Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον δυο βιβλια θα σου προτεινω.
ECPE Skills Builder New Editions για λεξιλογιο που πεφτει στις εξετασεις πολυ συχνα και ειναι και ενα βιβλιο-κλειδι για οσους δινουν ECPE!

Super Final Super Course το οποιο εχει τα παντα

  • 20 Practice Examinations (GCVR)
  • 30 Listening Tests (10 Evaluation + 20 Practice)
  • 8 Speaking Practice Tests
  • Oral interview Section
  • 10 Extra Close Practice
  • Extra 2 CGVR Practice Examinations
  • FREE COMPANION
  • Συνοδεύεται από 9 listening CDs
Αυτα τα δυο εκαναν τα κοριτσια στο φροντηστηριο μου περσι τον Μαιο και το πηρα και οι δυο το ECPE!:no1:
-----------------------------------------
Για εκθεση δεν θυμαμαι ποιο εκαναν,αλλα μπορω να σας ανεβασω ενα φυλλαδιο που εχει 30 θεματα εκθεσεις για ECPE.
Ελπιζω να φτανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
α!σημαντικο που ξεχασα να ρωτησω.υπαρχει κανεις τροπος να εξετασει κανεις το κομματι του listening μεσα στην ταξη?δλδ,οκ σου βαζω την κασετα και συ ακους και κυκλωνεις.αν καποιος μαθητης δν τα καταλαβαινει,αυτο εννοω μπορει να βοηθησει ο καθηγητης?im wondering...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
α!σημαντικο που ξεχασα να ρωτησω.υπαρχει κανεις τροπος να εξετασει κανεις το κομματι του listening μεσα στην ταξη?δλδ,οκ σου βαζω την κασετα και συ ακους και κυκλωνεις.αν καποιος μαθητης δν τα καταλαβαινει,αυτο εννοω μπορει να βοηθησει ο καθηγητης?im wondering...
τι εννοεις να εξατασει?επειδη το εχω δωσει και κοπηκα για λιγο..πιστεω οτι με πολυ εξασκηση θα το καταφερεις ισως αν προσπαθεις να διαβαζεις λιγο παρακατω να μπαινεις στο νοημα..εγω ετσι το βελτιωσα..και αυτο που λενε κρατα σημειωσεις στα τελευταια parts οντως ισχυει....κρατωντας σημειωσεις οχι μονο σου χρησιμευουν αλλα συγκεντρωνεσαι καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Η εξάσκηση στο listening μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Βοηθά πολύ να ακούς μουσική (οχι ελληνική ούτε ραπ ας πουμε που βασικα εχει slang)και να ακούς (κ όχι να διαβάζεις υπότιτλους) σε ταινίες. Προς αποφυγή πειρασμών βάλε αγγλικούς υπότιτλους :)
Επίσης στο listening ειναι σημαντικό να μη τα χάνει κανείς αν χάσει κάποια (ή κάποιες) ερωτήσεις. Αν χάσουμε κάποια απάντηση, δεν πειράζει, πάμε παρακάτω. Δεν είναι ανάγκη να τα χάσουμε όλα :)
Τα πήγες καλά στα τεστ που έκανες απ' ότι βλέπω, οπότε δεν γίνεται να μη πιάσεις τίποτα στο listening :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας!!ελπιζω να εχουμε μια καλη επικοινωνια ωσπου να δωσω το Μαη καταρχας,και το Νοεμβρη στη συνεχεια.

teol20 μπορεις να ανεβασεις τα θεματα εκθεσεων?σε ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον οριστε οι 30 εκθεσεις που σου υποσχεθηκα: https://rapidshare.com/files/136452470/ECPE_Writing.pdf

Αντε και καλη σου επιτυχια!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna

Νεοφερμένος

Η eleanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
cambridge βεβαια.τι ερωτηση κ αυτη:lol::s:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν μπορω να δικαιολογησω γιατι ειστε τοσο αρνητικοι βρε παιδια με το Cambridge!
Μια χαρα πτυχιο ειναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
θερμες θερμες ευχαριστιες teol

να σας πω πως ξεκιναω μαθημα την δευτερα με τα michigan proficiency practice tests της diane piniaris-η αυτοαποκαλουμενη mama michigan.

καλα ειναι λετε?

ευχαριστω και παλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
να ρωτησω κατι τα προκαταρκτικα εχουν καταργηθει για το Michigan ή οχι?το λεω γτ οταν ειχα δωσει εγω πριν 3 χρονια ειχε...για το proficiency εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, τα preliminary έχουν καταργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina162

Νεοφερμένος

Η konstantina162 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
θελω να ζητησω συγνωμη για κατι που ειχα γραψει πριν λιγες μερες,κ δεν ισχυει και το πληροφορηθηκα πριν λιγο.ειχα πει οτι το lancashire αναγνωριζεται απο τον ασεπ ενω μαλλον δεν αληθευει.εκεινο που ισχυει ειναι ομως οτι δινει επαρκεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεκτη η συγγνωμη σου!:)
Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω ειναι οτι καποιοι σε άλλα τοπικ ακομα επιμενουν οτι αναγνωρίζετε απο το ΑΣΕΠ.Τεσπα.Ο καθενας εκθετει την γνωμη του ελευθερα αρκει να ειναι βασισμένη σε κατι και να μην ειναι αερολογιες!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Λοιπόν!
Προς το παρόν πήραμα κάτι βιβλία του Advanced γενικά όχι για κάποιο πτυχείο και περιμένω να δω ποια έχω lower έχω περάσει ..όποια έχω περάσει θα συνεχίσω τα αντοίστηχα Advanced..
Τώρα σκέφτομαι βέβαια και το City and Guilds το οποίο έκανα ένα τεστ και τα πήγα σχετικά κάλά για 1η φορά! Τώρα θα δούμε..!!
Πάντως σκέφτομαι σιβαρά να το δώσω Μάρτιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
το michigan παντως ειναι χαζο ν μν τ δωσεις γτ ειναι σχετικα ευκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eπιλογη του βρε παιδί μου.
Επειδη ειναι επιπεδο advanced δεν θα του συνιστουσα alce καθως ναι μεν ειναι ελληνικο πτυχιο.Και απο την αλλη ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Για city and guilds ωραια επιλογή!Οπως και Κρατικο Γ1 ωραια επιλογη.Ωραια επιλογη και τα εντεξελ.Εγω παντως ΚΠΓ Γ1 θα δωσω και κτ αλλο φυσικα!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα δώσω toeic για επίπεδο advanced!
Για το κρατικο δεν εχω ακουσει τοσα πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και το ΤΟΕΙΚ καλο ειναι.Μονο που εχει Business english και απευθυνετε ως επι το πλειστον σε ενήλικες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως βασικά το κοινό του είναι ενήλικες.
Καλή επιτυχία πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε ξέρω αν το γράφω σε σωστό θέμα γι' αυτό μη με σκοτώσετε:p

Τώρα τελευταία έχω ακούσει από πολλούς (θείους, θείες, φίλες του μαμά, φίλους του μπαμπά και δε συμμαζεύεται) ότι οι πιο πολλές (δημόσιες) επιχειρίσεις ζήτανε οπωσδήποτε να έχεις το κρατικό πτυχίο για να προσληφθείς. (Οχι δε θελω να γινω δημοσιος υπαλληλος :p)
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό από τη στιγμή που κάποιος έχει το ΕCPE ή το CPE. Εσείς τι λέτε; Αν ισχύουν οι φήμες, να δώσω 70 ευρώ να πάω να το δώσω. Δε θα χάσω και τίποτα.
Αλλά δε νομίζω να ισχύουν, θα είναι αδικία να θέλουν κρατικό αν έχεις κάποιο κλάσεις υψηλότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top