Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αν η f παρμη στο R και ισχυει f³(x) + f²(x) + f(x) =x +3 για καθε χ ε R
Να βρειτε τα ακροτατα της φ
Μερικές τροποποιήσεις για να έχει περισσότερη πλάκα η άσκηση.
Δίνεται f συνεχής στο τέτοια ώστε για κάθε
α) Νδο η f είναι παραγωγίσιμη στο και να μελετηθεί ως προς τη μονοτονία και τα ακρότατα.
β) Να λυθεί η εξίσωση
γ) Nα υπολογιστεί το όριο .
Η άσκηση είναι λίγο καμμένη (όχι με την έννοια του ΟΕΦΕ) οπότε μην ανησυχείτε αν δεν το λύνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dubudubuza

Νεοφερμένος

Ο dubudubuza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οι παρακάτω σχέσεις είναι εντός ύλης?

Νομίζω πως όταν ήμουν στη Β' Λυκείου ήταν εκτός της ύλης της τριγωνομετρίας, αλλά τις βρίσκω συνεχώς μπροστά μου σε ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_2015032724498.jpg
    IMG_2015032724498.jpg
    19.9 KB · Εμφανίσεις: 127

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Οι παρακάτω σχέσεις είναι εντός ύλης?

Νομίζω πως όταν ήμουν στη Β' Λυκείου ήταν εκτός της ύλης της τριγωνομετρίας, αλλά τις βρίσκω συνεχώς μπροστά μου σε ασκήσεις.

Ναι, κανονικά είναι εκτός ύλης-δεν τα έχουμε διδαχτεί. Τώρα για τις πανελλαδικές, είναι άλλο θέμα. Μπορούν να σε βοηθήσουν να λύσεις κάτι, αλλά (υποθέτω) δεν θα μπει κάτι που να λύνεται μόνο με αυτά. Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο το πρώτο.

Μερικές τροποποιήσεις για να έχει περισσότερη πλάκα η άσκηση.
Δίνεται f συνεχής στο τέτοια ώστε για κάθε
α) Νδο η f είναι παραγωγίσιμη στο και να μελετηθεί ως προς τη μονοτονία και τα ακρότατα.
β) Να λυθεί η εξίσωση
γ) Nα υπολογιστεί το όριο .
Η άσκηση είναι λίγο καμμένη (όχι με την έννοια του ΟΕΦΕ) οπότε μην ανησυχείτε αν δεν το λύνετε.
Δεν έχω χρόνο να κάτσω να την παλέψω, αλλά ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για αν λύσω το α), είναι να δείξω ότι η f δεν αλλάζει τύπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα!

Σημερα επεσε το εξης θεμα z^2 -λχ+λ=0
1. Νβ το λ ωστε να μην εχει πραγματικες ριζες
2. Να λυθει για λ=2

Εχω κολλησει..

Καμια ιδεα?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Για να μην έχει πραγματικές ρίζες, θα πρέπει η διακρίνουσα να βγαίνει αρνητική. Από εκεί μπορείς να προσδιορίζεις τις τιμές του λ.
Μετά αντικαθιστάς όπου λ το 2 και λύνεις εξίσωση (που φαντάζομαι) θα έχει αρνητική διακρίνουσα με το i.
Αν θες αναλυτικά τη λύση, θα την γράψω αργότερα. Ίσως κατά το μεσημεράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ναι, αλλά Διακρίνουσα ως προς ποια μεταβλητή? Εκεί μέσα υπάρχει x,z,λ και, εκτός από το λ το οποίο έχει διευκρινιστεί ότι αποτελεί παράμετρο, τα x,z δεν ξέρουμε τι ρόλο έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ναι, αλλά Διακρίνουσα ως προς ποια μεταβλητή? Εκεί μέσα υπάρχει x,z,λ και, εκτός από το λ το οποίο έχει διευκρινιστεί ότι αποτελεί παράμετρο, τα x,z δεν ξέρουμε τι ρόλο έχουν.

Ουπς, ούτε που το πρόσεξα. :whistle:
Μήπως το x είναι το πραγματικό μέρος του z; Οπότε αν αντικαταστήσουμε το z με x+yi εξισώσουμε πραγματικό με πραγματικό μέρος και φανταστικό με φανταστικό και βγει από εκεί κάτι;
Το ξέρω ότι κανονικά πρέπει να μας λέει ότι z=x+yi, αλλά μπορεί ο kachorra να το παρέλειψε, ή ακόμα πιο απλά να μπερδεύτηκε και να ήθελε να βάλει z.
Περιμένουμε απάντησή του, υποθέτω.

Edit: Μάλλον βλακείες λέω, έχω μπερδέψει τις εξισώσεις μιγαδικών με τις εξισώσεις χωρίς πραγματική ρίζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ουπς, ούτε που το πρόσεξα. :whistle:
Μήπως το x είναι το πραγματικό μέρος του z; Οπότε αν αντικαταστήσουμε το z με x+yi εξισώσουμε πραγματικό με πραγματικό μέρος και φανταστικό με φανταστικό και βγει από εκεί κάτι;
Το ξέρω ότι κανονικά πρέπει να μας λέει ότι z=x+yi, αλλά μπορεί ο kachorra να το παρέλειψε, ή ακόμα πιο απλά να μπερδεύτηκε και να ήθελε να βάλει z.
Περιμένουμε απάντησή του, υποθέτω.

Edit: Μάλλον βλακείες λέω, έχω μπερδέψει τις εξισώσεις μιγαδικών με τις εξισώσεις χωρίς πραγματική ρίζα...

Το z=x+yi αποτελεί σύμβαση. Από τη στιγμή που υπάρχει μεταβλητή χ μέσα στην εξίσωση είναι αυθαίρετο να την εξισώσεις με το πραγματικό μέρος του z. Άμα θες να κάνεις αντικατάσταση τον μιγαδικό, θα πρέπει να πεις z=a+yi, να βάλεις δηλαδή κάποια άλλη μεταβλητή στη θέση του πραγματικού μέρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Το z=x+yi αποτελεί σύμβαση. Από τη στιγμή που υπάρχει μεταβλητή χ μέσα στην εξίσωση είναι αυθαίρετο να την εξισώσεις με το πραγματικό μέρος του z. Άμα θες να κάνεις αντικατάσταση τον μιγαδικό, θα πρέπει να πεις z=a+yi, να βάλεις δηλαδή κάποια άλλη μεταβλητή στη θέση του πραγματικού μέρους.

Ναι, το γνωρίζω. Απλά έκανα μια υπόθεση, σχετικά με το τι παρέλειψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αν είμαστε πολύ αυστηροί δεν μπορούμε να πούμε τίποτα για τη συγκεκριμένη εξίσωση διότι ο συντάκτης θα μπορούσε να ορίσει το x ως μιγαδικό και το z ως πραγματικό, επειδή πολύ απλά έχει το δικαίωμα να το κάνει. Προκειμένου να λυθεί ή τουλάχιστον να γίνει κατανοητή η άσκηση θα πρέπει να δοθεί ολόκληρη η εκφώνηση που λογικά θα διευκρινίζει τι ρόλο βαράνε τα λ,x,z. Μέχρι τότε δεν λύνουμε αλλά μαντεύουμε.

In other news, η λύση στην άσκηση που έβαλα ακόμη παραμένει στα αζήτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
mathguy σκέφτομαι την άσκηση σου και με παιδεύει το πρώτο ερώτημα. Δεν έχω ξανά κάνει κάτι τέτοιο.
Με ορισμό δε πρέπει να το πάμε για τυχαίο Χo; Έκανα μια παρογοντοποίηση αλλά πέρα από το ότι η f διατήρει σταθερό πρόσημο στο R δεν έβγαλα κάτι άλλο...

ΥΓ: Κάτι μου λέει ότι πέταξα κοτσάνα σε αυτό με τη διατήρηση προσήμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έβγαλα μια πολύ γαμάτη λύση, αλλά όταν πήγα να αποδείξω την παραγωγισιμότητα αντίτροφης συνάρτησης (το οποίο γενικά ισχύει, αλλά δεν ορίζεται στο βιβλίο και θέλει απόδειξη), έκανα κάπου λάθος στις αντικαταστάσεις στο όριο. Έλεγα θα καθίσω σήμερα να δω πού έκανα λάθος με την Q-1 ', αλλά βαρέθηκα.
Οπότε, υπάρχει λάθος στον τύπο της Q-1', αλλά ξέρω ότι μπορεί να οριστεί... Κάπως...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Έχω βρει τον τύπο της g (που έχω θέσει ως αυτήν στην δεύτερη παράνθεση), αλλά είναι στο τετράγωνο και δεν ξέρω πως να βρω πω ότι διατηρεί πρόσημο, για να κρατήσω μόνο το θετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Έχεις g^2(x)=e^x-x+c.
Θέτοντας χ=0 παίρνεις c=0.Άρα g^2(x)=e^x-x το οποίο είναι πάντα θετικό,μπορείς να το δείξεις εύκολα.Άρα η g^2 δεν μηδενίζεται και συνεπώς ούτε η g.
Μπορεί να χω κάνει κάποιο λαθάκι γιατί τα βλέπω με το μάτι αλλά νομίζω αυτό είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Έβγαλα μια πολύ γαμάτη λύση, αλλά όταν πήγα να αποδείξω την παραγωγισιμότητα αντίτροφης συνάρτησης (το οποίο γενικά ισχύει, αλλά δεν ορίζεται στο βιβλίο και θέλει απόδειξη), έκανα κάπου λάθος στις αντικαταστάσεις στο όριο. Έλεγα θα καθίσω σήμερα να δω πού έκανα λάθος με την Q-1 ', αλλά βαρέθηκα.
Οπότε, υπάρχει λάθος στον τύπο της Q-1', αλλά ξέρω ότι μπορεί να οριστεί... Κάπως...:D
Ωραίος, το λάθος είναι περίπλοκο αλλά μικρής σημασίας. Αν θέσεις θα βγάλεις και το u θα τείνει στο . Και η τελική σχέση γίνεται . Καλή σκέψη αλλά υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος που έχει λίγο περισσότερο κόπο. Μάλλον θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και εγώ το daum equation editor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Ωραίος, το λάθος είναι περίπλοκο αλλά μικρής σημασίας. Αν θέσεις θα βγάλεις και το u θα τείνει στο . Και η τελική σχέση γίνεται . Καλή σκέψη αλλά υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος που έχει λίγο περισσότερο κόπο. Μάλλον θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και εγώ το daum equation editor.
Μάλλον την έβγαλα αλλά δε θέλω να πω λύση γιατί υποτίθεται είναι για τα παιδιά που δίνουν φέτος πανελλήνιες:P
Ωραία άσκηση πάντως;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Πιθανότατα πρόκειται για τυπογραφικό λάθος. Όπου χ βάλε z.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ποιο λογικο τωρα.

Ελυσα α και β ερωτηματα και απο το γ το ii βγαινει με θμτ στο 0,2 σωστα?

Το ερωτημα γ i ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Αυτό έχει ενδιαφέρον. Αρκεί να βρεις κατάλληλο εσωτερικό σημείο, ας πούμε , του και στην συνέχεια να εφαρμόσεις ΘΜΤ στα επιμέρους διαστήματα . Θέλω δηλαδή να βρω τέτοια ώστε

Αρκεί δηλαδή . Μπορώ να εξασφαλίσω την ύπαρξη ενός τέτοιου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top