[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

ΆνναΓ

Νεοφερμένος

Η ΆνναΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα συντακτικά Φαινόμενα του Λόγου του Κικέρωνα στο pro milone;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ναι. Είδες αν απέχεις; Οπότε επαναδιατυπώνω: Χρειάζεσαι τη γενική για τη γ' κλίση, αλλά έτσι κι' αλλιώς μέσα στα κείμενα δε νομίζω ότι βρίσκεις τις ανωτέρω λέξεις στην ονομαστική ώστε να μπερδευτείς. Ας πούμε το salus το βρίσκεις ως salutem και το virtus ως virtutem (σ.σ. ετερογενές--->στον πληθυνβτικό σημαίνει αρλετες 8)) το miles δεν το μπερδεύεις γιατί ξες κατά κανόνα ότι στην ε' τα μόνα αρσενικά είναι το res και το dies.

Και πάλι, αν ζητήσουν ονομαστική ενικού για το virtutem και ο άλλος δεν ξέρει πώς είναι, γιατί απλά είχε στο μυαλό του ότι επειδή λήγει σε -em είναι γ' κλίση (ενώ θα μπορούσε να είναι και ε' κλίση), μπορεί να γράψει πχ virtutis και να το περάσει έτσι και για ισοσύλλαβο! :P Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να ξέρει την ονομαστική και φυσικά τη γενική κάθε ουσιαστικού.

Μια παρατήρηση: Στην ε' κλίση αρσενικό είναι μόνο το dies.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
πως αντικαθιστουμε εναν επιθετικο προσδιορισμο με δευτερευουσα προταση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
πως αντικαθιστουμε εναν επιθετικο προσδιορισμο με δευτερευουσα προταση;;

Απλό: το μετατρέπουμε σε αναφορική πρόταση!δλδ : π.χ. "bella civilia" - bella,quae civilia sunt (κυρίως μπαίνει σε οριστική ενέστωτα αλλά να κοιτάς και το χρόνο του ρήματος στη κύρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια σας!:) εχετε να προτεινετε κανενα βοηθημα το οποιο να περιεχει τη θεωρια β κ γ λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γειααα είμαι μελλοντικός θεωρητικός και πρώην θετικός.
Στα Λατινικά υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να θυμάμαι τις καταλήξεις των ουσιαστικών?
Να πω πως τη γραμματική τους την έχω απλά πείτε μου σε να δώσω πιο πολύ έμφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειααα είμαι μελλοντικός θεωρητικός και πρώην θετικός.
Στα Λατινικά υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να θυμάμαι τις καταλήξεις των ουσιαστικών?
Να πω πως τη γραμματική τους την έχω απλά πείτε μου σε να δώσω πιο πολύ έμφαση.
Ναι πολύ απλό.
Α' κλίση: όλα λήγουν σε -a (π.χ. poeta, cura, musa..)
Β' κλίση: αρσενικά-θηλυκά λήγουν σε -us και τα ουδέτερα σε -um (π.χ. natus και donum)
Γ' κλίση: εδώ εντάσσονται όσα δεν ανήκουν στις υπόλοιπες κλίσεις (σε -ex, -is, -us(και πάλι τα διακρίνεις βάσει της γεν.) κλπ
Δ' κλίση: λήγουν σε -us και τα διακρίνεις από τη β' κλίση βάσει της γενικής (π.χ. domus, exercitus)
Ε' κλίση: λήγουν σε -es (π.χ. spes και dies)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ναι πολύ απλό.
Α' κλίση: όλα λήγουν σε -a (π.χ. poeta, cura, musa..)
Β' κλίση: αρσενικά-θηλυκά λήγουν σε -us και τα ουδέτερα σε -um (π.χ. natus και donum)
Γ' κλίση: εδώ εντάσσονται όσα δεν ανήκουν στις υπόλοιπες κλίσεις (σε -ex, -is, -us(και πάλι τα διακρίνεις βάσει της γεν.) κλπ
Δ' κλίση: λήγουν σε -us και τα διακρίνεις από τη β' κλίση βάσει της γενικής (π.χ. domus, exercitus)
Ε' κλίση: λήγουν σε -es (π.χ. spes και dies)

Ευχαριστώ να 'σαι καλά.
Ήδη νιώθω "έτοιμος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γειααα είμαι μελλοντικός θεωρητικός και πρώην θετικός.
Στα Λατινικά υπάρχει κάποιο κόλπο ώστε να θυμάμαι τις καταλήξεις των ουσιαστικών?
Να πω πως τη γραμματική τους την έχω απλά πείτε μου σε να δώσω πιο πολύ έμφαση.

https://www.praxisgroup.gr/Support/latinika c lykeiou.pdf

θα σε βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ να 'σαι καλά.
Ήδη νιώθω "έτοιμος".
Λοιπόν, τα λατινικά δεν θέλουν πασαλείμματα γιατί είναι "τύποι" αν με καταλαβαίνεις. Είναι ψιλοδουλειά και θέλουν λεπτομέρεια. Εγώ σου συνιστώ να λιώσεις τη γραμματική όλο το καλοκαίρι (την περσινή εννοείται πρώτα) συν τα ουσιαστικά - επίθετα και τα (ελάχιστα) συντακτικά φαινόμενα. Αν δεν μάθεις καλά την ύλη της β' λυκείου δεν μπορείς να πας παρακάτω. Αλήθεια, γιατί δεν επέλεξες εξαρχής τη θεωρητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παιδια οποια απορια εχετε να ρωτάτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Λοιπόν, τα λατινικά δεν θέλουν πασαλείμματα γιατί είναι "τύποι" αν με καταλαβαίνεις. Είναι ψιλοδουλειά και θέλουν λεπτομέρεια. Εγώ σου συνιστώ να λιώσεις τη γραμματική όλο το καλοκαίρι (την περσινή εννοείται πρώτα) συν τα ουσιαστικά - επίθετα και τα (ελάχιστα) συντακτικά φαινόμενα. Αν δεν μάθεις καλά την ύλη της β' λυκείου δεν μπορείς να πας παρακάτω. Αλήθεια, γιατί δεν επέλεξες εξαρχής τη θεωρητική;

Γιατί έκανα το χατήρι του πατέρα μου, για να γίνω ντε και καλά γιατρός αλλά δεν έχω τέτοιο μαθηματικό μυαλό ΑΛΛΙΏΣ θα πήγαινα κατευθείαν θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί έκανα το χατήρι του πατέρα μου, για να γίνω ντε και καλά γιατρός αλλά δεν έχω τέτοιο μαθηματικό μυαλό ΑΛΛΙΏΣ θα πήγαινα κατευθείαν θεωρητική.
Αυτά είναι τα λάθη. Αν στοχεύεις σχολές με υψηλές βάσεις πρέπει να ιδρώσεις φέτος. Ελπίζω να έχεις ήδη υπόψη σου τι παίζει σε αρχαία και λατινικά της β' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γιατί έκανα το χατήρι του πατέρα μου, για να γίνω ντε και καλά γιατρός αλλά δεν έχω τέτοιο μαθηματικό μυαλό ΑΛΛΙΏΣ θα πήγαινα κατευθείαν θεωρητική.

δεν πειράζει , εαν διαβαζες ολα τα υπολοιπα χρονια και εχεις σωστο και συγκροτημενο λογο μπορεις να τα καταφέρεις . αυτο που πρωτα πρεπει να μαθεις στα λατινικα ειναι η κλιση των ουσιαστικων και οι αρχικοι χρονοι , συντακτικο δεν υστερεις σε τιποτε οσα ξερεις τοσα ξερουν και οι υπολοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
δεν πειράζει , εαν διαβαζες ολα τα υπολοιπα χρονια και εχεις σωστο και συγκροτημενο λογο μπορεις να τα καταφέρεις . αυτο που πρωτα πρεπει να μαθεις στα λατινικα ειναι η κλιση των ουσιαστικων και οι αρχικοι χρονοι , συντακτικο δεν υστερεις σε τιποτε οσα ξερεις τοσα ξερουν και οι υπολοιποι.

Κοίτα, δεν ανησυχώ τόσο για τα Λατινικά, επειδή έχω ακούσει τα αυτονόητα "είναι εύκολα αρκεί να τα πιάσεις από την αρχή" ή "με καλό διάβασμα γράφεις υψηλό βαθμό" όσο για τα Αρχαία που είναι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9631

Νεοφερμένος

Ο nikos9631 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κοίτα, δεν ανησυχώ τόσο για τα Λατινικά, επειδή έχω ακούσει τα αυτονόητα "είναι εύκολα αρκεί να τα πιάσεις από την αρχή" ή "με καλό διάβασμα γράφεις υψηλό βαθμό" όσο για τα Αρχαία που είναι δύσκολα.

αυτες ειναι κλασικες μαλακιες μερικων ηλιθιων που δεν διαβασαν ποτε στη ζωη τους (σαν κ αυτο π λενε βγαινοντας ' οποιος ειχε διαβασει εγραφε'). Φυσικα και χρειαζονται διαβασμα τα λατινικα και πολυ προσοχη(μπορεις μονο να σκεφτεις ποσοι απ΄οσους τα θεωρουν ευκολα γραφουν 20) ειδικα τα αρχαια και τα λατινικα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους . αν διαβασεις καλα για παραδειγμα το συνακτικο στα αρχαια μπορεις να αναγνωριζεις ευκολοτερα τις λεξεις και προτασεις στ λατινικα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
αυτες ειναι κλασικες μαλακιες μερικων ηλιθιων που δεν διαβασαν ποτε στη ζωη τους (σαν κ αυτο π λενε βγαινοντας ' οποιος ειχε διαβασει εγραφε'). Φυσικα και χρειαζονται διαβασμα τα λατινικα και πολυ προσοχη(μπορεις μονο να σκεφτεις ποσοι απ΄οσους τα θεωρουν ευκολα γραφουν 20) ειδικα τα αρχαια και τα λατινικα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους . αν διαβασεις καλα για παραδειγμα το συνακτικο στα αρχαια μπορεις να αναγνωριζεις ευκολοτερα τις λεξεις και προτασεις στ λατινικα! ;)


ΟΚ, ευχαριστώ!
Τ' αγγλικά βοηθάνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ΟΚ, ευχαριστώ!
Τ' αγγλικά βοηθάνε?

συμφωνω με τον προλαλησαντα!!!
Τα αγγλικα δεν βοηθουν και τοσο στο διαβασμα, θα παρατηρησεις ομως οτι υπαρχουν πολλες ομοιοτητες αναμεσα στις δυο γλωσσες και ισως ετσι να σου ειναι πιο ευκολο π.χ. στη μεταφραση, αν ξεχνας καποια λεξη την οποια ομως ξερεις στα αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Υπάρχουν ουσιαστικά γ' κλίσης σε -e, -al, -ar (π.χ. mare -ris, animal -alis, calcar -aris) στα εξεταζόμενα κείμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top