Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Τα london tests of english (edexcel) τα δημιουργεί το edexcel αγγλίας, ο οποίος είναι ένας από τους μεγαλύτερους, αναγνωρισμένος φορέας στη χώρα του. :)
Δεν μπορώ να φανταστώ καθηγήτρια να εκφέρει άποψη με τέτοιο τρόπο. Μου κάνει εντύπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
το cambridge ειναι το μοναδικο, τα αλλα ειναι ψιλομαιμουδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη

Νεοφερμένος

Η Ελευθερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι καινουργια στην παρεα και ειπα να ξεκινησω απο τα γνωριμα...:P
κατα την γνωμη μου δυο ειναι τα πτυχια...cambridge+michigan..
τα αλλα δεν γνωριζουμε αν ειναι αναγνωρισμενα και αν ναι μπορει ν παψουν να ειναι..οποτε 2 ειναι οι σταθερες αξιες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
το cambridge ειναι το μοναδικο, τα αλλα ειναι ψιλομαιμουδες

Εγώ έδωσα και cambridge και edexcel proficiency. Αξίζει να σου πω ότι στο πρώτο πήρα Β ( με τέσσερα A και ένα D) και στο edexcel ήμουν ακριβώς πάνω στη βάση για να καταλάβεις πιο είναι ψιλομαιμού και πιο όχι..:)

Το cambridge έχει απλά κύρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη

Νεοφερμένος

Η Ελευθερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ έδωσα και cambridge και edexcel proficiency. Αξίζει να σου πω ότι στο πρώτο πήρα Β ( με τέσσερα A και ένα D) και στο edexcel ήμουν ακριβώς πάνω στη βάση για να καταλάβεις πιο είναι ψιλομαιμού και πιο όχι..:)

Το cambridge έχει απλά κύρος...
Νομιζω οτι δεν πρεπει να κρινουμε ενα πτυχιο απο την αποδοση μας και μονο...μπορει εκεινη την ημερα να μην απεδωσε ενας εξεταζομενος καλα λογω αγχους ή χιλιων δυο λογων..

επισης δεν νομιζω οτι το cambridge ειναι μονο κυρος...ειναι ενα πτυχιο απο το οποιο μαθαινεις οσα μαθαινεις απο ολα τα υπολοιπα μαζι...το στυλ ειναι πιο επισημο (κλασσικο αγγλικο:xixi:) ομως σε βοηθαει πολυ...προσωπικα οταν πηρα το proficiency του michigan στην εκθεση πηρα honor pass...βεβαια συγκρινομενη η τοτε εκθεση μου με τις τωρινες που ετοιμαζομαι για το cambridge ειναι η μερα με την νυχτα...αυτες πραγματικα αξιζουν τετοιο βαθμου οχι απο αποψη μονο δικης μου αποδοσης αλλα απο την γενικοτερη αντιμετωπιση των θεματων..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν πρεπει να κρινουμε ενα πτυχιο απο την αποδοση μας και μονο...μπορει εκεινη την ημερα να μην απεδωσε ενας εξεταζομενος καλα λογω αγχους ή χιλιων δυο λογων..

επισης δεν νομιζω οτι το cambridge ειναι μονο κυρος...ειναι ενα πτυχιο απο το οποιο μαθαινεις οσα μαθαινεις απο ολα τα υπολοιπα μαζι...το στυλ ειναι πιο επισημο (κλασσικο αγγλικο:xixi:) ομως σε βοηθαει πολυ...προσωπικα οταν πηρα το proficiency του michigan στην εκθεση πηρα honor pass...βεβαια συγκρινομενη η τοτε εκθεση μου με τις τωρινες που ετοιμαζομαι για το cambridge ειναι η μερα με την νυχτα...αυτες πραγματικα αξιζουν τετοιο βαθμου οχι απο αποψη μονο δικης μου αποδοσης αλλα απο την γενικοτερη αντιμετωπιση των θεματων..:)

Άσχετο αλλά και εγώ στο cambridge έμαθα να γράφω έκθεση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Εγώ έδωσα και cambridge και edexcel proficiency. Αξίζει να σου πω ότι στο πρώτο πήρα Β ( με τέσσερα A και ένα D) και στο edexcel ήμουν ακριβώς πάνω στη βάση για να καταλάβεις πιο είναι ψιλομαιμού και πιο όχι..:)

Το cambridge έχει απλά κύρος...
ελα ρε φιλε μπορεινα υπηρχαν κιαλλοι παραγοντες , ισως ...\
;)
-----------------------------------------
Ειμαι καινουργια στην παρεα και ειπα να ξεκινησω απο τα γνωριμα...:P
κατα την γνωμη μου δυο ειναι τα πτυχια...cambridge+michigan..
τα αλλα δεν γνωριζουμε αν ειναι αναγνωρισμενα και αν ναι μπορει ν παψουν να ειναι..οποτε 2 ειναι οι σταθερες αξιες...;)
μοο το καιμπριτζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δηλαδή οι δικοί μου μαθητές που δίνουν Edexcel και γνωρίζουν να γράφουν εκθέσεις διαφόρων τύπων, είναι η εξαίρεση; :!::hmm:
Παιδιά το τι θα μάθει κανείς και το πόσο καλά δεν είναι θέμα πιστοποιητικού αλλά αποτέλεσμα κοινών προσπαθειών καθηγητή και μαθητή (χρειάζονται απαραίτητα και τα δύο :))
Από τα αναφερόμενα πιστοποιητικά δεν υπάρχουν καλά και κακά. Το καθένα έχει το format του
Και για τα 2 αγγλικά πιστοποιητικά (cambridge και edexcel) σας διαβεβαιώ πως εκδίδονται απο φορείς ισότιμα αναγνωρισμένους στην Αγγλία. Και οι δύο είναι μεγάλοι φορείς με πολύχρονοι πείρα. Απλά στην Ελλάδα είναι πιο καινούριο το edexcel και γι' αυτό ο κόσμος έχει συνηθίσει το camridge :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δηλαδή οι δικοί μου μαθητές που δίνουν Edexcel και γνωρίζουν να γράφουν εκθέσεις διαφόρων τύπων, είναι η εξαίρεση; :!::hmm:
Παιδιά το τι θα μάθει κανείς και το πόσο καλά δεν είναι θέμα πιστοποιητικού αλλά αποτέλεσμα κοινών προσπαθειών καθηγητή και μαθητή (χρειάζονται απαραίτητα και τα δύο :))
Από τα αναφερόμενα πιστοποιητικά δεν υπάρχουν καλά και κακά. Το καθένα έχει το format του
Και για τα 2 αγγλικά πιστοποιητικά (cambridge και edexcel) σας διαβεβαιώ πως εκδίδονται απο φορείς ισότιμα αναγνωρισμένους στην Αγγλία. Και οι δύο είναι μεγάλοι φορείς με πολύχρονοι πείρα. Απλά στην Ελλάδα είναι πιο καινούριο το edexcel και γι' αυτό ο κόσμος έχει συνηθίσει το camridge :)

Cambridge δε λέγεται;:p (πλακίτσα:p)

Πάντως είναι αυτό που είπα και εγώ, το cambridge έχει αποκτήσει κάποιο κύρος και γι' αυτό το προτιμάνε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Cambridge δε λέγεται;:p (πλακίτσα:p)

Πάντως είναι αυτό που είπα και εγώ, το cambridge έχει αποκτήσει κάποιο κύρος και γι' αυτό το προτιμάνε:P
:thanks:;)
Εχεις δίκιο..... :)
Γραφω στα διαλείμματα αν προλάβω οπότε δικαιολογείστε με λόγω πίεσης χρόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σιγα βρε sonia!
Ξες ποσες φορες εχω κανει τετοια λαθη!πχ decemeber:P
Tεσπα!
Εγω θα δινα Cambridge:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ποιο πτυχίο να δώσω από τα 3; Ποια μου προτείνετε; edexcel ,cambridge i michigan;:(:(



Michigan δαγκωτό!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stabitas

Νεοφερμένος

Η stabitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ρε παιδιά και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω!!!
έχω πάρει το lower cambridge στην τρίτη γυμνασίου δηλαδη πριν 8 ολοκληρα χρόνια και τώρα αποφάσισα να τα τελειοποιήσω αλλά michigan ή cambridge?
τι προτεινετε για την περιπτωσή μου γιατροί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σαν φορματ πιο σου αρεσει πιο πολυ?
Μισιγκαν ή Καιμπριτζ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stabitas

Νεοφερμένος

Η stabitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τι να σου πω? δεν το εχω ψαξει και ακομα δεν εχω αρχισει μαθηματα αλλα ξερεις λογω έλλειψης χρόνου δεν θελώ να μπω στο τρυπάκι να δώσω και τα δύο ουτε να δωσω κάτι και να αποτύχω!

σαν δομή θεωρώ το cambridge πιο βατο με την έννοια πως το άλλο με αγχώνει και με δεδομένο πως σε όσες γλώσσες έχω δώσεις εξετάσεις μέχρι τώρα τα λάθη προέρχονταν από βιασύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγω εχω παρει και τα δυο του Michigan....
Για το edexcel δεν εχω αποψη, δεν θυμαμαι καν αν υπηρχε τοτε.
Για τα αλλα 2, μην κοιτατε το θεμα "ευκολο"/"δυσκολο".. Αν σας βολευουν οι πολλαπλες του michigan πατε εκει.. Αλλιως στο cambridge.
Στο lower ειχα προετοιμαστει και για τα 2, αλλα τελικα εδωσα μονο το michigan (ημουν απολυτα σιγουρος τρομαρα μου:D). Ε και μετα στο proficiency, δεν ασχοληθηκα με το cambridge καθολου... Επαιξε και ενα ρολο το φροντιστηριο εδω βεβαια. Και τα δυο αυτα παντως ειναι απολυτα ισοδυναμα, οποτε θεμα "κυρους" κλπ δεν παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Δώσε cambridge μπορει να ειναι δυσκολο στο reading comprehension και στο composition αλλα αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
γεια σας παιδια.θελω τα φωτα σας στην ερωτηση μου.καταρχας να σας πω πως ειμαι ενας μεταπτυχιακος φοιτητης,και τωρα που εχω λιγο χρονο ως Νοεμβρη θελω να δωσω proficiency.Αρχικα ειχα στο μυαλο μου για το michigan καθως μου ειπαν πως η γραμματικη δν ειναι τοοσο απαιτητικη,αλλα θελει λεξιλογιο πολυ.Long story short,πηρα ενα βιβλιο του burlington και καθησα να λυσω τα 8 τεστ του βιβλιου.Ο μεσος ορος μου κυμαινοταν στο 90/120.Δλδ σε καποια εκανα 97,94,92,85,88 κλπ....Εντοπισα πως τα θεματα της εκθεσης ειναι πολυ απαιτητικα σε στυλ δοκιμιου.Στα listening parts του βιβλιου εκανα σε ολα pass απο 35/50 και πανω.Αυτα για να εχετε ολα τα data.Καποιοι καθηγητες μου ειπαν πως με 3 ωρες την βδομαδα με εμφαση στο speaking που αλλαζει για πρωτη χρονια φετος , και στο writing μπορω να το προσπαθησω το Μαη αλλα χλωμο.Για ποιο σιγουρο μου παν Νοεμβρη.Η παλια μου καθηγητρια επειδη ξερει τι μαθητης ειμαι,με διαβεβαιωσε πως μπορω το Μαη.Η σημαντικη παραμετρος ειναι πως δν μπορω να διαβαζω ολη μερα Αγγλικα καθοτι δουλευω κι ολας.Καποιος αλλος μου προτεινε λοιπον το edexcel σαν εναλλακτικη με την εννοια πως μπορω να το παρω πολυ σιγουρα αυτο το Μαη και να ξεμπερδευω.As you might see,i m a bit confused.Nα σημειωσω πως ηδη εχω κανει τα τεστακια αυτα του βιβλιου ετσι για να δω που περιπου ειμαι,και μου αρεσε το format του michigan.Το edexcel δεν το πολυ ειδα...αλλα εχω ενα intuition αρνητικο.Η ερωτηση μου ειναι εσεις τι θα προτεινετε σαν ατομα ποιο κοντα στα αγγλικα,μιας και γω εχω να τα πιασω απο β γυμνασιου που πηρα το lower.Και εκτος αυτου,με ενα 3ωρο την βδομαδα is it doableto get it?παντα για το michigan.
Α,και κατι τελευταιο.Καποιος μου ειπε να προσπαθησω και για τα 2.Πως θα ηταν δυνατον να δωσω και στα 2 μιας και εχουν τελειως διαφορετικο format?

Σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις σας εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλως ορισες αγαπητε φιλε μου!
Λοιπον ξεκιναω.Καταρχας βλεπω οτι εισαι πολυ καλος στα αγγλικα εστω και αν εχεις να τα πιασεις αρκετα χρονια και αυτο ειναι πολυ θετικο για σενα καθως ξερεις καποια βασικα πραγματα.Τωρα σχετικα με την εκθεση και το προφορικα που σε φοβιζουν να σου πω πως στην εκθεση σε περναν αρκετα ευκολα αν εχεις χρησιμοποιήσει μεγαλο ευρος λεξιλογικων και γραμματικων φαινομένων και ξερεις να χειρίζεσαι σωστα την γλωσσα.Να φανταστεις μονο το 10-15% κοβουν στην εκθεση του ECPE.Τωρα σχετικα με τα προφορικα να σου πω πως αν και αλλαζουν και γινονται πιο περιπλοκα,το μισιγκαν ουτος η άλλος προφορικα δεν κοβει.Αρκει να μην εισαι απαθεις και να μιλας για να αποδειξεις τις γνωσεις σου.Μονο το 2-3% των υποψηφιων κοβετε στα προφορικα.Στα αλλα που δεν εχεις προβλημα ΟΚ το ξαναλεω ειναι ΠΑΡΑ πολυ θετικο.Γιατι κακα τα ψεματα οι πιο πολλοι κοβονται GCVR and Listening!
Tωρα για το EDEXCEL.Αν τα πας τοσο καλα στο Michigan δωσε αν θες και εντεξελ.Μπορει να ειναι εντελως διαφορετικος ο τροπος εξετασης,αλλα ειναι πολυ ευκολο και επικοινωνιακο πτυχιο το εντεξελ το οποιο δεν εξεταζει γραμματικη να διευκρυνησω.
Τωρα εν συνεχεια,πιστευω οτι μπορεις να αντεπεξελθεις με 3 ωρες μαθημα και αλλες τοσο περιπου διαβασμα στο σπιτι,αφου εχεις καλο επιπεδο γλωσσας.Αν θες να δωσεις τον Μαιο δεν θα στο συνιστουσα γιατι οι εξετασεις ειναι 4 μηνες απο τωρα και ειναι κακα τα ψεματα ενα μικρο χρον, διαστημα.Αλλα αυτο ας το απαντησει καποιος σχετικος απο εδω για να μην σε παρω στο λαιμο μου!

Αυτα ειχα να σου πω και ελπιζω να σε βοηθησα.
Αν θες τπτ αλλο ενα ποστ αρκει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
μαλιστα,καταλαβα λιγο πολυ.αλλη ερωτηση.οσον αφορα για τα βιβλια που διδασκουν?ποια προτεινετε εσεις και ποια ειναι τα καλυτερα οσον αφορα την εμπειρια σας?εγω οπως σας ειπα πηρα του burlington που εχει μονο τεστακια και μια γνωστη μου προτεινε το succeed του Betsis.τωρα αυτη η καθηγητρια που θα μου κανει προτεινε κατι πρασινα που εχουν καποια αμερικανικα συμβολα απεξω,αγαλμα ελευθεριας,κοινοβουλιο κλπ.δν θυμαμαι τιτλο να σας πω.αυτοαποκαλειται mama michigan μου ειπε η συγγραφεας τους.ποσα companion θα πρεπει να εχει διαβασει ο μαθητης απο για να παει με μια σιγουρια απο πληθος λεξεων πιστευετε?και φυσικα ποσα βιβλια τεστ να εχει κανει?

σας ευχαριστω και παλι.οποια πληροφορια χρησιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top