για να γίνεις μαθηματικός δεν είναι απαραίτητο να είσαι ιδιαιτερα έξυπνος.Τουλάχιστον όχι πιο έξυπνος από έναν Φυσικό ή έναν Χημικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Τουλάχιστον όχι πιο έξυπνος από έναν Φυσικό ή έναν Χημικό.
Ισως.


Παντως δεν ισχυει αυτο που ειπες.Οχι παντα.Πολλοι φοιτητες του μαθηματικου(κυριως) απλως δεν επιασαν το πολυτεχνειο,γι'αυτο το επελεξαν.Και λογω του οτι δεν εχουν την πορωση με τα μαθηματικα,δεν το τελειωνουν ή το τελειωνουν σε 10+ χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ισως.


Παντως δεν ισχυει αυτο που ειπες.Οχι παντα.Πολλοι φοιτητες του μαθηματικου(κυριως) απλως δεν επιασαν το πολυτεχνειο,γι'αυτο το επελεξαν.Και λογω του οτι δεν εχουν την πορωση με τα μαθηματικα,δεν το τελειωνουν ή το τελειωνουν σε 10+ χρονια.

Αυτός είναι ένας εντελώς ηλίθιος "μύθος" που έχει βγει κυρίως από τους Πολυτεχνίτες ως απάντηση στην σύγκριση ως προς την δυσκολία των τμημάτων που κάναν οι Μαθηματικοί
Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε τα ίδια και για τα υπόλοιπα τμήματα που έχουν χαμηλότερη βάση απο το πολυτεχνειο όπως Φυσικό,Πληροφορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
1)Δεν ειναι μυθος και το ξερω απο πρωτο χερι.
2)Φυσικα και λεγεται και για τα τμηματα που ειπες οπως και για αλλα.Απλως εχει γινει περισσοτερος ντορος με το μαθηματικα γιατι ειναι η πιο δυσκολη σχολη και πολλοι στο τελος δεν παιρνουν πτυχιο και ξαναδινουν πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν εισαι εξυπνος(και ασχολεισαι εστω και στοιχιωδως) θα τα πας καλα στα μαθηματικα.
Εγω που ασχολουμαι αρκετα με τα μαθηματικα (με βαρια καρδια και χωρις να μου αρεσουν καθολου βεβαια), εχω 2 χρονια να γραψω πανω απο 12. Γιατι πολυ απλα οσες ασκησεις και να λυσω μονος μου, την ωρα του διαγωνισματος δεν θα μου ερθει η "φλασια" που πρεπει για να ξεμπλοκαρω και να λυσω μια ασκηση. Ε αυτη η "φλασια" δεν πιστευω οτι ειναι θεμα εξασκησης (οπως λενε οι περισσοτεροι), αλλα θεμα μυαλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Ε αυτο ακριβως λεω κι εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evariste

Νεοφερμένος

Η evariste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βασικα οι περισσοτεροι ξεγελιουνται λογω της χαμηλης βασης.Μυαλο χρειαζεται,οχι ταλεντο(ουτε ξερο διαβασμα,μαθηματικα ειναι).

συμφωνω . λαθος διατυπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.

AlexandraP23638

Νεοφερμένος

Η AlexandraP23638 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι πράγματι δύσκολα αλλά όχι και τόσο όταν έχεις οργάνωση και όρεξη για μάθηση. Το Φυσικό και το Μαθηματικό Αθήνας είναι από τις πιο δύσκολές σχολές της Ελλάδας για πολλούς λόγους. Για να καταλάβεις έχει μέσο όρο αποφοίτησης περίπου 8 χρόνια (λίγο λιγότερο). Όμως δεν οφείλεται μόνο στη δυσκολία των μαθημάτων. Οφείλεται και στους ίδιους τους φοιτητές οι οποίοι νομίζουν ότι θα βγάλουν την ύλη σε 3 μέρες μέσα στην εξεταστική.. Αυτό δεν γίνεται. Σκέψου να πας να δώσεις πανελλήνιες και να μην έχεις διαβάσει τίποτα όλη τη χρονιά. Τέλοσπαντων αν σου αρέσει η επιστήμη των μαθηματικών και έχεις όρεξη για διάβασμα.. μην ακούς κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τι να λέμε τώρα ρε Ορλάντο, μόνο η ΑΣΟΕΕ γαμάει :P. Κομπλεξικό παιδάκι. Επί του προκειμένου, ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ, θέμα διαβάσματος είναι ΟΛΑ και το λέει ο Στέλιος που κατέχει το σπορ 150 φορές καλύτερα απ' τον καθένα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neptul

Νεοφερμένος

Ο neptul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ο Στέλιος που κατέχει το σπορ 150 φορές καλύτερα απ' τον καθένα μας

Ξεκολλήστε και οι δύο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
βασικα πρεπει κατ αρχην να γινει μια διαπιστωση.τα μαθηματικα δεν ειναι ασκησεις.ενας καλος μαθηματικος δεν ειναι κατ αναγκην καλος λυτης ασκησεων και αντιστροφα ενας καλος λυτης δεν ειναι κατ αναγκην μαθηματικος.

ενας μαθητης της γ λυκειου ας πουμε που διαβαζει μαθηματικα πολλες ωρες για να μπορει να λυνει ολα τα ειδη των ασκησεων δε σημαινει απαραιτητα οτι ξερει να διαβαζει μαθηματικα.οι ασκησεις δεν ειναι το κριτηριο λοιπον.

παντως το συστημα των εξετασεων δινει βαρος ακριβως σ αυτο (στις ασκησεις).διαφωνω πληρως μ αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top