Γενικές φοιτητικές απορίες

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Αν δικαιουσαι δωρεαν σιτιση, τρως τσαμπα. Αλλιως αμα δεν δικαιουσαι, μπορεις αν θες να πληρωνεις ενα ποσο(αναλογα το πανεπιστημιο) και να τρως.
Σε κάποια πανεπιστήμια το φαγητό της λέσχης είναι δωρεάν για όλους χωρίς να υπάρχουν κριτήρια και διακρίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν δικαιουσαι δωρεαν σιτιση, τρως τσαμπα. Αλλιως αμα δεν δικαιουσαι, μπορεις αν θες να πληρωνεις ενα ποσο(αναλογα το πανεπιστημιο) και να τρως. Παντως ο μονος λογος κατα την γνωμη μου για να τ κανεις αυτο ειναι γιατι δεν ξερεις να μαγειρευεις αλλιως γιατι να δινεις λεφτα για αυτο το ανοστο φαι που δεν ξερεις καν τι ειναι και να μην φτιαχνεις δικο σου...

Θα πρέπει να έχεις κάποιες προυποθέσεις προκειμένου να καταθέσεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοση "ειδικής ταυτότητας δωρεάν σίτισης" και να τρως δωρεάν. Το Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει τέσσερα φοιτητικά εστιατόρια 1) Στη Φιλοσοφική Σχολή για όλους τους φοιτητές της Πανεπιστημιούπολης, 2) Στο Γουδή για τους φοιτητές των Επιστημών Υγείας, 3) Στη Δάφνη για τους φοιτητές του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού και 4) στην οδό Λυκαβηττού 14 για όλους όσους φοιτούν σε σχολές στο κέντρο της Αθήνας.

Χμ το 4 με βολεύει πολύ ειναι πολύ κοντά στη σχολή μου... Λέω να τρώω που και που εκει αν δεν προλαβαίνω να μαγειρεύω. Εξάλλου 4 ευρώ δίνεις μόνο και χορταινεις (ανάλογα με την ποσότητα της σοδας που έχει το φαί :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Και ποιος ιδιοκτήτης θα νοικιάσει το σπίτι του για 3 μήνες??? Μάλλον μέχρι να τακτοποιηθούν οι εκκρεμότητες θα πρέπει να μείνει σε ξενοδοχείο. Μου φαίνεται ότι αν μείνεις κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, γίνεται συμφωνία να πληρώνεις λιγότερα χρήματα από την αρχική τιμή του δωματίου.

πραγματικά το έχεις απορία αυτό? νοικιαζουν γκαρσονιερες μεχρι και για μια βδομαδα (μαλλον οχι με συμβολαιο) φιλη μου ειχε νοικιασει στον ταυρο γκαρσονιερα για 3 μήνες! μετα μπηκε εστια. εγω ειχα κανει συμβολαιο για 1 χρόνο και έφυγα στους 5 μήνες γίνεται και αυτό αν το έχεις συνεννοηθεί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πρέπει να αποδείξεις ότι όντως θα νοικιάσεις;

Θες να μενεις σπιτι σου στα Μεγαρα και να παιρνεις στεγαστικο επιδομα;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Nipple

Νεοφερμένος

Ο Dr.Nipple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με το στεγαστικό τι παίζει; Εγώ που θα σπουδάζω Αθήνα, αλλά μένω Μέγαρα το παίρνω ή είμαι πολύ κοντά; Ρωτάω γιατί άκουσα ότι το παίρνουν όσοι σπουδάζουν σε άλλη πόλη από αυτή που μένουν.

Σε αλλο νομο φιλτατε οχι σε αλλη πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Θες να μενεις σπιτι σου στα Μεγαρα και να παιρνεις στεγαστικο επιδομα;;;;;;

Ετσι ειναι η νοοτροπια του Ελληνα...πως να κλεψω απο το κρατος...και μετα αναρωτιομαστε ποιος φταει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδια να δωσω και γω τη συμβουλη μου για να μη την παθετε και σεις τουλαχιστον...
Βρηκα ενα σπιτι αρκετα καλο, περιοχη τα παντα, βιαστηκα να το νοικιασω μη το κλεισει αλλος και ανακαλυψα οτι στην αυλη (πολυ πολυ μικρη και το μονο παραθυρο του σπιτιου ηταν σε αυτη την αυλη) ειχε κυριολεκτικα 200 καναρινια...Και ο ηχος δεν ηταν το θεμα, αλλα αφου καθοσουν καποιες ωρες με κλειστη τη πορτα καταλαβαινες μια βρωμα...χειροτερη απο pet shop. Τωρα θα φυγω, αλλα πληρωσα ενα ενοικιο και γενικως την πατησα...παιδια πολλη προσοχη!!! Οχι βιασυνη, καλο ψαξιμο του σπιτιου πριν την ενοικιαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για αθηνα λες ιβιλινια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Nipple

Νεοφερμένος

Ο Dr.Nipple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Προφανώς και να κάνεις τα χαρτιά σου, απλά εγώ είχα θέμα με κάποιο όριο και δεν τα έκανα φετος. Θα κουραστείς λίγο στην ουρά στο λέω από τώρα :P πάντως μέχρι φέτος δεν χρειάστηκαν οι κάρτες και με πάσο έμπαινες ακόμα και όταν είχε έλεγχο!

Που χρονος για να φτιαξεις τα χαρτια;
Το διαβασμα για την ΙΑΤΡΙΚΑΡΑ ΑΠΘ σου τρωει ολο τον χρονο.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ηρακλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γενικα δε μπορεις να ξερεις τα παντα για ενα σπιτι, τα βλεπεις αφοτου το νοικιασεις. Παρ αυτα συμφωνω με τη συμβουλη σου διοτι οταν πας να δεις ενα σπιτι ο νοικαρης θα σου περαει μονο τα θετικα, οποτε προσοχη.

Προτεινω να κανετε μια λιστα με τα ζητουμενα απο ενα σπιτι, ετσι σε καθε ενα που θα βλεπετε θα τικαρετε αναλογα. Εμενα με βοηθησε στο να συγκρινω καποιες επιλογες μου πριν την επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πραγματικά το έχεις απορία αυτό? νοικιαζουν γκαρσονιερες μεχρι και για μια βδομαδα (μαλλον οχι με συμβολαιο) φιλη μου ειχε νοικιασει στον ταυρο γκαρσονιερα για 3 μήνες! μετα μπηκε εστια. εγω ειχα κανει συμβολαιο για 1 χρόνο και έφυγα στους 5 μήνες γίνεται και αυτό αν το έχεις συνεννοηθεί:)

Εγώ δεν νοικιάζω σπίτι γιατί μένω στην Αθήνα. Αυτό που λες δεν το ξέρω γιατί όλοι οι γνωστοί μας ιδιοκτήτες δεν θα δέχονταν σε καμία περίπτωση να νοικιάσουν το σπίτι τους για 3 μήνες. Δεν παίρνουν το ρίσκο να επιβαρυνθούν τις τυχόν ζημιές για τόσο μικρό χρονικό διάστημα.΄Ασε που δεν ρισκάρουν να χάσουν κάποιον πιθανό ενοικιαστή που θα προκύψει κατά τη διάρκεια αυτού του διαστήματος και που θα θέλει το σπίτι με κανονικό συμβόλαιο δύο ετών. Για να το λες ίσως να υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. ΄Οσο για την περίπτωση να κάνεις συμβόλαιο για 1 χρόνο και να φύγεις στους 5 μήνες το θεωρώ πολύ παρακινδυνευμένο και δεν το συστήνω σε κανέναν.΄Εχουμε και σχετικό παράδειγμα εδώ την evelin19 στο θέμα "σοβαρό πρόβλημα με σπιτονοικοκύρη" που όταν ήθελε να φύγει πριν τη λήξη του συμβολαίου της, ο ιδιοκτήτης απαιτούσε να του πληρώσει όλους τους μήνες μέχρι τη λήξη του συμβολαίου για να την αποδεσμεύσει και είχε και το νόμο με το μέρος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.

Κρητης φανταζομαι εννοεις. Περιπου τι τιμες παιζουν εκει? πως τα ειδες τα σπιτια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Τα μαθηματα ποτε ξεκινάνε συνηθως; (Αν ξέρει κανεις, στην αρχιτεκτονικη βολου; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Τα μαθηματα ποτε ξεκινάνε συνηθως; (Αν ξέρει κανεις, στην αρχιτεκτονικη βολου;)

Τέλη Σεπτέμβρη -αρχές Οκτώβρη......ή μέσα Δεκέμβρη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Κρητης φανταζομαι εννοεις. Περιπου τι τιμες παιζουν εκει? πως τα ειδες τα σπιτια?
από 150 εως 250 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εγώ δεν νοικιάζω σπίτι γιατί μένω στην Αθήνα. Αυτό που λες δεν το ξέρω γιατί όλοι οι γνωστοί μας ιδιοκτήτες δεν θα δέχονταν σε καμία περίπτωση να νοικιάσουν το σπίτι τους για 3 μήνες. Δεν παίρνουν το ρίσκο να επιβαρυνθούν τις τυχόν ζημιές για τόσο μικρό χρονικό διάστημα.΄Ασε που δεν ρισκάρουν να χάσουν κάποιον πιθανό ενοικιαστή που θα προκύψει κατά τη διάρκεια αυτού του διαστήματος και που θα θέλει το σπίτι με κανονικό συμβόλαιο δύο ετών. Για να το λες ίσως να υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. ΄Οσο για την περίπτωση να κάνεις συμβόλαιο για 1 χρόνο και να φύγεις στους 5 μήνες το θεωρώ πολύ παρακινδυνευμένο και δεν το συστήνω σε κανέναν.΄Εχουμε και σχετικό παράδειγμα εδώ την evelin19 στο θέμα "σοβαρό πρόβλημα με σπιτονοικοκύρη" που όταν ήθελε να φύγει πριν τη λήξη του συμβολαίου της, ο ιδιοκτήτης απαιτούσε να του πληρώσει όλους τους μήνες μέχρι τη λήξη του συμβολαίου για να την αποδεσμεύσει και είχε και το νόμο με το μέρος του.

Όταν πας να νοικιασεις ενα σπιτι με την προοπτικη οτι μπορει καποια στιγμη να αλλαξεις το κανονίζεις στο συμβόλαιο αυτό και το γραφει "σε περιπτωση που ο ενοικιαστής φυγει νωριτερα κλπκλπ" σε διαφορετικη περιπτωση λογικό να έχει δίκιο ο ιδιοκτήτης. Γενικά καλό θα ήταν να το ζητάνε όλοι αυτό γιατι μπορεί να τύχει το οτιδήποτε και να πρεπει να ξενοικιασεις. Παντως και στο σπιτι που νοικιασα τωρα εκανα συμβολαιο 2 χρονια και μου ειπε η ιδιοκτητρια οτι φευγω οποτε θελω κ κανενα προβλημα. Οταν πηγα να το δω πρωτη φορα ηταν μεσα η προηγουμενη κοπελα που μαζευε τα πραγματα της και που ειχε κανει συμβολαιο για 3! χρονια και εφυγε στους 4 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι τυχερή που έπεσες σε λογικό άνθρωπο. Δεν είναι όμως όλοι έτσι δυστυχώς. ΄Ασε που στην αρχή στα παρουσιάζουν όλα ρόδινα και όταν είναι να φύγεις "βγάζουν νύχια". Σε κάθε περίπτωση πάντως "κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊρουδογύρευε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είσαι τυχερή που έπεσες σε λογικό άνθρωπο. Δεν είναι όμως όλοι έτσι δυστυχώς. ΄Ασε που στην αρχή στα παρουσιάζουν όλα ρόδινα και όταν είναι να φύγεις "βγάζουν νύχια". Σε κάθε περίπτωση πάντως "κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊρουδογύρευε".

Εμεις εχουμε σπιτι που το νοικιαζουμε, ενα μικρο δυαρι. Δεν ειναι λογικος οποιος βαζει ανθρωπο στο σπιτι του για 3 μηνες. Εμεις δεν θα το καναμε ποτε. Γιατι οι ενοικιαστες ειναι δυσευρετοι αυτη την περιοδο και δεν σε παιρνει να το παιζεις φιλανθρωπος για οσους θελουν short term. Αν βαλω εγω καποιον που λεει οτι ειναι φοιτητης και κανω συμφωνητικο για 1 ή 2 χρονια και μου φυγει μετα απο 3-4 μηνες εννοειται πως θα ζητησω ολα τα χρηματα. Γιατι μπορει να απερριψα καποιον αλλο που οντως να το κραταγε, στο κατω κατω οταν κανεις μια συμφωνια πρεπει να εισαι τυπικος και να την τηρεις. Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεις το post μου 3987 ακριβώς αυτό λέω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top