Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ έχω το Michigan. Δεν είναι και πολύ δύσκολο, από την πλευρά του επιπέδου! Αλλά στα ακουστικά όλο κάτι κάνουν για να κάνουν τα παιδιά να κοπούν!!!ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ!!!

Κοίτα..εγώ έδωσα φέτος το michigan lower και ακούγονταν μια χαρα αρκεί να ήσουν προσηλωμένος σε αυτό που άκουγες..μάλιστα η εξετάστρια μας ρώτησε αν θέλαμε να αυξήσει την ένταση!Τεσπα..ίσως έχουν αλλάξει τα δεδομένα από πιο παλιές εξετάσεις ή ήταν καλή η αίθουσα που είχαμε εμείς φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Κοίτα..εγώ έδωσα φέτος το michigan lower και ακούγονταν μια χαρα αρκεί να ήσουν προσηλωμένος σε αυτό που άκουγες..μάλιστα η εξετάστρια μας ρώτησε αν θέλαμε να αυξήσει την ένταση!Τεσπα..ίσως έχουν αλλάξει τα δεδομένα από πιο παλιές εξετάσεις ή ήταν καλή η αίθουσα που είχαμε εμείς φέτος!
ε κλ αυτό γίνεται σε όλα τα test... ή τουλάχιστον σε όσα έχω δώσει εγώ. Και συνήθως και κανείς δε λέει να την αυξήσουν (άσε που και να την αυξήσουν με τις μούφες cd player που έχουν θα παραμορφώνει και δε συμφέρει :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

England

Νεοφερμένος

Ο England αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα δώσω το Proficiency of Cambridge University για διαφόρουσ λόγους: Ι) Έχει περισσότερο κύρος και τα πανεπιστήμια του εξωτερικού το αναγνωρίζουν περισσότερο
ΙΙ)Και κυριότερον συμπαθώ και εγώ τους Αγγλους όπωσ και ο Αnarhik
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Nομίζω πως το Cambridge είναι το δυσκολότερο. Η έκθεση ειδικά δεν παίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To Cambridge πιστευω ειναι για τους καλα διαβασμένους.
Δεν θεωρώ οτι ειναι κάτι τρελά δύσκολο,αλλα πρέπει να αγαπάς την αγγλική γλώσσα.
Φανταστείτε για να "βγει" ενα ολοκληρωμενο exam paper απο το πανεπιστημιο χρειαζεται 2-2.5 χρονια.Φανταστείτε τι ποιότητα έχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Nομίζω πως το Cambridge είναι το δυσκολότερο. Η έκθεση ειδικά δεν παίζεται...

H έκθεση του cambridge δεν είναι δύσκολη, κουφή είναι. Πέφτουν κάτι θέματα να σε φιλάει ο Θεός... :P Eγώ σαν γνωστός κωλόφαρδος και το άτομο που πάει από τον ευκολότερο τρόπο, διάλεξα το proposal...

Στην αρχή πήγα να γράψω το article αλλά δεν...:P

To Cambridge πιστευω ειναι για τους καλα διαβασμένους.
Δεν θεωρώ οτι ειναι κάτι τρελά δύσκολο,αλλα πρέπει να αγαπάς την αγγλική γλώσσα.
Φανταστείτε για να "βγει" ενα ολοκληρωμενο exam paper απο το πανεπιστημιο χρειαζεται 2-2.5 χρονια.Φανταστείτε τι ποιότητα έχουν!

Τα θέματα του cambridge είναι πραγματικά άπιαστα (μιλάει το πορωμένο:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emmanuella

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Για να λέμε τα σωστά ...

Το κάθε δίπλωμα πάει με τις " δυνατότητες " και το χρόνο που θα διαθέση ο καθένας ...
Όπως επίσης την παιδεία και τα ερεθίσματα που έχει δεχτεί από το φριντιστήριο ή τους καθηγητές ...:iagree:

Michigan : Είναι ένα πτυχίο που απαιτεί ευρύ λεξιλόγιο. Εύκολο μεν, αλλά με παγίδες. Άρα θέλει πολύ καθαρή σκέψη.
Edexcel : Ένα αρκετά εύκολο δίπλωμα. Το μόνο πρόβλημα ? Έχει λίγο απ'όλα ... που σημαίνει ... πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις ...
Campridge : Αρκετά δύσκολο πτυχίο αλλά όχι για αυτούς που έχουν μάθει από παλιά σε αυτό το σύστημα. Οι βαθμοί κάθε μέρους συμψηφήζετε με των άλλων. Το προφορικό ... είναι παλούκι !

Όποιος δεν είναι σίγουρος ότι θα περάσει αλλά έχει δυνατότητες έχει τέσσερεις επιλογές :
1) Δίνει edexcel και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει...
2)Δίνει Michigan ως πιο εύκολο από Cambridge ... ΑΛΛΑ ... κίνδυνος να χάσει ένα part και να χάει όλο το πτυχίο.
3)Δίνει Campridge .... διαβάζει λίγο παραπάνω ... ΑΛΛΑ ... ίσως να χάσει ένα part αλλά να πάρει βαθμούς από άλλο.
4)Δίνει Campridge και Michigan μαζί ... και έχει πολλλλεεςςςς πιθανότητες !

Καλή επιτυχία λοιπόν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Tα προφορικά του cambridge όντως είναι παλουκάκι...


Πρέπει να είσαι παπαρδέλας για να πάρεις έναν αξιοπρεπή βαθμό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αααα η λογοδοιάρια δεν μου λείπει.Το μονο που με φοβιζει ειναι η διάρκεια του η οποία ξεπερνάει κατα πολύ τις 6 ωρες σε διαρκεια με τα διάλλειμα!Θα πρεπει να ειναι πολυ exhausting...

Tεσπα καλη επιτυχία σε όσους δίνουν τώρα και καλό μηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aλήθεια, πότε δίνετε michigan;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Michigan ECPE--->29/11/08
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωφώ26962

Νεοφερμένος

Η Φωφώ26962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ θα δωσω το edexcel. Εχει ακριβως την ιδια αξια και με το cambridge και με το michigan. Συμφωνείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ναι την ιδια εχουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωφώ26962

Νεοφερμένος

Η Φωφώ26962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΕΓΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟ EDEXCEL. ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ?:no1:
-----------------------------------------
ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΟΙΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
για το Zertifikat λες ή για μεγαλυτερο επιπεδο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωφώ26962

Νεοφερμένος

Η Φωφώ26962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΟ ZERTIFIKAT ΦΥΣΙΚΑ!! ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ(ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το ΚΠΓ δινετε Νοεμβριο και Μαιο!
Οχι Φεβρουάριο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΟ ZERTIFIKAT ΦΥΣΙΚΑ!! ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ(ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ).


Γιατι φυσικά?
Πλέον να ξέρεις πως το Zertifikat δεν σου αρκει..η αξια του ειναι ελαχιστη...
εγω που το εδωσα,εδωσα το goethe!..τωρα συνεχιζω για β2 και μαλλον θα δωσω goethe..οχι κρατικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ΕΓΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟ EDEXCEL. ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ?:no1:
-----------------------------------------
ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΟΙΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ?
δεν είναι πιο εύκολο....
Είναι διαφορετικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ΕΓΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟ EDEXCEL. ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ?:no1:
-----------------------------------------

Και εγώ το edexcel αλλά ρε παιδειά δεν ξέρω έχω ακούσει πολλά, ότι είναι το ίδιο με τα άλλα μόνο στον ασεπ και ότι το δημιουργούν φροντηστήρια και άλλα και η Αγγλικών στο σχολείο μας έλεγε ότι βλακεία όποιος έχει πάρει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top