Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Δίνει τα f(α),f(β) γιατί αν δεν τα έδινε τα ακρότατα μπορούσαν να βρίσκονται στα άκρα του διαστήματος οπότε και δεν ισχύει το Fermat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Δίνει τα f(α),f(β) γιατί αν δεν τα έδινε τα ακρότατα μπορούσαν να βρίσκονται στα άκρα του διαστήματος οπότε και δεν ισχύει το Fermat

Χμμ... σωστά. Αλλά και πάλι, δεν είναι overkill* να δίνει τιμές και όχι -ας πούμε- απλώς ότι f(α), f(β) διαφορετικά των άκρων;

*
(που λέμε πίσω στο πατρίdα)

Λύνεται και με "θεωρήματα" (το Fermat τι είναι?:P):

Όνομα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Χμμ... σωστά. Αλλά και πάλι, δεν είναι overkill* να δίνει τιμές και όχι -ας πούμε- απλώς ότι f(α), f(β) διαφορετικά των άκρων;

*
(που λέμε πίσω στο πατρίdα)

Άμα έλεγε πως τα f(a), f(b) είναι διάφορα των -1 και 2, θα πήγαινε πιο εύκολα ο νους σου στο Fermat. Ενώ τώρα που δίνει τιμές, κάνεις 3 ωραιότατα ΘΜΤ, ρίχνεις 2 Bolzano, λες "τι γελοία άσκηση είναι αυτή..." και τρως ωραιότατα την πατάτα σου, αφού δεν ισχύει η πρώτη συνθήκη του Bolzano για την f'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Άμα έλεγε πως τα f(a), f(b) είναι διάφορα των -1 και 2, θα πήγαινε πιο εύκολα ο νους σου στο Fermat. Ενώ τώρα που δίνει τιμές, κάνεις 3 ωραιότατα ΘΜΤ, ρίχνεις 2 Bolzano, λες "τι γελοία άσκηση είναι αυτή..." και τρως ωραιότατα την πατάτα σου, αφού δεν ισχύει η πρώτη συνθήκη του Bolzano για την f'.

Εγώ, πάντως, αν έπρεπε να λύσω αυτό στις Πανελλαδικές, και να πήγαινε το μυαλό μου σε Fermat, αν έφτανα στο τέλος χωρίς να τα έχω χρησιμοποιήσει, 90% θα την έσβηνα και θα έψαχνα εναλλακτικούς τρόπους λύσης (και πιθανότατα θα έτρωγα την πατάτα που λες). Lesson learned.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Λύνεται και με "θεωρήματα" (το Fermat τι είναι?:P):

Έστω ρ1 και ρ2 τέτοια ώστε:
f(ρ1)=-1 και f(ρ2)=2

Αν ρ1<ρ2 τότε

ΘΜΤ στο [α,ρ1]: f'(ξ1)<0
ΘΜΤ στο [ρ1,ρ2]: f'(ξ2)>0
ΘΜΤ στο [ρ2,β]: f'(ξ3)<0
Από ΘΒ στα [ξ1,ξ2] και [ξ2,ξ3] αποδεικνύεται η ύπαρξη των χ1,χ2.

Αν ρ2<ρ1, αντιστρέφονται τα πρόσημα των f'(ξ1), f'(ξ2) και f'(ξ3) και το ΘΒ εφαρμόζεται κατά τον ίδιο τρόπο.

Άντε πάλι. Ένα κάρο ασκήσεις μου έχει πετάξει off αυτή η ασυνέχεια 1ης παραγώγου. Άι σιχτίρ...
Πλάκα πλάκα, τα ξ1 και ξ2 ανήκουν σε ανοιχτά υποδιαστήματα του (α,β) (και η f είναι παραγωγίσιμη στο (α,β)) άρα μέσω του θεωρήματος Darboux υπάρχουν τα x1, x2. (Και εγώ είχα φάει την μπανανόφλουδα της ασυνέχειας της παραγώγου στην προηγούμενη σελίδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
στο θεωρημα μεγιστης και ελαχιστης τιμης να ξερετε οτι ισχυει και σε ενωση διαστηματων οχι μονο σε διαστημα οπως λαθεμενα διατυπωνεται στο σχολικο βιβλιο.

και αλλο ενα το οποιο δεν ξερω αν ισχυει σιγουρα.αν μια συναρτηση ειναι γνησιως αυξουσα στο (α,β) και στο (γ,δ) ειναι γνησιως αυξουσα και στην ενωση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
στο θεωρημα μεγιστης και ελαχιστης τιμης να ξερετε οτι ισχυει και σε ενωση διαστηματων οχι μονο σε διαστημα οπως λαθεμενα διατυπωνεται στο σχολικο βιβλιο.

και αλλο ενα το οποιο δεν ξερω αν ισχυει σιγουρα.αν μια συναρτηση ειναι γνησιως αυξουσα στο (α,β) και στο (γ,δ) ειναι γνησιως αυξουσα και στην ενωση τους.

Για το 1ο δεν ξέρω. Το 2ο όμως είναι σίγουρα λάθος:
Έστω f(x)=1/x, x=/=0.

Στο (-άπειρο,0) η συνάρτηση είναι γνησίως φθίνουσα, το ίδιο και στο (0, άπειρο). Αλλά ΔΕΝ είναι γνησίως φθίνουσα στην ένωση τους, αφού για -α<α => f(-a) < f(a).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Για το 1ο δεν ξέρω. Το 2ο όμως είναι σίγουρα λάθος:
Έστω f(x)=1/x, x=/=0.

Στο (-άπειρο,0) η συνάρτηση είναι γνησίως φθίνουσα, το ίδιο και στο (0, άπειρο). Αλλά ΔΕΝ είναι γνησίως φθίνουσα στην ένωση τους, αφού για -α<α => f(-a) < f(a).

τι να σου πω φιλε μου εγω πιστευω οτι ισχυει εγω οταν λυνα τετοιες ασκησεις το παιρνα defacto οτι ισχυει.ας πει καποιος αλλος τη γνωμη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
στο θεωρημα μεγιστης και ελαχιστης τιμης να ξερετε οτι ισχυει και σε ενωση διαστηματων οχι μονο σε διαστημα οπως λαθεμενα διατυπωνεται στο σχολικο βιβλιο.

και αλλο ενα το οποιο δεν ξερω αν ισχυει σιγουρα.αν μια συναρτηση ειναι γνησιως αυξουσα στο (α,β) και στο (γ,δ) ειναι γνησιως αυξουσα και στην ενωση τους.
Αν έχεις ένωση δύο κλειστών διαστημάτων ισχύει ότι όντως η συνάρτηση εφόσον είναι συνεχής παίρνει μέγιστη κι ελάχιστη τιμή,αλλά σίγουρα όχι απαραίτητα τις ενδιάμεσες.Αυτό αποδεικνύεται από το ότι αν Α,Β δύο σύνολα τότε f(AUB)=f(A)Uf(B).
Το 2ο δεν ισχύει σίγουρα...πάρε την f(x)=x στο (1,2) και f(x)=x-2 στο (2,3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
η σύνθεση και οι πράξεις συναρτήσεων μπαίνουν στις πανελλήνιες ή μαθαίνουμε απλώς τα βασικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
η σύνθεση και οι πράξεις συναρτήσεων μπαίνουν στις πανελλήνιες ή μαθαίνουμε απλώς τα βασικά?

Καθηγητά, ξαναδίνετε; :P
Το ένστικτο μου λέει πως η απάντηση που θα λάβεις είναι "Τα πάντα μπορούν να μπουν στις Πανελλαδικές".
Τώρα, αν ρωτάς εμένα, το θεωρώ δύσκολο να πέσει σκέτη σύνθεση ή πράξη, αλλά όταν φτάσεις (αν δεν κάνω λάθος, είσαι Β' Λυκείου) στην παρακάτω συνάρτηση, τότε χρησιμοποιείς σχεδόν ό,τι έχεις μάθει μέχρι τότε, συμπεριλαμβανομένης και της σύνθεσης.


Αν προετοιμάζεσαι (μόνος σου; ), δώσε όση βάση θεωρείς ότι χρειάζεται για να τα καταλάβεις και θέλεις δεν θέλεις θα την ξαναβρεις μπροστά σου.
Όσο για τις πράξεις, η αλήθεια είναι ότι έχω καιρό να συναντήσω τέτοια άσκηση, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως χαρακτηρίζονται ως "μη σημαντικές".

Γενικά, είναι νωρίς (αν δεν δίνεις φέτος) να αρχίσεις να σκέφτεσαι τι μπαίνει και τι δεν μπαίνει στις Πανελλήνιες. Νομίζω, άλλωστε, ότι θα το καταλάβεις και μόνος σου όταν είναι η ώρα, ποια είναι τα "καλά" (βλ. Θεωρήματα συνέχειας και παραγωγισιμότητας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε με κάλυψες πλήρως ! (Β λυκείου είμαι ξεκινήσαμε στο φροντ μαθηματικά γ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kachorra

Νεοφερμένος

Η kachorra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα!

Σημερα επεσε το εξης θεμα z^2 -λχ+λ=0
1. Νβ το λ ωστε να μην εχει πραγματικες ριζες
2. Να λυθει για λ=2

Εχω κολλησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα θελα λιγο τα βηματα για να βρισκω το εμβαδον χωριου και πως να φτιαχνω το σχημα γιατι κατι μπερδευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Αν η f παρμη στο R και ισχυει f³(x) + f²(x) + f(x) =x +3 για καθε χ ε R
Να βρειτε τα ακροτατα της φ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Αν η f παρμη στο R και ισχυει f³(x) + f²(x) + f(x) =x +3 για καθε χ ε R
Να βρειτε τα ακροτατα της φ
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα νομιζω οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις θεωρημα Fermat
edit: άκυρο, νομιζα οτι ηθελες να δειξεις οτι δεν εχει ακροτατα
edit: Δοκιμασα με Fermat όμως και μου βγήκε άτοπο
την θέλω και'γω τελικα την άσκηση, οποιος μπορει ας τη γράψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Μηπως πρεπει να δειξουμε οτι δεν εχει ακροτατα;Εκανα και γω χτες μια παρομοια ασκηση που ειχαν βαλει στις πανελληνιες 2001,θεμα 3ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μηπως πρεπει να δειξουμε οτι δεν εχει ακροτατα;Εκανα και γω χτες μια παρομοια ασκηση που ειχαν βαλει στις πανελληνιες 2001,θεμα 3ο
Αυτο λεω και'γω! Γι'αυτο πρότεινα Fermat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιζει
Γτ απλα λενε να βρουμε ακροτατα ενω δεν εχει
Με αυτη τη λογικη παντως βγαινει κομπλε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Δεν έχει ακρότατα.Υποθέτεις πως παρουσιάζει στο χο ακρότατο,η φ παραγωγίσιμη στο χο και το χο εσωτερικο σημειο του R οποτε απο Fermat f'(χο)=0.

Όμως f'(χ)=1/3f^2(x)+2f(x)+1>0,διότι το τριωνυμο εχει Δ<0 με α=3>0.Αρα δεν εχει ακροτατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top