Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έχω να υπολογίσω το lim[(n^2+1)^1/8-(n+1)^1/4] με n τείνει στο άπειρο.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!:thanks:

Είναι (n+1)^1/4 = (n^2+2n+1)^1/8. Εφαρμόζοντας τώρα την ταυτότητα α^ν-β^ν = (α-β)([α^(ν-1)+α^(ν-2)*β+...+β^(ν-1)] (για ν=8) , πολ/με πάνω-κάτω (με τη μεγάλη παρένθεση) και καταλήγουμε ότι το όριο είναι μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eSATA

Νεοφερμένος

Ο eSATA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα...
για δειτε ενα κολοθεμα...

Δινονται f,g και ισχυει lim(e^x-1)*f(x)=1 και lim g(x)/x=2 με χ->0

έστω h συνεχης για την οποια ισχυει..

(χ+ημχ)/χ <= h(x) <= f(x)*g(x), xeU(0,δ),δ >0

α) να βρεθει το h(0)
β) αν lim (h(x)-2)/(e^x+x-1) τοτε να βρεθει αν υπαρχει το οριο lim( h(x)-h(0) )/x

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ρίξτε μια ματιά εδω κι πείτε μου τι μπορω να κανω (αν μπορει καποιος)

Εστω f συνεχης στο [α,β] και παραγωγισιμη στο (α,β).Αν η f στρεφει τα κοιλα ανω στο [α,β] και λ>0
i) νδο
ii) νδο

Το πρωτο το εκανα..Δεν ξερω αν το εχω σωστο..Αν εχει χρονο καποιος ας το δει..Κυριως το 2ο με ενδιαφερει..Αν το δει καποιος αμεσα ας απαντησει.
Ευχαριστω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Το πρώτο είναι εύκολο: Παίρνεις κάθε ανισότητα χωριστά και με ισοδυναμίες καταλήγεις σε κάτι που ισχύει.
Για το δεύτερο, είναι: Κατ' αρχήν f ' γν. αύξουσα. Μετά κάνεις 2 Θ.Μ.Τ. στα διαστήματα [α, (α+λβ)/(1+λ)] και [(α+λβ)/(1+λ), β]. Θα βρεις εκεί ένα ξ1 στο πρώτο και ένα ξ2 στο 2ο με f ' (ξ1)= ... και f ' (ξ2) = ..., και επειδή ξ1<ξ2, θα είναι f ' (ξ1) < f ' (ξ2) <=> (αντικατάσταη με τα ίσα τους) και κάνε πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Να βρεθει το πεδιο ορισμου για τις συναρτησεις:


προβλημα με τις πραξει εχω ξερω οτι ειναι ο παρονομαστης=/= του 0





Λυση


και



το δευτερο ειναι λαθος εεε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Να βρεθει το πεδιο ορισμου για τις συναρτησεις:


προβλημα με τις πραξει εχω ξερω οτι ειναι ο παρονομαστης=/= του 0





Λυση


και



το δευτερο ειναι λαθος εεε???
Θέτεις e^x=ω και λύνεις τη δευτεροβάθμια εξίσωση:

άρα για να είναι ο παρονομαστής διάφορος του μηδενός πρέπει x=/=ln2!



και χ>1 άρα το πεδίο ορισμού είναι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Να βρεθει το πεδιο ορισμου για τις συναρτησεις:


προβλημα με τις πραξει εχω ξερω οτι ειναι ο παρονομαστης=/= του 0





Λυση


και



το δευτερο ειναι λαθος εεε???

Το πρωτο παρτο ως τριωνυμο ως προς
για το 2ο lne=1 και ln0 Δεν οριζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ln1=0
lne=1
ln0 δεν ορίζεται!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
αααχ τα μπερδεψα..βασικα για την πρωτη και εγω το ιδιο εκανα..αλλα λαθος :) νταξει τωρα για τη 2η δεν εχω να πω τπτ ντρεπομαι :$ :P

και εευχαριστω πολυ και τους δυο!!!
-----------------------------------------
Θα βαλω μια ακομη με γραφικη παρασταση..διαβαζω,γιατι αυριο γραφω και επειδη δεν τα εκανα αναλυτικα στο φροντ αυτα με τις συναρτησεις θα σας πρηξω λιγο...να με συγχωρειτε αλλα η αναγκη


και Aν η κατακορυφη αποσταση των Cf, Cg στα σημεια τους με τετμημενη 1 ειναι 3 και οι Cf, Cg τεμνονται πανω στην ευθεια ε:2χ+1=0 τοτε να βρειτε τα α,β

επειδη καταλαβαινω πως πιθανον να βαριεστε να τη λυσετε απλα πειτε μου τα βηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_pilio

Νεοφερμένος

Ο giannis_pilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
να ρωτησω κανενα καλο βοηθημα το οποιο εχει αρκετεσ λυμενεσ ασκησεισ στα μαθηματικα κατευθηνσησ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
να ρωτησω κανενα καλο βοηθημα το οποιο εχει αρκετεσ λυμενεσ ασκησεισ στα μαθηματικα κατευθηνσησ?


εγω εχω του Μπαρλα ολοι αυτο προτεινουν,δεν εχω δει τα αλλα για να κρινω εξισου καλο παντως ειναι και του Στεργιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
αααχ τα μπερδεψα..βασικα για την πρωτη και εγω το ιδιο εκανα..αλλα λαθος :) νταξει τωρα για τη 2η δεν εχω να πω τπτ ντρεπομαι :$ :P

και εευχαριστω πολυ και τους δυο!!!
-----------------------------------------
Θα βαλω μια ακομη με γραφικη παρασταση..διαβαζω,γιατι αυριο γραφω και επειδη δεν τα εκανα αναλυτικα στο φροντ αυτα με τις συναρτησεις θα σας πρηξω λιγο...να με συγχωρειτε αλλα η αναγκη


και Aν η κατακορυφη αποσταση των Cf, Cg στα σημεια τους με τετμημενη 1 ειναι 3 και οι Cf, Cg τεμνονται πανω στην ευθεια ε:2χ+1=0 τοτε να βρειτε τα α,β

επειδη καταλαβαινω πως πιθανον να βαριεστε να τη λυσετε απλα πειτε μου τα βηματα...

προκύπτει: lf(1)-g(1)l=3
και f(-1/2)=g(-1/2)

Mετά κάνεις πράξεις..΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
προκύπτει: lf(1)-g(1)l=3
και f(-1/2)=g(-1/2)

πως προεκυψε αφαιρεσες την g απο την f??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
προκύπτει: lf(1)-g(1)l=3
και f(-1/2)=g(-1/2)

πως προεκυψε αφαιρεσες την g απο την f??

Σου δίνει στα δεδομένα την κατακόρυφη απόσταση τους που ισούται με την απόλυτη διαφορά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_pilio

Νεοφερμένος

Ο giannis_pilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
του μπαρλα ειναι δυσκολο κατι ποιο συγκεκριμενο για το δευτερο τη εκδοσεισ ειναι να το δω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Βοηθεια με 2 ασκησεις!!
1)F(x)=
να βρεθουν οι τιμες του α,β ετσι ωστε
limf(x)=5 (x--> στο +
)
2)F(x)=

Να βρεθει το limf(x)(x-->+
)
Στο πρωτο εκανα μια φορα με κοινο παραγοντα μετα εκανα και με συζυγη παρασταση αλλα δν μπορουσα να βρω το β.Στο 2 εκανα διαφορα τετραγωνων(ασχετο???)
Ευχαριστω εκ των προτερων
Ηλιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Βοηθεια με 2 ασκησεις!!
1)F(x)=
να βρεθουν οι τιμες του α,β ετσι ωστε
limf(x)=5 (x--> στο +
)
2)F(x)=

Να βρεθει το limf(x)(x-->+
)
Στο πρωτο εκανα μια φορα με κοινο παραγοντα μετα εκανα και με συζυγη παρασταση αλλα δν μπορουσα να βρω το β.Στο 2 εκανα διαφορα τετραγωνων(ασχετο???)
Ευχαριστω εκ των προτερων
Ηλιας

1) Για να ανηκει στο R πρεπει a=1 .Αυτο ομως δεν αρκει πρεπει να επαληθευω γενικοτερα .. και εδω θελω να βρω και το b

Για a=1 ... b=...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
1) Για να ανηκει στο R πρεπει a=1 .Αυτο ομως δεν αρκει πρεπει να επαληθευω γενικοτερα .. και εδω θελω να βρω και το b

Για a=1 ... b=...
Και εγω εφτασα εκει αλλα επειδη λεει οτι ισουται με 5 πηρα 1-α=5...κοτσανα ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Και εγω εφτασα εκει αλλα επειδη λεει οτι ισουται με 5 πηρα 1-α=5...κοτσανα ε???

Αυτο που εγραψα ισχυει δεν μπορεις να το παρεις ισο με 5 ετσι :P

Εστω P(x) πολυωνυμικη συναρτηση και ισχυει νδο P(x) 2ου βαθμου

Ευκολη ειναι απλα ως προς την δικαιολογηση κολαω , θελω να ξερω ποια ειναι πιο σωστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
κατι πρεπει να παιζει με κανονα αντιπαραγωγισης:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top