Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
και οι Αυστριακοί / Γερμανοί...ας μοιάζει η Γερμανική με την Αγγλική σε κάποιες λέξες. :hehe: Να ακούς Γερμανό να μιλάει Αγγλικά και ότι δεν του βγαίνει να το λέει στα Γερμανικά.
Γερμανοί και Γάλλοι έχουν πολύ πλάκα όταν μιλάνε αγγλικά. Λόγω προφοράς τρομάζεις στην αρχή μέχρι να τους συνηθίσεις.
 

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Γερμανοί και Γάλλοι έχουν πολύ πλάκα όταν μιλάνε αγγλικά. Λόγω προφοράς τρομάζεις στην αρχή μέχρι να τους συνηθίσεις.
Ενώ όταν τα μιλούν οι Έλληνες... νομίζεις πως βρίσκεσαι στο Λονδίνο :queen:

...
- Εμάς «μπούτσερ» μας το έμαθαν στο σχολείο.
- Μα ξάδερφε, /ˈbʊtʃə/ προφέρεται η λέξη.
- Άντε μωρέ που θα μιλάω σαν αδελφή να πούμε... «μπούτσερ» το λέω εγώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ενώ όταν τα μιλούν οι Έλληνες... νομίζεις πως βρίσκεσαι στο Λονδίνο :queen:

...
- Εμάς «μπούτσερ» μας το έμαθαν στο σχολείο.
- Μα ξάδερφε, /ˈbʊtʃə/ προφέρεται η λέξη.
- Άντε μωρέ που θα μιλάω σαν αδελφή να πούμε... «μπούτσερ» το λέω εγώ.
Ακριβως, η γλωσσα εχει την προσωπικοτητα των ανθρωπων που ανηκει.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ενώ όταν τα μιλούν οι Έλληνες... νομίζεις πως βρίσκεσαι στο Λονδίνο :queen:

...
- Εμάς «μπούτσερ» μας το έμαθαν στο σχολείο.
- Μα ξάδερφε, /ˈbʊtʃə/ προφέρεται η λέξη.
- Άντε μωρέ που θα μιλάω σαν αδελφή να πούμε... «μπούτσερ» το λέω εγώ.
Αν συγκρίνεις έναν Γάλλο/Γερμανό με έναν Έλληνα (που ξέρει αγγλικά και όχι how bo you bo) θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ πιο καθαρή η προφορά του Έλληνα. Ομοίως και ένας Ισπανός θα μιλάει πιο καθαρά αγγλικά γιατί ο τρόπος με τον οποίο μιλάνε οι Ισπανοί μοιάζει με τον δικό μας. Σαφώς και δεν έχουμε την προφορά των Βρετανών. Δεν είπα αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top