Γενικές φοιτητικές απορίες

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Οταν παμε για εγγραφη στη σχολη μας χρειαζται να εχουμε και "υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είμαστε εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα". Απο που την προσκομιζουμε ομως?

Akis_Megara

Well-known member

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.
Μου είπαν οτι το φοιτητικό πάσο μπορεί να βγει και κατά το Νοέμβριο. Ισχύει;

Jane E.

New member

Η Jane E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οταν παμε για εγγραφη στη σχολη μας χρειαζται να εχουμε και "υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είμαστε εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα". Απο που την προσκομιζουμε ομως?
Θα σας δώσουν τη δήλωση από τη γραμματεία και θα τη συμπληρώσετε επιτόπου κατά την εγγραφή.

life12

New member

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 742 μηνύματα.
για να βγαλω καρτα σε τραπεζα ωστε να μου βαζουν λεφτα οι γονεισ μου πρεπει να εχω κλεισει τα 18??3ερει κανεισ??

BLUE SEA

New member

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Αν δικαιουσαι δωρεαν σιτιση, τρως τσαμπα. Αλλιως αμα δεν δικαιουσαι, μπορεις αν θες να πληρωνεις ενα ποσο(αναλογα το πανεπιστημιο) και να τρως. Παντως ο μονος λογος κατα την γνωμη μου για να τ κανεις αυτο ειναι γιατι δεν ξερεις να μαγειρευεις αλλιως γιατι να δινεις λεφτα για αυτο το ανοστο φαι που δεν ξερεις καν τι ειναι και να μην φτιαχνεις δικο σου...
Έχεις απόλυτο δίκιο. Φτιάχνουν στη φοιτητική λέσχη, λόγου χάρη, χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι και ψάχνεις το χταπόδι.:P

mattypocket

New member

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
για να βγαλω καρτα σε τραπεζα ωστε να μου βαζουν λεφτα οι γονεισ μου πρεπει να εχω κλεισει τα 18??3ερει κανεισ??
Για να ειναι αποκλειστικα δικος σου ο λογαριασμος νομιζω πως ναι.

life12

New member

mattypocket

New member

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.

life12

New member

meloveyoudo

New member

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 566 μηνύματα.
Μου είπαν οτι το φοιτητικό πάσο μπορεί να βγει και κατά το Νοέμβριο. Ισχύει;
για να βγάλεις πασο θα πρέπει να έχεις γραφτεί στη σχολη και να έχεις παρει τους κωδικούς απο το πανεπιστήμιο σου (username kai pass) μετά μπαίνεις εδω https://submit-academicid.minedu.gov.gr/ και κανεις την αίτηση για το πασο. διαλέγεις ένα κατάστημα vodafone και το παραλαμβανεις απο εκει. εξαρταται απο ποτε θα κανετε εγγραφή στη σχολη, μετά το πολύ να κανει 1 μήνα.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikoslarissa

New member

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 653 μηνύματα.
Παιδιά για να μείνει κάποιος στην εστία του Πανεπιστημίου Αθηνών ή του ΕΜΠ πρέπει να σπουδάζει και στο ίδιο πανεπιστήμιο;

DarthFederer

New member

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

s υ n n y

New member

Η s υ n n y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι,πρέπει να έχεις κλείσει τα 18...στα ειπαν και πιο πανω :P μεχρι το δεκεμβρη λογικα ή κοινο λογαριασμο με τους γονεις σου θα έχεις ή θα στα δίνουν στο χέρι...

Τελευταία επεξεργασία:

chili_pepper

New member

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μπηκα 3η στη σχολη μου. Δικαιουμαι καποιο επιδομα ή κατι τετοιο; Γνωριζει κανεις;

InSheerPleasure

New member

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η αδελφη μου εδωσε φετος δευτερη χρονια,περυσι ειχε περασει σε ενα ΤΕΙ και ειχε γραφτει,δε δηλωσε ποτε μαθηματα. Φετος περασε σε ενα αλλο. Πρεπει να διαγραφει απο το αλλο? Η θα γινει αυτοματα? Ας μας διαφωτισει καποιος :P

BLUE SEA

New member

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Μπηκα 3η στη σχολη μου. Δικαιουμαι καποιο επιδομα ή κατι τετοιο; Γνωριζει κανεις;
Καταρχάς, μπράβο σου! Συγχαρητήρια! Λογικά δικαιούσαι χρηματική υποτροφία. Ρώτα επειγόντως στη γραμματεία της σχολής σου. Καλή αρχή!

Felid

Well-known member

Η Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,990 μηνύματα.
Πέρσι μια συμμαθήτριά μου είχε μπει από τους πρώτους στη σχολή της και της δώσανε επίδομα για λάπτοπ...

Δε θυμάμαι την σειρά... Πφφ! Πιο κάτω από 5η δε νομίζω να ήταν. :) Αλλά όπως σου είπαν, ρώτα για καλό και για κακό! :)

chili_pepper

New member

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καταρχάς, μπράβο σου! Συγχαρητήρια! Λογικά δικαιούσαι χρηματική υποτροφία. Ρώτα επειγόντως στη γραμματεία της σχολής σου. Καλή αρχή!
Ευχαριστω πολυ!:) Να παω να ρωτησω οταν γινονται οι εγγραφες ή να παω νωριτερα;

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,025 μηνύματα.
Η αδελφη μου εδωσε φετος δευτερη χρονια,περυσι ειχε περασει σε ενα ΤΕΙ και ειχε γραφτει,δε δηλωσε ποτε μαθηματα. Φετος περασε σε ενα αλλο. Πρεπει να διαγραφει απο το αλλο? Η θα γινει αυτοματα? Ας μας διαφωτισει καποιος :P
Αφού είχε κάνει εγγραφή στο περσινό τμήμα, πρέπει να πάει άμεσα να κάνει αίτηση διαγραφής. Μέσα στα δικαιολογητικά που θα καταθέσει για την εγγραφή της στο νέο τμήμα θα πρέπει να καταθέσει και τη διαγραφή της από το προηγούμενο.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 909 μηνύματα.
Καλησπέρα, πήγα σήμερα να βγάλω τις φωτογραφίες για την εγγραφή. Της είπα να είναι τύπου αστυνομικής ταυτότητας. Τις έβγαλε, ασπρόμαυρες όπως ακριβώς είναι στην ταυτότητα. Μετά της διευκρίνισα πως είναι για τη σχολή και μου είπε πως έπρεπε να της το είχα πεί, λέγοντας μου ότι δεν ξέρει αν θα μου τις δεχτούνε ασπρόμαυρες. Είμαι εντάξει ή θα χρειαστεί να βγάλω άλλες;

Χρήστες Βρείτε παρόμοια