Γενικές φοιτητικές απορίες

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Το καθε τμημα εχει μια πλατφορμα συγχρονης τηλεκπαιδευσης, οπου οι καθηγητες ανεβαζουν σημειωσεις;

Απ'όσο γνωρίζω, ναι. Οι σημειώσεις όμως που ανεβάζουν εκεί δεν υποκαθιστούν σε καμία περίπτωση την παράδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Θα εργάζεσαι κυρίως (α) με σημειώσεις που κρατάς από τις παραδόσεις, (β) με το e-class (ή με οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης σάς παρέχουν - εκεί σας ανεβάζουν επιπλέον υλικό, χρήσιμες ηλεκτρονικές διευθύνσεις, σας ενημερώνουν για τυχόν αλλαγές του προγραμμάτος/αιθουσών/αναπληρώσεις παραδόσεων κ.ά.), (γ) με τα προτεινόμενα συγγράμματα (που σας δίνει δωρεάν ο Εύδοξος, ένα για κάθε μάθημα) και, για όσους ψάχνουν για κάτι παραπάνω,(δ) με συγγράμματα από τη βιβλιοθήκη σας. Επειδή όμως η διανομή των συγγραμμάτων κάθε χρόνο καθυστερεί όσο δεν πάει, αναγκαστικά θα χρειαστεί, τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες κάθε εξαμήνου, να βασίζεσαι στις σημειώσεις σου, στο e-class και στην βιβλιοθήκη του τμήματός σου (όπου συνήθως μπορείς να βρεις όλα τα συγγράμματα του Ευδόξου που σε αφορούν). Αν έχεις κάποιον γνωστό από μεγαλύτερο έτος, μπορείς να τα δανειστείς από αυτόν, εφ'όσον δεν έχει πρόβλημα.

Σχετικά με την ύλη, διαφοροποιείται από διδάσκοντα σε διδάσκοντα. Αλλά ακόμα είναι νωρίς για αυτά. Οι καθηγητές σας, από το πρώτο κιόλας μάθημα, θα σας κάνουν λόγο για τα ζητούμενα του μαθήματος που διδάσκουν. Οπότε δεν συντρέχει λόγος να αγχώνεσαι από τώρα. :)

Για τα συγγράμματα του Ευδόξου, ορίζονται κάθε φορά τα σημεία παραλαβής (βιβλιοπωλεία), απ'όπου με τον κωδικό σου από την ιστοσελίδα του Ευδόξου, το φοιτητικό σου πάσο και την ταυτότητά σου θα τα παραλαμβάνεις.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Σε ποιο τμήμα έχεις περάσει; :D
Σ ευχαριστω πολυ :D Και ναι με βοηθησες να μπω καπως στο νοημα ;) Μετα απο πολλες σκεψεις θα παω φιλολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ρε παιδια τι γινεται με το στεγαστικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δεν το πήρατε ακόμα;

Εγώ και οι φίλοι μου το πήραμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
ούτε η αδερφή μου το έχει πάρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το έχω πάρει από τον Ιούνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Αν είναι δυνατό δηλαδή, κινδυνεύω να χάσω εξεταστική σεπτέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μπορει κανεις να μου πει τι ακριβως ειναι η κεντρικη θερμανση και αν μπορω να μη συμμετεχω σε αυτη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Μπορει κανεις να μου πει τι ακριβως ειναι η κεντρικη θερμανση και αν μπορω να μη συμμετεχω σε αυτη ;

ειναι η αποφαση που βγαζει η κα8ε πολυκατοικια για τισ ωρεσ που 8α αναβει..
δηλαδη βγαινει μια ανακοιωση κ λεεει απο την ταδε ωρα μεχρι την ταδε 8α υπαρχει 8ερμανση αν εσυ 8εσ αλλη ωρα εκτοσ απο αυτεσ που εχουν ανακοινω8ει δεν 8α μπορεισ να το αναψεισ
ουσιαστικα ειναι η ομαδικη 8ερμανση του κτηριου
το να μην συμμετεχεισ δεν 3ερω αμα γινεται
παντωσ αυτονομη 8ερμανση ειναι καλυτερα πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Το κακο δεν ειναι να θες εσυ να το αναψεις και να μην σε αφηνουν..
Ειναι να μην το θες εσυ, και ομως να καθεσε να πληρωνεις επειδη η απο πανω γιαγια κρυωνει με 20 βαθμους...
ΜΑΚΡΙΑ απο κεντρικη θερμανση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Όχι κεντρική θέρμανση παιδιά..και να θες εσύ αλλά να μην μπορείς ή να μη θέλεις και να το ανάβουν είναι το ίδιο σπαστικό και χάλια..δε βγάζεις άκρη..έχω εμπειρία από ένα από τα σπίτια που μέναμε και δεν έχει κανένα απολύτως πλεονέκτημα αυτό το σύστημα...μακριά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορει κανεις να μου πει τι ακριβως ειναι η κεντρικη θερμανση και αν μπορω να μη συμμετεχω σε αυτη ;

"Κεντρική θέρμανση" είναι ο τρόπος θέρμανσης όλης της πολυκατοικίας ταυτόχρονα σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας όπως αυτές έχουν συμφωνηθεί από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων και ο ένοικος κάθε διαμερίσματος πληρώνει το ποσό που του αναλογεί ανάλογα με τα τετραγωνικά και τον όροφο που βρίσκεται . Αυτός ο τρόπος θέρμανσης υπάρχει σε παλιότερες πολυκατοικίες. Στις καινούριες χρησιμοποιείται η "αυτόνομη θέρμανση" όπου ο καθένας ανάβει τη θέρμανση όποτε αυτός θέλει και για όσες ώρες θέλει (μπορεί να μην ανάψει καθόλου οπότε πληρώνει μόνο το πάγιο που του αναλογεί). Το μειονέκτημα στην περίπτωση της "κεντρικής θέρμανσης" είναι ότι τις συμφωνημένες ώρες που θα ανάβει η θέρμανση, εσύ μπορεί να απουσιάζεις από το σπίτι. Βέβαια όταν θα γυρίσεις θα το βρεις σχετικά ζεστό και όχι "ψυγείο". Το πλεονέκτημα είναι ότι επειδή, όπως είπα παραπάνω, αυτό το σύστημα υπάρχει σε παλιότερες πολυκατοικίες, το ενοίκιο ενός τέτοιου διαμερίσματος θα είναι πολύ φθηνότερο από ότι μιας καινούριας πολυκατοικίας με αυτόνομη θέρμανση. ΄Οσο για το δεύτερο ερώτημα σου η απάντηση είναι όχι. Δεν γίνεται να μη συμμετέχεις σε αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
"Κεντρική θέρμανση" είναι ο τρόπος θέρμανσης όλης της πολυκατοικίας ταυτόχρονα σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας όπως αυτές έχουν συμφωνηθεί από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων και ο ένοικος κάθε διαμερίσματος πληρώνει το ποσό που του αναλογεί ανάλογα με τα τετραγωνικά και τον όροφο που βρίσκεται .
Το θέμα είναι ότι συνήθως ο διαχειριστής της πολυκατοικίας αποφασίζει πότε θα τ'ανάψει ή τέλος πάντων κάποιοι συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες )από τους παλιούς συχνά) χωρίς να τους καίγεται καρφί για τους υπόλοιπους..δηλαδή αυτά περί συμφωνιών δεν πολυισχύουν σε όλες τις πολυκατοικίες :hmmm::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Παιδιά έχω και εγώ μία ερώτηση. Ας υποθέσουμε ότι κάνω αίτηση για εστία. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα υπάρχει κάποιος τρόπος να αναβάλλω τα εργαστήρια (που στο βιολογικό είναι πολλά) μέχρι να έχω στέγη ή υποχρεωτικά πρέπει να μένω σε ξενοδοχείο για να μη τα χάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι ότι συνήθως ο διαχειριστής της πολυκατοικίας αποφασίζει πότε θα τ'ανάψει ή τέλος πάντων κάποιοι συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες )από τους παλιούς συχνά) χωρίς να τους καίγεται καρφί για τους υπόλοιπους..δηλαδή αυτά περί συμφωνιών δεν πολυισχύουν σε όλες τις πολυκατοικίες :hmmm::whistle:

Ο διαχειριστής δεν μπορεί να πάρει μια τέτοια απόφαση μόνος του. Μία φορά το χρόνο (συνήθως το φθινόπωρο) συγκαλείται "συνέλευση της πολυκατοικίας" στην οποία λαμβάνουν μέρος όλοι οι ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ (όχι οι ενοικιαστές) όπου αποφασίζουν για διάφορα θέματα μεταξύ των οποίων και για το θέμα της θέρμανσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το κόστος της θέρμανσης είναι υψηλό ;
Βρήκα σπίτι 19 τ.μ με 80 ευρώ/μήνα και είναι κρίμα αν τα έξοδα είναι πολλά μόνο και μόνο από την θέρμανση.
Δεν με νοιάζει για κάτι μεγάλο οπότε ευκαιρία θα ήταν σε τέτοια τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κόστος της θέρμανσης είναι υψηλό ;
Βρήκα σπίτι 19 τ.μ με 80 ευρώ/μήνα και είναι κρίμα αν τα έξοδα είναι πολλά μόνο και μόνο από την θέρμανση.
Δεν με νοιάζει για κάτι μεγάλο οπότε ευκαιρία θα ήταν σε τέτοια τιμή.

Ο μόνος τρόπος να μάθεις είναι να ρωτήσεις κάποιον άλλον ενοικιαστή της πολυκατοικίας. Βέβαια και αυτό σχετικό είναι γιατί όπως σου είπα εξαρτάται από τα τετραγωνικά του διαμερίσματος και από τον όροφο που βρίσκεται. Αν δηλ ρωτήσεις κάποιον που νοικιάζει ένα διαμέρισμα 100τ.μ. στον 6ο όροφο και εσύ νοικιάζεις ένα διαμέρισμα 19τ.μ στον 1ο όροφο, το ποσό θα έχει πολύ μεγάλη απόκλιση αλλά τέλος πάντων θα μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα. Μην ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη γιατί θα σου πει αυτά που θέλεις να ακούσεις. Πάντως το ενοίκιο είναι σε πολύ καλή τιμή και πιστεύω ότι και το ποσό της θέρμανσης θα είναι μικρό. Πάρε τις πληροφορίες σου και νοίκιασέ το πριν το χάσεις. Εξάλλου έχω ακούσει και περίπτωση ενοικιαστή καινούριας πολυκατοικίας με "αυτόνομη θέρμανση" να ΜΗΝ το ανάβει καθόλου και να πληρώνει πάγιο πάνω από 20 ευρώ το μήνα.΄Ολα σχετικά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Κι εγώ έχω κεντρική θέρμανση αλλά ζήτησα από τον ιδιοκτήτη να εισηγηθεί να μου κλείσουν την παροχή και να χρησιμοποιώ μόνο καμια σόμπα γιατί είναι κρίμα να πληρώνω χωρίς να είμαι σπίτι (γιατί σιγά μην είμαι όλη μέρα). Το μόνο θέμα είναι ότι και πάλι πρέπει να πληρώνω κάποιο πάγιο που αν είναι υψηλό θα δίνω λίγα παραπάνω λεφτά για να τη βάλω τη θέρμανση, τι να κάνω. Και να πληρώνω και να μην ζεσταίνομαι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ έχω κεντρική θέρμανση αλλά ζήτησα από τον ιδιοκτήτη να εισηγηθεί να μου κλείσουν την παροχή και να χρησιμοποιώ μόνο καμια σόμπα γιατί είναι κρίμα να πληρώνω χωρίς να είμαι σπίτι (γιατί σιγά μην είμαι όλη μέρα). Το μόνο θέμα είναι ότι και πάλι πρέπει να πληρώνω κάποιο πάγιο που αν είναι υψηλό θα δίνω λίγα παραπάνω λεφτά για να τη βάλω τη θέρμανση, τι να κάνω. Και να πληρώνω και να μην ζεσταίνομαι; :hmm:

Ακόμα και αν γίνει κάτι τέτοιο (πράγμα που δεν το πιστεύω γιατί πρέπει να συμφωνήσει με αυτό το μεγαλύτερο μέρος των ιδιοκτητών-που σημειωτέον δεν συμφωνεί ποτέ- και ένα σωρό άλλες διαδικασίες -όπως το να εισβάλλει κάθε τρεις και λίγο ο διαχειριστής στο σπίτι σου για να βεβαιώνεται ότι πράγματι οι βάνες συνεχίζουν να είναι σφραγισμένες-, άσε που τα έξοδα του υδραυλικού πρέπει να τα πληρώσεις εσύ. Γιαυτό έγραψα παραπάνω ότι δεν γίνεται ποτέ) δεν νομίζω ότι σε συμφέρει σε καμία περίπτωση. Το πάγιο μαζί με τα έξοδα της σόμπας θα είναι περισσότερα από το να πληρώνεις κανονικά τη θέρμανση. Εξάλλου με την οικονομική κρίση όλοι πια ανάβουν τις λιγότερες δυνατόν ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Ακόμα και αν γίνει κάτι τέτοιο (πράγμα που δεν το πιστεύω γιατί πρέπει να συμφωνήσει με αυτό το μεγαλύτερο μέρος των ιδιοκτητών-που σημειωτέον δεν συμφωνεί ποτέ- και ένα σωρό άλλες διαδικασίες -όπως το να εισβάλλει κάθε τρεις και λίγο ο διαχειριστής στο σπίτι σου για να βεβαιώνεται ότι πράγματι οι βάνες συνεχίζουν να είναι σφραγισμένες-, άσε που τα έξοδα του υδραυλικού πρέπει να τα πληρώσεις εσύ. Γιαυτό έγραψα παραπάνω ότι δεν γίνεται ποτέ) δεν νομίζω ότι σε συμφέρει σε καμία περίπτωση. Το πάγιο μαζί με τα έξοδα της σόμπας θα είναι περισσότερα από το να πληρώνεις κανονικά τη θέρμανση. Εξάλλου με την οικονομική κρίση όλοι πια ανάβουν τις λιγότερες δυνατόν ώρες.
απο ποτε οι βανεσ ειναι μεσ τα σπιτια???:hmm::hmm::hmm:
σε εμασ ειναι σε μια απο8ηκη που ειναι κ τα ρολογια τησ δεη κ τ νερου
η σομπα η ενα σωμα σαν καλοριφερ ειναι πιο οικονομικα απο την κεντρικη 8ερμανση σιγουρα
εχεισ τον ελεγχο δηλαδη το αναβεισ για οσο χρονικο διατημα 8εσ εσυ κ οχι οποτε 8ελει ο διαχειριστησ που εκεινη την ωρα μπορει να εισαι κ εκτοσ σπιτιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top