Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βρε παιδι μου και να το δωσεις θα ειναι περιπατος για σενα!
Εγω θα το εδινα στη θεση σου!
Ενα ακομα επιπροσθετο προσον στην μεγαλη συλλογη πτυχίων σου.
Και 70 ευρω ειναι ενα πολυ μικρο ποσο σε αντιθεση με τα 170+ ευρω που ζηταν τα αλλα πανεπιστημια!
Δωσε και στοιχηματιζω οτι θα παρεις πανω απο 85%!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θα δω :p

Θα αρχίσω να διαβάζω κιόλας μπας και ξεσκουριάσω λίγο :P

Any book?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι Book!
Ετσι να το δωσεις περιπατος θα ναι για σενα.
Αμα δεις και τυπο ασκησεων θα αρχιζεις να γελας ακαταπαυστα!:P:lol::lol::lol:
πχ.ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ:p:p:p:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι Book!
Ετσι να το δωσεις περιπατος θα ναι για σενα.
Αμα δεις και τυπο ασκησεων θα αρχιζεις να γελας ακαταπαυστα!:P:lol::lol::lol:
πχ.ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ:p:p:p:lol::lol::lol:

Any past paper?:p

A και πώς μπορώ να κάνω αίτηση;:p
To θέμα είναι ότι δε θέλω να ξαναδώσω μέσω του φροντιστήριου και γενικά ούτε να ξαναδώ την καθηγήτρια μου στα αγγλικά γιατί πέρυσι έγινε κάτι με ένα κορίτσι που δεν πέρασε και κατηγόρησε εμένα ότι της το είπα ενώ εγώ δεν το είχα μάθει καν ότι βγήκαν :mad:

Και σίγουρα θα το μάθει ότι έδωσα και θα με πρήξει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για παστ παπερ πας www.ypepth.gr/kpg και θα βρεις μπόλικα.
Αιτηση θα βρεις παλι σε αυτο το site που σου εδωσα!
Αντε και καλή σου επιτυχία!!!:P:P:P:P(αν και το χεις σίγουρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δε ξέρω αν το γράφω σε σωστό θέμα γι' αυτό μη με σκοτώσετε:p

Τώρα τελευταία έχω ακούσει από πολλούς (θείους, θείες, φίλες του μαμά, φίλους του μπαμπά και δε συμμαζεύεται) ότι οι πιο πολλές (δημόσιες) επιχειρίσεις ζήτανε οπωσδήποτε να έχεις το κρατικό πτυχίο για να προσληφθείς. (Οχι δε θελω να γινω δημοσιος υπαλληλος :p)
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό από τη στιγμή που κάποιος έχει το ΕCPE ή το CPE. Εσείς τι λέτε; Αν ισχύουν οι φήμες, να δώσω 70 ευρώ να πάω να το δώσω. Δε θα χάσω και τίποτα.
Αλλά δε νομίζω να ισχύουν, θα είναι αδικία να θέλουν κρατικό αν έχεις κάποιο κλάσεις υψηλότερο

χμ... αυτό δεν το έχω ακούσει η αλήθεια είναι...
Η άποψή μου όμως είναι πως με την όποια φιλοσοφία και να έχει βγεί στη φόρα το κπγ, δεν νομίζω πως έτσι ξαφνικά γίνεται να γυρίσει το δημόσιο την πλάτη στα all time classics πτυχία...

Πάντως οκ, αν θες μπορείς να το δώσεις και so much for it στην τελική. Άρχισε τα παστ από το σάιτ τους και δεν θα βρείς πρόβλημα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θα δω. Βαριέμαι κιόλας να ξαναδώσω εξετάσεις :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoula...

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ρε παιδια...το κρατικό βγάζει μεχρι επίπεδο γ1, δηλαδή ως advanced level κι οχι proficiency...επομένως δεν εξισώνεται ούτε με το ecpe ούτε με το cpe..και σχετικά με το ecpe και το cpe, το Πρώτο είναι πολύ ευκολότερο απ' το δεύτερο!!δεν είναι τυχαίο οτι περσι διναν Michigan δε ξερω κ εγω πόσοι και cambridge καμιά δεκαριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου φάνηκε πιο εύκολο το CPE :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου φάνηκε πιο εύκολο το CPE :P

Καλά εσύ είσαι περίπτωση!:D:D:P:P:P
Δεν εχω ακουσει απο άλλον να βρει πιο ευκολο το cpe απο το Ecpe:P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
αμα έχεις εξοικιωθεί με λογοτεχνικά Αγγλικά κτλ, βρίσκεις σίγουρα το reading του cpe καλό...
Κάποιοι επίσης δεν μπορούν να δουλεύουν τόσο γρήγορα σε έκθεση και gvcr(μην μου πείτε πως δεν απαιτείται κάτι τέτοιο στο ecpe:eyesup:)
anyways, you choose what to do:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδιά το τι θα γίνεται αποδεκτό σε δημόσιες υπηρεσίες καθορίζεται απο το ασεπ και σε καμία περίπτωση δεν γίνεται αποδεκτό μόνο το κρατικό. Μην ανησυχείτε δεν θα ξαναδώσετε εξετάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
γεια σας και παλι παιδια.θα ηθελα να σας ρωτησω πανω σε ενα θεμα που με καιει και αντιμετωπιζω προσωπικα την μεγαλυτερη δυσκολια.Στην εκθεση.Μπορειτε να μου πειτε καποιους τροπους που εσεις κανατε την εκθεση στο φροντιστηριο σας,η και μονοι σας σπιτι ωστε να βελτιωθειτε/?Γιατι εγω με την δασκαλα μου μονο 15 λεπτα κανουμε καθε φορα,που λεμε 2-3 πραγματακια για το θεμα και αυτο ειναι ολο.Την ολη δομη,δλδ τι να γραψω στον προλογο,τι στις 2-3 παραγραφους του κυριως θεματος και τι στον επιλογο τα βλεπουμε απο τον σκελετο που εχει το βιβλιο μου για καθε θεμα..Δλδ και μονος μου να το διαβασω γραφω την εκθεση.Δν εχω δει που με βοηθαει η καθηγητρια να οργανωσω την εκθεση μου.Εγω πχ της ειπα πως καλα ειναι τα διαφορα γραμματικα φαινομενα,βλ.inversions,passive voice,reported speech κλπ.Αυτη δν μ το ειχε πει..Οπως καταλαβαινετε δν βοηθιεμαι πολυ... ειμαι λιγο απελπισμενος θα λεγα.

Τα φωτα σας...???

Ευχαριστω...

υγ:Επισης γτ εχει φαγωθει η δασκαλα μου να δωσω και το edexcel οπωσδηποτε?Δλδ δν περναει μερα που να μην μου το λεει!!Ειναι περισσοτερο ευκολο να το παρω ισχυριζεται,λογω χαμηλοτερης βασης στα 125.Well,με την προυποθεση πως εγω προετοιμαζομαι για michigan δλδ κανω τεστ στο φορματ αυτο,αν θελω να δωσω και το edexcel τοτε πόσο χρονικο διαστημα θα πρεπει να κανω εξασκηση στα αντιστοιχα τεστ?Επισης θα πρεπει να κανω κατι εξτρα που δν κανω στην προετοιμασια για το michigan?

Thx και παλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoletta9

Νεοφερμένος

Η Νικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω δυστυχως δεν πηρα το ΕCPE, βεβαια δεν με πειραξε καθολου γιατι ημουν σιγουρη οτι δεν θα το επαιρνα, αλλα νομιζω οτι κατα πασα πιθανοτητα εχω παρει το EDEXCEL!! Τι με συμβουλευετε να ξαναδωσω για Μichigan ή οχι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δοκίμασε να ξαναδωσεις...
Δεν χανεις και τπτ!Ουτος ή αλλώς το ecpe ειναι "δυνατο" χαρτι και θα το χρειαστείς γτ ειναι πιο πολύ "γνωστο" απο το εντεξελ!Αλλα κατσε στρωσου δωσε το και θα το περάσεις και σιγουρα αν το παρεις δεν εχεις να χασεις τπτ παρά μόνο να κερδίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natassa12

Νεοφερμένος

Η natassa12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σε ολους.να ρωτησω κατι,επειδη δεν γνωριζω?αναγνωριζονται και τα 3 πτυχια το ιδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos12

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ξέρω οτι υπάρχουν παρόμοια θέματα αλλά θελω να ακούσω τις γνώμες των παιδιών που δίνουν το Μαιο κυρίως!
Cambridge---> Μου το προτείνει η καθηγήτρια..
Μichigan---->Aν πάω εξωτερικό θα πάω Αμερική
Toich-------->Αν το δώσω πιστεύω 85% οτί θα πάρω Advanced!
Για να δω γνώμες!:jumpy:


Μπορεί κανένας Moderator να βάλει ένα poll plz?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Yπάρχει παρόμοιο θέμα εδώ -> https://www.ischool.gr/showthread.php?t=1033

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy5454

Νεοφερμένος

Η katy5454 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χαίρετε!Θα ήθελα να με βοηθήσετε μιας και έχω ένα μεγάλο δίλλημα!
Είμαι στο επίπεδο advanced και δεν ξέρω τί να δώσω toeic ή edexcel?
Ο καθηγητής μου ,μου λέει πως πρέπει να διαλέξω ένα από τα 2.Δεν ξέρω όμως ποιο.Τί μου προτείνετε?
περιμένω απαντήσεις σας...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ξέρω οτι υπάρχουν παρόμοια θέματα αλλά θελω να ακούσω τις γνώμες των παιδιών που δίνουν το Μαιο κυρίως!
Cambridge---> Μου το προτείνει η καθηγήτρια..
Μichigan---->Aν πάω εξωτερικό θα πάω Αμερική
Toich-------->Αν το δώσω πιστεύω 85% οτί θα πάρω Advanced!
Για να δω γνώμες!:jumpy:


Μπορεί κανένας Moderator να βάλει ένα poll plz?

Cambridge ή MIchigan!
Λοιπον κατα την γνώμη μου Cambridge γιατι είναι πολύ ισχυρό και ειναι η κραταιά δύναμη!Αν το περάσεις θα το θεωρησεις μεγαλο επιτευγμα!Trust me!;)Αν πάς Αμερική ίσως σου χρησιμεύσει το Μισιγκαν αλλα ΟΚ μην νομιζεις οτι θα γινουν και θαυματα.Κατα την γνωμη ειναι πιο βατο το Μισιγκαν απο το Καιμπριτζ αλλα το Καιμπριτζ στο προτεινω!
ΤΟEIC ουτε κατα διανοια.Ειναι πιο πολυ για ενηλικες με εππαγγελματικο λεξιλογιο....;)

Χαίρετε!Θα ήθελα να με βοηθήσετε μιας και έχω ένα μεγάλο δίλλημα!
Είμαι στο επίπεδο advanced και δεν ξέρω τί να δώσω toeic ή edexcel?
Ο καθηγητής μου ,μου λέει πως πρέπει να διαλέξω ένα από τα 2.Δεν ξέρω όμως ποιο.Τί μου προτείνετε?
περιμένω απαντήσεις σας...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:bye:

Edexcel!
Για το ΤΟΕΙΚ δες λιγο παραπανω τι εγραψα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top